2015 w sporcie lekkoatletycznym - 2015 in the sport of athletics
2015 w lekkoatletyce | |
---|---|
Najważniejsze wydarzenia na świecie | Mistrzostwa Świata 2015 |
Nowe konkursy | Igrzyska Europejskie |
← 2014
2016 →
|
W 2015 roku najważniejszym wydarzeniem lekkoatletycznym były Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2015 w Pekinie . Dwa inne ważne zawody na poziomie światowym w 2015 roku to Mistrzostwa Świata w Przełajach i Sztafety Światowe IAAF .
Sezon 2015 oznaczał wprowadzenie lekkoatletyki na Igrzyskach Europejskich . Jednak nie będzie to duże kontynentalne wydarzenie lekkoatletyczne w stylu Igrzysk Azjatyckich , ponieważ podczas tych meczów rywalizować będą tylko drużynowe mistrzostwa Europy niższego szczebla . Główne imprezy plenerowe w kontynentach odbędą się dla obu Ameryk ( Igrzyska Panamerykańskie ), Afryki ( Igrzyska Ogólnoafrykańskie ), Azji ( Mistrzostwa Azji w Lekkoatletyce 2015 ) i Oceanii ( Mistrzostwa Oceanii w Lekkoatletyce ).
W Azji młodzieżowe Athletics Championships zostanie zainaugurowany w tym roku.
Rekordy świata
Wnętrz
Zdarzenie | Sportowiec | Naród | Wynik | Lokalizacja | Data |
---|---|---|---|---|---|
Bieg na dwie mile, mężczyźni | Mohamed Farah | Wielka Brytania | 8: 03.40 | Birmingham , Wielka Brytania | 21 lutego |
5000 metrów kobiet | Genzebe Dibaba | Etiopia | 14:18,86 | Sztokholm , Szwecja | 19 lutego |
Rzut dyskiem kobiet | Rzemiosło Shanice | Niemcy | 62,07 m² | Berlin , Niemcy | 14 lutego |
Na wolnym powietrzu
Zdarzenie | Sportowiec | Naród | Wynik | Lokalizacja | Data |
---|---|---|---|---|---|
Dziesięciobój mężczyzn | Ashton Eaton | Stany Zjednoczone | 9045 pkt | Pekin , Chiny | 29 sierpnia |
20-kilometrowy spacer mężczyzn | Yusuke | Japonia | 1:16:36 | Nomi , Japonia | 15 marca |
Sztafeta przez płotki 4 × 110 m, mężczyźni |
Jason Richardson Aleec Harris Aries Merritt David Oliver |
Stany Zjednoczone | 52,94 | Des Moines , Stany Zjednoczone | 25 kwietnia |
Sztafeta zmienna dystansowa, mężczyźni |
Kyle Merber Brycen Spratling Brandon Johnson Ben Blankenship |
Stany Zjednoczone | 9: 15.50 | Nassau , Bahamy | 3 maja |
1500 metrów kobiet | Genzebe Dibaba | Etiopia | 3: 50.07 | Fontvieille, Monako | 17 lipca |
Bieg na 15 km, kobiety | Florencja Jebet Kiplagat | Kenia | 46:14 + | Barcelona , Hiszpania | 15 lutego |
Bieg na 20 km kobiet | Florencja Jebet Kiplagat | Kenia | 1:01:54 + | Barcelona , Hiszpania | 15 lutego |
Półmaraton kobiet | Florencja Jebet Kiplagat | Kenia | 1:05:09 | Barcelona , Hiszpania | 15 lutego |
Bieg z przeszkodami na 2000 m, kobiety | Wirginia Nyambura | Kenia | 6:02.16 | Berlin , Niemcy | 6 września |
Sztafeta długodystansowa kobiet |
Treniere Moser Sanya Richards-Ross Ajee Wilson Shannon Rowbury |
Stany Zjednoczone | 10:36,50 | Nassau , Bahamy | 2 maja |
Rzut młotem kobiet | Anita Włodarczyk | Polska | 81,08 m² | Władysławowo , Polska | 1 sierpnia |
20-kilometrowy spacer kobiet | Liu Hong | Chiny | 1:24:38 | A Coruña , Hiszpania | 6 czerwca |
Najlepsze w sezonie
Nagrody
Mężczyźni
Nagroda | Zwycięzca |
---|---|
Światowy Sportowiec Roku IAAF | Ashton Eaton ( Stany Zjednoczone ) |
Lekkoatletyka Wiadomości Sportowiec Roku | Ashton Eaton ( Stany Zjednoczone ) |
Trofeum Europejskiego Sportowca Roku | Greg Rutherford ( GB ) |
Europejska Wschodząca Gwiazda Lekkoatletyki | Konrad Bukowiecki ( POL ) |
Kobiety
Nagroda | Zwycięzca |
---|---|
Światowy Sportowiec Roku IAAF | Genzebe Dibaba ( ETH ) |
Lekkoatletyka Roku | Genzebe Dibaba ( ETH ) |
Trofeum Europejskiego Sportowca Roku | Dafne Schippers ( NED ) |
Europejska Wschodząca Gwiazda Lekkoatletyki | Noemi Zbären ( SUI ) |
Główne wydarzenia
Mistrzostwa świata w lekkiej atletyce
- 28 marca: Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych IAAF 2015 w Guiyang
- Etiopia wygrała zarówno złoty, jak i ogólny medal.
- 2 i 3 maja 2015 Sztafety światowe IAAF w Nassau
- Zwycięzcy sztafety 4 × 100 m mężczyzn: Stany Zjednoczone ( Mike Rodgers , Justin Gatlin , Tyson Gay , Ryan Bailey )
- Zwycięzcy sztafety 4 × 200 m mężczyzn: Jamajka ( Nickel Ashmeade , Rasheed Dwyer , Jason Livermore , Warren Weir )
- Sztafeta 4 × 400 m mężczyzn zwycięzcy: Stany Zjednoczone ( David Verburg , Tony McQuay , Jeremy Wariner , LaShawn Merritt )
- Zwycięzcy sztafety 4 × 800 m mężczyzn: Stany Zjednoczone ( Duane Solomon , Erik Sowiński , Casimir Loxsom , Robby Andrews )
- Zwycięzcy sztafety na dystansie Medley mężczyzn: Stany Zjednoczone (Kyle Merber, Brycen Spratling, Brandon Johnson , Ben Blankenship) ( Rekord Świata )
- Zwycięzcy sztafety 4 × 100 m kobiet: Jamajka ( Simone Facey , Kerron Stewart , Schillonie Calvert , Veronica Campbell-Brown )
- Zwycięzcy sztafety 4 × 200 m kobiet: Nigeria ( Blessing Okagbare , Regina George , Dominique Duncan, Christy Udoh )
- Zwycięzcy sztafety 4 × 400 m kobiet: Stany Zjednoczone ( Phyllis Francis , Natasha Hastings , Sanya Richards-Ross , Francena McCorory )
- Zwycięzcy sztafety 4 × 800 m kobiet: Stany Zjednoczone ( Chanelle Price , Maggie Vessey , Molly Beckwith-Ludlow, Alysia Montaño )
- Zwycięzcy sztafety dystansowej Medleya kobiet: Stany Zjednoczone ( Treniere Moser , Sanya Richards-Ross , Ajee' Wilson , Shannon Rowbury ) ( Rekord Świata )
- 15 – 19 lipca: 2015 Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkoatletyce w Cali
- Stany Zjednoczone wygrał zarówno złoto i ogólnych identyfikacyjne medal.
- 6 – 18 sierpnia: Mistrzostwa Świata Masters w Lekkiej Atletyce 2015 w Lyonie
- 22 – 30 sierpnia 2015 Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce w Pekinie
- Kenia i Jamajka zdobyły po 7 złotych medali. Stany Zjednoczone wygrał ogólną zgadzają medal.
- 22 – 31 października: Mistrzostwa Świata IPC w Lekkoatletyce 2015 w Doha
- Uwaga: Imprezy maratonu IPC 2015 odbyły się w Londynie , w połączeniu z maratonem londyńskim 2015 , 26 kwietnia.
- Chiny wygrały zarówno złoty, jak i ogólny medal.
Regionalne mistrzostwa w lekkiej atletyce
- 21 i 22 lutego: Mistrzostwa NACAC Cross Country 2015 w Barranquilla
- Zwycięzca Seniorów Mężczyzn: Maksim Korolev
- Zwycięzca Seniorki Kobiet: Gladys Tejeda
- Zwycięzcy drużyn seniorskich mężczyzn: Stany Zjednoczone
- Zwycięzcy seniorek drużynowych kobiet: Stany Zjednoczone
- 5 – 8 marca: Athletics CAA Junior African Championships 2015 w Addis Abebie
- Nigeria wygrała zarówno złoty, jak i ogólny medal.
- 6 – 8 marca: Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2015 w Pradze
- Rosja zdobyła złoty medal. W klasyfikacji generalnej medali wygrała Wielka Brytania .
- 23 – 26 kwietnia: Athletics CAA Youth African Championships 2015 w Port Louis
- Republika Południowej Afryki zdobyła zarówno złoty, jak i ogólny medal.
- 8 – 10 maja: 2015 Oceania Athletics Championship i 2015 Oceania Youth Athletics Championships w Cairns
- Australijski kraj-gospodarz zdobył zarówno złoto, jak i medale w klasyfikacji generalnej w obu konkursach.
- 8 - 11 maja: Lekkoatletyka Młodzieżowe Mistrzostwa Azji 2015 w Doha
- Chiny wygrały zarówno złoty, jak i ogólny medal.
- 3 – 7 czerwca: Mistrzostwa Azji w Lekkoatletyce 2015 w Wuhan
- Kraj-gospodarz, Chiny , wygrał zarówno złoty, jak i ogólny medal.
- 12-14 czerwca: Mistrzostwa Ameryki Południowej 2015 w Lekkoatletyce w Limie
- Brazylia wygrała zarówno złoty, jak i ogólny medal.
- 20 i 21 czerwca: Drużynowe Mistrzostwa Europy 2015
- Zwycięzca Superligi w Czeboksarach : Rosja
- Zwycięzca pierwszej ligi w Heraklionie : Czechy
- Zwycięzca II ligi w Starej Zagorze : Dania
- Zwycięzca III ligi w Baku : Austria
- 4 i 5 lipca 2015 Mistrzostwa Oceanii Półmaratonu w Gold Coast
- Mężczyźni: Takehiro Deki
- Kobiety: Eloise Wellings
- 16 – 19 lipca: 2015 Mistrzostwa Europy Juniorów w Lekkoatletyce w Eskilstuna
- Wielka Brytania zdobyła złoty medal. Wielka Brytania i Niemcy zdobyły po 17 medali w klasyfikacji generalnej.
- 31 lipca – 2 sierpnia 2015 Pan American Junior Athletics Championships w Edmonton
- Stany Zjednoczone wygrał zarówno złoto i ogólnych identyfikacyjne medal.
- 7-9 sierpnia: Mistrzostwa NACAC 2015 w San José, Kostaryka
- Stany Zjednoczone wygrał zarówno złoto i ogólnych identyfikacyjne medal.
- 9 sierpnia 2015 Mistrzostwa Ameryki Południowej w Maratonie w Asunción
- 13 grudnia: Mistrzostwa Europy w Przełajach 2015 w Tulonie - Hyères
- Wielka Brytania zdobyła zarówno złoto, jak i medale w klasyfikacji generalnej.
Wyniki sezonowe
Światowe Maraton Majors
- 22 lutego: 2015 Tokyo Marathon
- 20 kwietnia 2015 Maraton Bostoński
- Zwycięzcy: Lelisa Desisa (m) / Caroline Rotich (k)
- 26 kwietnia 2015 Maraton Londyński
- Zwycięzcy: Eliud Kipchoge (m) / Tigist Tufa (k)
- 27 września: Maraton Berliński 2015
- Zwycięzcy: Eliud Kipchoge (m) / Gladys Cherono (k)
- 11 października 2015 Maraton w Chicago
- Zwycięzcy: Dickson Chumba (m) / Florence Kiplagat (k)
- 1 listopada 2015 Maraton Nowojorski
- Zwycięzcy: Stanley Biwott (m) / Mary Jepkosgei Keitany (k)
Wydarzenia IAAF Road Race Label
- 3 stycznia – 31 grudnia: Kalendarz wyścigów drogowych IAAF Label 2015
Złota etykieta
- 3 stycznia: Międzynarodowy Maraton Xiamen
- Zwycięzcy: Moses Mosop (m) / Mare Dibaba (k)
- 23 stycznia: Maraton w Dubaju
- Zwycięzcy: Lemi Berhanu (m) / Aselefech Mergia (k)
- 1 marca: Maraton nad jeziorem Biwa (tylko mężczyźni)
- Zwycięzca:
- Zwycięzcy: Robert Chemosin (m) / Amane Beriso (k)
- Zwycięzcy: Sammy Kitwara (m) / Belaynesh Oljira (k)
- Zwycięzca:
- Zwycięzcy: Wilson Loyanae (m) / Guteni Shone (k)
- Zwycięzcy: Mo Farah (m) / Rose Chelimo (k)
- Zwycięzcy: Abera Kuma (m) / Asami Kato (f)
- Zwycięzcy: Mosinet Geremew (m) / Flomena Cheyech Daniel (k)
- Zwycięzcy: Stephen Sambu (m) / Betsy Saina (k)
- Zwycięzcy: Josphat Kiptis (m) / Mary Jepkosgei Keitany (k)
- Zwycięzcy: Kenneth Mburu Mungara (m) / Risa Takenaka (k)
- Zwycięzcy: Stanley Biwott (m) / Amane Gobena (f)
- Zwycięzcy: Mo Farah (m) / Mary Jepkosgei Keitany (k)
- Zwycięzca:
- Zwycięzcy: Hisanori Kitajima (m) / Meriem Wangari (k)
- Zwycięzcy: Moses Ndiema Kipsiro (m) / Edna Kiplagat (k)
- Zwycięzcy: Nguse Tesfaldet (m) / Beatrice Mutai (k)
- Zwycięzcy: Bernard Kipyego (m) / Joyce Chepkirui (k)
- Zwycięzcy: Ishimael Chemtan (m) / Shure Demise (k)
- Zwycięzcy: Sisay Lemma (m) / Gulume Tollesa (k)
- Zwycięzcy: Moses Ndiema Kipsiro (m) / Vivian Cheruiyot (k)
- Zwycięzcy: Elias Chelimo (m) / Amane Gobena (k)
- Zwycięzca:
Srebrna etykieta
- 25 stycznia: Osaka International Ladies Marathon (tylko kobiety)
- Zwycięzca:
- Zwycięzcy: Sentayehu Merga (m) / Kim Hye-Gyong (k)
- Zwycięzcy: Paul Kuira (m) / Eloise Wellings (f)
- Zwycięzcy: Girmay Birhanu (m) / Meselech Melkamu (f)
- Zwycięzcy: Japhet Korir (m) / Gemma Steel (k)
- Zwycięzcy: Jacob Cheshari (m) / Souad Ait Salem (k)
- Zwycięzcy: Albert Kiplagat Matebor (m) / Monika Stefanowicz (k)
- Zwycięzcy: Ernest Ngeno (m) / Helena Kirop (k)
- Zwycięzcy: Hayle Lemi Berhanu (m) / Fatuma Sado (k)
- Zwycięzcy: Ezekiel Kiptoo Chebii (m) / Monica Jepkoech (k)
- Zwycięzcy: James Gitahi Rungaru (m) / Eunice Kirwa
- Zwycięzca:
- Zwycięzcy: Shadrack Kemboi (m) / Isabella Ochichi (k)
- Zwycięzcy: Edwin Kiptoo (m) / Joyce Chepkirui (k)
- Zwycięzcy: Abraham Cheroben (m) / Netsanet Gudeta (k)
- Zwycięzcy: Chris Thompson (m) / Dominika Napieraj (f)
- Zwycięzcy: Edwin Kipyego (m) / Peres Jepchirchir (k)
- Zwycięzcy: Jackson Limo (m) / Kaltoum Bouaasayriya
- Zwycięzca: Atsede Baysa
- Zwycięzcy: John Nzau Mwangangi / Beata Naigambo (f)
Brązowa etykieta
- 18 stycznia: Maraton w Houston
- 22 lutego: Maraton Ciudad de Sevilla
- 22 marca: Nowy maraton Wan Jin Shi w Tajpej
- Zwycięzcy: Eliud Barngetuny (m) / Gladys Kipsoi (k)
- 12 kwietnia: Milano City Marathon
- 12 kwietnia: Brighton Marathon
- 12 kwietnia: Maraton w Santiago
- Zwycięzcy: Luka Rotich Lobuwan (m) / Inés Melchor (k)
- 19 kwietnia: Pamiątkowy maraton olimpijski w Nagano
- 16 maja: Okpekpe 10 km wyścig szosowy
- 17 maja: Maraton Ryski
- 31 maja: Maraton Edynburski
- 13 czerwca: Corrida de Langueux
- 13 września: Maraton w Kopenhadze (tylko półmaraton)
- Zwycięzcy:
- Zwycięzcy: Laban Moiben (m) / Albina Mayorova (k)
- Zwycięzcy: Barnabas Kiptum (m) / Rose Jepchumba (f)
- Wydarzenie odwołane z powodu ataków na Paryż w listopadzie 2015 r . 13 listopada.
Diamentowa Liga IAAF
- 15 maja – 11 września: Harmonogram
Diamentowej Ligi IAAF 2015
- 15 maja: Qatar Athletic Super Grand Prix w Doha
- Stany Zjednoczone wygrał zarówno złoto i ogólnych identyfikacyjne medal.
- 17 maja: Shanghai Golden Grand Prix w Chinach
- Kenia wygrała zarówno złoty, jak i ogólny medal.
- 30 maja: Prefontaine Classic w Eugene, Oregon
- Naród-gospodarz, Stany Zjednoczone , wygrał zarówno złoty, jak i ogólny medal.
- 4 czerwca: Złota Gala w Rzymie
- Stany Zjednoczone wygrał zarówno złoto i ogólnych identyfikacyjne medal.
- 7 czerwca: Grand Prix Wielkiej Brytanii w Birmingham
- Kenia zdobyła złoty medal. Stany Zjednoczone wygrał ogólną zgadzają medal.
- 11 czerwca: Bislett Games w Oslo
- Wielka Brytania i Kenia zdobyły po 2 złote medale. Stany Zjednoczone wygrał ogólną zgadzają medal.
- 13 czerwca: Adidas Grand Prix w Nowym Jorku
- Naród-gospodarz, Stany Zjednoczone , wygrał zarówno złoty, jak i ogólny medal.
- 4 lipca: Spotkanie z Arevą w Saint-Denis ( Paryż )
- Kenia zdobyła złoty medal.
- 15 maja: Qatar Athletic Super Grand Prix w Doha
- 9 lipca: Athletissima w Lozannie
- Stany Zjednoczone wygrał zarówno złoto i ogólnych identyfikacyjne medal.
- 17 lipca: Herculis w Fontvieille
- Stany Zjednoczone wygrał zarówno złoto i ogólnych identyfikacyjne medal.
- 24 i 25 lipca: Grand Prix Londynu w Wielkiej Brytanii
- Stany Zjednoczone wygrał zarówno złoto i ogólnych identyfikacyjne medal.
- 30 lipca: DN Galan w Sztokholmie
- Stany Zjednoczone wygrał zarówno złoto i ogólnych identyfikacyjne medal.
- 3 września: Weltklasse Zürich w Szwajcarii
- Kenia zdobyła złoty medal. Stany Zjednoczone wygrał ogólną zgadzają medal.
- 11 września: Memoriał Van Damme w Brukseli (finał)
- Stany Zjednoczone wygrał zarówno złoto i ogólnych identyfikacyjne medal.
Zezwolenie IAAF na biegi terenowe
- 16 listopada 2014 – 14 marca 2015: Harmonogram zezwoleń na biegi terenowe IAAF 2015
- 16 listopada 2014: Krzyż de Atapuerca w Burgos
- Zwycięzcy: Imane Merga (m) / Belaynesh Oljira (k)
- 21 grudnia 2014: Lotto Cross Cup Bruksela w Belgii
- 6 stycznia: 58. Campaccio-International Cross Country w San Giorgio su Legnano
- Zwycięzcy: Dathan Ritzenhein (m) / Janet Kisa (f)
- 10 stycznia: Great Edinburgh International Cross Country w Wielkiej Brytanii
- Zwycięzca na 4 km mężczyzn: Garrett Heath
- Zwycięzca na 8 km mężczyzn: Chris Derrick
- Zwycięzca 6 km kobiet: Emelia Górecka
- 18 stycznia: Cross Internacional de Itálica w Sewilli
- Zwycięzcy: Teklemariam Medhin (m) / Emily Chebet (k)
- 25 stycznia: Cross Internacional Juan Muguerza w Elgoibar
- Zwycięzcy: Teklemariam Medhin (m) / Mimi Belete (k)
- 8 lutego: Chiba International Cross Country w Japonii
- Zwycięzca na 12 km mężczyzn: Charles Ndirangu
- Zwycięzca 8 km kobiet: Zoe Buckman
- Zwycięzca juniorów na 8 km mężczyzn: Ryoji Tatezawa
- Zwycięzca juniorek na 5 km: Wakana Kabasawa
- 14 lutego: Pozwolenie IAAF / Lekkoatletyka Kenia Cross Country w Nairobi
- Zwycięzca na 12 km seniorów : Bedan Karoki
- Zwycięzca 8 km seniorek : Faith Chepengetich Kipyegon
- Zwycięzca juniorów na 8 km: Dominic Kiptarus
- Zwycięzca juniorek na dystansie 6 km: Rosefline Chepngetichpng
- 15 lutego: Cinque Mulini w San Vittore Olona
- Zwycięzcy: Muktar Edris (m) / Violet Jelagat (f)
- 22 lutego: Almond Blossom Cross Country w Albufeira
- Zwycięzcy: Roman Prodius (m) / Dominika Nowakowska (k)
- 14 marca: Antrim International Cross Country w Wielkiej Brytanii (finał)
- Zwycięzcy:
- 16 listopada 2014: Krzyż de Atapuerca w Burgos
Pozwolenie wewnętrzne IAAF
- 31 stycznia – 21 lutego: Harmonogram
zezwoleń wewnętrznych IAAF 2015
- 31 stycznia: Weltklasse w Karlsruhe w Niemczech
- Francja i Stany Zjednoczone zdobyły po 2 złote medale. Niemcy i Stany Zjednoczone zdobyły po 5 medali w klasyfikacji generalnej.
- 1 lutego: Rosyjskie zimowe spotkanie w Moskwie
- Rosja , gospodarz kraju, wygrała zarówno złoto, jak i medale w klasyfikacji generalnej.
- 7 lutego: Halowe Grand Prix New Balance w Bostonie
- Naród-gospodarz, Stany Zjednoczone , wygrał zarówno złoty, jak i ogólny medal.
- 19 lutego: XL Galan w Sztokholmie
- Państwo-gospodarz, Szwecja , zdobyła zarówno złoto, jak i medale w klasyfikacji ogólnej.
- 21 lutego: Birmingham Indoor Grand Prix w Wielkiej Brytanii (finał)
- Kraj-gospodarz,
- 31 stycznia: Weltklasse w Karlsruhe w Niemczech
IAAF Race Walking Challenge Race
- 22 lutego – 30 sierpnia: Harmonogram wyścigów IAAF Race Walking Challenge 2015
- 22 lutego: Mistrzostwa Oceania Race Walking w Adelajdzie
- Zwycięzcy: Jared Tallent (m) / Tanya Holliday (k)
- 7 marca: Circuito Internacional de Marcha Chihuahua 2015 w Meksyku
- Zwycięzca na 20 km, mężczyźni: Eder Sánchez
- Zwyciężczyni na 20 km kobiet: María Guadalupe González Romero
- Zwycięzca na 50 km mężczyzn: José Leyver Ojeda
- 15 marca: Mistrzostwa Azji w chodzie w Nomi, Ishikawa
- Zwycięzcy: Yusuke Suzuki (m) (rekord świata) / HOU Yangbao (k)
- 21 marca: Dudinska Paldesjatka w Dudincach
- Zwycięzca na 20 km mężczyzn: Lebogang Shange
- Zwycięzca 20 km kobiet: Eleonora Anna Giorgi
- Zwycięzca na 50 km, mężczyźni: Matej Tóth
- 18 kwietnia: 24. Grande Prémio Internacional de Rio Maior em Marcha Atlética w Portugalii
- Zwycięzcy: Eider Arévalo (m) / Liu Hong (f)
- 1 maja 2015 IAAF Race Walking Challenge w Taicang
- Zwycięzcy: Chen Ding (m) / DUAN Dandan (k)
- 9 i 10 maja: 2015 Pan American Race Walking Cup w Arica
- 17 maja: 2015 European Race Walking Cup w Murcji
- Rosja wygrała zarówno złoty, jak i ogólny medal.
- 6: 29 czerwca Gran Premio Cantones de La Coruña w Hiszpanii
- Zwycięzcy: Wang Zhen (m) (Rekord Meet) / Liu Hong (f) (Rekord Świata)
- 22 – 30 sierpnia: Część Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce 2015 w Pekinie (finał)
- Zwycięzca na 20 km mężczyzn: Miguel Ángel López
- Zwycięzca na 20 km kobiet: Liu Hong
- Zwycięzca na 50 km mężczyzn: Matej Tóth
- 22 lutego: Mistrzostwa Oceania Race Walking w Adelajdzie
Wyzwanie połączone IAAF
- 8 maja - 20 września: Harmonogram wyzwań połączonych imprez IAAF 2015
- 8 – 10 maja: Mistrzostwa Oceanii Combined Events w Cairns
- Zwycięzca Decathlonu mężczyzn: Brent Newdick ( 7140 punktów)
- Zwycięzca heptathlonu kobiet: Sarah Wood (5 052 punkty)
- 15 i 16 maja: Multistars - Trofeo Zerneri Acciai we Florencji
- Zwycięzca Decathlonu mężczyzn: Paweł Wiesiołek (7,863 pkt)
- Zwyciężczyni heptathlonu kobiet: Sofia Yfantidou (5900 punktów)
- 30 i 31 maja: Hypo-Meeting w Götzis
- Zwycięzca Decathlonu mężczyzn: Kai Kazmirek (8462 punkty)
- Zwycięzca heptathlonu kobiet: Brianne Theisen-Eaton (6808 punktów)
- 12 i 13 czerwca: TNT – Fortuna Meeting w Kladno
- 19 i 20 czerwca: Combined Events Capital Cup w Ottawie
- Zwycięzca Decathlonu mężczyzn: Yordanis García (7977 punktów)
- Zwycięzca heptathlonu kobiet: Yorgelis Rodríguez (6068 punktów)
- 25 – 28 czerwca: 2015 Outdoorowe Mistrzostwa USA w Lekkoatletyce w Eugene, Oregon
- Zwycięzca Decathlonu mężczyzn: Trey Hardee (8 725 punktów)
- Zwycięzca heptathlonu kobiet: Barbara Nwaba (6500 punktów)
- 27 i 28 czerwca: Mehrkampf-Meeting Ratingen w Niemczech
- Zwycięzca dziesięcioboju mężczyzn: Michael Schrader (8419 punktów)
- Zwycięzca siedmioboju kobiet: Anouk Vetter (6387 punktów)
- 4 i 5 lipca: European Combined Events Cup Super League w Aubagne
- Zwycięzca Decathlonu mężczyzn: Ilya Shkurenyov (8 378 punktów)
- Zwycięzca siedmioboju kobiet: Alina Fyodorova (6278 punktów)
- 4 i 5 lipca: Puchar Europy Kombinowanych Imprez I Ligi i II Ligi w Inowrocławiu
- Zwycięzca pierwszej ligi mężczyzn w dziesięcioboju: Martin Roe (7875 punktów)
- Zwycięzca I Ligi Siedmiobojników Kobiet: Karolina Tymińska (6174 pkt)
- Zwycięzca drugiej ligi mężczyzn w Decathlonie: Joli Koivu (7462 punkty)
- Zwycięzca drugiej ligi kobiet w siedmioboju: Laura Ikauniece-Admidiņa (6470 punktów)
- 8 – 12 lipca: Część Letniej Uniwersjady 2015 w Gwangju
- Zwycięzca Decathlonu mężczyzn: Thomas van der Plaetsen (7952 punkty)
- Zwycięzca heptathlonu kobiet: Anna Maiwald (6111 punktów)
- 18 – 26 lipca: Część Igrzysk Panamerykańskich 2015 w Toronto
- Zwycięzca Decathlonu mężczyzn: Damian Warner (8 659 punktów)
- Zwycięzca heptathlonu kobiet: Yorgelis Rodríguez (6332 punkty)
- 22 – 30 sierpnia: Część Mistrzostw Świata 2015 w Lekkoatletyce w Pekinie
- Zwycięzca Decathlonu mężczyzn: Ashton Eaton (9045 punktów) Rekord świata
- Zwycięzca siedmioboju kobiet: Jessica Ennis-Hill (6669 punktów)
- 19 i 20 września: Décastar w Talence (finał)
- Zwycięzca Decathlonu mężczyzn:
- Zwycięzca heptathlonu kobiet: Györgyi Zsivoczky-Farkas (6306 punktów)
- 8 – 10 maja: Mistrzostwa Oceanii Combined Events w Cairns
IAAF World Challenge
- 21 marca – 13 września: Harmonogram
World Challenge 2015 IAAF
- 21 marca: Melbourne Track Classic w Australii
- Kraj gospodarz, Australia , wygrał zarówno złoty, jak i ogólny medal.
- 9 maja: Jamaica International Invitational w Kingston
- Stany Zjednoczone wygrał zarówno złoto i ogólnych identyfikacyjne medal.
- 10 maja: Złote Grand Prix w Kawasaki
- Kraj-gospodarz, Japonia , Stany Zjednoczone i Ukraina zdobyły po 2 złote medale. Stany Zjednoczone wygrały ogólny medal medalowy.
- 20 maja: IAAF World Challenge Pekin w Chinach
- Kraj-gospodarz, Chiny i Stany Zjednoczone zdobyły po 3 złote medale. Stany Zjednoczone wygrały ogólny medal medalowy.
- 23 maja: Spotkanie Grand Prix IAAF de Dakar w Senegalu
- Kuba , Nigeria i Stany Zjednoczone zdobyły po 2 złote medale. Nigeria, Stany Zjednoczone, RPA i Ukraina zdobyły po 4 medale w klasyfikacji generalnej.
- 24 maja: Fanny Blankers-Koen Games w Hengelo
- Gospodarze, Holandia i Polska zdobyły po 3 złote medale. W klasyfikacji generalnej medali wygrała Wielka Brytania .
- 26 maja: Złoty Kolec Ostrawa w Czechach
- 14 czerwca: Spotkanie międzynarodowe Mohammeda VI d'Athlétisme de Rabat w Maroku
- 11 lipca: Meeting de Atletismo Madrid w Hiszpanii
- Etiopia i Stany Zjednoczone zdobyły po 2 złote medale. Stany Zjednoczone zdobyły ogólną klasyfikację medalową.
- 6 września: ISTAF Berlin w Niemczech
- Niemcy , Kenia , Polska i Stany Zjednoczone zdobyły po 2 złote medale. Stany Zjednoczone wygrały ogólny medal medalowy.
- 8 września: Memoriał Hanžekovića w Zagrzebiu
- Stany Zjednoczone zdobył złoty medal zgadzają. Stany Zjednoczone, Niemcy i Jamajka zdobyły po 5 medali w klasyfikacji generalnej.
- 13 września: Spotkanie Rieti we Włoszech (finał)
- Jamajka zdobyła złoty medal.
- 21 marca: Melbourne Track Classic w Australii
Wyzwanie rzutu młotem IAAF
- 21 marca – 13 września: Kalendarz wyzwań IAAF Rzut młotem 2015
- 21 marca: Część Melbourne Track Classic w Australii
- 10 maja: Część Golden Grand Prix w Kawasaki
- Zwycięzca: Martina Hrašnová
- 20 maja: Część IAAF World Challenge Pekin w Chinach
- Zwycięzca: Anita Włodarczyk
- 23 maja: Część IAAF World Challenge Dakar w Senegalu
- 26 maja: Część Złotego Kolca Ostrava w Czechach
- Zwycięzca mężczyzn: Paweł Fajdek
- Zwycięzca kobiet: Anita Włodarczyk
- 14 czerwca: Część Meeting International Mohammed VI d'Athlétisme de Rabat w Maroku
- 25 czerwca: Igrzyska Paavo Nurmi w Turku
- 7 lipca: Pomnik Istvána Gyulai w Székesfehérvár
- 18 lipca: Memoriał braci Znamensky'ego w Moskwie
- Zwycięzca mężczyzn: Dilshod Nazarov
- Zwycięzca kobiet: Mariya Bespalova
- 22 lipca: Karlstad Grand Prix w Szwecji
- 9 sierpnia: Memoriał Janusza Kusocińskiego w Szczecinie
- 22 – 30 sierpnia: Część Mistrzostw Świata 2015 w Lekkoatletyce w Pekinie
- 6 września: Część ISTAF Berlin w Niemczech
- Zwycięzca: Kathrin Klaas
- 13 września: Część spotkania Rieti we Włoszech (finał)
Grand Prix IPC w Lekkoatletyce
- 22 lutego – 26 lipca: 2015 IPC Athletics Grand Prix
- 22 - 25 lutego: VII Międzynarodowe Zawody Lekkoatletyczne Fazaa w Dubaju
- Aby zobaczyć wyniki, kliknij tutaj. Następnie przejdź do sekcji Spotkanie w Dubaju i kliknij dzień wyników od 1 do 4 dnia wyników.
- 6 – 8 marca: Mistrzostwa stanu Queensland 2015 w Brisbane
- Aby zobaczyć wyniki, kliknij tutaj.
- 23 – 25 marca: 9. Międzynarodowe Spotkanie Tunisu w Tunisie
- 18 – 20 kwietnia: 3. China Open Athletics Championships w Pekinie
- Aby zobaczyć wyniki, kliknij tutaj.
- 13 – 17 maja: Igrzyska Pustyni 2015 w Mesa w Arizonie,
- Aby zobaczyć wyniki, kliknij tutaj.
- 29 – 31 maja: 2015 ParAthletics w Nottwil
- Aby zobaczyć wyniki, kliknij tutaj.
- 12 – 14 czerwca: Otwarte Mistrzostwa Włoch 2015 w Grosseto
- Aby zobaczyć wyniki, kliknij tutaj.
- 19 – 21 czerwca 2015 Berlin Open w Niemczech
- 26 lipca: 2015 IPC Athletics Grand Prix Final w Londynie
- Aby zobaczyć wyniki, kliknij tutaj.
- 22 - 25 lutego: VII Międzynarodowe Zawody Lekkoatletyczne Fazaa w Dubaju