Norwegia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908 – Norway at the 1908 Summer Olympics
Norwegia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908 | |
---|---|
Kod MKOl | ANI |
NOC | Norweski Komitet Olimpijski i Konfederacja Sportu |
Stronie internetowej |
www |
w Londynie | |
Zawodnicy | 69 w 7 sportach |
Nosiciel flagi | Oskar Bye |
Medale w rankingu 8th |
|
Letnie Igrzyska Olimpijskie ( przegląd ) | |
Inne powiązane występy | |
Igrzyska z 1906 r. |
Norwegia brała udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908 w Londynie wAnglii. Był to drugi występ narodu europejskiego, po debiucie olimpijskim w 1900 roku .
Medaliści
Medal | Nazwa | Sport | Wydarzenie | Data |
---|---|---|---|---|
Złoto | Albert Helgerud | Strzelanie | Karabin wolny 300 m, mężczyźni, trzy pozycje | 11 lipca |
Złoto |
Julius Braathe ,Albert Helgerud,Einar Liberg, Olaf Sæther,Ole Sæther,Gudbrand Skatteboe |
Strzelanie | Karabin wolny 300 m, mężczyźni, drużyna | 10 lipca |
Srebro | Arne Halse | lekkoatletyka | Rzut oszczepem mężczyzn | 17 lipca |
Srebro | Gimnastyka | Drużyna mężczyzn | 16 lipca | |
Srebro | Jakub Gundersen | Zapasy | Męska waga ciężka freestyle | 23 lipca |
Brązowy | Edvarda Larsena | lekkoatletyka | Trójskok mężczyzn | 25 lipca |
Brązowy | Arne Halse | lekkoatletyka | Męski oszczep freestyle | 15 lipca |
Brązowy | Ole Sæther | Strzelanie | Karabin wolny 300 m, mężczyźni, trzy pozycje | 11 lipca |
Wyniki według wydarzenia
lekkoatletyka
Najlepszym wynikiem Norwegów w lekkoatletyce był srebrny medal Arne Halse w rzucie oszczepem.
Wydarzenie | Miejsce | Sportowiec | Podgrzewa | Półfinały | Finał |
---|---|---|---|---|---|
100 metrów mężczyzn | Podgrzewa | Oscar Guttormsen | 12,0 sekund 2., grzanie 2 |
Nie awansował | |
Johna Johansena | 11,7 sekundy 2., grzałka 5 |
||||
200 metrów mężczyzn | semi- finalistą |
Oscar Guttormsen | Walkower 1st, ciepło 14 |
Nieznana 4. miejsce, półfinał 1 |
Nie awansował |
400 metrów mężczyzn | Podgrzewa | Oscar Guttormsen | Nieznany 2., grzałka 5 |
Nie awansował | |
1500 metrów mężczyzn | semi- finalistą |
Oscar Larsen | Brak posiadanych | Nieznana 4. miejsce, półfinał 8 |
Nie awansował |
Nils Dahl | Nieznany 7., półfinał 1 |
||||
110 metrów przez płotki mężczyzn | Podgrzewa | Wilhelm Blystad | Nieznany 2., bieg 11 |
Nie awansował | |
Oscar Guttormsen | Nieznany 2., grzałka 12 |
||||
Wydarzenie | Miejsce | Sportowiec | Wysokość/ odległość |
---|---|---|---|
Skok wzwyż mężczyzn | 13th | Henryk Olsen | 1,72 metra |
— | Otto Monsen | Brak znaku | |
Skok w dal mężczyzn | 21-32 | Henryk Olsen | Nieznany |
Trójskok mężczyzn | 3rd | Edvarda Larsena | 14,39 metra |
13th | Henryk Olsen | 13.17 metrów | |
14. | Oscar Guttormsen | 13.16 metrów | |
Skok wzwyż, mężczyźni | ósmy | Wilhelm Blystad | 1,42 metra |
Pchnięcie kulą mężczyzn | 9-25 | Arne Halse | Nieznany |
Rzut dyskiem mężczyzn | 12-42 | Jana Falchenberga | Nieznany |
Rzut oszczepem mężczyzn | 2nd | Arne Halse | 50,57 metra |
8-16 | Johna Johansena | Nieznany | |
Męski oszczep freestyle | 3rd | Arne Halse | 49,73 metra |
10-33 | Konrad Carlsrud | Nieznany | |
Johna Johansena | Nieznany | ||
Ogrodzenie
Wydarzenie | Miejsce | Szermierz | Pierwsza runda |
Druga runda |
semi- ostateczna |
Finał |
---|---|---|---|---|---|---|
Szty dla mężczyzn | Pierwsza runda |
Hans Bergsland | 4-4 (6 miejsce w D) | Nie awansował | ||
Gimnastyka
Gimnastyk | Wydarzenie | Wynik | Ranga |
---|---|---|---|
Konrad Carlsrud | Wszechstronny dla mężczyzn | 124 | 84 |
Peter Hol | 152,5 | 70 | |
Eugen Ingebretsen | 109 | 94 | |
Ole Iversen | 117 | 92 | |
Per Mathias Jespersen | 120,5 | 87 | |
Carl Klaeth | 142 | 76 | |
Frithjof Olsen | 127,5 | 82 | |
John Skrataas | 154,5 | 67 |
Wydarzenie | Miejsce | Gimnastyk | Wynik |
---|---|---|---|
Drużyna mężczyzn | 2nd | Carl Albert Andersen , Hermann Bohne , Trygve Bøyesen , Oskar Bye , Conrad Carlsrud , Sverre Groner , Harald Halvorsen , Harald Hansen , Petter Hol , Eugen Ingebretsen , Ole Iversen , Per Mathias Jespersen , Sigge Johannessen , Nicolai Kiær , Carl Klæth , Thor Larsen , Rolf Lefdahl , Hans Lem , Anders Moen , Frithjof Olsen , Carl Alfred Pedersen , Paul Pedersen , Sigvard Sivertsen , John Skrataas , Harald Smedvik , Andreas Strand , Olaf Syvertsen , Thomas Thorstensen | 425 |
Wioślarstwo
Wydarzenie | Miejsce | Wioślarze | Pierwsza runda |
ćwierć finały |
pół- finały |
Finał |
---|---|---|---|---|---|---|
Ósemka mężczyzn | 5th |
Otto Krogh , Erik Bye , Ambrosius Høyer , Gustav Hæhre , Emil Irgens , Hannibal Fegth , Wilhelm Hansen , Annan Knudsen , Ejnar Tønsager |
Brak posiadanych | Nieznana 2. miejsce, ćwierćfinał 1 |
Nie awansował | |
Żeglarstwo
Klasa | Miejsce | Łódź | Żeglarze |
---|---|---|---|
8 metrów | 4. | Fram |
Johan Anker , Einar Hvoslef , Hagbart Steffens , Magnus Konow , Eilert Falch-Lund |
Strzelanie
Wydarzenie | Miejsce | Strzelec | Wynik |
---|---|---|---|
Karabin 1000 jardów dla mężczyzn | 28. | Jørgen Bru | 82 |
40. | Georg Erdmann | 61 | |
41st | Asmund Enger | 58 | |
Kolbjørn Kvam | 58 | ||
47. | Mathias Glomnes | 26 | |
AC | Olivius Skymoen | ||
Karabin wolny 300 metrów, mężczyźni | 1st | Albert Helgerud | 909 |
3rd | Ole Sæther | 883 | |
6. | Juliusz Braathe | 851 | |
9th | Olaf Sæther | 830 | |
13th | Georg Erdmann | 821 | |
19. | Kolbjørn Kvam | 777 | |
24. | Olivius Skymoen | 760 | |
26. | Per Olaf Olsen | 752 | |
47. | Mathias Glomnes | 563 | |
Karabin wolny drużynowy mężczyzn | 1st |
Albert Helgerud Ole Sæther Gudbrand Gudbrandsen Skatteboe Olaf Sæther Julius Braathe Einar Liberg |
5055 |
Męska drużyna wojskowa karabinu | 6. |
Ole Sæther Einar Liberg Gudbrand Gudbrandsen Skatteboe Albert Helgerud Mathias Glomnes Jørgen Bru |
2192 |
Zapasy
Wydarzenie | Miejsce | Zapaśnik | Runda 16 |
ćwierć finały |
pół- finały |
Finał |
---|---|---|---|---|---|---|
Freestyle w wadze ciężkiej | 2nd | Jakub Gundersen | Pokonany Zachód |
Pokonany Humphreys |
Pokonany Nixson |
Zagubiony dla O'Kelly |
Naród przeciwnika | Wygrane | Straty | Procent |
---|---|---|---|
Wielka Brytania | 3 | 1 | .750 |
Całkowity | 3 | 1 | .750 |
Źródła
- Kucharz, Theodore Andrea (1908). Czwarta Olimpiada będąca oficjalnym raportem . Londyn: Brytyjskie Stowarzyszenie Olimpijskie.
- De Wael, Herman (2001). „Najlepsi olimpijczycy z Londynu 1908” . Pełni olimpijczycy Hermana . Źródło 5 czerwca 2006 .