Turniej Szachowy Tata Steel - Tata Steel Chess Tournament
Tata Steel Chess Tournament to coroczny turniej szachowy odbywa się w styczniu w Wijk aan Zee , Holandia. Nazywany był turniejem Hoogovens od jego powstania w 1938 roku, aż do momentu, gdy sponsor Koninklijke Hoogovens połączył się z British Steel, tworząc Corus Group w 1999 roku, po czym turniej został nazwany turniejem szachowym Corus . Corus Group stała się Tata Steel Europe w 2007 roku. Pomimo zmiany nazwy, seria jest numerowana kolejno od początków Hoogovens; na przykład wydarzenie z 2011 roku zostało nazwane 73. Turniejem Szachowym Tata Steel.
W turnieju rywalizują najlepsi arcymistrzowie, ale zapraszamy również zwykłych graczy klubowych. Grupa Masters stawia czternastu najlepszych na świecie przeciwko sobie w turnieju round-robin i czasami jest określana jako „ Wimbledon szachów”. Od 1938 roku nastąpiła długa lista znanych zwycięzców, w tym Max Euwe , Bent Larsen , Tigran Petrosjan , Paul Keres , Lajos Portisch , Boris Spasski , Michaił Botwinnik , Michaił Tal , Wiktor Korcznoj , Jan Timman , Anatolij Karpow , Wasyl Iwanczuk , Vladimir Kramnik , Garry Kasparov , Viswanathan Anand , Veselin Topalov , Levon Aronian , Sergey Karjakin i Magnus Carlsen . Spośród ośmiu mistrzów świata w szachach od 1946 roku brakuje tylko nazwisk Wasilija Smysłowa i Bobby'ego Fischera . W 2001 roku wzięło w nim udział dziewięciu z dziesięciu najlepszych graczy na świecie.
Magnus Carlsen jest rekordzistą pod względem większości zwycięstw w turnieju, z siedmioma tytułami na swoim koncie. Viswanathan Anand jest jedynym innym graczem, który wygrał turniej pięć lub więcej razy, a także jest rekordzistą w większości kolejnych gier rozegranych na turnieju bez przegranej (70 – od 1998 do 2004).
Historia turniejów
Hoogovens Beverwijk
Wczesne turnieje były bardzo małe, zaczynając od czteroosobowych grup w 1938 r., a wstęp był ograniczony do holenderskich graczy. W ten sposób kontynuowano pierwsze pięć turniejów, a konkurs odbywał się co roku na początku stycznia. W 1943 i 1944 pole turniejowe zostało podwojone do ośmiu graczy. Żaden turniej nie odbył się w 1945 roku z powodu II wojny światowej. Pierwszy międzynarodowy turniej odbył się w 1946 roku. Główne pole turniejowe zostało rozszerzone do dziesięciu, z zaproszeniami do Alberic O'Kelly de Galway (Belgia) i Gösta Stoltz (Szwecja) wraz z holenderskim kontyngentem ośmiu.
Pole turniejowe utrzymywało się na dziesięciu do 1953 roku, kiedy to zostało zwiększone do dwunastu, a także odbył się międzynarodowy turniej kobiet. W 1954 roku pole turniejowe wróciło do dziesięciu zawodników, ale siła rywalizacji wzrosła. Boisko zostało znacznie powiększone do 18 w 1963 i chociaż zmniejszyło się do 16 w 1964, impreza stała się najsilniejszym międzynarodowym turniejem szachowym na świecie ( Golombek 1977 , s. 143).
Wraz ze wzrostem rangi turnieju, dodatkowy turniej kobiet stał się regularnym wydarzeniem, podobnie jak imprezy „Masters” i „Masters Reserves”. Rozpoczęła się również tradycja prowadzenia corocznej polityki zaproszeń, która przypominała system stosowany w piłkarskich „stolikach ligowych”; zwycięzca imprezy niższej kategorii otrzymywałby zaproszenie na następną wyższą imprezę w następnym roku.
Turniej z 1946 roku był jednym z pierwszych europejskich międzynarodowych turniejów szachowych po II wojnie światowej. Braki żywności nadal były problemem w Europie, więc na bankiecie poturniejowym znalazła się grochówka , niedroga potrawa zwykłych ludzi. W kolejnych latach grochówka była pierwszym daniem bankietu na zakończenie, tradycję kontynuowano po przeniesieniu turnieju z Beverwijk do Wijk aan Zee ( Damsky & Sugden 2005 , s. 164).
Zwycięzcy najwyższej grupy:
- 1938 – Philip Bakker
- 1939 – Nicolaas Cortlever
- 1940 – Maks Euwe
- 1941 – Artur Wijnans
- 1942 – Max Euwe
- 1943 – Arnold van den Hoek
- 1944 – Theo van Scheltinga
- 1945 – bez turnieju
- 1946 – Alberic O'Kelly de Galway
- 1947 – Theo van Scheltinga
- 1948 – Lodewijk Prins
- 1949 – Savielly Tartakower
- 1950 - Jan Hein Donner
- 1951 – Herman Pilnik
- 1952 – Maks Euwe
- 1953 – Nicolas Rossolimo
- 1954 – Hans Bouwmeester i Vasja Pirc
- 1955 – Borislav Milić
- 1956 – Gideon Ståhlberg
- 1957 – Aleksandar Matanovic
- 1958 – Max Euwe i Jan Hein Donner
- 1959 – Friðrik Ólafsson
- 1960 – Bent Larsen i Tigran Petrosian
- 1961 – Bent Larsen i Borislav Ivkov
- 1962 – Petar Trifunović
- 1963 – Jan Hein Donner
- 1964 – Paul Keres i Iivo Nei
- 1965 – Lajos Portisch i Efim Geller
- 1966 – Lew Polugaevsky
- 1967 – Borys Spasski
Hoogovens Wijk aan Zee
Turniej został przeniesiony do holenderskiego nadmorskiego miasteczka Wijk aan Zee w 1968 roku. W tym okresie turniej był popularnie nazywany zarówno „Hoogovens”, jak i „Wijk aan Zee”. Laureatami grupy Arcymistrz A od 1968 roku zostali:
- 1968 – Wiktor Korcznoj
- 1969 – Michaił Botwinnik i Efim Geller
- 1970 – Marek Taimanow
- 1971 – Wiktor Korcznoj
- 1972 – Lajos Portisch
- 1973 – Michaił Talu
- 1974 – Walter Browne
- 1975 – Lajos Portisch
- 1976 - Ljubomir Ljubojević i Friðrik Ólafsson
- 1977 – Genna Sosonko i Efim Geller
- 1978 – Lajos Portisch
- 1979 – Lew Polugaevsky
- 1980 – Walter Browne i Yasser Seirawan
- 1981 – Genna Sosonko i Jan Timman
- 1982 – John Nunn i Jurij Bałaszow
- 1983 – Ulf Andersson
- 1984 – Aleksander Bielawski i Wiktor Korcznoj
- 1985 – Jan Timman
- 1986 – Nigel Short
- 1987 – Nigel Short i Wiktor Korcznojch
- 1988 – Anatolij Karpow
- 1989 – Viswanathan Anand , Predrag Nikolić , Zoltán Ribli i Gyula Sax
- 1990 - John Nunn
- 1991 – John Nunn
- 1992 – Valery Salov i Boris Gelfand
- 1993 – Anatolij Karpow
- 1994 – Predrag Nikolić
- 1995 – Aleksiej Dreev
- 1996 – Wasilij Iwańczuko
- 1997 – Walery Sałow
- 1998 – Vladimir Kramnik i Viswanathan Anand
- 1999 – Garry Kasparow
Turniej Corusa
Od 2000 roku popularna nazwa turnieju była mniej więcej równo podzielona między „Wijk aan Zee” i „Corus”.
- 2000 – Garry Kasparov
- 2001 – Garry Kasparov
- 2002 – Jewgienij Barejew
- 2003 – Wiswanathan Anand
- 2004 – Wiswanathan Anand
- 2005 – Piotr Leko
- 2006 – Viswanathan Anand i Weselin Topałow
- 2007 – Lewon Aronian , Weselin Topałow i Teimour Radjabov
- 2008 – Levon Aronian i Magnus Carlsen
- 2009 – Siergiej Karjakin
- 2010 – Magnus Carlsen
Turniej Tata Steel
Od 2011 roku popularna nazwa turnieju została zmieniona z „Corus” na „Tata Steel”.
- 2011 – Hikaru Nakamura
- 2012 – Lewon Aronian
- 2013 – Magnus Carlsen
- 2014 – Lewon Aronian
- 2015 – Magnus Carlsen
- 2016 – Magnus Carlsen
- 2017 – Wesley So
- 2018 – Magnus Carlsen
- 2019 (stoły krzyżowe) – Magnus Carlsen
- 2020 (stoły krzyżowe) – Fabiano Caruana
- 2021 ( tabele krzyżowe) – Jorden van Forest
Wielu zwycięzców
Do niedawna tytułem dzielili się gracze kończący na tym samym wyniku.
Pierwszy tie-break odbył się w 2018 roku, a Magnus Carlsen pokonał Anish Giri 1½–½. Dwaj gracze dzielący pierwsze miejsce po regularnych grach grają w dwie gry Blitz, a następnie ewentualnie w Armageddon , aby wyłonić jedynego zwycięzcę.
Gracz | Wygrane | Pierwszy turniej wygrany | Ostatni turniej wygrany |
---|---|---|---|
Magnus Carlsen | 7 (1 udostępniony) | 2008 | 2019 |
Viswanathan Anand | 5 (3 wspólne) | 1989 | 2006 |
Max Euwe | 4 (1 udostępniony) | 1940 | 1958 |
Levon Aronian | 4 (2 wspólne) | 2007 | 2014 |
Wiktor Korcznoj | 4 (2 wspólne) | 1968 | 1987 |
Lajos Portisch | 4 (1 udostępniony) | 1965 | 1978 |
Jan Hein Donner | 3 (1 udostępniony) | 1950 | 1963 |
Efim Geller | 3 (3 udostępnione) | 1965 | 1977 |
Garry Kasparow | 3 | 1999 | 2001 |
John Nunn | 3 (1 udostępniony) | 1982 | 1991 |
Walter Browne | 2 (1 udostępniony) | 1974 | 1980 |
Anatolij Karpow | 2 | 1988 | 1993 |
Zgięty Larsen | 2 (2 wspólne) | 1960 | 1961 |
Predrag Nikolić | 2 (1 udostępniony) | 1989 | 1994 |
Friðrik Ólafsson | 2 (1 udostępniony) | 1959 | 1976 |
Lew Poługewski | 2 | 1966 | 1979 |
Walery Sałow | 2 (1 udostępniony) | 1992 | 1997 |
Genna Sosonko | 2 (2 wspólne) | 1977 | 1981 |
Nigel Krótki | 2 (1 udostępniony) | 1986 | 1987 |
Jan Timman | 2 (1 udostępniony) | 1981 | 1985 |
Weselin Topałow | 2 (2 wspólne) | 2006 | 2007 |
Theo van Scheltinga | 2 | 1944 | 1947 |
Tabele krzyżowe zdarzeń
2003
65. Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa A, 11–26 stycznia 2003, Wijk aan Zee , Cat. XIX (2701) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 Viswanathan Anand ( Indie ) 2753 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 ½ ½ 8½ 2806 2 Judit Polgár ( Węgry ) 2700 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 8 2788 3 Jewgienij Barejew ( Rosja ) 2729 ½ ½ 0 0 1 1 0 1 ½ ½ 1 ½ 1 7½ 2755 4 Aleksiej Szyrow ( Hiszpania ) 2723 0 ½ 1 1 0 ½ 1 ½ ½ ½ 1 0 ½ 7 45,75 2728 5 Loek van Wely ( Holandia ) 2668 ½ ½ 1 0 ½ ½ 1 ½ 1 0 0 ½ 1 7 44,25 2732 6 Alexander Grischuk ( Rosja ) 2712 ½ 0 0 1 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ 7 43,25 2729 7 Wasilij Iwańczuk ( Ukraina ) 2699 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 7 42,50 2730 8 Władimir Kramnik ( Rosja ) 2807 ½ ½ 1 0 0 ½ ½ ½ 1 ½ 0 1 1 7 42,50 2721 9 Teimour Radjabov ( Azerbejdżan ) 2624 ½ ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ 0 ½ 1 1 1 6½ 38,25 2706 10 Weselin Topałow ( Bułgaria ) 2743 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 0 1 ½ ½ 1 1 6½ 37,75 2697 11 Anatolij Karpow ( Rosja ) 2688 0 0 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ 6 37,00 2672 12 Rusłan Ponomariow ( Ukraina ) 2734 0 ½ 0 0 1 ½ 0 1 0 ½ 1 ½ 1 6 35,50 2669 13 Michał Krasenkow ( Polska ) 2633 ½ ½ ½ 1 ½ 0 ½ 0 0 0 0 ½ ½ 4½ 2596 14 Jan Timman ( Holandia ) 2594 ½ 0 0 ½ 0 ½ 0 0 0 0 ½ 0 ½ 2½ 2458
65. Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa B, 11–26 stycznia 2003, Wijk aan Zee , Cat. XI (2525) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Zhang Zhong ( Chiny ) 2624 1 1 1 ½ 1 ½ 1 1 0 1 1 1 1 11 2813 2 FM Daniël Stellwagen ( Holandia ) 2427 0 1 ½ ½ ½ ½ 0 1 1 1 1 1 0 8 48,50 2620 3 GM Arkadij Naiditsch ( Niemcy ) 2585 0 0 1 1 1 0 ½ 1 ½ 1 1 0 1 8 47,25 2607 4 GM Friso Nijboer ( Holandia ) 2553 0 ½ 0 0 0 1 1 ½ ½ 1 1 1 1 7½ 2580 5 GM Sergey Karjakin ( Ukraina ) 2547 ½ ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 0 7 2552 6 GM Dennis de Vreugt ( Holandia ) 2504 0 ½ 0 1 ½ ½ ½ 1 ½ 0 0 1 1 6½ 2527 7 GM Péter Ács ( Węgry ) 2623 ½ ½ 1 0 ½ ½ 1 0 0 1 0 ½ ½ 6 40,25 2489 8 GM John van der Wiel ( Holandia ) 2509 0 1 ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 1 ½ ½ 6 36,75 2497 9 WGM Humpy Koneru ( Indie ) 2496 0 0 0 ½ ½ 0 1 ½ 1 0 ½ 1 1 6 33,25 2498 10 GM Ian Rogers ( Australia ) 2569 1 0 ½ ½ 0 ½ 1 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 5½ 38,25 2465 11 GM Jonny Hector ( Szwecja ) 2570 0 0 0 0 ½ 1 0 ½ 1 ½ ½ ½ 1 5½ 30,75 2465 12 WGM Alexandra Kosteniuk ( Rosja ) 2456 0 0 0 0 ½ 1 1 0 ½ 1 ½ 0 ½ 5 29.25 2443 13 GM Harmen Jonkman ( Holandia ) 2436 0 0 1 0 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ 1 1 5 28,50 2445 14 WGM Viktorija Čmilytė ( Litwa ) 2452 0 1 0 0 1 0 ½ ½ 0 ½ 0 ½ 0 4 2390
65. Turniej Szachowy Corus, zaproszenia dziesiątki, 17–26 stycznia 2003, Wijk aan Zee , Cat. VIII (2434) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Całkowity SB TPR 1 GM Eric Lobron ( Niemcy ) 2506 0 1 ½ ½ 1 1 1 1 1 7 2646 2 IM Ruud Janssen ( Holandia ) 2470 1 ½ 0 ½ 1 ½ 1 1 1 6½ 25,00 2596 3 GM Bu Xiangzhi ( Chiny ) 2569 0 ½ 1 1 ½ 1 ½ 1 1 6½ 24.25 2585 4 IM Aleksander Czerniajew ( Rosja ) 2504 ½ 1 0 ½ 1 ½ 1 ½ 1 6 2551 5 GM Mišo Cebalo ( Chorwacja ) 2527 ½ ½ 0 ½ ½ 1 ½ 1 1 5½ 2503 6 Erwin l'Ami ( Holandia ) 2438 0 0 ½ 0 ½ 1 1 1 1 5 2476 7 FM Marcel Peek ( Holandia ) 2417 0 ½ 0 ½ 0 0 ½ ½ 1 3 9.50 2310 8 FM Marc Erwich ( Holandia ) 2342 0 0 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 1 3 9.25 2319 9 FM Sybolt Strating ( Holandia ) 2325 0 0 0 ½ 0 0 ½ ½ 0 1½ 2173 10 Wim Boom ( Holandia ) 2238 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 2104
2004
66 Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa A, 10–25 stycznia 2004, Wijk aan Zee , Cat. XIX (2702) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 Viswanathan Anand ( Indie ) 2766 ½ ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 ½ 1 1 8½ 2808 2 Peter Leko ( Węgry ) 2722 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 8 49,75 2788 3 Michael Adams ( Anglia ) 2720 ½ ½ ½ ½ 1 1 0 ½ ½ ½ ½ 1 1 8 49,25 2788 4 Weselin Topałow ( Bułgaria ) 2735 1 ½ ½ 1 ½ 0 ½ 0 1 ½ ½ ½ 1 7½ 48,50 2757 5 Victor Bologan ( Mołdawia ) 2679 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 1 1 1 1 1 ½ 0 7½ 46,75 2761 6 Władimir Kramnik ( Rosja ) 2777 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 1 1 0 ½ 0 1 ½ 6½ 41,50 2697 7 Jewgienij Barejew ( Rosja ) 2714 0 ½ 0 1 ½ ½ ½ 0 1 1 1 ½ 0 6½ 41,25 2702 8 Loek van Wely ( Holandia ) 2617 ½ ½ 1 ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 6½ 41,25 2709 9 Peter Svidler ( Rosja ) 2747 ½ ½ ½ 1 0 0 1 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 6 39,50 2670 10 Władimir Akopian ( Armenia ) 2693 0 ½ ½ 0 0 1 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 6 36,25 2674 11 Aleksiej Szyrow ( Hiszpania ) 2736 0 ½ ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ 1 ½ 1 6 35,75 2671 12 Iwan Sokołow ( Holandia ) 2706 ½ ½ ½ ½ 0 1 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ 5 33,25 2615 13 Zhang Zhong ( Chiny ) 2644 0 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 5 29,50 2620 14 Jan Timman ( Holandia ) 2578 0 0 0 0 1 ½ 1 0 ½ ½ 0 ½ 0 4 2571
66 Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa B, 10–25 stycznia 2004, Wijk aan Zee , Cat. XIII (2560) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Lázaro Bruzón ( Kuba ) 2603 ½ ½ 0 ½ 1 1 ½ 0 1 1 1 1 1 9 2698 2 GM Leinier Domínguez ( Kuba ) 2605 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ 1 8½ 2667 3 GM Laurent Fressinet ( Francja ) 2636 ½ ½ 0 1 0 0 1 ½ 1 1 1 1 ½ 8 2641 4 GM Hikaru Nakamura ( Stany Zjednoczone ) 2571 1 ½ 1 0 ½ 0 1 ½ ½ ½ 1 1 0 7½ 49,25 2616 5 GM Julio Granda Zúñiga ( Peru ) 2581 ½ 0 0 1 ½ 1 1 1 0 ½ 0 1 1 7½ 46,25 2616 6 IM Daniël Stellwagen ( Holandia ) 2489 0 ½ 1 ½ ½ ½ 1 0 1 ½ 0 ½ ½ 6½ 42,25 2566 7 GM Arkadij Naiditsch ( Niemcy ) 2576 0 ½ 1 1 0 ½ ½ 1 0 0 1 0 1 6½ 41,75 2559 8 GM Siergiej Tiviakov ( Holandia ) 2600 ½ ½ 0 0 0 0 ½ 1 ½ 1 1 ½ 1 6½ 37,75 2557 9 GM Antoaneta Stefanova ( Bułgaria ) 2478 1 ½ ½ ½ 0 1 0 0 ½ ½ 0 ½ 1 6 2537 10 GM Zhu Chen ( Chiny ) 2490 0 ½ 0 ½ 1 0 1 ½ ½ 0 0 1 ½ 5½ 2509 11 GM Hichem Hamdouchi ( Maroko ) 2588 0 0 0 ½ ½ ½ 1 0 ½ 1 ½ 0 ½ 5 30,50 2471 12 GM Friso Nijboer ( Holandia ) 2586 0 0 0 0 1 1 0 0 1 1 ½ ½ 0 5 30,50 2471 13 GM Eric Lobron ( Niemcy ) 2497 0 ½ 0 0 0 ½ 1 ½ ½ 0 1 ½ ½ 5 30,00 2478 14 GM John van der Wiel ( Holandia ) 2542 0 0 ½ 1 0 ½ 0 0 0 ½ ½ 1 ½ 4½ 2452
66 Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa C, 10–25 stycznia 2004, Wijk aan Zee , Cat. IX (2454) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 IM Magnus Carlsen ( Norwegia ) 2484 1 ½ 1 1 1 1 0 ½ ½ 1 1 1 1 10½ 2702 2 Komunikator internetowy Sipke Ernst ( Holandia ) 2474 0 1 1 ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 1 1 1 10 2663 3 IM Jan Smeets ( Holandia ) 2505 ½ 0 ½ 1 ½ 0 1 1 1 ½ 1 1 1 9 2591 4 GM Miloš Pavlović ( Serbia i Czarnogóra ) 2548 0 0 ½ ½ ½ 1 0 ½ 1 1 1 1 1 8 40,00 2533 5 IM Jan Werle ( Holandia ) 2407 0 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 1 1 1 1 1 1 8 39,75 2544 6 GM Merab Gagunashvili ( Gruzja ) 2583 0 ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 0 1 0 1 1 7½ 43,00 2501 7 Herbata WGM Lanchava ( Holandia ) 2323 0 0 1 0 ½ ½ 1 ½ 1 0 1 1 1 7½ 38,00 2521 8 GM Duško Pavasovič ( Słowenia ) 2615 1 ½ 0 1 ½ 0 0 0 ½ ½ 1 1 1 7 2470 9 WGM Kateryna Łagno ( Ukraina ) 2493 ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ 0 1 1 6½ 2451 10 IM Ruud Janssen ( Holandia ) 2489 ½ 0 0 0 0 1 0 ½ ½ ½ 1 1 1 6 27,25 2422 11 GM Valerij Popov ( Rosja ) 2580 0 0 ½ 0 0 0 1 ½ ½ ½ 1 1 1 6 26,75 2415 12 WGM Peng Zhaoqin ( Holandia ) 2419 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0 ½ 1 3½ 2281 13 FM Maarten Etmans ( Holandia ) 2225 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 ½ ½ 1 2070 14 Ted Barendse ( Holandia ) 2206 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 ½ ½ 1972
2005
67 Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa A, 15-30 stycznia 2005, Wijk aan Zee , Cat. XIX (2721) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 Peter Leko ( Węgry ) 2749 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 ½ ½ 8½ 2829 2 Viswanathan Anand ( Indie ) 2786 0 ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 ½ ½ 1 ½ 8 2803 3 Weselin Topałow ( Bułgaria ) 2757 ½ ½ 0 ½ 0 1 ½ 1 1 ½ 1 ½ ½ 7½ 2775 4 Judit Polgár ( Węgry ) 2728 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 1 ½ 0 1 7 45,00 2749 5 Alexander Grischuk ( Rosja ) 2710 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 0 ½ 1 ½ 7 44,50 2751 6 Michael Adams ( Anglia ) 2741 ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 7 44,00 2748 7 Władimir Kramnik ( Rosja ) 2754 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 7 43,00 2747 8 Loek van Wely ( Holandia ) 2679 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ ½ 6½ 42,00 2724 9 Rusłan Ponomariow ( Ukraina ) 2700 ½ 0 0 1 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 6½ 38,50 2722 10 Lázaro Bruzón ( Kuba ) 2652 0 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 6½ 37,00 2726 11 Peter Svidler ( Rosja ) 2735 0 ½ ½ 0 1 ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ ½ 6 2691 12 Nigel Short ( Anglia ) 2674 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 0 ½ 1 1 5½ 2667 13 Aleksander Morozewicz ( Rosja ) 2741 ½ 0 ½ 1 0 0 ½ ½ 0 0 ½ 0 1 4½ 2609 14 Iwan Sokołow ( Holandia ) 2685 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 0 ½ 0 0 ½ 0 0 3½ 2549
67 Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa B, 15–30 stycznia 2005, Wijk aan Zee , Cat. XIII (2564) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Sergey Karjakin ( Ukraina ) 2599 ½ ½ 0 1 ½ ½ 1 ½ 1 1 1 1 1 9½ 2737 2 GM Jan Smeets ( Holandia ) 2475 ½ 1 0 ½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 ½ ½ 1 8½ 52,00 2681 3 GM Shakhriyar Mamedyarov ( Azerbejdżan ) 2657 ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ 1 1 1 1 1 1 8½ 47,25 2667 4 GM Peter Heine Nielsen ( Dania ) 2648 1 1 ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ 1 ½ ½ ½ 8 2645 5 GM Ivan Cheparinov ( Bułgaria ) 2572 0 ½ 1 1 ½ 0 ½ 1 ½ ½ 1 ½ ½ 7½ 47,00 2621 6 GM Alexander Onischuk ( Stany Zjednoczone ) 2652 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 0 ½ 1 ½ 1 7½ 46,00 2615 7 GM Magnus Carlsen ( Norwegia ) 2553 ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ 0 1 ½ 7 2594 8 GM Daniël Stellwagen ( Holandia ) 2524 0 ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ 1 1 ½ 1 ½ 6½ 2568 9 GM Antoaneta Stefanova ( Bułgaria ) 2491 ½ 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 1 0 1 1 6 2541 10 GM Alexandra Kosteniuk ( Rosja ) 2490 0 ½ 0 ½ ½ 1 0 0 ½ ½ ½ ½ 1 5½ 2513 11 Komunikator internetowy Sipke Ernst ( Holandia ) 2509 0 0 0 0 ½ ½ ½ 0 0 ½ 1 1 1 5 2482 12 GM Friso Nijboer ( Holandia ) 2549 0 ½ 0 ½ 0 0 1 ½ 1 ½ 0 0 ½ 4½ 2456 13 GM Predrag Nikolić ( Bośnia i Hercegowina ) 2676 0 ½ 0 ½ ½ ½ 0 0 0 ½ 0 1 ½ 4 2415 14 GM Alejandro Ramírez ( Kostaryka ) 2507 0 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ 0 0 0 ½ ½ 3 2358
67 Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa C, 15–30 stycznia 2005, Wijk aan Zee , Cat. VII (2422) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Vladimir Georgiev ( Macedonia ) 2517 ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 1 1 1 1 ½ 1 10½ 2665 2 GM Aleksiej Korotylew ( Rosja ) 2603 ½ 1 0 ½ ½ 1 1 ½ 1 1 1 1 1 10 56,50 2619 3 WGM Natalia Żukowa ( Ukraina ) 2465 ½ 0 ½ ½ 1 ½ 1 1 1 1 1 1 1 10 53,50 2629 4 IM Erwin l'Ami ( Holandia ) 2531 0 1 ½ ½ 1 1 1 ½ ½ 1 1 0 1 9 53,50 2554 5 GM Jewgienij Aleksiejew ( Rosja ) 2605 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 0 ½ 1 1 1 ½ 9 53,50 2548 6 GM Harmen Jonkman ( Holandia ) 2399 ½ ½ 0 0 0 0 0 1 1 1 ½ 1 1 6½ 32,25 2423 7 Wouter Spoelman ( Holandia ) 2381 0 0 ½ 0 0 1 ½ ½ 1 0 1 1 1 6½ 31,75 2425 8 Parimarjan Negi ( Indie ) 2316 0 0 0 0 0 1 ½ ½ ½ 1 1 0 1 5½ 2373 9 IM Leon Pliester ( Holandia ) 2383 0 ½ 0 ½ 1 0 ½ ½ ½ 1 ½ 0 0 5 33,00 2337 10 IM Manuel Bosboom ( Holandia ) 2426 0 0 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ 0 1 1 1 5 24.25 2334 11 Herbata WGM Lanchava ( Holandia ) 2366 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 1 1 4 17.50 2285 12 WGM Zeinab Mamedyarova ( Azerbejdżan ) 2349 0 0 0 0 0 ½ 0 0 ½ 0 1 1 1 4 15,75 2286 13 WIM Bianca Muhren ( Holandia ) 2295 ½ 0 0 1 0 0 0 1 1 0 0 0 0 3½ 2256 14 Joost Wempe ( Holandia ) 2265 0 0 0 0 ½ 0 0 0 1 0 0 0 1 2½ 2183
2006
68. Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa A, 14–29 stycznia 2006, Wijk aan Zee , Cat. XIX (2716) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 Viswanathan Anand ( Indie ) 2792 ½ ½ 1 1 1 ½ 1 ½ 1 1 ½ 0 ½ 9 58,50 2851 2 Weselin Topałow ( Bułgaria ) 2801 ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 1 ½ 1 1 9 54,00 2850 3 Michael Adams ( Anglia ) 2707 ½ 1 1 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 7½ 48,75 2773 4 Wasilij Iwańczuk ( Ukraina ) 2729 0 ½ 0 ½ 1 ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 1 7½ 44,50 2772 5 Boris Gelfand ( Izrael ) 2723 0 ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 0 1 7 43,75 2744 6 Sergey Karjakin ( Ukraina ) 2660 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 1 7 38,50 2749 7 Siergiej Tiviakov ( Holandia ) 2669 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ 1 ½ 6½ 41,75 2719 8 Peter Leko ( Węgry ) 2740 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ 1 1 ½ 6½ 39,25 2714 9 Lewon Aronian ( Armenia ) 2752 ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 1 1 1 6½ 37,50 2713 10 Loek van Wely ( Holandia ) 2647 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ 0 ½ 6 2692 11 Étienne Bacrot ( Francja ) 2717 0 0 ½ ½ 0 0 1 ½ ½ ½ ½ 1 ½ 5½ 2659 12 Shakhriyar Mamedyarov ( Azerbejdżan ) 2709 ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ 0 0 ½ ½ 0 ½ 4½ 31,00 2606 13 Gata Kamsky ( Stany Zjednoczone ) 2686 1 0 0 0 1 0 0 0 0 1 0 1 ½ 4½ 28,50 2608 14 Iwan Sokołow ( Holandia ) 2689 ½ 0 ½ 0 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ 4 2577
68. Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa B, 14–29 stycznia 2006, Wijk aan Zee , Cat. XV (2602) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Aleksander Motylew ( Rosja ) 2638 1 0 1 ½ 1 ½ 1 ½ 1 1 ½ ½ ½ 9 58,25 2741 2 GM Magnus Carlsen ( Norwegia ) 2625 0 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 1 ½ 1 ½ 1 9 53,00 2742 3 GM Zoltán Almási ( Węgry ) 2646 1 ½ 0 ½ 0 ½ 1 0 1 1 1 1 1 8½ 2709 4 GM Baadur Jobava ( Gruzja ) 2614 0 ½ 1 ½ 1 ½ 1 0 0 ½ 1 1 1 8 2689 5 GM David Navara ( Czechy ) 2660 ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 ½ 7½ 2655 6 GM Ivan Cheparinov ( Bułgaria ) 2625 0 ½ 1 0 1 ½ 1 0 ½ 0 ½ 1 1 7 41,50 2630 7 GM Erwin l'Ami ( Holandia ) 2550 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 1 1 ½ ½ 1 7 41,25 2635 8 GM Arkadij Naiditsch ( Niemcy ) 2657 0 0 0 0 ½ 0 1 1 ½ 1 1 1 1 7 35,75 2627 9 GM Alexander Beliavsky ( Słowenia ) 2626 ½ 0 1 1 ½ 1 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 0 6½ 2601 10 GM Giovanni Vescovi ( Brazylia ) 2633 0 0 0 1 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 1 1 ½ 6 33,25 2571 11 GM Humpy Koneru ( Indie ) 2537 0 ½ 0 ½ 0 1 0 0 ½ ½ 1 1 1 6 31,25 2578 12 GM Jan Smeets ( Holandia ) 2550 ½ 0 0 0 0 ½ ½ 0 ½ 0 0 1 1 4 2465 13 GM Daniël Stellwagen ( Holandia ) 2573 ½ ½ 0 0 0 0 ½ 0 ½ 0 0 0 1 3 2394 14 IM Kateryna Łagno ( Ukraina ) 2500 ½ 0 0 0 ½ 0 0 0 1 ½ 0 0 0 2½ 2359
68. Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa C, 14–29 stycznia 2006, Wijk aan Zee , Cat. IX (2458) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Suat Atalik ( Turcja ) 2618 ½ 1 ½ 1 1 ½ ½ 1 1 1 ½ 1 1 10½ 2696 2 IM Jan Werle ( Holandia ) 2514 ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 0 1 1 ½ 1 9 54,75 2594 3 GM Cyryl Marcelin ( Francja ) 2441 0 ½ ½ 1 0 1 ½ ½ 1 1 1 1 1 9 50,50 2600 4 GM John van der Wiel ( Holandia ) 2505 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 8 2541 5 GM Li Shilong ( Chiny ) 2543 0 0 0 0 1 1 1 1 1 ½ 1 0 1 7½ 2508 6 IM Yge Visser ( Holandia ) 2485 0 ½ 1 ½ 0 ½ ½ 0 1 1 0 1 ½ 6½ 39,75 2455 7 GM Klaus Bischoff ( Niemcy ) 2560 ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 0 6½ 39,25 2450 8 GM Karel van der Weide ( Holandia ) 2466 ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ 1 1 ½ 0 ½ 1 6½ 38,75 2457 9 GM Harmen Jonkman ( Holandia ) 2470 0 0 ½ ½ 0 1 0 0 1 ½ ½ 1 ½ 5½ 2400 10 Pieter Hopman ( Holandia ) 2332 0 1 0 ½ 0 0 ½ 0 0 ½ 1 ½ 1 5 28,75 2380 11 WGM Ekaterina Atalik ( Turcja ) 2399 0 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 5 27,25 2375 12 GM Ahmed Adly ( Egipt ) 2473 ½ 0 0 ½ 0 1 0 1 ½ 0 ½ 0 ½ 4½ 2346 13 WIM Marlies Bensdorp ( Holandia ) 2230 0 ½ 0 0 1 0 0 ½ 0 ½ ½ 1 0 4 2334 14 IM Yochanan Afek ( Izrael ) 2370 0 0 0 0 0 ½ 1 0 ½ 0 0 ½ 1 3½ 2289
2007
69. Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa A, 13–28 stycznia 2007, Wijk aan Zee , Cat. XIX (2719) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 Lewon Aronian ( Armenia ) 2744 ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ 1 ½ ½ ½ 8½ 54,25 2827 2 Weselin Topałow ( Bułgaria ) 2783 ½ ½ ½ 1 0 ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 1 8½ 51,50 2824 3 Teimour Radjabov ( Azerbejdżan ) 2729 0 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 1 ½ 1 8½ 50,00 2828 4 Władimir Kramnik ( Rosja ) 2766 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 8 2802 5 Viswanathan Anand ( Indie ) 2779 ½ 0 ½ 0 1 ½ 1 ½ 1 ½ 1 ½ ½ 7½ 2771 6 Peter Svidler ( Rosja ) 2728 ½ 1 ½ ½ 0 ½ 0 ½ 1 1 0 1 ½ 7 2747 7 David Navara ( Czechy ) 2719 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 0 1 ½ ½ 1 1 0 6½ 40,25 2719 8 Sergey Karjakin ( Ukraina ) 2678 0 ½ ½ ½ 0 1 1 0 ½ ½ ½ ½ 1 6½ 40,25 2722 9 Rusłan Ponomariow ( Ukraina ) 2723 0 0 ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ ½ ½ 1 ½ 6 2690 10 Aleksander Motylew ( Rosja ) 2647 ½ ½ 0 ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 5 31,50 2638 11 Siergiej Tiviakov ( Holandia ) 2667 0 ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 5 31,00 2635 12 Loek van Wely ( Holandia ) 2683 ½ 0 0 0 0 1 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 5 29.25 2635 13 Magnus Carlsen ( Norwegia ) 2690 ½ 0 ½ ½ ½ 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 4½ 29.25 2611 14 Aleksiej Szyrow ( Hiszpania ) 2715 ½ 0 0 0 ½ ½ 1 0 ½ ½ ½ 0 ½ 4½ 28,25 2609
69. Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa B, 13–28 stycznia 2007, Wijk aan Zee , Cat. XIV (2600) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Pavel Eljanov ( Ukraina ) 2675 0 1 ½ 1 0 ½ ½ 1 ½ 1 1 1 1 9 2736 2 GM Gabriel Sargissian ( Armenia ) 2658 1 ½ 1 ½ ½ 1 1 0 ½ ½ 1 0 ½ 8 54,25 2683 3 GM Bu Xiangzhi ( Chiny ) 2644 0 ½ ½ 1 1 ½ 1 ½ 1 ½ ½ ½ ½ 8 51,00 2684 4 GM Dmitrij Jakovenko ( Rosja ) 2691 ½ 0 ½ 1 0 ½ ½ 1 1 ½ 1 ½ 1 8 47,75 2680 5 GM Maxime Vachier-Lagrave ( Francja ) 2573 0 ½ 0 0 1 1 1 ½ ½ 1 1 1 ½ 8 46,25 2689 6 GM Erwin l'Ami ( Holandia ) 2594 1 ½ 0 1 0 ½ ½ 1 ½ ½ 0 1 1 7½ 2658 7 GM Daniël Stellwagen ( Holandia ) 2585 ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 7 40,75 2631 8 GM Victor Bologan ( Mołdawia ) 2658 ½ 0 0 ½ 0 ½ ½ 1 1 ½ 1 ½ 1 7 40,00 2625 9 GM Jan Smeets ( Holandia ) 2538 0 1 ½ 0 ½ 0 ½ 0 ½ 1 1 1 0 6 2576 10 GM Friso Nijboer ( Holandia ) 2638 ½ ½ 0 0 ½ ½ 0 0 ½ 1 ½ 1 ½ 5½ 2540 11 GM Suat Atalik ( Turcja ) 2586 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ 0 0 ½ 0 1 4½ 29.00 2491 12 GM Jan Werle ( Holandia ) 2566 0 0 ½ 0 0 1 ½ 0 0 ½ ½ 1 ½ 4½ 26,00 2493 13 IM Tatiana Kosintseva ( Rosja ) 2474 0 1 ½ ½ 0 0 0 ½ 0 0 1 0 ½ 4 26,00 2469 14 GM Vladimir Georgiev ( Macedonia ) 2525 0 ½ ½ 0 ½ 0 0 0 1 ½ 0 ½ ½ 4 25,00 2465
69. Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa C, 13–28 stycznia 2007, Wijk aan Zee , Cat. X (2486) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Michał Krasenkow ( Polska ) 2651 0 1 ½ 1 1 ½ 1 1 1 1 1 ½ 1 10½ 2725 2 IM Ian Nepomniachtchi ( Rosja ) 2587 1 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 0 1 1 1 1 10 2690 3 GM Emanuel Berg ( Szwecja ) 2586 0 ½ 1 ½ 1 ½ 1 1 1 ½ 0 ½ ½ 8 2566 4 GM Parimarjan Negi ( Indie ) 2538 ½ ½ 0 1 1 1 0 ½ 0 ½ 1 ½ 1 7½ 2539 5 WFM Hou Yifan ( Chiny ) 2509 0 ½ ½ 0 1 1 ½ ½ 1 ½ 1 ½ 0 7 42,75 2514 6 IM Wouter Spoelman ( Holandia ) 2414 0 ½ 0 0 0 ½ 1 ½ 1 1 1 ½ 1 7 38,00 2521 7 GM John van der Wiel ( Holandia ) 2511 ½ 0 ½ 0 0 ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ ½ 6 35,50 2455 8 IM Manuel Bosboom ( Holandia ) 2375 0 0 0 1 ½ 0 0 1 0 1 ½ 1 1 6 32,25 2466 9 IM Edwin van Haastert ( Holandia ) 2391 0 0 0 ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 1 1 6 31,25 2465 10 IM Nadieżda Kosintsewa ( Rosja ) 2496 0 1 0 1 0 0 ½ 1 ½ ½ 0 1 0 5½ 36,25 2429 11 GM Peng Zhaoqin ( Holandia ) 2431 0 0 ½ ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ 1 ½ 1 5½ 30,00 2434 12 GM Harmen Jonkman ( Holandia ) 2425 0 0 1 0 0 0 0 ½ 0 1 0 1 1 4½ 2381 13 GM Stellan Brynell ( Szwecja ) 2501 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 0 0 0 ½ 0 ½ 4 2344 14 IM Thomas Willemze ( Holandia ) 2393 0 0 ½ 0 1 0 ½ 0 0 1 0 0 ½ 3½ 2318
2008
Turniej Szachowy Corus 2008 odbył się w Domu Kultury De Moriaan w Wijk aan Zee. Format każdej z trzech grup arcymistrzowskich pozostał 14-osobowym pojedynkiem w systemie każdy z każdym. W grupie A znalazło się ośmiu z dziesięciu najlepszych graczy na świecie (kraj, październik 2007, ranking i miejsce w nawiasach): Viswanathan Anand (Indie, 2801, 1), Wasilij Iwańczuk (Ukraina, 2787, 2), Władimir Kramnik (Rosja, 2785, 3), Weselin Topalov (Bułgaria, 2769, 4), Peter Leko (Węgry, 2755, 5 =), Shakhriyar Mamediarow (Azerbejdżan, 2752, 7) Teymur Rəcəbov (Azerbejdżan, 2742, 8) i Lewonem Aronian (Armenia , 2741, 9). Pozostali gracze to Boris Gelfand (Izrael, 2736, 11), Michael Adams (Anglia, 2729, 13), Magnus Carlsen (Norwegia, 2714, 16=), Judit Polgár (Węgry, 2708, 20), Pavel Eljanov (Ukraina, 2691, 26) i Loek van Wely (Holandia, 2679, 31). Średnia ocena 2742 sprawiła, że był to turniej kategorii 20 . Jedynymi zawodnikami, którzy nie brali udziału w pierwszej dziesiątce, byli Aleksander Morozewicz (Rosja, 2755, 5=) i Aleksiej Szyrow (Hiszpania, 2739, 10).
Turniej wygrali Levon Aronian i Magnus Carlsen (obaj zdobyli 8 z 13 punktów).
Grupę arcymistrzów B wygrał Sergei Movsesian ze Słowacji z 9½ punktami, a grupę C Włoch Fabiano Caruana z 10, dwa punkty przewagą nad najbliższym rywalem. Grupę Honorową, nową kategorię składającą się z czterech byłych mistrzów grupy A grających w systemie podwójnego z każdym, wygrał Ljubomir Ljubojević z 4 punktami na 6, wyprzedzając Jana Timmana , Viktora Korchnoi i Lajosa Portischa .
70. Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa A, 12–27 stycznia 2008, Wijk aan Zee , Cat. XX (2742) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 Lewon Aronian ( Armenia ) 2739 ½ ½ 1 ½ ½ ½ 0 1 ½ ½ ½ 1 1 8 50,00 2830 2 Magnus Carlsen ( Norwegia ) 2733 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 1 ½ 1 1 1 1 ½ 8 48,50 2830 3 Viswanathan Anand ( Indie ) 2799 ½ 1 0 ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ ½ ½ 7½ 48,00 2795 4 Teimour Radjabov ( Azerbejdżan ) 2735 0 ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 7½ 46,50 2800 5 Peter Leko ( Węgry ) 2753 ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ 1 ½ ½ ½ 7 46,00 2770 6 Wasilij Iwańczuk ( Ukraina ) 2751 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 7 44,50 2771 7 Michael Adams ( Anglia ) 2726 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 ½ 6½ 41,75 2744 8 Władimir Kramnik ( Rosja ) 2799 1 0 ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ 6½ 41,75 2738 9 Weselin Topałow ( Bułgaria ) 2780 0 ½ 0 ½ 1 ½ ½ 1 ½ ½ 0 0 1 6 39.00 2710 10 Judit Polgár ( Węgry ) 2707 ½ 0 0 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 0 ½ 1 6 38,00 2716 11 Shakhriyar Mamedyarov ( Azerbejdżan ) 2760 ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 6 37,50 2712 12 Pavel Eljanov ( Ukraina ) 2692 ½ 0 ½ 0 ½ 0 ½ 0 1 1 ½ ½ 0 5 32.00 2659 13 Loek van Wely ( Holandia ) 2681 0 0 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 1 ½ 0 ½ ½ 5 31,75 2660 14 Boris Gelfand ( Izrael ) 2737 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ 0 0 ½ 1 ½ 5 31,75 2656
70. Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa B, 12–27 stycznia 2008, Wijk aan Zee , Cat. XV (2618) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Sergei Movsesian ( Słowacja ) 2677 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 1 ½ ½ 1 1 9½ 2789 2 GM Nigel Short ( Anglia ) 2645 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 0 ½ ½ 1 1 ½ 8½ 52,50 2726 3 GM Étienne Bacrot ( Francja ) 2700 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ ½ 1 1 8½ 51,75 2722 4 GM Pentala Harikrishna ( Indie ) 2664 ½ ½ ½ ½ 1 ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ 1 7½ 2672 5 GM Ian Nepomniachtchi ( Rosja ) 2600 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 0 ½ 1 ½ 1 ½ 1 7 2648 6 GM Ivan Cheparinov ( Bułgaria ) 2713 ½ 0 ½ 0 1 0 0 ½ 1 ½ ½ 1 1 6½ 2611 7 GM Erwin l'Ami ( Holandia ) 2581 0 0 ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 ½ 0 0 6 38,00 2592 8 GM Jan Smeets ( Holandia ) 2573 0 0 0 1 1 1 ½ 0 ½ 1 ½ ½ 0 6 37,50 2593 9 WGM Hou Yifan ( Chiny ) 2527 0 1 0 0 ½ ½ 0 1 ½ ½ 1 ½ ½ 6 36,50 2596 10 GM Daniël Stellwagen ( Holandia ) 2625 0 ½ ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 6 35,50 2589 11 GM Humpy Koneru ( Indie ) 2612 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ 1 0 5½ 2562 12 GM Gabriel Sargissian ( Armenia ) 2676 ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 0 1 5 31,75 2527 13 GM Michał Krasenkow ( Polska ) 2636 0 0 0 ½ ½ 0 1 ½ ½ 0 0 1 1 5 28,25 2530 14 IM Wouter Spoelman ( Holandia ) 2424 0 ½ 0 0 0 0 1 1 ½ 0 1 0 0 4 2492
70. Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa C, 12–27 stycznia 2008, Wijk aan Zee , Cat. X (2494) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Fabiano Caruana ( Włochy ) 2598 ½ 1 1 0 1 1 1 1 0 ½ 1 1 1 10 2696 2 GM Dimitri Reinderman ( Holandia ) 2533 ½ ½ 1 ½ ½ ½ 0 ½ 1 ½ ½ 1 1 8 48,00 2577 3 GM Parimarjan Negi ( Indie ) 2526 0 ½ 0 1 0 1 0 ½ 1 1 1 1 1 8 44,25 2578 4 GM Pontus Carlsson ( Szwecja ) 2501 0 0 1 0 1 ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 1 7½ 2550 5 WGM Irina Krush ( Stany Zjednoczone ) 2473 1 ½ 0 1 1 1 0 ½ 0 0 ½ ½ 1 7 45,25 2524 6 IM Arik Braun ( Niemcy ) 2536 0 ½ 1 0 0 ½ 1 1 ½ 0 1 1 ½ 7 42,00 2519 7 GM John van der Wiel ( Holandia ) 2490 0 ½ 0 ½ 0 ½ 1 ½ 1 1 ½ 1 ½ 7 41,25 2523 8 GM Friso Nijboer ( Holandia ) 2578 0 1 1 0 1 0 0 0 1 ½ ½ 1 1 7 40,75 2516 9 IM Mark van der Werf ( Holandia ) 2389 0 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 1 1 1 ½ 0 ½ 6½ 2502 10 GM Li Shilong ( Chiny ) 2502 1 0 0 ½ 1 ½ 0 0 0 1 ½ 1 ½ 6 38,00 2464 11 GM Efstratios Grivas ( Grecja ) 2509 ½ ½ 0 ½ 1 1 0 ½ 0 0 1 0 1 6 36,75 2463 12 GM Peng Zhaoqin ( Holandia ) 2461 0 ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ 0 0 1 4½ 26,50 2386 13 WGM Anna Ushenina ( Ukraina ) 2484 0 0 0 0 ½ 0 0 0 1 0 1 1 1 4½ 22.50 2384 14 Dennis Ruijgrok ( Holandia ) 2329 0 0 0 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ 0 0 0 2 2210
70. Szachy Corus, grupa honorowa, 12–27 stycznia 2008, Wijk aan Zee , Kat. XIII (2560) Gracz Ocena 1 2 3 4 Całkowity SB TPR 1 Ljubomir Ljubojević ( Serbia ) 2565 0 1 ½ 1 ½ 1 4 2683 2 Jan Timman ( Holandia ) 2559 1 0 ½ 1 ½ 0 3 9.50 2560 3 Wiktor Korcznoj ( Szwajcaria ) 2545 ½ 0 ½ 0 1 1 3 7,50 2565 4 Lajos Portisch ( Węgry ) 2570 ½ 0 ½ 1 0 0 2 2431
2009
71. Turniej Szachowy Corus, arcymistrzowska grupa A, 17 stycznia – 1 lutego 2009, Wijk aan Zee , Cat. XIX (2716) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 Sergey Karjakin ( Ukraina ) 2706 ½ ½ 1 ½ 1 0 ½ ½ ½ 0 1 1 1 8 2804 2 Lewon Aronian ( Armenia ) 2750 ½ ½ 1 ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 7½ 48,00 2770 3 Teimour Radjabov ( Azerbejdżan ) 2761 ½ ½ ½ ½ ½ 1 0 1 ½ 1 ½ ½ ½ 7½ 47,75 2770 4 Sergei Movsesian ( Słowacja ) 2751 0 0 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 ½ 1 1 7½ 45,25 2770 5 Magnus Carlsen ( Norwegia ) 2776 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ 7 45,50 2740 6 Leinier Domínguez ( Kuba ) 2717 0 1 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 7 43,75 2745 7 Gata Kamsky ( Stany Zjednoczone ) 2725 1 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 6½ 2715 8 Loek van Wely ( Holandia ) 2625 ½ ½ 1 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 6 39,75 2694 9 Wang Yue ( Chiny ) 2739 ½ ½ 0 ½ 1 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 0 1 6 39,50 2685 10 Jan Smeets ( Holandia ) 2601 ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 0 6 39.00 2696 11 Wasilij Iwańczuk ( Ukraina ) 2779 1 ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ 1 0 ½ ½ 0 5½ 36,50 2654 12 Daniël Stellwagen ( Holandia ) 2612 0 ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 5½ 35,25 2667 13 Michael Adams ( Anglia ) 2712 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 5½ 34,25 2659 14 Aleksander Morozewicz ( Rosja ) 2771 0 ½ ½ 0 ½ 0 0 1 0 1 1 ½ ½ 5½ 34,00 2655
71. Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa B, 17 stycznia – 1 lutego 2009, Wijk aan Zee , Cat. XVI (2641) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Fabiano Caruana ( Włochy ) 2646 1 ½ ½ ½ 0 0 1 ½ ½ 1 1 1 1 8½ 2751 2 GM Nigel Short ( Anglia ) 2663 0 ½ 1 ½ 1 ½ 1 1 ½ 1 ½ ½ 0 8 52,00 2727 3 GM Aleksander Motylew ( Rosja ) 2676 ½ ½ 1 ½ ½ ½ 0 ½ 1 1 ½ 1 ½ 8 50,00 2726 4 GM Rustam Kasimdzhanov ( Uzbekistan ) 2687 ½ 0 0 ½ 1 ½ ½ ½ 1 1 1 ½ 1 8 47,25 2725 5 GM Andrei Volokitin ( Ukraina ) 2671 ½ ½ ½ ½ ½ 0 1 1 1 ½ ½ ½ ½ 7½ 47,50 2696 6 GM Francisco Vallejo Pons ( Hiszpania ) 2702 1 0 ½ 0 ½ ½ 0 1 0 1 1 1 1 7½ 43,75 2694 7 GM Zahar Efimenko ( Ukraina ) 2688 1 ½ ½ ½ 1 ½ 0 0 ½ 0 1 ½ 1 7 2667 8 GM David Navara ( Czechy ) 2638 0 0 1 ½ 0 1 1 ½ ½ 0 ½ ½ 1 6½ 2642 9 GM Dimitri Reinderman ( Holandia ) 2549 ½ 0 ½ ½ 0 0 1 ½ 1 ½ ½ ½ ½ 6 37,50 2619 10 WGM Hou Yifan ( Chiny ) 2571 ½ ½ 0 0 0 1 ½ ½ 0 ½ 1 ½ 1 6 35,75 2618 11 GM Erwin l'Ami ( Holandia ) 2603 0 0 0 0 ½ 0 1 1 ½ ½ ½ 1 ½ 5½ 2587 12 GM Henrique Mecking ( Brazylia ) 2567 0 ½ ½ 0 ½ 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ 1 4½ 2537 13 GM Jan Werle ( Holandia ) 2607 0 ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 0 4 26,75 2503 14 GM Krishnan Sasikiran ( Indie ) 2711 0 1 ½ 0 ½ 0 0 0 ½ 0 ½ 0 1 4 25,50 2495
71. Turniej Szachowy Corus, arcymistrzowska grupa C, 17 stycznia – 1 lutego 2009, Wijk aan Zee , Cat. XI (2521) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Wesley So ( Filipiny ) 2627 1 ½ ½ ½ 0 ½ 1 1 1 1 1 1 ½ 9½ 2688 2 GM Tiger Hillarp Persson ( Szwecja ) 2586 0 1 0 1 1 ½ 0 ½ 1 ½ 1 1 1 8½ 51,50 2626 3 FM Anish Giri ( Rosja ) 2469 ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 1 8½ 51,00 2635 4 GM Abhijeet Gupta ( Indie ) 2569 ½ 1 0 1 1 0 0 0 1 0 1 1 1 7½ 47,75 2574 5 GM David Howell ( Anglia ) 2622 ½ 0 ½ 0 ½ 0 1 1 0 1 1 1 1 7½ 43,75 2570 6 GM Frank Holzke ( Niemcy ) 2524 1 0 ½ 0 ½ ½ ½ 0 1 1 0 1 ½ 6½ 2521 7 WGM Harika Dronavalli ( Indie ) 2473 ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 0 0 6 2496 8 IM Ali Bitalzadeh ( Holandia ) 2400 0 1 ½ 1 0 ½ ½ 1 0 0 1 0 0 5½ 37,50 2473 9 GM Friso Nijboer ( Holandia ) 2560 0 ½ ½ 1 0 1 1 0 0 1 0 0 ½ 5½ 36,25 2461 10 IM Manuel Bosboom ( Holandia ) 2418 0 0 ½ 0 1 0 ½ 1 1 0 1 0 ½ 5½ 33,50 2472 11 IM Roeland Pruijssers ( Holandia ) 2444 0 ½ 0 1 0 0 ½ 1 0 1 0 1 ½ 5½ 33,00 2470 12 GM Eduardo Iturrizaga ( Wenezuela ) 2528 0 0 0 0 0 1 ½ 0 1 0 1 1 1 5½ 30,00 2464 13 GM Manuel Leon Hoyos ( Meksyk ) 2542 0 0 0 0 0 0 1 1 1 1 0 0 1 5 2432 14 GM Oleg Romanishin ( Ukraina ) 2533 ½ 0 0 0 0 ½ 1 1 ½ ½ ½ 0 0 4½ 2410
2010s
2010
72. Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa A, 16–31 stycznia 2010, Wijk aan Zee , Cat. XIX (2719) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 Magnus Carlsen ( Norwegia ) 2810 0 ½ ½ ½ 1 1 ½ 1 ½ ½ 1 ½ 1 8½ 2822 2 Władimir Kramnik ( Rosja ) 2788 1 ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 8 50,50 2801 3 Aleksiej Szyrow ( Hiszpania ) 2723 ½ ½ 0 0 ½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 1 1 8 47,00 2806 4 Viswanathan Anand ( Indie ) 2790 ½ 1 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 7½ 49,75 2771 5 Hikaru Nakamura ( Stany Zjednoczone ) 2708 ½ 0 1 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 ½ 7½ 45,50 2777 6 Sergey Karjakin ( Rosja ) 2720 0 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 7 44,00 2748 7 Wasilij Iwańczuk ( Ukraina ) 2749 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 7 42,50 2746 8 Peter Leko ( Węgry ) 2739 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 0 ½ 1 6½ 40,75 2718 9 Leinier Domínguez ( Kuba ) 2712 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 6½ 40,25 2720 10 Fabiano Caruana ( Włochy ) 2675 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ 1 0 5½ 2666 11 Nigel Short ( Anglia ) 2696 ½ ½ ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ 5 33,25 2634 12 Loek van Wely ( Holandia ) 2641 0 0 0 ½ 0 ½ 0 1 ½ ½ 1 1 0 5 29.25 2638 13 Siergiej Tiviakov ( Holandia ) 2662 ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ 0 0 ½ 0 1 4½ 29.25 2614 14 Jan Smeets ( Holandia ) 2657 0 0 0 ½ ½ ½ 0 0 ½ 1 ½ 1 0 4½ 27,25 2614
72. Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa B, 16–31 stycznia 2010, Wijk aan Zee , Cat. XVI (2629) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Anish Giri ( Holandia ) 2588 ½ ½ ½ 1 1 ½ 1 1 0 1 ½ 1 ½ 9 2773 2 GM Arkadij Naiditsch ( Niemcy ) 2687 ½ ½ 1 ½ 0 ½ ½ ½ 1 1 ½ 1 1 8½ 2735 3 GM Ni Hua ( Chiny ) 2657 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 1 1 ½ ½ 1 1 8 2714 4 GM Erwin l'Ami ( Holandia ) 2615 ½ 0 ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ ½ ½ ½ 1 7½ 46,00 2687 5 GM Wesley So ( Filipiny ) 2656 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 ½ 7½ 45,00 2684 6 GM Pentala Harikrishna ( Indie ) 2672 0 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 0 ½ ½ 6½ 42,25 2626 7 GM Parimarjan Negi ( Indie ) 2621 ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 0 1 6½ 40,75 2630 8 GM David Howell ( Anglia ) 2606 0 ½ 1 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 1 0 6 38,00 2602 9 GM Emil Sutowski ( Izrael ) 2657 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 0 ½ 6 37,00 2598 10 IM Anna Muzychuk ( Słowenia ) 2523 1 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 5½ 35,75 2580 11 GM Liviu-Dieter Nisipeanu ( Rumunia ) 2681 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 5½ 32,75 2568 12 GM Dimitri Reinderman ( Holandia ) 2573 ½ ½ ½ ½ 0 1 0 0 0 ½ ½ 0 1 5 33,00 2546 13 GM Tomi Nybäck ( Finlandia ) 2643 0 0 0 ½ 0 ½ 1 0 1 ½ 0 1 ½ 5 29,50 2541 14 GM Varuzhan Akobian ( Stany Zjednoczone ) 2628 ½ 0 0 0 ½ ½ 0 1 ½ ½ ½ 0 ½ 4½ 2519
72. Turniej Szachowy Corusa, arcymistrzowska grupa C, 16–31 stycznia 2010, Wijk aan Zee , Cat. IX (2455) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Li Chao ( Chiny ) 2604 ½ ½ ½ 1 1 1 0 ½ 1 1 1 1 1 10 2655 2 GM Abhijeet Gupta ( Indie ) 2577 ½ 0 1 ½ 1 ½ 1 1 ½ 0 ½ 1 1 8½ 2556 3 IM Robin van Kampen ( Holandia ) 2456 ½ 1 0 1 1 ½ 0 1 0 ½ ½ 1 1 8 49,25 2542 4 GM Daniele Vocaturo ( Włochy ) 2495 ½ 0 1 ½ 1 0 1 0 1 0 1 1 1 8 47,25 2539 5 GM Robin Swinkels ( Holandia ) 2495 0 ½ 0 ½ 0 1 1 ½ 1 ½ ½ 1 1 7½ 41,50 2509 6 GM Ray Robson ( Stany Zjednoczone ) 2570 0 0 0 0 1 1 ½ 1 ½ 1 1 ½ 1 7½ 41,50 2503 7 FM Benjamin Bok ( Holandia ) 2322 0 ½ ½ 1 0 0 1 1 ½ 0 1 ½ 1 7 2494 8 IM Nils Grandelius ( Szwecja ) 2515 1 0 1 0 0 ½ 0 0 1 1 ½ 1 0 6 38,75 2422 9 FM Stefan Kuipers ( Holandia ) 2340 ½ 0 0 1 ½ 0 0 1 1 ½ 0 1 ½ 6 36,00 2435 10 IM Mariya Muzychuk ( Ukraina ) 2447 0 ½ 1 0 0 ½ ½ 0 0 1 ½ 1 1 6 33,50 2427 11 GM Kjetil Aleksander Lie ( Norwegia ) 2547 0 1 ½ 1 ½ 0 1 0 ½ 0 0 ½ ½ 5½ 2391 12 GM Peng Zhaoqin ( Holandia ) 2402 0 ½ ½ 0 ½ 0 0 ½ 1 ½ 1 0 ½ 5 2372 13 Sjoerd Plukkel ( Holandia ) 2279 0 0 0 0 0 ½ ½ 0 0 0 ½ 1 ½ 3 16.50 2258 14 WGM Soumya Swaminathan ( Indie ) 2323 0 0 0 0 0 0 0 1 ½ 0 ½ ½ ½ 3 15,75 2254
2011
73. Tata Steel Chess, arcymistrzowska grupa A, 15–30 stycznia 2011, Wijk aan Zee , Cat. XX (2740) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 Hikaru Nakamura ( Stany Zjednoczone ) 2751 ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ 1 ½ 1 1 1 1 9 2880 2 Viswanathan Anand ( Indie ) 2814 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ ½ 1 1 8½ 2844 3 Magnus Carlsen ( Norwegia ) 2814 1 ½ ½ 1 ½ 0 ½ 0 1 ½ 1 1 ½ 8 51,00 2821 4 Lewon Aronian ( Armenia ) 2805 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ ½ 1 8 48,75 2822 5 Władimir Kramnik ( Rosja ) 2784 ½ ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 7½ 45,25 2793 6 Maxime Vachier-Lagrave ( Francja ) 2715 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 1 7½ 44,50 2799 7 Anish Giri ( Holandia ) 2686 ½ ½ 1 ½ 0 ½ ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ 6½ 42,50 2744 8 Rusłan Ponomariow ( Ukraina ) 2744 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ 1 ½ 6½ 39,50 2740 9 Ian Nepomniachtchi ( Rosja ) 2733 0 ½ 1 0 ½ 0 1 ½ 1 ½ 0 ½ ½ 6 38,25 2711 10 Wang Hao ( Chiny ) 2731 ½ 0 0 ½ ½ ½ 0 1 0 1 1 ½ ½ 6 35,75 2712 11 Alexander Grischuk ( Rosja ) 2773 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 0 ½ 0 ½ 1 0 4½ 28,75 2627 12 Erwin l'Ami ( Holandia ) 2628 0 ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ 4½ 28,00 2638 13 Jan Smeets ( Holandia ) 2662 0 0 0 ½ ½ 0 ½ 0 1 ½ 0 ½ 1 4½ 26,25 2636 14 Aleksiej Szyrow ( Hiszpania ) 2722 0 0 ½ 0 0 0 ½ ½ ½ ½ 1 ½ 0 4 2600
73. Tata Steel Chess, arcymistrzowska grupa B, 15–30 stycznia 2011, Wijk aan Zee , Cat. XVII (2659) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Luke McShane ( Anglia ) 2664 ½ 0 0 1 ½ 1 1 1 ½ 1 1 ½ ½ 8½ 52,25 2768 2 GM David Navara ( Czechy ) 2708 ½ 0 ½ 0 ½ 1 1 1 ½ 1 1 ½ 1 8½ 50,25 2765 3 GM Zahar Efimenko ( Ukraina ) 2701 1 1 ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ 8 2743 4 GM Le Quang Liem ( Wietnam ) 2664 1 ½ ½ ½ 1 ½ 0 0 1 ½ 0 1 1 7½ 47,75 2715 5 GM Wesley So ( Filipiny ) 2673 0 1 ½ ½ ½ ½ ½ 0 1 1 1 ½ ½ 7½ 47,00 2715 6 GM Gabriel Sargissian ( Armenia ) 2667 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ 1 ½ ½ 1 7½ 45,75 2715 7 GM Vladislav Tkachiev ( Francja ) 2636 0 0 1 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 1 1 1 ½ 7 2690 8 GM Radosław Wojtaszek ( Polska ) 2726 0 0 ½ 1 ½ 0 ½ 1 1 0 ½ ½ 1 6½ 2654 9 GM Li Chao ( Chiny ) 2649 0 0 ½ 1 1 ½ 1 0 0 ½ 0 1 ½ 6 38,25 2631 10 GM Laurent Fressinet ( Francja ) 2707 ½ ½ ½ 0 0 ½ ½ 0 1 1 0 1 ½ 6 37,00 2626 11 GM Surya Shekhar Ganguly ( Indie ) 2651 0 0 ½ ½ 0 0 0 1 ½ 0 1 1 1 5½ 2602 12 GM Wouter Spoelman ( Holandia ) 2547 0 0 0 1 0 ½ 0 ½ 1 1 0 0 1 5 2580 13 GM Jon Ludvig Hammer ( Norwegia ) 2647 ½ ½ 0 0 ½ ½ 0 ½ 0 0 0 1 ½ 4 2519 14 GM Friso Nijboer ( Holandia ) 2584 ½ 0 ½ 0 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 0 0 ½ 3½ 2490
73. Tata Steel Chess, arcymistrzowska grupa C, 15–30 stycznia 2011, Wijk aan Zee , Cat. XI (2507) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Daniele Vocaturo ( Włochy ) 2570 ½ 1 0 0 1 1 ½ 0 1 1 1 1 1 9 2643 2 IM Illia Niżnyk ( Ukraina ) 2530 ½ ½ 0 0 ½ 1 1 1 1 ½ 1 1 ½ 8½ 2615 3 GM Kateryna Łagno ( Ukraina ) 2518 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 0 ½ 1 1 8 2593 4 GM Ivan Ivanišević ( Serbia ) 2630 1 1 ½ ½ 0 ½ 1 0 ½ ½ ½ ½ 1 7½ 48,75 2555 5 GM Dariusz Świercz ( Polska ) 2540 1 1 ½ ½ 0 ½ 0 0 1 0 1 1 1 7½ 46,75 2562 6 GM Mark Bluvshtein ( Kanada ) 2590 0 ½ ½ 1 1 0 0 1 1 ½ 1 0 1 7½ 46,25 2558 7 GM Murtas Kazhgaleyev ( Kazachstan ) 2637 0 0 ½ ½ ½ 1 0 1 0 1 1 ½ 1 7 2526 8 IM Benjamin Bok ( Holandia ) 2453 ½ 0 0 0 1 1 1 ½ ½ ½ ½ 1 0 6½ 41,25 2511 9 IM Tania Sachdev ( Indie ) 2391 1 0 0 1 1 0 0 ½ 0 1 ½ ½ 1 6½ 30,50 2516 10 GM Sebastian Siebrecht ( Niemcy ) 2439 0 0 0 ½ 0 0 1 ½ 1 1 1 ½ 0 5½ 2455 11 IM Mark van der Werf ( Holandia ) 2439 0 ½ 1 ½ 1 ½ 0 ½ 0 0 0 1 0 5 2425 12 IM Robin van Kampen ( Holandia ) 2443 0 0 ½ ½ 0 0 0 ½ ½ 0 1 ½ 1 4½ 2402 13 IM Roeland Pruijssers ( Holandia ) 2484 0 0 0 ½ 0 1 ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ 4 25,00 2368 14 IM Jan Willem de Jong ( Holandia ) 2437 0 ½ 0 0 0 0 0 1 0 1 1 0 ½ 4 23.25 2372
2012
74. Tata Steel Chess, arcymistrzowska grupa A, 14–29 stycznia 2012, Wijk aan Zee , Cat. XXI (2755) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 Lewon Aronian ( Armenia ) 2805 0 ½ 1 ½ 1 1 1 ½ 1 ½ 1 0 1 9 2892 2 Magnus Carlsen ( Norwegia ) 2835 1 ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ 1 1 1 ½ ½ 8 50,25 2835 3 Teimour Radjabov ( Azerbejdżan ) 2773 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 1 ½ 8 49,50 2840 4 Fabiano Caruana ( Włochy ) 2732 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 ½ ½ 1 8 47,50 2843 5 Wasilij Iwańczuk ( Ukraina ) 2763 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ 1 1 1 7½ 46,25 2811 6 Hikaru Nakamura ( Stany Zjednoczone ) 2759 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ 1 ½ 7½ 44,75 2811 7 Gata Kamsky ( Stany Zjednoczone ) 2732 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 ½ 1 0 7 2785 8 Sergey Karjakin ( Rosja ) 2766 0 1 0 0 ½ ½ 0 1 0 1 ½ 1 1 6½ 2753 9 Loek van Wely ( Holandia ) 2692 ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 5½ 2702 10 Boris Gelfand ( Izrael ) 2739 0 0 ½ 0 1 0 ½ 1 ½ ½ ½ ½ 0 5 31,50 2669 11 Weselin Topałow ( Bułgaria ) 2770 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ 1 5 30,50 2666 12 Vugar Gashimov ( Azerbejdżan ) 2761 0 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 5 29.00 2667 13 David Navara ( Czechy ) 2712 1 ½ 0 ½ 0 0 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ 4½ 29,50 2648 14 Anish Giri ( Holandia ) 2714 0 ½ ½ 0 0 ½ 1 0 ½ 1 0 0 ½ 4½ 28,75 2648
74. Tata Steel Chess, arcymistrzowska grupa B, 14–29 stycznia 2012, Wijk aan Zee , Cat. XV (2603) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Pentala Harikrishna ( Indie ) 2665 ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 0 1 1 ½ 1 9 2739 2 GM Aleksander Motylew ( Rosja ) 2677 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 ½ ½ 8½ 52,25 2707 3 GM Lázaro Bruzón ( Kuba ) 2691 0 ½ ½ ½ ½ 0 1 1 1 ½ 1 1 1 8½ 47,75 2706 4 GM Erwin l'Ami ( Holandia ) 2596 ½ ½ ½ 1 ½ ½ 0 ½ 0 1 1 1 1 8 48,00 2690 5 GM Siergiej Tiviakov ( Holandia ) 2677 ½ 0 ½ 0 1 ½ 1 1 0 1 ½ 1 1 8 46,75 2684 6 GM Dimitri Reinderman ( Holandia ) 2581 ½ ½ ½ ½ 0 1 0 1 1 ½ 1 ½ ½ 7½ 46,00 2661 7 GM Illia Nyzhnyk ( Ukraina ) 2568 0 ½ 1 ½ ½ 0 ½ 0 ½ 1 1 1 1 7½ 43,00 2662 8 GM Władimir Potkin ( Rosja ) 2684 ½ ½ 0 1 0 1 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 1 6½ 2596 9 GM Jan Timman ( Holandia ) 2571 0 ½ 0 ½ 0 0 1 ½ 1 ½ ½ 1 ½ 6 2576 10 GM Sipke Ernst ( Holandia ) 2606 1 0 0 1 1 0 ½ 1 0 0 0 0 ½ 5 2515 11 GM Kateryna Łagno ( Ukraina ) 2557 0 0 ½ 0 0 ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ ½ 4½ 25,25 2496 12 GM Daniele Vocaturo ( Włochy ) 2545 0 0 0 0 ½ 0 0 ½ ½ 1 ½ 1 ½ 4½ 23.25 2497 13 GM Viktorija Čmilytė ( Litwa ) 2503 ½ ½ 0 0 0 ½ 0 ½ 0 1 ½ 0 ½ 4 2469 14 GM Harika Dronavalli ( Indie ) 2516 0 ½ 0 0 0 ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ 3½ 2434
74. Tata Steel Chess, arcymistrzowska grupa C, 14–29 stycznia 2012, Wijk aan Zee , Cat. IX (2454) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Maxim Turov ( Rosja ) 2645 ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 1 1 1 1 1 1 10½ 2690 2 GM Hans Tikkanen ( Szwecja ) 2549 ½ ½ ½ 1 1 1 ½ 1 1 1 0 1 1 10 2658 3 GM Daan Brandenburg ( Holandia ) 2527 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 1 8½ 49,75 2558 4 GM Baskaran Adhiban ( Indie ) 2561 0 ½ ½ 1 ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 8½ 48,75 2556 5 IM Sahaj Grover ( Indie ) 2532 ½ 0 ½ 0 ½ 1 ½ ½ 1 1 ½ 1 0 7 41,25 2477 6 GM Matthew Sadler ( Anglia ) 2660 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 7 40,75 2467 7 IM Elisabeth Pähtz ( Niemcy ) 2454 ½ 0 ½ 0 0 ½ 1 ½ 1 1 ½ 1 ½ 7 39.00 2483 8 IM Tania Sachdev ( Indie ) 2411 0 ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ 0 ½ 1 1 6 2428 9 GM Elina Danielian ( Armenia ) 2490 0 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 0 1 ½ ½ 5½ 2394 10 FM Etienne Goudriaan ( Holandia ) 2279 0 0 ½ ½ 0 ½ 0 ½ 0 1 ½ 1 ½ 5 2380 11 Lars Ootes ( Holandia ) 2326 0 0 ½ ½ 0 ½ 0 1 1 0 1 0 0 4½ 2354 12 Pieter Hopman ( Holandia ) 2342 0 1 0 0 ½ 0 ½ ½ 0 ½ 0 0 1 4 26,00 2322 13 WIM Lisa Schut ( Holandia ) 2290 0 0 0 0 0 ½ 0 0 ½ 0 1 1 1 4 18,25 2326 14 WIM Anne Haast ( Holandia ) 2290 0 0 0 0 1 0 ½ 0 ½ ½ 1 0 0 3½ 2292
2013
75. Tata Steel Chess, arcymistrzowska grupa A, 12–27 stycznia 2013, Wijk aan Zee , Cat. XX (2732) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 Magnus Carlsen ( Norwegia ) 2861 ½ ½ 1 ½ 1 1 ½ ½ 1 1 ½ 1 1 10 2933 2 Lewon Aronian ( Armenia ) 2802 ½ 0 ½ 1 1 ½ ½ 1 ½ 1 ½ ½ 1 8½ 2837 3 Viswanathan Anand ( Indie ) 2772 ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ 1 1 ½ 8 50,25 2816 4 Sergey Karjakin ( Rosja ) 2780 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 ½ ½ 1 8 46,75 2816 5 Peter Leko ( Węgry ) 2735 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 7½ 2789 6 Hikaru Nakamura ( Stany Zjednoczone ) 2769 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 ½ ½ 7 2758 7 Pentala Harikrishna ( Indie ) 2698 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 0 ½ ½ ½ 6½ 2735 8 Anish Giri ( Holandia ) 2726 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ 0 1 ½ ½ 6 39.00 2704 9 Wang Hao ( Chiny ) 2752 ½ 0 1 0 ½ 0 ½ ½ 0 1 ½ 1 ½ 6 36,50 2702 10 Loek van Wely ( Holandia ) 2679 0 ½ 0 0 0 ½ 0 ½ 1 ½ 1 1 1 6 31,50 2707 11 Hou Yifan ( Chiny ) 2603 0 0 ½ 0 ½ 0 1 1 0 ½ ½ ½ 1 5½ 2685 12 Fabiano Caruana ( Włochy ) 2781 ½ ½ 0 ½ 0 0 ½ 0 ½ 0 ½ 1 1 5 2642 13 Erwin l'Ami ( Holandia ) 2627 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 0 0 ½ 0 ½ 4 2599 14 Iwan Sokołow ( Holandia ) 2667 0 0 ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ 0 0 0 ½ 3 2526
75. Tata Steel Chess, arcymistrzowska grupa B, 12–27 stycznia 2013, Wijk aan Zee , Cat. XV (2620) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Arkadij Naiditsch ( Niemcy ) 2708 1 1 ½ ½ ½ 1 0 1 0 1 ½ 1 1 9 56,25 2755 2 GM Richárd Rapport ( Węgry ) 2621 0 0 1 ½ 1 1 1 ½ ½ ½ 1 1 1 9 52,75 2761 3 GM Jan Smeets ( Holandia ) 2615 0 1 ½ ½ 1 0 ½ 1 ½ 1 1 ½ 1 8½ 50,50 2731 4 GM Sergei Movsesian ( Armenia ) 2688 ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 ½ 1 ½ 1 8½ 46,75 2725 5 GM Daniil Dubow ( Rosja ) 2600 ½ ½ ½ ½ 0 1 1 0 ½ ½ 1 ½ 1 7½ 2679 6 GM Romain Édouard ( Francja ) 2686 ½ 0 0 0 1 ½ 1 ½ 1 1 ½ 1 0 7 41,25 2644 7 GM Jan Timman ( Holandia ) 2566 0 0 1 ½ 0 ½ ½ ½ 0 1 1 1 1 7 39.00 2653 8 GM Siergiej Tiviakov ( Holandia ) 2655 1 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ 1 ½ 1 1 0 6½ 2618 9 GM Maxim Turov ( Rosja ) 2630 0 ½ 0 0 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 6 2591 10 GM Robin van Kampen ( Holandia ) 2581 1 ½ ½ 0 ½ 0 1 0 ½ 0 0 ½ 1 5½ 2566 11 GM Nils Grandelius ( Szwecja ) 2572 0 ½ 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ 1 0 1 0 4½ 28,25 2514 12 GM Predrag Nikolić ( Bośnia i Hercegowina ) 2619 ½ 0 0 0 0 ½ 0 0 ½ 1 1 0 1 4½ 24.50 2510 13 GM Alexander Ipatov ( Turcja ) 2587 0 0 ½ ½ ½ 0 0 0 ½ ½ 0 1 ½ 4 2482 14 GM Sipke Ernst ( Holandia ) 2556 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1 0 ½ 3½ 2450
75. Tata Steel Chess, arcymistrzowska grupa C, 12–27 stycznia 2013, Wijk aan Zee , Cat. X (2476) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Sabino Brunello ( Włochy ) 2572 ½ ½ 1 1 ½ 1 1 ½ 1 1 1 1 1 11 2764 2 GM Fernando Peralta ( Argentyna ) 2617 ½ 1 ½ ½ ½ 1 1 1 1 1 1 ½ 1 10½ 2716 3 GM Robin Swinkels ( Holandia ) 2508 ½ 0 ½ ½ 1 1 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 8½ 2583 4 GM Krikor Mekhitarian ( Brazylia ) 2543 0 ½ ½ ½ 1 0 1 0 ½ 1 1 1 1 8 2558 5 GM Alexander Kovchan ( Ukraina ) 2579 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 ½ 1 7½ 2525 6 IM Twan Burg ( Holandia ) 2492 ½ ½ 0 0 ½ ½ 0 1 1 ½ ½ 1 1 7 39.00 2504 7 IM David Klein ( Holandia ) 2445 0 0 0 1 ½ ½ 1 0 1 0 1 1 1 7 36,75 2507 8 IM Hjörvar Steinn Grétarsson ( Islandia ) 2516 0 0 ½ 0 ½ 1 0 1 1 ½ ½ ½ 1 6½ 2473 9 IM Igor Bitensky ( Izrael ) 2400 ½ 0 ½ 1 0 0 1 0 ½ ½ 1 ½ 0 5½ 34,75 2425 10 GM Oleg Romanishin ( Ukraina ) 2521 0 0 ½ ½ ½ 0 0 0 ½ 1 ½ 1 1 5½ 27,00 2415 11 FM Miguoel Admiraal ( Holandia ) 2321 0 0 ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ 0 0 ½ ½ 4½ 2378 12 WGM Aleksandra Goryachkina ( Rosja ) 2402 0 0 0 0 0 ½ 0 ½ 0 ½ 1 ½ ½ 3½ 2306 13 IM Mark van der Werf ( Holandia ) 2450 0 ½ 0 0 ½ 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ 0 3 19.00 2267 14 WIM Lisa Schut ( Holandia ) 2295 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 ½ ½ 1 3 12.50 2279
2014
76. Tata Steel Masters, 11–26 stycznia 2014, Wijk aan Zee — Eindhoven — Amsterdam , Cat. XX (2743) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Całkowity SB TPR 1 Lewon Aronian ( Armenia ) 2812 ½ 1 1 1 1 ½ 0 1 ½ ½ 1 8 2911 2 Anish Giri ( Holandia ) 2734 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 6½ 34,25 2809 3 Sergey Karjakin ( Rosja ) 2759 0 ½ 0 ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 1 6½ 31,00 2806 4 Fabiano Caruana ( Włochy ) 2782 0 ½ 1 0 ½ ½ 1 ½ 1 1 0 6 31,00 2775 5 Leinier Domínguez ( Kuba ) 2754 0 ½ ½ 1 1 0 ½ ½ ½ 1 ½ 6 31,00 2778 6 Wesley So ( Filipiny ) 2719 0 ½ ½ ½ 0 ½ 1 ½ 1 1 ½ 6 29,50 2781 7 Pentala Harikrishna ( Indie ) 2706 ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ 1 0 0 1 5½ 2746 8 Loek van Wely ( Holandia ) 2672 1 ½ 0 0 ½ 0 ½ 1 0 ½ 1 5 27,25 2713 9 Hikaru Nakamura ( Stany Zjednoczone ) 2789 0 ½ ½ ½ ½ ½ 0 0 ½ 1 1 5 24,75 2703 10 Boris Gelfand ( Izrael ) 2777 ½ ½ 0 0 ½ 0 1 1 ½ 0 ½ 4½ 2675 11 Richárd Rapport ( Węgry ) 2691 ½ ½ 0 0 0 0 1 ½ 0 1 0 3½ 19,75 2614 12 Arkadij Naiditsch ( Niemcy ) 2718 0 0 0 1 ½ ½ 0 0 0 ½ 1 3½ 17,75 2612
2014 Tata Steel Challengers, 11-26 stycznia 2014, Wijk aan Zee , Holandia, Kategoria XIV (2579) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Ivan Šarić ( Chorwacja ) 2637 ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 1 ½ 1 1 ½ 1 10 2785 2 GM Jan Timman ( Holandia ) 2607 ½ ½ ½ 1 ½ 0 1 ½ 1 ½ 1 ½ 1 8½ 51,50 2686 3 GM Baadur Jobava ( Gruzja ) 2710 ½ ½ ½ 0 1 1 ½ 1 0 ½ 1 1 1 8½ 49,50 2679 4 GM Anna Muzychuk ( Słowenia ) 2566 ½ ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ 1 1 ½ ½ 1 8 47,75 2667 5 GM Dimitri Reinderman ( Holandia ) 2593 0 0 1 ½ ½ 1 0 1 0 1 1 1 1 8 44,00 2665 6 IM Benjamin Bok ( Holandia ) 2560 ½ ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ 1 ½ 0 1 ½ 7 43,50 2609 7 GM Yu Yangyi ( Chiny ) 2677 0 1 0 1 0 0 1 ½ 0 ½ 1 1 1 7 38,75 2600 8 GM Jan-Krzysztof Duda ( Polska ) 2553 0 0 ½ 0 1 ½ 0 ½ 1 1 ½ 1 1 7 37,00 2610 9 GM Radosław Wojtaszek ( Polska ) 2711 0 ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 1 7 36,50 2597 10 GM Sabino Brunello ( Włochy ) 2602 ½ 0 1 0 1 0 1 0 0 ½ ½ 1 ½ 6 2548 11 IM Kayden Troff ( Stany Zjednoczone ) 2457 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 1 0 4½ 27,25 2478 12 GM Zhao Xue ( Chiny ) 2567 0 0 0 ½ 0 1 0 ½ 0 ½ ½ ½ 1 4½ 23.25 2470 13 IM Merijn van Delft ( Holandia ) 2430 ½ ½ 0 ½ 0 0 0 0 0 0 0 ½ 1 3 2379 14 IM Etienne Goudriaan ( Holandia ) 2431 0 0 0 0 0 ½ 0 0 0 ½ 1 0 0 2 2294
2015
77. Tata Steel Masters, 10–25 stycznia 2015, Wijk aan Zee — Rotterdam — Haga , Holandia, Kategoria XX (2746) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 Magnus Carlsen ( Norwegia ) 2862 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 0 1 1 ½ 1 1 9 2878 2 Maxime Vachier-Lagrave ( Francja ) 2757 ½ 1 ½ 1 0 1 ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ 8½ 54,25 2855 3 Anish Giri ( Holandia ) 2784 ½ 0 1 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 8½ 51,25 2853 4 Wesley So ( Stany Zjednoczone ) 2762 ½ ½ 0 ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 1 8½ 49,25 2854 5 Ding Liren ( Chiny ) 2732 ½ 0 0 ½ ½ 0 1 1 1 1 1 1 1 8½ 46,00 2857 6 Wasilij Iwańczuk ( Ukraina ) 2715 ½ 1 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 7½ 2805 7 Fabiano Caruana ( Włochy ) 2820 0 0 ½ ½ 1 ½ ½ 0 ½ ½ 1 1 1 7 2769 8 Teimour Radjabov ( Azerbejdżan ) 2734 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ 1 ½ 0 6 2718 9 Radosław Wojtaszek ( Polska ) 2744 1 ½ ½ ½ 0 ½ 1 0 ½ ½ 0 ½ 0 5½ 39,75 2689 10 Lewon Aronian ( Armenia ) 2797 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 5½ 31,25 2685 11 Hou Yifan ( Chiny ) 2673 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 1 5 2664 12 Ivan Šarić ( Chorwacja ) 2666 ½ 0 0 0 0 ½ 0 0 1 ½ ½ ½ 1 4½ 2642 13 Loek van Wely ( Holandia ) 2667 0 ½ 0 0 0 0 0 ½ ½ ½ 1 ½ ½ 4 2611 14 Baadur Jobava ( Gruzja ) 2727 0 ½ 0 0 0 0 0 1 1 0 0 0 ½ 3 2536
2015 Tata Steel Challengers, 10-25 stycznia 2015, Wijk aan Zee , Holandia, Kategoria XIII (2561) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Wei Yi ( Chiny ) 2675 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 1 1 1 1 ½ 1 10½ 2804 2 GM David Navara ( Czechy ) 2729 ½ ½ 1 1 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 1 1 10 2760 3 GM Sam Shankland ( Stany Zjednoczone ) 2652 ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 1 ½ ½ 9 2695 4 GM Robin van Kampen ( Holandia ) 2615 ½ 0 0 0 1 1 ½ 1 1 ½ 1 1 1 8½ 2667 5 GM Salem Saleh ( Zjednoczone Emiraty Arabskie ) 2603 ½ 0 ½ 1 ½ ½ 0 0 1 1 ½ 1 1 7½ 43,00 2615 6 GM Samuel Sevian ( Stany Zjednoczone ) 2511 0 ½ ½ 0 ½ 1 ½ 1 0 1 1 ½ 1 7½ 41,75 2622 7 GM Władimir Potkin ( Rosja ) 2608 0 ½ ½ 0 ½ 0 ½ 1 ½ 1 1 ½ 1 7 2587 8 GM Erwin l'Ami ( Holandia ) 2613 0 ½ 0 ½ 1 ½ ½ 0 1 ½ ½ 1 ½ 6½ 2557 9 GM Valentina Gunina ( Rosja ) 2538 0 ½ ½ 0 1 0 0 1 ½ 0 0 ½ 1 5 2476 10 GM Bart Michiels ( Belgia ) 2563 0 0 0 0 0 1 ½ 0 ½ 0 1 1 ½ 4½ 22.50 2451 11 GM David Klein ( Holandia ) 2517 0 0 0 ½ 0 0 0 ½ 1 1 ½ ½ ½ 4½ 22.25 2455 12 WIM Anne Haast ( Holandia ) 2485 0 0 0 0 ½ 0 0 ½ 1 0 ½ ½ 1 4 2437 13 IM Ari Dale ( Australia ) 2291 ½ 0 ½ 0 0 ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ 0 3½ 2407 14 GM Jan Timman ( Holandia ) 2593 0 0 ½ 0 0 0 0 ½ 0 ½ ½ 0 1 3 2348
2016
78. Tata Steel Masters, 16–31 stycznia 2016, Wijk aan Zee — Amsterdam — Utrecht , Holandia, Kategoria XX (2748) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 Magnus Carlsen ( Norwegia ) 2844 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 1 9 2881 2 Fabiano Caruana ( Stany Zjednoczone ) 2787 ½ 1 ½ ½ 1 1 ½ ½ 0 0 ½ 1 1 8 51,75 2831 3 Ding Liren ( Chiny ) 2766 ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 ½ 8 49,25 2833 4 Wesley So ( Stany Zjednoczone ) 2773 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 7 45,50 2775 5 Anish Giri ( Holandia ) 2798 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ 1 7 44,25 2773 6 Pavel Eljanov ( Ukraina ) 2760 0 0 0 ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 ½ 1 7 40,50 2776 7 Wei Yi ( Chiny ) 2706 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 6½ 41,00 2751 8 Shakhriyar Mamedyarov ( Azerbejdżan ) 2747 ½ ½ ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ 6½ 40,25 2748 9 Sergey Karjakin ( Rosja ) 2769 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 0 ½ 6 2769 10 David Navara ( Czechy ) 2730 ½ 1 ½ ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 5½ 37,50 2692 11 Evgeny Tomashevsky ( Rosja ) 2728 0 1 0 ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ 5½ 35,25 2692 12 Hou Yifan ( Chiny ) 2673 0 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 0 ½ 1 ½ ½ 0 5 32.00 2666 13 Michael Adams ( Anglia ) 2744 0 0 0 ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ 5 30,25 2661 14 Loek van Wely ( Holandia ) 2640 0 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 5 30,00 2669
2016 Tata Steel Challengers, 16-31 stycznia 2016, Wijk aan Zee , Holandia, Kategoria XIII (2569) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Baskaran Adhiban ( Indie ) 2653 1 1 ½ ½ ½ 0 1 ½ ½ 1 ½ 1 1 9 56,25 2704 2 GM Eltaj Safarli ( Azerbejdżan ) 2653 0 ½ 1 1 ½ 1 ½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 9 53,50 2704 3 GM Alexey Dreev ( Rosja ) 2644 0 ½ 1 1 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 ½ 1 9 53,25 2705 4 GM Benjamin Bok ( Holandia ) 2607 ½ 0 0 ½ ½ 0 ½ 1 ½ 1 ½ 1 1 7 39,25 2595 5 GM Michaił Antipow ( Rosja ) 2567 ½ 0 0 ½ ½ 1 ½ 1 0 0 1 1 1 7 39.00 2598 6 GM Liviu-Dieter Nisipeanu ( Niemcy ) 2679 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 0 6½ 43,75 2561 7 IM Jorden van Forest ( Holandia ) 2541 1 0 ½ 1 0 ½ 0 1 1 0 0 ½ 1 6½ 41,00 2571 8 GM Nijat Abasov ( Azerbejdżan ) 2556 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 0 1 0 ½ 1 6½ 39,25 2570 9 GM Erwin l'Ami ( Holandia ) 2627 ½ ½ ½ 0 0 ½ 0 ½ 1 ½ ½ 1 1 6½ 38,50 2565 10 GM Samuel Sevian ( Stany Zjednoczone ) 2578 ½ 0 0 ½ 1 ½ 0 1 0 1 1 0 1 6½ 37,75 2569 11 GM Ju Wenjun ( Chiny ) 2548 0 ½ 0 0 1 ½ 1 0 ½ 0 ½ 1 1 6 2542 12 IM Nino Batsiaszwili ( Gruzja ) 2485 ½ 0 0 ½ 0 0 1 1 ½ 0 ½ 1 0 5 2489 13 IM Miguoel Admiraal ( Holandia ) 2441 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ 0 1 0 0 1 4½ 2469 14 WGM Anne Haast ( Holandia ) 2391 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 2 2287
2017
79. Tata Steel Masters, 14–29 stycznia 2017, Wijk aan Zee — Haarlem — Rotterdam , Holandia, Cat. XXI (2751) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 Wesley So ( Stany Zjednoczone ) 2808 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 1 1 9 2888 2 Magnus Carlsen ( Norwegia ) 2840 ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ 0 1 8 2831 3 Baskaran Adhiban ( Indie ) 2653 ½ ½ ½ ½ 1 0 ½ 0 1 1 ½ 1 ½ 7½ 47,00 2816 4 Lewon Aronian ( Armenia ) 2780 ½ ½ ½ ½ 0 1 1 ½ 0 ½ ½ 1 1 7½ 46,00 2806 5 Wei Yi ( Chiny ) 2706 ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 0 1 1 1 7½ 44,75 2812 6 Sergey Karjakin ( Rosja ) 2785 ½ ½ 0 1 0 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 7 43,00 2777 7 Pavel Eljanov ( Ukraina ) 2755 ½ 0 1 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 7 42,00 2780 8 Anish Giri ( Holandia ) 2773 ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 6½ 2749 9 Pentala Harikrishna ( Indie ) 2766 0 ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 6 40,00 2721 10 Dmitrij Andreikin ( Rosja ) 2736 ½ ½ 0 1 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 6 39.00 2723 11 Radosław Wojtaszek ( Polska ) 2750 0 0 0 ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 6 35,75 2722 12 Ian Nepomniachtchi ( Rosja ) 2767 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 5 2663 13 Richárd Rapport ( Węgry ) 2702 0 1 0 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 4½ 2645 14 Loek van Wely ( Holandia ) 2695 0 0 ½ 0 0 0 0 ½ 1 ½ 0 ½ ½ 3½ 2580
2017 Tata Steel Challengers, 14–29 stycznia 2017, Wijk aan Zee , Holandia, Kategoria XIV (2593) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB TPR 1 GM Gawain Jones ( Anglia ) 2665 1 0 1 ½ 0 1 ½ ½ 1 1 1 ½ 1 9 52,75 2728 2 GM Markus Ragger ( Austria ) 2697 0 1 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 1 9 51,50 2726 3 GM Jeffery Xiong ( Stany Zjednoczone ) 2667 1 0 0 ½ 1 0 ½ 1 ½ 1 1 1 1 8½ 2697 4 GM Eric Hansen ( Kanada ) 2603 0 0 1 1 1 ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ 8 49.00 2679 5 GM Lu Shanglei ( Chiny ) 2612 ½ ½ ½ 0 0 1 ½ 1 1 1 1 ½ ½ 8 47,75 2678 6 GM Ilya Smirin ( Izrael ) 2667 1 ½ 0 0 1 0 ½ ½ 1 ½ 1 1 1 8 45,25 2674 7 GM Aryan Tari ( Norwegia ) 2584 0 ½ 1 ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 7½ 2650 8 GM Erwin l'Ami ( Holandia ) 2605 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 1 1 7 42,50 2621 9 GM Nils Grandelius ( Szwecja ) 2642 ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 7 38,50 2618 10 GM Benjamin Bok ( Holandia ) 2608 0 ½ ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ 0 ½ 1 1 5½ 2535 11 GM Władimir Dobrow ( Rosja ) 2499 0 0 0 0 0 ½ ½ ½ 0 1 0 1 1 4½ 2490 12 GM Jorden van Forest ( Holandia ) 2612 0 0 0 0 0 0 ½ 1 ½ ½ 1 0 ½ 4 2450 13 WGM Lei Tingjie ( Chiny ) 2467 ½ 0 0 ½ ½ 0 0 0 0 0 0 1 1 3½ 2427 14 IM Sopiko Guramishvili ( Gruzja ) 2370 0 0 0 ½ ½ 0 0 0 0 0 0 ½ 0 1½ 2274
2018
80. Tata Steel Masters, 13-28 stycznia 2018, Wijk aan Zee — Groningen — Hilversum , Holandia, Kategoria XX (2750) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity TB SB TPR 1 Magnus Carlsen ( Norwegia ) 2834 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 1 9 1½ 2885 2 Anish Giri ( Holandia ) 2752 ½ 1 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 9 ½ 2891 3 Władimir Kramnik ( Rosja ) 2787 ½ 0 ½ 1 ½ 0 1 1 ½ 1 1 1 ½ 8½ 49,50 2857 4 Shakhriyar Mamedyarov ( Azerbejdżan ) 2804 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ 1 ½ 1 1 8½ 48,00 2856 5 Viswanathan Anand ( Indie ) 2767 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 ½ 1 8 46,00 2836 6 Wesley So ( Stany Zjednoczone ) 2792 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ 1 1 8 45,25 2834 7 Sergey Karjakin ( Rosja ) 2753 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 7½ 2807 8 Peter Svidler ( Rosja ) 2768 ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 6 2720 9 Wei Yi ( Chiny ) 2743 ½ ½ 0 0 ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 5½ 2694 10 Gawain Jones ( Anglia ) 2640 0 ½ ½ ½ 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ 1 ½ 5 29,50 2672 11 Fabiano Caruana ( Stany Zjednoczone ) 2811 ½ ½ 0 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 5 28,00 2659 12 Maksym Matlakow ( Rosja ) 2718 0 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 5 27,00 2666 13 Baskaran Adhiban ( Indie ) 2655 0 0 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ 3½ 2583 14 Hou Yifan ( Chiny ) 2680 0 0 ½ 0 0 0 ½ 0 ½ ½ 0 0 ½ 2½ 2505
- Finałowy tie-break: Magnus Carlsen pok. Anish Giri , 1½–½.
2018 Tata Steel Challengers, 13–28 stycznia 2018, Wijk aan Zee , Holandia, Kategoria XV (2612) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity SB Czarny TPR 1 GM Vidit Santosh Gujrathi ( Indie ) 2718 ½ ½ 1 ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 9 2745 2 GM Anton Korobov ( Ukraina ) 2652 ½ ½ 0 1 0 1 ½ 1 1 ½ ½ ½ 1 8 2696 3 GM Jeffery Xiong ( Stany Zjednoczone ) 2634 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ 0 1 ½ ½ ½ 7½ 47,75 2667 4 GM Bassem Amin ( Egipt ) 2693 0 1 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ 1 7½ 46,75 2663 5 GM Jorden van Forest ( Holandia ) 2629 ½ 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 1 1 1 ½ 7½ 45,50 2668 6 GM Dmitry Gordievsky ( Rosja ) 2622 0 1 ½ 0 ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ ½ 1 7½ 45,00 2668 7 GM Matthias Blübaum ( Niemcy ) 2640 ½ 0 0 ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 0 6½ 2610 8 GM Erwin l'Ami ( Holandia ) 2634 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 6 38,75 2581 9 GM Benjamin Bok ( Holandia ) 2607 ½ 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 6 37,50 7 2583 10 GM Aryan Tari ( Norwegia ) 2599 ½ 0 1 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 6 37,50 6 2584 11 IM Lucas van Forest ( Holandia ) 2481 ½ ½ 0 1 0 0 0 ½ 0 1 ½ ½ 1 5½ 33,75 2565 12 GM Michał Krasenkow ( Polska ) 2671 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 5½ 32,50 2550 13 GM Harika Dronavalli ( Indie ) 2497 0 ½ ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 5 2534 14 WGM Olga Girya ( Rosja ) 2489 0 0 ½ 0 ½ 0 1 ½ ½ 0 0 0 ½ 3½ 2446
2019
Zwycięzcą tego turnieju został Magnus Carlsen z wynikiem 9/13.
2020s
2020
Zwycięzcą tego turnieju został Fabiano Caruana z wynikiem 10/13.
2021
Zwycięzcą tego turnieju został Jorden van Forest , z wynikiem 8,5/13. Pokonał Anish Giri w dogrywce Armagedonu.
83. Tata Steel Masters, 15-31 stycznia 2021, Wijk aan Zee , Holandia, Kategoria XIX (2725) Gracz Ocena 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Całkowity TB SB TPR 1 Jorden van Forest ( Holandia ) 2671 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 ½ 1 ½ ½ ½ 8½ 1+ 53,00 2839 2 Anish Giri ( Holandia ) 2764 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ 1 1 ½ 8½ 1 52,25 2832 3 Andrey Esipenko ( Rosja ) 2677 ½ ½ ½ ½ 1 ½ 0 ½ ½ 1 1 ½ 1 8 49.00 2815 4 Fabiano Caruana ( Stany Zjednoczone ) 2823 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 8 48,25 2804 5 Alireza Firouzja ( FIDE ) 2749 ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ ½ 1 1 ½ ½ 1 8 48,00 2810 6 Magnus Carlsen ( Norwegia ) 2862 ½ ½ 0 ½ 1 ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ 7½ 47,25 2771 7 Pentala Harikrishna ( Indie ) 2732 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 6½ 38,75 2724 8 Aryan Tari ( Norwegia ) 2625 0 0 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 6 38,00 2703 9 Nils Grandelius ( Szwecja ) 2663 0 0 ½ ½ ½ 0 0 ½ 1 ½ ½ 1 1 6 34,00 2700 10 Jan-Krzysztof Duda ( Polska ) 2743 ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ 5½ 35,75 2666 11 David Antón Guijarro ( Hiszpania ) 2679 0 ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 5 30,75 2641 12 Radosław Wojtaszek ( Polska ) 2705 ½ 0 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 5 30,75 2639 13 Maxime Vachier-Lagrave ( Francja ) 2784 ½ 0 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 1 5 29,75 2633 14 Aleksander Donchenko ( Niemcy ) 2668 ½ ½ 0 0 0 ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ 0 3½ 23.00 2554
Zobacz też
Bibliografia
Uwagi
Bibliografia
- Damski, Jakow; Sugden, John (2005), The Batsford Book of Chess Records , Batsford, s. 164 , ISBN 0-7134-8946-4
- Golombek, Harry (1977), "Hoogoven Chess Tournament", Encyclopedia of Chess Golombka, Batsford, s. 143, numer ISBN 0-517-53146-1