Koszykówka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000 – Basketball at the 2000 Summer Olympics
15. Olimpijski Turniej Koszykówki | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sydney 2000 | |||||||||
Szczegóły turnieju | |||||||||
Olimpiada | Letnie Igrzyska Olimpijskie 2000 | ||||||||
Naród-gospodarz | Australia | ||||||||
Miasto | Sydnej | ||||||||
Trwanie | 16 września – 1 października | ||||||||
Turniej mężczyzn | |||||||||
Drużyny | 12 | ||||||||
| |||||||||
Turniej kobiet | |||||||||
Drużyny | 12 | ||||||||
| |||||||||
Turnieje | |||||||||
|
Koszykówka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000 | ||
---|---|---|
Zawody | ||
mężczyźni | kobiety | |
Oddziały | ||
mężczyźni | kobiety | |
Kwalifikacja | ||
mężczyźni | kobiety | |
Zawody koszykówki na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000 były piętnastym występem sportu koszykówki jako oficjalnej imprezy medalowej olimpijskiej . Odbyła się ona od 16 września 2000 do 1 października 2000. Gry odbyły się w Sydney SuperDome i Dome w Sydney , Nowa Południowa Walia , Australia . Stany Zjednoczone zdobyły złote medale zarówno w zawodach mężczyzn, jak i kobiet .
Miejsca
Sydney , Nowa Południowa Walia | ||
---|---|---|
Sydney Super Dome | Kopuła | |
Pojemność: 18 200 | Pojemność: 10 000 | |
Medaliści
Kwalifikacja
Narodowy Komitet Olimpijski (NOC) można wprowadzić do Team One męskiej z 12 zawodników i do Team One damskiej z 12 graczy. Aktualni mistrzowie świata i kraj gospodarza kwalifikują się automatycznie, podobnie jak zwycięzcy pięciu mistrzostw kontynentalnych, wicemistrzostwo obu Ameryk i cztery dodatkowe miejsca z Europy w rywalizacji mężczyzn oraz drugie i trzecie miejsce z turnieju w obu Amerykach plus trzy dodatkowe składy z Europy w rywalizacji kobiet.
Koszykówka – mężczyźni
Afryka | Ameryki | Azja | Europa | Oceania | Kwalifikatory automatyczne |
---|---|---|---|---|---|
Angola |
Stany Zjednoczone Kanada |
Chiny |
Włochy Litwa Francja Hiszpania Rosja |
Nowa Zelandia |
FR Jugosławia – mistrzowie świata Australia – gospodarze olimpijscy
|
Koszykówka – kobiety
Afryka | Ameryki | Azja | Europa | Oceania | Kwalifikatory automatyczne |
---|---|---|---|---|---|
Senegal |
Kuba Brazylia Kanada |
Korea Południowa |
Polska Francja Słowacja Rosja |
Nowa Zelandia |
Stany Zjednoczone – mistrzowie świata Australia – gospodarze olimpijscy
|
Format
- Dwanaście drużyn jest podzielonych na dwie wstępne grupy po sześć drużyn każda.
- Cztery najlepsze drużyny z obu grup awansują do fazy pucharowej.
- Drużyny z piątych miejsc z obu grup walczą o 9. miejsce w dodatkowym meczu.
- Szóste miejsca z obu grup walczą o 11. miejsce w dodatkowym meczu.
- W ćwierćfinale pojedynki są następujące: A1 vs B4, A2 vs B3, A3 vs B2 i A4 vs B1.
- Spośród wyeliminowanych drużyn w ćwierćfinale przegrany z A1 vs. B4 rywalizuje z przegranym z A2 vs. B3 o 5 miejsce w dodatkowym meczu. Pozostałe dwie przegrane drużyny rywalizują o 6. miejsce w dodatkowym meczu.
- Zwycięskie drużyny z ćwierćfinałów spotykają się w półfinale w następujący sposób: A1/B4 vs. A3/B2 i A2/B3 vs. A4/B1.
- Zwycięskie drużyny z półfinałów walczą o złoty medal. Przegrane drużyny walczą o brąz.
Kryteria rozstrzygania remisów:
- Wyniki łeb w łeb
- Średnia bramek (nie różnica bramek) pomiędzy remisującymi drużynami
- Średnia goli remisujących drużyn dla wszystkich drużyn w swojej grupie
Turniej mężczyzn
drabinka mistrzostw
Ćwierćfinały (28 września) |
Półfinały (29 września) |
Mecz o złoty medal (1 października) |
|||||||||||
A1 | Stany Zjednoczone | 85 | |||||||||||
B4 | Rosja | 70 | |||||||||||
A1 | Stany Zjednoczone | 85 | |||||||||||
A3 | Litwa | 83 | |||||||||||
B2 | FR Jugosławia | 63 | |||||||||||
A3 | Litwa | 76 | |||||||||||
A1 | Stany Zjednoczone | 85 | |||||||||||
A4 | Francja | 75 | |||||||||||
A2 | Włochy | 62 | |||||||||||
B3 | Australia | 65 | |||||||||||
B3 | Australia | 52 | Trzecie miejsce | ||||||||||
A4 | Francja | 76 | |||||||||||
B1 | Kanada | 63 | A3 | Litwa | 89 | ||||||||
A4 | Francja | 68 | B3 | Australia | 71 |
Turniej kobiet
drabinka mistrzostw
Ćwierćfinały (27 września) |
Półfinały (29 września) |
Mecz o złoty medal (30 września) |
|||||||||||
A1 | Australia | 76 | |||||||||||
B4 | Polska | 48 | |||||||||||
A1 | Australia | 64 | |||||||||||
A3 | Brazylia | 52 | |||||||||||
B2 | Rosja | 67 | |||||||||||
A3 | Brazylia | 68 | |||||||||||
A1 | Australia | 54 | |||||||||||
B1 | Stany Zjednoczone | 76 | |||||||||||
A2 | Francja | 58 | |||||||||||
B3 | Korea Południowa | 69 | |||||||||||
B3 | Korea Południowa | 65 | Gra o brązowy medal | ||||||||||
B1 | Stany Zjednoczone | 78 | |||||||||||
B1 | Stany Zjednoczone | 58 | A3 | Brazylia (OT) | 84 | ||||||||
A4 | Słowacja | 43 | B3 | Korea Południowa | 73 |
Klasyfikacja końcowa
Ranga | Mężczyźni | Kobiety | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zespół | Pld | W | L | Zespół | Pld | W | L | |
Stany Zjednoczone | 8 | 8 | 0 | Stany Zjednoczone | 8 | 8 | 0 | |
Francja | 8 | 4 | 4 | Australia | 8 | 7 | 1 | |
Litwa | 8 | 5 | 3 | Brazylia | 8 | 4 | 4 | |
4. | Australia | 8 | 4 | 4 | Korea Południowa | 8 | 4 | 4 |
Wyeliminowany w ćwierćfinale | ||||||||
5th | Włochy | 7 | 4 | 3 | Francja | 7 | 5 | 2 |
6. | FR Jugosławia | 7 | 4 | 3 | Rosja | 7 | 3 | 4 |
7th | Kanada | 7 | 5 | 2 | Słowacja | 7 | 3 | 4 |
ósmy | Rosja | 7 | 3 | 4 | Polska | 7 | 3 | 4 |
5. miejsce w rundzie wstępnej | ||||||||
9th | Hiszpania | 6 | 2 | 4 | Kuba | 6 | 2 | 4 |
10th | Chiny | 6 | 2 | 4 | Kanada | 6 | 2 | 4 |
6. miejsce w rundzie wstępnej | ||||||||
11 | Nowa Zelandia | 6 | 1 | 5 | Nowa Zelandia | 6 | 1 | 5 |
12. | Angola | 6 | 0 | 6 | Senegal | 6 | 0 | 6 |