Terytoria / daty
|
Ebla |
Mari |
Akshak / Akkad
|
Kisz |
Uruk |
Adab |
Umma
|
Lagash |
Ur |
Elam
|
4000–3100 pne
|
Okres sumeryjski (4000–2340 p.n.e.)
|
Okres przed dynastyczny (4000–2900 pne)
|
Okres Uruk (anonimowy „król-kapłan”)
|
3100–2900 pne
|
Okres Jemdeta Nasra
Władcy anty-deluwiści: WEridu:Alulim,Alalngar, następnie wBad-tibira:En-men-lu-ana,En-men-gal-ana,Dumuzid, Pasterz, a następnie wLarag:En-sipad-zid-ana, następnie wZimbir:En-men-dur-ana, następnie wShuruppag:Ubara-Tutu „potempowódźzalała”
|
Wielka powódź
|
|
2900 pne
|
Wczesny dynastyczny okres I (2900–2700 pne)
|
|
Kish I dynastia Jushur,Kullassina-bel Nangishlishma, En-Tarah-ana Babum,Puannum,Kalibum
|
|
2800 pne
|
|
Kalumum , Zuqaqip , Atab Mashda , Arwium , Etana , Balih , En-me-nuna Melem-Kish , Barsal-nuna
|
Dynastia Uruk I Mesh-ki-ang-gasher Enmerkar
|
|
2700 pne
|
Early Dynastic Period II (2700–2600 pne)
|
|
Zamug , Tizqar , Ilku Iltasadum , En-me-barage-si Aga z Kish
|
Lugalbanda Dumuzid, rybak Gilgamesz
|
|
2600 pne
|
Wczesny dynastyczny okres III (2600–2340 p.n.e.)
|
Pierwsze Królestwo Eblaite (semickie) Abur-lim Agur-lim Ibbi-Damu Baba-Damu
|
|
Dynastia Kish II (5 królów) Uhub Mesilim
|
Ur-Nungal Udulkalama Labashum
|
|
Lagasz En-hegal Lugalshaengur
|
Ur A-Imdugud Ur-PabilsagMeskalamdug(QueenPuabi)Akalamdug
|
|
Enun-dara-anna Mes-he Melamanna Lugal-kitun
|
Adab Nin-kisalsi Me-durba Lugal-dalu
|
2575 pne
|
Dynastia Ur I Mesannepada „Król Ur i Kisz”, zwyciężając nad Urukiem
|
|
2500 pne
|
Drugie królestwo Mari (semickie) Ikun-Shamash Iku-ShamaganAnsudSa'umuIshtup-IsharIkun-MariIblul-IlNizi
|
Dynastia Akshak Unzi Undalulu
|
Dynastia Kish III Ku-Baba
|
Dynastia Uruk II Enshakushanna
|
Kubek
|
Dynastia Umma I
Pabilgagaltuku
|
Lagasz I dynastia
Ur-nanszeAkurgal
|
A'annepada Meskiagnun Elulu Balulu
|
Dynastia Awan Peli Tata Ukkutahesh Hishur
|
2450 pne
|
Enar-Damu Ishar-Malik
|
ush Enakalle
|
Elamitowe inwazje (3 królów)
|
Shushuntarana Napilhush
|
2425 p.n.e.
|
Kun-Damu
|
Eannatum (król Lagash , Sumer, Akkad, zdobywca Elamu)
|
2400 pne
|
Adub-Damu Igrish-Halam Irkab-Damu
|
Urur
|
Dynastia Kish IV Puzur-Suen Ur-Zababa
|
Lugal-kinishe-dudu Lugal-kisalsi
|
E-iginimpa'e Meskigal
|
Ur-Lumma Il Gishakidu (królowa Bara-irnun )
|
Enannatum Enmetena Enannatum II Enentarzi
|
Dynastia Ur II Nanni Mesh-ki-ang-Nanna II
|
Kiku-siwe-tempti
|
2380 pne
|
Dynastia Adab Lugalannemundu „Król czterech stron świata”
|
2370 pne
|
Isar-Damu
|
Enna-Dagan Ikun-Ishar Ishqi-Mari
|
Inwazja Mari Anbu, Anba, Bazi, Zizi z Mari, Limer, Sharrum-iter |
Ukush
|
Lugalanda Urukagina
|
Luh-Ishan
|
2350 pne
|
Puzur-Nirah Ishu-Il Shu-Sin
|
Dynastia Uruk III Lugalzagesi (gubernator Ummy, król wszystkich Sumerów)
|
2340 pne
|
Okres akadyjski (2340–2150 pne)
|
Imperium akadyjskie (Semitic) Sargonie Akkadu Rimusz Manisztusu
|
Gubernatorzy Akadyjscy : Eshpum Ilshu-rabi Epirmupi Ili-ishmani
|
2250 pne
|
Naram-Sin
|
Lugal-ushumgal (wasal Akkadyjczyków)
|
2200 pne
|
Drugie Eblaite Kingdom (semickie)
(wasale UR III)
|
Dynastia Shakkanakku (semicka) Ididish Shu-Dagan Ishma-Dagan (Wasale Akadyjczyków)
|
Shar-Kali-Sharri
|
Igigi , Imi , Nanum , Ilulu (3 lata) Dudu Shu-turul
|
Uruk IV dynastia Ur-nigin Ur-gigir
|
|
Lagasz II dynastia Puzer-Mama Ur-Ningirsu I Pirig-me Lu-Baba Lu-gula Ka-ku
|
Hishep-Ratep Helu Khita Puzur-Inshushinak
|
2150 pne
|
Okres neosumeryczny (2150–2000 p.n.e.)
|
Nûr-Mêr Ishtup-Ilum Ishgum-Addu Apil-kin
|
Dynastia Gutian (21 królów)
La-erabum Si'um
|
Kuda (Uruk) Puzur-ili Ur-Utu
|
|
Dynastia Umma II Lugalannatum (wasalGutianów)
|
Ur-Baba Gudea
Ur-Ningirsu Ur-gar Nam-Mahani
|
Tirigan
|
2125 pne
|
Iddi-ilum Ili-Ishar Tura-Dagan Puzur-Ishtar Hitial-Erra Hanun-Dagan (Wasale Ur III) |
Uruk V dynastia Utu-hengal
|
2100 pne
|
Dynastia Ur III „Królowie Ur, Sumer i Akad”Ur-NammuShulgiAmar-SinShu-SinIbbi-Sin
|
2050 pne
|
2000 pne
|
około 2000 pne
|
Inwazje amorytów
|
Elamicki inwazje Kindattu ( Shimashki Dynastia )
|
2025–1763 pne
|
Stare Imperium Asyryjskie (2025–1378 pne)
|
Okres Isin-Larsa ( Amoryci ) Dynastia Isin :Ishbi-Erra Shu-Ilishu Iddin-Dagan Ishme-Dagan Lipit-Eshtar Ur-Ninurta Bur-Suen Lipit-Enlil Erra-imitti Enlil-bani Zambiya Iter-pisha Ur-du-kuga Suen-magir Damiq-ilishu Dynasty of Larsa:Naplanum Emisum Samium Zabaia Gungunum Abisare Sumuel Nur-Adad Sin-Iddinam Sin-Eribam Sin-Iqisham Silli-Adad Warad-Sin Rim-Sin I(...)Rim-Sin II
|
Dynastia Sukkalmah
Siwe-Palar-Khuppak
|
1894–1595 pne
|
Okres babiloński (1894–80 pne)
|
Pierwsza dynastia babilońska („stary okres babiloński”) ( Amoryci ) Sumu-abum Sumu-la-El Sin-muballitSabium Apil-Sin Sin-muballit Hammurabi Samsu-iluna Abi-eshuh Ammi-ditana Ammi-saduqa Samsu-Ditana
|
Druga dynastia babilońska („ dynastia Sealand ”) Ilum-ma-ili Itti-ili-nibi Damqi- ilishu Ishkibal Shushushi Gulkishar m DIŠ + U-EN Peshgaldaramesh Ayadaragalama Akurduana Melamkurkurra Ea-gamil
|
1531–1155 pne
|
Trzeci Babilończyk dynastia ( kasyci ) Agum-Kakrime Burnaburiash I Kashtiliash III Ulamburiash Agum III Kara-indasz Kadaszman-harbe I Kurigalzu I Kadaszman-Enlil I Burna-Buriasz II Kara-hardash nazistów Bugash Kurigalzu II nazistów Maruttash Kadaszman-Turgu Kadaszman-Enlil II Kudur-Enlil Shagarakti- Shuriash Kashtiliashu IV Enlil-nadin- shumi Kadashman -Harbe II Adad-shuma-iddina Adad-shuma-usur Meli-Shipak II Marduk-apla-iddina I Zababa- shuma-iddin Enlil-nadin-ahi
|
Dynastia Kidinuid Dynastia Igehalkid Untash -Napirisha
|
1392–1025 pne
|
Środkowe imperium asyryjskie
|
Czwarta dynastia babilońska („ druga dynastia Isin ”) Marduk-kabit-ahheshu Itti-Marduk-balatu Ninurta-nadin-shumi Nebuchadnezzar I Enlil-nadin-apli Marduk-nadin-ahhe Marduk-shapik-zero Adad-apla-iddina Marduk ahhe-eriba Marduk-zer-X Nabu-shum-libur
|
Dynastia
Shutrukid Shutruk-Nakhunte
|
1025–934 pne
|
Piąta, szósta, siódma, ósma dynastie babilońskie („Okres chaosu”) Simbar-shipak Ea-mukin- zero Zi Kashshu-nadin-ahi Eulmash-shakin-shumi Ninurta-kudurri-usur I Shirikti-shuqamuna Mar-biti-apla-usur Nabû-mukin-apli
|
911–745 pne
|
Imperium Neo-Asyryjskie Adad-nirari II Tukulti-Ninurta II Ashurnasirpal II Shalmaneser III Shamshi-Adad V Shammuramat(regent)Adad-nirari III Shalmaneser IV Ashur-Dan III Ashur-nirari V
|
Dziewiąta dynastia babilońska Ninurta-kudurri-usur II Mar-biti-ahhe-iddina Shamash-mudammiq Nabu-shuma-ukin I Nabu-apla-iddina Marduk-zakir-shumi I Marduk-balassu-iqbi Baba-aha-iddina (pięciu królów) Ninurta-apla-X Marduk-bel-zeri Marduk-apla-usur Eriba-Marduk Nabu-shuma-ishkun Nabonassar Nabu-nadin- zero Nabu- shuma -ukin II Nabu-mukin-zero
|
Humban-Tahrid dynastia
Teumman
|
745–609 pne
|
Imperium Neo-Asyryjskie
( Sargonid dynastia ) Tiglath-Pileser † Salmanasar † Marduku-apla-iddina II Sargonie † Sancherib † Marduku-zakir-shumi II Marduku-apla-iddina II Bel-Ibni Aszur-nadin-shumi † Nergal-uszezib Mushezib-Marduku Assarhaddon † Asurbanipal Ashur-etil-ilani Sinsharishkun Sin-shumu-lishir Ashur-uballit II
|
626–539 pne
|
Imperium Neobabilońskie Nabopolassar Nabuchodonozor II Amel-Marduk Neriglissar Labashi-Marduk Nabonidus
|
539–331 pne
|
Imperium Achemenidów Cyrus Cambyses Dariusz I Kserkses Artakserkses I Dariusz II Artakserkses II Artakserkses III Artakserkses IV Dariusz III
|
331–141 pne
|
Okres hellenistyczny Dynastia Argead : Aleksander I Filip Aleksander II Antygon
Cesarstwo Seleucydów : Seleukus I Antiochus I Antiochus II Seleucus II Seleucus III Antiochus III Seleucus IV Antiochus IV Antiochus V Demetrius I Alexander III Demetrius II
|
141–80 pne
|
Królestwo Partów Mitrydates I Fraates Hyspaosines Artabanus Mitrydates II Gotarzes
|
|