Drużyna Pucharu Federacji Serbii - Serbia Fed Cup team
Serbia | |
---|---|
Kapitan | Dušan Vemić |
Ranking ITF | 21 (12 listopada 2018) |
Najwyższy ranking ITF | 4 (23 kwietnia 2012) |
Zabarwienie | czerwono-biały |
Pierwszy rok | 1995 |
Minęły lata | 24 |
Rozegrane remisy (W – L) | 81 (50–31) |
Lata w World Group |
7 (4–5) |
Zdobywcy drugiego miejsca | 1 ( 2012 ) |
Najwięcej wygranych | Jelena Janković (34–16) |
Większość singli wygrywa | Jelena Janković (27–11) |
Większość gier podwójnych wygrywa |
Dragana Zarić (15–11) Sabrina Goleš (15–5) |
Najlepsza drużyna deblowa |
Katarina Mišić / Dragana Zarić (6–0) Sabrina Goleš / Renata Šašak (6–3) |
Rozegrano większość remisów | Dragana Zarić (37) |
Przez większość lat grał | Jelena Janković (12) |
Zespół serbski Fed Cup reprezentuje Serbię w Fed Cup tenis konkurencji i są regulowane przez Federację Tenisa Serbii . Będą rywalizować w 2019 Fed Cup Europe / Africa Zone Group I na Venue 1 w Bath w Wielkiej Brytanii. Od 5 czerwca 2006 roku drużyna gra pod nazwą Serbia.
Drużyna dotarła do finału 2012 roku po pokonaniu Belgii i Rosji na wyjeździe i przegrała z Czechami w Pradze w swoim pierwszym finale Pucharu Fed .
Komitet Olimpijski Serbii ogłosił drużynę Fed Cup najlepszą drużyną żeńską roku 2012.
Obecna drużyna
Następujący zawodnicy zostali powołani na Fed Cup Europe / Africa Zone Group I w lutym 2019.
Gracz | Ranking singli | Ranga podwójna | Zagrał pierwszy rok | Liczba krawatów | Całkowita wygrana / przegrana | Pojedyncza wygrana / przegrana | Podwójne wygrane / przegrane |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Aleksandra Krunić | 57 | 46 | 2009 | 13 | 11–7 | 6–4 | 5–3 |
Olga Danilović | 112 | 124 | 2018 | 3 | 3–3 | 3–0 | 0–3 |
Ivana Jorović | 117 | 690 | 2015 | 11 | 11–7 | 7–4 | 4–3 |
Nina Stojanović | 248 | 99 | 2014 | 9 | 5–7 | 1–4 | 4–3 |
Ostatnie wezwania
Następujący zawodnicy byli częścią zespołu w ciągu ostatnich kilku lat.
Gracz | Ranking WTA | Zagrał pierwszy rok | Całkowita wygrana / przegrana | Pojedyncza wygrana / przegrana | Podwójne wygrane / przegrane | W zeszłym roku grał |
---|---|---|---|---|---|---|
Dejana Radanović | 213 | 2017 | 2–3 | 2–1 | 0–2 | 2018 |
Jovana Jakšić | 277 | 2014 | 2–3 | 0–2 | 2–1 | 2016 |
Bojana Marinković | - 65 ITF |
2017 | 0–3 | 0–0 | 0–3 | 2018 |
Jelena Janković | Nieaktywny (72) * |
2001 | 34–16 | 27–11 | 7–5 | 2016 |
Doroteja Erić | Nieaktywny | 2015 DNP | 0–0 | 0–0 | 0–0 | 2015 DNP |
Ana Ivanovic | Na emeryturze | 2006 | 20–9 | 17–7 | 3–2 | 2015 |
Bojana Jovanovski Petrović | Na emeryturze | 2010 | 6–11 | 4–9 | 2–2 | 2014 (DNP 2016) |
Vesna Dolonc | Na emeryturze | 2013 | 1–4 | 1–3 | 0–1 | 2014 |
Vojislava Lukić | Na emeryturze | 2007 | 2–2 | 1–2 | 1–0 | 2007 (2015 DNP) |
- * Ranking specjalny
- Rankingi WTA na dzień 4 lutego 2019 r
Historia
Przed 1992 rokiem
Serbia, wraz z innymi krajami byłej Jugosławii , rywalizowała w swoim pierwszym Pucharze Federacji w 1969 roku jako drużyna Jugosławii Fed Cup do 1992 roku . Jugosławia dotarła do półfinału w 1984 roku z mistrzynią Francji Open z 1977 roku, Mima Jaušovec i Sabrina Goleš w drużynie.
Od 1995r
Wraz z obecną drużyną Czarnogóry Fed Cup , Serbia rywalizowała pod nazwą Jugosławii od 1995 do 2003 roku ; a od 2004 - 2006 pod nazwą Serbia i Czarnogóra . Po ogłoszeniu przez Czarnogórę niepodległości Serbia konkuruje pod obecną nazwą od 2007 roku .
Największy sukces od 1995 roku to moment, w którym drużyna Serbii Fed Cup dotarła do finału w Grupie Światowej Fed Cup 2012 , gdzie przegrała z Czechami na wyjeździe.
Rok | Nazwa kraju | Minęły lata | Rozegrane remisy | Lata w World Group | Najlepszy wynik |
---|---|---|---|---|---|
1969 - 1992 | Socjalistyczna Federalna Republika Jugosławii (SFRJ) | 19 | 53 (24–29) |
- | Losowanie główne - półfinały 1984 |
1995 - 2003 | Federalna Republika Jugosławii (SRJ) | 9 | 34 (20–14) |
0 | Strefa Europa / Afryka, Grupa I Play-offs 2002 , 2003 |
2004 - 2006 | Serbia i Czarnogóra (SCG) | 3 | 11 (7–4) |
0 | Strefa Europa / Afryka, Grupa I Play-offs 2004 , 2006 |
2007 - | Serbia (SRB) | 12 | 36 (23–13) |
3 (2–3) |
Finał 2012 |
1969 - | Ogólnie | 43 |
134 (74– 60) |
3 (2–3) |
Finał 2012 |
Serbia uważa się za bezpośredniego następcę drużyny Fed Cup Serbii i Czarnogóry, FR Jugosławii i SFR Jugosławii.
Wyniki
Zawody | 1963 | 1964 | 1965 | 1966 | 1967 | 1968 | 1969 | 1970 | 1971 | 1972 | 1973 | 1974 | 1975 | 1976 | 1977 | 1978 | 1979 | 1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | W – L | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puchar Federacji | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Grupa światowa | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | 2R | 2R | QF | ZA | 1R | 1R | 1R | 2R | ZA | 2R | 2R | 2R | 1R | 1R | QF | SF | 2R | 2R | 2R | 1R | 1R | Q1 | 1R | ZA | Susp. | 22–27 | |||||||
Strefa Europa / Afryka | Nie odbyło | QF | 2–2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Wygrana Przegrana | - | - | - | - | - | - | 0–1 | 0–2 | 0–0 | - | 0–2 | 0–0 | 0–2 | 1–1 | - | 1–1 | 1–1 | 1–1 | 2–2 | 0–0 | 2–1 | 3–1 | 1–1 | 2–1 | 1–1 | 1–2 | 4–2 | 2–2 | 0–3 | 2–2 | - | - | 24–29 |
Zawody | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | W – L | |||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puchar Fed | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Grupa światowa | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | QF | ZA | fa | QF | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | 2–3 | |||||||||||||||||
World Group Play-offs | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | NH | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | W. | L | W. | ZA | L | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | 2–2 | |||||||||||||||||
Grupa światowa II | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | Nie odbyło | ZA | ZA | ZA | ZA | W. | ZA | W. | ZA | ZA | L | ZA | L | ZA | ZA | 2–2 | |||||||||||||||||||||
World Group II Play-offs | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | L | W. | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | L | W. | L | L | ZA | 2–4 | ||||||||||||||||||||||
Grupa stref Europa / Afryka I | ZA | 13-16 | ZA | 9-12 | 13-16 | ZA | 5-8 | PO | PO | PO | 7-8 | PO | W. | W. | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | W. | ZA | W. | PO | 29–19 | |||||||||||||||||
Grupa stref Europa / Afryka II | W. | ZA | W. | ZA | ZA | W. | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | ZA | 13–1 | |||||||||||||||||
Wygrana Przegrana | 4–1 | 0–3 | 5–0 | 1–2 | 0–3 | 4–0 | 2–1 | 2–2 | 2–2 | 2–1 | 2–2 | 3–1 | 3–2 | 4–0 | 2–0 | 0–2 | 2–0 | 2–1 | 0–2 | 0–2 | 4–0 | 0–2 | 4–1 | 2–1 | 74–60 | |||||||||||||||||
Ranking na koniec roku | 32 | 32 | 28 | 31 | 24 | 19 | 14 | 7 | 11 | 7 | 4 | 4 | 6 | 10 | 24 | 17 | 21 |
Pojedynki od 2007 roku pod obecną nazwą Serbia
Rok | Konkurencja | Data | Powierzchnia | Lokalizacja | Przeciwnik | Wynik | Wynik |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2007 | Grupa stref Europa / Afryka I, pula C | 18 kwietnia | glina | Płowdiw , Bułgaria | Estonia | 3: 0 | Wygrała |
Grupa stref Europa / Afryka I, pula C | 19 kwi | glina | Płowdiw , Bułgaria | Szwecja | 1: 2 | Stracony | |
Grupa stref Europa / Afryka I, pula C | 20 kwietnia | glina | Płowdiw , Bułgaria | Słowenia | 2: 1 | Wygrała | |
Grupa stref Europa / Afryka I Play-offy | 21 kwietnia | glina | Płowdiw , Bułgaria | Rumunia | 2: 1 | Wygrała | |
World Group II Play-offs | 14–15 lipca | trudne (i) | Koszyce , Słowacja | Słowacja | 1: 4 | Stracony | |
2008 | Grupa stref Europa / Afryka I, pula D | 31 sty | dywan (i) | Budapeszt , Węgry | Polska | 2: 1 | Wygrała |
Grupa stref Europa / Afryka I, pula D | 1 lutego | dywan (i) | Budapeszt , Węgry | Rumunia | 2: 1 | Wygrała | |
Grupa stref Europa / Afryka I Play-offy | 2 lutego | dywan (i) | Budapeszt , Węgry | Holandia | 2: 0 | Wygrała | |
World Group II Play-offs | 26–27 kwietnia | trudne (i) | Zagrzeb , Chorwacja | Chorwacja | 3: 2 | Wygrała | |
2009 | Grupa światowa II | 7-8 lutego | trudne (i) | Belgrad , Serbia | Japonia | 4: 1 | Wygrała |
World Group Play-offs | 25–26 kwietnia | glina | Lleida , Hiszpania | Hiszpania | 4: 0 | Wygrała | |
2010 | Grupa światowa 1. runda | 6-7 lutego | trudne (i) | Belgrad , Serbia | Rosja | 2: 3 | Stracony |
World Group Play-offs | 24–25 kwietnia | glina (i) | Belgrad , Serbia | Słowacja | 2: 3 | Stracony | |
2011 | Grupa światowa II | 5–6 lutego | trudne (i) | Nowy Sad , Serbia | Kanada | 3: 2 | Wygrała |
World Group Play-offs | 16–17 kwietnia | glina (i) | Bratysława , Słowacja | Słowacja | 3: 2 | Wygrała | |
2012 | Grupa światowa 1. runda | 4-5 lutego | trudne (i) | Charleroi , Belgia | Belgia | 3: 2 | Wygrała |
Półfinały World Group | 21–22 kwietnia | glina (i) | Moskwa , Rosja | Rosja | 3: 2 | Wygrała | |
Światowy finał grupowy | 3-4 listopada | trudne (i) | Praga , Republika Czeska | Republika Czeska | 1: 3 | Drugie miejsce | |
2013 | Grupa światowa 1. runda | 9–10 lutego | trudne (i) | Nisz , Serbia | Słowacja | 2: 3 | Stracony |
World Group Play-offs | 20–21 kwietnia | glina | Stuttgart , Niemcy | Niemcy | 2: 3 | Stracony | |
2014 | Grupa światowa II | 8–9 lutego | trudne (i) | Montreal , Kanada | Kanada | 1: 4 | Stracony |
World Group II Play-offs | 19–20 kwietnia | glina | Bukareszt , Rumunia | Rumunia | 1: 4 | Stracony | |
2015 | Europa / Afryka, strefa, grupa I, pula A | 4 lutego | trudne (i) | Budapeszt , Węgry | Austria | 3: 0 | Wygrała |
Europa / Afryka, strefa, grupa I, pula A | 5 lutego | trudne (i) | Budapeszt , Węgry | Węgry | 2: 1 | Wygrała | |
Grupa stref Europa / Afryka I Play-offy | 7 lutego | trudne (i) | Budapeszt , Węgry | Chorwacja | 2: 0 | Wygrała | |
World Group II Play-offs | 18–19 kwietnia | ciężko | Nowy Sad , Serbia | Paragwaj | 4: 1 | Wygrała | |
2016 | Grupa światowa II | 6-7 lutego | trudne (i) | Kraljevo , Serbia | Hiszpania | 0: 4 | Stracony |
World Group II Play-offs | 16–17 kwietnia | glina (i) | Belgrad , Serbia | Belgia | 2: 3 | Stracony | |
2017 | Grupa stref Europa / Afryka I, pula D | 8 lutego | trudne (i) | Tallinn , Estonia | Estonia | 2: 1 | Wygrała |
Grupa stref Europa / Afryka I, pula D | 9 lutego | trudne (i) | Tallinn , Estonia | Bułgaria | 2: 1 | Wygrała | |
Grupa stref Europa / Afryka I, pula D | 10 lutego | trudne (i) | Tallinn , Estonia | Izrael | 2: 1 | Wygrała | |
Grupa stref Europa / Afryka I Play-offy | 11 lutego | trudne (i) | Tallinn , Estonia | Polska | 2: 1 | Wygrała | |
World Group II Play-offs | 22–23 kwietnia | trudne (i) | Zrenjanin , Serbia | Australia | 0: 4 | Stracony | |
2018 | Europa / Afryka, strefa, grupa I, pula A | 7 lutego | trudne (i) | Tallinn , Estonia | Bułgaria | 2: 1 | Wygrała |
Europa / Afryka, strefa, grupa I, pula A | 9 lutego | trudne (i) | Tallinn , Estonia | Gruzja | 2: 1 | Wygrała | |
Grupa stref Europa / Afryka I Play-offy | 10 lutego | trudne (i) | Tallinn , Estonia | Łotwa | 1: 2 | Stracony |
Poprzednie zespoły
- 1993 : sankcje sportowe ONZ
- 1994 : Sankcje sportowe ONZ
- 1995 : Dragana Zarić - Katarina Dašković - Dragana Ilić - Branislava Ivanović
- 1996 : Dragana Zarić - Sandra Naćuk - Branislava Ivanović
- 1997 : Dragana Zarić - Sandra Naćuk - Dragana Ilić - Ljiljana Nanušević
- 1998 : Sandra Naćuk - Dragana Zarić - Tatjana Ječmenica - Sanja Jukić
- 1999 : Dragana Zarić - Branka Bojović - Borka Majstorović
- 2000 : Katarina Mišić - Marina Petrović - Dragana Zarić - Renata Ljukovčan
- 2001 : Sandra Naćuk - Dragana Zarić - Katarina Mišić - Jelena Janković
- 2002 : Dragana Zarić - Katarina Mišić - Jelena Janković - Daniela Berček
- 2003 : Jelena Janković - Dragana Zarić - Katarina Mišić - Ana Jovanović (DNP)
- 2004 : Jelena Dokic - Jelena Janković - Ana Timotić - Dragana Zarić
- 2005 : Jelena Janković - Ana Timotić - Dragana Zarić - Ana Jovanović
- 2006 : Ana Ivanovic - Ana Timotić - Danica Krstajić - Ana Veselinović (DNP)
- 2007 : Jelena Janković - Vojislava Lukić - Ana Timotić - Ana Jovanović - Nataša Zorić (DNP)
- 2008 : Jelena Janković - Ana Ivanovic - Jelena Janković - Ana Jovanović - Teodora Mirčić
- 2009 : Jelena Janković - Ana Ivanovic - Ana Jovanović - Aleksandra Krunić - Bojana Jovanovski (DNP)
- 2010 : Jelena Janković - Ana Ivanovic - Bojana Jovanovski - Ana Jovanović (DNP) - Aleksandra Krunić (DNP)
- 2011 : Jelena Janković - Ana Ivanovic - Bojana Jovanovski - Aleksandra Krunić - Ana Jovanović - Tamara Čurović (DNP)
- 2012 : Jelena Janković - Ana Ivanovic - Bojana Jovanovski - Aleksandra Krunić - Natalija Kostić (DNP)
- 2013 : Ana Ivanovic - Bojana Jovanovski - Vesna Dolonc - Aleksandra Krunić - Ivana Jorović (DNP)
- 2014 : Ana Ivanovic - Bojana Jovanovski - Vesna Dolonc - Jovana Jakšić - Aleksandra Krunić (DNP) - Nina Stojanović
- 2015 : Ana Ivanovic - Jelena Janković (DNP) - Aleksandra Krunić - Ivana Jorović - Doroteja Erić (DNP) - Vojislava Lukić (DNP)
- 2016 : Jelena Janković - Bojana Jovanovski (DNP) - Aleksandra Krunić - Jovana Jakšić - Ivana Jorović - Nina Stojanović
- 2017 : Aleksandra Krunić - Nina Stojanović - Ivana Jorović - Dejana Radanović - Bojana Marinković - Olga Danilović (INJ)
- 2018 : Dejana Radanović - Olga Danilović - Bojana Marinković - Ivana Jorović (INJ)
Kapitanowie
- Lea Habunek , 1968–1981
- Jelena Genčić , 1981–1994
- Dragan Ćirić , 1995–1997
- Biljana Veselinović , 1997–2004
- Tatjana Ječmenica , 2005–2007
- Dejan Vraneš , 2007–2014
- Tatjana Ječmenica, 2014–2020
- Dušan Vemić , 2020–
Zobacz też
Bibliografia
Linki zewnętrzne
- Strona zespołu na BillieJeanKingCup.com, oficjalnej stronie turnieju Billie Jean King Cup