Szwecja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908 – Sweden at the 1908 Summer Olympics
Szwecja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908 | |
---|---|
Kod MKOl | SWE |
NOC | Szwedzki Komitet Olimpijski |
Stronie internetowej |
www |
w Londynie | |
Zawodnicy | 168 w 14 sportach |
Nosiciel flagi | Erik Granfelt |
Medale w rankingu 3 |
|
Letnie Igrzyska Olimpijskie ( przegląd ) | |
Inne powiązane występy | |
Igrzyska z 1906 r. |
Szwecja brała udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908 w Londynie , Wielka Brytania . Był to trzeci występnarodu europejskiego , który ominął tylko letnie igrzyska olimpijskie w 1904 roku .
Medaliści
lekkoatletyka
Szwecja była jednym z 5 krajów, które zdobyły co najmniej jeden złoty medal w lekkiej atletyce i jednym z zaledwie trzech, który zdobył więcej niż jeden. Dwa złote medale zapewniły Szwecji trzecie miejsce w tabeli, za Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią .
- Bieganie
Wydarzenie | Miejsce | Sportowiec | Podgrzewa | Półfinały | Finał |
---|---|---|---|---|---|
100 metrów mężczyzn | Podgrzewa | Knut Lindberg | 11,2 sekundy 2., bieg 8 |
Nie awansował | |
Knut Stenborg | 11,5 sekundy 2., podgrzewanie 7 |
||||
Karl Fryksdal | Nieznany 3., grzałka 12 |
||||
200 metrów mężczyzn | semi- finalistą |
Sven Låftman | 23,8 sekundy 1st, bieg 6 |
Nie zaczął —, półfinał 2 |
Nie awansował |
Podgrzewa | Knut Stenborg | Nieznany 4., bieg 2 |
Nie awansował | ||
Knut Lindberg | Nieznany 4., bieg 11 |
||||
400 metrów mężczyzn | Podgrzewa | Sven Låftman | Nieznany 3rd, bieg 4 |
Nie awansował | |
Arvid Ringstrand | Nieznany 3., ciepło 14 |
||||
800 metrów mężczyzn | semi- finalistą |
Kristian Hellström | Brak posiadanych | Nieznany 2. miejsce, półfinał 8 |
Nie awansował |
Evert Björn | Nieznany 3., półfinał 1 |
||||
— | Edwarda Dahla | Nie skończył —, półfinał 5 |
|||
Frank Danielson | Nie skończył —, półfinał 6 |
||||
1500 metrów mężczyzn | semi- finalistą |
Edwarda Dahla | Brak posiadanych | Nieznany 2. miejsce, półfinał 8 |
Nie awansował |
Axel Andersson | Nieznany 6., półfinał 8 |
||||
Evert Björn | Nie skończył —, półfinał 3 |
||||
110 metrów przez płotki mężczyzn | — | Oskar Lemming | Nie skończył —, bieg 6 |
Nie awansował | |
Sztafeta składana mężczyzn | semi- finalistą |
Sven Laftman Knut Lindberg Knut Stenborg Evert Björn |
Brak posiadanych | Nieznany 2., półfinał 1 |
Nie awansował |
Bieg drużynowy na 3 mile mężczyzn | semi- finalistą |
Jan Svanberg | Brak posiadanych | 14:57,0 6 pkt, drużyna=21 |
Nie awansował |
Georg Peterson | 15:14.4 7 punktów, drużyna=21 |
||||
Edwarda Dahla | 15:21.0 8 pkt, drużyna=21 |
||||
Nie ma miejsca | Axel Wiegandt | 15:33.0 Brak punktów, drużyna=21 |
|||
Seth Landqvist | 15:46.4 Bez punktów, drużyna=21 |
||||
5 mil dla mężczyzn | 3rd | Jan Svanberg | Brak posiadanych | 25:46.2 1., półfinał 1 |
25:37,2 |
9th | Seth Landqvist | 27:00.2 1., półfinał 3 |
Nieznany | ||
Podgrzewa | Georg Peterson | Nieznana 3. miejsce, półfinał 4 |
Nie awansował | ||
— | Edwarda Dahla | Nie skończył —, półfinał 2 |
|||
Maraton mężczyzn | ósmy | Jan Svanberg | Brak posiadanych | 3:07:50,8 | |
21. | Gustaf Törnros | 3:30:20,8 | |||
— | Seth Landqvist | Nie skończyłem | |||
Johan Lindqvist | Nie skończyłem | ||||
JT Bergvall | Nie zaczął | ||||
JGA Lundberg | Nie zaczął | ||||
Georg Peterson | Nie zaczął | ||||
Marsz na 3500 metrów, mężczyźni | 7th | Einar Rothman | Brak posiadanych | 17:40,2 3., półfinał 2 |
17:50,0 |
10-milowy spacer mężczyzn | — | Einar Rothman | Brak posiadanych | Nie skończył —, półfinał 2 |
Nie awansował |
- Skoki
Wydarzenie | Miejsce | Sportowiec | Wysokość/ odległość |
---|---|---|---|
Skok wzwyż mężczyzn | ósmy | Axel Hedenlund | 1,80 metra |
16 | Folke Hellstedt | 1,67 metra | |
Skok w dal mężczyzn | 10th | Gunnar Rönström | 6,66 metra |
20. | Carl Silfverstrand | 6,34 metra | |
21-32 | Arvid Ringstrand | Nieznany | |
Hugo Wieslander | Nieznany | ||
Trójskok mężczyzn | 7th | Karl Fryksdal | 13,65 metra |
Skok o tyczce mężczyzn | 3rd | Bruno Söderström | 3,58 metra |
10th | Carl Silfverstrand | 3,20 metra | |
Skok wzwyż, mężczyźni | 14 | Allan Bengtsson | 1,40 metra |
Karl Fryksdahl | 1,40 metra | ||
Skok w dal z miejsca, mężczyźni | 5th | Ragnar Ekberg | 3,19 metra |
- Rzucanie
Wydarzenie | Miejsce | Sportowiec | Dystans |
---|---|---|---|
Pchnięcie kulą mężczyzn | 9-25 | Hugo Wieslander | Nieznany |
Rzut dyskiem mężczyzn | 12-42 | Folke Fleetwood | Nieznany |
Eric Lemming | Nieznany | ||
Theodor Neijström | Nieznany | ||
Otto Nilsson | Nieznany | ||
Hugo Wieslander | Nieznany | ||
Rzut młotem mężczyzn | ósmy | Eric Lemming | 43,06 metra |
10-19 | Robert Olsson | Nieznany | |
Rzut oszczepem mężczyzn | 1st | Eric Lemming | 51,92 metra |
3rd | Otto Nilsson | 47,11 metra | |
8-16 | Hugo Wieslander | Nieznany | |
Dyskowce greckie dla mężczyzn | 11-23 | Folke Fleetwood | Nieznany |
Eric Lemming | Nieznany | ||
Męski oszczep freestyle | 1st | Eric Lemming | 54,44 metra |
5th | Hugo Wieslander | 47,56 metra | |
10-33 | Knut Lindberg | Nieznany | |
Otto Nilsson | Nieznany | ||
Kolarstwo
Wydarzenie | Miejsce | Rowerzysta | Podgrzewa | Półfinały | Finał |
---|---|---|---|---|---|
Mężczyźni 660 jardów | Podgrzewa | Andrzej Hansen | Nieznany 3., bieg 6 |
Nie awansował | |
20 kilometrów mężczyzn | 5-9 | Andrzej Hansen | Brak posiadanych | 34:53,6 1., półfinał 5 |
Nieznany |
semi- finalistą |
Gustaf Westerberg | 33:41,4 3., półfinał 6 |
Nie awansował | ||
100 kilometrów mężczyzn | 9-17 | Andrzej Hansen | Brak posiadanych | 2:50:21,4 1., półfinał 1 |
Nie skończyłem |
Gustaf Westerberg | Nieznany 3., półfinał 2 |
Nie skończyłem | |||
Sprint mężczyzn | Podgrzewa | Andrzej Hansen | Nieznany 2., bieg 3 |
Nie awansował | |
Nurkowanie
Szwecja zdominowała nurkowanie platformowe w 1908 roku, zajmując cztery pierwsze miejsca w imprezie. Oprócz zawodów mężczyzn, Ebba Gisico wzięła udział w wystawie nurkowania kobiet wraz z Valborg Florström z Finlandii.
Wydarzenie | Miejsce | Nurek | Grupy wstępne |
pół- finały |
Finał |
---|---|---|---|---|---|
Platforma na 10 metrów, męska | 1st | Hjalmar Johansson | 78,40 pkt 1, grupa 2 |
80,75 pkt 1., półfinał 2 |
83,75 punktów |
2. | Karl Malmström | 73,95 pkt II, grupa 2 |
67,00 pkt II, półfinał 1 |
78,73 punktów | |
3rd | Arvid Spangberg | 79,20 pkt I, grupa 4 |
72,30 pkt 1, półfinał 1 |
74,00 punktów | |
4. | Roberta Anderssona | 73,55 pkt I, grupa 5 |
66,75 pkt II, półfinał 2 |
68,30 punktów | |
ósmy | Hilmer Löfberg | 68,90 pkt I, grupa 3 |
59,18 pkt 4., półfinał 1 |
Nie awansował | |
9th | Harald Arbin | 76,80 pkt II, grupa 4 |
52,81 pkt 5., półfinał 1 |
||
11 | Erik Adlerz | 74,10 pkt III, grupa 1 |
Nie awansował | ||
15. | Gunnar Vingqvist | 65,70 pkt 4., grupa 4 |
|||
17. | Zygfryd Larsson | 64,80 pkt III, grupa 3 |
|||
20. | Axel Runström | 57,60 pkt 4, grupa 5 |
|||
Trampolina 3 metry dla mężczyzn | 14 | Karl Malmström | 70,30 pkt 4, grupa 3 |
Nie awansował | |
20. | Zygfryd Larsson | 64,50 pkt 5, grupa 4 |
|||
Ogrodzenie
Wydarzenie | Miejsce | Szermierz | Pierwsza runda |
Druga runda |
semi- ostateczna |
Finał |
---|---|---|---|---|---|---|
Szty dla mężczyzn | semi- finalistą |
Gustaf Lindblom | 5-3 (2. w I) | 3-1 (1. na 5) | 4-5 (6 w 2) | Nie awansował |
Pierwsza runda |
Eric Carlberg | 3-3 (4 miejsce w A) | Nie awansował | |||
Henry Peyron | 3-3 (4 miejsce w F) | |||||
Birger Cnattingius | 1-4 (4 miejsce w L) | |||||
Pontus von Rosen | 3-4 (5. w A) | |||||
Georg Branting | 0-4 (5 miejsce w K) | |||||
Gosta Olson | 1-5 (6 w L) | |||||
Wydarzenie | Miejsce | Szermierze | Zagrać w meczu |
Pierwsza runda |
pół- finały |
Finał | Repasaż | Mecz o srebrny medal |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Drużyna męska épée | 6. | Eric Carlberg Gustaf Lindblom Henry Peyron Pontus von Rosen |
PA | Przegrana do Belgii 11-6 Na 6 miejscu |
Nie awansował | Nie zdegradowany | ||
Łyżwiarstwo figurowe
Szwedzi zdobyli medale, a jedyna szwedka łyżwiarka zajęła czwarte miejsce.
Wydarzenie | Miejsce | Łyżwiarz | Wynik |
---|---|---|---|
Indywidualność mężczyzn | 1st | Ulrich Salchow | 377,3 |
2. | Richard Johansson | 365,2 | |
3rd | Per Thorén | 357,4 | |
Indywidualność kobiet | 4. | Elna Montgomery | 170,3 |
Piłka nożna
Szwecję reprezentowała narodowa reprezentacja Szwecji w piłce nożnej .
Wydarzenie | Miejsce | Gracze | Pierwsza runda | Półfinały | Finał | Brązowy mecz |
---|---|---|---|---|---|---|
Piłka nożna mężczyzn | 4. |
Sune Almkvist , Nils Andersson , Karl Ansén , Oskar Bengtsson , Gustaw Bergström , Arvid Fagrell , Ake Fjästad , Karl Gustafsson , Valter Lidén , Hans Lindman (dowódca), Teodor Malm , Sven Ohlsson , Olle Olsson , Sven Olsson |
Przegrana z Wielką Brytanią 4-0 |
Nie awansował | Przegrana z Holandią 2-0 |
|
Gimnastyka
Wydarzenie | Miejsce | Gimnastyk | Wynik |
---|---|---|---|
Drużyna mężczyzn | 1st | Gösta Åsbrink , Carl Bertilsson , Andreas Cervin , Hjalmar Cederkrona , Rudolf Degermark , Carl Folcker , Sven Forssman , Erik Granfelt , Carl Hårlemana , Nils Hellsten , Gunnar Højer , Arvid Holmberg , Carl Holmberg , Osvald Holmberg , Hugo Jahnke , John Jarlen , Gustaf Johnsson , Rolf Johnsson , Nils Kantzow , Sven Landberg , Olle Lanner , Axel Jung , Osvald Moberg , Carl Martin Norberg , Erik Norberg , Thor Norberg , Axel Norling , Daniel Norling , Gösta Olsson , Leonard Peterson , Sven Rosen , Gustav Rosenqvist , Axel Sjöblom , Birger Sörvik , Haakon Sörvik , Karl Johan Svensson , Gustav Vinqvist , Nils Widforss | 438 |
Żeglarstwo
Klasa | Miejsce | Łódź | Żeglarze |
---|---|---|---|
6 metrów | 5th | Freja | Karl-Einar Sjögren , Birger Gustafsson , Jonas Jonsson |
8 metrów | 2. | Winga |
Carl Hellström , Edmund Thormählen , Erik Wallerius , Eric Sandberg , Harald Wallin |
5th | Saga |
John Carlsson , Edvin Hagberg , Hjalmar Lönnroth , Karl Ljungberg , August Olsson |
|
Strzelanie
Wydarzenie | Miejsce | Strzelec | Wynik |
---|---|---|---|
Karabin 1000 jardów dla mężczyzn | 34. | Ossian Jörgensen | 77 |
43. | Erik Ohlsson | 54 | |
44. | Fredrik Mossberg | 48 | |
46. | Ernst Rosell | 27 | |
Karabin wolny 300 metrów, mężczyźni | 4. | Gustav-Adolf Sjöberg | 874 |
5th | Janne Gustafsson | 872 | |
7th | Axel Jansson | 843 | |
12. | Per-Olof Arvidsson | 823 | |
15. | Gustaf Adolf Jonsson | 812 | |
23. | Fredrik Mossberg | 761 | |
28. | Erik Ohlsson | 751 | |
50. | Ossian Jörgensen | 420 | |
Karabin drużynowy mężczyzn | 2. | Gustaf Adolf Jonsson Per-Olof Arvidsson Axel Jansson Gustav-Adolf Sjöberg Claës Rundberg Janne Gustafsson |
4711 |
Męska drużyna wojskowa karabinu | 5th | Claës Rundberg Ossian Jörgensen Janne Gustafsson Per-Olof Arvidsson Axel Jansson Gustaf Adolf Jonsson |
2213 |
Męski stacjonarny karabin małokalibrowy do tarczy | 10th | Vilhelma Carlberga | 370 |
18. | Johan Hübner von Holst | 349 | |
Męski karabin małokalibrowy z ruchomym celem | ósmy | Otto von Rosen | 18 |
15. | Eric Carlberg | 9 | |
Vilhelma Carlberga | 9 | ||
Johan Hübner von Holst | 9 | ||
— | Frans-Albert Schartau | Nie skończyłem | |
Męski karabin małokalibrowy do znikania na cel | 7th | Vilhelma Carlberga | 45 |
9th | Eric Carlberg | 42 | |
Otto von Rosen | 42 | ||
Frans-Albert Schartau | 42 | ||
15. | Johan Hübner von Holst | 39 | |
Drużynowy męski karabin małokalibrowy | 2. | Vilhelm Carlberg Frans-Albert Schartau Johan Hübner von Holst Eric Carlberg |
737 |
Jednostrzałowy jeleń biegający, mężczyźni | 1st | Oscar Swahn | 25 |
11 | Ernst Rosell | 17 | |
Jeleń dwustrzałowy biegnący, męski | 3rd | Oscar Swahn | 38 |
ósmy | Ernst Rosell | 27 | |
Drużynowy jeleń jednostrzałowy w drużynie mężczyzn | 1st |
Alfred Swahn G. Arvid Knöppel Oscar Swahn Ernst Rosell |
86 |
Indywidualny pistolet męski | 18. | Frans-Albert Schartau | 436 |
20. | Vilhelma Carlberga | 432 | |
27. | Johan Hübner von Holst | 408 | |
33. | Eric Carlberg | 396 | |
35. | Otto von Rosen | 386 | |
Pistolet drużynowy mężczyzn | 5th | Vilhelm Carlberg Eric Carlberg Johan Hübner von Holst Frans-Albert Schartau |
1732 |
Indywidualne strzelanie do pułapek mężczyzn | 25. | Alfred Swahn | 22 |
27. | Edwarda Benedyksa | 19 | |
Pływanie
Wydarzenie | Miejsce | Pływak | Podgrzewa | Półfinały | Finał |
---|---|---|---|---|---|
100 m stylem dowolnym, mężczyźni | 3rd | Harald Julin | 1:12,0 1-szy, bieg 4 |
1:10.2 2. miejsce, półfinał 1 |
1:08,0 |
Podgrzewa | Roberta Anderssona | Nieznany 3-5, grzałka 3 |
Nie awansował | ||
400 m stylem dowolnym, mężczyźni | Podgrzewa | Roberta Anderssona | 6:28,0 II, bieg 2 |
Nie awansował | |
Vilhelm Andersson | Nieznany 4., bieg 1 |
||||
1500 m stylem dowolnym, mężczyźni | Podgrzewa | Gunnar Wennerström | 27:15.4 II miejsce, bieg 1 |
Nie awansował | |
Gustaf Wretman | 28:40,8 III, bieg 6 |
||||
Vilhelm Andersson | 27:34,4 4., bieg 2 |
||||
100 m stylem grzbietowym, mężczyźni | Podgrzewa | Gustaf Wretman | Nieznany 3., bieg 6 |
Nie awansował | |
200 metrów stylem klasycznym dla mężczyzn | 3rd | Pontus Hanson | 3:15,0 II, bieg 4 |
3:13.0 2. miejsce, półfinał 2 |
3:14,6 |
semi- finalistą |
Wilhelm Persson | 3:17,6 1., bieg 2 |
Nieznany 3., półfinał 2 |
Nie awansował | |
Podgrzewa | Hjalmar Johansson | 3:21,2 II, bieg 3 |
Nie awansował | ||
Za Fjästad | 3:31.4 II miejsce, bieg 5 |
||||
Torsten Kumfeldt | 3:24,6 II, bieg 6 |
||||
Max Gumpel | Nieznany 3., bieg 1 |
||||
Adolfa Anderssona | Nieznany 3., grzałka 7 |
||||
Sztafeta 4x200 m stylem dowolnym, mężczyźni | semi- finalistą |
Gustaf Wretman Gunnar Wennerström Harald Julin Adolf Andersson |
Brak posiadanych | Nieznany 3., półfinał 2 |
Nie awansował |
Tenis ziemny
Szwecja była jedynym zawodnikiem Wielkiej Brytanii w halowych rozgrywkach tenisowych, zdobywając dwa brązowe medale.
Wydarzenie | Miejsce | Nazwa | Runda 16 |
ćwierć finały |
pół- finały |
Finał |
---|---|---|---|---|---|---|
Jedynki halowe mężczyzn | 5th | Wollmar Boström | PA | Zagubiony pod okapem | Nie awansował | |
Gunnar Setterwall | Pokonany Escombe | Zagubiony dla Caridia | ||||
Jedynki halowe dla kobiet | 3rd | Märtha Adlerstråhle | Brak posiadanych | PA | Stracił Greene | Nie awansował |
4. | Elsa Wallenberg | Pokonany Coles | Zagubiony w Eastlake-Smith | |||
Debel halowy, mężczyźni | 3rd | Wollmar Boström Gunnar Setterwall |
Brak posiadanych | PA | Lanie Caridia / Simond |
Nie awansował |
Naród przeciwnika | Wygrane | Straty | Procent |
---|---|---|---|
Wielka Brytania | 3 | 5 | 0,375 |
Razem międzynarodowe | 3 | 5 | 0,375 |
Szwecja | 1 | 1 | .500 |
Całkowity | 4 | 6 | .400 |
Przeciąganie liny
Szwedzka drużyna w przeciąganiu liny przegrała w półfinale (pierwszy mecz). Nie pojawili się na meczu o brązowy medal, tym samym zajmując 4 miejsce.
Wydarzenie | Miejsce | Sportowcy | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał |
---|---|---|---|---|---|
Przeciąganie liny | 4. |
Albrekt Almqwist , Frans Fast , Carl-Emil Johansson , Emil Johansson , Knut Johansson , Karl Krook , Karl-Gustaf Nilsson , Anders Wollgarth |
PA | Zaginął w Wielkiej Brytanii Liverpool Police |
Nie awansował |
Wodne polo
Wydarzenie | Miejsce | Piłkarze wodni | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał |
---|---|---|---|---|---|
Męska piłka wodna | 3rd |
Robert Andersson , Erik Bergvall , Pontus Hanson , Harald Julin , Torsten Kumfeldt , Axel Runström , Gunnar Wennerström |
PA | Przegrana do Belgii 8-4 |
Nie awansował |
Zapasy
Wydarzenie | Miejsce | Zapaśnik | Runda 32 |
Runda 16 |
ćwierć finały |
pół- finały |
Finał |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Grecko-rzymski lekki | 4. | Gunnar Persson | PA | Pokonany Blount |
Pokonany Maróthy |
Zagubiony w Porro |
Zagubiony w Lindén |
5th | Gustaf Malmström | Pokonany McKenzie |
Pokonany Bruseker |
Zagubiony w Porro |
Nie awansował | ||
9th | Carl Erik Lund | PA | Zagubiony w Orłowie |
Nie awansował | |||
Grecko-rzymska waga średnia | 1st | Frithiof Mårtensson | Pokonany Bechynê |
Pokonany Bradshaw |
Pokonany Larsson |
Pokonany Andersen |
Pokonany Andersson |
2. | Mauritz Andersson | Pokonano S. Bacona |
Pokonany Beck |
Pokonany Eriksen |
Pokonany Josepsson |
Stracił Mårtensson |
|
5th | Axel Frank | PA | Pokonany Demin |
Zagubiony dla Josepsson |
Nie awansował | ||
17. | Harry Challstorp | Stracił Beck |
Nie awansował | ||||
Grecko-rzymska waga półciężka | 5th | Fritz Larsson | Pokonany Christiansen |
Pokonany Wijbrands |
Zgubiony przez Weckmana |
Nie awansował | |
Wydarzenie | Miejsce | Zapaśnik | Runda 16 |
ćwierć finały |
pół- finały |
Finał |
---|---|---|---|---|---|---|
Freestyle w wadze średniej | 4. | Carl Andersson | PA | Pokonany Craige |
Zagubieni do Relwyskowa |
Stracił Beck |
9th | Harry Challstorp | Zagubieni do Relwyskowa |
Nie awansował | |||
Naród przeciwnika | Wygrane | Straty | Procent |
---|---|---|---|
cyganeria | 1 | 0 | 1.000 |
Dania | 5 | 1 | 0,833 |
Finlandia | 0 | 2 | .000 |
Wielka Brytania | 5 | 4 | 0,556 |
Węgry | 1 | 0 | 1.000 |
Włochy | 0 | 2 | .000 |
Holandia | 2 | 0 | 1.000 |
Rosja | 1 | 1 | .500 |
Stany Zjednoczone | 1 | 0 | 1.000 |
Razem międzynarodowe | 16 | 10 | 0,615 |
Szwecja | 1 | 1 | .500 |
Całkowity | 17 | 11 | 0,607 |
Źródła
- Kucharz, Theodore Andrea (1908). Czwarta Olimpiada będąca oficjalnym raportem . Londyn: Brytyjskie Stowarzyszenie Olimpijskie.
- De Wael, Herman (2001). „Najlepsi olimpijczycy z Londynu 1908” . Pełni olimpijczycy Hermana . Źródło 5 czerwca 2006 .
- Reyes, Makario (2001). „IV. Olimpiada Londyn 1908 Turniej Piłki Nożnej” . Fundacja Statystyki Rec.Sport.Soccer . Pobrano 2 maja 2006 .