Finlandia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 - Finland at the 2008 Summer Olympics
Finlandia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 | |
---|---|
Kod IOC | PŁETWA |
NOC | Fiński Komitet Olimpijski |
Stronie internetowej |
sport |
w Pekinie | |
Konkurenci | 58 w 13 dyscyplinach sportowych |
Nosiciel flagi |
Juha Hirvi (otwarcie) Tero Pitkämäki (zamknięcie) |
Medale na 44 miejscu |
|
Występy na letnich igrzyskach olimpijskich ( przegląd ) | |
Inne powiązane występy | |
1906 Intercalated Games |
Finlandia startował na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008 w Pekinie , Republiki Ludowej . Zawodnicy zostali wyłonieni w czterech selekcjach: pierwsza odbyła się 19 grudnia 2007, 2 16 kwietnia, 3 20 maja i 4 lipca 2008.
Celem fińskiej drużyny olimpijskiej na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku były trzy medale z co najmniej jednym złotym medalem.
Strzelec Juha Hirvi i zawodniczka ujeżdżenia Kyra Kyrklund przeszli do historii fińskich igrzysk olimpijskich, biorąc udział w ich szóstych igrzyskach olimpijskich. Dzielili się rekordem z trzema zimowymi olimpijczykami: narciarzami biegowymi Marją-Liisa Kirvesniemi i Harri Kirvesniemi oraz hokeistą Raimo Helminenem .
Medaliści
Medal | Nazwa | Sport | Zdarzenie | Data |
---|---|---|---|---|
Złoto | Satu Mäkelä-Nummela | Strzelanie | Pułapka na kobiety | 11 sierpnia |
Srebro |
Minna Nieminen Sanna Stén |
Wioślarstwo | Dwójki podwójne lekkie damskie | 17 sierpnia |
Brązowy | Henri Häkkinen | Strzelanie | Wiatrówka 10 m męska | 11 sierpnia |
Brązowy | Tero Pitkämäki | lekkoatletyka | Rzut oszczepem mężczyzn | 23 sierpnia |
- Uwagi
- Zwycięstwo Satu Mäkelä-Nummeli w pułapce kobiet było pierwszym złotym medalem Finlandii w zawodach strzeleckich na igrzyskach olimpijskich. Została trzecią fińską lekkoatletką, która zdobyła złoto na letnich igrzyskach olimpijskich, po Sylvi Saimo i Heli Rantanen .
- Srebrny medal Minny Nieminen i Sanny Stén w podwójnej podwójnej lekkiej karierze to pierwszy w Finlandii medal olimpijski w wioślarstwie od 1984 roku, kiedy to Pertti Karppinen zdobył ostatni ze swoich trzech kolejnych złotych medali olimpijskich.
Łucznictwo
Sportowiec | Zdarzenie | Runda rankingowa | Okrągły 64 | 1/32 finału | 1/8 finału | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Nasionko | Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Ranga | ||
Matti Hatava | Indywidualne mężczyzn | 619 | 58 |
Terry ( GBR ) W 105–104 |
Cheng CS ( MAS ) L 103–110 |
Nie posunął się naprzód |
lekkoatletyka
- Klucz
- Uwaga - Oceny przyznawane za wyścigi na torze dotyczą wyłącznie biegu zawodnika
- Q = zakwalifikowany do następnej rundy
- q = Zakwalifikowany do następnej rundy jako najszybszy przegrany lub , w zawodach terenowych, według pozycji bez osiągnięcia celu kwalifikacyjnego
- NR = rekord krajowy
- N / A = Runda nie dotyczy wydarzenia
- Bye = zawodnik nie musi brać udziału w rundzie
- Mężczyźni
- Wydarzenia na torze i drogach
Sportowiec | Zdarzenie | Ciepło | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | ||
Janne Holmén | Maraton | Nie dotyczy | 2:14:44 | 19 | |||||
Visa Hongisto | 200 m | 20,62 | 4 q | 20,76 | 6 | Nie posunął się naprzód | |||
Antti Kempas | 50 km pieszo | Nie dotyczy | 3:55:19 | 20 | |||||
Jarkko Kinnunen | Nie dotyczy | 3:52:25 | 15 | ||||||
Francis Kirwa | Maraton | Nie dotyczy | 2:14:22 | 17 | |||||
Mikko Lahtio | 800 m | 1: 47,20 | 8 | Nie dotyczy | Nie posunął się naprzód |
- Wydarzenia terenowe
Sportowiec | Zdarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Dystans | Pozycja | Dystans | Pozycja | ||
Tommi Evilä | Długi skok | 7.88 | = 17 | Nie posunął się naprzód | |
Robert Häggblom | Pchnięcie kulą | NM | - | Nie posunął się naprzód | |
Tero Järvenpää | Rzut oszczepem | 82,34 | 4 q | 83,95 | 4 |
Olli-Pekka Karjalainen | Rzut młotem | 77.07 | 8 q | 79,59 | 6 |
Frantz Kruger | Rzut dyskiem | 62,48 | 12 q | 61,98 | 11 |
Mikko Latvala | Skok o tyczce | 5.45 | = 22 | Nie posunął się naprzód | |
Tero Pitkämäki | Rzut oszczepem | 82,61 | 3 Q | 86.16 | |
Teemu Wirkkala | 79,79 | 10 q | 83,46 | 5 |
Sportowiec | Zdarzenie | 100 m | LJ | SP | HJ | 400 m | 110H | DT | PV | JT | 1500 m | Finał | Ranga |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mikko Halvari | Wynik | 11.18 | 6.88 | 13,72 | 1,93 | 50,60 | 16.25 | 47,71 | NM | 55.11 | 5: 20,26 | 6486 | 25 |
Zwrotnica | 821 | 785 | 711 | 740 | 787 | 705 | 823 | 0 | 665 | 449 |
- Kobiety
- Wydarzenia terenowe
Sportowiec | Zdarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Dystans | Pozycja | Dystans | Pozycja | ||
Mikaela Ingberg | Rzut oszczepem | 58.82 | 17 | Nie posunął się naprzód | |
Merja Korpela | Rzut młotem | 66,29 | 30 | Nie posunął się naprzód | |
Vanessa Vandy | Skok o tyczce | 4.00 | = 32 | Nie posunął się naprzód |
- Zawody łączone - Heptathlon
Sportowiec | Zdarzenie | 100H | HJ | SP | 200 m | LJ | JT | 800 m | Finał | Ranga |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Niina Kelo | Wynik | 13,95 | 1.65 | 14,82 | 25,90 | 5.76 | 51.48 | 2: 20,97 | 5911 | 23 * |
Zwrotnica | 985 | 795 | 849 | 806 | 777 | 889 | 810 |
* Zawodniczka, która zajęła drugie miejsce, Ludmiła Błońska z Ukrainy , uzyskała pozytywny wynik testu na obecność zakazanej substancji. Zarówno testy A, jak i B wypadły pozytywnie, dlatego Błońska została pozbawiona srebrnego medalu, a Kelo awansowała na pozycję.
Badminton
Sportowiec | Zdarzenie | Okrągły 64 | 1/32 finału | 1/8 finału | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Ranga | ||
Ville Lång | Gra pojedyncza mężczyzn |
Druzchenko ( UKR ) W 21–12, 21–19 |
Rai ( USA ) W 21–9, 21–16 |
Kuncoro ( INA ) L 13–21, 18–21 |
Nie posunął się naprzód | |||
Anu Nieminen | Gra pojedyncza kobiet | PA |
Xu Hw ( GER ) L 17–21, 8–21 |
Nie posunął się naprzód |
Kajakarstwo
Sprint
Sportowiec | Zdarzenie | Ogrzewa | Półfinały | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Mika Hokajärvi Kalle Mikkonen |
K-2500 m, mężczyźni | 1: 33,785 | 7 QS | 1: 34,994 | 8 | Nie posunął się naprzód | |
K-2, mężczyźni 1000 m | 3: 23,475 | 6 QS | 3: 27,018 | 6 | Nie posunął się naprzód | ||
Anne Rikala | K-1 500 m, kobiety | 1: 54,294 | 7 QS | 1: 54,025 | 4 | Nie posunął się naprzód | |
Jenni Mikkonen Anne Rikala |
K-2500 m, kobiety | 1: 45,735 | 4 QS | 1: 44,624 | 2 Q | 1: 44,176 | 7 |
Legenda kwalifikacji: QS = kwalifikacja do półfinału; QF = kwalifikuj się bezpośrednio do finału
Nurkowanie
Sportowiec | Wydarzenia | Czynności wstępne | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Zwrotnica | Ranga | Zwrotnica | Ranga | Zwrotnica | Ranga | ||
Joona Puhakka | Odskocznia 3 m | 469,45 | 5 Q | 451,95 | 13 | Nie posunął się naprzód |
Konny
Konkurs ujeżdżania
Sportowiec | Koń | Zdarzenie | Grand Prix | Grand Prix Special | Grand Prix Freestyle | Ogólny | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | |||
Kyra Kyrklund | Maks | Indywidualny | 70,583 | 6 Q | 69,720 | 10 Q | 74.250 | 6 | 71,985 | 8 |
Dżudo
Sportowiec | Zdarzenie | 1/32 finału | 1/8 finału | Ćwierćfinały | Półfinały | Repasaże 1 | Repasaże 2 | Repasaże 3 | Finał / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Ranga | ||
Nina Koivumäki | Kobiety −57 kg | PA |
Xu Y ( CHN ) L 0000–0020 |
Nie posunął się naprzód |
Latrous ( ALG ) W 0001–0000 |
Sato ( JPN ) L 0000–1011 |
Nie posunął się naprzód | |||
Johanna Ylinen | Kobiety −63 kg |
Wang CF ( TPE ) L 0000–1011 |
Nie posunął się naprzód |
Wioślarstwo
- Kobiety
Sportowiec | Zdarzenie | Ogrzewa | Repasaże | Półfinały | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Minna Nieminen Sanna Stén |
Lekkie podwójne dwójki | 6: 56,61 | 4 R. | 7: 23,80 | 2 SA / B | 7: 03,91 | 2 FA | 6: 56,03 |
Legenda kwalifikacji: FA = finał A (medal); FB = Finał B (bez medalu); FC = Finał C (bez medalu); FD = Final D (bez medalu); FE = Finał E (bez medalu); FF = Finał F (bez medalu); SA / B = półfinały A / B; SC / D = półfinały C / D; SE / F = półfinały E / F; QF = ćwierćfinały; R = repasaże
Żeglarstwo
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Wyścig | Punkty netto | Ostateczna ranga | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M * | ||||
Pierre Collura | Laser | 25 | 10 | 18 |
|
23 | 25 | 20 | 33 | DNF | MOGĄ | EL | 198 | 30 |
Heikki Elomaa Niklas Lindgren |
470 | 28 | 22 | 27 |
|
25 | 19 | 14 | 23 | 17 | 21 | EL | 196 | 27 |
- Kobiety
Sportowiec | Zdarzenie | Wyścig | Punkty netto | Ostateczna ranga | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M * | ||||
Tuuli Petäjä | RS: X | 14 | 11 | 7 |
|
16 | 16 | 12 | 16 | 11 | 14 | EL | 117 | 16 |
Tuula Tenkanen | Laser Radial | 10 | 16 |
|
21 | 17 | 20 | 20 | 9 | 15 | MOGĄ | EL | 128 | 22 |
Silja Lehtinen Maria Klemetz Livia Väresmaa |
Yngling | 6 | 6 | 3 | 8 | 10 |
|
15 | 12 | MOGĄ | MOGĄ | EL | 60 | 11 |
- otwarty
Sportowiec | Zdarzenie | Wyścig | Punkty netto | Ostateczna ranga | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M * | ||||
Tapio Nirkko | Fin | 18 | 9 | 9 | 9 | 19 |
|
16 | 22 | MOGĄ | MOGĄ | EL | 102 | 18 |
M = wyścig o medale; EL = Eliminated - nie awansował do wyścigu medalowego; CAN = wyścig odwołany;
Strzelanie
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Zwrotnica | Ranga | Zwrotnica | Ranga | ||
Henri Häkkinen | Wiatrówka 10 m | 598 | 1 Q | 699,4 | |
50 m karabin w pozycji leżącej | 586 | 47 | Nie posunął się naprzód | ||
Karabin 50 m 3 pozycje | 1161 | 28 | Nie posunął się naprzód | ||
Juha Hirvi | 50 m karabin w pozycji leżącej | 595 | 5 Q | 698,5 | 7 |
Karabin 50 m 3 pozycje | 1168 | 12 | Nie posunął się naprzód | ||
Kai Jahnsson | Pistolet pneumatyczny 10 m | 574 | 30 | Nie posunął się naprzód | |
Pistolet 50 m | 553 | 22 | Nie posunął się naprzód |
- Kobiety
Sportowiec | Zdarzenie | Kwalifikacja | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Zwrotnica | Ranga | Zwrotnica | Ranga | ||
Hanna Etula | Karabin 50 m 3 pozycje | 577 | 24 | Nie posunął się naprzód | |
Wiatrówka 10 m | 394 | 21 | Nie posunął się naprzód | ||
Marjut Heinonen | Skeet | 61 | 17 | Nie posunął się naprzód | |
Mira Nevansuu | Pistolet pneumatyczny 10 m | 384 | 8 Q | 480,5 | 7 |
Satu Mäkelä-Nummela | Pułapka | 70 | 2 Q | 91 OR | |
Marjo Yli-Kiikka | Karabin 50 m 3 pozycje | 579 | 14 | Nie posunął się naprzód | |
Wiatrówka 10 m | 389 | 38 | Nie posunął się naprzód |
Pływanie
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Ciepło | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Matti Rajakylä | 50 m stylem dowolnym | 22,48 NR | 29 | Nie posunął się naprzód | |||
100 m stylem dowolnym | 49,91 | 41 | Nie posunął się naprzód |
- Kobiety
Sportowiec | Zdarzenie | Ciepło | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Noora Laukkanen | 200 m stylem klasycznym | 2: 38,97 | 39 | Nie posunął się naprzód | |||
Eva Lehtonen | 400 m stylem dowolnym | 4: 20.07 | 35 | Nie dotyczy | Nie posunął się naprzód | ||
800 m stylem dowolnym | 8: 53,50 | 33 | Nie dotyczy | Nie posunął się naprzód | |||
Emilia Pikkarainen | 100 m motyl | 1: 02,31 | 46 | Nie posunął się naprzód | |||
Hanna-Maria Seppälä | 50 m stylem dowolnym | 25.06 | 15 Q | 25.19 | 16 | Nie posunął się naprzód | |
100 m stylem dowolnym | 53,60 NR | 1 Q | 53,84 | = 3 Q | 53,97 | 4 | |
100 m stylem grzbietowym | 1: 02,39 | 30 | Nie posunął się naprzód |
Tenis
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Okrągły 64 | 1/32 finału | 1/8 finału | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Wynik za sprzeciw |
Ranga | ||
Jarkko Nieminen | Gra pojedyncza mężczyzn |
Johansson ( SWE ) L 6–4, 4–6, 4–6 |
Nie posunął się naprzód |
Podnoszenie ciężarów
Sportowiec | Zdarzenie | Urywek | Clean & Jerk | Całkowity | Ranga | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | ||||
Antti Everi | Mężczyźni +105 kg | 171 | 10 | 195 | 11 | 366 | 11 |
Zapasy
Klucz :
- VT - Victory by Fall .
- PP - Decyzja punktowa - przegrany z punktami technicznymi.
- PO - Decyzja punktowa - przegrany bez punktów technicznych.
- Męski grecko-rzymski
Sportowiec | Zdarzenie | Kwalifikacja | 1/8 finału | Ćwierćfinał | Półfinał | Repasaże 1 | Repasaże 2 | Finał / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Ranga | ||
Jarkko Ala-Huikku | −60 kg | PA |
Tyumenbayev ( KGZ ) L 1–3 PP |
Nie posunął się naprzód | 18 |