Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 - Sztafeta 4 × 100 metrów stylem zmiennym kobiet - Swimming at the 2004 Summer Olympics – Women's 4 × 100 metre medley relay
Sztafeta 4 × 100 metrów stylem zmiennym kobiet na Igrzyskach XXVIII Olimpiady
| ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Miejsce wydarzenia | Olimpijskie Centrum Wodne | |||||||||
Daktyle | 20 sierpnia 2004 (biegi) 21 sierpnia 2004 (finał) |
|||||||||
Konkurenci | 77 z 16 krajów | |||||||||
Zwycięski czas | 3: 57,32 WR | |||||||||
Medaliści | ||||||||||
| ||||||||||
Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 | ||
---|---|---|
Freestyle | ||
50 m | mężczyźni | kobiety |
100 m | mężczyźni | kobiety |
200 m | mężczyźni | kobiety |
400 m | mężczyźni | kobiety |
800 m | kobiety | |
1500 m | mężczyźni | |
Styl grzbietowy | ||
100 m | mężczyźni | kobiety |
200 m | mężczyźni | kobiety |
Styl klasyczny | ||
100 m | mężczyźni | kobiety |
200 m | mężczyźni | kobiety |
Motyl | ||
100 m | mężczyźni | kobiety |
200 m | mężczyźni | kobiety |
Indywidualna składanka | ||
200 m | mężczyźni | kobiety |
400 m | mężczyźni | kobiety |
Sztafeta Freestyle | ||
4 × 100 m | mężczyźni | kobiety |
4 × 200 m | mężczyźni | kobiety |
Przekaźnik zmienny | ||
4 × 100 m | mężczyźni | kobiety |
Przez 4 x 100 przekaźnik metr medley kobiet odbyła się w dniach 20-21 sierpnia w Olympic Aquatic Centre z Athens Olympic Sports Complex w Atenach , Grecja .
Australijczycy umocnili swoje roszczenia do zostania najsilniejszą kobiecą drużyną na świecie, przekonywującym triumfem nad swoimi amerykańskimi rywalami w tym wydarzeniu. Giaan Rooney , Leisel Jones , Petria Thomas i Jodie Henry pobili prawie całą sekundę od rekordu świata ustanowionego przez Team USA w 2000 roku, zatrzymując zegar na 3: 57.32. Na początku wyścigu drużyna Stanów Zjednoczonych rozpoczęła lot stylem grzbietowym, dopóki Australijczycy nie zabrali ich za motylkową nogę. Thomas dokonał niesamowitego splitu 56,67, najszybszego w historii olimpijskiej w historii, aby wyremontować Jenny Thompson z drużyny USA i ostatecznie przesunąć Australijczyków na prowadzenie. Noga z kotwicą w stylu dowolnym sprawiła, że Henry zmierzył się z Kara Lynn Joyce , a Australijczycy wyglądali na niepokonanych z Henrykiem, dotykając ściany pierwszy w 52,97, drugim najszybszym splicie wszechczasów.
Tymczasem amerykańska drużyna Thompsona, Joyce'a, Natalie Coughlin i Amandy Beard wygrała tylko o srebro w 3: 59.12, prawie dwie sekundy za Australijczykami. Niemcy utrzymali tempo, aby zdobyć brąz i zakończyli europejski rekord 4: 00.72.
Biorąc udział w swoich czwartych igrzyskach olimpijskich w reprezentacji USA, Thompson stała się najbardziej utytułowaną amerykańską sportowcem w historii, zdobywając dwunasty medal w karierze, w tym 10 ze sztafet.
Dokumentacja
Przed tymi zawodami istniejące rekordy świata i olimpijskie były następujące.
Rekord świata |
Stany Zjednoczone (USA) Barbara Bedford (1: 01.39) Megan Quann (1: 06.29) Jenny Thompson (57,25) Dara Torres (53,37) |
3: 58,30 | Sydney , Australia | 23 września 2000 |
Rekord olimpijski |
Stany Zjednoczone (USA) Barbara Bedford (1: 01.39) Megan Quann (1: 06.29) Jenny Thompson (57,25) Dara Torres (53,37) |
3: 58,30 | Sydney , Australia | 23 września 2000 |
Podczas tych zawodów ustanowiono kolejne rekordy świata i olimpijskie.
Data | Zdarzenie | Pływacy | Narodowość | Czas | Rekord |
---|---|---|---|---|---|
21 sierpnia | Finał |
Giaan Rooney (1: 01.18) Leisel Jones (1: 06.70) Petria Thomas (56,67) Jodie Henry (52,97) |
Australia | 3: 57,32 | WR |
Wyniki
Ogrzewa
Finał
Ranga | Pas ruchu | Naród | Pływacy | Czas | Czas w tyle | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
4 | Australia |
Giaan Rooney (1: 01.18) OC Leisel Jones (1: 06.50) Petria Thomas (56,67) Jodie Henry (52,97) |
3: 57,32 | WR | ||
5 | Stany Zjednoczone |
Natalie Coughlin (59,68) LUB Amanda Beard (1: 06.32) Jenny Thompson (58,81) Kara Lynn Joyce (54,31) |
3: 59,12 | 1.80 | ||
3 | Niemcy |
Antje Buschschulte (1: 00.72) Sarah Poewe (1: 07.08) Franziska van Almsick (58.54) Daniela Götz (54.38) |
4: 00.72 | 3.40 | UE | |
4 | 2 | Chiny |
Chen Xiujun (1: 02.00) Luo Xuejuan (1: 08.82) Zhou Yafei ( 58.10 ) Zhu Yingwen (54.43) |
4: 03.35 | 6.03 | |
5 | 7 | Japonia |
Reiko Nakamura (1: 01.05) Masami Tanaka (1: 09.09) Junko Onishi (59,14) Tomoko Nagai (55,55) |
4: 04,83 | 7.51 | |
6 | 8 | Holandia |
Stefanie Luiken (1: 04.83) Madelon Baans (1: 09.55) Inge de Bruijn (58.85) Marleen Veldhuis (54.13) |
4: 07,36 | 10.04 | |
7 | 1 | Hiszpania |
Nina Zhivanevskaya (1: 01.29) Sara Pérez (1: 10.62) María Peláez (1: 00.74) Tatiana Rouba (54,96) |
4: 07,61 | 10.29 | |
6 | Wielka Brytania |
Katy Sexton (1: 02.36) Kirsty Balfour (1: 07.98) Georgina Lee (59.63) Kathryn Evans |
DSQ |