KK Olimpija - KK Olimpija
KK Olimpija | |||
---|---|---|---|
Przezwisko |
Zmaji (The Dragons) Zeleno-beli (The Green and White) |
||
Założony | 1946 | ||
Fałdowy | 2019 | ||
Historia |
KK Svoboda (1946) KK Enotnost (1947–1954) AŠK Olimpija (1955–1976) KK Olimpija (1976–2019) KK Cedevita Olimpija (2019 – obecnie) |
||
Lokalizacja | Lublana , Słowenia | ||
Kolory drużyn | Zielony, biały, czarny |
||
Mistrzostwa |
17 Ligi Słowenii 20 Pucharów Słowenii 8 Superpuchar Słowenii 6 Lig Jugosławii 1 Puchar Saporta 1 Liga Adriatycka 2 Ligi Europy Środkowej |
||
|
Aktywne kluby sportowe o nazwie Olimpija Ljubljana | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Nieistniejące kluby o nazwie Olimpija Ljubljana | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
|
Košarkarski klub Olimpija (angielski: Olimpija Basketball Club ) był profesjonalnym męskim klubem koszykówki z siedzibą w Lublanie w Słowenii.
Olimpija wygrał 23 mistrzostwa Ligi Narodowej, w tym osiem kolejnych tytułów w latach 1992–1999. Od 1946 r. Grał w dwóch różnych ligach krajowych, Jugosłowiańskiej Lidze Federalnej (1946–1991) i Lidze Słoweńskiej (1991–2019). Olimpija wygrał trzy mistrzostwa ligi regionalnej, jedno w Lidze Adriatyckiej i dwa mistrzostwa w Lidze Europy Środkowej. Wygrali także 20 turniejów Pucharu Krajowego , 8 tytułów National Supercup i jeden FIBA Saporta Cup . W lipcu 2019 roku zespół połączył się z Cedevitą , tworząc nowy klub Cedevita Olimpija .
Historia
Klub koszykarski Olimpija powstał w 1946 roku jako sekcja Towarzystwa Kultury Fizycznej Svoboda. Pierwszy mecz koszykówki rozegrano w tym samym roku przeciwko Udarnikowi, a Olimpija wygrała z wynikiem 37-14. Pod koniec 1946 roku klub zmienił nazwę na Enotnost i pod tą nazwą był znany do 1954 roku, kiedy to przyjął nazwę AŠK Olimpia.
Olimpija zdobył swój pierwszy tytuł Ligi Jugosłowiańskiej w sezonie 1957 pod kierunkiem trenera / zawodnika Borisa Kristančicia . W następnych latach Olimpija zdobyła pięć kolejnych tytułów jugosłowiańskich, w latach 1959, 1961, 1962, 1966 i 1970. Nowa era dla klubu rozpoczęła się wraz z odzyskaniem przez Słowenię niepodległości, kiedy Olimpija w latach 1992-1999 zdobył osiem kolejnych tytułów mistrzowskich.
Na arenie międzynarodowej sezon 1993–94 był najlepszym sezonem klubu, w którym zdobył Puchar Europy z hiszpańskim klubem ACB League Taugrés pod okiem trenera Zmago Sagadina . W sezonie 2001-02, Olimpija wygrał "Small Triple Crown" , biorąc słoweński League Championship, Slovenian Cup , a Ligę Adriatyckie .
8 lipca 2019 roku Olimpija połączyła się z chorwackim zespołem Cedevita , tworząc Cedevita Olimpija .
Klub był członkiem-założycielem Adriatic Basketball Association w 2015 roku. W listopadzie 2020 roku akcje klubu zostały przeniesione do Mornar Bar .
Nazwy w historii
Klub powstał w 1946 roku jako wydział koszykówki większego klubu sportowego Svoboda. Później nazwa klubu była kilkakrotnie zmieniana. Od 1976 roku aż do jego rozwiązania w 2019 roku nazwa klubu zawierała nazwę sponsora.
|
Arenas
Pierwszym miejscem drużyny było Tabor Gymnasium, zanim przeniósł się do hali Tivoli o pojemności 4500 osób w 1965 roku. W 2010 roku klub przeniósł się na nową arenę Arena Stožice , która może pomieścić 12 480 osób.
Znani gracze
Następujący zawodnicy są uznawani za najważniejszych dla Olimpiji przez oficjalną stronę klubu.
- Ivo Daneu - sześciokrotnie wywalczył mistrzostwo Jugosławii z Olimpija i ponad 200 występów w reprezentacji Jugosławii w koszykówce . W 2007 roku został pierwszym słoweńskim graczem uwzględnionym w FIBA Hall of Fame .
- Borut Bassin - stał się najcenniejszym zawodnikiem finału czwartego Pucharu Mistrzów Europy w 1967 roku po zdobyciu 30 punktów przeciwko Realowi Madryt . Bassin zdobył także srebrny medal z Jugosławią na Mistrzostwach Świata FIBA w 1967 roku .
- Marko Milič - były kapitan reprezentacji Olimpii i Słowenii , został pierwszym Słoweńcem, który grał w National Basketball Association (NBA).
- Vinko Jelovac - 240 występów dla reprezentacji Jugosławii, z którymi zdobył srebrny medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1976 .
- Peter Vilfan - większość swojej kariery spędził grając dla Olimpija; został pierwszym kapitanem reprezentacji Słowenii po uzyskaniu przez kraj niepodległości w 1991 roku.
- Jure Zdovc - Uważany za jednego z najlepszych rozgrywających w Europie w czasie swojej kariery grał dla Olimpija Zdovc w trzech czarów między 1980 i na początku 2000 r. Zdovc wygrał EuroBasket z Jugosławią w 1989 i 1991 roku i został mistrzem świata z drużyną w 1990 roku .
W sumie 16 byłych zawodników Olimpija grało w NBA:
Emerytowane numery
Olimpija wycofane numery | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Nie | Nat. | Gracz | Pozycja | Tenuta | Data emerytury | Nr ref |
12 | Marko Milič | PF | 1994–1997, 1999–2000, 2006–2009 | 2015 | ||
13 | Ivo Daneu | PG | 1956–1970 | 2007 |
Gracze w drafcie do NBA
* | Oznacza gracza, który został wybrany do przynajmniej jednego meczu All-Star i All-NBA Team |
# | Oznacza gracza, który nigdy nie pojawił się w sezonie zasadniczym NBA lub meczu playoff |
Pozycja | Gracz | Rok | Okrągły | Wybierać | Opracowany przez |
---|---|---|---|---|---|
PF | Marko Milič | 1997 | 2 runda | 33-ty | Philadelphia 76ers |
do | Vladimir Stepania | 1998 | 1 runda | 27 | Seattle SuperSonics |
do | Primož Brezec | 2000 | 1 runda | 27 | Indiana Pacers |
SG / SF | Jiří Welsch | 2002 | 1 runda | 16th | Philadelphia 76ers |
SG / PG | Yotam Halperin # | 2006 | 2 runda | 53rd | Seattle SuperSonics |
PG | Goran Dragić * | 2008 | 2 runda | 45-ty | San Antonio Spurs |
PF | Dāvis Bertāns | 2011 | 2 runda | 42nd | Indiana Pacers |
PG | Issuf Sanon # | 2018 | 2 runda | 44-ty | Washington Wizards |
PF | Luka Šamanić | 2019 | 1 runda | 19 | San Antonio Spurs |
Korona
Zawody krajowe
- Zwycięzcy (17) : 1991–92 , 1992–93 , 1993–94 , 1994–95 , 1995–96 , 1996–97 , 1997–98 , 1998–99 , 2000–01 , 2001–02, 2003–04, 2004 –05, 2005–06, 2007–08 , 2008–09 , 2016–17 , 2017–18
- Drugie miejsca (8): 2002–03, 2006–07, 2009–10 , 2010–11 , 2011–12 , 2012–13 , 2013–14 , 2018–19
- Zwycięzcy (20) : 1992, 1993, 1994, 1995, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2017
- Drugie miejsce (3): 2004, 2007, 2014
- Zwycięzcy (8) : 2003, 2004, 2005, 2007, 2008, 2009, 2013, 2017
- Drugie miejsce (5): 2010, 2011, 2012, 2014, 2018
- Liga Jugosłowiańska (zlikwidowana)
- Zwycięzcy (6) : 1957 , 1959 , 1961 , 1962 , 1966 , 1969–70
- Drugie miejsce (8): 1953 , 1956 , 1958 , 1960 , 1965 , 1967 , 1967–68 , 1968–69
- Puchar Jugosławii (zlikwidowany)
- Drugie miejsce (5): 1960, 1968–69, 1970–71, 1981–82, 1986–87
- Jugosłowiańska 1. Liga B (zlikwidowana)
- Zwycięzcy : 1984–85, 1986–87
- Liga Republiki Słowenii (zlikwidowana)
- Zwycięzcy : 1946, 1947
Zawody europejskie
- FIBA Saporta Cup (zlikwidowany)
Konkursy regionalne
- Liga Europy Środkowej (zlikwidowana)
- Zwycięzcy : 1993, 1994
Inne zawody
- Czwarte miejsce: 1998
Wybitne występy na konkursach europejskich i światowych
Pora roku | Osiągnięcie | Uwagi | |
---|---|---|---|
EuroLiga | |||
1959–60 | Ćwierćfinały | wyeliminowany przez Rīgasa ASK , 79-95 ( L ) w Lublanie i 63-79 ( L ) w Rydze | |
1961–62 | Półfinały | wyeliminowany przez Real Madryt , 105-91 ( W ) w Lublanie i 53-69 ( L ) w Madrycie | |
1962–63 | Ćwierćfinały | wyeliminowany przez Spartaka ZJŠ Brno , 86–83 ( W ) w Lublanie i 72–79 ( L ) w Brnie | |
1966–67 | Finałowa czwórka | trzecie miejsce w Madrycie , przegrana w półfinale z Realem Madryt 86-88, pokonała Slavię VŠ Praha 88-83 w meczu o trzecie miejsce | |
1970–71 | Ćwierćfinały | trzecie miejsce w grupie z Ignisem Varese , Slavią VŠ Praha i Olympique Antibes | |
1996–97 | Finałowa czwórka | trzecie miejsce w Rzymie, przegrana w półfinale z Olympiakosem 65–74, pokonała ASVEL 86–79 w meczu o trzecie miejsce | |
1999–00 | Ćwierćfinały | wyeliminowane przez 2-1 FC Barcelona , 67-70 ( L ) w Barcelona , 71-64 ( W ), w Ljubljana i 66-71 ( L ) w Barcelona | |
2000–01 | Ćwierćfinały | wyeliminowany 2-0 przez Kinder Bologna , 79-80 ( L ) w Bolonii i 79-81 ( L ) w Lublanie | |
Puchar FIBA Saporta | |||
1967–68 | Ćwierćfinały | wyeliminowany przez Slavię VŠ Praha , 64-95 ( L ) w Pradze i 82-70 ( W ) w Ljubljanie | |
1968–69 | Półfinały | wyeliminowany przez Slavię VŠ Praha , 76-83 ( L ) w Ljubljanie i 61-82 ( L ) w Pradze | |
1982–83 | Półfinały | wyeliminowany przez Scavolini Pesaro , 78–97 ( L ) w Pesaro i 92–107 ( L ) w Lublanie | |
1991–92 | Półfinały | wyeliminowany 2–1 przez PAOK , 81–68 ( W ) w Ljubljanie, 61–79 ( L ) i 86–104 ( L ) w Salonikach | |
1992–93 | Ćwierćfinały | trzecie miejsce w grupie z Efes Pilsen , NatWest Zaragoza , CSKA Moskwa , Hapoel Tel Aviv i ASK Brocēni | |
1993–94 | Mistrzowie | pokonał Taugrésa 91-81 w finale Pucharu Europy FIBA w Lozannie | |
1995–96 | Ćwierćfinały | 6 miejsce w grupie z PAOK , Dynamo Moskwa , Zrinjevac , Kalev i Nobiles Włocławek |
Droga do zwycięstwa w Pucharze Europy FIBA
Puchar Europy FIBA 1993–94
Okrągły | Zespół | Dom | Z dala |
---|---|---|---|
Trzeci | PA | ||
Najlepsze 12 | Rabotnički | 89–77 | 80–66 |
Tofaş | 87–78 | 103–90 | |
Taugrés | 86–73 | 63–67 | |
Fidefinanz Bellinzona | 77–62 | 53–50 | |
Chorwacja Osiguranje | 68–76 | 84–79 | |
Półfinał | Sato Aris | 84–78 | 79–83 |
74–61 | |||
Finał | Taugrés | 91–81 |
Rekordy z sezonu na sezon
Klucz
|
|
Pora roku | Poziom | Liga krajowa | Poz | Puchar krajowy | Superpuchar | Liga Adriatycka | Zawody europejskie | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1991–92 | 1 | 1. SKL | 1 | Zwycięzcy | Nie dotyczy | Nie dotyczy | |||
1992–93 | 1 | 1. SKL | 1 | Zwycięzcy | 1 Liga Europejska | 2R | |||
2 Puchar Europy | QF | ||||||||
1993–94 | 1 | 1. SKL | 1 | Zwycięzcy | 1 Liga Europejska | 2R | |||
2 Puchar Europy | W | ||||||||
1994–95 | 1 | 1. SKL | 1 | Zwycięzcy | 1 Liga Europejska | GS | |||
1995–96 | 1 | 1. SKL | 1 | 1/8 finału | 1 Liga Europejska | R32 | |||
1996–97 | 1 | 1. SKL | 1 | Zwycięzcy | 1 Euroliga | 3 | |||
1997–98 | 1 | 1. SKL | 1 | Zwycięzcy | 1 Euroliga | R16 | |||
1998–99 | 1 | Liga Kolinska | 1 | Zwycięzcy | 1 Euroliga | R16 | |||
1999–00 | 1 | Liga Kolinska | 3 | Zwycięzcy | 1 Euroliga | QF | |||
2000–01 | 1 | Liga Kolinska | 1 | Zwycięzcy | 1 Euroliga | QF | |||
2001–02 | 1 | HYPO Liga | 1 | Zwycięzcy | Zwycięzcy | 1 Euroliga | T16 | ||
2002–03 | 1 | 1. SKL | 2nd | Zwycięzcy | Półfinały | 1 Euroliga | T16 | ||
2003–04 | 1 | 1. SKL | 1 | Zdobywcy drugiego miejsca | Zwycięzcy | Półfinały | 1 Euroliga | T16 | |
2004–05 | 1 | 1. SKL | 1 | Zwycięzcy | Zwycięzcy | Ćwierćfinały | 1 Euroliga | RS | |
2005–2006 | 1 | 1. SKL | 1 | Zwycięzcy | Zwycięzcy | 10 miejsce | 1 Euroliga | RS | |
2006–07 | 1 | Liga UPC Telemach | 2nd | Zdobywcy drugiego miejsca | 9 miejsce | 1 Euroliga | RS | ||
2007–08 | 1 | Liga UPC Telemach | 1 | Zwycięzcy | Zwycięzcy | Półfinały | 1 Euroliga | RS | |
2008–09 | 1 | Liga UPC Telemach | 1 | Zwycięzcy | Zwycięzcy | 9 miejsce | 1 Euroliga | RS | |
2009–10 | 1 | Telemach League | 2nd | Zwycięzcy | Zwycięzcy | Półfinały | 1 Euroliga | RS | |
2010–11 | 1 | Telemach League | 2nd | Zwycięzcy | Zdobywcy drugiego miejsca | Zdobywcy drugiego miejsca | 1 Euroliga | T16 | |
2011–12 | 1 | Telemach League | 2nd | Zwycięzcy | Zdobywcy drugiego miejsca | 6 miejsce | 1 Euroliga | RS | |
2012–13 | 1 | Telemach League | 2nd | Zwycięzcy | Zdobywcy drugiego miejsca | 8. miejsce | 1 Euroliga | RS | |
2013–14 | 1 | Telemach League | 2nd | Zdobywcy drugiego miejsca | Zwycięzcy | 10 miejsce | 2 Eurocup | L32 | |
2014–15 | 1 | Telemach League | 5 | Półfinały | Zdobywcy drugiego miejsca | 5 miejsce | 2 Eurocup | L32 | |
2015–16 | 1 | Liga Nova KBM | 4 | Ćwierćfinały | 7. miejsce | 2 Eurocup | L32 | ||
2016–17 | 1 | Liga Nova KBM | 1 | Zwycięzcy | 11. miejsce | 2 EuroCup | RS | ||
2017–18 | 1 | Liga Nova KBM | 1 | Półfinały | Zwycięzcy | Pierwsza dywizja | 7 | 3 Liga Mistrzów | RS |
2018–19 | 1 | Liga Nova KBM | 2nd | Półfinały | Zdobywcy drugiego miejsca | Pierwsza dywizja | 12 | 3 Liga Mistrzów | RS |
Główni trenerzy
- Boris Kristančič (195? –1967)
- Lazar Lečić (1973–1975)
- Krešimir Ćosić (1976–1978)
- Lazar Lečić (1978–1982)
- Zmago Sagadin (1985–1994)
- Sergej Ravnikar (1995)
- Peter Vilfan (1995)
- Janez Drvarič (1995–1996)
- Žarko Đurišić (1996)
- Zmago Sagadin (1996–2002)
- Tomo Mahorič (2002–2003)
- Sašo Filipovski (2003–2005)
- Josip Grdović (2005)
- Denis Bajramović (2005)
- Zmago Sagadin (2005–2006)
- Tomo Mahorič (2006)
- Gašper Okorn (2006–2007)
- Memi Bečirović (2007–2008)
- Aleksandar Džikić (2008)
- Jure Zdovc (2008–2011)
- Miro Alilović (2011)
- Sašo Filipovski (2011–2013)
- Miro Alilović (2013)
- Aleš Pipan (2013–2015)
- Memi Bečirović (2015)
- Gašper Potočnik (2015–2016)
- Gašper Okorn (2016–2018)
- Zoran Martič (2018)
- Saša Nikitović (2018–2019)
- Jure Zdovc (2019)