63. doroczne nagrody Grammy — 63rd Annual Grammy Awards
63. doroczne nagrody Grammy | |
---|---|
Data | 14 marca 2021 |
Lokalizacja |
Centrum kongresowe w Los Angeles Los Angeles, Kalifornia |
Goszczony przez | Trevor Noe |
Najwięcej nagród | Beyonce (4) |
Większość nominacji | Beyonce (9) |
Strona internetowa | grammy |
Zasięg telewizyjny/radiowy | |
Sieć | CBS |
Oglądalność | 8,8 miliona |
63-ci Annual Grammy Awards Ceremonia odbyła się w okolicach Los Angeles Convention Center w Los Angeles w dniu 14 marca 2021. Stwierdzono, najlepsze nagrania, kompozycje i artystów roku kwalifikowalności, począwszy od 1 września 2019 do 31 sierpnia , 2020. Nominacje zostały ujawnione poprzez wirtualną transmisję na żywo 24 listopada 2020 r. Wykonawcy ceremonii zostali ogłoszeni 7 marca 2021 r . Ceremonię poprowadził południowoafrykański komik Trevor Noah .
Beyoncé otrzymała najwięcej nominacji z dziewięcioma, a następnie Dua Lipa , Roddy Ricch i Taylor Swift po sześć. Beyoncé otrzymała najwięcej nagród, z czterema, wyprzedzając Alison Krauss jako najczęściej nagradzaną kobietę w historii serialu, z ogółem 28 nagród. Swift wygrał Album of the Year dla Folkloru , co czyni ją pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę trzy razy i pierwszym artystą, aby to zrobić, ponieważ Paul Simon w 1988 roku Billie Eilish wygrał Record of the Year dla „ wszystko, co chciałem ”, stając się drugim solowy artysta, po Roberta Flack w 1974 roku, aby wygrać dwa lata pod rząd, a trzeci ogólny od U2 w 2002 HER wygrał Song of the Year dla „ nie mogę oddychać ” i Megan Thee Ogier wygrał Best New Artist , stając się drugim raperka, która wygrała od czasu Lauryn Hill w 1999 roku. Ceremonia została pierwotnie zaplanowana na 31 stycznia 2021 r.; jednak 5 stycznia 2021 r. Akademia Nagraniowa przełożyła ceremonię na 14 marca 2021 r. z powodu gwałtownego wzrostu liczby przypadków COVID-19 w Los Angeles, a także obaw związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem.
Tło
Nominacje zostały ogłoszone podczas wirtualnej transmisji na żywo 24 listopada 2020 r. przez prezesa i tymczasowego dyrektora generalnego Akademii Nagrania Harveya Masona Jr. wraz z Megan Thee Stallion , Duą Lipą , Mickeyem Guytonem , Lauren Daigle , Pepe Aguilarem , Nicola Benedetti i Gayle King , Yemi Alade , BTS , Imogen Heap i Sharon Osbourne . Akademia ogłosiła, że gospodarzem ceremonii będzie Trevor Noah .
Zmiany kategorii
Na ceremonię 2021 akademia ogłosiła kilka zmian dla różnych kategorii i zasad:
- Kategoria Best Urban Contemporary Album została przemianowana na Best Progressive R&B Album .
- Kategoria Best Rap/Sung Performance została przemianowana na Best Melodic Rap Performance .
- Kategoria „Najlepszy album latynoski pop” została przemianowana na „ Najlepszy latynoski pop” lub „Album miejski” , a kategoria „Najlepszy latynoski rock, album miejski lub album alternatywny” została przemianowana na „ Najlepszy album latynoamerykański” lub „Alternatywny album” .
- Kategoria Best World Music Album została przemianowana na Best Global Music Album .
- Maksymalna liczba wydań została usunięta z kategorii Najlepszy nowy artysta .
- W kategorii Najlepszy Album Teatru Muzycznego można teraz przyznać tylko czterech głównych wokalistów (wcześniej nieograniczonych), oprócz producenta albumu i autorów tekstów/kompozytorów (jeśli album zawiera co najmniej 51% nowego materiału). W przypadku utworu zespołowego wszyscy wokaliści otrzymają dyplom zwycięzcy.
Miejsce i produkcja
63. doroczna ceremonia rozdania nagród Grammy odbyła się w Los Angeles Convention Center , podczas gdy zwykłe miejsce pokazu – Staples Center – służyło jako tło. Pokaz trwał trzy i pół godziny.
Akademia Nagraniowa mianowała Bena Winstona producentem wykonawczym programu, który po raz pierwszy pracował nad programem Grammy. Winston za pośrednictwem Rolling Stone stwierdził, że program będzie obejmował wiele scen, ale bez publiczności, podkreślając „triumf twórczości, ruchy na rzecz sprawiedliwości społecznej, a także wpływ COVID-19 na sztukę”. Jeśli chodzi o zmianę miejsca, Winston stwierdził, że wierzy, że Staples jest bezpiecznym miejscem, ale chciał „wykroczyć poza granice, aby nawet najbardziej sceptyczni uczestnicy czuli się bez wątpienia bezpiecznie”. Produkcja była nadzorowana przez oficerów bezpieczeństwa COVID-19. Aby zminimalizować kontakt fizyczny, artyści mieli swoje własne zaplecze i wchodzili na sceny z różnych kierunków.
Spektakl składał się z pięciu jednakowych scen ustawionych w okrąg skierowany do wewnątrz; jedna ze scen była przeznaczona dla prezenterów, a pozostałe cztery dla wykonawców. Członkowie załogi pracowali od środka okrągłego zestawu. Po zakończeniu jednego występu następna scena była pokryta i tak dalej. Każdy etap był zmieniany co 45 minut i zastępowany innym wykonawcą w składzie. Winston wspomniał, że wspomniana koncepcja została zainspirowana jego ulubionymi programami Jools Holland i TFI Friday . Przedstawienie było mieszanką występów na żywo i wcześniej nagranych, ponieważ „pełny występ na żywo wymagałby zbyt wielu członków załogi poruszających się na planie i ryzykujących bliski kontakt”. Całe show było jednak zaplanowane tak, aby było całkowicie na żywo.
Aby pomóc zaplanować rozległą produkcję i wciągające widowisko serialu, Winston współpracował z wieloma producentami, takimi jak współproducent Jesse Collins, który wyprodukował program The Weeknd Super Bowl w przerwie ; współproducent Raj Kapoor, który kierował kreatywnym kierownictwem wielu artystów podczas ostatnich siedmiu koncertów Grammy i wyprodukował rezydencje koncertowe w Las Vegas dla Backstreet Boys i Mariah Carey ; producentka Fatima Robinson, pracowała przy przerwie w programie Black Eyed Peas w 2011 roku ; producentka Misty Buckley, która wyprodukowała bożonarodzeniowy show Kacey Musgraves w 2020 roku ; dyrektor ds. talentów Patrick Menton z Dick Clark Productions ; współpracowniczka Jamesa Cordena, Josie Cliff; oraz Hamish Hamilton, który wyreżyserował przerwy w Super Bowl , ceremonie olimpijskie , nagrody Akademii i nagrody Emmy .
Wykonawcy
Ceremonia premiery
Wykonawcy zostali ogłoszeni 2 marca 2021 roku.
Artysta(y) | Piosenki |
---|---|
Afro-Peruwiańska Orkiestra Jazzowa Thana Alexa John Beasley Camilo Regina Carter Alexandre Desplat Bebel Gilberto Lupita Infante Sarah Jarosz Mykal Kilgore Ledisi Mariachi Sol De Mexico PJ Morton Gregory Porter Grace Potter Gustavo Santaolalla Anoushka Shankar Kamasi Waszyngton |
Hołd dla Marvina Gaye „ Miłosierdzia Miłosierdzia (Ekologia) ” |
Lido Pimienta | „Eso Que Tú Haces” |
Igor Levit | Sonata fortepianowa nr 14 cis-moll |
Jimmy „Kaczka” Holmes | "Sumowy blues" |
Terri Lyne Carrington + Nauki społeczne | „Uwięziony w amerykańskim śnie” |
Rufus Wainwright | "Nienawiść" |
MAK | „ Jedz ” |
Chłopak Burny |
Składanka: „Level Up” „Onyeka” „Ye” |
Główna ceremonia
Wykonawcy uroczystości zostali ogłoszeni 7 marca 2021 roku.
Prezenterzy
Ceremonia premiery
|
Główna ceremonia
|
Zwycięzcy i nominowani
Zwycięzcy pojawiają się jako pierwsi i wyróżnieni pogrubioną czcionką.
Pole ogólne
-
„ Wszystko, czego chciałem ” – Billie Eilish
- Finneas O'Connell , producent; Rob Kinelski i Finneas O'Connell, inżynierowie/miksery; John Greenham, inżynier ds. masteringu
- „ Czarna Parada ” – Beyoncé
- Beyoncé i Derek Dixie, producenci; Stuart White , inżynier/mikser; Colin Leonard, inżynier masteringu
- „ Kolory ” – Czarne Pumy
- Adrian Quesada, producent; Adrian Quesada, inżynier/mikser; JJ Golden, inżynier masteringu
- „ Rockstar ” – DaBaby z udziałem Roddy'ego Riccha
- SetinTheKitchen, producent; Derek „MixedByAli” Ali , Chris Dennis, Liz Robson & Chris West, inżynierowie/mikserzy; Glenn A Tabor III, inżynier masteringu
- „ Powiedz tak ” – Doja Cat
- Tyson Trax , producent; Clint Gibbs & Kalani Thompson, inżynier/mikser; Mike Bozzi , inżynier masteringu
- „ Nie zaczynaj teraz ” – Dua Lipa
- Caroline Ailin i Ian Kirkpatrick , producenci; Josh Gudwin, Drew Jurecka i Ian Kirkpatrick, inżynierowie/miksery; Chris Gehringer, inżynier masteringu
- „ Kręgi ” – Post Malone
- Louis Bell , Frank Dukes & Post Malone, producenci; Louis Bell & Manny Marroquin , inżynierowie/miksery; Mike Bozzi, inżynier masteringu
- „ Savage ” – Megan Thee Stallion z udziałem Beyoncé
- Beyoncé & J. White zrobił to , producenci; Stuart White , inżynier/mikser; Colin Leonard, inżynier masteringu
-
Folklor – Taylor Swift
- Joe Alwyn , Jack Antonoff , Aaron Dessner i Taylor Swift, producenci; Jack Antonoff, Aaron Dessner, Serban Ghenea, John Hanes, Jonathan Low i Laura Sisk, inżynierowie/mikserzy; Aaron Dessner & Taylor Swift, autorzy piosenek; Randy Merrill, inżynier masteringu
-
Chilombo – Jhené Aiko
- Fisticuffs & Julian-Quán Việt Lê, producenci; Fisticuffs, Julian-Quán Việt Lê, Zeke Mishanec, Christian Plata & Gregg Rominiecki, inżynierowie/mikserzy; Jhené Aiko Efuru Chilombo, Julian-Quán Việt Le, Maclean Robinson i Brian Keith Warfield, autorzy piosenek; Dave Kutch, inżynier masteringu
-
Czarne pumy (edycja deluxe) – czarne pumy
- Adrian Quesada, producenci; inżynier/mikser Adrian Quesada; Eric Burton i Adrian Quesada, autorzy piosenek; JJ Golden, inżynier masteringu
-
Życie codzienne – Coldplay
- Daniel Green, Bill Rahko i Rik Simpson , producenci; Mark "Spike" Stent, inżynier/mikser; Guy Berryman , Jonny Buckland , Will Champion i Chris Martin , autorzy piosenek; Emily Lazar , inżynier masteringu
-
Djesse tom. 3 – Jakub Collier
- Jacob Collier, producent; Ben Bloomberg i Jacob Collier, inżynierowie/miksery; Jacob Collier, autor piosenek; Chris Allgood i Emily Lazar , inżynierowie masteringu
-
Kobiety w muzyce Pt. III – Haim
- Rostam Batmanglij , Danielle Haim & Ariel Rechtshaid , producenci; Rostam Batmanglij, Jasmine Chen, John DeBold, Matt DiMona, Tom Elmhirst, Joey Messina-Doerning i Ariel Rechtshaid, inżynierowie/mikserzy; Rostam Batmanglij, Alana Haim , Danielle Haim , Este Haim & Ariel Rechtshaid, autorzy piosenek; Emily Lazar, inżynier masteringu
-
Nostalgia za przyszłością – Dua Lipa
- Lorna Blackwood & Koz , producent; Josh Gudwin i Cameron Gower Poole, inżynierowie/miksery; Clarence Coffee Jr. & Dua Lipa, autorzy piosenek; Chris Gehringer, inżynier masteringu
-
Hollywood's Bleeding – Post Malone
- Louis Bell & Frank Dukes , producenci; Louis Bell & Manny Marroquin , inżynierowie/miksery; Louis Bell, Adam Feeney, Austin Post i Billy Walsh, autorzy piosenek; Mike Bozzi , inżynier masteringu
-
„ Nie mogę oddychać ”
- Dernst Emile II , HER & Tiara Thomas , autorzy piosenek (HER)
- „ Czarna Parada ”
- Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter , Brittany Coney , Derek James Dixie, Akil King, Kim „Kaydence” Krysiuk i Rickie „Caso” Tice, autorzy tekstów (Beyoncé)
- „ Pudełko ”
- Larrance Dopson , Samuel Gloade , Rodrick Moore , Adarius Moragne, Eric Sloan & Khirye Anthony Tyler, autorzy piosenek (Roddy Ricch)
- " Kardigan "
- Aaron Dessner i Taylor Swift , autorzy piosenek (Swift)
- „ Kręgi ”
- Louis Bell , Adam Feeney , Kaan Gunesberk , Austin Post & Billy Walsh, autorzy piosenek (Post Malone)
- „ Nie zaczynaj teraz ”
- Caroline Ailin , Ian Kirkpatrick , Dua Lipa i Emily Warren , autorzy piosenek (Lipa)
- „ Wszystko, co chciałem ”
- Billie Eilish i Finneas O'Connell , autorzy piosenek (Eilish)
- „ Gdyby świat się kończył ”
- Julia Michaels & JP Saxe , autorzy piosenek (Saxe z udziałem Michaelsa)
Muzyka pop
- „ Cukier arbuzowy ” – Harry Styles
- „ Pyszne ” – Justin Bieber
- „ Powiedz tak ” – Doja Cat
- „ Wszystko, czego chciałem ” – Billie Eilish
- „ Nie zaczynaj teraz ” – Dua Lipa
- „ Kardigan ” – Taylor Swift
Najlepszy występ w duecie/grupie pop
- „ Deszcz na mnie ” – Lady Gaga i Ariana Grande
- „ Un Dia (One Day) ” – J Balvin , Dua Lipa , Bad Bunny i Tainy
- „ Intencje ” – Justin Bieber z udziałem Quavo
- „ Dynamit ” – BTS
- „ Exile ” – Taylor Swift z udziałem Bon Iver
Najlepszy tradycyjny popowy album wokalny
- Amerykański standard – James Taylor
- Niebieski parasol – Burt Bacharach i Daniel Tashian
- Prawdziwa miłość: święto Cole'a Portera – Harry Connick Jr.
- Przestrzegaj zasad – Rufus Wainwright
- Judy – Renée Zellweger
Najlepszy popowy album wokalny
- Nostalgia za przyszłością – Dua Lipa
- Zmiany – Justin Bieber
- Chromatica – Lady Gaga
- Cienka linia – Harry Styles
- Folklor – Taylor Swift
Muzyka taneczna/elektroniczna
-
„10%” – Kaytranada z Kali Uchis
- Kaytranada, producent; Neal H. Pogue, mikser
- „On My Mind” – Diplo & Sidepiece
- Diplo & Sidepiece, producenci; Luca Pretolesi, mikser
- " My High " -- Ujawnienie , Aminé i Slowthai
- Guy Lawrence i Howard Lawrence , producenci; G. Lawrence, mikser
- „ The Difference ” – Flume z udziałem Toro y Moi
- Koryto , producent; Eric J Dubowsky, mikser
- „Nas oboje” – Jayda G
- Fred Again & G, producenci; Znowu i G, miksery
Najlepszy album taneczny/elektroniczny
- Bubba – Kaytranada
- Kopnięcie I – Arca
- Energia – Ujawnianie
- Szaleństwo planety – Baauer
- Dobra wiara – Madeon
Współczesna muzyka instrumentalna
Najlepszy współczesny album instrumentalny
- Na żywo w Royal Albert Hall – Snarky Puppy
- Aksjomat – Christian Scott Atunde Adjuah
- Chronologia snu: na żywo w The Village Vanguard – Jon Batiste
- Wejdź po schodach – czarne skrzypce
- Americana – Grégoire Maret , Romain Collin i Bill Frisell
Głaz
- „Shameika” – Fiona Apple
- „ Kroki ” – HAIM
- „Bądź wysoko” – Brittany Howard
- „ Nie ” – Wielki Złodziej
- „ Kioto ” – Phoebe Bridgers
- „Światło dzienne” – Grace Potter
- „Bum-Rush” – liczba ciał
- „Pod” – Kod Pomarańczowy
- „Pomiędzy” – w tej chwili
- „Krwawe pieniądze” – Mak
- „Podatek egzekutora (Swing of the Axe)” – Power Trip
-
"Zostań wysoko"
- Brittany Howard , autorka tekstów (Howard)
- " Kioto "
- Phoebe Bridgers , Morgan Nagler i Marshall Vore (Bridgers)
- „ Zagubiony wczoraj ”
- Kevin Parker , autor tekstów ( Tame Impala )
- „ Nie ”
- Adrianne Lenker , autorka tekstów ( Big Thief )
- „Szamajka”
- Fiona Apple , autorka tekstów (Apple)
- Nowe anormalne – udary
- Śmierć bohatera – Fontaines DC
- Kiwanuka – Michael Kiwanuka
- Światło dzienne – Grace Potter
- Dźwięk i wściekłość – Sturgill Simpson
Alternatywny
Najlepszy album muzyki alternatywnej
- Pobierz przecinaki do śrub – Fiona Apple
- Nadprzestrzeń – Beck
- Punisher – Phoebe Bridgers
- Jaime – Bretania Howard
- Powolny pośpiech – Tame Impala
R&B
- „ Czarna Parada ” – Beyoncé
- „Błyskawica i grzmot” – Jhené Aiko z udziałem Johna Legend
- „Wszystko, czego potrzebuję” – Jacob Collier z udziałem Mahalii i Ty Dolly $ign
- „Głowa kozy” – Brittany Howard
- „Zobacz mnie” – Emily King
Najlepsze tradycyjne wykonanie R&B
- „Wszystko dla Ciebie” – Ledisi
- „Sit On Down” – The Baylor Project z udziałem Jeana Baylora i Marcusa Baylor
- „Zastanawiam się, co ona myśli o mnie” – Chloe x Halle
- „Pozwól mi odejść” – Mykal Kilgore
- „Odległość” – Yebba
-
„Lepiej niż sobie wyobrażałem”
- Robert Glasper , Meshell Ndegeocello i Gabriella Wilson , autorzy piosenek ( Robert Glasper z udziałem HER i Meshell Ndegeocello )
- „ Czarna Parada ”
- Denisia Andrews , Beyoncé , Stephen Bray, Shawn Carter , Brittany Coney , Derek James Dixie, Akil King, Kim „Kaydence” Krysiuk & Rickie „Caso” Tice, autorzy tekstów ( Beyoncé )
- "Zderzyć się"
- Sam Barsh, Stacey Barthe, Sonyae Elise, Olu Fann , Akil King, Josh Lopez, Kaveh Rastegar i Benedetto Rotondi, autorzy tekstów ( Tiana Major9 i EarthGang )
- „ Zrób to ”
- Chloe Bailey , Halle Bailey , Anton Kuhl, Scott Storch , Victoria Monet , Vincent van den Ende , autorzy piosenek ( Chloe x Halle )
- "Kierowco zwolnij"
- Nasri Atweh, Badriia Bourelly, Skip Marley , Ryan Williamson & Gabriella Wilson , autorzy piosenek ( Skip Marley & HER )
Najlepszy album progresywnego R&B
- Jest tym, czym jest – Thundercat
- Chilombo – Jhené Aiko
- Godzina bezbożna – Chloe x Halle
- Wolni obywatele – Wolni obywatele
- Pieprzyć swoje uczucia – Robert Glasper
- Większa miłość – John Legend
- Happy 2 Be Here – Mrówka Clemons
- Nie spiesz się – Giveon
- Czuć miłość/D – Luke James
- All Rise – Gregory Porter
Kuks
- „ Savage ” – Megan Thee Stallion z udziałem Beyoncé
- „ Deep Reverence ” – Big Sean z udziałem Nipseya Hussle'a
- „ Bop ” – DaBaby
- „ Whats Poppin ” – Jack Harlow
- „ Większy obraz ” – Lil Baby
- „ Dior ” – Pop Smoke
Najlepszy melodyjny rapowy występ
- „Blokada” – Anderson .Paak
- „ Rockstar ” – DaBaby z udziałem Roddy'ego Riccha
- „ Laugh Now Cry Later ” – Drake z udziałem Lil Durka
- „ Pudełko ” – Roddy Ricch
- „ Najwyższy w pokoju ” – Travis Scott
-
" Dziki "
- Beyoncé , Shawn Carter , Brittany Hazzard , Derrick Milano, Terius Nash , Megan Pete , Bobby Session Jr., Jordan Kyle Lanier Thorpe i Anthony White , autorzy piosenek (Megan Thee Stallion z udziałem Beyoncé)
- „ Większy obraz ”
- Dominique Jones , Rai'Shaun Williams, Noah Pettigrew, autorzy piosenek (Lil Baby)
- „ Pudełko ”
- Larrance Dopson , Samuel Gloade , Rodrick Moore , Adarius Moragne, Eric Sloan & Khirye Anthony Tyler, autorzy piosenek (Roddy Ricch)
- „ Śmiajcie się, teraz płaczcie później ”
- Durk Banks , Rogét Chahayed , Aubrey Graham , Daveon Jackson, Ron LaTour i Ryan Martinez, autorzy piosenek (Drake z udziałem Lil Durka)
- „ Gwiazda rocka ”
- Jonathan Lyndale Kirk , Ross Joseph Portaro IV i Rodrick Moore , autorzy piosenek (DaBaby z udziałem Roddy'ego Riccha)
- Choroba Króla – Nas
- Czarne nawyki – D Smoke
- Alfredo – Freddie Gibbs i Alchemik
- Pisemne świadectwo – Jay Electronica
- Alegoria – Royce da 5'9"
Kraj
- „ Kiedy moja Amy się modli ” – Vince Gill
- „ Stick That in Your Country Song ” – Eric Church
- „ Kim myślałeś, że jestem ” – Brandy Clark
- „ Bluebird ” – Miranda Lambert
- „ Czarny jak ja ” – Mickey Guyton
Najlepszy występ country w duecie/grupie
- „ 10 000 godzin ” – Dan + Shay i Justin Bieber
- „Cała noc” – Bracia Osborne
- „Ocean” – Pani A
- „Sugar Coat” – Małe Duże Miasto
- „Niektórzy ludzie robią” – Stare Dominium
-
„ Zatłoczony stół ”
- Brandi Carlile , Natalie Hemby i Lori McKenna , autorzy piosenek ( The Highwomen )
- " Błękitny ptak "
- Luke Dick, Natalie Hemby i Miranda Lambert , autorzy piosenek ( Miranda Lambert )
- „ Kości ”
- Maren Morris , Jimmy Robbins i Laura Veltz, autorzy piosenek ( Maren Morris )
- „ Więcej serc niż moje ”
- Ingrid Andress , Sam Ellis i Derrick Southerland, autorzy piosenek ( Ingrid Andress )
- „Niektórzy ludzie robią”
- Jesse Frasure , Shane McAnally , Matthew Ramsey & Thomas Rhett , autorzy piosenek ( Old Dominion )
- Dzika karta – Miranda Lambert
- Noc – Małe Duże Miasto
- Nigdy nie będzie – Ashley McBryde
- Lady Like – Ingrid Andress
- Twoje życie to rekord – Brandy Clark
Nowy wiek
- Więcej historii o gitarze – Jim „Kimo” West
- Piosenki z Bardo – Laurie Anderson , Tenzin Choegyal & Jesse Paris Smith
- Peryferia – Priya Darshini
- Forma//mniej – superpozycja
- Medytacje – Cory Wong i Jon Batiste
Jazz
Najlepsze improwizowane solo jazzowe
- „All Blues” – Chick Corea , solista
- „Guinnevere” – Christian Scott Atunde Adjuah , solista
- „Pachamama” – Regina Carter , solistka
- „Jutro jest pytanie” – Julian Lage , solista
- „Celia” – Gerald Clayton , solista
- „Moe Honk” – Joshua Redman , solista
Najlepszy jazzowy album wokalny
- Sekrety to najlepsze historie – Kurt Elling z udziałem Danilo Pérez
- ONA – Thana Alexa
- Współcześni przodkowie – Carmen Lundy
- Holy Room: na żywo w Alte Oper – Somi z Frankfurt Radio Big Band
- Po co się spieszyć – Kenny Washington
Najlepszy jazzowy album instrumentalny
- Trylogia 2 – Chick Corea , Christian McBride i Brian Blade
- W czułym miejscu każdej zrogowaciałej chwili – Ambrose Akinmusire
- Gra w oczekiwanie – Terri Lyne Carrington i nauki społeczne
- Happening: Żyj w Village Vanguard – Gerald Clayton
- RoundAgain – Redman Mehldau McBride Blade
Najlepszy album dużego zespołu jazzowego
- Data Lords –Orkiestra Marii Schneider
- Dialogi na temat rasy – Gregg August
- Monk'estra gra Johna Beasleya – John Beasley
- Niematerialne pomiędzy – Orrin Evans i The Captain Black Big Band
- Piosenki, które lubisz – John Hollenbeck z Theo Bleckmannem , Kate McGarry , Garym Versace i The Frankfurt Radio Big Band
Najlepszy album latynoskiego jazzu
- Cztery pytania – Arturo O'Farrill i The Afro Latin Jazz Orchestra
- Tradiciones – Afro-Peruwiańska Orkiestra Jazzowa
- Miasto marzeń – Chico Pinheiro
- Viento y Tiempo – na żywo w Blue Note Tokyo – Gonzalo Rubalcaba & Aymée Nuviola
- Trane's Delight – Poncho Sanchez
Ewangelia/współczesna muzyka chrześcijańska
Najlepsze wykonanie/piosenka Gospel
-
"Idąc dalej"
- Darryl L. Howell, Jonathan Caleb McReynolds, Kortney Jamaal Pollard & Terrell Demetrius Wilson, autorzy piosenek ( Jonathan McReynolds & Mali Music )
- „Cudowne jest Twoje imię”
- Melvin Crispell III, autor tekstów (Melvin Crispell III)
- „Wydanie (na żywo)”
- David Frazier, autor tekstów (Ricky Dillard z udziałem Tiff Joy)
- "Spotkać się"
- Lashawn Daniels, Rodney Jerkins, Lecrae Moore & Jazz Nixon, autorzy piosenek (Rodney „Darkchild” Jerkins Presents: The Good News)
- „Nie odpuszczę”
- Travis Greene, autor tekstów ( Travis Greene )
Najlepszy występ/piosenka współczesnej muzyki chrześcijańskiej
-
„ Był Jezus ”
- Casey Beathard, Jonathan Smith i Zach Williams, autorzy piosenek ( Zach Williams i Dolly Parton )
- „ Błogosławieństwo (na żywo) ”
- Chris Brown, Cody Carnes, Kari Jobe Carnes i Steven Furtick , autorzy piosenek ( Kari Jobe , Cody Carnes i Elevation Worship )
- "Niedzielny poranek"
- Denisia Andrews, Jones Terrence Antonio, Saint Bodhi, Brittany Coney, Kirk Franklin, Lasanna Harris, Shama Joseph, Stuart Lowery, Lecrae Moore & Nathanael Saint-Fleur, autorzy piosenek ( Lecrae z udziałem Kirka Franklina )
- „ Woda święcona ”
- Andrew Bergthold, Ed Cash , Franni Cash, Martin Cash & Scott Cash, autorzy piosenek ( We the Kingdom )
- „ Słynny (wierzę) ”
- Chuck Butler , Krissy Nordhoff , Jordan Sapp, Alexis Slifer & Tauren Wells, autorzy piosenek ( Tauren Wells z udziałem Jenn Johnson )
- Ewangelia według PJ – PJ Morton
- 2econd Wind: ReadY – Anthony Brown i terapia grupowa
- Mój hołd – Myron Butler
- Chórmistrz – Ricky Dillard
- Kierra – Kierra Sheard
Najlepszy album współczesnej muzyki chrześcijańskiej
- Jezus jest królem – Kanye West
- Biegnij do Ojca – Cody Carnes
- Wszyscy moi najlepsi przyjaciele — Hillsong Young & Free
- Woda święcona – My Królestwo
- Obywatel Nieba – Tauren Wells
Najlepszy album Ewangelii Roots
- Świętujemy Fiska! (Album z okazji 150-lecia) – Fisk Jubilee Singers
- Piękny dzień – Mark Bishop
- 20/20 – Rodzina Krabów
- Co naprawdę oznacza Boże Narodzenie – Erwinowie
- Coś pięknego – Ernie Haase & Signature Sound
łacina
Najlepszy album latynoski lub miejski
- YHLQMDLG – Zły królik
- Por Primera Vez – Camilo
- Mesa Para Dos – Kany García
- Pausa – Ricky Martin
- 3:33 – Debi Nova
Najlepszy album latynoski lub alternatywny
- La Conquista del Espacio – Fito Paez
- Aura – Bajofondo
- MONSTRUO – Cami
- Sobrevolando – Cultura Profética
- Miss Kolumbii – Lido Pimienta
Najlepszy regionalny album muzyczny meksykański (w tym Tejano)
- Un Canto por México, tom. 1 – Natalia Lafourcade
- Hecho en México – Alejandro Fernández
- La Serenata – Lupita Infante
- Bailando Sones y Huampangos con Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez – Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez
- Ay ay ay! – Christian Nodal
Najlepszy tropikalny album latynoski
- 40 – Grupa Niszy
- Mi Tumbao – José Alberto „El Ruiseñor”
- Infinito – Edwin Bonilla
- Sigo Cantando al Amor (Deluxe) – Jorge Celedon i Sergio Luis
- Memorias de Navidad – Víctor Manuelle
Amerykańskie korzenie
Najlepsza wydajność korzeni amerykańskich
- „Pamiętam wszystko” – John Prine
- „Kolory” – Czarne Pumy
- „Głęboko w miłości” – Bonny Light Horseman
- „Krótki i słodki” – Brittany Howard
- „Odejdę” – Norah Jones i Mavis Staples
Najlepsza amerykańska piosenka o korzeniach
-
"Pamiętam wszystko"
- Pat McLaughlin i John Prine, autorzy piosenek ( John Prine )
- "Kabina"
- Laura Rogers i Lydia Rogers, autorzy piosenek ( The Secret Sisters )
- „Sufit do podłogi”
- Sierra Hull i Kai Welch, autorzy piosenek ( Sierra Hull )
- „Miasto rodzinne”
- Sarah Jarosz, autorka tekstów ( Sarah Jarosz )
- „Człowiek bez duszy”
- Tom Overby i Lucinda Williams, autorzy piosenek ( Lucinda Williams )
- Świat na ziemi – Sarah Jarosz
- Stare kwiaty – Courtney Marie Andrews
- Warunki kapitulacji – Hiss Golden Messenger
- El Dorado – Marcus King
- Dobre dusze, lepsze anioły – Lucinda Williams
- Strona główna – Billy Strings
- Człowiek w ogniu – Danny Barnes
- Żyć w dwóch światach, tom. 1 – Thomm Jutz
- Śpiewnik z Północnej Karoliny – Steep Canyon Rangers
- Projekt John Hartford Fiddle Tune, tom. 1 – Różni artyści
Najlepszy tradycyjny album bluesowy
- Rawer than Raw – Bobby Rush
- Wszystkie moje składki są opłacone – Frank Bey
- Dajesz mi poczucie – Don Bryant
- Tak słyszałem – Robert Cray Band
- Cypress Grove – Jimmy „Duck” Holmes
Najlepszy współczesny album bluesowy
- Czy już straciłeś rozum? – Fantastyczny Negrito
- Na żywo w Paramount – Ruthie Foster Big Band
- Sok – G. Love
- Kosy - Bettye Lavette
- Up and Rolling – North Mississippi Allstars
- Wszystkie dobre czasy – Gillian Welch i David Rawlings
- Bonny Lekki Jeździec – Bonny Lekki Jeździec
- Dzięki za taniec – Leonard Cohen
- Piosenka dla naszej córki – Laura Marling
- Powrót Saturna – Sekretne Siostry
Najlepszy album muzyczny z regionalnych korzeni
- Atmosfera – Nocni w Nowym Orleanie
- Moi krewni „nikso” Kowaiks – Black Lodge Singers
- Cameron Dupuy i trubadurzy Cajun – Cameron Dupuy i trubadurzy Cajun
- Piękny wschód słońca – Nā Wai ʽEhā
- Hołd dla Ala Berarda – Sweet Cecilia
Reggae
- Trzeba być twardym – Toots and the Maytals
- Do góry nogami 2020 – Buju Banton
- Wyższe miejsce – Skip Marley
- Wszystko staje się czarne, aby kochać – Maxi Priest
- Jeden Świat – Płacze
Globalna muzyka
Najlepszy globalny album muzyczny
- Dwa razy wyższy – Burna Boy
- Kroniki Fu – Antybala
- Agora – Bebel Gilberto
- Listy miłosne – Anoushka Shankar
- Amadjar – Tinariwen
Dziecięce
- Wszystkie Panie – Joanie Leeds
- Be a Pain: album dla młodych (i starych) liderów – Alastair Moock i przyjaciele
- Jestem optymistą – Pies na pchłach
- Piosenki do śpiewania – The Okee Dokee Brothers
- Dzikie życie – Justin Roberts
Słowo mówione
Najlepszy album ze słowem mówionym (zawiera poezję, książki audio i opowiadanie historii)
- Blowout: skorumpowana demokracja, zbuntowana Rosja i najbogatszy, najbardziej destrukcyjny przemysł na świecie – Rachel Maddow
- Kwas dla dzieci – Pamiętnik – Pchła
- Alex Trebek – Odpowiedź brzmi… – Ken Jennings
- Złap i zabij – Ronan Farrow
- Sieć Charlotte ( EB White ) – Meryl Streep i pełna obsada
Komedia
- Czarna Micwa – Tiffany Haddish
- Kocham wszystko – Patton Oswalt
- Blady turysta – Jim Gaffigan
- Papierowy tygrys – Bill Burr
- 23 godziny do zabicia – Jerry Seinfeld
Teatr Muzyczny
Najlepszy album teatru muzycznego
- Jagged Little Pill – Kathryn Gallagher , Celia Rose Gooding , Lauren Patten i Elizabeth Stanley , główni soliści; Neal Avron, Pete Ganbarg, Tom Kitt, Michael Parker, Craig Rosen & Vivek J. Tiwary, producenci ( Glen Ballard & Alanis Morissette ,autorzytekstów) (Oryginalna obsada Broadwayu)
- Amélie – Audrey Brisson, Chris Jared, Caolan McCarthy & Jez Unwin, główni soliści; Michael Fentiman, Sean Patrick Flahaven, Barnaby Race & Nathan Tysen , producenci; Nathan Tysen , autor tekstów; Daniel Messe, kompozytor i autor tekstów (Original London Cast)
- American Utopia na Broadwayu – David Byrne , główny solista; David Byrne , producent ( David Byrne , kompozytor i autor tekstów) (Oryginalna obsada)
- Little Shop of Horrors – Tammy Blanchard , Jonathan Groff & Tom Alan Robbins , główni soliści; Will Van Dyke, Michael Mayer , Alan Menken & Frank Wolf, producenci ( Alan Menken , kompozytor; Howard Ashman , autor tekstów) (The New Off-Broadway Cast)
- Książę Egiptu – Christine Allado , Luke Brady, Alexia Khadime i Liam Tamne , główni soliści; Dominick Amendum & Stephen Schwartz , producenci; Stephen Schwartz , kompozytor i autor tekstów (oryginalna obsada)
- Soft Power – Francis Jue , Austin Ku, Alyse Alan Louis & Conrad Ricamora, główni soliści; Matt Stine, producent; David Henry Hwang , autor tekstów; Jeanine Tesori, kompozytorka i autorka tekstów (oryginalna obsada)
Muzyka do mediów wizualnych
Najlepsza ścieżka dźwiękowa kompilacji dla mediów wizualnych
- Jojo Rabbit – Różni artyści
- Piękny dzień w sąsiedztwie – różni artyści
- Bill & Ted Face the Music – Różni artyści
- Konkurs Piosenki Eurowizji: The Story of Fire Saga – Różni artyści
- Kraina Lodu II – Różni artyści
Najlepsza ścieżka dźwiękowa dla mediów wizualnych
- Joker – Hildur Guðnadóttir , kompozytor
- Ad Astra – Max Richter , kompozytor
- Stawanie się – Kamasi Washington , kompozytor
- 1917 – Thomas Newman , kompozytor
- Star Wars: The Rise of Skywalker – John Williams , kompozytor
Najlepsza piosenka napisana dla mediów wizualnych
-
„ Nie ma czasu na śmierć ” (od „ Nie ma czasu na śmierć” )
- Billie Eilish O'Connell i Finneas O'Connell (Billie Eilish)
- „ Piękne duchy ” (od Koty )
- Andrew Lloyd Webber i Taylor Swift (Taylor Swift)
- „Zanosił mnie ze sobą” (od Naprzód )
- Brandi Carlile , Phil Hanseroth i Tim Hanseroth (Brandi Carlile)
- " W nieznane " (z Krainy Lodu II )
- Kristen Anderson-Lopez i Robert Lopez ( Idina Menzel z udziałem AURORY )
- " Stand Up " ( Harriet )
- Joshuah Brian Campbell i Cynthia Erivo (Cynthia Erivo)
Komponowanie/Aranżowanie
Najlepsza kompozycja instrumentalna
-
"Sputnik"
- Maria Schneider , kompozytor (Maria Schneider)
- „Mały Jack”
- Arturo O'Farrill , kompozytor (Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra)
- „Bądź wodą II”
- Christian Sands , kompozytor (Christian Sands)
- " Śliwkowe "
- Alexandre Desplat , kompozytor (Alexandre Desplat)
- "Warstwa"
- Remy Le Boeuf , kompozytor (Montaż cieni Remy Le Boeuf z udziałem Anny Webber i Erica Millera)
Najlepsza aranżacja, instrumentalna lub a cappella
-
„Donna Lee”
- John Beasley , aranżer (John Beasley)
- „ Taniec w łazience ”
- Hildur Guðnadóttir , aranżer (Hildur Guðnadóttir)
- „Miesiąc miodowy”
- Remy Le Boeuf , aranżer (Montaż Cieni Remy Le Boeuf)
- „Podnieś każdy głos i śpiewaj”
- Alvin Chea & Jarrett Johnson, aranżerowie (Jarrett Johnson Featuring Alvin Chea)
- „Uran: Magik”
- Jeremy Levy, aranżer (Jeremy Levy Jazz Orchestra)
Najlepsza aranżacja, instrumenty i wokal
-
„On nie będzie cię trzymał”
- Jacob Collier , aranżer (Jacob Collier z udziałem Rapsody )
- „Asas Fechadas”
- John Beasley & Maria Mendes, aranżerowie (Maria Mendes Featuring John Beasley & Orkest Metropole)
- „Pustynna piosenka”
- Erin Bentlage, Sara Gazarek , Johnaye Kendrick & Amanda Taylor, aranżerowie (Säje)
- „Z tego miejsca”
- Alan Broadbent & Pat Metheny , aranżerowie (Pat Metheny z udziałem Meshell Ndegeocello )
- "Wolno palący"
- Talia Billig , Nic Hard i Becca Stevens , aranżerowie (Becca Stevens z udziałem Jacoba Colliera, Marka Lettieriego, Justina Stantona, Jordana Perlsona, Nic Harda, Keity Ogawy, Marcelo Woloskiego i Nate'a Wertha)
Pakiet
Najlepszy pakiet do nagrywania
-
Vols. 11 i 12
- Doug Cunningham i Jason Noto, dyrektorzy artystyczni ( Sesje pustynne )
-
Życie codzienne
- Pilar Zeta, dyrektor artystyczny ( Coldplay )
-
Pogrzeb
- Kyle Goen, dyrektor artystyczny ( Lil Wayne )
-
Uzdrowiciel
- Julian Gross i Hannah Hooper, dyrektorzy artystyczni ( Grouplove )
-
W kręgach
- Jordan Butcher, dyrektor artystyczny ( Kaspian )
Najlepszy pakiet pudełkowy lub specjalny pakiet z limitowanej edycji
-
Oda do radości
- Lawrence Azerrad i Jeff Tweedy , dyrektorzy artystyczni ( Wilco )
-
Płonące Ciasto (Edycja Kolekcjonerska)
- Linn Wie Andersen, Simon Earith, Paul McCartney & James Musgrave, dyrektorzy artystyczni ( Paul McCartney )
-
Stadion Gigantów 1987, 1989, 1991
- Lisa Glines i Doran Tyson, dyrektorzy artystyczni ( Grateful Dead )
-
Tryb
- Jeff Schulz, dyrektor artystyczny ( Depeche Mode )
-
Historia Ghostly International
- Michael Cina i Molly Smith, dyrektorzy artystyczni (Różni artyści)
Uwagi
-
Pop u umarlaka
- Bob Mehr, autor notatek do albumów ( The Replacements )
-
Na Minstrel Show: Minstrel Routines ze studia, 1894–1926
- Tim Brooks, autor notatek do albumów (Różni artyści)
-
Bakersfield Sound: Country Music Capital Of The West, 1940-1974
- Scott B. Bomar, autor notatek do albumów (Różni artyści)
-
Brakujące ogniwo: jak Gus Haenschen przeniósł nas od Joplin do jazzu i ukształtował biznes muzyczny
- Colin Hancock, autor notatek do albumów (Różni artyści)
-
Z czystego, błękitnego nieba
- David Sager, autor notatek do albumów (Nat Brusiloff)
Historyczny
-
To takie dobre uczucie: najlepsze z pana Rogersa
- Lee Lodyga & Cheryl Pawełski, producenci kompilacji; Michael Graves, inżynier masteringu ( Mister Rogers )
-
Obchodzony, 1895-1896
- Meagan Hennessey i Richard Martin, producenci kompilacji; Richard Martin, inżynier masteringu ( Unique Quartette )
-
Hittin' the Ramp: Wczesne lata (1936-1943)
- Zev Feldman, Will Friedwald i George Klabin, producenci kompilacji; Matthew Lutthans, inżynier masteringu ( Nat King Cole )
-
1999 Edycja Super Deluxe
- Michael Howe, producent kompilacji; Bernie Grundman, inżynier masteringu ( Prince )
-
Pamiątka
- Carolyn Agger, producentka kompilacji; Miles Showell, inżynier masteringu ( Orkiestrowe Manewry w Ciemności )
-
Rzuć swoje serce: Kompletne sesje w Afryce
- Béla Fleck , producent kompilacji; Richard Dodd, inżynier masteringu (Béla Fleck)
Produkcja, nieklasyczna
Najlepiej zaprojektowany album, nieklasyczny
-
Nadprzestrzeń
- Drew Brown, Andrew Coleman, Shawn Everett , Serban Ghenea, David Greenbaum, Jaycen Joshua , Beck Hansen i Mike Larson, inżynierowie; Randy Merrill, inżynier masteringu ( Beck )
-
Tęcza czarnej dziury
- Shawn Everett i Ivan Wayman, inżynierowie; Bob Ludwig , inżynier masteringu ( Devon Gilfillian )
-
Oczekiwania
- Gary Paczosa i Mike Robinson, inżynierowie; Paul Blakemore, inżynier masteringu ( Katie Pruitt )
-
Jaimé
- Shawn Everett , inżynier; Shawn Everett , inżynier masteringu ( Brittany Howard )
-
25 wycieczek
- Shani Gandhi i Gary Paczosa, inżynierowie; Adam Grover, inżynier masteringu ( Sierra Hull )
-
Andrzej Watt
- " Złam moje serce " ( Dua Lipa )
- „Ja i moja gitara” ( A Boogie z kapturem )
- " Północne niebo " ( Miley Cyrus )
- " Stary ja " ( 5 sekund lata )
- " Ordinary Man " ( Ozzy Osbourne z udziałem Eltona Johna )
- " Take What You Want " ( Post Malone z udziałem Ozzy'ego Osbourne'a i Travisa Scotta )
- „Pod cmentarzem” ( Ozzy Osbourne )
-
Jack Antonoff
- " Sierpnia " ( Taylor Swift )
- Gaslighter ( Pisklęta )
- „Holy Terrain” ( FKA Twigs z udziałem Future )
- „Mirrorball” ( Taylor Swift )
- „This Is Me Trying” ( Taylor Swift )
- " Razem " ( Sia )
-
Dan Auerbach
- Cypress Grove ( Jimmy „Duck” Holmes )
- El Dorado ( Marcus King )
- Czy Thomas Callaway ( CeeLo Green )
- Śpiewać na moją wieczerzę ( Early James )
- Solid Gold Sounds ( Kendell Marvel )
- Lata ( John Anderson )
-
Dave Cobb
- „Kręgosłup” ( Kaleo )
- Balladeer ( Lori McKenna )
- Boneshaker ( Airbourne )
- Down Home Christmas ( chłopcy z Oak Ridge )
- Highwomen ( Highwomen )
- „Pamiętam wszystko” ( John Prine )
- Zjazdy ( Jason Isbell i 400 Unit )
- „Iskra” ( William Książę )
- „Wciąż jesteś jedyny” (Teddy Swims)
- Latający Lotos
Najlepsze nagranie zremiksowane
-
„ Róże (Imanbek Remix)”
- Imanbek Zeikenov , remikser ( Saint Jhn )
- „Czy kiedykolwiek (RAC Mix)”
- „Imaginary Friends (Morgan Page Remix)”
- Morgan Page , remikser ( Deadmau5 )
- „Modląc się za Ciebie (Louie Vega Main Remix)”
- Louie Vega , remikser (Jasper Street Co.)
- „Young & Alive (Bazzi vs. Haywyre Remix)”
Produkcja, wciągający dźwięk
Najlepszy wciągający album audio
Sędziowanie w tej kategorii zostało przełożone.
Produkcja, klasyczna
Najlepiej zaprojektowany album, muzyka klasyczna
-
„Szostakowicz: Symfonia nr 13 „Babi Jar””
- David Frost i Charlie Post, inżynierowie; Silas Brown, inżynier masteringu (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)
- „Danielpour: męka Jeszuy”
- Bernd Gottinger, inżynier (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra i Buffalo Philharmonic Chorus)
- „Gershwin: Porgy i Bess”
- David Frost i John Kerswell, inżynierowie; Silas Brown, inżynier masteringu (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
- „Hynes: Pola”
- Kyle Pyke, inżynier; Jesse Lewis & Kyle Pyke, inżynierowie masteringu ( Devonté Hynes & Third Coast Percussion)
- „Ives: Kompletne Symfonie”
- Alexander Lipay i Dmitriy Lipay, inżynierowie; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, inżynierowie masteringu (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
Producent Roku, Muzyka Klasyczna
-
Dawid Mróz
- Beethoven: Sonaty fortepianowe, tom. 9 (Jonathan Biss)
- Gershwin: Porgy And Bess (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
- Gluck: Orphée & Eurydice (Harry Bicket, Dmitry Korchak, Andriana Chuchman, Lauren Snouffer, Lyric Opera Of Chicago Orchestra & Chorus)
- Holst: Planety; Idealny głupiec (Michael Stern i Kansas City Symphony)
- Muhly: Marnie (Robert Spano, Isabel Leonard, Christopher Maltman, Denyce Graves, Iestyn Davies, Janis Kelly, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
- Schubert: Sonaty fortepianowe, D. 845, D. 894, D. 958, D. 960 (Shai Wosner)
- Szostakowicz: Symfonia nr 13 „Babi Jar” (Riccardo Muti, Aleksiej Tichomirow, Chicago Symphony Orchestra & Chorus)
-
Blanton Alspaugh
- Aspekty Ameryki (Symfonia Carlosa Kalmara i Oregon)
- Błogosławiony jesteś wśród kobiet (Peter Jermihov, Katya Lukianov & PaTRAM Institute Singers)
- Dvořák: Symfonia nr 9; Copland: Billy The Kid (Gianandrea Noseda i Narodowa Orkiestra Symfoniczna)
- Szkło: Upadek Domu Usherów (Joseph Li, Nicholas Nestorak, Madison Leonard, Jonas Hacker, Ben Edquist, Matthew Adam Fleisher & Wolf Trap Opera)
- Kahane: Formularz przyjęcia do schroniska w nagłych wypadkach (Alicia Hall Moran, Gabriel Kahane, Carlos Kalmar & Oregon Symphony)
- Kastalsky: Requiem (Leonard Slatkin, Steven Fox, Benedict Sheehan, Charles Bruffy, Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, The Saint Tikhon Choir, Kansas City Chorale & Orchestra of St. Luke's)
- Massenet: Thaïs (Andrew Davis, Joshua Hopkins, Andrew Staples, Erin Wall, Toronto Mendelssohn Choir & Toronto Symphony Orchestra)
- Smyth: The Prison (Sarah Brailey, Dashon Burton, James Blachly & Experiential Orchestra)
- Woolf, LP: Fire And Flood (Julian Wachner, Matt Haimovitz & Choir Of Trinity Wall Street)
- Jesse Lewis
- Gunn: Ascendant (Pełne Zęby)
- Harrison, M.: Just Constellations (Pełne Zęby)
- Her Own Wings (Willamette Valley Chamber Music Festival)
- Hynes: Pola (Devonté Hynes i instrumenty perkusyjne trzeciego wybrzeża)
- Lang, D.: Love Fail (Beth Willer & Lorelei Ensemble)
- Mazzoli: Proving Up (Christopher Rountree, Opera Omaha i Międzynarodowy Zespół Współczesny)
- Sharlat: Oszczędź Wędkę! (Zespół TERAZ)
- Soul House (centrum nowej muzyki)
- W czym leży dobro (The Westerlies)
- Dmitrij Lipaj
- Adams, J.: Czy diabeł musi mieć wszystkie dobre melodie? (Yuja Wang, Gustavo Dudamel i Filharmonia Los Angeles)
- Cipullo: Rozstanie (Alastair Willis, Laura Strickling, Catherine Cook, Michael Mayes i Muzyka Pamięci)
- Ives: Kompletne symfonie (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
- LA Phil 100 – Gala Stulecia Urodzin Filharmonii w Los Angeles (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
- Langgaard: Preludium do antychrysta; Strauss: An Alpine Symphony (Thomas Dausgaard & Seattle Symphony Orchestra)
- Nielsen: Symfonia nr 1 i Symfonia nr 2, „Cztery temperamenty” (Thomas Dausgaard i Seattle Symphony)
- Elaine Martone
- Więzy Ziemi Obiecanej (Robert M. Franklin, Steven Darsey, Jessye Norman i Taylor Branch)
- Świt (Szachar Izrael)
- Gandolfi, Prior & Oliverio: Orchestral Works (Robert Spano i Atlanta Symphony Orchestra)
- Śpiew w środku nocy (ósmy kos)
- Whitacre: The Sacred Veil (Eric Whitacre, Grant Gershon i Los Angeles Master Chorale)
Klasyczny
-
„Ives: Kompletne symfonie”
- Gustavo Dudamel , dyrygent ( Los Angeles Philharmonic )
- „Aspekty Ameryki – edycja Pulitzera”
- Carlos Kalmar , dyrygent ( Oregon Symphony )
- "Zbieżność"
- Daníel Bjarnason , dyrygent ( Iceland Symphony Orchestra )
- „Copland: Symfonia nr 3”
- Michael Tilson Thomas , dyrygent ( San Francisco Symphony )
- „Lutosławski: Symfonie nr 2 i 3”
- Hannu Lintu , dyrygent ( Orkiestra Symfoniczna Radia Fińskiego )
-
„Gershwin: Porgy i Bess”
- David Robertson , dyrygent; Anioł Niebieski i Eric Owens ; David Frost, producent ( The Metropolitan Opera Orchestra ; The Metropolitan Opera Chorus)
- „Dello Joio: Proces w Rouen”
- Gil Rose , dyrygent; Heather Buck i Stephen Powell; Gil Rose, producent ( Boston Modern Orchestra Project ; Odyssey Opera Chorus )
- „Floyd, C: Książę Graczy”
- William Boggs, dyrygent; Keith Phares i Kate Royal; Blanton Alspaugh, producent ( Milwaukee Symphony Orchestra ; Florentine Opera Chorus )
- „Handel: Agrypina”
- Maxim Emelyanychev , dyrygent; Joyce DiDonato ; Daniel Zalay, producent ( Il Pomo D'Oro )
- „Zemlinsky: Der Zwerg”
- Donald Runnicles , dyrygent; David Butt Philip i Elena Tsallagova; Peter Ghirardini & Erwin Stürzer, producenci (Orkiestra Deutsche Oper Berlin; Chór Deutsche Oper Berlin)
-
„Danielpour: Pasja Yessuah”
- JoAnn Falletta , dyrygent; James K. Bass & Adam Luebke, chórmistrzowie (James K. Bass, J'Nai Bridges , Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra ; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers)
- „Kartagina”
- Donald Nally , dyrygent (Przejście)
- „Kastalski: Requiem”
- Leonard Slatkin , dyrygent; Charles Bruffy, Steven Fox i Benedict Sheehan, chórmistrzowie (Joseph Charles Beutel i Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke's; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir)
- „Moravec: Droga Sanktuarium”
- Kent Tritle , dyrygent (Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis , Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society of New York Orchestra; Oratorio Society of New York Chorus)
- "Pewnego razu"
- Matthew Guard, dyrygent (Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble)
Najlepsza muzyka kameralna / występ w małym zespole
- „Głosy współczesne” – Pacifica Quartet
- „Tryby leczenia” – Brooklyn Rider
- „Hearne, T: Place” – Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra
- „Hynes: Pola” – Devonté Hynes i instrumenty perkusyjne trzeciego wybrzeża
- „Kwartety Schumanna” – Dover Quartet
Najlepsze klasyczne solo instrumentalne
-
„Theofanidis: Koncert na altówkę i orkiestrę kameralną”
- Richarda O'Neilla; David Alan Miller , dyrygent (Albany Symphony)
- „Adés: Koncert na fortepian i orkiestrę”
- Kirill Gerstein ; Thomas Adès , dyrygent ( Boston Symphony Orchestra )
- „Beethoven: Kompletne sonaty fortepianowe”
- „Opowieści czeskie”
- Augustyn Hadelich ; Jakub Hrůša , dyrygent (Charles Owen; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks )
- „Miejsce docelowe Rachmaninow – Przyjazd”
- Daniił Trifonow ; Yannick Nézet-Séguin , dyrygent ( The Philadelphia Orchestra )
Najlepszy klasyczny album wokalny solo
-
„Smyth: więzienie”
- Sarah Brailey i Dashon Burton; James Blachly, dyrygent (Chór Doświadczalny; Orkiestra Doświadczalna)
- „Amerykańscy kompozytorzy w Play – William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto”
- Stephen Powell (Attacca Quartet, William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto, Charles Neidich i Jason Vieaux)
- „Clairières – pieśni Lili i Nadii Boulanger”
- Mikołaja Phana ; Myra Huang, akompaniator
- „Farinelli”
- Cecylii Bartoli ; Giovanni Antonini , dyrygent (Il Giardino Armonico)
- „Miłość chłopca”
- Briana Gieblera; Steven McGhee, akompaniator (Katie Hyun, Michael Katz, Jessica Meyer, Reginald Mobley i Ben Russell)
Najlepsze kompendium muzyki klasycznej
-
„Thomas, MT: Z Pamiętnika Anny Frank i Medytacje na Rilke”
- Izabela Leonarda ; Michael Tilson Thomas , dyrygent; Jack Vad, producent
- „Adès prowadzi Adès”
- Mark Stone & Christianne Stotijn; Thomas Adès , dyrygent; Nick Squire, producent
- „Saariaho: Graal Théâtre; Mapa Koła, Neiges, Vers Toi Qui Es Si Loin”
- Clément Mao-Takacs, dyrygent; Hans Kipfer, producent
- „Serebrier: Symfoniczne Wariacje Bacha; Lamenty i Alleluja; Koncert fletowy”
- José Serebrier , dyrygent; Jens Braun, producent
- „Wolf, LP: Ogień i krew”
- Matt Haimovitz ; Julian Wachner , dyrygent; Blanton Alspaugh, producent
Najlepsza współczesna kompozycja klasyczna
-
„Rouse: Symfonia nr 5”
- Christopher Rouse , kompozytor (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
- „Adès: Koncert na fortepian i orkiestrę”
- Thomas Adès , kompozytor ( Kirill Gerstein , Thomas Adès & Boston Symphony Orchestra )
- „Danielpour: męka Jeszuy”
- Richard Danielpour , kompozytor (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)
- „Floyd, C .: Prince of Players”
- Carlisle Floyd , kompozytor (William Boggs, Kate Royal, Keith Phares, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra )
- „Słuchaj, T.: Miejsce”
- Ted Hearne , kompozytor (Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra)
Teledysk/film
-
„ Brown Skin Girl ” – Beyoncé , Saint Jhn i Wizkid z udziałem Blue Ivy Carter
- Beyoncé Knowles-Carter i Jenn Nkiru, reżyserzy wideo; Lauren Baker, Astrid Edwards, Nathan Scherrer & Erinn Williams, producenci wideo
- „ Life Is Good ” – Future z udziałem Drakea
- Julien Christian Lutz, reżyser wideo; Harv Glazer, producent wideo
- „Blokada” – Anderson .Paak
- Dave Meyers , reżyser wideo; Nathan Scherrer, producent wideo
- „ Uwielbiam Cię ” – Harry Styles
- Dave Meyers, reżyser wideo; Nathan Scherrer, producent wideo
- „Goliat” – Woodkid
- Yoann Lemoine, reżyser wideo; Horace de Gunzbourg, producent wideo
-
Linda Ronstadt: Brzmienie mojego głosu – Linda Ronstadt
- Rob Epstein & Jeffrey Friedman , reżyserzy wideo; Michele Farinola i James Keach, producenci wideo
-
Beastie Boys Story – Beastie Boys
- Spike Jonze , reżyser wideo; Amanda Adelson, Jason Baum i Spike Jonze, producenci wideo
-
Black Is King – Beyoncé
- Emmanuel Adjei , Blitz Bazawule, Beyoncé Knowles Carter i Kwasi Fordjour, reżyserzy wideo; Lauren Baker, Akin Omotoso, Nathan Scherrer, Jeremy Sullivan & Erinn Williams, producenci wideo
-
We Are Freestyle Love Supreme – Freestyle Love Supreme
- Andrew Fried, reżyser wideo; Andrew Fried, Jill Furman, Thomas Kail , Lin-Manuel Miranda , Sarina Roma, Jenny Steingart i Jon Steingart, producenci wideo
-
Ten mały stary zespół z Teksasu – ZZ Top
- Sam Dunn , reżyser wideo; Scot McFadyen, producent wideo
Specjalne nagrody za zasługi
Nagroda za całokształt twórczości
- Arcymistrzowski Błysk i Wściekła Piątka
- Lionel Hampton
- Marilyn Horne
- Sól-N-Pepa
- Selena
- Mówiące głowy
Nagroda Powierników
Nagroda Techniczna Grammy
- Daniel Weiss
Nagroda Pedagoga Muzycznego
- Jeffrey Murdock (z University of Arkansas w Fayetteville, Arkansas )
Wiele nominacji i nagród
Wielokrotnie nominowani otrzymali:
Dziewięć: |
Sześć: Pięć: |
Cztery:
|
Trzy:
- Thomas Adès
- Jhené Aiko
- Blanton Alspaugh
- Ingrid Andress
- Denisia Andrews
- Fiona Jabłko
- Louis Bell
- Czarne pumy
- Mike Bozzi
- Chloe x Halle
- Jacob Collier
- Bretania Coney
- Derek Dixie
- Doja Cat
- Kaczor
- Frank Dukes
- Shawn Everett
- Adam Feeney
- Finneas
- JĄ
- Jay Z
- Kaytranada
- Akila Króla
- Miranda Lambert
- Emily Lazar
- Post Malone
- Harry Styles
Dwa:
- Christian Scott Atunde Adjuah
- Karolina Ailin
- Jack Antonoff
- Zły króliczek
- Jon Batiste
- Skinienie
- Brian Ostrze
- Bonny Lekki Jeździec
- Stephen Bray
- Brandi Carlile
- Cody Carnes
- Brandy Clark
- Gerald Clayton
- laska korea
- D Dym
- Aaron Dessner
- Ricky Dillard
- Ujawnienie
- Frankfurckie Radio Big Band
- Lady Gaga
- Chris Gehringer
- serbska Ghenea
- Robert Glasper
- JJ Złoty
- Josh Gudwin
- Hildur Guðnadóttir
- HAIM
- Natalia Hemby
- Oswojone Impala
- J. White zrobił to
- Sara Jarosz
- Ian Kirkpatrick
- Kim „Kaydence” Krysiuk
- Remy Le Boeuf
- Lecrae
- John Legend
- Adrianne Lenker
- Colin Leonard
- Jesse Lewis
- Lil Baby
- Lil Durk
- Dmitrij Lipaj
- Małe Duże Miasto
- Pomiń Marley
- Manny Marroquin
- Christian McBride
- Randy Merrill
- Dave Meyers
- Arturo O'Farrill
- Anderson .Paak
- Łaska Potter
- John Prine
- Mateusz Ramsey
- Joshua Redman
- Sekretne siostry
- SetinKuchnia
- 30 roczna
- Michael Tilson Thomas
- Rickie „Caso” Tice
- Billy Walsh
- My Królestwo
- Studnie Taurenów
- Stuart Biały
- Lucinda Williams
Następujące osoby otrzymały wiele nagród:
Cztery: |
Trzy: |
Dwa:
|
Ku pamięci
Artyści muzyczni i pracownicy branży, którzy zmarli w 2020 i na początku 2021, zostali uwzględnieni w pamiątkowej rolce wyemitowanej podczas transmisji telewizyjnej Grammy. Co najmniej 800 osób zostało uwzględnionych przez producenta Bena Winstona w segmencie. Akademia Nagrania została skrytykowana przez fanów Nayi Rivery , Benny'ego Mardonesa , Hala Ketchuma , Rileya Gale'a i Frankie Banali za wykluczenie ich nazwisk z transmisji, chociaż wszystkie z nich znalazły się na dłuższej liście nazwisk zamieszczonej na stronie Grammy.
Segment poświęcony Eddiemu Van Halenowi został skrytykowany przez fanów, byłych kolegów z zespołu i inne postacie ze społeczności hard rocka i heavy metalu , które uważały, że krótki, trwający kilka sekund hołd był obrazą dla wpływu i dziedzictwa gitarzysty. Syn Van Halena, Wolfgang Van Halen, ujawnił, że odrzucił ofertę Akademii dotyczącą zagrania „ Eruption ” w tym segmencie z szacunku dla swojego ojca, wierząc, że w „In Memoriam” znajdzie się więcej piosenek. Chociaż rozczarowany krótkim hołdem, Wolfgang został „najbardziej zraniony” przez Eddiego, który nie został wymieniony wśród innych późnych artystów pamiętanych na początku występu, przypisując to nieszczęście zmniejszającej się popularności muzyki rockowej w głównym nurcie i historycznemu brakowi zainteresowania Akademii gatunek. Jednak Jem Aswad z Variety bronił hołdu, twierdząc, że dłuższe hołdy z artystami z okładek nadal nie spełniłyby oczekiwań i pochwalił podtekst za segmentem, w którym skupiono się na charakterystycznej gitarze Van Halena Frankenstrat z wideo gitarzysty grającego w tło, że talent Van Halena nigdy nie będzie mógł zostać powtórzony.
Przyjęcie
Ceremonia wstępna
Po wydaniu nominacji kanadyjski piosenkarz The Weeknd oskarżył Grammy o korupcję po tym, jak nie otrzymał żadnych nominacji. Opierając się na sukcesie jego albumu After Hours , The Weeknd oczekiwał od wielu krytyków i publikacji dużej liczby nominacji, w tym albumu roku, a także kilku ukłonów za singiel „ Blinding Lights ”. Wyrażając swoje obawy, The Weeknd napisał na Twitterze, że „Grammy pozostają skorumpowane. Jesteś to winien mnie, moim fanom i przejrzystości branży”. Wyjaśnił dalej, że spodziewał się nominacji w związku z dyskusjami między jego zespołem a Grammy, które wystąpią podczas ceremonii, ale później Rolling Stone poinformował, że dyskusje te załamały się, ponieważ The Weeknd również wystąpił na pokazie Super Bowl LV w przerwie . W odpowiedzi Grammy wydali oświadczenie mówiące, że "wczuli się" w rozczarowanie The Weeknd, ale niektórzy "zasługujący" artyści co roku tęsknią. Prezes Akademii Nagraniowej Harvey Mason Jr. rozszerzył to później, wyjaśniając, że „rozumiemy, że The Weeknd jest rozczarowany brakiem nominacji. Byłem zaskoczony i mogę wczuć się w to, co czuje. Niestety każdego roku jest mniej nominacji niż liczba zasłużonych artystów. Żeby było jasne, głosowanie we wszystkich kategoriach zakończyło się na długo przed ogłoszeniem występu The Weeknd na Super Bowl, więc w żaden sposób nie mogło to wpłynąć na proces nominacji”. Kilka dni później The Weeknd stwierdził, że „osobiście już mnie to nie obchodzi. Mam trzy nagrody Grammy, które teraz oczywiście nic dla mnie nie znaczą. chcesz Grammy! Po prostu tak się stało, a ja mam zamiar stanąć przed ogniem, o ile to się nigdy więcej nie zdarzy”.
Amerykańska piosenkarka Halsey wyraziła solidarność z The Weeknd po tym, jak jej album Manic z 2020 roku nie otrzymał nominacji. Przenosząc się na Instagram, Halsey napisał: „Grammy to nieuchwytny proces. Często może dotyczyć prywatnych występów za kulisami, poznania właściwych ludzi, prowadzenia kampanii przez winorośl, z odpowiednim uściskiem dłoni i„ łapówkami ”, które mogą być po prostu niejednoznaczne, aby przekazać jako „nie łapówki”. Piosenkarz podzielił się dalej, że wypowiedzenie się przeciwko The Grammy może bardzo dobrze umieścić artystę na czarnej liście. Halsey, która w całej swojej karierze otrzymała tylko dwie nominacje, była w centrum rozmów, gdy jej piosenka „ Bez mnie ”, która osiągnęła pierwsze miejsce na US Billboard Hot 100 , została zrezygnowana z nominacji na 62. dorocznym rozdaniu nagród Grammy .
Justin Bieber wyraził swoje rozczarowanie, że akademia po jego albumie Changes otrzymała nominacje w dziedzinie popu, a nie R&B. Wyjaśnił, że jest „bardzo drobiazgowy i celowy w stosunku do mojej muzyki. Mając to na uwadze, postanowiłem nagrać album R&B. Changes był i jest albumem R&B. Nie jest to uznawane za album R&B, co jest dla mnie bardzo dziwne ”. Grammy odpowiedziało później Bieberowi, stwierdzając, że „zawsze chcemy szanować życzenia artysty. Sztuka to zabawna rzecz, bo jest tak subiektywna, a w Akademii naszym celem jest uhonorowanie doskonałości. jak porównywać różne rzeczy, a jest to bardzo trudny proces i wydaje mi się, że nie za każdym razem udaje nam się to dobrze. Dokładamy wszelkich starań, aby dotrzeć do ludzi tam, gdzie chcą i tam, gdzie powinni być i staramy się oceniać ich jak najlepiej jak możemy. Jeśli uważał, że to jest tego typu płyta, to wiesz... Po prostu tak zostawię. Bardzo się staramy, aby sztuka ludzi była szanowana i oceniana we właściwej kategorii".
Pięć dni przed ceremonią brytyjski artysta Zayn Malik opublikował tweeta krytykując Grammy i ich procedury głosowania, stwierdzając, że „chyba że uściśniesz dłoń i nie wyślesz prezentów, nie ma żadnych rozważań na temat nominacji. W przyszłym roku wyślę Ci kosz słodyczy”. Po zamieszaniu ze strony fanów i mediów, którzy zauważyli, że trzeci album Malika, Nobody Is Listening , nie kwalifikował się do 63. nagrody Grammy, ponieważ został wydany po zakończeniu okresu kwalifikowalności w sierpniu, Malik wyraził swoje zamiary w kolejnym tweecie, wyjaśniając że jego wcześniejsze stanowisko „nie było osobiste ani nie dotyczyło kwalifikowalności, ale dotyczyło potrzeby włączenia i braku przejrzystości procesu nominacji oraz przestrzeni, która tworzy i pozwala faworyzowaniu, rasizmowi i sieciowaniu [sic!] polityki wpływać na proces głosowania” .
Ceremonia
Podczas uroczystości Cardi B i Megan Thee Stallion wykonały piosenkę „ WAP ”. Gospodarz nagrody Grammy, Trevor Noah, poprzedził występ słowami: „Jeśli masz małe dzieci w pokoju, powiedz im, że to piosenka o kąpieli kota”, a refren „mokry i gęsty” został zmieniony na „mokry, mokry, mokry". Billboard uznał to za najlepszy występ podczas ceremonii, komentując, że „to musiał być jeden z najbardziej szalonych debiutów telewizyjnych wszechczasów”. Krytyk muzyczny Jon Caramanica nazwał występ "dziko i czarująco lubieżny, rozbrykany i autentyczny w sposób, na który Grammy rzadko, jeśli w ogóle, robiło miejsce". Spektakl został jednak skrytykowany jako „nieprzyjazny rodzinie”.
Oglądalność
W Stanach Zjednoczonych transmisję oglądało średnio 8,8 mln widzów, z wynikiem 2,1 Nielsena wśród dorosłych w wieku od 18 do 49 lat, co oznacza ponad 50-procentowy spadek w porównaniu z ubiegłoroczną ceremonią i sprawia, że jest to najmniej oglądany program telewizyjny w historii. Grammy. I odwrotnie, publiczność transmisji na żywo z programu wzrosła o 83 procent w 2020 r., a hashtag #Grammys cieszył się popularnością przez 18 godzin i osiągnął najwyższą pozycję.