Czechosłowacja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980 - Czechoslovakia at the 1980 Summer Olympics
Czechosłowacja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980 | |
---|---|
Kod IOC | TCH |
NOC | Czechosłowacki Komitet Olimpijski |
w Moskwie | |
Konkurenci | 209 (162 mężczyzn i 47 kobiet) w 21 dyscyplinach sportowych |
Nosiciel flagi | Vítězslav Mácha |
Medale miejsce 13 |
|
Występy na letnich igrzyskach olimpijskich ( przegląd ) | |
Inne powiązane występy | |
Czechy (1900–1912) Republika Czeska (1994–) Słowacja (1994–) |
Czechosłowacja startował na Letnie Igrzyska Olimpijskie 1980 w Moskwie , ZSRR . 209 zawodników, 162 mężczyzn i 47 kobiet wzięło udział w 114 konkurencjach w 21 dyscyplinach sportowych.
Medaliści
Łucznictwo
W swoim pierwszym występie na olimpijskich zawodach łuczniczych Czechosłowacja wysłała dwie kobiety i jednego mężczyznę. Zdeňka Padevětová zajęła czwarte miejsce.
Konkurs indywidualny kobiet:
- Zdeňka Padevětová - 2405 pkt (→ 4. miejsce)
- Jitka Dolejší - 2219 pkt (→ 20. miejsce)
Konkurs indywidualny mężczyzn:
- František Hadaš - 2305 pkt (→ 24 miejsce)
lekkoatletyka
1500 metrów mężczyzn
-
Jozef Plachý
- Bieg - 3: 44,4
- Półfinały - 3: 40.4
- Finał - 3: 40,7 (→ 6. miejsce)
Mężczyźni na 5000 metrów
-
Jiří Sýkora
- Bieg - 13:43,1
- Półfinał - 13: 31,0
- Finał - 13:25,0 (→ 9. miejsce)
10000 metrów mężczyzn
-
Jiří Sýkora
- Bieg - 29: 19,8 (→ nie awansował)
Maraton mężczyzn
-
Vlastimil Zwiefelhofer
- Finał - nie ukończył (→ brak rankingu)
-
Josef Janska
- Finał - nie ukończył (→ brak rankingu)
Sztafeta 4 × 400 m mężczyzn
-
Josef Lomický , Dušan Malovec , František Břečka i Karel Kolář
- Bieg - 3: 03.5
- Finał - 3: 07,0 (→ 7. miejsce)
Bieg na 110 m przez płotki, mężczyźni
-
Július Ivan
- Finał - nie ukończył (→ brak rankingu)
Bieg na 3000 m z przeszkodami, mężczyźni
-
Dušan Moravčík
- Bieg - 8: 33,4
- Półfinały - 8: 28,0
- Finał - 8: 29,1 (→ 10. miejsce)
Skok w dal, mężczyźni
-
Jan Leitner
- Kwalifikacja - 7,68 m (→ nie awansował)
Rzut dyskiem, mężczyźni
Rzut młotem, mężczyźni
-
Jiří Chamrád
- Kwalifikacje - 69,38 m
- Runda finałowa - 68,16 m (→ 12. miejsce)
Pchnięcie kulą, mężczyźni
-
Jaromír Vlk
- Kwalifikacje - 19,69 m
- Finał - 20,24 m (→ 7. miejsce)
Chód na 20 km, mężczyźni
-
Pavol Blažek
- Finał - 1:35: 30,8 (→ 14 miejsce)
-
Jozef Pribilinec
- Finał - 1:42: 52,4 (→ 20. miejsce)
-
Juraj Benčík
- Finał - DSQ (→ brak rankingu)
Chód na 50 km, mężczyźni
-
Pavol Blažek
- Finał - 4:16:26 (→ 10. miejsce)
-
Juraj Benčík
- Finał - 4:27:39 (→ 13. miejsce)
-
Jaromír Vaňous
- Finał - DSQ (→ brak rankingu)
Skok w dal, kobiety
-
Jarmila Nygrýnová
- Kwalifikacja - 6,58 m
- Finał - 6,83 m (→ 6. miejsce)
Rzut dyskiem kobiet
-
Zdena Bartoňová
- Kwalifikacje - 59,48 m
- Finał - 57,78 m (→ 11. miejsce)
Pchnięcie kulą, kobiety
-
Zdena Bartoňová
- Finał - 18,40 m (→ 10. miejsce)
Pięciobój kobiet
-
Marcela Koblasová - 4328 pkt (→ 11. miejsce)
- 100 metrów - 14,10 s
- Pchnięcie kulą - 13,42 m
- Skok wzwyż - 1,71 m
- Skok w dal - 6,15 m
- 800 metrów - 2: 20.30
Koszykówka
- Zawody drużynowe mężczyzn
-
Runda wstępna (grupa A)
- Przegrana w Brazylii (70-72)
- Pokonane Indie (133-65)
- Przegrana do Związku Radzieckiego (83-99)
-
Druga runda (grupa B)
- Przegrana w Australii (86-91)
- Pokonana Szwecja (83-61)
- Zagubieni w Polsce (84-88)
- Pokonany Senegal (88-72) → 9 miejsce
- Skład drużyny :
Boks
Waga piórkowa, mężczyźni (57 kg)
-
Miroslav Šándor
- Pierwsza runda - Cześć
- Druga runda - przegrana z Dejanem Maroviciem (Jugosławia) na punkty (0-5)
Kajakarstwo
Jazda rowerem
Jedenastu kolarzy reprezentowało Czechosłowację w 1980 roku.
Nurkowanie
Ogrodzenie
Siedmiu szermierzy, sześciu mężczyzn i jedna kobieta reprezentowało Czechosłowację w 1980 roku.
Piłka nożna
- Zawody drużynowe mężczyzn
Runda wstępna (grupa B)
Wszystkie mecze rozegrano na stadionie Kirowa w Leningradzie, chyba że zaznaczono inaczej.
- 21 lipca 1980: Czechosłowacja - Kolumbia 3-0 (2-0)
- 23 lipca 1980: Czechosłowacja - Nigeria 1: 1 (1: 0)
- 25 lipca 1980: Czechosłowacja - Kuwejt 0: 0 (0: 0)
Ostateczna klasyfikacja
Z czterema punktami (jedno zwycięstwo i dwa remisy) Czechosłowacja i Kuwejt awansowały do ćwierćfinału.
Ćwierćfinały
- 27 lipca 1980: Czechosłowacja - Kuba 4-0 (4-0)
Półfinały
- 29 lipca 1980: Czechosłowacja - Jugosławia 2: 0 (2: 0) na stadionie Dynamo w Moskwie
Finał
- 2 sierpnia 1980: Czechosłowacja - NRD 1: 0 (0: 0) Stadion Loujniki, Moskwa
Lista
- Stanislav Seman
- Luděk Macela
- Josef Mazura
- Libor Radimec
- Zdeněk Rygel
- Petr Němec
- Ladislav Vízek
- Jan Berger
- Jindřich Svoboda
- Luboš Pokluda
- Werner Lička
- Rostislav Václavíček
- Jaroslav Netolička
- Oldřich Rott
- František Štambachr
- František Kunzo
Gimnastyka
Gra w piłkę ręczną
Turniej kobiet
Hokej
- Zawody drużynowe kobiet
- Wstępna gra Round Robin
- Skład drużyny :
Dżudo
Pięciobój nowoczesny
Trzech pentathlonistów płci męskiej reprezentowało Czechosłowację w 1980 roku.
Konkurs indywidualny mężczyzn:
- Milan Kadlec - 5229 pkt, 8. miejsce
- Jan Bártů - 5158 pkt, 16. miejsce
- Bohumil Starnovský - 4952 pkt, 26 miejsce
Zawody drużynowe mężczyzn:
- Kadlec, Bártů i Starnovský - 15339 pkt, 6. miejsce
Wioślarstwo
Żeglarstwo
Strzelanie
Pływanie
200 m stylem dowolnym, mężczyźni
-
Petr Adamec
- Finał - 1: 55,84 (→ nie awansował)
-
Radek Havel
- Finał - 1: 55,07 (→ brak awansu)
400 m stylem dowolnym, mężczyźni
-
Daniel Machek
- Finał - 3: 55,66 (→ 5. miejsce)
100 m stylem grzbietowym, mężczyźni
-
Miloslav Rolko
- Finał - 57,74 (→ 4 miejsce)
400 m stylem zmiennym, mężczyźni
-
Miloslav Rolko
- Finał - 4: 26,99 (→ 6. miejsce)
-
Daniel Machek
- Finał - 4: 29,86 (→ 8. miejsce)
100 m stylem klasycznym, kobiety
-
Irena Fleissnerová
- Biegi - 1: 13,35 (→ nie awansował)
200 m stylem klasycznym, kobiety
-
Irena Fleissnerová
- Finał - 2: 33,23 (→ 5. miejsce)
Siatkówka
- Zawody drużynowe mężczyzn
-
Runda wstępna (grupa A)
- Przegrana przez Związek Radziecki (1-3)
- Przegrana do Włoch (2-3)
- Przegrana z Bułgarią (0-3)
- Pokonany Kubę (3-2)
-
Mecze klasyfikacyjne
- Miejsce 5-8 : Przegrana z Brazylią (0-3)
- 7-8 miejsce : Przegrana z Kubą (1-3) → 8 miejsce
- Skład drużyny
- Główni trenerzy : Pavel Schenk i Zdeněk Václavík