Asterale - Asterales

Asterale
Słonecznik.jpg
Słonecznik , Helianthus annuus
Klasyfikacja naukowa mi
Królestwo: Plantae
Klad : Tracheofity
Klad : Okrytozalążkowe
Klad : Eudicots
Klad : Asterydy
Klad : kampanulidy
Zamówienie: Łącze Asterales
Rodziny

Asterales / ć s t ə R L ı z / jest zamówienie z dwuliściennych roślin , która obejmuje dużą rodziny Asteraceae (lub Compositae) znany kompozytowych wykonanych z kwiatów różyczki , a dziesięć rodzin związanych z rodziny Asteraceae. Podczas gdy asteroidy generalnie charakteryzują się zrośniętymi płatkami, złożone kwiaty składające się z wielu różyczek tworzą fałszywy wygląd oddzielnych płatków (jak u różydów ).

Rząd jest kosmopolityczny (rośliny spotykane na całym świecie, w tym w strefach pustynnych i mroźnych), i obejmuje głównie gatunki zielne , chociaż niewielką liczbę drzew (takich jak Lobelia deckenii , olbrzymia lobelia i Dendrosenecio , olbrzymia ziemianka) i krzewy są również obecne.

Asterales to organizmy, które wydają się ewoluować od jednego wspólnego przodka . Asterales mają wspólne cechy na poziomie morfologicznym i biochemicznym. Synapomorfie (cecha, która jest wspólna dla dwóch lub więcej grup poprzez ewolucyjny rozwój) obejmują obecność w roślinach oligosacharydu inuliny , cząsteczki magazynującej składniki odżywcze stosowanej zamiast skrobi ; i unikalna morfologia pręcików . Pręciki zwykle znajdują się wokół modzelu , gęsto zebrane lub połączone w rurkę, prawdopodobnie adaptacja związana z zapylaniem tłokowym (szczotką lub wtórnym), które jest powszechne wśród rodzin z rzędu, w którym pyłek jest zbierany i przechowywany na długość słupka.

Taksonomia

Nazwa i porządek Asterales jest czcigodny botanicznie, datowany co najmniej na 1926 r. w systemie taksonomii roślin Hutchinsona, kiedy zawierał tylko pięć rodzin, z których tylko dwie są zachowane w klasyfikacji APG III. Zgodnie z systemem klasyfikacji taksonomicznej roślin kwiatowych Cronquista , Asteraceae były jedyną rodziną w grupie, ale nowsze systemy (takie jak APG II i APG III ) rozszerzyły ją do 11. W systemie klasyfikacji Dahlgren Asterales były w nadrzędnym porządku Asteriflorae (zwane także Asteranae).

Rząd Asterales obejmuje obecnie 11 rodzin, z których największe to Asteraceae , z około 25 000 gatunkami, oraz Campanulaceae ("dzwonkowate"), z około 2000 gatunkami. Pozostałe rodziny liczą razem mniej niż 1500 gatunków. Dwie duże rodziny są kosmopolityczne, a wiele ich gatunków znajduje się na półkuli północnej, a mniejsze rodziny są zwykle ograniczone do Australii i sąsiednich obszarów, a czasem Ameryki Południowej.

Tylko Asteraceae mają złożone główki kwiatowe; inne rodziny nie, ale mają inne cechy, takie jak przechowywanie inuliny, które określają 11 rodzin jako bardziej spokrewnione ze sobą niż z innymi rodzinami roślin lub rzędami, takimi jak różydki .

Drzewo filogenetyczne według APG III dla kladu Campanulid jest jak poniżej.

klad dzwonkowy   (podobny do  Euasterids II  w APG II)

 Aquifoliale

 Bruniales

 Parakryfiale

 Dipsacales

 Apiales

 Escalloniales

 Asterale

Biogeografia

Rdzeniem Asterales są Stylidiaceae (sześć rodzajów ), klad APA (Alseuosmiaceae, Phellinaceae i Argophyllaceae, razem 7 rodzajów), klad MGCA (Menyanthaceae, Goodeniaceae, Calyceraceae, łącznie dwadzieścia rodzajów) i około szesnaście tysięcy Asteraceae. Inne Asterales to Rousseaceae (cztery rodzaje), Campanulaceae (osiemdziesiąt cztery rodzaje) i Pentaphragmataceae (jeden rodzaj).

Wszystkie rodziny Asterales są reprezentowane na półkuli południowej; jednak Asteraceae i Campanulaceae są prawie kosmopolityczne, a Menyanthaceae.

Ewolucja

Chociaż większość zachowanych gatunków Asteraceae to rośliny zielne, badanie podstawowych członków rodziny sugeruje, że wspólnym przodkiem rodziny była roślina drzewiasta, drzewo lub krzew, być może przystosowane do warunków suchych, promieniujące z Ameryki Południowej. Mniej można powiedzieć o samych Asterales z pewnością, chociaż ponieważ kilka rodzin w Asterales zawiera drzewa, członek przodków najprawdopodobniej był drzewem lub krzewem.

Ponieważ wszystkie klady są reprezentowane na półkuli południowej, ale wiele nie na półkuli północnej, naturalne jest przypuszczenie, że istnieje dla nich wspólne pochodzenie południowe. Asterales to okrytozalążkowe rośliny kwitnące, które pojawiły się około 140 milionów lat temu. Zakon Asterales powstał prawdopodobnie w kredzie (145-66 milionów lat temu ) na superkontynencie Gondwana, który rozpadł się w latach 184-80 milionów lat temu, tworząc obszar, który jest obecnie Australią, Ameryką Południową, Afryką, Indiami i Antarktydą.

Asterales zawierają około 14% różnorodności eudicot . Na podstawie analizy relacji i zróżnicowania w obrębie Asterales i ich nadrzędnych rzędów dokonano oszacowań wieku początków Asterales, które wahają się od 116 milionów lat do 82 milionów lat temu. Jednak znaleziono niewiele skamieniałości kladu Menyanthaceae-Asteraceae w oligocenie , około 29 milionów lat temu.

Skamieniałe dowody Asterales są rzadkie i należą do dość niedawnych epok, więc precyzyjne oszacowanie wieku zakonu jest dość trudne. Pyłek oligocenu (34 – 23 mln lat temu) jest znany z astrowatych i dobroczynkowatych, a nasiona z oligocenu i miocenu (23 – 5,3 mln lat temu) są znane odpowiednio dla Menyanthaceae i Campanulaceae.

Znaczenie gospodarcze

Asterales, dzięki temu, że są super-zbiorem rodziny Asteraceae, obejmują niektóre gatunki uprawiane na żywność, w tym słonecznik ( Helianthus annuus ), sałatę ( Lactuca sativa ) i cykorię ( Cichorium ). Wiele z nich jest również używanych jako przyprawy i tradycyjne leki.

Asterales są pospolitymi roślinami i mają wiele znanych zastosowań. Na przykład złocieniec (pochodzący od członków Starego Świata z rodzaju Chrysanthemum ) jest naturalnym środkiem owadobójczym o minimalnym wpływie na środowisko. Piołun , wywodzący się z rodzaju obejmującego bylica , jest używany jako źródło aromatu dla absyntu , gorzkiego klasycznego trunku pochodzenia europejskiego.

Bibliografia

Cytaty

Ogólne odniesienia

  • WS Judd, CS Campbell, EA Kellogg, PF Stevens, MJ Donoghue (2002). Systematyka roślin: podejście filogenetyczne, wydanie drugie. s. 476-486 (Asterale). Sinauer Associates, Sunderland, Massachusetts. ISBN  0-87893-403-0 .
  • Lindley, Jan (1833). Nixus plantarum (po hiszpańsku). Londyn: Apud Ridgway et Filios . Źródło 14 kwietnia 2020 .
  • Smissen, Rob D. (2003). „Asterale (słonecznik)”. eLS . Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne. doi : 10.1038/npg.els.0003736 . Numer ISBN 0470016175.
  • Berry, Paul E. (21 czerwca 2013). "Asterales | kolejność roślin" . Encyklopedia Britannica . Encyclopaedia Britannica, inc . Źródło 14 kwietnia 2020 .
  • „Definicja ASTERALI” . Merriam Webster.com . Merriam-Webster, Incorporated . Źródło 14 kwietnia 2020 .

Zewnętrzne linki