Stany Zjednoczone na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968 - United States at the 1968 Summer Olympics
Stany Zjednoczone na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968 | |
---|---|
Kod IOC | USA |
NOC | Komitet Olimpijski Stanów Zjednoczonych |
w Mexico City | |
Konkurenci | 357 (274 mężczyzn i 83 kobiety) w 18 dyscyplinach sportowych |
Nosiciel flagi | Janice-Lee Romary |
Medale miejsce 1 |
|
Występy na letnich igrzyskach olimpijskich ( przegląd ) | |
Inne powiązane występy | |
1906 Intercalated Games |
Stany Zjednoczone rywalizowały na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968 w Meksyku . 357 zawodników, 274 mężczyzn i 83 kobiety wzięło udział w 167 konkurencjach w 18 dyscyplinach sportowych.
Medaliści
Złoto
- Jim Hines - lekkoatletyka, mężczyźni na 100 metrów
- Tommie Smith - lekkoatletyka, mężczyźni na 200 metrów
- Lee Evans - lekkoatletyka, mężczyźni na 400 metrów
- Willie Davenport - lekkoatletyka, bieg na 110 m przez płotki mężczyzn
- Charles Greene , Jim Hines , Mel Pender i Ronnie Ray Smith - lekkoatletyka, sztafeta 4 × 100 m mężczyzn
- Lee Evans , Ron Freeman , Larry James i Vincent Matthews - lekkoatletyka, sztafeta 4 × 400 m mężczyzn
- Dick Fosbury - lekkoatletyka, skok wzwyż mężczyzn
- Bob Seagren - lekkoatletyka, skok o tyczce mężczyzn
- Bob Beamon - lekkoatletyka, skok w dal mężczyzn
- Randy Matson - lekkoatletyka, pchnięcie kulą mężczyzn
- Al Oerter - lekkoatletyka, rzut dyskiem mężczyzn
- Bill Toomey - lekkoatletyka, dziesięciobój mężczyzn
- Wyomia Tyus - lekkoatletyka kobiet na 100 metrów
- Madeline Manning - lekkoatletyka kobiet na 800 metrów
- Margaret Bailes , Barbara Ferrell , Mildrette Netter i Wyomia Tyus - lekkoatletyka, sztafeta 4 × 100 m kobiet
- Michael Barrett , John Clawson , Donald Dee , Calvin Fowler , Spencer Haywood , Wilmer Hosket , James King , Glynn Saulters , Charles Scott , Michael Silliman , Kenneth Hiszpania i Jo Jo White - koszykówka, zawody drużynowe mężczyzn
- Ronald Harris - boks, wagi lekkiej mężczyzn
- George Foreman - boks, waga ciężka mężczyzn
- Bernie Wrightson - nurkowanie, trampolina męska
- Sue Gossick - nurkowanie, trampolina kobiet
- William Steinkraus - Jeździectwo, Skoki Indywidualne
- Gary Anderson - Strzelanie, Wolny karabin mężczyzn, trzy pozycje
- Mike Burton - pływanie, 400 m stylem dowolnym mężczyzn
- Mike Burton - pływanie, 1500 m stylem dowolnym mężczyzn
- Don McKenzie - pływanie, 100 m stylem klasycznym mężczyzn
- Doug Russell - pływanie, 100 m styl motylkowy mężczyzn
- Carl Robie - pływanie, 200 m motylem mężczyzn
- Charlie Hickcox - pływanie, bieg na 200 m stylem zmiennym mężczyzn
- Charlie Hickcox - pływanie, 400 m stylem zmiennym mężczyzn
- Stephen Rerych , Mark Spitz , Ken Walsh i Zac Zorn - pływanie, 4 × 100 m stylem dowolnym mężczyzn
- John Nelson , Stephen Rerych , Don Schollander i Mark Spitz - pływanie, 4 × 200 m stylem dowolnym mężczyzn
- Charlie Hickcox , Don McKenzie , Doug Russell i Ken Walsh - pływanie, sztafeta 4 × 100 m stylem zmiennym mężczyzn
- Jan Henne - pływanie, 100 m stylem dowolnym kobiet
- Debbie Meyer - pływanie, 200 m stylem dowolnym kobiet
- Debbie Meyer - pływanie, 400 m stylem dowolnym kobiet
- Debbie Meyer - pływanie, 800 m stylem dowolnym kobiet
- Kaye Hall - pływanie, 100 m stylem grzbietowym kobiet
- Lillian Watson - pływanie, 200 m stylem grzbietowym kobiet
- Sharon Wichman - pływanie, 200 m stylem klasycznym kobiet
- Claudia Kolb - pływanie, bieg na 200 m stylem zmiennym kobiet
- Claudia Kolb - pływanie, 400 m stylem zmiennym kobiet
- Jane Barkman , Linda Gustavson , Jan Henne i Susan Pedersen - pływanie, sztafeta 4 × 100 m kobiet w stylu dowolnym
- Catie Ball , Ellie Daniel , Kaye Hall i Susan Pedersen - pływanie, sztafeta 4 × 100 m kobiet
- Peter Barrett i Lowell North - żeglarstwo, gwiazda mężczyzn
- George Friedrichs , Barton Jahncke i Gerald Schreck - żeglarstwo, męski smok
Srebro
- Larry James - lekkoatletyka, mężczyźni na 400 metrów
- Jim Ryun - lekkoatletyka, mężczyźni na 1500 metrów
- Ervin Hall - lekkoatletyka, płotki 110 m mężczyzn
- Edward Caruthers - lekkoatletyka, skok wzwyż mężczyzn
- George Woods - lekkoatletyka, pchnięcie kulą mężczyzn
- Barbara Ferrell - lekkoatletyka, kobiety na 100 metrów
- Albert Robinson - boks, waga piórkowa mężczyzn
- Michael Page , Michael Plumb i James Wofford - jeździectwo, trzydniowy zespół eventowy
- Larry Hough i Tony Johnson - wioślarstwo, pary bez sternika mężczyzn
- John Writer - strzelectwo, karabin małolufowy męski, trzy pozycje
- Thomas Garrigus - strzelectwo, strzelanie do pułapek mężczyzn
- Ken Walsh - pływanie, 100 m stylem dowolnym mężczyzn
- Don Schollander - pływanie, 200 m stylem dowolnym mężczyzn
- John Kinsella - pływanie, 1500 m stylem dowolnym mężczyzn
- Charlie Hickcox - pływanie, 100 m stylem grzbietowym mężczyzn
- Mitch Ivey - pływanie, 200 m stylem grzbietowym mężczyzn
- Mark Spitz - pływanie, 100 m styl motylkowy mężczyzn
- Greg Buckingham - pływanie, bieg na 200 m stylem zmiennym mężczyzn
- Gary Hall - Pływanie, 400 m stylem zmiennym mężczyzn
- Susan Pedersen - pływanie, 100 m stylem dowolnym kobiet
- Jan Henne - pływanie, 200 m stylem dowolnym kobiet
- Linda Gustavson - pływanie, 400 m stylem dowolnym kobiet
- Pam Kruse - pływanie, kobiety 800 m stylem dowolnym
- Ellie Daniel - pływanie, 100 m stylem motylkowym kobiet
- Susan Pedersen - pływanie, bieg na 200 m stylem zmiennym kobiet
- Lynn Vidali - pływanie, 400 m stylem zmiennym kobiet
- Richard Sanders - Wrestling, męski styl wolny w wadze muszej
- Donald Behm - Wrestling, Freestyle Bantamweight mężczyzn
Brązowy
- Charles Greene - lekkoatletyka, mężczyźni na 100 metrów
- John Carlos - lekkoatletyka, mężczyźni na 200 metrów
- Ron Freeman - lekkoatletyka, mężczyźni na 400 metrów
- Tom Farrell - lekkoatletyka, mężczyźni na 800 metrów
- George Young - lekkoatletyka, bieg na 3000 m z przeszkodami, mężczyźni
- Larry Young - lekkoatletyka, marsz mężczyzn na 50 km
- Ralph Boston - lekkoatletyka, skok w dal mężczyzn
- Harlan Marbley - boks, lekka waga musza mężczyzn
- James Wallington - boks, waga półśrednia mężczyzn
- John Lee Baldwin - boks, waga średnia mężczyzn
- Alfred Jones - boks, waga średnia mężczyzn
- James Henry - nurkowanie, trampolina mężczyzn
- Keala O'Sullivan - nurkowanie, trampolina kobiet
- Edwin Young - nurkowanie, platforma męska
- Ann Peterson - nurkowanie, platforma damska
- Michael Page - jeździectwo, trzydniowe zawody indywidualne
- William Maher i John Nunn - wioślarstwo, dwójki podwójne mężczyzn
- Mark Spitz - pływanie, 100 m stylem dowolnym mężczyzn
- John Nelson - pływanie, 200 m stylem dowolnym mężczyzn
- Ronald Mills - pływanie, 100 m stylem grzbietowym mężczyzn
- Jack Horsley - pływanie, 200 m stylem grzbietowym mężczyzn
- Brian Job - pływanie, 200 m stylem klasycznym mężczyzn
- Ross Wales - Pływanie, 100 m stylem motylkowym mężczyzn
- John Ferris - pływanie, 200 m styl motylkowy mężczyzn
- John Ferris - pływanie, 200 m stylem zmiennym mężczyzn
- Linda Gustavson - pływanie, 100 m stylem dowolnym kobiet
- Jane Barkman - pływanie, 200 m stylem dowolnym kobiet
- Jane Swagerty - pływanie, 100 m stylem grzbietowym kobiet
- Kaye Hall - pływanie, 200 m stylem grzbietowym kobiet
- Sharon Wichman - pływanie, 100 m stylem klasycznym kobiet
- Susan Shields - pływanie, 100 m Butterfly kobiet
- Ellie Daniel - pływanie, 200 m stylem motylkowym kobiet
- Jan Henne - pływanie, bieg na 200 m stylem zmiennym kobiet
- Joseph Dube - podnoszenie ciężarów, waga ciężka mężczyzn
lekkoatletyka
- Zawody mężczyzn
100 metrów mężczyzn
200 metrów mężczyzn
400 metrów, mężczyźni
Mężczyźni na 800 metrów
Mężczyźni na 1500 metrów
Mężczyźni na 5000 metrów
10000 metrów mężczyzn
Maraton mężczyzn
Bieg na 110 metrów przez płotki, mężczyźni
Bieg na 400 metrów przez płotki, mężczyźni
Bieg na 3000 metrów z przeszkodami, mężczyźni
Sztafeta 4 × 100 m, mężczyźni
Sztafeta 4 × 400 m, mężczyźni
Chód na 20 km, mężczyźni
Chód na 50 km, mężczyźni
Skok w dal, mężczyźni
Potrójny skok, mężczyźni
Skok wzwyż mężczyzn
Skok o tyczce, mężczyźni
Pchnięcie kulą, mężczyźni
Rzut oszczepem, mężczyźni
Rzut dyskiem, mężczyźni
Rzut młotem, mężczyźni
Decathlon, mężczyźni
- Konkurs kobiet
100 metrów kobiet
200 metrów kobiet
400 metrów kobiet
800 metrów kobiet
Sztafeta 4 × 100 m kobiet
Bieg na 80 m przez płotki, kobiety
Skok w dal, kobiety
Skok wzwyż kobiet
Pchnięcie kulą, kobiety
Rzut oszczepem, kobiety
Rzut dyskiem kobiet
Pięciobój kobiet
Koszykówka
Boks
Kajakarstwo
Jazda rowerem
Piętnastu rowerzystów reprezentowało Stany Zjednoczone w 1968 roku.
Nurkowanie
Konny
Ogrodzenie
20 szermierzy reprezentowało Stany Zjednoczone w 1968 roku.
Gimnastyka
Pięciobój nowoczesny
Trzech pentathlonistów reprezentowało Stany Zjednoczone w 1968 roku.
- Indywidualny
- Zespół
- James Moore
- Bob Beck
- Tom Lough
Wioślarstwo
Żeglarstwo
Strzelanie
Dwunastu strzelców reprezentowało Stany Zjednoczone w 1968 roku. Gary Anderson zdobył złoto w karabinie na 300 m na trzech pozycjach, John Writer zdobył srebro w karabinie na 50 m, na trzech pozycjach, a Thomas Garrigus w pułapce.
Pływanie
Siatkówka
- Zawody drużynowe mężczyzn
- Round Robin
- Pokonany Związek Radziecki (3-2)
- Przegrana z Czechosłowacją (1-3)
- Pokonany Brazylię (3-0)
- Przegrana z Bułgarią (2-3)
- Lost to Poland (0-3)
- Przegrana z NRD (0-3)
- Przegrana z Japonią (0-3)
- Pokonany Meksyk (3-1)
- Pokonany Belgię (3-0) → Siódme miejsce
- Skład drużyny
- Główny trener : Jim Coleman
- Zawody drużynowe kobiet
- Round Robin
- Przegrana z Japonią (0-3)
- Przegrana z Czechosłowacją (1-3)
- Lost to Poland (0-3)
- Przegrana z Koreą Południową (1-3)
- Przegrana przez Związek Radziecki (1-3)
- Zagubieni w Peru (1-3)
- Przegrana z Meksykiem (0-3) → 8. i ostatnie miejsce
- Skład drużyny
- Główny trener : Harlan Cohen
Wodne polo
- Konkurs drużynowy
- Runda wstępna (grupa A)
- Pokonany Brazylię (10: 5)
- Pokonana Hiszpania (10: 7)
- Remis z Kubą (6: 6)
- Przegrana na Węgrzech (1: 5)
- Przegrana do Związku Radzieckiego (3: 8)
- Pokonany Niemcy Zachodnie (7: 5)
- Mecze klasyfikacyjne
- Miejsca 5-8 : Pokonana Holandia (6: 3)
- 5-6 miejsce : Pokonane NRD (6: 4) → 5 miejsce
- Skład drużyny