Słowacja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 - Slovakia at the 2004 Summer Olympics
Słowacja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 | |
---|---|
Kod MKOl | SVK |
NOC | Słowacki Komitet Olimpijski i Sportowy |
Strona internetowa |
www |
w Atenach | |
Zawodnicy | 64 w 13 dyscyplinach sportowych |
Nosiciel flagi | Michał Martikán |
Medale w rankingu 29. |
|
Letnie Igrzyska Olimpijskie ( przegląd ) | |
Inne powiązane występy | |
Węgry (1896-1912) Czechosłowacja (1920-1992) |
Słowacja brała udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 w Atenach , Grecja , od 13 do 29 sierpnia 2004. Był to trzeci z rzędu występ narodu na Letnich Igrzyskach Olimpijskich od czasów post-czechosłowackich. Komitet Olimpijski słowacki wysłane w sumie 64 zawodników do igrzysk, 48 mężczyzn i 16 kobiet, aby rywalizować w 11 dyscyplinach sportowych. W gimnastyce artystycznej, na trampolinie i żeglarstwie był tylko jeden zawodnik.
W skład słowackiej drużyny wchodziło czterech medalistów olimpijskich z Sydney: pływaczka freestyle i motylek Martina Moravcove , bliźniacy Pavol i Peter Hochschorner oraz kajakarz slalomowy Michal Martikán , który później został nosicielem flagi narodowej podczas ceremonii otwarcia. Wraz z Moravcovą wśród słowackich sportowców, którzy wzięli udział w czterech edycjach Letnich Igrzysk Olimpijskich, znaleźli się sprinterzy Peter Páleš i kolarz torowy Jaroslav Jeřábek , choć wcześniej występowali w drużynie Czechosłowacji (Pales w 1988; Jerabek i Moravcova w 1992). Inni znani słowaccy sportowcy to zawodowi tenisiści Daniela Hantuchová i Karol Beck , strzelec wyborowy i były medalista olimpijski Jozef Gönci oraz mistrzyni świata w slalomie kajakowym Elena Kaliská .
Słowacja opuściła Ateny z sześcioma medalami olimpijskimi, równymi złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami po dwa, przewyższając jeden niski wynik z Sydney cztery lata wcześniej. Podczas gdy bliźniacy Hochschorner obronili tytuł olimpijski w slalomie podwójnym, słowaccy sportowcy nadal dominowali w sporcie, ponieważ Elena Kaliská i Michal Martikán zdobyli medale olimpijskie w swoich zawodach. Jozef Gönci dodał drugi brąz do swojej kariery olimpijskiej w strzelaniu z wiatrówki mężczyzn, a Jozef Krnáč ustanowił historyczny kamień milowy dla Słowacji, zdobywając pierwszy w kraju medal olimpijski w judo.
Medaliści
Medal | Nazwa | Sport | Wydarzenie | Data |
---|---|---|---|---|
Złoto | Elena Kaliská | Kajakarstwo | Slalom kobiet K-1 | 18 sierpnia |
Złoto |
Pavol Hochschorner Peter Hochschorner |
Kajakarstwo | Slalom mężczyzn C-2 | 20 sierpnia |
Srebro | Józef Krnáč | Dżudo | Mężczyźni 66 kg | 15 sierpnia |
Srebro | Michał Martikán | Kajakarstwo | Slalom mężczyzn C-1 | 18 sierpnia |
Brązowy | Józef Gönci | Strzelanie | Wiatrówka 10 m męska | 16 sierpnia |
Brązowy |
Juraj Bača Michał Riszdorfer Richard Riszdorfer Erik Vlček |
Kajakarstwo | K-4, mężczyźni 1000 m | 27 sierpnia |
lekkoatletyka
Słowaccy zawodnicy osiągnęli dotychczas standardy kwalifikacyjne w następujących konkurencjach lekkoatletycznych (maksymalnie 3 zawodników w każdej konkurencji w standardzie „A” i 1 w standardzie „B”).
- Klucz
- Uwaga – Rangi przyznawane w konkurencjach na torze mieszczą się tylko w grupie zawodnika
- Q = Zakwalifikowany do następnej rundy
- q = Zakwalifikowany do następnej rundy jako najszybszy przegrany lub , w konkurencjach terenowych, według pozycji bez osiągnięcia celu kwalifikacyjnego
- NR = rekord krajowy
- N/A = Runda nie dotyczy wydarzenia
- Bye = zawodnik nie musi uczestniczyć w rundzie
- Mężczyźni
- Wydarzenia na torze i na drodze
Sportowiec | Wydarzenie | Finał | |
---|---|---|---|
Wynik | Ranga | ||
Miłosz Batowski | 50 km pieszo | 3:59:11 | 18 |
Piotr Korczok | 3:54:22 | 14 | |
Marcel Mataninie | Maraton | 2:50:26 | 81 |
Matej Tóth | 20 km spacer | 1:28:49 | 32 |
Kazimierz Werkin | 50 km pieszo | 4:13:11 | 36 |
- Imprezy terenowe
Sportowiec | Wydarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Dystans | Pozycja | Dystans | Pozycja | ||
Marian Bokor | Rzut oszczepem | 71,74 | 32 | Nie awansował | |
Libor Charfreitag | Rzut młotem | 77.30 | 7 q | 77,54 | 7 |
Mikuláš Konopka | Pchnięcie kulą | 20,32 | 8 q | 19.92 | 10 |
Miłosław Konopka | Rzut młotem | 76,16 | 15 | Nie awansował | |
Jaroslav Žitňanský | Rzut dyskiem | 53.30 | 35 | Nie awansował |
- Kobiety
- Wydarzenia na torze i na drodze
Sportowiec | Wydarzenie | Ciepło | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | ||
Lucia Klocová | 800 m² | 2:02.17 | 5 q | 2:00.79 | 6 | Nie awansował | |
Zuzana Malíková | 20 km spacer | Nie dotyczy | 1:33:17 | 22 |
Kajakarstwo
Slalom
Sportowiec | Wydarzenie | Wstępny | Półfinał | Finał | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uruchom 1 | Ranga | Uruchom 2 | Ranga | Całkowity | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | Całkowity | Ranga | ||
Michał Martikán | C-1 ., mężczyźni | 103,51 | 6 | 97,93 | 1 | 201.44 | 1 Q | 93,25 | 1 Q | 96,03 | 4 | 189,28 | |
Jan Šajbidor | K-1 ., mężczyźni | 95,13 | 6 | 97,76 | 18 | 194,89 | 10 Q | 97,77 | 12 | Nie awansował | |||
Pavol Hochschorner Peter Hochschorner |
Mężczyźni C-2 | 100,13 | 1 | 100,91 | 1 | 201.04 | 1 Q | 101,29 | 1 Q | 105,87 | 2 | 207,16 | |
Elena Kaliská | K-1 ., kobiety | 104,24 | 2 | 108,41 | 3 | 212,65 | 2 Q | 103,74 | 1 Q | 106,29 | 1 | 210,03 | |
Gabriela Stacherová | 110.08 | 4 | 114,58 | 11 | 224,66 | 4 Q | 109,85 | 7 Q | 164,62 | 10 | 274.47 | 10 |
Sprint
- Mężczyźni
Sportowiec | Wydarzenie | Podgrzewa | Półfinały | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Martin Chorváth | K-1 500 m² | 1:42,383 | 6 q | 1:43.095 | 7 | Nie awansował | |
Robert Erban | K-1 1000 m² | 3:30,576 | 6 q | 3:33,481 | 6 | Nie awansował | |
Marian Ostrčil | C-1 500 m² | 1:58,357 | 6 q | 1:52.871 | 6 | Nie awansował | |
C-1 1000 m² | 3:56,962 | 3 q | 3:53.820 | 3 Q | 3:54.629 | 7 | |
Daniel Biksadský Peter Paleš |
C-2 500 m² | 1:45.860 | 6 q | 1:44,732 | 6 | Nie awansował | |
C-2 1000 m² | 3:47,263 | 6 q | 3:46.036 | 7 | Nie awansował | ||
Juraj Bača Michał Riszdorfer Richard Riszdorfer Erik Vlček |
K-4 1000 m² | 2:53.256 | 1 Q | Do widzenia | 2:59,314 |
- Kobiety
Sportowiec | Wydarzenie | Podgrzewa | Półfinały | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Marcela Erbanowa | K-1 500 m² | 1:53.508 | 1 Q | Do widzenia | 1:52.685 | 5 |
Legenda kwalifikacji: Q = Zakwalifikuj się do finału; q = Zakwalifikuj się do półfinału
Jazda rowerem
Droga
Sportowiec | Wydarzenie | Czas | Ranga |
---|---|---|---|
Matej Jurčo | Wyścig szosowy mężczyzn | Nie skończyłem | |
Jazda na czas mężczyzn | 1:04:22,58 | 35 | |
Martin Riška | Wyścig szosowy mężczyzn | 5:51:28 | 71 |
Ścieżka
- Sprint
Sportowiec | Wydarzenie | Kwalifikacja | Runda 1 | Repasaż 1 | Runda 2 | Repasaż 2 | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas Prędkość (km/h) |
Ranga | Czas opozycji Prędkość (km/h) |
Czas opozycji Prędkość (km/h) |
Czas opozycji Prędkość (km/h) |
Czas opozycji Prędkość (km/h) |
Czas opozycji Prędkość (km/h) |
Czas opozycji Prędkość (km/h) |
Czas opozycji Prędkość (km/h) |
Ranga | ||
Jaroslav Jeřábek | Sprint mężczyzn | 10,758 66,926 |
16 |
Bourgain ( FRA ) L |
Ng ( MAS ) Yang HC ( KOR ) L |
Nie awansował | |||||
Peter Bazálik Jaroslav Jeřábek Ján Lepka |
Drużynowy sprint mężczyzn | 45,978 58,723 |
12 | Nie awansował |
- Keirin
Sportowiec | Wydarzenie | 1. runda | Repasaż | 2. runda | Finał |
---|---|---|---|---|---|
Ranga | Ranga | Ranga | Ranga | ||
Jaroslav Jeřábek | keirin męska | 4 R | 5 | Nie awansował |
- omnia
Sportowiec | Wydarzenie | Zwrotnica | Okrążenia | Ranga |
---|---|---|---|---|
Martin Liška Jozef Žabka |
Madison męska | 5 | -2 | 15 |
Kolarstwo górskie
Sportowiec | Wydarzenie | Czas | Ranga |
---|---|---|---|
Luboš Kondis | Bieg przełajowy mężczyzn | 2:31:15 | 34 |
Janka Števková | Bieg przełajowy kobiet | Nie skończyłem |
Gimnastyka
Artystyczny
- Kobiety
Sportowiec | Wydarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Aparat | Całkowity | Ranga | Aparat | Całkowity | Ranga | ||||||||
V | UB | nocleg ze śniadaniem | F | V | UB | nocleg ze śniadaniem | F | ||||||
Zuzana Sekerová | Dookoła | 9,162 | 8,912 | 8.787 | 8,512 | 35,373 | 47 | Nie awansował |
Trampolina
Sportowiec | Wydarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | ||
Katarina Prokeszowa | damskie | 61,90 | 10 | Nie awansował |
Dżudo
Dwóch słowackich judoków zakwalifikowało się do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2004.
Sportowiec | Wydarzenie | Runda 32 | Runda 16 | Ćwierćfinały | Półfinały | Repasaż 1 | Repasaż 2 | Repasaż 3 | Finał / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Ranga | ||
Józef Krnáč | Mężczyźni –66 kg |
Alassane ( NIG ) W 0200-0000 |
Peñas ( ESP ) W 1011–0000 |
Meridja ( ALG ) W 1001–0000 |
Arencibia ( CUB ) W 1010–0002 |
Do widzenia |
Uchishiba ( Japonia ) L 0000–1000 |
|||
Zoltán Pálkovács | Mężczyźni -100 kg |
Lemaire ( FRA ) L 0000–1000 |
Nie awansował |
Wioślarstwo
Słowaccy wioślarze zakwalifikowali następujące łodzie:
- Mężczyźni
Sportowiec | Wydarzenie | Podgrzewa | Repasaż | Półfinały | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Lukáš Babač Ľuboš Podstupka |
Lekkie podwójne czaszki | 6:22,00 | 3 R | 6:25,75 | 2 SA/B | 6:29.44 | 6 FB | 6:58,78 | 11 |
Legenda kwalifikacji: FA = Finał A (medal); FB = Finał B (bez medalu); FC = Finał C (nie medalowy); FD = Finał D (bez medalu); FE = Finał E (nie medalowy); FF = Finał F (nie medalowy); SA/B = półfinały A/B; SC/D = Półfinały C/D; SE/F = Półfinały E/F; R =Repasaż
Żeglarstwo
Żeglarze słowaccy zakwalifikowali jedną łódź na każdą z poniższych imprez.
- Mężczyźni
Sportowiec | Wydarzenie | Wyścigi | Punkty netto | Ostateczna ranga | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Martin Lapoš | Mistral |
|
27 | 34 | 33 | 32 | 27 | 32 | 30 | 34 | 33 | 27 | 309 | 34 |
M = wyścig medalowy; OCS = Po kursowej stronie linii startu; DSQ = zdyskwalifikowany; DNF = Nie skończył; DNS = Nie rozpoczęło się; RDG = przyznane zadośćuczynienie
Strzelanie
Trzech słowackich strzelców (dwóch mężczyzn i jedna kobieta) zakwalifikowało się do rywalizacji w następujących konkurencjach:
- Mężczyźni
Sportowiec | Wydarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Zwrotnica | Ranga | Zwrotnica | Ranga | ||
Józef Gönci | Wiatrówka 10 m | 596 | 4 Q | 697,4 | |
50 m karabin podatny | 598 | 3 Q | 700,5 | 4 | |
Karabin 50 m 3 pozycje | 1162 | =9 | Nie awansował | ||
Matej Meszáros | Wiatrówka 10 m | 594 | =9 | Nie awansował |
- Kobiety
Sportowiec | Wydarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Zwrotnica | Ranga | Zwrotnica | Ranga | ||
Andrea Stranovská | Skeet | 66 | 12 | Nie awansował |
Pływanie
Słowaccy pływacy zdobyli standardy kwalifikacyjne w następujących konkurencjach (maksymalnie 2 pływaków w każdej konkurencji w standardowym czasie A i 1 w standardowym czasie B):
- Mężczyźni
Sportowiec | Wydarzenie | Ciepło | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Lubosz Kriżkoń | 100 m stylem grzbietowym | 56,62 | 27 | Nie awansował |
- Kobiety
Sportowiec | Wydarzenie | Ciepło | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Martina Moravcová | 50 m stylem dowolnym | 25,69 | 17 | Nie awansował | |||
100 m stylem dowolnym | 55,17 | 8 Q | 55.08 | 8 Q | 55,12 | 7 | |
200 m stylem dowolnym | 2:01,00 | 15 Q | 1:59,96 | 12 | Nie awansował | ||
100 m motyl | 58,48 | 4 Q | 58,66 | 5 Q | 58,96 | 6 |
Pływanie synchroniczne
Do kobiecego duetu zakwalifikowały się dwie słowackie pływaczki synchroniczne.
Sportowiec | Wydarzenie | Procedura techniczna | Dowolna rutyna (wstępna) | Dowolna rutyna (ostateczna) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zwrotnica | Ranga | Zwrotnica | Razem (techniczny + bezpłatny) | Ranga | Zwrotnica | Razem (techniczny + bezpłatny) | Ranga | ||
Veronika Feriancová Katarina Havlíková |
Duet | 41,167 | =21 | 41.417 | 82,584 | 22 | Nie awansował |
Tenis ziemny
Słowacja nominowała trzy tenisistki i cztery tenisistki do rywalizacji w turnieju tenisowym.
- Mężczyźni
Sportowiec | Wydarzenie | Runda 64 | Runda 32 | Runda 16 | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik przeciwnika |
Wynik przeciwnika |
Wynik przeciwnika |
Wynik przeciwnika |
Wynik przeciwnika |
Wynik przeciwnika |
Ranga | ||
Karol Beck | Syngiel |
Calleri ( ARG ) L 6–2, 3–6, 6–8 |
Nie awansował | |||||
Dominik Hrbatý |
El Aynaoui ( MAR ) K 6–3, 6–4 |
Dent ( USA ) L 6–7 (4–7) , 3–6 |
Nie awansował | |||||
Karol Kučera |
Safin ( ros. ) L 0–6, 4–6 |
Nie awansował | ||||||
Karol Beck Dominik Hrbatý |
Debel | Nie dotyczy |
Nestor / Niemeyer ( CAN ) L 2–6, 5–7 |
Nie awansował |
- Kobiety
Sportowiec | Wydarzenie | Runda 64 | Runda 32 | Runda 16 | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik przeciwnika |
Wynik przeciwnika |
Wynik przeciwnika |
Wynik przeciwnika |
Wynik przeciwnika |
Wynik przeciwnika |
Ranga | |||
Daniela Hantuchowa | Syngiel |
Schaul ( LUX ) K 6–1, 6–1 |
Schnyder ( SUI ) L 6–3, 1–6, 4–6 |
Nie awansował | |||||
Lubomira Kurhajcová |
Raymond ( USA ) L 4–6, 6–4, 3–6 |
Nie awansował | |||||||
Martina Suchań |
Petrova ( ROSJA ) L 3–6, 3–6 |
Nie awansował | |||||||
Daniela Hantuchová Janette Husárová |
Debel | Nie dotyczy |
Casanova / Schnyder ( SUI ) L 3–6, 4–6 |
Nie awansował | |||||
Lubomira Kurhajcová Martina Suchá |
Nie dotyczy |
Elia / Schiavone ( ITA ) L 2–6, 4–6 |
Nie awansował |
Podnoszenie ciężarów
Do następujących zawodów zakwalifikowało się trzech słowackich ciężarowców:
Sportowiec | Wydarzenie | Urywek | Czyste i szarpnięcie | Całkowity | Ranga | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | ||||
Miroslav Janíček | Mężczyźni –69 kg | 125 | 15 |
|
DNF | 125 | DNF |
Rudolf Lukáč | Mężczyźni –77 kg | 147,5 | 18 | 187,5 | =12 | 335 | 15 |
Martin Tešovič | Mężczyźni –105 kg |
|
DNF | — | — | — | DNF |
Zapasy
- Klucz
- VT – Zwycięstwo przez Upadek .
- PP - Decyzja punktowa - przegrany z punktami technicznymi.
- PO - Decyzja punktowa - przegrany bez punktów technicznych.
- Freestyle mężczyzn
Sportowiec | Wydarzenie | Pula eliminacji | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Ranga | Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Ranga | ||
Stefan Fernyák | -66 kg |
Çubukçu ( TUR ) L 1–3 PP |
Hatos ( HUN ) L 1–3 PP |
3 | Nie awansował | 17 | ||
Piotr Pecha | −96 kg |
Laliotis ( GRE ) W 3–1 PP |
Wang Yy ( CHN ) L 1–3 PP |
2 | Nie awansował | 12 |
- Grecko-rzymski mężczyzna
Sportowiec | Wydarzenie | Pula eliminacji | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Ranga | Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Wynik opozycji |
Ranga | ||
Attila Batky | −84 kg |
Kenjeev ( KGZ ) W 3–1 PP |
Abrahamian ( SWE ) L 0–3 PO |
Matsumoto ( Japonia ) L 1–3 PP |
3 | Nie awansował | 10 |
Zobacz też
Bibliografia
Zewnętrzne linki
- Oficjalne sprawozdanie z XXVIII Olimpiady
- Słowacki Komitet Olimpijski (w języku słowackim)