Związek Radziecki na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1964 - Soviet Union at the 1964 Summer Olympics
Związek Radziecki na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1964 | |
---|---|
Kod IOC | URS |
NOC | Radziecki Komitet Olimpijski |
w Tokio | |
Konkurenci | 317 (254 mężczyzn, 63 kobiety) w 19 dyscyplinach sportowych |
Nosiciel flagi | Jurij Własow |
Medale na 2. miejscu |
|
Występy na letnich igrzyskach olimpijskich ( przegląd ) | |
Inne powiązane występy | |
Imperium Rosyjskie (1900–1912) Estonia (1920–1936, 1992–) Łotwa (1924–1936, 1992–) Litwa (1924–1928, 1992–) Zjednoczony zespół (1992) Armenia (1994–) Białoruś (1994–) Gruzja (1994–) Kazachstan (1994–) Kirgistan (1994–) Mołdawia (1994–) Rosja (1994–) Ukraina (1994–) Uzbekistan (1994–) Azerbejdżan (1996–) Tadżykistan (1996–) Turkmenistan (1996–) |
Związek Radziecki (ZSRR) startował na Letnie Igrzyska Olimpijskie 1964 w Tokio , Japonia . 317 zawodników, 254 mężczyzn i 63 kobiety wzięło udział w 154 imprezach w 19 dyscyplinach sportowych.
Medaliści
ZSRR zajął drugie miejsce w końcowym rankingu medalowym, zdobywając 30 złotych i 96 medali ogółem.
Złoto
- Larisa Latynina - Gimnastyka artystyczna, ćwiczenia na podłodze kobiet
- Boris Shakhlin - gimnastyka artystyczna, drążek poziomy męski
- Larisa Latynina , Polina Astakhova , Tamara Manina , Elena Volchetskaya , Tamara Zamotailova , Lyudmila Gromova - gimnastyka artystyczna, konkurs drużynowy kobiet
- Polina Astakhova - Gimnastyka artystyczna, nierówne drążki damskie
- Tamara Press - Lekkoatletyka, rzut dyskiem kobiet
- Romuald Klim - Lekkoatletyka, rzut młotem mężczyzn
- Valery Brumel - Lekkoatletyka, skok wzwyż mężczyzn
- Irina Press - lekkoatletyka, pięciobój kobiet
- Tamara Press - lekkoatletyka, pchnięcie kulą kobiet
- Stanislav Stepashkin - Boks, męska waga piórkowa
- Boris Lagutin - boks, męska waga półśrednia
- Valery Popenchenko - Boks, mężczyźni 71–75 kg
- Andrei Khimich , Stepan Oshchepkov - Kajaki, C-2 mężczyzn 1000 m
- Lyudmila Khvedosyuk-Pinaeva - Kajakarstwo K-1500 m kobiet
- Nikolai Chuzhikov , Anatoli Grishin , Vyacheslav Ionov , Vladimir Morozov - Kajakarstwo, K-4 1000 m
- Grigori Kriss - Fencing, men's eobraz indywidualny
- Wiktor Żdanowicz , Yuri Sharov , Yuri Sisikin , niemiecki Sveshnikov , Mark Midler - Szermierka męska drużyna folia
- Boris Melnikov , Nugzar Asatiani , Mark Rakita , Yakov Rylsky , Umar Mavlikhanov - szermierka, męska drużyna szabli
- Albert Mokeev , Igor Novikov , Viktor Mineev - Pięciobój nowoczesny, konkurs drużynowy mężczyzn
- Oleg Tyurin , Boris Dubrovskiy - Wioślarstwo, podwójne czaszki męskie
- Wiaczesław Iwanow - Wioślarstwo, pojedyncze czaszki męskie
- Galina Prozumenschikova-Stepanova - Pływanie, 200 m stylem klasycznym kobiet
- Yuri Chesnokov , Yuri Vengerovsky , Eduard Sibiryakov , Dmitry Voskoboinikov , Vazha Katcharava , Stanislav Lyugailo , Vitali Kovalenko , Yuri Poyarkov , Ivan Bugaenkov , Nikolai Burobin , Valery Kalachikhin , Georgi Mondzolevsky - Siatkówka, drużyna mężczyzn
- Leonid Zhabotinsky - Podnoszenie ciężarów, męska waga ciężka
- Aleksei Vakhonin - Podnoszenie ciężarów, waga koguta mężczyzn
- Rudolf Plyukfelder - Podnoszenie ciężarów, męska waga półciężka
- Vladimir Golovanov - Podnoszenie ciężarów, męska waga średnia
- Alexander Ivanytsky - Wrestling, męski styl wolny wagi ciężkiej
- Alexander Medved - Wrestling, męski styl freestyle wagi półciężkiej
- Anatoli Kolesov - Wrestling, męska waga półśrednia grecko-rzymska
Srebro
- Tamara Manina - gimnastyka artystyczna, równoważnia damska
- Viktor Lisitsky - Gimnastyka artystyczna, ćwiczenia na podłodze mężczyzn
- Polina Astakhova - gimnastyka artystyczna, ćwiczenia na podłodze kobiet
- Yuri Titov - gimnastyka artystyczna, poziomy drążek męski
- Boris Shakhlin - gimnastyka artystyczna, wszechstronna męska
- Viktor Lisitsky - gimnastyka artystyczna, wszechstronna męska
- Larisa Latynina - Gimnastyka artystyczna, wszechstronna kobiet
- Boris Shakhlin , Yuri Titov , Viktor Lisitsky , Yury Tsapenko , Sergei Diomidov , Viktor Leontyev - gimnastyka artystyczna, zawody drużynowe mężczyzn
- Viktor Lisitsky - Gimnastyka artystyczna, sklepienie męskie
- Larisa Latynina - Gimnastyka artystyczna, sklepienie kobiet
- Rein Aun - lekkoatletyka, dziesięciobój męski
- Oleg Fyodoseyev - Lekkoatletyka, potrójny skok mężczyzn
- Valdis Muizhniek , Nikolai Bagley , Armenak Alachachian , Aleksandr Travin , Vyacheslav Khrynin , Jānis Krūmiņš , Levan Moseshvili , Yuri Korneev , Aleksandr Petrov , Gennadi Volnov , Jaak Lipso , Yuris Kalnyns - koszykówka, drużyna mężczyzn
- Velikton Barannikov - Boks, waga męska
- Yevgeny Frolov - Boks, waga półśredniej mężczyzn
- Rikardas Tamulis - Boks, męska waga półśrednia
- Aleksei Kiselyov - Boks, mężczyzna wagi półciężkiej
- Imant Bodnieks , Viktor Logunov - Cycling Track, tandem męski na 2000 m
- Lyudmila Shishova , Valentina Prudskova , Valentina Rastvorova , Tatyana Petrenko-Samusenko , Galina Gorokhova - szermierka, kobieca drużyna foliowa
- Igor Novikov - Pięciobój nowoczesny, konkurs indywidualny mężczyzn
- Shota Kveliashvili - Strzelecki, karabin męski 300 m 3 pozycje
- Pavel Senichev - Strzelanie, pułapka męska
- Georgi Prokopenko - pływanie, 200 m stylem klasycznym mężczyzn
- Antonina Ryzhova , Astra Biltauer , Ninel Lukanina , Lyudmila Buldakova , Nelli Abramova , Tamara Tikhonina , Valentina Kamenek-Vinogradova , Inna Ryskal , Marita Katusheva , Tatyana Roshchina , Valentina Mishak , Lyudmila Gureeva - Siatkówka, drużyna kobiet
- Jurij Własow - Podnoszenie ciężarów, męska waga ciężka
- Vladimir Kaplunov - Podnoszenie ciężarów, waga męska
- Viktor Kurentsov - Podnoszenie ciężarów, męska waga średnia
- Guliko Sagaradze - Wrestling, męski styl wolny półśredni
- Anatoli Roshchin - Wrestling, męska waga super ciężka grecko-rzymska
- Vladlen Trostyansky - Wrestling, męska waga koguciej grecko-rzymskiej
- Roman Rurua - zapasy, męska waga grecko-rzymska
Brązowy
- Larisa Latynina - gimnastyka artystyczna, równoważnia damska
- Polina Astakhova - gimnastyka artystyczna, wszechstronna indywidualna kobiet
- Yury Tsapenko - Gimnastyka artystyczna, konik męski
- Boris Shakhlin - gimnastyka artystyczna, pierścionki męskie
- Larisa Latynina - Gimnastyka artystyczna, nierówne drążki damskie
- Anatolij Michajłow - Lekkoatletyka, płotki na 110 m mężczyzn
- Vladimir Golubnichy - Lekkoatletyka, marsz mężczyzn 20 km
- Ivan Belyayev - lekkoatletyka, bieg z przeszkodami na 3000 m mężczyzn
- Taisiya Chenchik - Lekkoatletyka, skok wzwyż kobiet
- Yanis Lusis - Lekkoatletyka, rzut oszczepem mężczyzn
- Yelena Gorchakova - Lekkoatletyka, rzut oszczepem kobiet
- Igor Ter-Ovanesyan - Lekkoatletyka, skok w dal mężczyzn
- Tatyana Shchelkanova - Lekkoatletyka, skok w dal kobiet
- Galina Bystrova - lekkoatletyka, pięciobój kobiet
- Galina Zybina - lekkoatletyka, pchnięcie kulą kobiet
- Viktor Kravchenko - Lekkoatletyka, potrójny skok mężczyzn
- Vadim Emelyanov - Boks, męska waga ciężka
- Stanislav Sorokin - Boks, waga musza mężczyzn
- Jewgienij Penyajew - Kajakarstwo, męski C-1 1000 m
- Galina Alekseeva - Nurkowanie, platforma 10 m kobiet
- Siergiej Filatow , jego koń Nieobecny - Konny, indywidualny mieszany
- Sergei Filatov , Absent, Ivan Kizimov , Ikhor , Ivan Kalita , Moar - Jeździectwo, mieszane drużynowo
- Guram Kostava - Szermierka, męska szpada indywidualna
- Umar Mavlikhanov - Szermierka, indywidualista szabla męska
- Anzor Kiknadze - Judo, męska waga ciężka
- Parnaos Chikviladze - judo, męska waga ciężka
- Oleg Stepanov - Judo, męskie buty lekkie
- Aron Bogolyubov - Judo, męskie buty lekkie
- Albert Mokeev - Pięciobój nowoczesny, konkurs indywidualny mężczyzn
- Svetlana Babanina - Pływanie, 200 m stylem klasycznym kobiet
- Tatyana Savelyeva , Svetlana Babanina , Tatyana Devyatova , Natalya Ustinova - sztafeta 4 × 100 m kobiet
- Igor Grabovsky , Vladimir Kuznetsov , Boris Grishin , Boris Popov , Nikolai Kalashnikov , Zenon Bortkevich , Nikolai Kuznetsov , Vladimir Semyonov , Viktor Ageev , Leonid Osipov , Eduard Egorov - Piłka wodna, drużyna mężczyzn
- Aydin Ibrahimov - Wrestling, męska waga koguta w stylu dowolnym
- Nodar Khokhashvili - Wrestling, męski styl wolny piórkowy
- David Gvanteladze - Wrestling, męska waga grecko-rzymska
lekkoatletyka
Koszykówka
Boks
Kajakarstwo
Jazda rowerem
Dwunastu rowerzystów reprezentowało Związek Radziecki w 1964 roku.
Nurkowanie
Konny
Ogrodzenie
W 1964 roku Związek Radziecki reprezentowało 20 szermierzy, 15 mężczyzn i 5 kobiet.
- Valentina Rastvorova , Tatyana Petrenko-Samusenko , Lyudmila Shishova , Valentina Prudskova , Galina Gorokhova
Gimnastyka
Dżudo
Pięciobój nowoczesny
Trzech pięcioboistów męskich reprezentowało Związek Radziecki w 1964 roku. Drużyna zdobyła złoto, Albert Mokeyev indywidualny brąz, a Igor Nowikow indywidualny srebrny.
- Indywidualny
- Zespół
- Igor Novikov
- Albert Mokeyev
- Viktor Mineyev
Wioślarstwo
Związek Radziecki miał 26 wioślarzy męskich, którzy uczestniczyli w siedmiu zawodach wioślarskich w 1964 roku.
- Dwójki jedynki mężczyzn - 1 miejsce ( złoty medal)
- Wiaczesław Iwanow (Вячеслав Иванов)
- Dwójki podwójne, mężczyźni - 1 miejsce ( złoty medal)
- Oleg Tyurin (Олег Тюрин)
- Boris Dubrovskiy (Борис Дубровский)
- Oleg Golovanov (Олег Голованов)
- Valentin Boreyko (Валентин Борейко)
- Para coxed mężczyzn - 4 miejsce
- Nikolay Safronov (Николай Сафронов)
- Leonid Rakovshchik (Леонид Раковщик)
- Igor Rudakov (Игорь Рудаков)
- Bez sternika mężczyźni 4-7 miejsce
- Celestinas Jucys (Целестинас Юцис)
- Eugenijus Levickas (Еугениус Левицкас)
- Jonas Motiejūnas (Йонас Матеюнас)
- Anatoliy Sass (Анатолий Сасс)
- Coxed mężczyzn 4-5 miejsce
- Anatoliy Tkachuk ( Anatoly Tkachuk , Анатолий Ткачук)
- Witalij Kurdczenko (Виталий Курдченко)
- Boris Kuzmin (Борис Кузьмин)
- Vladimir Yevseyev (Владимир Евсеев)
- Anatolij Luzgin (Анатолий Лузгин)
- Mężczyźni ósmy - 5 miejsce
- Juozas Jagelavičius ( Yozas Yagelavichyus , Йозас Ягелавичюс)
- Yury Suslin (Юрий Суслин)
- Petras Karla (Петрас Карла)
- Vytautas Briedis ( Vitautas Briedis , Витаутас Бриедис)
- Volodymyr Sterlik ( Vladimir Sterlik , Владимир Стерлик)
- Zigmas Jukna ( Zigmas Yukna , Зигмас Юкна)
- Antanas Bagdonavičius ( Antanas Bagdonavichyus , Антанас Багдонавичюс)
- Ričardas Vaitkevičius ( Richardas Vaytkyavichyus , Ричардас Вайткявичус)
- Yury Lorentsson (Юрий Лоренцсон)
Żeglarstwo
Strzelanie
Dziesięciu strzelców reprezentowało Związek Radziecki w 1964 roku. Shota Kveliashvili zdobył srebro w 300-metrowym karabinie, trzy pozycje, a Pāvels Seničevs zdobył srebro w przypadku pułapki.
Pływanie
Siatkówka
- Zawody drużynowe mężczyzn
- Robin okrężny
- Skład drużyny
- Zawody drużynowe kobiet
- Robin okrężny
- Skład drużyny