okręg wyborczy lidera
|
Kadencja
|
Inne urzędy ministerialne sprawowane jako lider
|
Impreza
|
Ministerstwo
|
|
|
Robert Walpole poseł z King's Lynn
|
4 kwietnia 1721
|
6 lutego 1742
|
|
wig
|
|
Walpole – Townshend
|
|
Walpole'a
|
|
|
Samuel Sandys poseł do Worcester
|
12 lutego 1742
|
27 sierpnia 1743
|
|
|
Carteret
|
|
|
Henry Pelham poseł z Sussex
|
27 sierpnia 1743
|
6 marca 1754
|
|
|
Szerokie dno (I i II)
|
|
|
Thomas Robinson poseł do Christchurch
|
23 marca 1754
|
październik 1755
|
|
|
Newcastle I
|
|
|
Henry Fox poseł z Windsoru
|
14 listopada 1755
|
13 listopada 1756
|
|
|
William Pitt „starszy” poseł z okręgu Okehampton
|
4 grudnia 1756
|
6 kwietnia 1757
|
|
Pitt – Devonshire
|
Pusty
|
kwiecień 1757
|
czerwiec 1757
|
|
|
1757 Dozorca
|
|
|
William Pitt „starszy” poseł do Bath
|
27 czerwca 1757
|
6 października 1761
|
|
wig
|
|
Pitt-Newcastle
|
|
|
George Grenville poseł z Buckingham
|
październik 1761
|
maj 1762
|
|
|
|
Henry Fox, poseł z Dunwich
|
maj 1762
|
kwiecień 1763
|
|
|
Bute ( Torys - Wig )
|
|
|
George Grenville poseł z Buckingham
|
16 kwietnia 1763
|
13 lipca 1765
|
|
|
Grenville
|
|
|
Henry Seymour Conway poseł z Thetford
|
lipiec 1765
|
20 października 1768
|
|
|
Rockingham I
|
|
Chatham ( Whig – Torys )
|
|
|
Frederick North Lord North, poseł z Banbury
|
październik 1768
|
22 marca 1782
|
|
torys
|
|
Grafton ( Wig – Tory )
|
|
Północ
|
|
|
Charles James Fox, poseł do Westminsteru
|
27 marca 1782
|
lipiec 1782
|
|
wig
|
|
Rockingham II
|
|
|
Thomas Townshend poseł do Whitchurch
|
10 lipca 1782
|
6 marca 1783
|
|
|
Shelburne ( Whig – Tory )
|
|
|
Charles James Fox, poseł do Westminsteru
|
2 kwietnia 1783
|
19 grudnia 1783
|
|
|
Fox-Północ
|
|
|
Frederick North Lord North, poseł z Banbury
|
|
torys
|
|
|
|
William Pitt „młodszy” poseł Appleby do 1784 r . poseł Uniwersytetu Cambridge od 1784 r.
|
19 grudnia 1783
|
14 marca 1801
|
|
|
Pitta I
|
|
|
Henry Addington poseł Devizes
|
17 marca 1801
|
10 maja 1804
|
|
Addington
|
|
|
William Pitt „młodszy” poseł z Uniwersytetu Cambridge
|
10 maja 1804
|
23 stycznia 1806 †
|
|
Pitta II
|
|
|
Charles James Fox, poseł do Westminsteru
|
luty 1806
|
13 września 1806 †
|
|
wig
|
|
Wszystkie Talenty
|
|
|
Charles Gray wicehrabia Howick poseł do Northumberland
|
wrzesień 1806
|
31 marca 1807
|
|
|
Spencer Perceval poseł z Northampton
|
kwiecień 1807
|
11 maja 1812 †
|
|
torys
|
|
Portland II
|
|
Percewal
|
|
|
Robert Stewart Wicehrabia Castlereagh Poseł Down do 1821 Poseł Orford od 1821 Markiz Londonderry od 1821
|
czerwiec 1812
|
12 sierpnia 1822 †
|
|
|
Liverpool
|
|
|
George Canning poseł Liverpoolu do 1823 r. poseł Harwich 1823–1826 poseł Newport 1826–1827 poseł Seaford od 1827 r.
|
16 września 1822
|
8 sierpnia 1827 †
|
|
|
Konserwy ( Canningite – Whig )
|
|
|
William Huskisson poseł Liverpoolu
|
3 września 1827
|
21 stycznia 1828
|
|
|
Goderich ( Canningite – Wig )
|
|
|
Robert Peel poseł z Uniwersytetu Oksfordzkiego do 1829 r. poseł z Westbury od 1829 r
|
26 stycznia 1828
|
16 listopada 1830
|
|
|
Wellington-Peel
|
|
|
John Spencer, wicehrabia Althorp, poseł z Northamptonshire do 1832 r. , poseł z South Northamptonshire od 1832 r.
|
22 listopada 1830
|
14 listopada 1834
|
|
wig
|
|
Szary
|
|
Melbourne I
|
Pusty
|
14 listopada 1834
|
10 grudnia 1834
|
|
|
Opiekun Wellingtona
|
|
|
Robert Peel poseł z Tamworth
|
10 grudnia 1834
|
8 kwietnia 1835
|
|
Konserwatywny
|
|
Skórka I
|
|
|
Lord John Russell poseł Stroud
|
18 kwietnia 1835
|
30 sierpnia 1841
|
|
wig
|
|
Melbourne II
|
|
|
Robert Peel poseł z Tamworth
|
30 sierpnia 1841
|
29 czerwca 1846
|
|
Konserwatywny
|
|
Skórka II
|
|
|
Lord John Russell poseł do City of London
|
30 czerwca 1846
|
21 lutego 1852
|
|
wig
|
|
Russel I
|
|
|
Benjamin Disraeli, poseł z Buckinghamshire
|
27 lutego 1852
|
17 grudnia 1852
|
|
Konserwatywny
|
|
Kto? Kto?
|
|
|
Lord John Russell poseł do City of London
|
28 grudnia 1852
|
30 stycznia 1855
|
|
wig
|
|
Aberdeen ( Peelite – Wig )
|
|
|
Henry John Temple Wicehrabia Palmerston poseł do Tiverton
|
6 lutego 1855
|
19 lutego 1858
|
|
|
Palmerston I
|
|
|
Benjamin Disraeli, poseł z Buckinghamshire
|
26 lutego 1858
|
11 czerwca 1859
|
|
Konserwatywny
|
|
Derby – Disraeli II
|
|
|
Henry John Temple Wicehrabia Palmerston poseł do Tiverton
|
12 czerwca 1859
|
18 października 1865 †
|
|
Liberał
|
|
Palmerstona II
|
|
|
William Ewart Gladstone poseł z South Lancashire
|
październik 1865
|
26 czerwca 1866
|
|
|
Russel II
|
|
|
Benjamin Disraeli, poseł z Buckinghamshire
|
6 lipca 1866
|
1 grudnia 1868
|
|
Konserwatywny
|
|
Derby – Disraeli III
|
|
|
William Ewart Gladstone poseł z Greenwich
|
3 grudnia 1868
|
17 lutego 1874
|
|
Liberał
|
|
Gladstone I
|
|
|
Benjamin Disraeli, poseł z Buckinghamshire
|
20 lutego 1874
|
21 sierpnia 1876
|
|
Konserwatywny
|
|
Disraeli II
|
|
|
Stafford Northcote poseł z Devonshire North
|
21 sierpnia 1876
|
21 kwietnia 1880
|
|
|
|
William Ewart Gladstone poseł z Midlothian
|
23 kwietnia 1880
|
9 czerwca 1885
|
|
Liberał
|
|
Gladstone II
|
|
|
Michael Hicks-Beach poseł z Bristol West
|
24 czerwca 1885
|
28 stycznia 1886
|
|
Konserwatywny
|
|
Salisbury I
|
|
|
William Ewart Gladstone poseł z Midlothian
|
1 lutego 1886
|
2 lipca 1886
|
|
Liberał
|
|
Gladstone III
|
|
|
Lord Randolph Churchill, poseł z Paddington South
|
3 sierpnia 1886
|
14 stycznia 1887
|
|
Konserwatywny
|
|
Salisbury II
|
|
|
WH Smith poseł do Strand
|
17 stycznia 1887
|
październik 1891
|
|
|
|
Arthur Balfour poseł z Manchesteru Wschodniego
|
październik 1891
|
11 sierpnia 1892
|
|
|
William Ewart Gladstone poseł z Midlothian
|
15 sierpnia 1892
|
2 marca 1894
|
|
Liberał
|
|
Gladstone IV
|
|
|
William Harcourt poseł do Derby
|
2 marca 1894
|
21 czerwca 1895
|
|
|
Różyczka
|
|
|
Arthur Balfour poseł z Manchesteru Wschodniego
|
29 czerwca 1895
|
4 grudnia 1905
|
|
Konserwatywny
|
|
Salisbury (III i IV) ( Kon. – Lib.U. )
|
|
Balfour ( Con. – Lib.U. )
|
|
|
Henry Campbell-Bannerman poseł do Stirling Burghs
|
5 grudnia 1905
|
5 kwietnia 1908
|
|
Liberał
|
|
Campbella-Bannermana
|
|
|
HH Asquith poseł z East Fife
|
5 kwietnia 1908
|
5 grudnia 1916
|
|
|
Asquith (I – III)
|
|
Koalicja Asquith ( Lib. – Con. – Lab. )
|
|
|
Poseł Bonar Law z Bootle do 1918 r. Poseł z Glasgow Central od 1918 r
|
10 grudnia 1916
|
23 marca 1921
|
|
Konserwatywny
|
|
Lloyd George (I & II) ( Lib. – Con. – Lab. )
|
|
|
Austen Chamberlain poseł z Birmingham West
|
23 marca 1921
|
19 października 1922
|
|
|
|
Bonar Law poseł do Glasgow Central
|
23 października 1922
|
20 maja 1923 r
|
|
|
Prawo
|
|
|
Stanley Baldwin poseł do Bewdley
|
22 maja 1923 r
|
22 stycznia 1924
|
|
|
Baldwina I
|
|
|
Ramsay MacDonald, poseł z ramienia Aberavon
|
22 stycznia 1924
|
3 listopada 1924
|
|
Praca
|
|
MacDonald I
|
|
|
Stanley Baldwin poseł do Bewdley
|
4 listopada 1924
|
4 czerwca 1929 r
|
|
Konserwatywny
|
|
Baldwin II
|
|
|
Ramsay MacDonald, poseł z ramienia Seaham
|
5 czerwca 1929 r
|
7 czerwca 1935 r
|
Praca
|
|
MacDonald II
|
|
Pracy Narodowej
|
|
Narodowy I ( N.Lab. – Con. – Lib.N. – Lib. )
|
|
Narodowy II ( N.Lab. – Con. – Lib.N. – Lib. do 1932 )
|
|
|
Stanley Baldwin poseł do Bewdley
|
7 czerwca 1935 r
|
28 maja 1937 r
|
Konserwatywny
|
|
Narodowy III ( Con. – N.Lab. – Lib.N. )
|
|
|
Neville Chamberlain poseł z Birmingham Edgbaston
|
28 maja 1937 r
|
10 maja 1940 r
|
|
Narodowy IV ( Con. – N.Lab. – Lib.N. )
|
|
Chamberlain War ( Con. – N.Lab. – Lib.N. )
|
|
|
Winston Churchill, poseł z ramienia Epping
|
10 maja 1940 r
|
19 lutego 1942 r
|
|
|
Churchill War ( wszystkie partie )
|
|
|
Stafford Cripps poseł z Bristolu Wschodniego
|
19 lutego 1942 r
|
22 listopada 1942 r
|
|
Niezależny
|
|
|
Poseł Anthony Eden z okręgu Warwick i Leamington
|
22 listopada 1942 r
|
23 maja 1945 r
|
|
Konserwatywny
|
|
|
Poseł Anthony Eden z okręgu Warwick i Leamington
|
23 maja 1945 r
|
26 lipca 1945 r
|
|
Churchill dozorca ( Con. – N.Lib. )
|
|
|
Herbert Morrison poseł Lewisham East do 1950 poseł Lewisham South od 1950 r
|
27 lipca 1945 r
|
9 marca 1951
|
|
Praca
|
|
Attlee (I i II)
|
|
|
James Chuter Ede poseł z South Shields
|
9 marca 1951
|
26 października 1951
|
|
|
|
Harry Crookshank, poseł z Gainsborough
|
28 października 1951
|
20 grudnia 1955
|
|
Konserwatywny
|
|
Churchilla III
|
|
eden
|
|
|
RA Butler MP dla Saffron Walden
|
20 grudnia 1955
|
9 października 1961
|
|
|
Macmillan (I i II)
|
|
|
Iain Macleod poseł z Enfield West
|
9 października 1961
|
20 października 1963
|
|
|
|
Selwyn Lloyd poseł do Wirral
|
20 października 1963
|
16 października 1964
|
|
|
Douglas-Dom
|
|
|
Herbert Bowden poseł z Leicester South West
|
16 października 1964
|
11 sierpnia 1966
|
|
Praca
|
|
Wilsona (I i II)
|
|
|
Richard Crossman poseł do Coventry East
|
11 sierpnia 1966
|
18 października 1968
|
|
|
Fred Peart poseł z Workington
|
18 października 1968
|
19 czerwca 1970
|
|
|
Willie Whitelaw, poseł z Penrith and The Border
|
20 czerwca 1970
|
7 kwietnia 1972
|
Konserwatywny
|
|
Wrzosowisko
|
|
|
Robert Carr MP dla Mitcham
|
7 kwietnia 1972
|
5 listopada 1972
|
|
|
Jim Prior poseł z Lowestoft
|
5 listopada 1972
|
4 marca 1974
|
|
|
Edward Short MP z Newcastle upon Tyne Central
|
5 marca 1974
|
8 kwietnia 1976
|
Praca
|
|
Wilsona (III i IV)
|
|
|
Michael Foot poseł z Ebbw Vale
|
8 kwietnia 1976
|
4 maja 1979
|
|
Callaghan
|
|
|
Norman St John-Stevas, poseł z Chelmsford
|
5 maja 1979
|
5 stycznia 1981
|
|
Konserwatywny
|
|
Thatcher I
|
|
|
Poseł Francis Pym z Cambridgeshire
|
5 stycznia 1981
|
5 kwietnia 1982
|
|
|
|
John Biffen poseł z Oswestry do 1983 r. poseł z Shropshire North od 1983 r
|
5 kwietnia 1982
|
13 czerwca 1987
|
|
|
ThatcherII
|
|
|
John Wakeham poseł do South Colchester i Maldon
|
13 czerwca 1987
|
24 lipca 1989
|
|
|
ThatcherIII
|
|
|
Geoffrey Howe poseł do East Surrey
|
24 lipca 1989
|
2 listopada 1990
|
|
|
|
John MacGregor poseł do South Norfolk
|
2 listopada 1990
|
10 kwietnia 1992
|
|
|
Major I
|
|
|
Poseł Tony'ego Newtona z ramienia Braintree
|
10 kwietnia 1992
|
2 maja 1997 r
|
|
Major II
|
|
|
Poseł Ann Taylor z Dewsbury
|
2 maja 1997 r
|
27 lipca 1998 r
|
Praca
|
|
Blair I
|
|
|
Margaret Beckett, posłanka z Derby South
|
27 lipca 1998 r
|
8 czerwca 2001 r
|
|
|
Robin Cook, poseł z Livingston
|
8 czerwca 2001 r
|
17 marca 2003 r
|
|
Blaira II
|
|
|
John Reid poseł z Hamilton North i Bellshill
|
4 kwietnia 2003 r
|
13 czerwca 2003 r
|
|
|
Peter Hain poseł z Neath
|
11 czerwca 2003 r
|
6 maja 2005 r
|
|
|
|
Geoff Hoon poseł z Ashfield
|
6 maja 2005 r
|
5 maja 2006
|
|
|
Blaira III
|
|
|
Poseł Jack Straw z Blackburn
|
5 maja 2006
|
27 czerwca 2007 r
|
|
|
Harriet Harman poseł do Camberwell i Peckham
|
28 czerwca 2007 r
|
11 maja 2010 r
|
|
|
brązowy
|
|
|
George Young poseł z North West Hampshire
|
12 maja 2010 r
|
3 września 2012 r
|
|
Konserwatywny
|
|
Cameron-Clegg ( Con. – LD )
|
|
|
Andrew Lansley poseł do South Cambridgeshire
|
4 września 2012 r
|
14 lipca 2014 r
|
|
|
Poseł William Hague z Richmond (Yorks)
|
14 lipca 2014 r
|
8 maja 2015 r
|
|
|
|
Chris Grayling, poseł Epsom i Ewell
|
9 maja 2015 r
|
14 lipca 2016 r
|
|
|
Cameron II
|
|
|
David Lidington poseł z Aylesbury
|
14 lipca 2016 r
|
11 czerwca 2017 r
|
|
Czy mogę
|
|
|
Andrea Leadsom poseł z South Northamptonshire
|
11 czerwca 2017 r
|
22 maja 2019 r
|
|
maja II
|
|
|
Poseł Mel Stride z okręgu Central Devon
|
23 maja 2019 r
|
24 lipca 2019 r
|
|
|
Jacob Rees-Mogg poseł z North East Somerset
|
24 lipca 2019 r
|
8 lutego 2022
r |
|
Johnson I
|
Johnson II
|
|
|
Mark Spencer poseł do Sherwood
|
8 lutego 2022
r |
6 września 2022 r
|
|
|
|
Poseł Penny Mordaunt z Portsmouth North
|
6 września 2022 r
|
Beneficjant
|
|
Kratownica
|
|
Sunak
|