Niemcy Zachodnie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 - West Germany at the 1984 Summer Olympics
Niemcy Zachodnie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 | |
---|---|
Kod IOC | FRG |
NOC | Niemiecka Konfederacja Sportów Olimpijskich |
Stronie internetowej |
www |
w Los Angeles | |
Konkurenci | 390 (267 mężczyzn, 123 kobiety) w 25 dyscyplinach sportowych |
Nosiciel flagi | Wilhelm Kuhweide (żeglarstwo) |
Medale 3 miejsce |
|
Występy na letnich igrzyskach olimpijskich ( przegląd ) | |
Inne pokrewne występy | |
Niemcy (1896–1936, 1952, 1992–) Saar (1952) Zjednoczona drużyna Niemiec (1956–1964) |
Niemcy Zachodnie (Republika Federalna Niemiec) brały udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych . Niemcy Zachodnie dołączyły do prowadzonego przez Amerykanów bojkotu Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku cztery lata wcześniej. 390 zawodników, 267 mężczyzn i 123 kobiet wzięło udział w 194 zawodach w 25 dyscyplinach sportowych.
Medaliści
Złoto
- Dietmar Mögenburg - Lekkoatletyka, skok wzwyż mężczyzn
- Rolf Danneberg - lekkoatletyka, rzut dyskiem mężczyzn
- Ulrike Meyfarth - lekkoatletyka, skok wzwyż kobiet
- Claudia Losch - Lekkoatletyka, pchnięcie kulą kobiet
- Ulrich Eicke - Kajakarstwo, kanadyjskie single C1 1000 m mężczyzn
- Fredy Schmidtke - Kolarstwo, jazda na czas na 1000 m mężczyzn
- Reiner Klimke - Jeździectwo, Ujeżdżenie Indywidualne
- Reiner Klimke , Herbert Krug i Uwe Sauer - zespół jeździecki i ujeżdżeniowy
- Elmar Borrmann , Volker Fischer , Gerhard Heer , Rafael Nickel i Alexander Pusch - szermierka, męska drużyna Épée
- Sabine Bischoff , Zita-Eva Funkenhauser , Cornelia Hanisch , Christiane Weber i Ute Wessel-Kirchels - szermierka, folia kobieca
- Frank Wieneke - Judo, waga półśrednia mężczyzn (78 kg)
- Michael Dürsch , Albert Hedderich , Raimund Hörmann i Dieter Wiedenmann - wioślarstwo, czteroosobowe dwójki męskie
- Michael Groß - pływanie, 200 m stylem dowolnym mężczyzn
- Michael Groß - pływanie, 100 m stylem motylkowym mężczyzn
- Karl-Heinz Radschinsky - Podnoszenie ciężarów, waga średnia mężczyzn (75 kg)
- Rolf Milser - Podnoszenie ciężarów, pierwsza waga ciężka mężczyzn (100 kg)
- Pasquale Passarelli - zapasy, grecko-rzymska waga koguciej mężczyzn
Srebro
- Karl-Hans Riehm - lekkoatletyka, rzut młotem mężczyzn
- Jürgen Hingsen - lekkoatletyka, dziesięciobój mężczyzn
- Barbara Schüttpelz - Kajaki, Kajak K1 500 m, kobiety pojedyncze
- Uwe Messerschmidt - Kolarstwo, męski wyścig punktowy
- Rolf Gölz - Kolarstwo, bieg indywidualny na dochodzenie na 4000 m mężczyzn
- Matthias Behr - szermierka, floret indywidualnie mężczyzn
- Cornelia Hanisch - Szermierka, Floret indywidualnie, kobiety
- Frank Beck , Matthias Behr , Matthias Gey , Harald Hein i Klaus Reichert - szermierka, męska drużyna foliowa
- Christian Bassemir , Stefan Blöcher , Dirk Brinkmann , Heiner Dopp , Carsten Fischer , Tobias Frank , Volker Fried , Thomas Gunst , Joachim Hürter , Horst-Ulrich Hänel , Andreas Keller , Reinhard Krull , Michael Peter , Thomas Reck , Eckhard Schmidt-Opper oraz Markku Slawyk - Hokej na trawie , drużynowe zawody mężczyzn
- Gaby Appel , Dagmar Breiken , Beate Deininger , Elke Drüll , Birgit Hagen , Birgit Hahn , Martina Koch , Sigrid Landgraf , Corinna Lingnau , Christina Moser , Patricia Ott , Hella Roth , Gabi Schley , Susanne Schmid , Ursula Thielemann i Andrea Weiermann-Lietzmann - Hokej na trawie , zawody drużynowe kobiet
- Jochen Fraatz , Thomas Happe , Arnulf Meffle , Rüdiger Neitzel , Michael Paul , Dirk Rauin , Siegfried Roch , Michael Roth , Ulrich Roth , Martin Schwalb , Uwe Schwenker , Thomas Springel , Andreas Thiel , Klaus Wöller i Erhard Wunderlich - piłka ręczna, drużyna mężczyzn Konkurencja
- Peter-Michael Kolbe - wioślarstwo, dwójki pojedyncze mężczyzn
- Ulrike Holmer - strzelanka, karabin małolufowy damski, trzy pozycje
- Michael Groß - pływanie, 200 m stylem motylkowym mężczyzn
- Thomas Fahrner , Michael Groß , Dirk Korthals i Alexander Schowtka - pływanie, sztafeta 4 × 200 m stylem dowolnym mężczyzn
- Ina Beyermann , Ute Hasse , Svenja Schlicht i Karin Seick - pływanie, sztafeta 4 × 100 m zmienna kobiet
- Markus Scherer - zapasy, grecko-rzymska lekka waga musza mężczyzn
- Martin Knosp - zapasy, waga półśrednia stylem dowolnym mężczyzn (74 kg)
- Joachim Griese i Michael Marcour - żeglarstwo, konkurs gwiazd mężczyzn
Brązowy
- Harald Schmid - lekkoatletyka, bieg na 400 m przez płotki mężczyzn
- Klaus Ploghaus - lekkoatletyka, rzut młotem mężczyzn
- Siegfried Wentz - lekkoatletyka, dziesięciobój mężczyzn
- Gaby Bußmann , Heide-Elke Gaugel , Heike Schulte-Mattler i Ute Thimm - lekkoatletyka, sztafeta 4 × 400 m kobiet
- Sabine Everts - lekkoatletyka, siedmiobój kobiet
- Manfred Zielonka - Boks, Męska Lekka Średnia Średnia
- Josefa Idem i Barbara Schüttpelz - Kajaki, pary kajaków K2 500 m kobiet
- Reinhard Alber , Rolf Gölz , Roland Günther i Michael Marx - kolarstwo, drużynowy bieg na dochodzenie na 4000 m mężczyzn
- Sandra Schumacher - kolarstwo, indywidualny wyścig szosowy kobiet
- Claus Erhorn , Dietmar Hogrefe , Bettina Overesch i Burkhard Tesdorpf - jeździectwo, trzydniowy zespół eventowy
- Fritz Ligges , Peter Luther , Paul Schockemöhle i Franke Sloothaak - jeździectwo, drużyna skoków
- Regina Weber - gimnastyka, kobieca rytmika dookoła
- Günther Neureuther - Judo, waga półciężka mężczyzn (95 kg)
- Arthur Schnabel - Judo, klasa otwarta mężczyzn
- Ellen Becker i Iris Völkner - wioślarstwo, kobiety bez sternika
- Thomas Fahrner - pływanie, 200 m stylem dowolnym mężczyzn
- Stefan Pfeiffer - pływanie, 1500 m stylem dowolnym mężczyzn
- Karin Seick - pływanie, 100 m stylem motylkowym kobiet
- Ina Beyermann - pływanie, 200 m stylem motylkowym kobiet
- Petra Zindler - pływanie, bieg indywidualny kobiet na 400 m stylem zmiennym
- Susanne Schuster , Christiane Pielke , Karin Seick i Iris Zscherpe - pływanie, sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym kobiet
- Peter Röhle , Thomas Loebb , Frank Otto , Rainer Hoppe , Armando Fernandez , Thomas Huber , Jürgen Schroder , Rainer Osselmann , Hagen Stamm , Roland Freund , Dirk Theismann , Santiago Chalmovsky i Werner Obschernikat - piłka wodna , zawody drużynowe mężczyzn
- Manfred Nerlinger - Podnoszenie ciężarów, męska waga super ciężka
Łucznictwo
Wszystkich pięciu niemieckich łuczników osiągnęło solidne wyniki w trzecich olimpijskich zawodach łuczniczych w kraju, z żadnym z nich nie niżej niż 15.
Konkurs indywidualny kobiet :
- Manuela Dachner - 2508 pkt (→ 6. miejsce)
- Doris Haas - 2480 pkt (→ 11. miejsce)
Konkurs indywidualny mężczyzn :
- Harry Wittig - 2497 pkt (→ 9. miejsce)
- Armin Garnreiter - 2494 pkt (→ 10. miejsce)
- Detlef Kahlert - 2486 pkt (1 → 5 miejsce)
lekkoatletyka
- Zawody mężczyzn
400 metrów, mężczyźni
- Ciepło - 45,94
- Ćwierćfinały - 46,39 (→ nie awansował)
Mężczyźni na 5000 metrów
- Bieg - 13: 46,35
- Półfinały - nie ukończył (→ nie awansował)
- Bieg - 13:48,66
- Półfinały - nie ukończył (→ nie awansował)
10000 metrów mężczyzn
- Eliminacje - 28: 30.28
- Finał - 28: 08.21 (→ 5. miejsce)
- Finał - 2:15:29 (→ 18. miejsce)
Skok wzwyż mężczyzn
- Kwalifikacje - 2,24 m
- Finał - 2,15 m (→ 10. miejsce)
- Kwalifikacja - 2,18 m (→ nie awansowała)
Potrójny skok, mężczyźni
- Finał - 16,77 m (→ 5. miejsce)
Rzut oszczepem, mężczyźni
- Kwalifikacja - 82,98 m
- Finał - 82,46 m (→ 4 miejsce)
- Kwalifikacje - 73,52 m (→ nie awansował, 22 miejsce)
Pchnięcie kulą, mężczyźni
- Runda kwalifikacyjna - 18,98 m
- Finał - 18,31 m (→ 12. miejsce)
Rzut dyskiem, mężczyźni
- Finał - 64,72 m (→ 6. miejsce)
Rzut młotem, mężczyźni
- Kwalifikacja - 72,88 m
- Finał - bez oceny (→ bez rankingu)
Decathlon, mężczyźni
- Wynik końcowy - 8326 pkt (→ 4 miejsce)
Chód na 20 km, mężczyźni
- Finał - nie rozpoczął (→ brak rankingu)
- Konkurs kobiet
1000 metrów kobiet
- Bieg - nie ukończył (→ brak rankingu)
1500 metrów kobiet
- Bieg - 4: 10,64
- Finał - 4: 04.41 (→ 4. miejsce)
- Bieg - nie rozpoczął (→ brak rankingu)
3000 metrów kobiet
- Bieg - 8: 57,53
- Finał - nie ukończył (→ brak rankingu)
Maraton kobiet
- Finał - 2:35:56 (→ 16. miejsce)
Skok wzwyż kobiet
- Kwalifikacje - 1,90m
- Finał - 1,85 m (→ 11. miejsce)
- Kwalifikacje - 1,90m
- Finał - 1,85 m (→ 11. miejsce)
Rzut dyskiem kobiet
- Kwalifikacja - 56,20m
- Finał - 58,56 m (→ 6. miejsce)
Rzut oszczepem, kobiety
- Kwalifikacja - 60,86 m
- Finał - 63,26 m (→ 6. miejsce)
- Kwalifikacje - 61,56 m
- Finał - 62,34 m (→ 7. miejsce)
Pchnięcie kulą, kobiety
Siedmiobój, kobiety
- Wynik końcowy - 6236 pkt (→ 6. miejsce)
- Wynik końcowy - 6082 pkt (→ 9. miejsce)
Koszykówka
- Zawody drużynowe mężczyzn
- Runda wstępna (grupa A)
- Przegrana z Jugosławią (83-96)
- Przegrana do Włoch (72-80)
- Zagubieni w Australii (66-66)
- Pokonany Egipt (85-58)
- Pokonany Brazylię (78-75)
- Ćwierćfinały
- Przegrana do Stanów Zjednoczonych (67-78)
- Mecze klasyfikacyjne
- 5-8 miejsce : Lost to Italy (71-98)
- 7-8 miejsce : Lost to Australia (76-83) → 8 miejsce
- Skład drużyny
Boks
Waga koguciej mężczyzn (- 54 kg)
-
Stefan Gertel
- Pierwsza runda - Cześć
- Druga runda - przegrana z Louisem Gomisem (Francja), przeszła na emeryturę w drugiej rundzie
Waga lekka mężczyzn (- 60 kg)
-
Reiner Gies
- Pierwsza runda - Cześć
- Druga runda - pokonany Samir Khenyab (Irak), 4: 1
- Trzecia runda - pokonany John Kalbhenn (Kanada), 5: 0
- Ćwierćfinały - przegrana z Pernellem Whitakerem (Stany Zjednoczone), 0: 5
Waga półśrednia, mężczyźni (- 63,5 kg)
-
Helmut Gertel
- Pierwsza runda - Cześć
- Druga runda - przegrana z Jerry Page (Stany Zjednoczone), 0: 5
Waga półśrednia, mężczyźni (- 67 kg)
-
Alexander Künzler
- Pierwsza runda - Cześć
- Druga runda - pokonany Mohamed Ali Aldahan (Syria), 5: 0
- Trzecia runda - pokonany Kamel Abboud (Algieria), 4: 1
- Ćwierćfinały - przegrana z Luciano Bruno (Włochy), 0: 5
Waga lekka średnia, mężczyźni (- 71 kg)
-
Manfred Zielonka → Brązowy medal
- Pierwsza runda - Cześć
- Druga runda - pokonany Ambrose Mlilo (Zimbabwe), 4: 1
- Trzecia runda - pokonany Gustavo Ollo (Argentyna), 5: 0
- Ćwierćfinały - Pokonany Gnohery Sery (Wybrzeże Kości Słoniowej), 5: 0
- Półfinały - przegrana z Frankiem Tate (Stany Zjednoczone), walk-over
Waga średnia, mężczyźni (- 75 kg)
-
Andreas Bauer
- Pierwsza runda - przegrana z Antonio Cortim (Argentyna), 0: 5
Waga półciężka, mężczyźni (- 81 kg)
-
Markus Bott
- Pierwsza runda - Cześć
- Druga runda - przegrana z Antonem Josipoviciem (Jugosławia) 1: 4
Waga superciężka, mężczyźni (+ 91 kg)
-
Peter Hussing
- Pierwsza runda - pokonany Olaf Mayer (Austria), 5: 0
- Ćwierćfinały - przegrana z Azizem Salihu (Jugosławia), 2: 3
Kajakarstwo
Jazda rowerem
Dwudziestu rowerzystów, szesnastu mężczyzn i cztery kobiety reprezentowało RFN w 1984 roku.
- Finał - 3 punkty (→ 19. miejsce)
- Sandra Schumacher - 2:11:14 (→ brązowy medal )
- Ute Enzenauer - 2:13:28 (→ 8. miejsce)
- Ines Varenkamp - 2:13:28 (→ 12. miejsce)
- Gabriele Altweck
Nurkowanie
Trampolina 3 m, mężczyźni
- Runda wstępna - 549,39
- Finał - 569,52 (→ 7. miejsce)
- Runda wstępna - 533,61
- Finał - 549,33 (→ 10. miejsce)
Jeździectwo
Ogrodzenie
W 1984 roku RFN reprezentowało 20 szermierzy, 15 mężczyzn i 5 kobiet.
Piłka nożna
- Zawody drużynowe mężczyzn
- Runda wstępna (grupa C)
- Zachodnie Niemcy - Maroko 2-0
- Niemcy Zachodnie - Brazylia 0-1
- Niemcy Zachodnie - Arabia Saudyjska 4 - 0
- Ćwierćfinały
- Niemcy Zachodnie - Jugosławia 2 - 5
- Skład drużyny:
- (1) Bernd Franke
- (2.) Manfred Bockenfeld
- (3.) Roland Dickgiesser
- (4.) Dieter Bast
- (5.) Bernd Wehmeyer
- (6.) Guido Buchwald
- (7.) Jürgen Groh
- (8.) Rudolf Bommer
- (9.) Dieter Schatzschneider
- (10.) Andreas Brehme
- (11.) Frank Mill
- (12.) Walter Junghans
- (13.) Alfred Schoen
- (14.) Peter Lux
- (15.) Uwe Rahn
- (16.) Christian Schreier
- (17.) Dieter Schlindwein
Gimnastyka
Gra w piłkę ręczną
- Zawody drużynowe mężczyzn
- Skład drużyny
- Zawody drużynowe kobiet
- Skład drużyny
Hokej
- Zawody drużynowe mężczyzn
- Runda wstępna (grupa A)
- Pokonana Hiszpania (3-1)
- Pokonany Stany Zjednoczone (4-0)
- Przegrana w Australii (0-3)
- Pokonany Malezję (5-0)
- Drew z Indiami (0-0)
- Półfinały
- Pokonana Wielka Brytania (1-0)
- Finał
- Skład drużyny
- Zawody drużynowe kobiet
- Round Robin
- Skład drużyny
Dżudo
Pięciobój nowoczesny
Trzech męskich pięciolatków współczesnych reprezentowało Niemcy Zachodnie w 1984 roku.
- Indywidualny
- Zespół
- Achim Bellmann
- Michael Rehbein
- Christian Sandow
Rytmiczna gimnastyka
Wioślarstwo
Żeglarstwo
Strzelanie
Pływanie
- Zawody mężczyzn
100 m stylem dowolnym, mężczyźni
- Ciepło - 51.02.2020
- Finał - 50,93 (→ 8. miejsce)
- Bieg - 51,78 (→ brak awansu, 20. miejsce)
200 m stylem dowolnym, mężczyźni
400 m stylem dowolnym, mężczyźni
- Bieg - 3: 53,41
- Finał - 3: 52,91 (→ 4. miejsce)
- Bieg - 3: 55,26
- B-Final - 3: 50,91 (→ 9. miejsce)
1500 m stylem dowolnym, mężczyźni
- Bieg - 15:23,60
- Finał - 15:20.03 (→ 4 miejsce)
100 m stylem grzbietowym, mężczyźni
- Ciepło - 57,90
- B-Final - 58,30 (→ 11. miejsce)
- Ciepło - 58,19
- B-Final - 58,56 (→ 15. miejsce)
200 m stylem grzbietowym, mężczyźni
- Bieg - 2: 04.45
- Finał - 2: 03,95 (→ 6. miejsce)
- Bieg - 2: 05.22
- B-Final - 2: 05,66 (→ 13. miejsce)
100 m stylem klasycznym, mężczyźni
- Bieg - 1: 03,53
- Finał - 1: 03,95 (→ 7. miejsce)
- Bieg - 1: 04.40
- B-Final - 1: 04.43 (→ 11. miejsce)
200 m stylem klasycznym, mężczyźni
- Bieg - 2: 22,99 (→ nie awansował, 18. miejsce)
- Bieg - 2:24,60 (→ brak awansu, 22 miejsce)
100 m stylem motylkowym, mężczyźni
- Ciepło - 55,22
- Finał - 54,95 (→ 7. miejsce)
200 m stylem motylkowym, mężczyźni
- Bieg - 2: 06.06 (→ nie awansował, 24 miejsce)
200 m stylem zmiennym, mężczyźni
- Bieg - 2: 06.07
- Finał - 2: 05,88 (→ 7. miejsce)
- Bieg - 2: 06.41
- Finał - 2: 06,66 (→ 8. miejsce)
400 m stylem zmiennym, mężczyźni
- Bieg - 4: 28.10
- B-Final - 4: 28,94 (→ 12. miejsce)
Sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym, mężczyźni
- Bieg - 3: 24,69
- Finał - 3: 22,98 (→ 4 miejsce)
Sztafeta 4 × 200 m stylem dowolnym, mężczyźni
- Bieg - 7: 25,29
Sztafeta 4 × 100 m stylem zmiennym, mężczyźni
- Bieg - 3: 49,75
- Finał - 3: 44,26 (→ 4. miejsce)
- Konkurs kobiet
100 m stylem dowolnym, kobiety
- Ciepło - 56,85
- Finał - 56,90 (→ 6. miejsce)
- Ciepło - 57,31
- B-Final - 57,19 (→ 9. miejsce)
200 m stylem dowolnym, kobiety
- Bieg - 2: 02.42
- Finał - 2: 01,89 (→ 7. miejsce)
- Bieg - 2: 03,95
- B-Final - 2: 03,42 (→ 10. miejsce)
400 m stylem dowolnym, kobiety
- Bieg - 4: 17,92
- Finał - 4: 16,33 (→ 7. miejsce)
- Bieg - 4: 18,94
- B-Final - porysowany (→ 17. miejsce)
800 m stylem dowolnym, kobiety
- Bieg - 8: 53,34 (→ brak awansu, 11. miejsce)
Sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym kobiet
Sztafeta 4 × 100 m stylem zmiennym kobiet
100 m stylem grzbietowym, kobiety
- Bieg - 1: 04.02
- Finał - 1: 03.46 (→ 6. miejsce)
- Bieg - 1: 05,27 (→ brak awansu, 17. miejsce)
200 m stylem grzbietowym, kobiety
- Bieg - 2: 15,69
- Finał - 2: 15,93 (→ 6. miejsce)
- Bieg - 2: 19,59
- B-Final - 2: 16,93 (→ 9. miejsce)
200 m stylem motylkowym, kobiety
- Bieg - 2:15.20
- B-Final - 2: 16,50 (→ 14 miejsce)
200 m stylem zmiennym, kobiety
- Bieg - 2:19,17
- Finał - 2: 17,82 (→ 5. miejsce)
- Bieg - 2: 20.05
- Finał - 2: 19,86 (→ 7. miejsce)
400 m stylem zmiennym, kobiety
Pływanie synchroniczne
Siatkówka
- Zawody drużynowe kobiet
- Runda wstępna (grupa B)
- Przegrana do Stanów Zjednoczonych (0-3)
- Przegrana w Chinach (0-3)
- Pokonany Brazylię (3-0)
- Mecze klasyfikacyjne
- 5-8 miejsce : Pokonana Kanada (3-0)
- Miejsce 5-6 : Przegrana z Koreą Południową (0-3) → Szóste miejsce
- Skład drużyny
Wodne polo
- Zawody drużynowe mężczyzn
- Runda wstępna (grupa C)
- Pokonana Australia (10-6)
- Pokonany Japonię (15-8)
- Pokonany Włochy (10-4)
- Runda Finałowa (Grupa D)
- Skład drużyny