Słowenia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 - Slovenia at the 2004 Summer Olympics
Słowenia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 | |
---|---|
Kod MKOl | SLO |
NOC | Słoweński Komitet Olimpijski |
Stronie internetowej |
www |
w Atenach | |
Zawodnicy | 79 w 10 dyscyplinach sportowych |
Nosiciel flagi | Beno Łapajne |
Medale w rankingu 63. |
|
Letnie Igrzyska Olimpijskie ( przegląd ) | |
Inne powiązane występy | |
Austria (1912) Jugosławia (1920-1988) |
Słowenia startował na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2004 w Atenach , w Grecji , w dniach od 13 do 29 sierpnia 2004. Był to naród czwarty z rzędu występ na Letnich Igrzyskach Olimpijskich od erze post-jugosłowiańskiej. Komitet Olimpijski słoweński ( słoweński : Olimpijski Komité Slovenije ) wysłał delegację największy w historii narodu do igrzysk w historii olimpiad. Łącznie 79 sportowców, 56 mężczyzn i 23 kobiety, rywalizowało w 10 dyscyplinach. Po raz drugi z rzędu piłka ręczna mężczyzn była jedynym sportem drużynowym, w którym Słowenia miała swoją reprezentację na tych Igrzyskach.
W drużynie Słowenii wystąpiło trzech obrońców mistrzów olimpijskich z Sydney: para dwójek podwójnych Iztok Čop i Luka Špik oraz strzelec Rajmond Debevec , który jako pierwszy Słoweniec wziął udział w sześciu Igrzyskach Olimpijskich (w tym dwa występy w Socjalistycznej Federalnej Republice Jugosławii ). Sprinterka Merlene Ottey , która przyznała podwójne obywatelstwo w 2002 roku, również jako pierwsza lekkoatletyka, która wzięła udział w siódmych igrzyskach olimpijskich, ustanowiła historyczny kamień milowy, chociaż w poprzednich edycjach występowała w swojej rodzimej jamajskiej drużynie. Bramkarz drużyny piłki ręcznej Beno Lapajne został wyznaczony przez komisję do noszenia flagi słoweńskiej podczas ceremonii otwarcia.
Słowenia opuściła Ateny z czterema medalami, jednym srebrnym i brązowym, nie zdobywając złota olimpijskiego po raz pierwszy od Letnich Igrzysk Olimpijskich 1996 w Atlancie . Nie mogąc obronić tytułu olimpijskiego w wioślarstwie z poprzednich igrzysk, Čop i Špik zdołali zadowolić się tylko srebrem po przegranej z Francją o dwie sekundy w dwójce podwójnej mężczyzn. Tymczasem pozostałe medale zostały przyznane zawodniczkom po raz pierwszy w judo i żeglarstwie kobiet.
Medaliści
Medal | Nazwa | Sport | Wydarzenie | Data |
---|---|---|---|---|
Srebro |
Iztok Čop Luka Špik |
Wioślarstwo | Dwójki podwójne mężczyzn | 21 sierpnia |
Brązowy | Urška Žolnir | Dżudo | Kobiety 63 kg | 17 sierpnia |
Brązowy | Wasilij Žbogar | Żeglarstwo | Klasa lasera | 22 sierpnia |
Brązowy | Jolanda Čeplak | lekkoatletyka | 800 m . kobiet | 23 sierpnia |
lekkoatletyka
Słoweńscy sportowcy do tej pory osiągnęli standardy kwalifikacyjne w następujących konkurencjach lekkoatletycznych (maksymalnie 3 zawodników w każdej konkurencji w standardzie „A” i 1 w standardzie „B”).
- Klucz
- Uwaga – Rangi przyznawane na zawodach na torze mieszczą się tylko w grupie zawodnika
- Q = Zakwalifikowany do następnej rundy
- q = Zakwalifikowany do następnej rundy jako najszybszy przegrany lub , w konkurencjach terenowych, według pozycji bez osiągnięcia celu kwalifikacyjnego
- NR = rekord krajowy
- N/A = Runda nie dotyczy wydarzenia
- Bye = zawodnik nie musi uczestniczyć w rundzie
- Mężczyźni
- Wydarzenia na torze i na drodze
Sportowiec | Wydarzenie | Ciepło | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | ||
Boštjan Buč | 3000 m z przeszkodami | 8:37,29 | 10 | Nie dotyczy | Nie awansował | ||||
Roman Kejžar | Maraton | Nie dotyczy | 2:23:34 | 54 | |||||
Matic Osovnikar | 100 m² | 10.15 NR | 3 Q | 10.26 | 4 | Nie awansował | |||
200 m² | 20,57 | 4 Q | 20.47 NR | 4 q | 20,89 | 8 | Nie awansował | ||
Matija Šestak | 400 m² | 45,88 | 4 q | Nie dotyczy | 46,54 | 7 | Nie awansował | ||
Damjan Zlatnar | 110 m przez płotki | 13,66 NR | 7 q | DNS | Nie awansował |
- Imprezy terenowe
Sportowiec | Wydarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Dystans | Pozycja | Dystans | Pozycja | ||
Gregor Cankar | Długi skok | 7,32 | 39 | Nie awansował | |
Primož Kozmus | Rzut młotem | 78,81 | 5 Q | 78,56 | 6 |
Rožle Prezelj | Wysoki skok | 2.20 | =20 | Nie awansował | |
Igor Primca | Rzut dyskiem | 56,33 | 30 | Nie awansował | |
Jure Rovan | Skok o tyczce | 5.50 | 25 | Nie awansował | |
Boštjan Šimunič | Potrójny skok | 16.07 | 37 | Nie awansował | |
Miroslav Vodovnik | Pchnięcie kulą | 20.04 | 12 q | 19.34 | 11 |
Piotr Zupanc | Rzut oszczepem | 77,34 | 22 | Nie awansował |
- Kobiety
- Wydarzenia na torze i na drodze
Sportowiec | Wydarzenie | Ciepło | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | ||
Alenka Bikar | 200 m² | 23.09 | 2 Q | 23,38 | 7 | Nie awansował | |||
Jolanda Čeplak | 800 m² | 2:00.61 | 1 Q | Nie dotyczy | 1:58,80 | 2 Q | 1:56.43 | ||
Helena Jawornik | 10000 m² | Nie dotyczy | 31:06,63 NR | 10 | |||||
Merlene Ottey | 100 m² | 11.14 | 2 Q | 11.24 | 3 Q | 11.21 | 5 | Nie awansował | |
200 m² | 22,72 NR | 3 Q | 23.07 | 4 q | DNF | Nie awansował |
- Imprezy terenowe
Sportowiec | Wydarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Dystans | Pozycja | Dystans | Pozycja | ||
Tina Čarman | Długi skok | 5,72 | 36 | Nie awansował | |
Teja Melink | Skok o tyczce | 4.15 | =24 | Nie awansował |
Kajakarstwo
Slalom
Sportowiec | Wydarzenie | Wstępny | Półfinał | Finał | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uruchom 1 | Ranga | Uruchom 2 | Ranga | Całkowity | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | Całkowity | Ranga | ||
Szymon Hočevar | C-1 ., mężczyźni | 104,17 | 9 | 105,18 | 11 | 209,35 | 9 Q | 100,24 | 8 Q | 99,54 | 6 | 199,78 | 6 |
Urosz Kodelja | K-1 ., mężczyźni | 102,24 | 19 | 97,99 | 13 | 200,23 | 17 Q | 96,68 | 8 Q | 104,93 | 10 | 201,61 | 10 |
Nada Mali | K-1 ., kobiety | 165,65 | 19 | 110,83 | 10 | 278,48 | 19 | Nie awansował |
Sprint
Sportowiec | Wydarzenie | Podgrzewa | Półfinały | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Jernej Župančič Regent | K-1 1000 m² | 3:32,552 | 7 q | 3:35.050 | 6 | Nie awansował |
Legenda kwalifikacji: Q = Zakwalifikuj się do finału; q = Zakwalifikuj się do półfinału
Kolarstwo
Droga
Sportowiec | Wydarzenie | Czas | Ranga |
---|---|---|---|
Andreja Hauptmana | Wyścig szosowy mężczyzn | 5:41:56 | 5 |
Uroš Murn | 5:44:13 | 50 | |
Gorazd Štangelj | Wyścig szosowy mężczyzn | 5:43:20 | 43 |
Jazda na czas mężczyzn | 1:03:45,84 | 35 | |
Tadej Valjavec | Wyścig szosowy mężczyzn | 5:41:56 | 26 |
Gra w piłkę ręczną
Turniej mężczyzn
- Lista
Poniżej znajduje się lista Słowenii w turnieju piłki ręcznej mężczyzn na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004.
Trenerzy: Tone Tiselj
|
- Gra zespołowa
Pozycja | Zespół | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Kwalifikacja |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chorwacja | 5 | 5 | 0 | 0 | 146 | 129 | +17 | 10 | Ćwierćfinały |
2 | Hiszpania | 5 | 4 | 0 | 1 | 154 | 137 | +17 | 8 | |
3 | Korea Południowa | 5 | 2 | 0 | 3 | 148 | 148 | 0 | 4 | |
4 | Rosja | 5 | 2 | 0 | 3 | 145 | 145 | 0 | 4 | |
5 | Islandia | 5 | 1 | 0 | 4 | 143 | 158 | -15 | 2 | |
6 | Słowenia | 5 | 1 | 0 | 4 | 130 | 149 | -19 | 2 |
Zasady klasyfikacji: 1) Punkty; 2) punkty bezpośrednie; 3) Bezpośrednia różnica bramek; 4) zdobyte gole jeden na jednego; 5) Różnica bramek; 6) zdobyte bramki; 7) Remis.
Uwagi:
14 sierpnia 2004 14:30 |
Rosja | 28 - 25 | Słowenia |
Pawilon sportowy , Ateny Sędziowie: Bord, Kup ( FRA ) |
Kokczarow 9 | (16-13) | 3 graczy z 4 | ||
2× 8× 1× | [1] | 3× 9× |
16 sierpnia 2004 11:30 |
Słowenia | 26 - 27 | Chorwacja |
Pawilon sportowy , Ateny Sędziowie: Oie, Togstad ( NOR ) |
Brumen 10 | (10-13) | Vori 8 | ||
3× 7× 2× | [2] | 3× 7× 1× |
18 sierpnia 2004 11:30 |
Islandia | 30 - 25 | Słowenia |
Pawilon Sportowy , Ateny Sędziowie: Baum, Góralczyk ( POL ) |
G. Sigurdssona 7 | (10-10) | Rutenka 10 | ||
3× 3× | [3] | 3× 3× |
20 sierpnia 2004 11:30 |
Hiszpania | 41 - 28 | Słowenia |
Pawilon sportowy , Ateny Sędziowie: Lemme, Ullrich ( GER ) |
Romero 7 | (18-15) | Tomšič , Pajovič 7 | ||
2× 3× | [4] | 4× 3× |
22 sierpnia 2004 09:30 |
Słowenia | 26 - 23 | Korea Południowa |
Pawilon sportowy , Ateny Sędziowie: Hassan, Aly ( EGY ) |
Rutenka 7 | (12-11) | Lee J 6 | ||
4× 8× 1× | [5] | 3× 2× |
- Mecz klasyfikacyjny (miejsca 11-12)
24 sierpnia 2004 09:30 |
Słowenia | 30 - 24 | Egipt |
Pawilon sportowy , Ateny Sędziowie: Hansson, Olsson ( SWE ) |
Brumen , Zvizej 6 | (11-13) | Josry 6 | ||
1× 7× 1× | [6] | 1× 5× |
Dżudo
Pięciu słoweńskich judoków (jeden mężczyzna i cztery kobiety) zakwalifikowało się do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2004.
- Mężczyźni
Sportowiec | Wydarzenie | Runda 32 | Runda 16 | Ćwierćfinały | Półfinały | Repasaż 1 | Repasaż 2 | Repasaż 3 | Finał / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Ranga | ||
Sašo Jereb | −73 kg |
Malekmohammadi ( IRI ) L 0010–1000 |
Nie awansował |
- Kobiety
Sportowiec | Wydarzenie | Runda 32 | Runda 16 | Ćwierćfinały | Półfinały | Repasaż 1 | Repasaż 2 | Repasaż 3 | Finał / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Ranga | ||
Petra Nareks | −52 kg |
Souakri ( ALG ) L 0001–0010 |
Nie awansował | |||||||
Urška Žolnir | −63 kg | PA |
Gonzalez ( CUB ) W 0010–0001 |
Vandecaveye ( BEL ) W 1020–0000 |
Heill ( AUT ) L 0111–1000 |
PA |
Chisholm ( CAN ) W 0100–0010 |
|||
Rasza Sraka | −70 kg | PA |
Ueno ( JPN ) L 0001–0012 |
Nie awansował |
Schutz ( USA ) W 0010–0000 |
Jacques ( BEL ) L 0000–0200 |
Nie awansował | |||
Lucija Polavder | +78 kg |
Köppen ( GER ) L 0000-1010 |
Nie awansował |
Wioślarstwo
Słoweńscy wioślarze zakwalifikowali następujące łodzie:
- Mężczyźni
Sportowiec | Wydarzenie | Podgrzewa | Repasaż | Półfinały | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Davor Mizerit | Pojedyncze czaszki | 7:24,60 | 3 R | 7:01.31 | 1 SA/B/C | 7:04.07 | 3 FB | 6:55,64 | 9 |
Andrej Hrabar Matija Pavšič |
Para | 7:05,36 | 5 R | 6:30.89 | 3 SA/B | 6:46.12 | 5 FB | 6:27.11 | 9 |
Iztok Čop Luka Špik |
Podwójne czaszki | 6:45.26 | 1 SA/B | PA | 6:11.96 | 1 FA | 6:31,72 | ||
Janez Klemenčič Miha Pirih Tomaž Pirih Gregor Sračnjek |
Cztery | 6:25,36 | 3 SA/B | PA | 5:55,53 | 4 FB | 5:50,59 | 9 |
Legenda kwalifikacji: FA = Finał A (medal); FB = Finał B (bez medalu); FC = Finał C (nie medalowy); FD = Finał D (bez medalu); FE = Finał E (nie medalowy); FF = Finał F (nie medalowy); SA/B = półfinały A/B; SC/D = Półfinały C/D; SE/F = Półfinały E/F; R =Repasaż
Żeglarstwo
Słoweńscy żeglarze zakwalifikowali jedną łódź na każde z poniższych zawodów.
- Mężczyźni
Sportowiec | Wydarzenie | Wyścigi | Punkty netto | Ostateczna ranga | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Gašper Vinčec | Fin | 4 | 24 | 14 | 19 |
|
19 | 8 | 17 | 18 | 5 | 23 | 151 | 20 |
Tomaž Čopi Davor Glavina |
470 | 13 | 13 | 17 | 6 | 15 |
|
8 | 19 | 15 | 6 | 14 | 126 | 14 |
- Kobiety
Sportowiec | Wydarzenie | Wyścigi | Punkty netto | Ostateczna ranga | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Vesna Dekleva Klara Maučec |
470 | 3 | 5 | 14 |
|
2 | 15 | 1 | 2 | 18 | 3 | 2 | 65 | 4 |
- otwarty
Sportowiec | Wydarzenie | Wyścigi | Punkty netto | Ostateczna ranga | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Wasilij Žbogar | Laser |
|
13 | 3 | 8 | 4 | 1 | 14 | 1 | 14 | 5 | 13 | 76 |
M = wyścig medalowy; OCS = Po kursowej stronie linii startu; DSQ = zdyskwalifikowany; DNF = Nie skończył; DNS = Nie rozpoczęło się; RDG = przyznane zadośćuczynienie
Strzelanie
Jeden słoweński strzelec zakwalifikował się do rywalizacji w następujących zawodach:
- Mężczyźni
Sportowiec | Wydarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Zwrotnica | Ranga | Zwrotnica | Ranga | ||
Rajmond Debevec | Wiatrówka 10 m | 589 | =29 | Nie awansował | |
50 m karabin podatny | 594 | =9 | Nie awansował | ||
Karabin 50 m 3 pozycje | 1166 | 5 Q | 1262,6 | 4 |
Pływanie
Słoweńscy pływacy zdobyli standardy kwalifikacyjne w następujących zawodach (maksymalnie 2 pływaków w każdej konkurencji w standardowym czasie A i 1 w standardowym czasie B):
- Mężczyźni
Sportowiec | Wydarzenie | Ciepło | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Piotr Mańkocz | 50 m stylem dowolnym | DNS | Nie awansował | ||||
100 m stylem dowolnym | 49,54 | 10 Q | 49,71 | 13 | Nie awansował | ||
200 m stylem dowolnym | 1:50,72 | 22 | Nie awansował | ||||
100 m motyl | 54.14 | 29 | Nie awansował | ||||
200 m indywidualna składanka | DNS | Nie awansował | |||||
Blaž Medvešek | 200 m stylem grzbietowym | 2:01.13 | 15 Q | 1:59.37 | 7 Q | 2:00.06 NR | 8 |
Marko Milenkovič | 400 m indywidualna składanka | 4:30.99 | 31 | Nie dotyczy | Nie awansował | ||
Emil Tahirowicz | 100 m stylem klasycznym | 1:02.12 | 17 | Nie awansował | |||
200 m stylem klasycznym | 2:18,65 | 36 | Nie awansował | ||||
Bojan Zdešar | 400 m stylem dowolnym | 3:59,38 | 31 | Nie dotyczy | Nie awansował | ||
1500 m stylem dowolnym | 15:31,57 | 20 | Nie dotyczy | Nie awansował | |||
Jernej Godec Peter Mankoč Blaž Medvešek Emil Tahirovič |
Sztafeta zmienna 4 × 100 m | 3:44,17 | 14 | Nie dotyczy | Nie awansował |
- Kobiety
Sportowiec | Wydarzenie | Ciepło | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Anja Čarman | 400 m stylem dowolnym | 4:17,79 | 24 | Nie dotyczy | Nie awansował | ||
800 m stylem dowolnym | DNS | Nie dotyczy | Nie awansował | ||||
200 m stylem grzbietowym | 2:17,62 | 23 | Nie awansował | ||||
Sara Isaković | 50 m stylem dowolnym | 26,81 | 36 | Nie awansował | |||
100 m stylem dowolnym | 56,67 | =26 | Nie awansował | ||||
200 m stylem dowolnym | 2:01.71 | 18 | Nie awansował | ||||
Alenka Kejžar | 200 m stylem grzbietowym | DNS | Nie awansował | ||||
200 m stylem klasycznym | 2:32,64 | 18 | Nie awansował | ||||
200 m indywidualna składanka | 2:18.60 | 18 | Nie awansował | ||||
Anja Klinar | 200 m motyl | 2:18.15 | 28 | Nie awansował | |||
400 m indywidualna składanka | 4:46,66 | 13 | Nie dotyczy | Nie awansował | |||
Lavra Babič Anja Čarman Sara Isaković Anja Klinar |
Sztafeta 4 × 200 m stylem dowolnym | 8:16,89 | 16 | Nie dotyczy | Nie awansował |
Tenis ziemny
Słowenia nominowała do rywalizacji w turnieju cztery tenisistki.
Sportowiec | Wydarzenie | Runda 64 | Runda 32 | Runda 16 | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik przeciwnika |
Wynik przeciwnika |
Wynik przeciwnika |
Wynik przeciwnika |
Wynik przeciwnika |
Wynik przeciwnika |
Ranga | ||
Maja Matevžič | Single kobiet |
Obata ( JPN ) W 7–6 (7–3) , 7–5 |
Williams ( USA ) L 0–6, 0–6 |
Nie awansował | ||||
Tina Pisnik |
Czarny ( ZIM ) L 3–7, 7–5, 4–6 |
Nie awansował | ||||||
Katarina Srebotnik |
Sanchez ( ESP ) K 6–3, 0–6, 6–4 |
Molik ( AUS ) L 5–7, 4–6 |
Nie awansował | |||||
Tina Križan Katarina Srebotnik |
Debel kobiet | Nie dotyczy |
Dechy / Testud ( FRA ) L 5–7, 3–6 |
Nie awansował | ||||
Maja Matevžič Tina Pisnik |
Nie dotyczy |
Yan Z / Zheng J ( CHN ) L 1–6, 2–6 |
Nie awansował |
Zobacz też
Bibliografia
Linki zewnętrzne
- Oficjalne sprawozdanie z XXVIII Olimpiady
- Słoweński Komitet Olimpijski (w języku słoweńskim)