54. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie - 54th Berlin International Film Festival
Film otwierający | Zimna Góra |
---|---|
Film zamykający | 25 stopni zimą |
Lokalizacja | Berlin , Niemcy |
Założony | 1951 |
Nagrody | Złoty Niedźwiedź ( Head-On ) |
Goszczony przez | Anke Engelke |
Liczba filmów | 290 filmów |
Termin festiwalu | 5-15 lutego 2004 |
Strona internetowa | Strona internetowa |
54-cia roczny Berlin International Film Festival odbyła się w dniach 5-15 lutego 2004 roku festiwal otworzył się film konkurencja Cold Mountain przez Anthony Minghella . Film zamykający 25 stopni w zimie Stéphane'a Vuilleta. Złotego Niedźwiedzia otrzymał niemiecko-tureckiego filmu Głową w reżyserii Fatih Akin .
Retrospektywa poświęcona filmom z lat 1967-1976 zatytułowana New Hollywood 1967-1976. Na festiwalu pokazano Trouble in Wonderland . Koncentruje się na filmach z okresu znanego jako New Hollywood lub American New Wave , w których uczestniczyli niektórzy twórcy i aktorzy tamtej epoki, w tym Peter Davis , Peter Fonda , William Greaves , Monte Hellman i Melvin Van Peebles .
Jury
W jury festiwalu ogłoszono następujące osoby:
Międzynarodowe Jury
- Frances McDormand , aktorka (Stany Zjednoczone) - Przewodnicząca Jury
- Maji-da Abdi , reżyser (Etiopia)
- Valeria Bruni Tedeschi , aktorka (Włochy)
- Samira Makhmalbaf , reżyser (Iran)
- Peter Rommel , producent (Niemcy)
- Gabriele Salvatores , reżyser i scenarzysta (Włochy)
- Dan Talbot , dystrybutor (Stany Zjednoczone)
Międzynarodowe Jury Filmów Krótkometrażowych
- Christine Dollhofer , dziennikarka i twórczyni wydarzeń (Austria)
- Sophie Maintigneux , autor zdjęć (Francja)
- Vinca Wiedemann , producent (Dania)
Oficjalny wybór
W zawodach
O nagrody Złotego Niedźwiedzia i Srebrnego Niedźwiedzia rywalizowały następujące filmy :
angielski tytuł | Oryginalny tytuł | Dyrektor(zy) | Kraj |
---|---|---|---|
20 30 40 | 20 30 40 | Sylwia Chang | Hongkong, Tajwan, Japonia |
25 stopni zimą | 25 stopni w hiver | Stéphane Vuillet | Belgia, Francja, Rosja, Hiszpania |
Tylko pocałunek... | Ae kochający pocałunek... | Ken Loach | Wielka Brytania, Belgia, Niemcy, Włochy, Hiszpania |
Piękny kraj | Piękny kraj | Hans Petter Moland | USA, Norwegia |
Przed zachodem słońca | Przed zachodem słońca | Richard Linklater | USA |
Intymni Nieznajomi | Zaufania trop intimes | Patrice Leconte | Francja |
Czołowy | Gegen umrzeć różdżkę | Fatih Akin | Niemcy, Turcja |
W moim kraju | W moim kraju | John Boorman | Wielka Brytania, Irlandia, RPA |
Piosenki nocy | Die Nacht śpiewać ihre Lieder | Romuald Karmakar | Niemcy |
Utracony uścisk | El Abrazo Partido | Daniel Burman | Argentyna, Francja, Włochy, Hiszpania |
Czerwone światła | Feux Rouges | Cédric Kahn | Francja |
W Twoich rękach | Forbrydelser | Annette K. Olesen | Dania |
Twoje następne życie | La vida que te espera | Manuel Gutiérrez Aragon | Hiszpania |
Maria pełna łaski | Maria pełna łaski | Joshua Marston | USA, Kolumbia |
Potwór | Potwór | Patty Jenkins | USA, Niemcy |
Brzask | Om jag vänder mig om | Björn Runge | Szwecja |
Pierwsza miłość | Primo Amore | Matteo Garrone | Włochy |
Samarytanka | 사마리아 | Kim Ki-duk | Korea Południowa |
Świadkowie | Svjedoc | Vinko Brešan | Chorwacja |
Ostatnie cięcie | Ostatnie cięcie | Omar Naim | Kanada, Niemcy |
Brakujący | Brakujący | Rona Howarda | USA |
Potrójny agent | Potrójny agent | Éric Rohmer | Francja, Hiszpania, Włochy, Grecja, Rosja |
Trylogia: Płacząca Łąka | Τριλογία: Το λιβάδι που δακρύζει | Theodoros Angelopoulos | Grecja, Niemcy, Francja, Włochy |
Krótki film
Wybrano następujące filmy krótkometrażowe:
angielski tytuł | Oryginalny tytuł | Dyrektor(zy) | Kraj |
---|---|---|---|
Prawdziwe | Tom Tykwer | Niemcy, Francja | |
Czym mam to umyć? | Con qué la lavaré? | Maria Trenor | Hiszpania |
Sapiens | Aleksandr Rogożkin | Rosja | |
Papierosy i Kawa | Un cartus de kent si un pachet de cafea | Cristi Puiu | Rumunia |
Dajo | Hanro Smitsman | Holandia | |
Piasek | Piasek | Paul McDermott | Australia |
Mały człowiek | Mały człowiek | Martina Brierleya | Wielka Brytania, RPA |
Łowca dusz | Krystyna Rebet | Niemcy | |
Do widzenia okrutny świecie | Do widzenia okrutny świecie | Vito Rocco | UJ |
Zasady latania | De regels van het vliegen | Eugenie Jansen | Holandia |
Le vilain petit poussin | Rachid Bouchareb | Francja | |
Świetny! | Weterynarz! | Karin Junger, Brigit Hillenius | Holandia |
Miejsce kobiety | Kvinnans Plats | Ewa Cederstam | Szwecja |
Robaki | Käfer | Igor Iwanow Izi | Macedonia |
Trybunał Russella | Russelltribunalen | Staffan Lamm | Szwecja |
Pudełko koniczyn Oli | Pudełko koniczyn Oli | Genevieve Anderson | USA |
Publiczny prywatny | Christoph Behl | Argentyna |
Klucz
ja Laureat nagrody głównej za najlepszy film w swojej sekcji Filmy otwarcia i zamknięcia są wyświetlane odpowiednio podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia.
Nagrody
Jury przyznało następujące nagrody:
- Złoty Niedźwiedź
- Srebrny Niedźwiedź
- Najlepsza muzyka filmowa – Pierwsza miłość : Banda Osiris
- Najlepszy aktor – Lost Embrace : Daniel Hendler
- Najlepsza aktorka – Maria Full of Grace : Catalina Sandino Moreno i Monster : Charlize Theron
- Najlepszy reżyser – Samarytanka : Kim Ki-duk
- Najlepszy film krótkometrażowy – świetnie! : Karin Junger, Brigit Hillenius
- Wybitne Osiągnięcia Artystyczne – Świt : Leif Andrée, Pernilla August, Jan Coster, Jakob Eklund, Ingvar Hirdwall, Magnus Krepper, Johan Kvarnström, Camilla Larsson, Marika Lindström, Peter Lorentzon, Hampus Penttinen, Ann Petrén, Marie Richards-äärson, Jenny S Goran Turesson
- Grand Prix Jury
- Srebrny Niedźwiedź – Wyróżnienie
- Najlepszy film krótkometrażowy – publiczny/prywatny : Christoph Behl
- Honorowy Złoty Niedźwiedź
- Kamera Berlinale
- Willy Sommerfeld
- Regina Ziegler
- Erika Rabau
- Rolf Bahr
- Najlepszy film krótkometrażowy
- Papierosy i kawa : Cristi Puiu
- Nagroda Publiczności Panorama
- Najlepszy film fabularny – uzależniony od aktorstwa : Andres Veiel
- Najlepszy film krótkometrażowy – Passing Hearts : Johan Brisinger
- Kryształowy Niedźwiedź
- Najlepszy film krótkometrażowy – Nuit d'orage : Michèle Lemieux
- Najlepszy film fabularny – Magnifico : Maryo J. De Los Reyes
- 14plus: Najlepszy film fabularny – Drewniana kamera : Ntshaveni Wa Luruli
- Kryształowy Niedźwiedź – Wyróżnienie
- Najlepszy film krótkometrażowy – Marine Circuit : Isabelle Favez i Maree : James Pellerito
- Najlepszy film fabularny - The Blind Flyers : Bernd Sahling i Raining Cats and Frogs : Jacques-Rémy Girerd
- 14plus: Najlepszy film fabularny – Jakość życia : Benjamin Morgan
- Nagroda FIPRESCI