Autostrada MacArthura - MacArthur Highway
Autostrada MacArthura | |
---|---|
Północna droga w Manili | |
Informacje o trasie | |
Utrzymywany przez Departament Robót Publicznych i Autostrad | |
Długość | 684,855 km (425,549 mil) |
Drogi składowe |
|
Główne skrzyżowania | |
Południowy koniec | Koło pomnikowe Bonifacio w Caloocan |
północny koniec | Barangay Mabanguc, Aparri , Cagayan |
Lokalizacja | |
Prowincje | |
Główne miasta | |
Miasta |
|
System autostrad | |
|
MacArthur Highway , oficjalnie Manila North Road ( MNR lub dwór ), to 684,855-km (425,549 mil), dwa do sześciu Lane, krajowym podstawowym autostrady i trzeciorzędowej autostradzie w Luzon , Filipiny , łączącej Caloocan w Manili do Aparri w Cagayan . Jest to druga najdłuższa droga na Filipinach , po autostradzie Maharlika . Znana jest przede wszystkim jako MacArthur Highway w odcinkach od Caloocan do Urdaneta, Pangasinan , chociaż jest również stosowana do Ilocos Sur i podobnie nazywana jest na całej długości jako Manila North Road.
Opis trasy
Manila North Road jest bezpłatny, dwu do ośmiu pasa drogi krajowej, która rozciąga się na długości około 685 km (426 mil) od Bonifacio Monument (Monumento) Circle in Caloocan do północnej prowincji z Cagayan , przechodząc przez trzech miast w Metro Manila (Caloocan, Malabon i Valenzuela ), trzy prowincje Central Luzon ( Bulacan , Pampanga i Tarlac ), cztery prowincje Ilocos Region ( Pangasinan , La Union , Ilocos Sur , i Ilocos Norte ) oraz Cagayan w Cagayan Valley regionu . Autostrada biegnie równolegle do drogi ekspresowej North Luzon z Epifanio de los Santos Avenue (EDSA) do Mabalacat , drogi ekspresowej Subic-Clark-Tarlac z Mabalacat do Tarlac City oraz drogi ekspresowej Tarlac-Pangasinan-La Union z Tarlac City do Rosario .
Cała droga składa się z serii według systemu numeracji tras przez Departament Robót Publicznych i Autostrad . Od Caloocan do Guiguinto i od Laoag do Aparri stanowi ona element trasy krajowej 1 ( N1) , podczas gdy pozostała część trasy z Guiguinto do Laoag jest w całości oznaczona jako trasa krajowa 2 ( N2 ) filipińskiej sieci autostrad . Jego odcinek od Laoag do Aparri jest również częścią Pan-Philippine Highway lub Asian Highway 26 ( AH26 ) azjatyckiej sieci autostrad . Jest również składnikiem R-9 z tętniczym sieci drogowej Manila . Jej pozostały odcinek w Aparri jest sklasyfikowany jako nienumerowana, trzeciorzędna droga.
Alternatywne nazwy
Odcinek Manila North Road od Caloocan do Urdaneta, Pangasinan, jest oficjalnie uznawany za autostradę MacArthur Highway , chociaż jest również znany jako taki w La Union i Ilocos Sur. Przez właściwe miasto San Fernando, La Union , jest lokalnie znany jako Quezon Avenue . W samym mieście Laoag jest lokalnie znany jako odpowiednio JP Rizal Avenue i Gen. Segundo Avenue .
Historia
Autostrada została zbudowana w odcinkach począwszy od 1928 roku w okresie kolonizacji amerykańskiej . Przebyła ona znaczną część trasy starej linii kolejowej Manila z Manili do Dagupan . We wczesnych dokumentach wojskowych USA została oznaczona jako autostrada 3, a także droga 3 . Dotarł również na południe do Manili przez dzisiejszą linię Rizal Avenue (trasa 3A); odcinek autostrady od Caloocan do Valenzuela (dawniej Polo) był kiedyś częścią Rizal Avenue Extension. Jednak autostrada 3 wykorzystywała inną linię trasowania w Valenzueli, która istnieje do dziś jako mieszanka ulic w Malanday , oraz w zachodnim Bulacan , istniejąca dziś jako Autostrada Pan-Filipińska (N1/AH26) i Droga Regionalna Pulilan (N115) w Pulilan i Calumpit , zamiast dzisiejszego wyrównania przez Malolos . Autostrada ostatecznie dotarła do prowincji Ilocos na północy i stała się znana jako Manila North Road.
17 czerwca 1961 roku odcinek Manila North Road między Caloocan i Urdaneta został przemianowany na cześć Wyzwoliciela Filipin podczas II wojny światowej , generała Douglasa McArthura .
Skrzyżowania
Metro Manila
- AH 26 (N1) ( EDSA ) / AH 26 (N120) ( Samson Road ) / N150 ( Rizal Avenue Extension) w Caloocan . Południowa końcówka autostrady.
- E5 ( NLEX Harbour Link ) w Karuhatan , Valenzuela
- N118 ( Maysan Road ) w Malinta, Valenzuela
Bulacan
- N117 w Meycauayan
- E1 ( Tabang Spur Road ) / N1 w Tabang, Guiguinto . Przejście z N1 do N2. Południowy koniec N2.
- N115 w Calumpit
Pampanga
- N3 w San Fernando
- N216 w Angeles
- N217 w Angeles (dwa północne terminale)
- N215 w Angeles
- E1 ( Clark Spur Road ) w Mabiga, Mabalacat
- N213 w Mabalacat
- E1 ( SCTEX ) w Dolores, Mabalacat
Tarlac
- N213 w Capas
- N55 w Tarlac City
- N58 w Santo Cristo, Tarlac City
- N242 w Paniqui (trzy wschodnie końce)
Pangasinan
- N56 / N212 w Rosales
- N57 w Urdanecie . Oficjalny północny koniec odcinka autostrady MacArthur na Manila North Road.
- E1 ( TPLEX ) w Urdaneta
- N210 w Binalonanie
- E1 ( TPLEX ) w Pozzorubio
La Union
- N54 ( Kennon Road ) w obozie 1, Rosario
- E1 ( TPLEX ) w Subusub, Rosario
- N209 w Rosario (dwa południowe terminale)
- N208 w Agoo
- N55 w temu
- N54 w Bauang
- N219 w San Fernando
- N218 w San Fernando
Ilocos Sur
- N218 w Tagudin
- N244 w Candon (północne i południowe krańce )
- N203 w Narvacan
- N204 w Narvacan
- N203 w Narvacan
- N202 w Bantay
- N201 w Cabugao
Ilocos Norte
- N200 w Currimao
- N122 w Currimao
- N100 w Laoag . Przejście z N2 do N1/AH26. Północny koniec N2.
- N122 w Bacarra
Cagayan
- N223 w Abulug
- N121 w Abulug
- AH 26 (N1) w Aparri . Przejście z N1/AH26 na nienumerowaną drogę trzeciorzędną.
Galeria
Autostrada w Barangay Marulas, Valenzuela . Ten segment jest częścią N1 filipińskiej sieci autostrad.
Autostrada zbliżająca się do Tarlac City .
MacArthur Highway w Binalonan , Pangasinan
Manila North Road ze znakiem bezpieczeństwa N2 w Rosario, La Union
Manila North Road, lokalnie znana jako Quezon Avenue w San Fernando, La Union
Manila North Road wjeżdżająca do Santa Cruz, Ilocos Sur
Zobacz też
Bibliografia
Współrzędne : 15°33′09″N 120°20′43″E / 15,5525°N 120,3452°E