Turcja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 - Turkey at the 2004 Summer Olympics
Turcja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 | |
---|---|
Kod IOC | TUR |
NOC | Turecki Narodowy Komitet Olimpijski |
Stronie internetowej |
olimpiyat |
w Atenach | |
Konkurenci | 65 w 10 dyscyplinach sportowych |
Nosiciel flagi | Ali Enver Adakan |
Medale na 22 miejscu |
|
Występy na letnich igrzyskach olimpijskich ( przegląd ) | |
Inne powiązane występy | |
1906 Intercalated Games |
Turcja brała udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 w Atenach , Grecja , od 13 do 29 sierpnia 2004 r. Tureccy sportowcy rywalizowali na wszystkich letnich igrzyskach olimpijskich od ich debiutu w 1908 r . Turcja nie uczestniczyła w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920 w Antwerpii, Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1932 w Los Angeles w okresie Wielkiego Kryzysu i Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980 w Moskwie z powodu bojkotu Stanów Zjednoczonych . Komitet Olimpijski turecki ( turecki : Turcja Milli Olimpiyat Komitesi , TMOK ) wysłał delegację największego narodu do igrzysk. W sumie 65 sportowców, 45 mężczyzn i 20 kobiet rywalizowało w 10 dyscyplinach sportowych. W strzelectwie i taekwondo był tylko jeden zawodnik.
W skład tureckiej drużyny wchodzili dwaj obrońcy mistrzów olimpijskich z Sydney: grecko-rzymski zapaśnik Hamza Yerlikaya oraz sztangista i rekordzista świata Halil Mutlu , który na swoich czwartych igrzyskach olimpijskich brał udział jako najbardziej wyrafinowany sportowiec w drużynie. Wśród tureckich sportowców trzech urodziło się w byłym Związku Radzieckim (dwóch z nich grało wcześniej w zespole Unified Team na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1992 w Barcelonie ), a mianowicie łuczniczka Natalia Nasaridze , długodystansowiec Ebru Kavaklıoğlu i urodzona na Białorusi. heptathlonista Anzhela Atroshchenko . Fiński żeglarz Ali Enver Adakan , który cztery lata wcześniej znalazł się w pierwszej dziesiątce w Sydney, został wyznaczony przez komisję do noszenia tureckiej flagi podczas ceremonii otwarcia.
Turcja opuściła Ateny z łącznie jedenastoma medalami olimpijskimi (trzy złote, cztery srebrne i cztery brązowe), uważając ją za najbardziej udane igrzyska olimpijskie pod względem ogólnej liczby medali od 1948 roku . Prawie połowa z tych medali została przyznana sportowcom w podnoszeniu ciężarów, w tym trzecią z rzędu obronę Halila Mutlu z rzędu w wadze koguciej mężczyzn podczas jego ostatniej oferty olimpijskiej. W międzyczasie Eşref Apak pierwotnie zdobył brąz w rzucie młotem mężczyzn. W dniu 5 grudnia 2012 r. Białoruski Ivan Tsikhan zdjął srebro jako zlecenie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego , po tym, jak powtórne testy narkotyków ich próbek dały wynik pozytywny, aw przypadku decyzji MKOl o redystrybucji medali podniesie miejsce Apaka na pozycja srebrnego medalu.
Medaliści
|
|
* Brak decyzji MKOl o redystrybucji medali po dyskwalifikacji Ivana Tsikhana w rzucie młotem mężczyzn.
Łucznictwo
Czterech łuczników tureckich (jeden mężczyzna i trzy kobiety) zakwalifikowało się do strzelania z łuku indywidualnego kobiet i mężczyzn oraz do jednego miejsca dla drużyny kobiecej.
Sportowiec | Zdarzenie | Runda rankingowa | Okrągły 64 | 1/32 finału | 1/8 finału | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Nasionko | Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Ranga | ||
Hasan Orbay | Indywidualne mężczyzn | 647 | 34 |
Godfrey ( GBR ) L 155–157 |
Nie posunął się naprzód | |||||
Damla Günay | Indywidualne kobiety | 620 | 42 |
Hitzler ( GER ) L 152–163 |
Nie posunął się naprzód | |||||
Natalia Nasaridze | 639 | 16 |
Piuva ( FIN ) L 133–136 |
Nie posunął się naprzód | ||||||
Zekiye Keskin Şatır | 631 | 25 |
Nulle ( GER ) W 135 (10) –135 (7) |
Psarra ( GRE ) L 161–163 |
Nie posunął się naprzód | |||||
Damla Günay Natalia Nasaridze Zekiye Keskin Şatır |
Drużyna kobiet | 1890 | 7 | Nie dotyczy |
Ukraina (UKR) L 234–244 |
Nie posunął się naprzód |
lekkoatletyka
Tureccy sportowcy osiągnęli dotychczas standardy kwalifikacyjne w następujących konkurencjach lekkoatletycznych (maksymalnie 3 zawodników w każdej konkurencji w standardzie „A” i 1 w standardzie „B”).
- Klucz
- Uwaga - Oceny przyznawane za wyścigi na torze dotyczą wyłącznie biegu zawodnika
- Q = zakwalifikowany do następnej rundy
- q = Zakwalifikowany do następnej rundy jako najszybszy przegrany lub , w zawodach terenowych, według pozycji bez osiągnięcia celu kwalifikacyjnego
- NR = rekord krajowy
- N / A = Runda nie dotyczy wydarzenia
- Bye = zawodnik nie musi brać udziału w rundzie
- Mężczyźni
- Wydarzenia na torze i drogach
Sportowiec | Zdarzenie | Ciepło | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | ||
Selahattin Çobanoğlu | 800 m | 1: 47,83 | 6 | Nie posunął się naprzód |
- Wydarzenia terenowe
Sportowiec | Zdarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Dystans | Pozycja | Dystans | Pozycja | ||
Eşref Apak | Rzut młotem | 76,74 | 9 q | 79,51 | |
Ercüment Olgundeniz | Rzut dyskiem | 58.17 | 26 | Nie posunął się naprzód | |
Tuńczyk Berk | Potrójny skok | NM | - | Nie posunął się naprzód |
- Kobiety
- Wydarzenia na torze i drogach
Sportowiec | Zdarzenie | Ciepło | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | ||
Elvan Abeylegesse | 1500 m | 4: 06,42 | 5 Q | 4: 07.10 | 4 Q | 4: 00.67 | 8 |
5000 m | 14: 54,80 | 2 Q | Nie dotyczy | 15: 12,64 | 15 | ||
Yeliz Ay | 20 km pieszo | Nie dotyczy | 1:36:02 | 33 | |||
Ebru Kavaklıoğlu | 5000 m | 15: 52,39 | 14 | Nie dotyczy | Nie posunął się naprzód | ||
Lale Öztürk | Maraton | Nie dotyczy | DNF | ||||
Tezeta Sürekli | 5000 m | 15: 26,64 | 10 | Nie dotyczy | Nie posunął się naprzód | ||
Binnaz Uslu | 800 m | 2: 03,46 | 6 | Nie posunął się naprzód |
- Wydarzenia terenowe
Sportowiec | Zdarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Dystans | Pozycja | Dystans | Pozycja | ||
Filiz Kadoğan | Pchnięcie kulą | 15.20 | 33 | Nie posunął się naprzód | |
Candeğer Kılınçer Oğuz | Wysoki skok | 1.89 | 18 | Nie posunął się naprzód |
- Zawody łączone - Heptathlon
Sportowiec | Zdarzenie | 100H | HJ | SP | 200 m | LJ | JT | 800 m | Finał | Ranga |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Anzhela Atroshchenko | Wynik | 14.10 | 1.64 | 12.29 | 25.11 | DNS | - | - | DNF | |
Zwrotnica | 964 | 783 | 680 | 877 | 0 | - | - |
Boks
Turcja wysłała ośmiu bokserów na Igrzyska Olimpijskie w Atenach.
Sportowiec | Zdarzenie | 1/32 finału | 1/8 finału | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Ranga | ||
Atagün Yalçınkaya | Lekka musza |
Katongole ( UGA ) W 22–7 |
Abiyev ( AZE ) W 23–20 |
Pinto ( ITA ) W 33–24 |
Kazakow ( ros. ) W 26–20 |
Bartelemí ( CUB ) L 16–21 |
|
Sedat Taşcı | Piórkowej |
Jo SH ( KOR ) L 28–37 |
Nie posunął się naprzód | ||||
Selçuk Aydın | Lekki |
Stilianov ( BUL ) L 11–20 |
Nie posunął się naprzód | ||||
Mustafa Karagöllü | Lekka półśrednia |
Vijender ( IND ) W 25–20 |
Gheorghe ( ROM ) L 19–28 |
Nie posunął się naprzód | |||
Bülent Ulusoy | Półśrednia |
Chibuye ( ZAM ) W 45–32 |
Husanov ( UZB ) L 9–23 |
Nie posunął się naprzód | |||
Serdar Üstüner | Średnia |
Abdurahmanov ( UZB ) L 16–34 |
Nie posunął się naprzód | ||||
İhsan Yıldırım Tarhan | Lekka waga ciężka |
Pownceby ( NZL ) W RSC |
Shumenov ( KAZ ) W 27–19 |
Haydarov ( UZB ) L 11–16 |
Nie posunął się naprzód |
Dżudo
Trzech tureckich judoków (dwóch mężczyzn i jedna kobieta) zakwalifikowało się na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2004.
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | 1/32 finału | 1/8 finału | Ćwierćfinały | Półfinały | Repasaże 1 | Repasaże 2 | Repasaże 3 | Finał / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Ranga | ||
Bektaş Demirel | −66 kg |
Benboudaoud ( FRA ) W 1100–0021 |
Georgiev ( BUL ) L 0001–1020 |
Nie posunął się naprzód |
Margoshvili ( GEO ) L 0010–0120 |
Nie posunął się naprzód | ||||
Selim Tataroğlu | +100 kg |
Gujejiani ( GEO ) W 1011–0000 |
Miran ( IRI ) L 0010–1000 |
Nie posunął się naprzód |
Brutus ( HAI ) W 1000–0000 |
Pepic ( AUS ) W 0110–0010 |
Pertelson ( EST ) L 0100–0200 |
Nie posunął się naprzód |
- Kobiety
Sportowiec | Zdarzenie | 1/32 finału | 1/8 finału | Ćwierćfinały | Półfinały | Repasaże 1 | Repasaże 2 | Repasaże 3 | Finał / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Ranga | ||
Neşe Şensoy Yıldız | −48 kg |
Ri KO ( PRK ) W 0111–0021 |
Ye GR ( KOR ) L 0001–0010 |
Nie posunął się naprzód |
Żeglarstwo
Żeglarze tureccy zakwalifikowali jedną łódź do każdego z poniższych wydarzeń.
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Wyścigi | Punkty netto | Ostateczna ranga | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M * | ||||
Ertuğrul İçingir | Mistral | 7 | 17 | 8 | 6 | 4 | 16 | 3 |
|
19 | 12 | 13 | 105 | 11 |
Ali Enver Adakan | Fin | 2 | 15 | 8 | 10 | 22 | 11 | 10 | 21 | 16 |
|
9 | 124 | 16 |
Selim Kakış Hasan Kaan Özgönenç |
470 | 25 | 18 | 15 | 24 | 25 | 6 |
|
24 | 19 | 5 | 13 | 174 | 24 |
- otwarty
Sportowiec | Zdarzenie | Wyścigi | Punkty netto | Ostateczna ranga | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M * | ||||
Kemal Muslubaş | Laser | 11 | 20 | 18 |
|
28 | 31 | 16 | 35 | 26 | 28 | DNF | 256 | 33 |
M = wyścig o medale; OCS = po kursowej stronie linii startu; DSQ = zdyskwalifikowany; DNF = nie zakończono; DNS = Nie uruchomiono; RDG = przyznane zadośćuczynienie
Strzelanie
Turcja zakwalifikowała jednego strzelca.
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Zwrotnica | Ranga | Zwrotnica | Ranga | ||
Oğuzhan Tüzün | Pułapka | 115 | 21 | Nie posunął się naprzód |
Pływanie
Tureccy pływacy zdobyli standardy kwalifikacyjne w następujących konkurencjach (maksymalnie 2 pływaków w każdej konkurencji w czasie standardowym A i 1 w czasie standardowym B):
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Ciepło | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Derya Büyükuncu | 100 m stylem grzbietowym | 56.34 | 26 | Nie posunął się naprzód | |||
200 m stylem grzbietowym | 2: 02,69 | 22 | Nie posunął się naprzód | ||||
Aytekin Mindan | 200 m stylem dowolnym | 1: 55,65 | 52 | Nie posunął się naprzód | |||
400 m stylem dowolnym | 4: 06,85 | 41 | Nie dotyczy | Nie posunął się naprzód | |||
Orel Oral | 200 m indywidualnej stylizacji | 2: 08,84 | = 45 | Nie posunął się naprzód | |||
Kaan Tayla | 50 m stylem dowolnym | 23,26 | 39 | Nie posunął się naprzód | |||
100 m stylem dowolnym | 51,52 | 42 | Nie posunął się naprzód | ||||
Onur Uras | 100 m motyl | 56,37 | 49 | Nie posunął się naprzód |
- Kobiety
Sportowiec | Zdarzenie | Ciepło | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
İlkay Dikmen | 100 m stylem klasycznym | 1: 11,69 | 26 | Nie posunął się naprzód | |||
200 m stylem klasycznym | 2: 32,69 | 19 | Nie posunął się naprzód | ||||
Şadan Derya Erke | 100 m stylem grzbietowym | 1: 05,38 | 34 | Nie posunął się naprzód | |||
200 m stylem grzbietowym | 2: 17,29 | = 21 | Nie posunął się naprzód | ||||
Gülşah Günenç | 100 m motyl | 1: 04.30 | 35 | Nie posunął się naprzód | |||
Motyl 200 m | 2: 20,17 | 31 | Nie posunął się naprzód | ||||
Özlem Yasemin Taşkın | 400 m stylem dowolnym | 4: 24.08 | 35 | Nie dotyczy | Nie posunął się naprzód |
Taekwondo
Jeden turecki jin taekwondo zakwalifikował się do startu w kategorii 80 kg mężczyzn.
Sportowiec | Zdarzenie | 1/8 finału | Ćwierćfinały | Półfinały | Repasaże 1 | Repasaże 2 | Finał / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Ranga | ||
Bahri Tanrıkulu | Mężczyźni -80 kg |
Geisler ( PHI ) W 9–9 SUP |
Hamdouni ( TUN ) W 6–4 |
Ahmadov ( AZE ) W 6–6 SUP |
PA |
López ( USA ) L 0–3 |
Podnoszenie ciężarów
Dziewięciu tureckich ciężarowców zakwalifikowało się do następujących wydarzeń:
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Urywek | Clean & Jerk | Całkowity | Ranga | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | ||||
Sedat Artuç | −56 kg | 125 | = 4 | 155 | 3 | 280 | |
Halil Mutlu | 135 | 1 | 160 | 1 | 295 | ||
Reyhan Arabacıoğlu | −77 kg | 165 | 3 | 195 | = 7 | 280 | |
Taner Sağır | 172,5 OR | = 1 | 202,5 OR | 1 | 375 OR | ||
İzzet İnce | −85 kg |
|
DNF | - | - | - | DNF |
Hakan Yılmaz | −94 kg | 175 | = 7 | 215 | = 5 | 390 | 6 |
- Kobiety
Sportowiec | Zdarzenie | Urywek | Clean & Jerk | Całkowity | Ranga | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | ||||
Nurcan Taylan | −48 kg | 97,5 WR | 1 | 112,5 | 1 | 210 WR | |
Aylin Daşdelen | −58 kg | 100 | 4 | 125 | 4 | 225 | 4 |
Sibel Şimşek | −69 kg |
|
DNF | - | - | - | DNF |
Zapasy
Klucz :
- VT - Victory by Fall .
- PP - Decyzja punktowa - przegrany z punktami technicznymi.
- PO - Decyzja punktowa - przegrany bez punktów technicznych.
- Styl wolny mężczyzn
Sportowiec | Zdarzenie | Pula eliminacyjna | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Ranga | Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Ranga | ||
Harun Doğan | −55 kg |
Berberyan ( ARM ) L 1–3 PP |
Kardanov ( GRE ) L 0–4 ST |
O SN ( PRK ) L 0–5 VB |
4 | Nie posunął się naprzód | 20 | ||
Tevfik Odabaşı | −60 kg |
Umachanow ( RUS ) L 1–3 PP |
Sissaouri ( CAN ) L 1–3 PP |
Nie dotyczy | 3 | Nie posunął się naprzód | 15 | ||
Ömer Çubukçu | −66 kg |
Fernyák ( SVK ) W 3–1 PP |
Hatos ( HUN ) W 3–1 PP |
Nie dotyczy | 1 Q |
Murtazaliev ( RUS ) L 0–3 PO |
Nie posunął się naprzód | 7 | |
Gökhan Yavaşer | −84 kg |
Danko ( UKR ) L 0–3 PO |
Aghaev ( ARM ) W 5–0 EV |
Nie dotyczy | 2 | Nie posunął się naprzód | 15 | ||
Fatih Çakıroğlu | −96 kg |
Enkhtuyaa ( MGL ) W 5–0 VT |
Szemarow ( BLR ) L 1–3 PP |
Nie dotyczy | 2 | Nie posunął się naprzód | 9 | ||
Aydın Polatçı | −120 kg |
Chintoan ( ROM ) W 4–0 ST |
Thiele ( GER ) W 3–1 PP |
Nie dotyczy | 1 Q |
Rodríguez ( CUB ) W 3–1 PP |
Taymazov ( UZB ) L 0-3 PO |
Mutalimov ( KAZ ) W 3–1 PP |
- Męski grecko-rzymski
Sportowiec | Zdarzenie | Pula eliminacyjna | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Ranga | Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Ranga | ||
Ercan Yıldız | −55 kg |
Chochua ( GEO ) L 1–3 PP |
Zapalenie gruczolaka ( LTU ) W 3–1 PP |
Nie dotyczy | 2 | Nie posunął się naprzód | 12 | ||
Şeref Tüfenk | −60 kg |
Gikas ( GRE ) W 3–0 PO |
Ashkani ( IRI ) W 3–1 PP |
Monzón ( CUB ) L 0–3 PO |
2 | Nie posunął się naprzód | 8 | ||
Şeref Eroğlu | −66 kg |
Izquierdo ( COL ) W 4–0 ST |
Kvirkvelia ( GEO ) W 5–0 EV |
Vardanyan ( UKR ) W 3–0 PO |
1 Q | PA |
Manukyan ( KAZ ) W 5–0 VT |
Mansurov ( AZE ) L 1–3 PP |
|
Hamza Yerlikaya | −84 kg |
Daragan ( UKR ) W 3–1 PP |
Metodiev ( BUL ) W 5–0 VB |
Thomberg ( EST ) W 3–0 PO |
1 Q | PA |
Abrahamian ( SWE ) L 0–3 PO |
Makaranka ( BLR ) L 1–3 PP |
4 |
Mehmet Özal | −96 kg |
Cheglakov ( UZB ) W 3-0 PO |
Kostins ( LAT ) W 3–0 PO |
Nie dotyczy | 1 Q |
Peña ( CUB ) W 3–1 PP |
Gaber ( EGY ) L 0–4 ST |
Hashemzadeh ( IRI ) W 3–1 PP |
|
Yekta Yılmaz Gül | −120 kg |
Evseitchik ( ISR ) W 3–0 PO |
López ( CUB ) L 0–3 PO |
Nie dotyczy | 2 | Nie posunął się naprzód | 13 |