Trofeum World Rugby Under 20 - World Rugby Under 20 Trophy
Bieżący sezon lub zawody: 2019 World Rugby Under 20 Trophy | |
Sport | Związek Rugby |
---|---|
Ustanowiony | 2008 |
Liczba drużyn | 8 |
Kraj | Międzynarodowe ( World Rugby ) |
Posiadacze | Japonia (2019) |
World Rugby Under 20 Trophy (znany jako IRB Junior World Rugby Trophy aż do 2014 roku) to międzynarodowa konkurencja rugby. Wydarzenie organizowane jest przez organ zarządzający sportem, World Rugby , i bierze w nim udział 8 męskich drużyn narodowych juniorów z wymogiem wieku poniżej 20 lat. To wydarzenie zastąpiło dawne mistrzostwa świata w rugby klas wiekowych, mistrzostwa świata do lat 19 i do 21 lat.
Inauguracyjny turniej odbył się w czerwcu 2008 roku, a jego gospodarzem było Chile, w którym uczestniczyło 8 drużyn.
World Rugby Under 20 Trophy to drugi poziom struktury turniejowej World Rugby dla drużyn narodowych poniżej 20 roku życia. W tym samym czasie, gdy Trophy zostało uruchomione, World Rugby (wtedy znane jako International Rugby Board) również uruchomiło mistrzostwa wyższego szczebla , w których udział wzięło 16 drużyn w 2008 i 2009 roku oraz zredukowany format dla 12 drużyn od 2010 roku.
Awans i spadek pomiędzy trofeum a mistrzostwami są na miejscu. Zwycięzca Trophy zagra w przyszłorocznych mistrzostwach, podczas gdy drużyna zajmująca ostatnie miejsce w mistrzostwach zostanie zdegradowana do trofeum na następny rok.
Historia
Inauguracyjny turniej odbył się w 2008 roku w Chile, a wygrał go Urugwaj. Decyzja World Rugby o tym, że Stany Zjednoczone będą gospodarzem turnieju w 2012 roku, była postrzegana jako krok w kierunku organizacji mistrzostw świata w rugby .
Wyniki turnieju
Rok | Gospodarz | Finał | Mecz o trzecie miejsce | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zwycięzca | Wynik | Drugie miejsce | 3 miejsce | Wynik | 4 miejsce | ||||
2008 | Chile |
Urugwaj |
20 - 8 |
Chile |
Gruzja |
34 - 10 |
Rumunia |
||
2009 | Kenia |
Rumunia |
25 - 13 |
Stany Zjednoczone |
Chile |
19 - 17 |
Kenia |
||
2010 | Rosja |
Włochy |
36 - 7 |
Japonia |
Rosja |
23 - 20 ( aet ) |
Rumunia |
||
2011 | Gruzja |
Samoa |
31 - 24 |
Japonia |
Gruzja |
20 - 15 |
Urugwaj |
||
2012 | Stany Zjednoczone |
Stany Zjednoczone |
37 - 33 |
Japonia |
Tonga |
31 - 29 |
Gruzja |
||
2013 | Chile |
Włochy |
45 - 23 |
Kanada |
Chile |
38 - 35 |
Japonia |
||
2014 | Hongkong |
Japonia |
35 - 10 |
Tonga |
Stany Zjednoczone |
26 - 25 |
Urugwaj |
||
2015 | Portugalia |
Gruzja |
49 - 24 |
Kanada |
Urugwaj |
44 - 43 |
Tonga |
||
2016 | Zimbabwe |
Samoa |
38 - 32 ( aet ) |
Hiszpania |
Fidżi |
44 - 30 |
Namibia |
||
2017 | Urugwaj |
Japonia |
14 - 3 |
Portugalia |
Urugwaj |
34 - 12 |
Namibia |
||
2018 | Rumunia |
Fidżi |
58 - 8 |
Samoa |
Portugalia |
67 - 36 |
Namibia |
||
2019 | Brazylia |
Japonia |
35 - 34 |
Portugalia |
Tonga |
29 - 27 |
Urugwaj |
||
2020 | Hiszpania | Anulowany | Anulowany |
Rekordy zespołu
Zespół | Tytuły | Zdobywcy drugiego miejsca | Trzecie miejsce | Czwarte miejsce |
---|---|---|---|---|
Japonia | 3 (2014, 2017, 2019) | 3 (2010, 2011, 2012) | - | 1 (2013) |
Samoa | 2 (2011, 2016) | 1 (2018) | - | - |
Włochy | 2 (2010, 2013) | - | - | - |
Stany Zjednoczone | 1 (2012) | 1 (2009) | 1 (2014) | - |
Urugwaj | 1 (2008) | - | 2 (2015, 2017) | 3 (2011, 2014, 2019) |
Gruzja | 1 (2015) | - | 2 (2008, 2011) | 1 (2012) |
Fidżi | 1 (2018) | - | 1 (2016) | - |
Rumunia | 1 (2009) | - | - | 2 (2008, 2010) |
Portugalia | - | 2 (2017, 2019) | 1 (2018) | - |
Kanada | - | 2 (2013, 2015) | - | - |
Tonga | - | 1 (2014) | 2 (2012, 2019) | 1 (2016) |
Chile | - | 1 (2008) | 2 (2009, 2013) | - |
Hiszpania | - | 1 (2016) | - | - |
Rosja | - | - | 1 (2010) | - |
Namibia | - | - | - | 3 (2016, 2017, 2018) |
Kenia | - | - | - | 1 (2009) |
Zespół |
2008 |
2009 |
2010 |
2011 |
2012 |
2013 |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
Lata |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Brazylia | - | - | - | - | ' - | - | - | - | - | - | - | 7th | 1 | |
Kanada | toaleta | toaleta | 6th | 5 | 6th | 2nd | 7th | 2nd | - | 7th | 7th | 5 | 9 | |
Kajmany | - | 8th | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 1 | |
Chile | 2nd | 3 | - | - | 5 | 3 | - | - | - | 5 | - | - | 5 | |
Wyspy Cooka | 7th | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 1 | |
Fidżi | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | 5 | 3 | 6th | 1 | toaleta | toaleta | 4 |
Gruzja | 3 | - | - | 3 | 4 | - | 5 | 1 | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | 5 |
Hongkong | - | - | - | - | - | - | 8th | 8th | 7th | 8th | 6th | 8th | q | 7 |
Włochy | toaleta | toaleta | 1 | toaleta | toaleta | 1 | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | 2 |
Jamajka | 8th | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 1 | |
Japonia | toaleta | toaleta | 2nd | 2nd | 2nd | 4 | 1 | toaleta | toaleta | 1 | toaleta | 1 | toaleta | 7 |
Kenia | - | 4 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 6th | 2 | |
Namibia | 5 | 5 | - | - | - | 8th | 6th | 6th | 4 | 4 | 4 | - | 8 | |
Papua Nowa Gwinea | - | 6th | 8th | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 2 | |
Portugalia | - | - | - | - | - | 6th | - | 7th | - | 2nd | 3 | 2nd | 5 | |
Rumunia | 4 | 1 | 4 | - | - | - | - | - | - | - | 8th | - | 4 | |
Rosja | - | - | 3 | 6th | 8th | - | - | - | - | - | - | - | 3 | |
Samoa Zachodnie | toaleta | toaleta | toaleta | 1 | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | 1 | toaleta | 2nd | - | 3 | |
Szkocja | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | q | 1 |
Korea Południowa | 6th | 7th | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 2 | |
Hiszpania | - | - | - | - | - | - | - | - | 2nd | - | - | - | q | 2 |
Tonga | toaleta | toaleta | toaleta | toaleta | 3 | 5 | 2nd | 4 | - | - | - | 3 | 5 | |
Stany Zjednoczone | toaleta | 2nd | - | 7th | 1 | toaleta | 3 | - | 5 | - | - | - | 5 | |
Urugwaj | 1 | toaleta | 5 | 4 | - | 7th | 4 | 3 | 6th | 3 | 5 | 4 | q | 11 |
Zimbabwe | - | - | 7th | 8th | 7th | - | - | - | 8th | - | - | - | 4 | |
Całkowity | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 4/8 |
- Legenda
- = Hosty
- 1. = Mistrzowie (awans do Mistrzostw U20 )
- 1st = Champions (nie awansował do Mistrzostw U20 )
- 2nd = Zdobywcy drugiego miejsca
- 3rd = trzecie miejsce
- 4th = czwarte miejsce
- WC = udział w Mistrzostwach U20
- q = kwalifikowany
- - = nie kwalifikował się