XXXVII Olimpiada Szachowa - 37th Chess Olympiad
37-ci Chess Olimpiada organizowana przez FIDE i zawierający otwartą i turnieju kobiet, a także kilka innych wydarzeń mających na celu promować grę w szachy , odbyła się w dniach 20 maja i 4 czerwca 2006 roku w Turynie , we Włoszech . W open było 148 drużyn, aw kobiecej - 103. W sumie zarejestrowano 1307 graczy.
Obie sekcje turnieju były sędziowane przez międzynarodowego arbitra Geurt Gijssen ( Holandia ). Zespoły były parowane przez 13 rund zawodów według szwajcarskiego systemu . Dywizja otwarta była rozgrywana na czterech planszach na rundę, podczas gdy w przypadku kobiet rozgrywano na trzech. W przypadku remisu o tie-breaku decydowało 1. System Buchholza ; 2. Punkty meczowe; 3. System Sonneborna-Bergera ; i 4. System Mediana Buchholza .
Kontrola czasu dla każdej gry pozwalała każdemu graczowi na 90 minut na wszystkie jego ruchy, z dodatkowymi 30-sekundowymi przyrostami dla każdego gracza po każdym ruchu, zaczynając od pierwszego.
Otwarte wydarzenie
W otwartej dywizji rywalizowało 148 drużyn reprezentujących 143 kraje. Włochy jako gospodarze wystawiły trzy drużyny, podczas gdy Międzynarodowe Stowarzyszenie Szachów Braille'a (IBCA), Międzynarodowe Stowarzyszenie Szachów Niepełnosprawnych Ruchowo (IPCA) i Międzynarodowy Komitet Szachów Cichych (ICSC) zapewniły po jednym składzie. Somalia i Sierra Leone zostały zarejestrowane, ale nigdy nie dotarły.
Prowadzona przez pierwszą szachownicę Levona Aroniana , drugiego najwyżej ocenianego gracza na Olimpiadzie i pierwszego rezerwowego Gabriela Sargissiana , który zdobył 10 punktów w 11 meczach, Armenia poprawiła się na trzecim miejscu na 36. Olimpiadzie , zdobywając swoje pierwsze złote medale. o pełne dwa punkty nad srebrnymi medalistami Chinami , na których czwartej szachownicy Wang Yue był niepokonany, wygrywając osiem gier i zremisując cztery. Armenia zakończyła turniej bez porażki, wygrywając 10 i remisując 3, w tym w ostatniej rundzie z Węgrami , kiedy to pobieżnie zanotowano cztery remisy . Aronian był jedynym ormiańskim zawodnikiem, który przegrał mecz podczas turnieju, przegrywając w piątej rundzie z Władimirem Kramnikiem z Rosji .
Panujący mistrz świata klasycznego Kramnik, grający na arenie międzynarodowej po raz pierwszy od sześciu miesięcy, zdobył 6½ punktu w swoich dziewięciu meczach, notując najlepszy wynik ze wszystkich graczy. Jego rosyjska drużyna nie wypadła jednak zgodnie z oczekiwaniami; wystawiając sześciu z 17 najsilniejszych graczy turnieju w rankingu [1] Zarchiwizowane 2007-06-11 w Wayback Machine , Rosja zajmowała drugie miejsce, tuż za Armenią, w siódmej rundzie, ale przegrała mecze z Francją (1½-2½), Zjednoczonymi Stany (1½-2½), aw ostatniej rundzie Izrael (1-3), ostatecznie zajmując szóste miejsce; najgorszy wynik olimpijski w historii strony radzieckiej lub rosyjskiej.
Chociaż pokonali Stany Zjednoczone (2½-1½) w przedostatniej rundzie, Izrael musiał zadowolić się remisem o trzecie miejsce; Amerykanie zdobyli brązowe medale za dogrywki Buchholza . Węgry, rozstawione na 16 miejscu, zajęły piąte miejsce dzięki dobrym wynikom trzeciej szachownicy Ferenca Berkesa i czwartej szachownicy Csaba Balogh , podczas gdy Indie , które weszły do turnieju rozstawione na drugim miejscu, zajęły 30. miejsce z pierwszą szachownicą Viswanathanem Anandem (byłym i przyszłym mistrzem świata) i czwarty planszowy Surya Shekhar Ganguly, oba z wynikiem zaledwie 50%. Nawet bez mistrz świata FIDE Veselin Topałowa , Bułgaria nadal udało się zakończyć Top Ten wynik, zajmując dziewiąte miejsce.
Otwarte wydarzenie # Kraj Gracze Średnia
ocenaZwrotnica Buchholz 1 Armenia Aronian , Akopian , Asrian , Lputian , Sargissian , Minasian 2682 36 2 Chiny Bu Xiangzhi , Zhang Zhong , Zhang Pengxiang , Wang Yue , Ni Hua , Zhao Jun 2628 34 3 Stany Zjednoczone Kamsky , Onischuk , Nakamura , Ibragimov , Kaidanov , Akobian 2656 33 392,5 4 Izrael Gelfand , Smirin , Szutowski , Avrukh , Huzman , Mikhalevski 2663 33 380,5 5 Węgry Almási , Gyimesi , Berkes , Balogh , Ruck , Horváth 2610 32½ 6 Rosja Kramnik , Svidler , Grischuk , Morozevich , Bareev , Rublevsky 2730 32 410,5 7 Francja Bacrot , Lautier , Sokolov , Fressinet , Vachier-Lagrave , Bauer 2665 32 396,0 8 Ukraina Ivanchuk , Volokitin , Karjakin , Eljanov , Moiseenko , Efimenko 2680 32 390,5 9 Bułgaria Georgiev , Cheparinov , Delchev , Spasov , Petkov , Iotov 2633 32 385,0 10 Hiszpania Shirov , Vallejo Pons , Illescas Córdoba ,
Arizmendi Martinez , San Segundo Carrillo , Narciso Dublan2628 32 377,5
# Kraj Średnia
ocenaZwrotnica Buchholz poseł Ranking ostateczny - otwarty 11 Republika Czeska 2596 31 399,0 12 Holandia 2646 31 396,0 13 Uzbekistan 2554 31 389,5 14 Gruzja 2610 31 388,0 15 Niemcy 2621 31 381,0 16 Kuba 2598 30½ 386,0 17 Szwecja 2549 30½ 381,0 18 Moldova 2578 30½ 376,5 19 Anglia 2627 30½ 366,0 20 Dania 2577 30 396,0 21 Polska 2593 30 381,0 22 Grecja 2582 30 379,0 23 Słowenia 2547 30 378,5 24 Azerbejdżan 2643 30 377,5 25 Chorwacja 2559 30 373,5 26 Rumunia 2610 30 372,0 27 Szwajcaria 2555 30 367,5 28 Łotwa 2516 30 357,5 29 Australia 2479 30 351,0 30 Indie 2688 29½ 391,5 31 Norwegia 2577 29½ 376,0 32 Brazylia 2573 29½ 371,5 33 Macedonia Północna 2517 29½ 366,0 34 Kanada 2482 29½ 357,0 35 Włochy 2493 29½ 354,5 36 Białoruś 2598 29 381,0 37 Serbia i Czarnogóra 2542 29 376,0 38 indyk 2540 29 372,5 39 Wietnam 2533 29 372,0 40 Indonezja 2489 29 369,5 41 Bośnia i Hercegowina 2521 29 367,5 42 Litwa 2530 29 360,5 43 Słowacja 2536 28½ 373,5 44 Filipiny 2538 28½ 369,5 45 Islandia 2560 28½ 368,0 46 Estonia 2487 28½ 355,0 47 Meksyk 2449 28½ 354,0 48 Włochy „B” 2375 28½ 353,5 49 Iran 2472 28 375,5 50 Portugalia 2481 28 362,5 51 Argentyna 2532 28 361,5 52 Szkocja 2479 28 358,0 53 Kazachstan 2348 28 345,5 54 Tadżykistan 2165 28 331,0 55 Katar 2472 27½ 354,0 56 Irlandia 2455 27½ 352,0 57 Kolumbia 2437 27 362,5 58 Egipt 2448 27 360,0 59 Mongolia 2332 27 358,5 60 Bangladesz 2493 27 352,0 61 Albania 2439 27 351,5 14 62 Finlandia 2466 27 351,5 12 63 Republika Dominikany 2314 27 351,0 64 Wenezuela 2342 27 349,0 65 Chile 2438 27 340,5 66 Zjednoczone Emiraty Arabskie 2327 27 324,0 67 Paragwaj 2420 26½ 354,5 68 Maroko 2348 26½ 353,5 69 Algieria 2291 26½ 347,0 70 Belgia 2438 26½ 342,0 71 Boliwia 2336 26½ 327,5 72 Kostaryka 2362 26½ 324,0 73 Peru 2404 26 362,5 74 Ekwador 2439 26 349,5 75 Turkmenia 2444 26 348,0 76 ICSC 2308 26 333,5 77 Austria 2410 26 332,5 78 Singapur 2388 26 330,5 79 Portoryko 2237 26 320,5 80 Malezja 2331 25½ 364,5 81 Luksemburg 2424 25½ 350,5 82 Wyspy Owcze 2333 25½ 345,0 83 Włochy „C” 2366 25½ 337,5 84 Afryka Południowa 2321 25½ 334,5 85 Nikaragua 2315 25½ 329,0 86 Irak 2310 25½ 326,0 87 Andora 2400 25½ 316,5 88 Japonia 2139 25½ 314,5 89 Kirgistan 2332 25 347,0 90 Tunezja 2383 25 341,0 91 Walia 2284 25 333,5 92 Nowa Zelandia 2335 24½ 342,5 93 Nigeria 2275 24½ 341,5 94 Syria 2329 24½ 338,5 95 Salwador 2279 24½ 334,0 96 Liban 2255 24½ 325,0 97 Urugwaj 2248 24½ 320,5 98 Barbados 2268 24½ 319,0 99 Pakistan 2074 24½ 206,5 100 Tajlandia 2274 24 333,0 101 Trynidad i Tobago 2217 24 314,5 102 Nepal 2191 24 312,0 103 Botswana 2212 24 305,0 104 Cypr 2126 24 297,0 105 Jamajka 2227 23½ 329,0 106 Angola 2257 23½ 328,0 107 IPCA 2339 23½ 322,0 108 Malta 2187 23½ 304,0 109 Sudan 1968 23½ 299,5 110 Zambia 2052 23½ 222,5 111 IBCA 2339 23 322,0 112 Libia 2052 23 304,0 113 Uganda 2172 23 303,5 114 Panama 2199 23 303,0 115 Antyle Holenderskie 2079 23 273,5 116 Jemen 2276 22½ 325,0 117 Gwatemala 2245 22½ 320,5 118 Sri Lanka 2181 22½ 303,5 119 Brunei 2244 22½ 291,0 120 Bahrajn 2115 22 307,5 121 Liechtenstein 2152 22 301,5 122 Hongkong 2175 22 300,5 123 Kenia 2112 22 279,0 124 Golf 2120 22 274,5 125 Palestyna 2188 21½ 297,0 126 Haiti 1400 21½ 295,5 127 Monako 2165 21½ 291,5 128 Etiopia 1587 21½ 289,5 129 San Marino 2089 21½ 288,5 130 Surinam 2187 21½ 270,0 131 Mozambik 1576 21 296,5 132 Namibia 2147 21 292,5 133 Honduras 2140 21 289,0 134 Seszele 1771 21 286,0 135 Makau 2117 21 281,0 136 Chińskie Tajpej 1572 21 259,5 137 Afganistan 1707 20½ 297,0 138 Mauretania 2194 20½ 290,5 139 Guernsey 2017 20 280,0 140 Fidżi 1793 20 259,0 141 Malawi 1400 19½ 277,5 142 Papua Nowa Gwinea 1766 19½ 263,0 143 Korea Południowa 1910 19 288,0 144 Bermudy 1967 19 268,5 145 Aruba 2017 18 146 Brytyjskie Wyspy Dziewicze 1986 15½ 147 Rwanda 1470 12 148 Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych 1753 10½
Nagrody grupowe
Oprócz ogólnych medali, nagrody zostały przyznane najlepszym zespołom w pięciu różnych grupach rozstawiających - innymi słowy, zespołom, które najbardziej prześcignęły ich rozstawienie. Ogólnie medaliści nie kwalifikowali się do nagród grupowych.
Nagrody grupowe Grupa
Zakres wysiewuZespół Nasionko Całkowite
wykończenieZA 1–30 Izrael 6 4 b 31–60 Szwecja 31 17 do 61–89 Włochy „B” 70 48 re 90–120 Tadżykistan 106 54 mi 121-147 Japonia 121 87
Medale indywidualne
- Ocena wydajności : Vladimir Kramnik 2847
- Tablica 1: Tunveer Mohyuddin Gillani 7/8 = 87,5%
- Tablica 2: Josep Oms Pallise 9/11 = 81,8%
- Tablica 3: Gustavo Manuel Larrea Llorca 7/8 = 87,5%
- Plansza 4: Wang Yue 10/12 = 83,3%
- 1. rezerwa: Basheer Al Qudaimi 7/7 = 100,0%
- 2. rezerwa: Richmond Phiri 6½ / 7 = 92,9%
Wyniki kobiet
W dywizji kobiet rywalizowały 103 drużyny reprezentujące 99 krajów. Włochy, jako gospodarze, wystawiły dwie drużyny, podczas gdy International Braille Chess Association (IBCA) i International Physically Disabled Chess Association (IPCA) zapewniły po jednym składzie. Somalia i Sudan zarejestrowały się, ale nigdy się nie pojawiły. Afganistan , Uganda i Rwanda wycofały się po przegranej walce w pierwszej rundzie.
Ukraina skończył na 18. miejscu na poprzedniej olimpiadzie , ale wszedł do turnieju rozstawiony sekundy. W siódmej rundzie przegrywali z Rosją o pół punktu, mimo że pokonali Rosjan w piątej rundzie (2-1), ale objęli prowadzenie w ósmej rundzie, pokonując Węgry, podczas gdy Rosja zdołała tylko zremisować swój mecz z Stany Zjednoczone . Ukraina nigdy nie zrezygnowała z prowadzenia przez resztę turnieju i niemal zapewniła sobie złote medale i trofeum Vera Menchik, wygrywając dwunastą rundę z Indiami (2½-½), kończąc ostatecznie 1½ punktu przed srebrnymi medalistami Rosją. Ukraiński zespół był prowadzony przez Natalię Żukowa , który zdobył 7 ½ punktów w jej dziewięciu meczach, pokonując górna i drugi- oceniane graczy, Humpy Koneru z Indii i Aleksandra Kosteniuk Rosji. Na trzecim stole Inna Gaponenko wygrała sześć gier, zremisowała dwa i przegrała tylko jedną.
Obrońcy mistrzów Chin brakowało nowo koronowanego mistrza świata Xu Yuhua , ale nadal zdobyli brązowe medale o trzy punkty nad Stanami Zjednoczonymi, z którymi zremisowali w przedostatniej rundzie. Ich trzecie miejsce było w dużej mierze dzięki najwyższej szachownicy Zhao Xue , która weszła do turnieju rozstawiona jeszcze na 22. miejscu, grając w każdej rundzie, przeszła przez Olimpiadę niepokonana, tracąc tylko sześć remisów w swoich 13 meczach.
Drużyna amerykańska zajęła czwarte miejsce w dogrywkach , tuż przed Węgrami, Gruzją i Holandią - holenderska drużyna zajęła dopiero 18. miejsce.
# Kraj Gracze Średnia
ocenaZwrotnica Buchholz 1 Ukraina Zhukova , Lahno , Yanovska- Gaponenko , Ushenina 2441 29½ 2 Rosja Kosteniuk , T. Kosintseva , N. Kosintseva , Kovalevskaya 2499 28 3 Chiny Zhao Xue , Wang Yu , Shen Yang , Hou Yifan 2408 27½ 4 Stany Zjednoczone Zatonskih , Krush , Goletiani , Baginskaite 2414 24½ 307,0 5 Węgry Hoang Thanh Trang , Mádl , Vajda , Gara 2426 24½ 306,0 6 Gruzja Khurtsidze , Dzagnidze , Javakhishvili , Lomineishvili 2430 24½ 305,5 7 Holandia Peng Zhaoqin , Bosboom-Lanchava , Schuurman , Muhren 2344 24½ 276,5 8 Armenia Mkrtchian , Danielian , Aginian , Andriasian 2402 24 299,0 9 Słowenia A. Muzyczuk , Srebrnič , Krivec , Novak 2348 24 286,0 10 Republika Czeska Jacková , Čedíková , Sikorová , Blažková 2302 24 270,5
# Kraj Średnia
ocenaZwrotnica Buchholz poseł SB Ranking końcowy - kobiety 11 Niemcy 2399 23½ 12 Indie 2389 23 305,0 13 Bułgaria 2378 23 302,0 14 Rumunia 2375 23 294,0 15 Wietnam 2302 23 283,5 16 Kuba 2289 23 279,0 17 Łotwa 2292 23 263,0 18 Francja 2366 22½ 299,5 19 Grecja 2370 22½ 297,0 20 Polska 2375 22½ 293,0 21 Białoruś 2262 22½ 293,0 22 Słowacja 2354 22½ 292,0 23 Litwa 2374 22 286,5 24 indyk 2189 22 273,0 25 Serbia i Czarnogóra 2343 22 272,5 26 Filipiny 2083 22 271,5 27 Iran 2222 22 271,0 28 Hiszpania 2296 21½ 286,0 29 Izrael 2329 21½ 281,5 30 Chorwacja 2227 21½ 281,0 31 Szwecja 2191 21½ 260,0 32 Uzbekistan 2200 21½ 257,0 33 Estonia 2246 21 285,5 34 Mongolia 2264 21 282,5 35 Argentyna 2265 21 273,5 36 Turkmenia 2182 21 266,5 37 Włochy 2304 21 266,0 38 Szwajcaria 2262 21 265,5 39 Moldova 2262 21 262,5 40 Indonezja 1919 21 257,5 41 Kanada 2132 21 252,5 42 Anglia 2231 20½ 271,5 43 Wenezuela 1874 20½ 264,5 44 Malezja 2089 20½ 259,5 45 Kazachstan 2262 20 283,5 46 Ekwador 2269 20 280,0 47 Portugalia 2117 20 258,0 48 Kolumbia 2137 20 256,0 49 Salwador 2058 20 254,0 50 Islandia 2111 20 249,0 51 Azerbejdżan 2123 20 244,0 52 Brazylia 2081 20 238,0 53 Meksyk 2137 19½ 250,0 54 Australia 2210 19½ 256,0 55 Dania 2085 19½ 254,5 56 Finlandia 2134 19½ 247,5 57 Bośnia i Hercegowina 2165 19 260,0 58 Austria 2092 19 259,0 59 Norwegia 2182 19 258,5 60 Peru 2136 19 255,0 61 Kirgistan 2137 19 254,0 62 Luksemburg 1812 19 241,5 63 Boliwia 1802 19 223,0 64 Macedonia Północna 2137 18½ 252,5 65 Włochy „B” 1945 18½ 242,0 66 Afryka Południowa 1900 18½ 236,5 67 IPCA 2056 18½ 229,5 68 Bangladesz 2090 18 260,5 69 Albania 2054 18 248,5 70 Republika Dominikany 2079 18 239,5 71 Gwatemala 2030 18 236,0 72 IBCA 2113 17½ 248,0 73 Szkocja 1834 17½ 240,0 74 Tadżykistan 1629 17½ 236,0 75 Walia 1947 17½ 234,5 76 Jamajka 1791 17½ 232,0 10 82,75 77 Sri Lanka 1863 17½ 232,0 10 80,50 78 Irlandia 1747 17½ 231,5 79 Algieria 1588 17½ 227,5 80 Nowa Zelandia 1692 17½ 226,0 81 Irak 1805 17 247,0 82 Nigeria 1590 17 233,0 83 Kostaryka 1617 17 209,0 84 Botswana 1584 16½ 231,5 85 Japonia 1581 16½ 211,5 86 Malta 1400 16½ 198,0 87 ICSC 2008 16 234,0 88 Portoryko 1826 16 233,5 89 Zjednoczone Emiraty Arabskie 1853 16 211,0 90 Panama 1400 15½ 91 Chińskie Tajpej 1400 15 193,5 92 Katar 1400 15 182,5 93 Surinam 1400 14½ 184,5 94 Kenia 1469 14½ 182,0 95 Fidżi 1400 14 205,5 96 Angola 1400 14 192,0 97 Jemen 1400 14 179,5 98 Trynidad i Tobago 1400 13½ 176,0 99 Libia 1467 13½ 174,5 100 Namibia 1400 13 101 Antyle Holenderskie 1400 12½ 102 Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych 1400 12 103 Honduras 1400 9
Nagrody grupowe
Oprócz ogólnych medali, nagrody zostały przyznane najlepszym zespołom w pięciu różnych grupach rozstawiających - innymi słowy, zespołom, które najbardziej prześcignęły ich rozstawienie. Ogólnie medaliści nie kwalifikowali się do nagród grupowych.
Nagrody grupowe Grupa
Zakres wysiewuZespół Nasionko Całkowite
wykończenieZA 1–20 Stany Zjednoczone 5 4 b 21–42 Republika Czeska 22 10 do 43–64 Filipiny 60 26 re 65–86 Indonezja 68 40 mi 87–103 Algieria 87 79
Medale indywidualne
- Ocena wydajności : Zhao Xue 2617
- Tablica 1: Lubov Zsiltzova-Lisenko ( IBCA ) 9/10 = 90,0%
- Zarząd 2: Fiona Steil-Antoni 10/12 = 83,3%
- Tablica 3: Nora Mohd Saleh 7/8 = 87,5%
- Rezerwa: Tatiana Berlin 7/8 = 87,5%
Tytuł ogólny
Nona Gaprindaszwili Trofeum przyznawane jest dla narodu, który ma największą liczbę punktów Toal gry w otwartym i kobiet działów łącznie. Jeśli dwie lub więcej drużyn jest remisowych, są one uszeregowane według najlepszego pojedynczego finiszu w dowolnej dywizji, a następnie według łącznej liczby zdobytych punktów.
Trofeum, nazwane na cześć byłej mistrzyni świata kobiet (1961–78), zostało stworzone przez FIDE w 1997 r.
# | Zespół | Otwarty podział |
Dywizja kobiet |
Całkowity |
---|---|---|---|---|
1 | Chiny | 34 | 27½ | 61½ |
2 | Ukraina | 32 | 29½ | 61½ |
3 | Armenia | 36 | 24 | 60 |
Uczestniczące zespoły
Drużyny reprezentujące 133 narody, trzy organizacje międzynarodowe, trzy państwa składowe, dwie autonomiczne jednostki , dwie zależności korony , dwa specjalne regiony administracyjne , dwa obszary wyspiarskie i jedno państwo stowarzyszone, zostały zgłoszone do Olimpiady, składającej się w sumie z 1307 zarejestrowanych graczy (niektórzy z który nie grał).
Kongres FIDE
Równolegle z zawodami szachowymi w Turynie odbył się 77. Kongres FIDE , na którym spotkali się delegaci wszystkich narodowych federacji szachowych, aby dokonać transakcji. Obecny prezydent FIDE Kirsan Iljumżinow spotkał się z krytyką za rzekome złe zarządzanie i korupcję , głównie ze strony federacji zachodnich , w tym Stanów Zjednoczonych , Anglii , Francji i Kanady , ale przy wsparciu większości delegatów z Azji i Afryki, zwłaszcza tych reprezentujących Rosję i Singapur , powstrzymał wyzwanie od holenderskiego biznesmena Bessela Koka, aby utrzymać swoją pozycję do 2010 roku, wygrywając 96 głosami na 54 Koka.
Walne zgromadzenie przyznało także 38. Olimpiadie Szachowej, która odbędzie się w 2010 r., Chanty-Mansyjskiem w Rosji , miejscu Mistrzostw Świata w Szachach 2005 i jednemu z pięciu kandydatów, którzy złożyli oferty. Miasto doprowadziło po każdej turze głosowania spływu , ostatecznie pokonując Budva , Czarnogóra od 71-64.
Wydarzenia towarzyszące
W połączeniu z Olimpiadą, choć oficjalnie nie sponsorowaną przez FIDE, odbyły się dwie komputerowe imprezy szachowe : 14. Mistrzostwa Świata w Komputerowych Szachach , rozgrywane na klasycznych kontrolerach czasu , oraz 14. Mistrzostwa Świata w Komputerowych Szachach Szybkich . Komputerowy Junior zdobył swoje piąte mistrzostwo i trzecie od pięciu lat w wolniejszym turnieju, podczas gdy nowicjusz Ikarus pokonał czterokrotnie broniącego tytułu mistrza Shreddera, aby wygrać blitz .