EuroKoszyk 1983 - EuroBasket 1983
XXIIIe Mistrzostwa Europy | |
---|---|
Szczegóły turnieju | |
Kraj organizujący | Francja |
Daktyle | 25 maja – 4 czerwca |
Drużyny | 12 |
Miejsce(a) | 3 (w 3 miastach-gospodarzach) |
Pozycje końcowe | |
Mistrzowie | Włochy (1. tytuł) |
Wicemistrzowie | Hiszpania |
Trzecie miejsce | związek Radziecki |
Czwarte miejsce | Holandia |
Statystyki turniejów | |
Rozegrane gry | 42 |
MVP | Juan Antonio Corbalán |
Najlepszy strzelec |
Nikos Galis (33,6 punktu na mecz ) |
1983 FIBA Mistrzostwa Europy , potocznie nazywany FIBA EuroBasket 1983 był 23. FIBA EuroBasket regionalny koszykówka mistrzostwa, posiadanych przez FIBA Europe . Miało to miejsce od 26 maja do 4 czerwca 1983 roku we Francji . Włochy pokonały Hiszpanię w finale, aby zdobyć swój pierwszy tytuł.
Miejsca
Lokalizacja | Zdjęcie | Miasto | Arena | Pojemność | Status | Okrągły |
---|---|---|---|---|---|---|
Caen | Palais de Sports | 2590 | Otwarte w 1968 | Grupa B | ||
Limoges | Palais des Sports de Beaublanc | 6500 | Otwarte w 1981 | grupa A | ||
Nantes | Palais des Sports de Beaulieu | 5500 | Otwarty w 1973 r. | Rundy pucharowe i kwalifikacyjne |
Kwalifikacja
Do turnieju zakwalifikowało się łącznie dwanaście drużyn. Do pierwszej ósemki drużyn z poprzedniego turnieju , cztery kolejne drużyny otrzymały miejsca w turnieju kwalifikacyjnym.
- Osiem najlepszych drużyn z Eurobasket 1981 :
- Najlepsze cztery drużyny z etapu kwalifikacyjnego:
Oddziały
Format
- Drużyny zostały podzielone na dwie grupy po sześć drużyn każda. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do półfinału (A1 vs. B2, A2 vs. B1). Zwycięzcy półfinałów pucharowych awansują do finału, a przegrani grają w playoffach o trzecie miejsce.
- Trzecia i czwarta drużyna z każdej grupy rywalizowała w ten sam sposób w osobnych drabinkach, aby w końcowej klasyfikacji zająć miejsca od 5. do 8.. To samo zrobiono z dwoma ostatnimi drużynami z każdej grupy, które zajęły miejsca od 9 do 12.
Runda wstępna
Zakwalifikował się do półfinału |
grupa A
- Podane poniżej czasy dotyczą czasu środkowoeuropejskiego letniego ( UTC+2 ).
Zespół | Pld | W | L | PF | ROCZNIE | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Włochy | 5 | 5 | 0 | 468 | 387 | +81 | 10 |
Hiszpania | 5 | 4 | 1 | 421 | 393 | +28 | 9 |
Jugosławia | 5 | 3 | 2 | 426 | 418 | +8 | 8 |
Francja | 5 | 2 | 3 | 399 | 408 | -9 | 7 |
Grecja | 5 | 1 | 4 | 384 | 430 | −46 | 6 |
Szwecja | 5 | 0 | 5 | 371 | 433 | −62 | 5 |
26 maja
14:30 |
Szwecja | 66- 69 | Grecja |
Punktacja o połowę: 26- 32 , 40 -37 | ||
Punkty : Magarity 23 | Punkty: Galis 20 |
26 maja
17:30 |
Włochy | 75 –74 | Hiszpania |
Punktacja o połowę: 28- 37 , 47 -37 | ||
Punkty : Riva 18 | Punkty: San Epifanio 24 |
Palais des Sports de Beaublanc, Limoges
Obecność: 4000 Sędziowie: Georgi Avalishvili (URS), Marek Paszucha (POL) |
26 maja
20:45 |
Francja | 76- 80 | Jugosławia |
Punktacja o połowę: 42- 46 , 34-34 | ||
Punkty : Dacoury 17 | Pkt: Radovanović 24 |
Palais des Sports de Beaublanc, Limoges
|
27 maja
14:30 |
Szwecja | 74- 89 | Włochy |
Punktacja o połowę: 42 -40, 32- 49 | ||
Punkty : Feldreich 18 | Punkty: Riva 22 |
Palais des Sports de Beaublanc, Limoges
Sędziowie: Hank Nichols (USA), David Dagan (ISR) |
27 maja
18:00 |
Francja | 79 –77 | Grecja |
Punktacja o połowę: 39- 45 , 40 -32 | ||
Pkt : Szanyiel 29 | Punkty: Galis 38 |
Palais des Sports de Beaublanc, Limoges
|
27 maja
20:30 |
Jugosławia | 90- 91 | Hiszpania |
Punktacja po połowie: 54 –48, 36–43 | ||
Pkt : Radovanović 23 | Punkty: San Epifanio 21 |
Palais des Sports de Beaublanc, Limoges
Obecność: 4500 Sędziowie: Milan Jahoda (TCH), Klaus Metzger (FRG) |
28 maja
14:30 |
Grecja | 83- 108 | Włochy |
Punktacja o połowę: 42- 56 , 41- 52 | ||
Punkty : Galis 32 | Punkty: Meneghin 29 |
Palais des Sports de Beaublanc, Limoges
Sędziowie: Milan Jahoda (TCH), Géza Horváth (HUN) |
28 maja
18:00 |
Jugosławia | 103 –84 | Szwecja |
Punktacja po połowie: 53 –40, 50 –44 | ||
Pts : Dalipagić 21 | Pkt : Feldreich 23 |
Palais des Sports de Beaublanc, Limoges
|
28 maja
20:30 |
Francja | 73- 75 | Hiszpania |
Punktacja o połowę: 34- 37 , 39 -38 | ||
Pkt : Szanyiel 16 | Punkty: Sibilio 24 |
Palais des Sports de Beaublanc, Limoges
Sędziowie: Hank Nichols (USA), Georgi Avalishvili (URS) |
29 maja
14:30 |
Jugosławia | 77 –76 | Grecja |
Punktacja o połowę: 46 -37, 31- 39 | ||
Pts : Dalipagić , Kićanović 19 | Punkty: Galis 25 |
Palais des Sports de Beaublanc, Limoges
|
29 maja
17:00 |
Francja | 80- 105 | Włochy |
Punktacja o połowę: 33- 54 , 47- 51 | ||
Punkty : Cachemire , Vestris 15 | Pkt: Riva 28 |
Palais des Sports de Beaublanc, Limoges
Sędziowie: Hank Nichols (USA), Milan Jahoda (TCH) |
29 maja
19:30 |
Hiszpania | 81 –76 | Szwecja |
Punktacja po połowie: 43–43, 38 –33 | ||
Punkty : Sibilio 21 | Punkty: Karlsson 18 |
Palais des Sports de Beaublanc, Limoges
Frekwencja: 6000 Sędziowie: Géza Horváth (HUN), Klaus Metzger (FRG) |
30 maja
14:30 |
Francja | 91 –71 | Szwecja |
Punktacja po połowie: 41 –28, 50 –43 | ||
Pkt : Szanyiel 30 | Punkty: Rahm 18 |
Palais des Sports de Beaublanc, Limoges
|
30 maja
18:00 |
Włochy | 91 –76 | Jugosławia |
Punktacja o połowę: 36- 42 , 55 -34 | ||
Punkty : Gilardi 26 | Punkty: Dalipagić 21 |
Palais des Sports de Beaublanc, Limoges
Sędziowie: Hank Nichols (USA), Milan Jahoda (TCH) |
30 maja
20:30 |
Hiszpania | 100 –79 | Grecja |
Punktacja po połowie: 52 –41, 48 –38 | ||
Punkty : San Epifanio 20 | Punkty: Galis 34 |
Palais des Sports de Beaublanc, Limoges
Obecność: 2500 Sędziowie: Géza Horváth (HUN), Klaus Metzger (FRG) |
Grupa B
Zespół | Pld | W | L | PF | ROCZNIE | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
związek Radziecki | 5 | 5 | 0 | 482 | 375 | +107 | 10 |
Holandia | 5 | 3 | 2 | 356 | 403 | −47 | 8 |
Zachodnie Niemcy | 5 | 3 | 2 | 384 | 395 | −11 | 8 |
Izrael | 5 | 2 | 3 | 386 | 398 | −12 | 7 |
Polska | 5 | 1 | 4 | 357 | 382 | -25 | 6 |
Czechosłowacja | 5 | 1 | 4 | 405 | 417 | −12 | 6 |
26 maja
14:30 |
Izrael | 72- 78 | Holandia |
Punktacja o połowę: 31- 43 , 41 -35 | ||
Pkt : Berkowitz 24 | Punkty: Kramer 16 |
26 maja
18:00 |
Czechosłowacja | 74- 86 | Zachodnie Niemcy |
Punktacja o połowę: 36- 44 , 38- 42 | ||
Punkty : Hraška 15 | Punkty: Papier 29 |
Palais de Sports, Caen
|
26 maja
20:30 |
związek Radziecki | 88 –76 | Polska |
Punktacja po połowie: 46 –40, 42 –36 | ||
Pts : Chomičius , Sabonis 17 |
Palais de Sports, Caen
|
27 maja
14:30 |
Zachodnie Niemcy | 67- 79 | Holandia |
Punktacja o połowę: 34- 36 , 33- 43 | ||
Punkty : Blab 22 | Punkty: Plaat 24 |
Palais de Sports, Caen
|
27 maja
20:30 |
Czechosłowacja | 73- 75 (m) | Polska |
Punktacja o połowę: 31- 33 , 35 -33 godzinach nadliczbowych : 6 9 | ||
Pts : Hraška , Kropilák 19 | Pkt: Młynarski 26 |
Palais de Sports, Caen
Sędziowie: Giancarlo Vitolo (ITA), Ulf Öhrman (SWE) |
27 maja
20:30 |
związek Radziecki | 92 –87 | Izrael |
Punktacja o połowę: 43- 46 , 49 -41 | ||
Pts : Myškin 18 | Pkt: Berkowitz 32 |
Palais de Sports, Caen
|
28 maja
14:30 |
Polska | 62- 64 | Izrael |
Punktacja o połowę: 32- 38 , 30 -26 | ||
Pkt : Binkowski 20 | Pkt : Jamchi , Berkowitz 16 |
Palais de Sports, Caen
|
28 maja
16:30 |
związek Radziecki | 90 –69 | Zachodnie Niemcy |
Punktacja po połowie: 43 –33, 47 –36 | ||
Pts : Myškin , Sabonis 17 |
Palais de Sports, Caen
|
28 maja
20:30 |
Czechosłowacja | 90 –63 | Holandia |
Punktacja po połowie: 54 –27, 36–36 | ||
Punkty : Kropilák 32 | Punkty: Wiel 14 |
Palais de Sports, Caen
|
29 maja
14:30 |
Zachodnie Niemcy | 85 –82 | Polska |
Punktacja po połowie: 46 –44, 39 –38 | ||
Pkt : Sandacz 24 | Pkt: Młynarski 30 |
Palais de Sports, Caen
|
29 maja
16:30 |
związek Radziecki | 112 –63 | Holandia |
Punktacja po połowie: 54 –37, 58 –26 | ||
Pkt : Tarakanov 24 | Punkty: Plaat 12 |
Palais de Sports, Caen
Sędziowie: Kostas Rigas (GRE), Giancarlo Vitolo (ITA) |
29 maja
20:30 |
Czechosłowacja | 89- 93 (OT) | Izrael |
Punktacja o połowę: 41- 45 , 40 -36 godzinach nadliczbowych : 8- 12 | ||
Pkt : Rajniak 25 | Pkt : Jamchi 27 |
Palais de Sports, Caen
|
30 maja
14:30 |
Holandia | 73 –62 | Polska |
Punktacja po połowie: 37 –32, 36 –30 | ||
Pts : van den Bergh 15 | Punkty: Mulak 12 |
Palais de Sports, Caen
|
30 maja
18:00 |
Czechosłowacja | 80- 100 | związek Radziecki |
Punktacja o połowę: 39- 53 , 41- 47 | ||
Punkty : Kropilák 25 | Pkt: Valters 19 |
Palais de Sports, Caen
|
30 maja
20:30 |
Zachodnie Niemcy | 77 –70 | Izrael |
Punktacja po połowie: 42–42, 35 –28 | ||
Punkty : Schrempf 16 | Pkt : Jamchi 20 |
Palais de Sports, Caen
|
Faza pucharowa
Rundy klasyfikacyjne
9.-12. miejsce
Runda klasyfikacyjna | Dziewiąte miejsce | |||||
1 czerwca – 14:30 | ||||||
Grecja | 85 | |||||
4 czerwca – 18:00 | ||||||
Czechosłowacja | 88 | |||||
Czechosłowacja | 73 | |||||
2 czerwca – 15:30 | ||||||
Polska | 77 | |||||
Polska | 82 | |||||
Szwecja | 70 | |||||
Jedenaste miejsce | ||||||
3 czerwca – 15:30 | ||||||
Grecja | 102 | |||||
Szwecja | 97 |
1 czerwca
14:30 |
Grecja | 86- 88 | Czechosłowacja |
Punktacja po połowie: 42–42, 43–46 | ||
Punkty : Galis 38 | Punkty: Kropilák 35 |
2 czerwca
15:30 |
Polska | 82 –70 | Szwecja |
Punktacja po połowie: 38 –33, 44 –37 | ||
Punkty : Młynarski 14 | Punkty: Magarity 20 |
Palais des Sports de Beaulieu, Nantes
Sędziowie: Giancarlo Vitolo (ITA), Zdravko Kurilić (YUG) |
3 czerwca
15:30 |
Grecja | 102 –97 (OT) | Szwecja |
Punktacja o połowę: 52 -46, 39- 45 godzinach nadliczbowych : 11 -6 | ||
Punkty : Gallis 44 | Punkty: Magary 24 |
Palais des Sports de Beaulieu, Nantes
|
4 czerwca
18:00 |
Polska | 77 –73 | Czechosłowacja |
Punktacja o połowę: 38- 40 , 39 -33 | ||
Punkty : Zelig 18 | Punkty: Kropilák 20 |
Palais des Sports de Beaulieu, Nantes
|
miejsce od 5 do 8
Runda klasyfikacyjna | Piąte miejsce | |||||
1 czerwca – 18:00 | ||||||
Jugosławia | 88 | |||||
4 czerwca – 15:30 | ||||||
Izrael | 99 | |||||
Izrael | 88 | |||||
2 czerwca – 18:00 | ||||||
Francja | 92 | |||||
Zachodnie Niemcy | 82 | |||||
Francja | 90 | |||||
Siódme miejsce | ||||||
3 czerwca – 18:00 | ||||||
Jugosławia | 104 | |||||
Zachodnie Niemcy | 88 |
1 czerwca
18:00 |
Izrael | 99 –88 | Jugosławia |
Punktacja po połowie: 48 –46, 51 –42 | ||
Punkty : Srebrny 27 | Pkt: Radovanović 26 |
2 czerwca
18:00 |
Francja | 90 –82 | Zachodnie Niemcy |
Punktacja po połowie: 46 –43, 44 –39 | ||
Punkty : Dacoury 24 | Pkt: Schrempf 21 |
Palais des Sports de Beaulieu, Nantes
|
3 czerwca
18:00 |
Jugosławia | 104 –88 | Zachodnie Niemcy |
Punktacja po połowie: 56 –52, 48 –36 | ||
Pkt : Radovanović 26 | Punkty: Schrempf 20 |
Palais des Sports de Beaulieu, Nantes
|
4 czerwca
18:00 |
Francja | 92 –88 | Izrael |
Punktacja po połowie: 42 –41, 50 –47 | ||
Pkt : Szanyiel 23 | Pkt : Jamchi 22 |
Palais des Sports de Beaulieu, Nantes
Sędziowie: Giancarlo Vitolo (ITA), Pedro Hernández Cabrera (ESP) |
drabinka mistrzostw
Półfinały | Finał | |||||
1 czerwca – 20:30 | ||||||
związek Radziecki | 94 | |||||
4 czerwca – 20:30 | ||||||
Hiszpania | 95 | |||||
Hiszpania | 96 | |||||
2 czerwca – 20:30 | ||||||
Włochy | 105 | |||||
Włochy | 88 | |||||
Holandia | 69 | |||||
Trzecie miejsce | ||||||
3 czerwca – 20:30 | ||||||
związek Radziecki | 105 | |||||
Holandia | 70 |
1 czerwca
20:30 |
związek Radziecki | 94- 95 | Hiszpania |
Punktacja o połowę: 50- 54 , 44 -41 | ||
Punkty : Sabonis 24 | Punkty: Sibilio 26 |
Palais des Sports de Beaulieu , Nantes
Frekwencja: 6000 Sędziowie: Hank Nichols (USA), Simon Mottart (BEL) |
2 czerwca
20:30 |
Włochy | 88 –69 | Holandia |
Punktacja po połowie: 46 –38, 42 –31 | ||
Punkty : Villalta 20 | Punkty: Kuipers 14 |
Palais des Sports de Beaulieu, Nantes
Sędziowie: Don Cline (CAN), David Dagan (ISR) |
3 czerwca
20:30 |
związek Radziecki | 105 –70 | Holandia |
Punktacja po połowie: 51 –33, 54 –37 | ||
Punkty : Sabonis 28 | Punkty: Cramer , Plaat 14 |
Palais des Sports de Beaulieu, Nantes
Sędziowie: Kostas Rigas (GRE), Zdravko Kurilić (YUG) |
4 czerwca
20:30 |
Hiszpania | 96- 105 | Włochy |
Punktacja o połowę: 38- 45 , 58- 60 | ||
Punkty : San Epifanio 21 | Pkt: Villalta 20 |
Palais des Sports de Beaulieu, Nantes
Uczestnictwo: 9 000 Sędziowie: Don Cline (CAN), Hank Nichols (USA) |
Nagrody
1983 FIBA EuroBasket Champions |
---|
Włochy 1. tytuł |
1983 FIBA EuroBasket MVP : Juan Antonio Corbalán ( Hiszpania ) |
Drużyna całego turnieju |
---|
Juan Antonio Corbalán ( MVP ) |
Nikos Galis |
Juan Antonio San Epifanio |
Stanisław Kropilák |
Arvydas Sabonis |
Klasyfikacja końcowa
Ranga | Zespół | Nagrywać |
---|---|---|
Włochy | 7–0 | |
Hiszpania | 5–2 | |
związek Radziecki | 6–1 | |
4 | Holandia | 3-4 |
5 | Francja | 4–3 |
6 | Izrael | 3-4 |
7 | Jugosławia | 4–3 |
8 | Zachodnie Niemcy | 3-4 |
9 | Polska | 3-4 |
10 | Czechosłowacja | 2–5 |
11 | Grecja | 2–5 |
12 | Szwecja | 0–7 |
Bibliografia
Zewnętrzne linki
- 1983 Mistrzostwa Europy Mężczyzn , FIBA.com.
- XXIII Mistrzostwa Europy (Nantes 1983) , LinguaSport.com.