Bułgaria na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972 - Bulgaria at the 1972 Summer Olympics
Bułgaria na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972 | |
---|---|
Kod IOC | BUL |
NOC | Bułgarski Komitet Olimpijski |
Stronie internetowej |
www |
w Monachium | |
Konkurenci | 130 w 15 dyscyplinach sportowych |
Nosiciel flagi | Dimitar Zlatanov |
Medale na 9 miejscu |
|
Występy na letnich igrzyskach olimpijskich ( przegląd ) | |
Bułgaria startował na Letnie Igrzyska Olimpijskie 1972 w Monachium , RFN . 130 zawodników, 106 mężczyzn i 24 kobiety wzięło udział w 92 konkurencjach w 15 dyscyplinach sportowych.
Medaliści
Złoto
- Georgi Kostadinov - boks, waga musza mężczyzn
- Norair Nurikyan - podnoszenie ciężarów, waga piórkowa mężczyzn
- Yordan Bikov - podnoszenie ciężarów, waga średnia mężczyzn
- Andon Nikolov - podnoszenie ciężarów, waga średnia mężczyzn
- Petar Kirov - zapasy, waga musza grecko-rzymska mężczyzn
- Georgi Markov - zapasy, grecko-rzymska waga piórkowa mężczyzn
Srebro
- Yordanka Blagoeva - lekkoatletyka, skok wzwyż kobiet
- Diana Yorgova - lekkoatletyka, skok w dal kobiet
- Angel Angelov - boks, waga półśrednia mężczyzn
- Mladen Kutchev - Podnoszenie ciężarów wagi lekkiej mężczyzn
- Atanas Shopov - podnoszenie ciężarów, waga średnia mężczyzn
- Aleksandar Kraitchev - podnoszenie ciężarów, waga ciężka mężczyzn
- Osman Duraliev - zapasy, styl wolny mężczyzn, waga superciężka
- Ognian Nikolov - zapasy, styl wolny mężczyzn wagi lekkiej muszej
- Stoyan Apostolov - zapasy, męska waga grecko-rzymska
- Aleksandr Tomov - zapasy, mężczyźni w wadze klasycznej grecko-rzymskiej
Brązowy
- Vasilka Stoeva - lekkoatletyka, rzut dyskiem kobiet
- Ivanka Khristova - lekkoatletyka, pchnięcie kulą kobiet
- Fedia Damianov & Ivan Burtchin - Kajak / Kajak, Płaskowyż Męski C-2 1000m (dwuosobowa kanu)
- Ivan Krastev - Wrestling, Freestyle Featherweight Mężczyzn
- Stefan Angelov - zapasy, grecko-rzymski w wadze lekkiej mężczyzn
lekkoatletyka
5000 metrów, mężczyźni
-
Michaił Jelew
- Ciepło - DNS (→ nie awansował)
Skok wzwyż mężczyzn
-
Petar Bogdanov
- Runda kwalifikacyjna - 2,12 m (→ nie awansował)
Boks
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | 1 runda | 2 rundy | 3 rundy | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Wynik sprzeciwu |
Ranga | |||
Asen Nikolov | Lekka waga musza |
Yoshimitsu Aragaki ( Japonia ) W 5-0 |
Vladimir Ivanov ( URS ) L 0-5 |
Nie posunął się naprzód | |||||
Georgi Kostadinov | Waga musza | PA |
Jan Balouch ( PAK ) W TKO-2 |
Chris Ius ( CAN ) W 5-0 |
Calixto Perez ( COL ) W 3-2 |
Leszek Błażyński ( POL ) W 5-0 |
Leo Rwabwogo ( UGA ) W 5-0 |
||
Kuncho Kunchev | Piórkowej | PA |
Palamdorj Baatar ( MGL ) W 3-2 |
Clemente Rojas ( COL ) L WO |
Nie posunął się naprzód | ||||
Ivan Mihailov | Lekki |
Roy Hurdley ( PAN ) W TKO-2 |
Hosain Eghmaz ( IRN ) W 3-2 |
László Orbán ( HUN ) L 1-4 |
Nie posunął się naprzód | ||||
Angel Angelov | Lekka półśrednia |
Luis Contreras ( VEN ) W TKO-3 |
Walter Desiderio Gomez ( ARG ) W 4-1 |
Nie dotyczy |
Srisook Bantow ( THA ) W TKO-2 |
Issaka Dabore ( NIG ) W 5-0 |
Ray Seales ( USA ) L 2-3 |
||
Vladimir Kolev | Półśrednia |
Abdelhamid Fouad Gad ( EGY ) W 5-0 |
David Jackson ( UGA ) L 1-4 |
Nie posunął się naprzód | |||||
Nayden Stanchev | Lekki średni | PA |
John Opio ( UGA ) W 3-2 |
Wiesław Rudkowski ( POL ) L 0-5 |
Nie posunął się naprzód | ||||
Georgi Stankov | Lekki ciężki |
Nikolay Anfimov ( URS ) L 0-5 |
Nie posunął się naprzód | ||||||
Atanas Suvandzhiev | Waga ciężka |
Jürgen Fanghänel ( NRD ) L KO-1 |
Nie posunął się naprzód |
Kajakarstwo
Sprint
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Ogrzewa | Repasaże | Półfinały | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Boris Lyubenov | C-1 1000 m | 4: 32,03 | 2 Q | Nie dotyczy | PA | 4: 14,65 | 6 | ||
Ivan Burchin Fedia Damianov |
C-2 1000 m | 4: 14,47 | 3 Q | PA | 3: 53,72 | 3 Q | 3: 58,10 | ||
Vasil Chilingrov | K-1 1000 m | DSQ | Nie posunął się naprzód | ||||||
Vasil Chilingrov Aleksandar Donkov |
K-2 1000 m | 3: 45.06 | 3 Q | PA | 3: 36,39 | 3 Q | 3: 45,40 | 9 |
- Kobiety
Sportowiec | Zdarzenie | Ogrzewa | Repasaże | Półfinały | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Natasha Petrova | K-1 500 m | 2: 25,49 | 7 Q | 2: 19,66 | 4 | Nie posunął się naprzód | |||
Petrana Koleva Natasha Petrova |
K-2500 m | 2: 05.16 | 5 Q | Nie dotyczy | 1: 57,31 | 2 Q | 1: 59,40 | 8 |
Jazda rowerem
W 1972 roku Bułgarię reprezentowało czterech rowerzystów.
Tor
- Jazda na czas 1000m
Sportowiec | Zdarzenie | Czas | Ranga |
---|---|---|---|
Dimo Angelov Tonchev | Jazda na czas na 1000 m mężczyzn | 1: 07,55 | 6 |
- Pościg
Sportowiec | Zdarzenie | Kwalifikacja | Runda 1/8 | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas sprzeciwu |
Czas sprzeciwu |
Czas sprzeciwu |
Czas sprzeciwu |
Ranga | ||
Ivan Tsvetkov | Indywidualny pościg mężczyzn | 5: 02,39 | 15 | Nie posunął się naprzód | ||||
Nikifor Petrov Minchev Plamen Timchev Dimo Angelov Tonchev Ivan Tsvetkov |
Dążenie do zespołu | 4: 31,43 | 8 Q | Nie dotyczy |
Niemcy Zachodnie ( RFN ) L 4: 31,55 |
Nie posunął się naprzód | 5 |
Konny
Ogrodzenie
W 1972 roku Bułgarię reprezentowało pięciu szermierzy, wszyscy mężczyźni.
Gimnastyka
Pięciobój nowoczesny
W 1972 roku Bułgarię reprezentowało trzech pięciobójców płci męskiej.
Konkurs indywidualny mężczyzn:
- Georgi Stoyanov - 4695 pkt (→ 26 miejsce)
- Velko Bratanov - 4339 pkt (→ 50 miejsce)
- Angel Pepelyankov - 3971 pkt (→ 57 miejsce)
Zawody drużynowe mężczyzn:
- Stoyanov, Bratanov i Pepelyankov - 12957 punktów (→ 16. miejsce)
Wioślarstwo
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Ogrzewa | Repasaże | Półfinały | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Yordan Valtchev | Pojedyncze czaszki | 7: 50,29 | 1 Q | PA | 8: 17,64 | 4 FB | 7: 59,55 | 8 | |
Dimitar Valov Dimitar Yanakiev Nenko Dobrev |
Para ze sternikiem | 8: 01.01 | 2 R. | 8: 10,94 | 1 Q | 8: 20,21 | 4 FB | 8: 01,86 | 10 |
Biser Boyadzhiev Borislav Vasilev Nikolay Kolev Metodi Khalvadzhiski |
Czwórka bez sternika | 6: 47,99 | 3 R. | 7: 02,69 | 2 Q | 7: 24,93 | 6 FB | 6: 54,54 | 8 |
Strzelanie
Sześciu strzelców płci męskiej reprezentowało Bułgarię w 1972 roku.
- otwarty
Sportowiec | Zdarzenie | Finał | |
---|---|---|---|
Wynik | Ranga | ||
Dencho Denev | Pistolet 50 m | 554 | 11 |
Pistolet 25 m | 590 | 7 | |
Ratcho Kossev | Skeet | DNS | |
Ivan Mandov | Pistolet 50 m | 544 | 29 |
Pistolet 25 m | 576 | 42 | |
Anton Manolov | Skeet | 187 | 33 |
Stefan Vasilev | Karabin 50 m trzy pozycje | 1130 | 34 |
50 m karabin w pozycji leżącej | 594 | 21 | |
Emiliyan Vergov | Karabin 300 m trzy pozycje | DNS | |
Karabin 50 m trzy pozycje | 1143 | 13 | |
50 m karabin w pozycji leżącej | 594 | 19 |
Pływanie
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Ciepło | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Angel Chakarov | 100 metrów stylem klasycznym | 1: 10,34 | 30 | Nie posunął się naprzód | |||
200 metrów stylem klasycznym | 2: 30,27 | 19 | Nie posunął się naprzód | ||||
Vasil Dobrev | 100-metrowy motyl | 1: 00.07 | 27 | Nie posunął się naprzód | |||
200-metrowy motyl | 2: 11,28 | 22 | Nie posunął się naprzód |
- Kobiety
Sportowiec | Zdarzenie | Ciepło | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Khriska Peycheva | 100 metrów stylem dowolnym | 1: 03.43 | 43 | Nie posunął się naprzód |
Siatkówka
Runda wstępna
Grupa A
Pkt | mecze | Zestawy | Zwrotnica | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ranga | Zespół | W. | L | W. | L | Stosunek | W. | L | Stosunek | |
1 | związek Radziecki | 10 | 5 | 0 | 15 | 3 | 5.000 | 257 | 196 | 1.311 |
2 | Bułgaria | 9 | 4 | 1 | 13 | 8 | 1.625 | 294 | 235 | 1.251 |
3 | Czechosłowacja | 8 | 3 | 2 | 11 | 6 | 1.833 | 230 | 205 | 1.122 |
4 | Korea Południowa | 7 | 2 | 3 | 7 | 10 | 0,700 | 209 | 197 | 1.061 |
5 | Polska | 6 | 1 | 4 | 8 | 12 | 0,667 | 237 | 259 | 0.915 |
6 | Tunezja | 5 | 0 | 5 | 0 | 15 | 0,000 | 90 | 225 | 0,400 |
Data | Wynik | Zestaw 1 | Zestaw 2 | Zestaw 3 | Zestaw 4 | Zestaw 5 | Całkowity | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 sierpnia | Bułgaria | 3–1 | Korea Południowa | 16–18 | 15–6 | 15–9 | 15–13 | 61–46 | |
29 sierpnia | Bułgaria | 3–2 | Czechosłowacja | 15–11 | 15–11 | 12-15 | 14-16 | 15–9 | 71–62 |
31 sierpnia | związek Radziecki | 3–1 | Bułgaria | 9–15 | 15–10 | 15–11 | 15–10 | 54–46 | |
02 września | Bułgaria | 3–2 | Polska | 14-16 | 12-15 | 15–7 | 15–3 | 15–10 | 71–51 |
05 września | Bułgaria | 3–0 | Tunezja | 15–10 | 15–5 | 15–7 | 45–22 |
Półfinały
Data | Wynik | Zestaw 1 | Zestaw 2 | Zestaw 3 | Zestaw 4 | Zestaw 5 | Całkowity | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
08 wrz | Bułgaria | 2–3 | Japonia | 15–13 | 15–9 | 9–15 | 9–15 | 12-15 | 60–67 |
Mecz o brązowy medal
Data | Wynik | Zestaw 1 | Zestaw 2 | Zestaw 3 | Zestaw 4 | Zestaw 5 | Całkowity | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
09 wrz | związek Radziecki | 3–0 | Bułgaria | 15–11 | 15–8 | 15–13 | 45–32 |
- Skład drużyny
Wodne polo
Runda wstępna
Grupa C
Naród | Pld | W. | re | L | GF | GA |
---|---|---|---|---|---|---|
związek Radziecki | 4 | 4 | 0 | 0 | 30 | 9 |
Włochy | 4 | 3 | 0 | 1 | 25 | 16 |
Hiszpania | 4 | 2 | 0 | 2 | 19 | 20 |
Bułgaria | 4 | 1 | 0 | 3 | 18 | 25 |
Japonia | 4 | 0 | 0 | 4 | 14 | 36 |
28 sierpnia | 1 | 2nd | 3 | 4 | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Włochy | 8-5 | Bułgaria | 3-1 | 3-2 | 2-1 | 0-1 |
29 sierpnia | 1 | 2nd | 3 | 4 | ||
---|---|---|---|---|---|---|
związek Radziecki | 7-2 | Bułgaria | 2-0 | 2-1 | 2-0 | 1-1 |
30 sierpnia | 1 | 2nd | 3 | 4 | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Bułgaria | 7-4 | Japonia | 3-1 | 0-1 | 2-1 | 2-1 |
31 sierpnia | 1 | 2nd | 3 | 4 | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Hiszpania | 6-4 | Bułgaria | 0-0 | 2-1 | 2-1 | 2-2 |
Klasyfikacja 7-12
Poz. | Naród | Pld | W. | re | L | GF | GA |
---|---|---|---|---|---|---|---|
7 | Holandia | 5 | 4 | 1 | 0 | 29 | 25 |
8 | Rumunia | 5 | 4 | 1 | 0 | 25 | 18 |
9 | Kuba | 5 | 2 | 1 | 2 | 23 | 24 |
10 | Hiszpania | 5 | 2 | 0 | 3 | 24 | 20 |
11 | Bułgaria | 5 | 0 | 2 | 3 | 15 | 17 |
12 | Australia | 5 | 0 | 1 | 4 | 18 | 27 |
1 września | 1 | 2nd | 3 | 4 | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Holandia | 5-2 | Bułgaria | 1-0 | 0-1 | 2-1 | 2-0 |
2 września | 1 | 2nd | 3 | 4 | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Rumunia | 4-3 | Bułgaria | 2-2 | 1-0 | 1-0 | 0-1 |
3 września | 1 | 2nd | 3 | 4 | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Australia | 4-4 | Bułgaria | 2-2 | 1-0 | 1-1 | 0-1 |
4 września | 1 | 2nd | 3 | 4 | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Kuba | 4-4 | Bułgaria | 0-0 | 2-3 | 1-0 | 1-1 |
Skład drużyny
Podnoszenie ciężarów
- Mężczyźni
Sportowiec | Zdarzenie | Prasa wojskowa | Urywek | Clean & Jerk | Całkowity | Ranga | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | Wynik | Ranga | ||||
Atanas Kiroy | 56 kg | 117,5 | 7 | 105 | 5 | 140 | 4 | 362,5 | 5 |
Georgi Todorov | 110 | 12 | 100 | 10 | 140 | 5 | 350 | 8 | |
Norair Nurikyan | 60 kg | 127,5 LUB | 2 | 117,5 | 4 | 157,5 WR | 1 | 402,5 WR | |
Mladen Kuchev | 67,5 kg | 157,5 WR | 1 | 125 | 4 | 167,5 | 2 | 450 | |
Yordan Bikov | 75 kg | 160 | 3 | 140 | 4 | 185 | 1 | 485 WR | |
Andon Nikolov | 90 kg | 180 | 3 | 155 | 1 | 190 | 6 | 525 OR | |
Atanas Shopov | 180 | 4 | 145 | 7 | 192,5 | 3 | 517,5 | ||
Aleksandar Kraychev | 110 kg | 197,5 | 2 | 162,5 | 5 | 202,5 | 5 | 562,5 | |
Stancho Penchev | 0 | NVL | DNS | DNS | 0 | AC |