Norwegia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 - Norway at the 2004 Summer Olympics
Norwegia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 | |
---|---|
Kod IOC | ANI |
NOC | Norweski Komitet Olimpijski i Konfederacja Sportu |
Stronie internetowej |
www |
w Atenach | |
Konkurenci | 53 w 12 dyscyplinach sportowych |
Nosiciel flagi | Harald Stenvaag |
Medale na 17 miejscu |
|
Występy na letnich igrzyskach olimpijskich ( przegląd ) | |
Inne powiązane występy | |
1906 Intercalated Games |
Norwegia startował na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2004 w Atenach , w Grecji , w dniach od 13 do 29 sierpnia 2004. Był to naród dwudziesty czwarty występ na Letnich Igrzyskach Olimpijskich, z wyjątkiem Letnie Igrzyska Olimpijskie 1904 w St. Louis, i Letnie Igrzyska Olimpijskie 1980 w Moskwie ze względu na poparcie tego kraju dla bojkotu Stanów Zjednoczonych . Wobec braku kobiecych drużyn piłkarskich i ręcznych, Norweski Komitet Olimpijski i Paraolimpijski oraz Konfederacja Sportu wysłały na Igrzyska najmniejszą delegację w kraju od czasu letnich igrzysk olimpijskich w Meksyku w 1968 roku . W sumie 53 sportowców, 36 mężczyzn i 17 kobiet, rywalizowało tylko w 12 różnych dyscyplinach sportowych. Był tylko jeden zawodnik w badmintonie, pływaniu, taekwondo, podnoszeniu ciężarów i zapasach.
Szesnastu zawodniczek z norweskiej drużyny rywalizowało wcześniej w Sydney, w tym srebrna medalistka olimpijska Kjersti Plätzer w marszu kobiet i Olaf Tufte w pojedynczych czaszkach mężczyzn. W wieku 51 lat weteran strzelania z karabinu Harald Stenvaag został drugim Norwegiem w historii letnich igrzysk olimpijskich, który wziął udział w sześciu igrzyskach, pobijając rekord ustanowiony przez żeglarza Magnusa Konowa . Został wyznaczony przez Narodowy Komitet Olimpijski do noszenia norweskiej flagi podczas ceremonii otwarcia. Inni znani norwescy sportowcy to para kajaków i mistrzowie świata Nils Olav Fjeldheim i Eirik Verås Larsen , rodzeństwo żeglarskie Christoffer i Siren Sundby oraz pływak stylem klasycznym Alexander Dale Oen , najmłodszy z zespołu w wieku 19 lat.
Pomimo wystawienia najmniejszej drużyny od 1968 roku, Norwegia opuściła Ateny z niezwykłą sumą sześciu medali, pięciu złotych i jednego brązu. W rezultacie Igrzyska były uważane za najbardziej udane Letnie Igrzyska Olimpijskie w kraju od 1920 roku.
Medaliści
Medal | Nazwa | Sport | Zdarzenie | Data |
---|---|---|---|---|
Złoto | Olaf Tufte | Wioślarstwo | Dwójki pojedyncze mężczyzn | 21 sierpnia |
Złoto | Syrena Sundby | Żeglarstwo | Klasa europejska | 22 sierpnia |
Złoto | Eirik Verås Larsen | Kajakarstwo | K-1, mężczyźni 1000 m | 27 sierpnia |
Złoto | Gunn-Rita Dahle Flesjå | Jazda rowerem | Narty biegowe kobiet | 27 sierpnia |
Złoto | Andreas Thorkildsen | lekkoatletyka | Rzut oszczepem mężczyzn | 28 sierpnia |
Brązowy |
Nils Olav Fjeldheim Eirik Verås Larsen |
Kajakarstwo | K-2, mężczyźni 1000 m | 27 sierpnia |
lekkoatletyka
Jak dotąd norwescy sportowcy osiągnęli standardy kwalifikacyjne w następujących konkurencjach lekkoatletycznych (maksymalnie 3 zawodników w każdej konkurencji w standardzie „A” i 1 w standardzie „B”).
- Klucz
- Uwaga - Oceny przyznawane za wyścigi na torze dotyczą wyłącznie biegu zawodnika
- Q = zakwalifikowany do następnej rundy
- q = Zakwalifikowany do następnej rundy jako najszybszy przegrany lub , w zawodach terenowych, według pozycji bez osiągnięcia celu kwalifikacyjnego
- NR = rekord krajowy
- N / A = Runda nie dotyczy wydarzenia
- Bye = zawodnik nie musi uczestniczyć w rundzie
- Mężczyźni
- Wydarzenia na torze i drogach
Sportowiec | Zdarzenie | Ciepło | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | ||
Marius Bakken | 5000 m | 13: 36,38 | 12 | Nie posunął się naprzód | |
Trond Nymark | 50 km pieszo | Nie dotyczy | 3:53:20 | 13 | |
Jim Svenøy | 3000 m z przeszkodami | 8: 33,97 | 10 | Nie posunął się naprzód | |
Erik Tysse | 20 km pieszo | Nie dotyczy | DNS |
- Wydarzenia terenowe
Sportowiec | Zdarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Dystans | Pozycja | Dystans | Pozycja | ||
Ronny Nilsen | Rzut oszczepem | 72,70 | 29 | Nie posunął się naprzód | |
Andreas Thorkildsen | 81,74 | 8 Q | 86,50 |
Sportowiec | Zdarzenie | 100 m | LJ | SP | HJ | 400 m | 110H | DT | PV | JT | 1500 m | Finał | Ranga |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hans Olav Uldal | Wynik | 11.23 | 6.99 | 13,53 | 1.85 | 50,95 | 15.09 | 43.01 | 4.50 | 60,00 | 4: 41,70 | 7495 | 27 |
Zwrotnica | 810 | 811 | 700 | 670 | 771 | 839 | 726 | 760 | 738 | 670 |
- Kobiety
- Wydarzenia na torze i drogach
Sportowiec | Zdarzenie | Ciepło | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | ||
Stine Larsen | Maraton | Nie dotyczy | 2:39:55 | 24 | |||
Trine Pilskog | 1500 m | 4: 08,61 | 10 | Nie posunął się naprzód | |||
Kjersti Plätzer | 20 km pieszo | Nie dotyczy | 1: 30,49 | 12 |
Badminton
Sportowiec | Zdarzenie | 1/32 finału | 1/8 finału | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Ranga | ||
Jim Ronny Andersen | Gra pojedyncza mężczyzn |
Yang ( GUA ) W 15–9, 8–15, 15–6 |
Kuncoro ( INA ) L 7–15, 6–15 |
Nie posunął się naprzód |
Kajakarstwo
Sprint
Sportowiec | Zdarzenie | Ogrzewa | Półfinały | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Eirik Verås Larsen | K-1 500 m, mężczyźni | 1: 36,905 | 1 q | 1: 38,361 | 1 Q | 1: 38,667 | 4 |
K-1, mężczyźni 1000 m | 3: 25,150 | 1 Q | PA | 3: 25,897 | |||
Nils Olav Fjeldheim Eirik Verås Larsen |
K-2, mężczyźni 1000 m | 3: 09,247 | 1 Q | PA | 3: 19,528 | ||
Andreas Gjersøe Mattis Næss Jacob Norenberg Alexander Wefald |
K-4, mężczyźni 1000 m | 2: 54,894 | 4 q | 2: 54,350 | 2 Q | 3: 01.698 | 5 |
Legenda kwalifikacji: P = kwalifikacja do finału; q = Zakwalifikuj się do półfinału
Jazda rowerem
Droga
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Czas | Ranga |
---|---|---|---|
Kurt Asle Arvesen | Wyścig drogowy | 5:41:56 | 9 |
Okres próbny | 1: 02: 21,28 | 28 | |
Morten Hegreberg | Wyścig drogowy | Nie skończyłem | |
Thor Hushovd | Wyścig drogowy | Nie skończyłem | |
Okres próbny | 1: 03: 10,36 | 32 | |
Mads Kaggestad | Wyścig drogowy | Nie skończyłem |
- Kobiety
Sportowiec | Zdarzenie | Czas | Ranga |
---|---|---|---|
Lene Byberg | Wyścig drogowy | 3:33:35 | 48 |
Linn Torp | 3:40:43 | 53 | |
Anita Valen | Wyścig drogowy | 3:25:42 | 14 |
Okres próbny | 34: 31,94 | 22 |
Kolarstwo górskie
Sportowiec | Zdarzenie | Czas | Ranga |
---|---|---|---|
Gunn-Rita Dahle Flesjå | Narty biegowe kobiet | 1:56:51 |
Wioślarstwo
Norwescy wioślarze zakwalifikowali następujące łodzie:
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Ogrzewa | Repasaże | Półfinały | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Olaf Tufte | Pojedyncze czaszki | 7: 12,53 | 1 SA / B / C | PA | 6: 50,55 | 1 FA | 6: 49,30 | ||
Morten Adamsen Nils-Torolv Simonsen |
Dwójki podwójne | 6: 45,26 | 2 SA / B | PA | 6: 14,69 | 3 FA | 6: 37,25 | 7 |
Legenda kwalifikacji: FA = finał A (medal); FB = Finał B (bez medalu); FC = finał C (bez medalu); FD = Final D (bez medalu); FE = Finał E (bez medalu); FF = Finał F (bez medalu); SA / B = półfinały A / B; SC / D = półfinały C / D; SE / F = półfinały E / F; R = repasaże
Żeglarstwo
Norwescy żeglarze zakwalifikowali jedną łódź do każdego z poniższych wydarzeń.
- Kobiety
Sportowiec | Zdarzenie | Wyścigi | Punkty netto | Ostateczna pozycja | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M * | ||||
Jannicke Stålstrøm | Mistral | 9 | 3 | 7 | 15 | 14 | 12 | 11 | 8 | 14 | 14 |
|
107 | 11 |
Syrena Sundby | Europa | 1 | 3 |
|
1 | 19 | 4 | 4 | 1 | 1 | 1 | 12 | 47 | |
Karianne Eikeland Lise Birgitte Fredriksen Beate Kristiansen |
Yngling | 14 | 13 | 4 | 6 | 10 | 1 | 14 | 8 | 9 |
|
6 | 85 | 9 |
- otwarty
Sportowiec | Zdarzenie | Wyścigi | Punkty netto | Ostateczna pozycja | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | M * | ||||
Peer Moberg | Laser | 7 | 18 | 37 | 23 | 12 | 26 | 34 | 14 | 3 |
|
Nie dotyczy | 24 | 198 | 21 | ||||
Frode Bovim Christoffer Sundby |
49er | 1 | 3 | 9 |
|
6 | 4 | 13 | 8 |
|
11 | 6 | 9 | 11 | 3 | 2 | 2 | 88 | 4 |
M = wyścig o medale; OCS = Po kursowej stronie linii startu; DSQ = zdyskwalifikowany; DNF = nie zakończono; DNS = Nie uruchomiono; RDG = przyznane zadośćuczynienie
Strzelanie
Pięciu norweskich strzelców zakwalifikowało się do rywalizacji w następujących konkurencjach:
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Zwrotnica | Ranga | Zwrotnica | Ranga | ||
Espen Berg-Knutsen | Wiatrówka 10 m | 584 | = 41 | Nie posunął się naprzód | |
50 m karabin na brzuchu | 592 | = 16 | Nie posunął się naprzód | ||
Karabin 50 m 3 pozycje | 1156 | = 22 | Nie posunął się naprzód | ||
Harald Jensen | Skeet | 122 (5) | 6 Q | 145 | 6 |
Leif Steinar Rolland | Wiatrówka 10 m | 592 | = 18 | Nie posunął się naprzód | |
Harald Stenvaag | 50 m karabin na brzuchu | 592 | = 16 | Nie posunął się naprzód | |
Karabin 50 m 3 pozycje | 1149 | 30 | Nie posunął się naprzód | ||
Erik Watndal | Skeet | 121 | 8 | Nie posunął się naprzód |
Pływanie
Norwescy pływacy osiągali standardy kwalifikacyjne w następujących konkurencjach (maksymalnie 2 pływaków w każdej konkurencji w czasie standardowym A i 1 w czasie standardowym B):
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Ciepło | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Alexander Dale Oen | 100 m stylem klasycznym | 1: 02,25 | 21 | Nie posunął się naprzód |
Taekwondo
Norwegia zakwalifikowała jednego jina taekwondo.
Sportowiec | Zdarzenie | 1/8 finału | Ćwierćfinały | Półfinały | Repasaże 1 | Repasaże 2 | Finał / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Ranga | ||
Nina Solheim | Kobiety −67 kg |
Šarić ( CRO ) W 5–2 |
Luo W ( CHN ) L RSC |
Nie posunął się naprzód |
Hwang KS ( KOR ) L WO |
Nie posunął się naprzód | 7 |
Siatkówka
Plaża
Sportowiec | Zdarzenie | Runda wstępna | Na stojąco | 1/8 finału | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Ranga | |||
Vegard Høidalen Jørre Kjemperud |
Męska |
Grupa D Berg - Dahl ( SWE ) L 0 - 2 (13–21, 18–21) Hernández - Papaleo ( PUR ) W 2 - 1 (18–21, 21–19, 15–10) Dieckmann - Reckermann ( GER ) W 2 - 1 (22–24, 26–24, 15–13) |
3 Q |
Rego - Santos ( BRA ) L 1–2 (15–21, 21–19, 6–15) |
Nie posunął się naprzód | |||
Iver Horrem Bjørn Maaseide |
Grupa A Rego - Santos ( BRA ) L 1 - 2 (15-21, 21-19, 10-15) Holdren - Metzger ( USA ) W 2 - 1 (16-21, 22-20, 15-9) Schacht - Slack ( AUS ) L 0–2 (18–21, 17–21) |
4 | Nie posunął się naprzód | |||||
Susanne Glesnes Kathrine Maaseide |
Kobiety |
Grupa D McPeak - Youngs ( USA ) L 0 - 2 (14–21, 14–21) Kuhn - Schnyder ( SUI ) W 2 - 1 (21–18, 17–21, 15–13) Dumont - Martin ( CAN ) L 0–2 (19–21, 27–29) |
3 | Nie posunął się naprzód | ||||
Nila Håkedal Ingrid Tørlen |
Grupa C Connelly - Pires ( BRA ) L 0 - 2 (18–21, 19–21) Arvaniti - Koutroumanidou ( GRE ) L 1 - 2 (11–21, 23–21, 12–15) Lahme - Müsch ( GER ) W 2 - 1 (13–21, 21–17, 15–12) |
4 | Nie posunął się naprzód |
Podnoszenie ciężarów
Norwegia zakwalifikowała jednego sztangisty.
Sportowiec | Zdarzenie | Urywek | Clean & Jerk | Całkowity | Ranga | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | ||||
Stian Grimseth | Mężczyźni +105 kg | 185 | = 12 |
|
DNF | 185 | DNF |
Zapasy
Klucz :
- VT - Victory by Fall .
- PP - Decyzja punktowa - przegrany z punktami technicznymi.
- PO - Decyzja punktowa - przegrany bez punktów technicznych.
- Męski grecko-rzymski
Sportowiec | Zdarzenie | Pula eliminacyjna | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Ranga | Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Ranga | ||
Fritz Aanes | −84 kg |
Avramis ( GRE ) L 1–3 PP |
Jamshidi ( IRI ) L 0–3 PO |
3 | Nie posunął się naprzód | 15 |