Stany Zjednoczone na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 - United States at the 1952 Summer Olympics
Stany Zjednoczone na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 | |
---|---|
Kod IOC | USA |
NOC | Komitet Olimpijski Stanów Zjednoczonych |
w Helsinkach | |
Konkurenci | 286 (245 mężczyzn i 41 kobiet) w 18 dyscyplinach sportowych |
Nosiciel flagi | Norman Armitage |
Medale na 1. miejscu |
|
Występy na letnich igrzyskach olimpijskich ( przegląd ) | |
Inne pokrewne występy | |
1906 Intercalated Games |
Stany Zjednoczone rywalizowały na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 w Helsinkach , Finlandia . 286 zawodników - 245 mężczyzn i 41 kobiet - wzięło udział w 133 konkurencjach w 18 dyscyplinach sportowych. Zdobył 76 medali (40 złotych), w tym 6 podium; najwyższa liczba medali zdobytych na jednej olimpiadzie przez jeden kraj od czasów II wojny światowej i wciąż rekord (choć kilka razy od tego czasu osiągnięty).
Medaliści
Złoto
- Lindy Remigino - lekkoatletyka , mężczyźni na 100 metrów
- Andy Stanfield - lekkoatletyka , mężczyźni na 200 metrów
- Mal Whitfield - lekkoatletyka , mężczyźni na 800 metrów
- Harrison Dillard - lekkoatletyka , bieg przez płotki 110 m mężczyzn
- Charles Moore - lekkoatletyka , bieg na 400 m przez płotki mężczyzn
- Horace Ashenfelter - lekkoatletyka , bieg na 3000 m z przeszkodami, mężczyźni
- Harrison Dillard , Lindy Remigino , Dean Smith i Andy Stanfield - lekkoatletyka , sztafeta 4 × 100 m mężczyzn
- Walt Davis - lekkoatletyka , skok wzwyż mężczyzn
- Bob Richards - lekkoatletyka , skok o tyczce mężczyzn
- Jerome Biffle - lekkoatletyka , skok w dal mężczyzn
- Parry O'Brien - lekkoatletyka , pchnięcie kulą mężczyzn
- Sim Iness - lekkoatletyka , rzut dyskiem mężczyzn
- Cy Young - lekkoatletyka , rzut oszczepem mężczyzn
- Bob Mathias - lekkoatletyka , dziesięciobój mężczyzn
- Mae Faggs , Catherine Hardy , Barbara Jones i Janet Moreau - lekkoatletyka , sztafeta 4 × 100 m kobiet
- Ron Bontemps , Marc Freiberger , Wayne Glasgow , Charlie Hoag , Bill Hougland , John Keller , Dean Kelley , Bob Kenney , Bob Kurland , Bill Lienhard , Clyde Lovellette , Frank McCabe , Dan Pippin i Howie Williams - koszykówka, zawody drużynowe mężczyzn
- Nathan Brooks - boks, waga musza mężczyzn
- Charles Adkins - boks, waga półśrednia mężczyzn
- Floyd Patterson - boks, waga średnia mężczyzn
- Norvel Lee - boks, wagi półciężkiej mężczyzn
- Edward Sanders - boks, wagi ciężkiej mężczyzn
- Frank Havens - Kajakarstwo, Kanadyjskie single C1 na 10 000 m mężczyzn
- David Browning - nurkowanie, nurkowanie na trampolinie mężczyzn
- Sammy Lee - nurkowanie, nurkowanie na platformie mężczyzn
- Pat McCormick - nurkowanie, nurkowanie na trampolinie kobiet
- Pat McCormick - nurkowanie, nurkowanie na platformie kobiet
- Charlie Logg i Tom Price - wioślarstwo, pary bez sternika
- Robert Detweiler , James Dunbar , William Fields , Wayne Frye , Charles Manring , Richard Murphy , Henry Proctor , Frank Shakespeare i Edward Stevens - wioślarstwo, ósemki męskie
- Joe Benner - Strzelanie, wolny pistolet mężczyzn
- Clarke Scholes - pływanie, 100 m stylem dowolnym mężczyzn
- Ford Konno - pływanie, 1500 m stylem dowolnym mężczyzn
- Yoshi Oyakawa - pływanie, 100 m stylem grzbietowym mężczyzn
- Ford Konno , Jimmy McLane , Wayne Moore i Bill Woolsey - pływanie, męska sztafeta 4 × 200 m stylem dowolnym
- Tommy Kono - podnoszenie ciężarów, lekka waga męska
- Peter George - podnoszenie ciężarów, waga średnia mężczyzn
- Norbert Schemansky - Podnoszenie ciężarów, waga średnia mężczyzn
- John Davis - podnoszenie ciężarów, waga ciężka mężczyzn
- William Smith - Wrestling, Freestyle Welterweight mężczyzn
- Britton Chance , Edgar White i Sumner White - żeglarstwo, klasa 5½ m mężczyzn
- Everard Endt , John Morgan , Eric Ridder , Julian Roosevelt , Emelyn Whiton i Herman Whiton - żeglarstwo, 6-metrowa klasa mężczyzn 4870
Srebro
- Thane Baker - lekkoatletyka, mężczyźni na 200 metrów
- Bob McMillen - lekkoatletyka, mężczyźni na 1500 metrów
- Jack Davis - lekkoatletyka, bieg przez płotki 110 m mężczyzn
- Gene Cole, Ollie Matson , Charles Moore i Mal Whitfield - lekkoatletyka, sztafeta 4 × 400 m mężczyzn
- Ken Wiesner - Lekkoatletyka, skok wzwyż mężczyzn
- Don Laz - lekkoatletyka, skok o tyczce mężczyzn
- Meredith Gourdine - lekkoatletyka, skok w dal mężczyzn
- Darrow Hooper - lekkoatletyka, pchnięcie kulą mężczyzn
- Bill Miller - lekkoatletyka, rzut oszczepem mężczyzn
- Milt Campbell - lekkoatletyka, dziesięciobój mężczyzn
- Miller Anderson - nurkowanie, nurkowanie na trampolinie mężczyzn
- Paula Myers-Pope - nurkowanie, nurkowanie z platformą kobiet
- Ford Konno - Pływanie, 400 m stylem dowolnym mężczyzn
- Bowen Stassforth - pływanie, 200 m stylem klasycznym mężczyzn
- Stanley Stanczyk - Podnoszenie ciężarów, wagi półciężkiej mężczyzn
- James Bradford - podnoszenie ciężarów, waga ciężka mężczyzn
- Jay Thomas Evans - zapasy, męski styl wolny, lekki
- Henry Wittenberg - zapasy, styl wolny mężczyzn wagi półciężkiej
- John Price i John Reid - żeglarstwo, męska gwiazda
Brązowy
- James Gathers - lekkoatletyka, mężczyźni na 200 metrów
- Ollie Matson - lekkoatletyka, mężczyźni na 400 metrów
- Arthur Barnard - lekkoatletyka, bieg na 110 m przez płotki mężczyzn
- James Fuchs - lekkoatletyka, pchnięcie kulą mężczyzn
- James Dillion - lekkoatletyka, rzut dyskiem mężczyzn
- Floyd Simmons - lekkoatletyka, dziesięciobój mężczyzn
- Bob Clotworthy - nurkowanie, nurkowanie na trampolinie mężczyzn
- Zoe Olsen-Jensen - nurkowanie, skoki na trampolinie kobiet
- Juno Irwin - nurkowanie, nurkowanie z platformy kobiet
- Charles Hough, Jr. , Walter Staley i John Wofford - jeździectwo, trzydniowe zawody drużynowe
- Arthur McCashin , John Russell i William Steinkraus - jeździectwo, skoki drużynowe
- Matt Leanderson , Carl Lovsted , Al Rossi , Al Ulbrickson i Richard Wahlstrom - wioślarstwo, męskie czwórki w sterówce
- Arthur Jackson - strzelecki, mały karabin męski, leżący
- Jack Taylor - pływanie, 100 m stylem grzbietowym mężczyzn
- Evelyn Kawamoto - pływanie, 400 m stylem dowolnym kobiet
- Jody Alderson , Evelyn Kawamoto , Jackie LaVine i Marilee Stepan - pływanie, sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym kobiet
- Josiah Henson - zapasy, dowolny styl piórkowy mężczyzn
lekkoatletyka
100 metrów mężczyzn
- Pierwsza runda - 10,6s
- Druga runda - 10,4s
- Półfinały - 10,6s
- Finał - 10,4s (→ 4 miejsce)
Koszykówka
- Zawody drużynowe mężczyzn
- Runda główna (grupa A)
- Pokonane Węgry (66-48)
- Pokonana Czechosłowacja (72-47)
- Pokonany Urugwaj (57-44)
- Runda Finałowa (Grupa B)
- Pokonany Związek Radziecki (86-58)
- Pokonany Chile (103-55)
- Pokonany Brazylię (57-53)
- Półfinały
- Pokonana Argentyna (85-76)
- Finał
- Skład drużyny
Boks
Kajakarstwo
Jazda rowerem
- Konkurs drogowy
Indywidualny wyścig szosowy mężczyzn (190,4 km)
- Donald Sheldon - 5:22: 33,3 (→ 32 miejsce)
- Thomas O'Rourke - 5:22: 33,7 (→ 36 miejsce)
- David Rhoads - nie ukończył (→ brak rankingu)
- Ronald Rhoads - nie dokończył (→ brak rankingu)
- Konkurs na torze
Jazda na czas na 1000 m, mężczyźni
- Finał - 1: 17,8 (→ 23 miejsce)
Sprint Scratch Race na 1000 m, mężczyźni
- Steven Hromjak - 22 miejsce
Drużynowy bieg na dochodzenie na 4.000 m, mężczyźni
- Steven Hromjak , James Lauf, Tom Montemage, Donald Sheldon - 5: 11,6 (18. miejsce, runda kwalifikacyjna)
Nurkowanie
Trampolina 3 m, mężczyźni
Platforma 10 m, kobiety
Konny
Ogrodzenie
W 1952 roku Stany Zjednoczone reprezentowało 20 szermierzy.
- Edward Vebell , Paul Makler, Sr. , Alfred Skrobisch , Joe de Capriles , James Strauch , Albert Wolff
Piłka nożna
- Runda wstępna
Włochy | 8–0 | Stany Zjednoczone |
---|---|---|
Gimona 3 ' , 51 ' , 75 ' Pandolfini 16 ' , 62 ' Venturi 27 ' Fontanesi 52 ' Mariani 87 ' |
Raport |
Lista:
- Bob Burkard
- Charlie Colombo
- Bill Conterio
- Elwood Cook
- Jack Dunn
- Harry Keough
- Ed McHugh
- Ruben Mendoza
- Lloyd Monsen
- Willy Schaller
- Bill Sheppell
- John Souza
- Larry Surock
Trener: John Wood
Gimnastyka
Pięciobój nowoczesny
Trzech pentathlonistów reprezentowało Stany Zjednoczone w 1952 roku.
- Indywidualny
- Zespół
- Frederick Denman
- Thad McArthur
- Guy Troy
Wioślarstwo
Stany Zjednoczone miały 26 wioślarzy uczestniczących we wszystkich siedmiu zawodach wioślarskich w 1952 roku.
- Frank Shakespeare
- William Fields
- James Dunbar
- Richard Murphy
- Robert Detweiler
- Henry Proctor
- Wayne Frye
- Edward Stevens
- Charles Manring ( sternik )
Żeglarstwo
Strzelanie
Sześciu strzelców reprezentowało Stany Zjednoczone w 1952 roku. Huelet Benner zdobył złoto z pistoletu na 50 m, a Art Jackson zdobył brąz w karabinie na 50 m, leżąc na brzuchu.
Pływanie
Wodne polo
Podnoszenie ciężarów
Zapasy
Bibliografia
Linki zewnętrzne
- Krótki film Big Picture: Olympics jest dostępny do bezpłatnego pobrania w Internet Archive