Związek Radziecki na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 - Soviet Union at the 1960 Summer Olympics
Związek Radziecki na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 | |
---|---|
Kod MKOl | URS |
NOC | Radziecki Komitet Olimpijski |
w Rzymie | |
Zawodnicy | 283 (233 mężczyzn, 50 kobiet) w 17 dyscyplinach |
Nosiciel flagi | Jurij Własow |
Medale w rankingu 1st |
|
Letnie Igrzyska Olimpijskie ( przegląd ) | |
Inne powiązane występy | |
Imperium Rosyjskie (1900-1912) Estonia (1920-1936, 1992-) Łotwa (1924-1936, 1992-) Litwa (1924-1928, 1992-) Zjednoczony Zespół (1992) Armenia (1994-) Białoruś (1994-) Gruzja (1994-) Kazachstan (1994-) Kirgistan (1994-) Mołdawia (1994-) Rosja (1994-) Ukraina (1994-) Uzbekistan (1994-) Azerbejdżan (1996-) Tadżykistan (1996-) Turkmenistan (1996-) |
Związek Radziecki (ZSRR) startował na Letnie Igrzyska Olimpijskie 1960 w Rzymie , Włochy . 283 zawodników, 233 mężczyzn i 50 kobiet, wzięło udział w 145 imprezach w 17 dyscyplinach sportowych.
Medaliści
ZSRR zajął pierwsze miejsce w ostatecznych rankingach medalowych, z 43 złotymi i 103 medalami ogółem.
Złoto
- Larisa Latynina — Gimnastyka artystyczna, gimnastyka dla kobiet
- Boris Shakhlin — Gimnastyka artystyczna, wszechstronność indywidualna mężczyzn
- Larisa Latynina — Gimnastyka artystyczna, wszechstronność indywidualna kobiet
- Boris Shakhlin — Gimnastyka artystyczna, poręcze męskie
- Boris Shakhlin — Gimnastyka artystyczna, męski koń z łękiem
- Albert Azaryan — Gimnastyka artystyczna, męskie pierścionki
- Sofia Muratova , Larisa Latynina , Polina Astakhova , Tamara Lyukhina-Zamotailova , Lidiya Kalinina-Ivanova , Margarita Nikolaeva — Gimnastyka artystyczna, zawody drużynowe kobiet
- Polina Astakhova — Gimnastyka artystyczna, nierówne drążki dla kobiet
- Boris Shakhlin — Gimnastyka artystyczna, męskie sklepienie
- Margarita Nikolaeva — Gimnastyka artystyczna, kobiece sklepienie
- Piotr Bolotnikow — Lekkoatletyka, mężczyźni 10000 m
- Vladimir Golubnichy — Lekkoatletyka, 20 km marszu mężczyzn
- Ludmiła Lisenko-Szewcowa — Lekkoatletyka, kobiety 800 m
- Irina Press — Lekkoatletyka, 80 m przez płotki kobiet
- Nina Romashkova — Lekkoatletyka, rzut dyskiem kobiet
- Wasilij Rudenkow — Lekkoatletyka, rzut młotem mężczyzn
- Robert Shavlakadze — Lekkoatletyka, skok wzwyż mężczyzn
- Wiktor Cybulenko — Lekkoatletyka, rzut oszczepem mężczyzn
- Elvira Ozoliņa — Lekkoatletyka, kobiecy rzut oszczepem
- Vera Krepkina — Lekkoatletyka, skok w dal kobiet
- Tamara Press — Lekkoatletyka, pchnięcie kulą kobiet
- Oleg Grigoryev — Boks, waga kogucie mężczyzn
- Leonid Geishtor , Siergiej Makarenko — kajakarstwo, mężczyźni C-2 1000 m
- Antonina Seredina — kajakarstwo, K-1 kobiet 500 m
- Mariya Shubina , Antonina Seredina — kajakarstwo, K-2 500 m . kobiet
- Viktor Kapitonov — Kolarstwo szosowe, indywidualny wyścig szosowy mężczyzn
- Siergiej Filatow i jego koń Nieobecny — konny, indywidualny mieszany
- Wiktor Żdanowicz — Szermierka, męska folia indywidualna
- Viktor Zhdanovich , Mark Midler , Yuri Rudov , Yuri Sisikin , German Sveshnikov — szermierka, męska drużyna foliowa
- Valentina Prudskova , Aleksandra Zabelina , Lyudmila Shishova , Tatyana Petrenko-Samusenko , Galina Gorokhova , Valentina Rastvorova — szermierka, kobieca drużyna foliowa
- Valentin Boreiko , Oleg Golovanov — wioślarstwo, męska para bez sternika
- Wiaczesław Iwanow — Wioślarstwo, pojedynki mężczyzn
- Timir Pinegin , Fiodor Shutkov — Żeglarstwo, klasa Star
- Aleksey Gushchin — Strzelanie, pistolet 50 m mężczyzn
- Viktor Shamburkin — Strzelanie, karabin męski 3 pozycje
- Jurij Własow — Podnoszenie ciężarów, waga ciężka mężczyzn
- Yevgeni Minaev — Podnoszenie ciężarów, męska waga piórkowa
- Viktor Georgiyevitch Bushuyev — Podnoszenie ciężarów, waga męska
- Aleksandr Kurynov — Podnoszenie ciężarów, waga średnia mężczyzn
- Arkady Vorobyov — Podnoszenie ciężarów, mężczyźni wagi średniej ciężkiej
- Ivan Bogdan — zapasy, grecko-rzymska waga superciężka mężczyzn
- Oleg Karavaev — zapasy, grecko-rzymska waga koguciej mężczyzn
- Avtandil Koridze — zapasy, męskie grecko-rzymskie buty lekkie
Srebro
- Larisa Latynina — Gimnastyka artystyczna, równoważnia damska
- Jurij Titow — Gimnastyka artystyczna, gimnastyka dla mężczyzn
- Polina Astakhova — Gimnastyka artystyczna, gimnastyka dla kobiet
- Sofia Muratova — Gimnastyka artystyczna, wszechstronność indywidualna kobiet
- Boris Shakhlin — Gimnastyka artystyczna, męskie pierścienie
- Boris Shakhlin , Yuri Titov , Albert Azaryan , Vladimir Portnoi , Valeri Kerdemilidi , Nikolai Miligulo — Gimnastyka artystyczna, zawody drużynowe mężczyzn
- Larisa Latynina — Gimnastyka artystyczna, nierówne drążki dla kobiet
- Sofia Muratova — Gimnastyka artystyczna, kobiece sklepienie
- Nikolay Sokolov — Lekkoatletyka, bieg na 3000 m mężczyzn z przeszkodami
- Gusman Kosanov , Leonid Bartenev , Yuriy Konovalov , Edvin Ozolin — lekkoatletyka, sztafeta 4 × 100 m mężczyzn
- Tamara Press — Lekkoatletyka, rzut dyskiem kobiet
- Valery Brumel — Lekkoatletyka, skok wzwyż mężczyzn
- Vladimir Goryaev — Lekkoatletyka, trójskok mężczyzn
- Jurij Korniejew , Yanis Krumins , Guram Minashvili , Valdis Muizhniek , Tsezar Ozer , Aleksandr Pietrow , Michaił Siemionow , Władimir Ugrechelidze , Majgonis Valdmanis , Albert Valtin , Giennadij Wołnow , Wiktor Zubkow -- koszykówka , zawody drużynowe mężczyzn
- Sergei Sivko — Boks, waga muszka mężczyzn
- Jurij Radonyak — boks, waga półśrednia mężczyzn
- Aleksandr Silaev — kajakarstwo, C-1 mężczyzn 1000 m
- Yuri Sisikin — Szermierka, męska folia indywidualna
- Valentina Rastvorova — Szermierka, damska folia indywidualna
- Nikolai Tatarinov , Hanno Selg , Igor Novikov — pięciobój nowoczesny, drużynowa rywalizacja mężczyzn
- Aleksandr Berkutov , Yuriy Tiukalov — Wioślarstwo, dwójka podwójna mężczyzn
- Antanas Bogdanavichus , Zigmas Yukna , Igor Rudakov — Wioślarstwo, męska muszla wiosłowa ze sternikiem
- Aleksandr Chuchelov — Żeglarstwo, męska klasa Finn
- Makhmud Umarov — Strzelanie, pistolet 50 m męski
- Marat Niyazov — Strzelanie, karabin 50 m męski 3 pozycje
- Władimir Siemionow , Anatolij Kartashov , Władimir Nowikow , Petre Mszwenieradze , Yuri Grigorovsky , Wiktor Ageev , Givi Chikvanaya , Leri Gogoladze , Wiaczesław Kurennoi , Boris Goikhmann i Jewgienij Saltsyn - piłka wodna, Rozgrywki męskie
- Trofim Lomakin — Podnoszenie ciężarów, mężczyźni wagi średniej ciężkiej
- Vladimir Sinyavsky — Zapasy, freestyle męskiej wagi lekkiej
- Georgi Skhirtladze — zapasy, freestyle mężczyzn w wadze średniej
Brązowy
- Sofia Muratova — Gimnastyka artystyczna, równoważnia dla kobiet
- Tamara Lyukhina-Zamotailova — Gimnastyka artystyczna, gimnastyka dla kobiet
- Boris Shakhlin — Gimnastyka artystyczna, drążek poziomy dla mężczyzn
- Jurij Titow — Gimnastyka artystyczna, wszechstronność indywidualna mężczyzn
- Polina Astakhova — Gimnastyka artystyczna, wszechstronność indywidualna kobiet
- Tamara Lyukhina-Zamotailova — Gimnastyka artystyczna, nierówne drążki dla kobiet
- Vladimir Portnoi — Gimnastyka artystyczna, męskie sklepienie
- Larisa Latynina — Gimnastyka artystyczna, garderoba damska
- Semen Rzhischin — Lekkoatletyka, bieg na 3000 m mężczyzn z przeszkodami
- Wasilij Kuzniecow — Lekkoatletyka, dziesięciobój mężczyzn
- Birutė Kalėdienė — Lekkoatletyka, rzut oszczepem kobiet
- Igor Ter-Ovanesyan — Lekkoatletyka, skok w dal mężczyzn
- Vitold Kreer — Lekkoatletyka, trójskok mężczyzn
- Boris Lagutin — Boks, mężczyźni wagi lekkiej i średniej
- Jewgienij Feofanow — boks, mężczyźni 71–75 kg
- Wiktor Kapitonow , Jewgienij Klewcow , Jurij Melikhov , Aleksiej Pietrow — kolarstwo szosowe, drużynowa jazda na czas mężczyzn
- Rostisław Wargaszkin — Tor kolarski, jazda na czas na 1 km mężczyzn
- Borys Wasiljew , Władimir Leonow — Tor kolarski, tandem mężczyzn 2000 m
- Stanislav Moskvin , Viktor Romanov , Leonid Kolumbet , Arnold Belgardt — tor kolarski, pościg drużynowy mężczyzn
- Ninel Krutova — nurkowanie, platforma 10 m dla kobiet
- Bruno Chabarow — Szermierka, indywidualna szpada męska
- Valentin Chernikov , Guram Kostava , Arnold Chernushevich , Bruno Khabarov , Aleksandr Pavlovsky — szermierka, drużyna szpady męska
- Igor Akhremchik , Yuriy Bachurov , Valentin Morkovkin , Anatoli Tarabrin — wioślarstwo, czwórka mężczyzn bez sternika
- Aleksandr Zabelin — Strzelanie, pistolet szybkostrzelny 25 m męski
- Wasilij Borysow — Strzelanie, karabinek wolny 300 m, mężczyźni 3 pozycje
- Siergiej Kalinin — Strzelanie, męska pułapka
- Savkus Dzarasov — zapasy, męski freestyle wagi ciężkiej
- Vladimir Rubashvili — Wrestling, męska waga piórkowa freestyle
- Anatoli Albul — zapasy, freestyle mężczyzn wagi lekkiej
- Konstantin Vyrupaev — zapasy, grecko-rzymska waga piórkowa mężczyzn
- Givi Kartoziya — zapasy, grecko-rzymska waga półciężka mężczyzn
lekkoatletyka
Koszykówka
Boks
Waga musza mężczyzn (– 51 kg)
- Sergey Sivko → Srebrny Medal
- Pierwsza runda — Bye
- Druga runda — pokonany Chung Shin-Cho (KOR), KO-1
- Trzecia runda — pokonany Antoine Porcel (FRA), DSQ-3
- Ćwierćfinały — pokonany Manfred Homberg (FRG), 5:0
- Półfinały — pokonany Kiyoshi Tanabe (JPN), 4:1
- Finał — przegrana z Gyula Török (HUN), 2:3
Kajakarstwo
Kolarstwo
13 kolarzy płci męskiej reprezentowało Związek Radziecki w 1960 roku.
Nurkowanie
Konny
Ogrodzenie
W 1960 r. Związek Radziecki reprezentowało 21 szermierzy, 15 mężczyzn i 6 kobiet.
- Walentyna Rastvorova , Galina Gorokhova , Tatyana Petrenko-Samusenko , Ludmiła Shishova , Valentina Prudskova , Aleksandra Zabelina
Gimnastyka
Pięciobój nowoczesny
Trzech pięcioboistów płci męskiej reprezentowało Związek Radziecki w 1960 roku. W imprezie drużynowej zdobyli srebrny medal.
- Indywidualny
- Zespół
- Igor Nowikow
- Nikołaj Tatarinow
- Hanno Selg
Wioślarstwo
Związek Radziecki miał 25 mężczyzn wioślarzy uczestniczących w siedmiu imprezach wioślarskich w 1960 roku.
- Dwójki pojedyncze mężczyzn – I miejsce ( Złoty medal)
- Wiaczesław Iwanow (Вячеслав Иванов)
- Dwójki podwójne, mężczyźni – II miejsce ( srebrny medal)
- Aleksandr Berkutow (Александр Беркутов)
- Jurij Tiukałow (Юрий Тюкалов)
- Para sterników mężczyzn – I miejsce ( Złoty medal)
- Valentin Boreyko (Валентин Борейко)
- Oleg Gołowanow (Олег Голованов)
- Para sternika mężczyzn – II miejsce ( Srebrny medal)
- Antanas Bagdonavičius ( Antanas Bagdonavichyus , Антанас Багдонавичюс)
- Zigma Jukna ( Zigma Yukna , Зигмас Юкна)
- Igor Rudakow (Игорь Рудаков)
- czwórka sternika mężczyzn – 3 miejsce ( brązowy medal)
- Igor Achremczik (Игорь Ахремчик)
- Jurij Baczurow (Юрий Бачуров)
- Valentin Morkovkin (Валентин Морковкин)
- Anatolij Tarabrin (Анатолий Тарабрин)
- Czwórka sternika mężczyzn – 4 miejsce
- Oleg Aleksandrow (Олег Александров)
- Igor Chochłow (Игорь Хохлов)
- Borys Fiodorow (Борис Фёдоров)
- Valentin Zanin (Валентин анин)
- Igor Rudakow (Игорь Рудаков)
- Michaił Balenkow (Михаил Баленков)
- Wiktor Barinow (Виктор Баринов)
- Wiktor Bogaczew (Виктор Богачев)
- Voldemar Dundur (Вольдемар Дундур)
- Nikołaj Gomółko (Николай Гомолко)
- Borys Gorokhov (Борис Горохov)
- Leonid Iwanow (Леонид Иванов)
- Władimir Malik (Владимир Малик)
- Yury Lorentsson (Юрий Лоренцсон)
Żeglarstwo
Strzelanie
Dziesięciu strzelców reprezentowało Związek Radziecki w 1960 roku. Razem zdobyli trzy brązowe medale, dwa srebrne i dwa złote.
Pływanie
Wodne polo
Podnoszenie ciężarów
Zapasy
Medale republik
W poniższej tabeli dla zawodów drużynowych liczona jest liczba reprezentantów drużyny, którzy otrzymali medale, a nie jak zwykle „jeden medal dla całej drużyny”. Bo w jednym zespole byli ludzie z różnych republik.
Ranga | Republika | Złoto | Srebro | Brązowy | Całkowity |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rosyjska FSRR | 39 | 31 | 30 | 100 |
2 | Ukraińska SRR | 16 | 11 | 6 | 33 |
3 | Białoruska SSR | 4 | 2 | 2 | 8 |
4 | gruzińska SSR | 2 | 5 | 3 | 10 |
5 | Armeńska SRR | 1 | 2 | 1 | 4 |
6 | Łotewska SSR | 0 | 4 | 2 | 6 |
7 | litewska SSR | 0 | 2 | 1 | 3 |
8 | Azerbejdżańska SSR | 0 | 2 | 0 | 2 |
Estońska SSR | 0 | 2 | 0 | 2 | |
10 | Mołdawska SSR | 0 | 1 | 0 | 1 |
Turkmeńska SRR | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Sumy (11 republik) | 62 | 63 | 45 | 170 |
Bibliografia
Linki zewnętrzne
- Oficjalne raporty olimpijskie
- Baza wyników Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego
- Borys Khavin (1979). Wszystko o Igrzyskach Olimpijskich (w języku rosyjskim) (wyd. 2). Moskwa: Fizkultura i sport . – za statystyki medalowe według republik