Uzbekistan na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 – Uzbekistan at the 2004 Summer Olympics
Uzbekistan na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 | |
---|---|
Kod MKOl | UZB |
NOC | Narodowy Komitet Olimpijski Republiki Uzbekistanu |
Stronie internetowej |
www |
w Atenach | |
Zawodnicy | 70 w 13 dyscyplinach sportowych |
Nosiciel flagi | Abdullo Tangriev |
Medale w rankingu 34. |
|
Letnie Igrzyska Olimpijskie ( przegląd ) | |
Inne powiązane występy | |
Imperium Rosyjskie (1900-1912) Związek Radziecki (1952-1988) Zjednoczony Zespół (1992) |
Uzbekistan brał udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 w Atenach , Grecja , od 13 do 29 sierpnia 2004. Był to trzeci z rzędu występ narodu na Igrzyskach Olimpijskich. Krajowy Komitet Olimpijski Republiki Uzbekistanu wysłał łącznie 70 sportowców do igrzysk, 52 mężczyzn i 18 kobiet, aby rywalizować w 13 różnych dyscyplin sportowych, wiążąc swój rekord delegacji z Sydney cztery lata wcześniej. Był tylko jeden zawodnik w kolarstwie szosowym, gimnastyce artystycznej i na trampolinie oraz tenisie stołowym.
Siedemnastu lekkoatletów z uzbeckiej drużyny rywalizowało wcześniej w Sydney, w tym gimnastyczka artystyczna i trzykrotna medalistka olimpijska Oksana Chusovitina (która w 2002 roku przeniosła się do Niemiec, by leczyć swojego chorego syna Aliszera z białaczką), zapaśnik freestyle Artur Taymazov , który zdobył srebro w kategorii mężczyzn wagi superciężkiej, pływaka w sprincie freestyle i mistrza igrzysk azjatyckich Ravila Nachaeva , gimnastyczki na trampolinie Ekateriny Khilko oraz judoki wagi ciężkiej Abdullo Tangrieva , który później został nosicielem narodowej flagi podczas ceremonii otwarcia. W wieku 15 lat pływaczka grzbietowa Olga Gnedovskaya ustanowiła kamień milowy dla Uzbekistanu jako najmłodszy sportowiec w historii, który wziął udział w igrzyskach olimpijskich. Inni wybitni uzbecy sportowcy to kolarz szosowy i mistrz świata juniorów Siergiej Łagutin , kajakarz Anton Riahov , który później rywalizował o Rosjanina na jego kolejnych igrzyskach olimpijskich, oraz rodzeństwo pływania Danil Bugakov i Mariya Bugakova .
Uzbekistan opuścił Ateny z pięcioma medalami, dwoma złotymi, jednym srebrnym i dwoma brązowymi, uważanymi za najbardziej udane igrzyska olimpijskie w historii od czasów postsowieckich. Trzy z tych medali zostały przyznane sportowcom w zapasach, w tym prestiżowe złoto Taymazova w kategorii superciężkiej mężczyzn w stylu dowolnym. Tymczasem bokserzy Bahodirjon Sultonov i Utkirbek Haydarov zdobyli brązowe medale w swoich kategoriach wagowych.
Medaliści
Medal | Nazwa | Sport | Zdarzenie | Data |
---|---|---|---|---|
Złoto | Artur Tajmazow | Zapasy | Freestyle mężczyzn 120 kg | 28 sierpnia |
Złoto | Aleksandr Dokturiszwili | Zapasy | Grecko-rzymski mężczyzna 74 kg | 26 sierpnia |
Srebro | Magomed Ibragimow | Zapasy | Styl dowolny, mężczyźni 96 kg | 29 sierpnia |
Brązowy | Bahodirjon Sultonov | Boks | Waga kogucia | 29 sierpnia |
Brązowy | Utkirbek Haydarov | Boks | Lekki ciężki | 29 sierpnia |
lekkoatletyka
Sportowcy uzbecki osiągnęli dotychczas standardy kwalifikacyjne w następujących konkurencjach lekkoatletycznych (maksymalnie 3 zawodników w każdej konkurencji w standardzie „A” i 1 w standardzie „B”). Kulomiot Olga Szczukina została zdyskwalifikowana z zawodów po pozytywnym wyniku testu na klenbuterol .
- Klucz
- Uwaga – Rangi przyznawane w zawodach na torze mieszczą się tylko w grupie zawodnika
- Q = Zakwalifikowany do następnej rundy
- q = Zakwalifikowany do następnej rundy jako najszybszy przegrany lub , w konkurencjach terenowych, według pozycji bez osiągnięcia celu kwalifikacyjnego
- NR = rekord krajowy
- N/A = Runda nie dotyczy wydarzenia
- Bye = zawodnik nie musi uczestniczyć w rundzie
- Mężczyźni
- Wydarzenia na torze i na drodze
Sportowiec | Zdarzenie | Ciepło | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | ||
Erkinjon Isakov | 800 m² | 1:48,28 | 8 | Nie awansował |
- Imprezy terenowe
Sportowiec | Zdarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Dystans | Pozycja | Dystans | Pozycja | ||
Leonid Andreev | Skok o tyczce | DNS | Nie awansował | ||
Siergiej Wojnow | Rzut oszczepem | 74,68 | 24 | Nie awansował |
Sportowiec | Zdarzenie | 100 m² | LJ | SP | HJ | 400 m² | 110H | DT | PV | JT | 1500 m² | Finał | Ranga |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Paweł Andrejew | Wynik | 11.29 | NM | 14.30 | 2.00 | 51,46 | 15,54 | 41,89 | 4,90 | DNS | — | DNF | |
Zwrotnica | 797 | 0 | 747 | 803 | 741 | 785 | 703 | 880 | 0 | — | |||
Witalij Smirnow | Wynik | 10,89 | 7.07 | 13.88 | 1,94 | 49,11 | 14,77 | 42,47 | 4,70 | 60,88 | 4:23,31 | 7993 | 17 |
Zwrotnica | 885 | 830 | 721 | 749 | 856 | 978 | 715 | 819 | 751 | 789 |
- Kobiety
- Wydarzenia na torze i na drodze
Sportowiec | Zdarzenie | Ciepło | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | ||
Zamira Amirowa | 400 m² | 54,43 | 7 | Nie dotyczy | Nie awansował | ||||
Guzel Khubbieva | 100 m² | 11.31 | 4 q | 11.35 | 6 | Nie awansował | |||
Lubow Perepelowa | 100 m² | 11.30 | 3 Q | 11.26 | 4 q | 11.40 | 8 | Nie awansował | |
200 m² | 24.10 | 5 | Nie awansował |
- Imprezy terenowe
Sportowiec | Zdarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Dystans | Pozycja | Dystans | Pozycja | ||
Liliya Dusmetova | Rzut oszczepem | 52,46 | 38 | Nie awansował | |
Anastazja Jurawlewa | Długi skok | 6,39 | 27 | Nie awansował | |
Potrójny skok | 13.64 | 27 | Nie awansował | ||
Olga Szczukina | Pchnięcie kulą |
|
DSQ | Nie awansował |
Boks
Uzbekistan wysłał dziewięciu bokserów do Aten. Cała dziewiątka przeszła przez rundę 32., z pięcioma zwycięstwami i czterema bye. Czterech bokserów odpadło w 1/8 finału (dwóch z nich nie rozegrało meczów w 1/8 finału). Trzech kolejnych ledwo brakowało medali, przegrywając w ćwierćfinale, podczas gdy dwaj, którzy wygrali ćwierćfinały, obaj przegrali w półfinale, aby zdobyć brązowe medale.
Sportowiec | Zdarzenie | Runda 32 | Runda 16 | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Ranga | |||
Tułaszboy Doniyorov | Waga lotna |
Payla ( PHI ) W 36–26 |
Silniejszy ( USA ) W 45–22 |
Tomasz ( FRA ) L 16–25 |
Nie awansował | |||
Bahodirjon Sultonov | Waga kogucia | PA |
Liczik ( POL ) W RSC |
Kooner ( CAN ) W 44–32 |
Rigondeaux ( CUB ) L 13–27 |
Nie awansował | ||
Bekzod Chidirow | Waga piórkowa |
Sohail ( PAK ) W RSC |
Jafarow ( KAZ ) L 22–40 |
Nie awansował | ||||
Dilshod Mahmudow | Lekka waga półśrednia | PA |
Matos ( BRA ) W 26–16 |
Johnson ( CUB ) L 28–32 |
Nie awansował | |||
Szerzod Husanow | Waga półśrednia |
Prada ( VEN ) W 33–20 |
Ulusoy ( TUR ) W 23–9 |
Saitow ( ROS ) L 14–22 |
Nie awansował | |||
Sherzod Abdurahmonov | Waga średnia |
Ustuner ( TUR ) W 34–16 |
Gajdarbekow ( ROS ) L 19–33 |
Nie awansował | ||||
Utkirbek Haydarov | Lekki ciężki |
Ekpo ( NGR ) W 21–11 |
Kensi ( ALG ) W 31-19 |
Tarhan ( TUR ) W 16–11 |
Oddział ( USA ) L 15–17 |
Nie awansował | ||
Igor Alborov | Waga ciężka | Nie dotyczy |
Elsayed ( EGY ) L 18–18 + |
Nie awansował | ||||
Rustam Saidov | Waga superciężka | Nie dotyczy |
López ( CUB ) L 13–18 |
Nie awansował |
Kajakarstwo
Sprint
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Podgrzewa | Półfinały | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Anton Riahov | K-1 500 m² | 1:42.253 | 6 q | 1:40.737 | 5 | Nie awansował | |
Danila Turchin | K-1 1000 m² | 3:48.140 | 8 | Nie awansował | |||
Aleksiej Babadjanow Siergiej Borzow |
K-2 500 m² | 1:34,782 | 7 q | 1:33.654 | 6 | Nie awansował | |
Michaił Tarasow Danila Turchin |
K-2 1000 m² | 3:24.031 | 8 | Nie awansował | |||
Aleksey Babadjanov Siergiej Borzow Anton Riahov Dmitrij Strijkkov |
K-4 1000 m² | 3:01,446 | 5 q | 2:56,594 | 4 | Nie awansował |
- Kobiety
Sportowiec | Zdarzenie | Podgrzewa | Półfinały | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Julia Borzowa | K-1 500 m² | 1:56,586 | 6 q | 1:59.560 | 6 | Nie awansował |
Legenda kwalifikacji: Q = Zakwalifikuj się do finału; q = Zakwalifikuj się do półfinału
Jazda rowerem
Droga
Sportowiec | Zdarzenie | Czas | Ranga |
---|---|---|---|
Siergiej Łagutin | Wyścig szosowy mężczyzn | 5:50:35 | 59 |
Gimnastyka
Artystyczny
- Kobiety
Sportowiec | Zdarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Aparat | Całkowity | Ranga | Aparat | Całkowity | Ranga | ||||||||
V | UB | nocleg ze śniadaniem | fa | V | UB | nocleg ze śniadaniem | fa | ||||||
Oksana Chusovitina | Sklepienie | 8,675 | Nie dotyczy | 8,675 | 81 | Nie awansował |
Trampolina
Sportowiec | Zdarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | ||
Ekaterina Chilko | damskie | 61,60 | 11 | Nie awansował |
Dżudo
Sześciu uzbeckich judoków zakwalifikowało się do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2004.
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Runda 32 | Runda 16 | Ćwierćfinały | Półfinały | Repasaż 1 | Repasaż 2 | Repasaż 3 | Finał / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Ranga | |||
Sanjar Zokirov | -60 kg |
Zintiridis ( GRE ) L 0000–1011 |
Nie awansował | ||||||||
Murat Kalikulov | -66 kg |
Mijalković ( SCG ) L 0100–0101 |
Nie awansował | ||||||||
Egamnazar Akbarow | −73 kg |
Etoga ( CMR ) L 0000–0011 |
Nie awansował | ||||||||
Ramziddin Sayidov | −81 kg |
Szundzikau ( BLR ) L 0011–1111 |
Nie awansował | ||||||||
Wiaczesław Pereteyko | −90 kg |
Iliadis ( GRE ) L 0000–1000 |
Nie awansował | ||||||||
Abdullo Tangriev | +100 kg |
Bataille ( FRA ) W 1120–0001 |
Pertelson ( EST ) L 0010–0021 |
Nie awansował |
Wioślarstwo
Uzbeccy wioślarze zakwalifikowali następujące łodzie:
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Podgrzewa | Repasaż | Półfinały | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Władimir Czernienko | Pojedyncze czaszki | 7:38,27 | 3 R | 7:13.43 | 3 SD/E | 7:13.21 | 3 FD | 7:23,56 | 24 |
Siergiej Bogdanow Rusłan Naurzaliew |
Lekkie podwójne czaszki | 6:52.34 | 5 R | 6:45.69 | 4 SC/D | 6:45.47 | 5 | Nie awansował |
- Kobiety
Sportowiec | Zdarzenie | Podgrzewa | Repasaż | Półfinały | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Elena Usarowa | Pojedyncze czaszki | 8:32,56 | 6 R | 8:06.11 | 5 SC/D | 8:34.04 | 6 FC | 8:09.92 | 23 |
Legenda kwalifikacji: FA = Finał A (medal); FB = Finał B (bez medalu); FC = Finał C (nie medalowy); FD = Finał D (bez medalu); FE = Finał E (bez medalu); FF = Finał F (nie medalowy); SA/B = półfinały A/B; SC/D = Półfinały C/D; SE/F = Półfinały E/F; R =Repasaż
Strzelanie
Dwóch uzbeckich strzelców (jeden mężczyzna i jedna kobieta) zakwalifikowało się do rywalizacji w następujących zawodach:
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Zwrotnica | Ranga | Zwrotnica | Ranga | ||
Wiaczesław Skoromnow | Wiatrówka 10 m | 592 | =18 | Nie awansował | |
50 m karabin podatny | 591 | =24 | Nie awansował | ||
Karabin 50 m 3 pozycje | 1161 | =12 | Nie awansował |
- Kobiety
Sportowiec | Zdarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Zwrotnica | Ranga | Zwrotnica | Ranga | ||
Alyona Aksionowa | Wiatrówka 10 m | 384 | 40 | Nie awansował | |
Karabin 50 m 3 pozycje | 562 | 29 | Nie awansował |
Pływanie
Uzbeccy pływacy zdobyli standardy kwalifikacyjne w następujących zawodach (maksymalnie 2 pływaków w każdym wydarzeniu w standardowym czasie A i 1 w standardowym czasie B):
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Ciepło | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Aleksandr Agafonow | 100 m stylem dowolnym | 52,92 | 57 | Nie awansował | |||
Danil Bugakov | 100 m stylem grzbietowym | 1:02.28 | 43 | Nie awansował | |||
Oleg Laszkoń | 100 m motyl | 55,90 | 47 | Nie awansował | |||
Andriej Morkowiń | 200 m stylem klasycznym | 2:18.48 | 34 | Nie awansował | |||
Ravil Nachaev | 50 m stylem dowolnym | 23.23 | =36 | Nie awansował | |||
Siergiej Pankow | 200 m motyl | 2:13.06 | 39 | Nie awansował | |||
Nikita Poliakow | 400 m indywidualna składanka | 5:09.66 | 36 | Nie dotyczy | Nie awansował | ||
Oleg Pukhnatiy | 200 m indywidualna składanka | 2:08.24 | 42 | Nie awansował | |||
Oleg Sidorow | 100 m stylem klasycznym | 1:08.30 | 56 | Nie awansował | |||
Siergiej Coj | 400 m stylem dowolnym | 4:16.91 | 45 | Nie dotyczy | Nie awansował | ||
Piotr Wasilew | 200 m stylem dowolnym | 1:56.93 | 57 | Nie awansował |
- Kobiety
Sportowiec | Zdarzenie | Ciepło | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Mariya Bugakova | 100 m motyl | 1:07.08 | 37 | Nie awansował | |||
Olga Gniedowskaja | 100 m stylem grzbietowym | 1:15.33 | 41 | Nie awansował | |||
Saida Iskandarowa | 200 m stylem grzbietowym | 2:26.17 | 32 | Nie awansował | |||
Irina Szlemowa | 100 m stylem dowolnym | 59,21 | 45 | Nie awansował |
Tenis stołowy
Uzbekistan zakwalifikował jednego tenisistę stołowego.
Sportowiec | Zdarzenie | Runda 1 | Runda 2 | Runda 3 | Runda 4 | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Ranga | ||
Manzura Inojatowa | Single kobiet |
Fazeki ( WĘG ) L 0–4 |
Nie awansował |
Taekwondo
Do kolejnych zawodów zakwalifikowało się dwóch uzbeckich jinów taekwondo.
Sportowiec | Zdarzenie | Runda 16 | Ćwierćfinały | Półfinały | Repasaż 1 | Repasaż 2 | Finał / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Ranga | ||
Irina Kajdaszowa | Kobiety −57 kg | PA |
Salazar ( MEX ) L 7–7 SUP |
Nie awansował | ||||
Natalia Mikryukowa | Kobiety +67 kg |
Rasa ( BEL ) L 6–9 |
Nie awansował |
Podnoszenie ciężarów
Do następujących zawodów zakwalifikowało się trzech uzbeckich ciężarowców:
Sportowiec | Zdarzenie | Urywek | Czyste i szarpnięcie | Całkowity | Ranga | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | ||||
Furkat Saidov | Mężczyźni −94 kg | 145 | 21 | 175 | 18 | 320 | 18 |
Aleksandr Urinow | Mężczyźni –105 kg | 185 | =9 | 215 | =10 | 400 | 8 |
Igor Chaliłow | Mężczyźni +105 kg | 187,5 | 11 | 232,5 | 8 | 420 | 9 |
Zapasy
Klucz :
- VT - Zwycięstwo przez jesień .
- PP - Decyzja punktowa - przegrany z punktami technicznymi.
- PO - Decyzja punktowa - przegrany bez punktów technicznych.
- Freestyle mężczyzn
Sportowiec | Zdarzenie | Pula eliminacji | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Ranga | Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Ranga | ||
Dilshod Mansurov | -55 kg |
Rahmati ( AFG ) W 4–0 ST |
Batirow ( ROS ) L 1–3 PP |
Nie dotyczy | 2 | Nie awansował | 10 | ||
Damir Zachartdinov | -60 kg |
Inoue ( JPN ) W 3–1 PP |
Cikel ( AUT ) L 1–3 PP |
Jung YH ( KOR ) L 0–5 VT |
4 | Nie awansował | 9 | ||
Artur Tawkazachow | -66 kg |
Murtazaliev ( RUS ) L 1–3 PP |
Dabir ( IRI ) W 3–1 PP |
Nie dotyczy | 2 | Nie awansował | 13 | ||
Magomed Ibragimow | −96 kg |
Krupniakow ( KGZ ) W 3–1 PP |
Kochev ( BUL ) W 3-0 PO |
Nie dotyczy | 1 Q |
Wang Yy ( CHN ) W 3–1 PP |
Heidari ( IRI ) W 3–1 PP |
Gatsałow ( RUS ) L 1–3 PP |
|
Artur Tajmazow | −120 kg |
Garmulewicz ( POL ) W 5–0 VT |
Cheema ( IND ) W 5–0 VT |
Nie dotyczy | 1 Q |
Kuramagomedov ( RUS ) W 3–1 PP |
Polatçı ( TUR ) W 3–0 PO |
Rezaei ( IRI ) W 5–0 VT |
- Grecko-rzymski mężczyzna
Sportowiec | Zdarzenie | Pula eliminacji | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Ranga | Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Ranga | ||
Aleksandr Dokturiszwili | −74 kg |
Berzicza ( HUN ) W 3-1 PP |
Asłanow ( AZE ) W 3–0 PO |
Kolitsopoulos ( GRE ) W 3–1 PP |
1 Q | PA |
Samurgaszew ( RUS ) W 3–1 PP |
Yli-Hannuksela ( FIN ) W 3–1 PP |
|
Aleksiej Czeglakow | −96 kg |
Kostins ( łac ) W 3–1 PP |
Özal ( TUR ) L 0–3 PO |
Nie dotyczy | 2 | Nie awansował | 14 |
Zobacz też
Bibliografia
Linki zewnętrzne
- Oficjalne sprawozdanie z XXVIII Olimpiady
- Narodowy Komitet Olimpijski Uzbekistanu (w języku uzbeckim i angielskim)