Krajowa Nagroda Książkowa dla Literatury Młodzieżowej - National Book Award for Young People's Literature
National Book Award dla literatury młodzieży jest jednym z pięciu rocznych National Book Award , które zostały podane przez Narodowy Foundation Book (NBF), aby rozpoznać wybitne dzieło literackie przez obywateli amerykańskich. Są to nagrody „przez pisarzy dla pisarzy”. Paneliści to pięciu „pisarzy, o których wiadomo, że wykonują świetną pracę w swoim gatunku lub dziedzinie”.
Kategoria Literatura Młodzieżowa powstała w 1996 roku. W latach 1969-1983, przed powstaniem Fundacji, istniały kategorie „Dzieci”.
Nagroda jest przyznawana jednej książce napisanej przez obywatela USA i opublikowanej w USA od 1 grudnia do 30 listopada. National Book Foundation przyjmuje nominacje od wydawców do 15 czerwca, wymaga wysłania nominowanych książek do panelistów do 1 sierpnia i ogłasza pięciu finalistów w Październik. Zwycięzca zostanie ogłoszony w dniu gali finałowej w listopadzie. Nagroda wynosi 10 000 dolarów i rzeźba z brązu; inni finaliści otrzymują 1000 dolarów, medal i cytat napisany przez panel.
Do nagrody w 2010 roku nominowano 230 książek.
Finaliści
Książki dla dzieci, 1969-1979
Książki dla „dzieci” zostały po raz pierwszy wyróżnione przez National Book Awards w 1969 (rok wydania 1968). Do 1979 roku istniała jedna kategoria nagród o nazwie „Literatura dla dzieci” lub „Książki dla dzieci”.
1969 : Meindert DeJong , Podróż z Peppermint Street
- Lloyd Alexander , Najwyższy Król
- Patricia Clapp , Constance: A Story of Early Plymouth (powieść z udziałem Constance Hopkins )
- Esther Hautzig , Bezkresny step (pamiętnik)
- Milton Meltzer , Langston Hughes: Biografia (o Langston Hughes )
1970 : Isaac Bashevis Singer , Dzień przyjemności. Historie chłopca dorastającego w Warszawie (autobiografia)
- Vera i Bill Cleaver, gdzie kwitną lilie
- Edna Mitchell Preston, Popcorn i Ma dobroć
- William Steig , Sylwester i magiczny kamyk
- Edwin Tunis, Młode Stany Zjednoczone, 1783-1830
1971 : Lloyd Alexander , Cudowne nieszczęścia Sebastiana
- Vera i Bill Cleaver, Grover
- Paula Fox , Blowfish na żywo w morzu
- Arnold Lobel , Żaba i Ropucha są Przyjaciółmi
- EB White , Trąbka Łabędzia
1972 : Donald Barthelme , Trochę nieregularny wóz strażacki lub Dżin wędrujący
- Jan Adkins, Sztuka i przemysł zamków z piasku
- John Donovan , Dziki na świecie
- Ursula K. Le Guin , Grobowce Atuanu
- Virginia Hamilton , Planeta Juniora Browna
- Clyde Watson, Pennyrymy ojca Foxa
1973 : Ursula K. Le Guin , Najdalszy brzeg
- Betsy Byars , Dom Skrzydeł
- Ingri i Edgar Parin d'Aulaire , trolle d'Aulaires
- Jean Craighead George , Julia z wilków
- Betty Jean Lifton i Thomas C. Fox, Dzieci Wietnamu
- Georgess McHargue , Niemożliwi ludzie
- Zilpha Keatley Snyder , Wiedźmy z robaka
- William Steig , Dominik
1974 : Eleanor Cameron , Dziedziniec Kamiennych Dzieci
- Alicja Childress , Bohater nie jest niczym innym jak kanapką
- Vera i Bill Cleaver, Dlaczego i dlaczego Littabelle Lee
- Julia Cunningham , Skarb jest różą
- Bette Greene , Lato mojego niemieckiego żołnierza
- Kristin Hunter , Goście w Ziemi Obiecanej (opowieści)
- EL Konigsburg , Dumny smak Scarlet i Miniver (patrz Eleonora z Akwitanii )
- Norma Fox Mazer , Postać mowy
- FN Monjo , Biedny Richard we Francji
- Harve i Margot Zemach , Duffy i Diabeł
1975 : Virginia Hamilton , MC Higgins Wielki
- Natalie Babbitt , Diabelska Bajka
- Bruce Buchenholz, lekarz w zoo
- Bruce Clements, często kłamię
- James Lincoln Collier i Christopher Collier , Mój brat Sam nie żyje
- Ettagale Laure i Jason Laure, Joi Bangla! Dzieci Bangladeszu
- Milton Meltzer , Świat naszych ojców
- Milton Meltzer, Pamiętaj o dniach
- Adrienne Richard, Skrzydła
- Mary Stolz , Krawędź przyszłego roku
1976 : Walter D. Edmonds , Stodoła Berta Breena
- Eleanor Cameron , Do Zielonej Góry
- Norma Farber , gdy przechodziłam przez Boston Common
- Isabelle Holland , O miłości i śmierci i innych podróżach
- David McCord , Gwiazda w wiadrze (poezja)
- Nicholasa Mohr , El Bronx Remembered
- Brenda Wilkinson, Ludell
1977 : Katherine Paterson , Mistrz lalkarzy
- Milton Meltzer , Nigdy nie zapomnieć: Żydzi Holokaustu
- John Ney, Wół pod presją
- Mildred D. Taylor , Roll of Thunder, Hear My Cry
- Barbara Wersba , Melodie na małą harmonijkę ustną
1978 : Judith i Herbert Kohl , Widok z dębu. Prywatne światy innych stworzeń ( etologia )
- Betty Sue Cummings, Hew Against the Grain
- Ilse Koehn, Mischling, II stopień
- David McCord , Pojedynczo (poezja)
- William Steig , Caleb + Kate
1979 : Katherine Paterson , Wielka Gilly Hopkins
- Lloyd Alexander , Pierwsze dwa życia Lukas-Kasha
- Vera i Bill Cleaver, Królowa Kier
- Sid Fleischman , Góra Humbug
- Paula Fox , Mały świniopas i inne opowieści
Książki dla dzieci, 1980 do 1983
W 1980 roku pod nową nazwą „The American Book Awards” (TABA) liczba kategorii nagród literackich wzrosła do 28, w tym dwie dla książek dla dzieci, w twardej i miękkiej oprawie. (Niektóre nagrody graficzne również zostały zainaugurowane.) W ciągu następnych trzech lat przyznano trzy, pięć i pięć kategorii nagród „Dzieci” — a więc piętnaście w ciągu czterech lat — zanim program został zreformowany z tylko trzema nagrodami rocznymi i brakiem dla książek dla dzieci .
- 1980
Joan Blos w twardej oprawie , A Gathering of Days: A New England Girl's Journal, 1830-82 (fikcja)
- David Kherdian, Droga z domu
- EL Konigsburg , Rzucanie cieni
- Ouida Sebestyen, Słowa serca
- Książka w broszurowej oprawie
-
Madeleine L'Engle , Szybko przechylająca się planeta (1978)
- Myron Levoy, Alan i Naomi (1977)
- Arnold Lobel , Żaba i ropucha są przyjaciółmi (1970)
- Katherine Paterson , Wielka Gilly Hopkins (1978)
- Maurice Sendak , Higglety Pigglety Pop!: Albo musi być więcej do życia (1967)
- 1981
Literatura faktu
Alison Cragin Herzig i Jane Lawrence Mali , Och, chłopcze! Dzidziusie
- Jean Fritz , Jak myślisz , dokąd idziesz, Christopher Columbus?
- William Jaspersohn, The Ballpark
- Milton Meltzer , Cały czas, wszystkie narody: światowa historia niewolnictwa
- Peter Iglica , Ludzie
Fikcja, twarda oprawa
Betsy Byars , Nocni pływacy
- Paula Fox , A Place Apart
- Katherine Paterson , Jakub, którego kochałem
- Ouida Sebestyen, daleko od domu
- Jan Ślepian , Alfred Summer
- Fikcja, miękka oprawa
-
Beverly Cleary , Ramona i jej matka (1979)
- Lloyd Alexander , Wielki Król (1968)
- Sue Ellen Bridgers, Teraz wszyscy razem (1979)
- SE Hinton , Tex (1979)
- Ellen Raskin , Gra Westinga (1978)
- 1982
Literatura faktu
Susan Bonners , rok pingwina
- Jean Fritz , Zdrajca: Sprawa Benedicta Arnolda (o Benedict Arnold )
- James Howe , Księga szpitalna (Mal Warshaw, zdjęcia)
- Patricia Lauber, Seeds: Pop, Stick and Glide (James Wexler, zdjęcia)
- Melvin B. Zisfein , Lot: Panorama lotnictwa (Robert Parker, il.)
Fikcja, twarda oprawa
Lloyd Alexander , Westmark
- Beverly Cleary , Ramona Quimby, 8 lat
- Deborah Hautzig , druga gwiazda po prawej
- Mildred D. Taylor , Niech krąg będzie nieprzerwany
- Cynthia Voigt , Powrót do domu
- Fikcja, miękka oprawa
-
Ouida Sebestyen , Słowa serca (1979)
- Lloyd Alexander , Czarodziej z drzewa (1974)
- Katherine Paterson , Jakub czy kochałem (1980)
- Katherine Paterson, Mistrz lalkarzy (1975)
Książki obrazkowe, twardy
Maurice Sendak , Tam na zewnątrz
- Olaf Baker, il. Stephen Gammell , Gdzie zaczynają się bawoły
- Arnold Lobel i ilustratorka Anita Lobel , On Market Street
- Chris Van Allsburg , Jumanji
- Nancy Willard i ilustratorzy Alice i Martin Provensen , Wizyta w Gospodzie Williama Blake'a: Wiersze dla niewinnych i doświadczonych podróżników
- Książki z obrazkami, papier
-
Peter Spier , Arka Noego (1977)
- Muriel Feelings i ilustrator Tom Feelings, Jambo znaczy Hello: Swahili Alphabet Book (1974)
- Jane Langton , Początkujący (1980)
- Tradycyjny, zilustrowany przez Alice i Martina Provensenów , A Peaceable Kingdom: The Shaker Abecedarius (oryginał)
- William Sleator i ilustrator Blair Lent , Wściekły księżyc (1970)
- Rosemary Wells , Stanley i Rhoda (oryginał)
- 1983
Literatura faktu
James Cross Giblin , Kominiarz
- Linda Grant DePauw , Kobiety żeglarskie
- Patricia Lauber, Podróż na planety
- John Nance, Lobo z Tasaday
- Judith St. George , Most Brookliński
Fikcja, twarda oprawa
Jean Fritz , Tęsknota za domem: moja własna historia (autobiograficzna)
- Lloyd Alexander , Pustułka
- Edward Fenton, Lato uchodźców
- Virginia Hamilton , Słodkie szepty, Brat Rush
- Zibby Oneal, formalne uczucie
- Fikcja, oprawa miękka (podzielona nagroda)
- Paula Fox , Miejsce osobno (1980)
-
Joyce Carol Thomas , Naznaczone przez ogień ( oryginał )
- Judy Blume , Tygrysie oczy (1981)
- Sue Ellen Bridgers, Notatki dla innego życia (1981)
- Lois Lowry , Anastasia ponownie! (1981)
Picture Books, twarda (podzielona nagroda)
Barbara Cooney , Miss Rumphius
William Steig , Doctor De Soto
- Ilustrowane przez Marcię Brown , Shadow (tłumaczenie wiersza Blaise'a Cendrarsa )
- Karla Kuskin i ilustrator Marc Simont , Filharmonia się ubiera
- Cynthia Rylant i ilustratorka Diane Goode, Kiedy byłam młoda w górach
- Książki z obrazkami, papier
-
Mary Ann Hoberman i ilustratorka Betty Fraser , Dom jest domem dla mnie (1978) (wiersz non-fiction)
- Steven Kellogg , Pinkerton, Zachowuj się! (1979)
- Ilustrowane przez Petera Koeppena, Swinger of Birches (wiersze Roberta Frosta ) (oryginał)
- Edward Marshall , Sprawa kosmiczna (1980)
- Ellen Shire, Bungling Ballerinas (oryginał)
Literatura młodzieżowa, od 1996 r. do chwili obecnej
Zwycięzca jest wymieniany jako pierwszy, a następnie czterej pozostali finaliści.
1984 do 1995 : bez nagród
1996: Victor Martinez , Papuga w piekarniku: Mi Vida ("moje życie", fikcja)
- Carolyn Coman , Co widział Jamie
- Nancy Farmer , dziewczyna o imieniu katastrofa
- Helen Kim, Długa pora deszczowa
- Han Nolan , Ześlij mi cud
1997: Han Nolan , Taniec na krawędzi
- Brock Cole , Fakty mówią same za siebie
- Adele Griffin , Synowie Wolności
- Mary Ann McGuigan, Gdzie należysz
- Tor Seidler , Wredna Margaret
1998: Louis Sachar , Otwory
- Ann Cameron, Sekretne życie Amandy K. Woods
- Jack Gantos , Joey Pigza połknął klucz
- Anita Lobel , No Pretty Pictures: A Child of War
- Richard Peck , Długa droga z Chicago: powieść w opowieściach
1999: Kimberly Willis Holt , Kiedy Zachary Beaver przybył do miasta
- Laurie Halse Anderson , Mów
- Louise Erdrich , Dom Birchbark
- Polly Horvath , Trolle
- Walter Dean Myers , Potwór
2000: Gloria Whelan , Bezdomny ptak
- Adam Bagdasarian, Zapomniany ogień
- Michael Cadnum , Księga Lwa
- Carolyn Coman , Wiele kamieni
- Jerry Stanley, Hurry Freedom: Afroamerykanie w gorączce złota w Kalifornii
2001: Virginia Euwer Wolff , Prawdziwie wierzący
- Kate DiCamillo , Tygrys wschodzący
- Phillip Hoose , My też tam byliśmy! Młodzi ludzie w historii USA
- An Na , krok z nieba
- Marilyn Nelson , Carver: A Life in Poems (o George Washington Carver )
2002: Nancy Farmer , Dom Skorpiona
- MT Anderson , Pasza
- Naomi Shihab Nye , 19 odmian gazeli: wiersze z Bliskiego Wschodu
- Elizabeth Partridge, Ta kraina została stworzona dla Ciebie i dla mnie: Życie i pieśni Woody'ego Guthrie (o Woodym Guthrie )
- Jacqueline Woodson , Hush
2003: Polly Horvath , Sezon konserwowy
- Paul Fleischman, Breakout
- Jim Murphy , Amerykańska plaga: czas i przerażająca historia epidemii żółtej febry z 1793 r. (o epidemii żółtej febry z 1793 r. )
- Richard Peck , Rzeka między nami
- Jacqueline Woodson , lokomocja
2004: Pete Hautman , Bezbożni
- Deb Caletti , Miód, Dziecko, Kochanie
- Laban Carrick Hill, Harlem Stomp!: A Cultural History of Harlem Renaissance (o Harlem Renaissance )
- Shelia P. Moses , Legenda o Buddy Bush
- Julie Anne Peters , Luna: powieść
2005: Jeanne Birdsall , Penderwicks: letnia opowieść o czterech siostrach, dwóch królikach i bardzo interesującym chłopcu
- Adele Griffin , Gdzie chcę być
- Chris Lynch , niewybaczalne
- Walter Dean Myers , Autobiografia mojego zmarłego brata
- Deborah Wiles , Każdy mały ptak, który śpiewa
2006: MT Anderson , Zdumiewające życie Oktawiańskiego Nic, Zdrajca narodu, tom I: Impreza ospy
- Martine Leavitt , Keturah i Lord Death
- Patricia McCormick , Sprzedane
- Nancy Werlin , Zasady przetrwania
- Gene Luen Yang , Amerykanin Urodzony Chińczyk
2007: Sherman Alexie , Absolutnie prawdziwy pamiętnik Indianina na pół etatu (fikcja)
- Kathleen Duey, Głód skóry: Wskrzeszenie magii, księga pierwsza
- M. Sindy Felin, Dotykając śniegu
- Brian Selznick , Wynalazek Hugo Cabret
- Sara Zarr , Historia dziewczyny
2008 : Judy Blundell , Co widziałem i jak kłamałem
- Laurie Halse Anderson , Łańcuchy
- Kathi Appelt , Pod spodem
- E. Lockhart , Niechlubna historia Frankie Landau-Banks
- Tim Tharp, Spektakularne teraz
2009 : Phillip Hoose , Claudette Colvin: Twice Toward Justice (o Claudette Colvin )
- Deborah Heiligman, Charles i Emma: Skok wiary Darwina (o Emmie Darwin )
- David Small , Stitches ( pamiętnik )
- Laini Taylor, Dotyk ustami: trzy razy
- Rita Williams-Garcia , skakała
2010 : Kathryn Erskine , Mockingbird
- Laura McNeal, Ciemna woda
- Paolo Bacigalupi , łamacz statków
- Rita Williams-Garcia , Jedno szalone lato
- Walter Dean Myers , Lockdown
2011 : Thanhha Lai , Inside Out & Back Again
- Franny Billingsley , Chime
- Debby Dahl Edwardson , Moje imię nie jest łatwe
- Albert Marrin , Flesh and Blood So Cheap: The Triangle Fire and Its Legacy (o pożarze Triangle Shirtwaist Factory )
- Gary Schmidt , na razie w porządku
2012 : William Alexander , Goblin Secrets
- Carrie Arcos, poza zasięgiem
- Patricia McCormick , Nigdy nie spadaj
- Eliot Schrefer, zagrożony
- Steve Sheinkin, Bomba: wyścig do budowy―i kradzieży―najniebezpieczniejszej broni na świecie
2013 : Cynthia Kadohata , Rzecz o szczęściu
- Kathi Appelt , Prawdziwie Niebiescy Skauci z Bagna Sugar Man
- Tom McNeal , Daleko daleko
- Meg Rosoff , Picture Me Gone
- Gene Luen Yang , Bokserki i święci
2014 : Jacqueline Woodson , Brązowa dziewczyna śni
- Eliot Schrefer , Zagrożony
- Steve Sheinkin , Port Chicago 50
- John Corey Whaley , Noggin
- Deborah Wiles , Rewolucja
2015 : Neal Shusterman , Challenger Deep
- Ali Benjamin, rzecz o meduzach
- Laura Ruby, Szczelina Kości
- Steve Sheinkin , Most Dangerous: Daniel Ellsberg i tajna historia wojny w Wietnamie
- Noelle Stevenson , Nimona
2016 : John Lewis , Nate Powell i Andrew Aydin , marzec: Księga trzecia
- Kate DiCamillo , Raymie Nightingale
- Grace Lin , Kiedy morze zamieniło się w srebro
- Jason Reynolds , Duch
- Nicola Yoon , Słońce jest także gwiazdą
2017 : Robin Benway , Daleko od drzewa
- Elana K. Arnold , Z czego zrobione są dziewczyny
- Erika L. Sánchez , Nie jestem twoją idealną meksykańską córką
- Rita Williams-Garcia , Clayton Byrd idzie do podziemia
- Ibi Zoboi , ulica amerykańska
2018 : Elizabeth Acevedo , poeta X
- MT Anderson i Eugene Yelchin , Zabójstwo Brangwaina Spurge
- Leslie Connor , Prawda opowiedziana przez Masona Buttle
- Christopher Paul Curtis , Podróż małego Charliego
- Jarrett J. Krosoczka , Hej, Kiddo
2019 : Martin W. Sandler , 1919 rok, który zmienił Amerykę
- Akwaeke Emezi , Pet
- Jason Reynolds , Spójrz w obie strony: opowieść opowiedziana w dziesięciu blokach
- Randy Ribay , patroni niczego
- Laura Ruby , Trzynaście drzwi, wilki za nimi wszystkimi
2020 : Kacen Callender , król i ważki
- Traci Chee , nie jesteśmy wolni
- Candice Iloh, każde ciało patrzące
- Victoria Jamieson i Omar Mohamed, Kiedy gwiazdy są rozproszone
- Gavriel Savit, Droga powrotna
2021 :
- Shing Yin Khor , Legenda o cioci Po
- Malinda Lo , Ostatnia noc w Telegraph Club
- Kyle Lukoff , zbyt jasny, by zobaczyć
- Kekla Magoon , Rewolucja w naszych czasach: obietnica Partii Czarnych Panter dla ludu
- Bursztyn McBride, ja (ćma)
Autorzy z dwiema nagrodami
Dwóch autorów dwukrotnie zdobyło dwie nagrody dla Dzieci i Młodzieży.
- Lloyd Alexander wygrał za The Marvelous Misadventures of Sebastian (1971) i Westmark (1982), wśród sześciu tytułów, które znalazły się w finale.
- Katherine Paterson wygrała za Mistrza lalkarza (1977) i The Great Gilly Hopkins (1979), wśród trzech finalistów.
Isaac Bashevis Singer zdobył nagrodę literatury dziecięcej w 1970 roku za Dzień przyjemności. Historie chłopca dorastającego w Warszawie i podzielił nagrodę Fiction w 1974 roku za Koronę z piór i inne historie .
Zobacz też
- Lista zwycięzców National Book Award — wszystkie kategorie, tylko zwycięzcy