Puchar Świata w Rugby 2006 kobiet - 2006 Women's Rugby World Cup
Coupe du monde de rugby féminin 2006 | |
---|---|
Szczegóły turnieju | |
Naród-gospodarz | Kanada |
Daktyle | 2006-08-31-2006-09-17 |
Liczba krajów | 12 |
Mistrzowie | Nowa Zelandia (trzeci tytuł) |
Statystyki turniejowe | |
Rozegrane mecze | 30 |
Król strzelców | Heather Moyse (35) |
Większość prób | Heather Moyse (7) |
← 2002
2010 →
|
Puchar Świata w Rugby Kobiet 2006 (oficjalnie Puchar Świata w Rugby 2006 w Kanadzie IRB ) odbył się w Edmonton w prowincji Alberta w Kanadzie . Turniej rozpoczął się 31 sierpnia i zakończył 17 września 2006. Turniej 2006 był trzecim mundialem zatwierdzonym przez IRB, dwa poprzednie odbyły się w 2002 roku w Hiszpanii i Holandii w 1998 roku . Czarny Paprocie z Nowej Zelandii zdobył Puchar Świata 2006, pokonując w finale Anglię, jak mieli w roku 2002. Był to trzeci z rzędu tytuł Nowej Zelandii.
Półfinały były również bezpośrednimi powtórzeniami turnieju z 2002 roku - w rzeczywistości pięć z sześciu pierwszych miejsc w końcowych rankingach pozostało bez zmian. W innych krajach USA awansowały z 7. w 2002 r. Na 5., a Irlandia z 14. na 8., podczas gdy Australia (5. na 7.), Hiszpania (8. na 9.) i Samoa (9. na 10.) spadły.
Okres przed konkursem nie był pozbawiony kontrowersji. Decyzja o przyznaniu gospodarzowi konkursu Kanadzie przed zdecydowaną kandydaturą Anglii zaskoczyła wielu.
Poza tym - poza Azją - nie było turniejów kwalifikacyjnych do mistrzostw świata w 2006 roku. Zamiast tego zespoły zostały zaproszone do wzięcia udziału przez IRB z selekcją opartą na wynikach na Mistrzostwach Świata w 2002 roku oraz w meczach międzynarodowych w latach 2002-2005. Spowodowało to oskarżenia o brak jasności w odniesieniu do niektórych decyzji selekcyjnych. W szczególności przyznanie ostatniego miejsca w turnieju Samoa zamiast Walii (po słabym występie Walii w Sześciu Narodów 2005 ) było przyczyną pewnych kontrowersji i komentarzy przed wydarzeniem.
Kwalifikatory
Azja
[504] | |||||
2005-06-03 | Hongkong | 0–78 | Japonia | Bangkok | [17.04.4] |
[505] | |||||
2005-06-03 | Tajlandia | 0–67 | Kazachstan | Bangkok | [31.01.1] |
[506] | |||||
2005-06-05 | Tajlandia | 20–18 | Hongkong | Bangkok | [2/5/2] |
[507] | |||||
2005-06-05 | Kazachstan | 19–3 | Japonia | Bangkok | [32/18/1] |
Bilety i sponsoring
Bilety były dostępne od lipca 2006 roku i można je było kupić online na Ticketmaster lub telefonicznie. Były bilety indywidualne i studenckie (na każdy z sześciu dni meczowych), bilety dla drużyn młodzieżowych i klubów, pakiety korporacyjne oraz specjalny „Pakiet Pucharu Świata” w wysokości 125 $ umożliwiający dostęp do wszystkich meczów łącznie z finałami.
Partnerami tego turnieju byli Toyota "Never Quit" Awards Program, Molson , Tait Radio Communications, Glentel , Budget, University of Alberta , Edmonton Airports i Clubfit. Wydarzenie było relacjonowane przez anglojęzyczną sieć Global TV , dziennik Edmonton Journal oraz stacje radiowe CFRN 1260 , CFBR 100.3 i CFMG 104.9 .
Wszystkie mecze zostały sfilmowane i po raz pierwszy były dostępne w mediach strumieniowych. Finał był również transmitowany na żywo w telewizji w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, a godzinny program ze skrótami telewizyjnymi został wyprodukowany przez IMG do szerszej dystrybucji, podczas gdy nagrania te są przechowywane w archiwum IRB Mistrzostw Świata.
Sędziowie zawodów
W dniu 6 lipca 2006 roku Komisja Selekcyjna Sędziów IRB ogłosiła powołanie sędziów meczowych, w skład której do turnieju wybrano dwanaście kobiet składających się z ośmiu sędziów i czterech sędziów dotykowych. Panelowi pomagali doświadczeni sędziowie międzynarodowi: George Ayoub, Lyndon Bray, Malcolm Changleng i Simon McDowell, którzy zostali powołani w kwietniu. Pozostałych trzech sędziów dotykowych z Canada Rugby Union znalazło się na ostatecznej liście.
|
|
Format
Rywalizacja była rozgrywana przez 18 dni między 12 drużynami, podzielona na cztery pule po trzy i podzielona na dwie części:
- faza bilardowa z 18 meczami rozegranymi od 31 sierpnia do 8 września;
- faza pucharowa, podzielona na półfinały i finały, rozgrywana od 12 do 17 września.
Etap basenowy
W pierwszych trzech dniach meczowych działał system ligowy, w którym grupa A grała w grupie D, a grupa B w grupie C, z punktami przeznaczonymi na jedną tabelę ligową dla wszystkich czterech grup. Klasyfikacja w ramach każdej puli została oparta na następującym systemie punktacji:
- cztery punkty za zwycięstwo;
- dwa punkty za remis;
- zero punktów za stratę 8 lub więcej punktów.
Dodatkowe punkty były przyznawane zespołom, które strzeliły 4 próby lub więcej i przegrały o 7 lub mniej punktów. Nie rozegrano dogrywki.
Drużyny zostały sklasyfikowane od 1 do 12 na podstawie największej liczby punktów meczowych. Gdyby dwie drużyny miały taką samą liczbę punktów meczowych dla dowolnej pozycji, wówczas stosowane byłyby następujące kryteria w tej kolejności, aż jedna z drużyn mogłaby zostać uznana za wyżej sklasyfikowaną:
- zwycięzca meczu między dwiema drużynami;
- najlepsza różnica między punktami zdobytymi i przeciw;
- najlepsza różnica między próbami zdobytymi za i przeciw;
- najwięcej zdobytych punktów;
- najwięcej zdobytych prób;
- rzut monetą.
Faza pucharowa
Po trzech dniach meczowych, w których każda drużyna rozegrała trzy mecze grupowe, rozegrano półfinały pozycyjne, w których czołowe drużyny z czterema pozycjami rywalizowały o finał Pucharu Świata w Rugby Kobiet, a wszystkie inne drużyny rozegrały mecze w dwóch ostatnich rundach, aby zadecydować o rankingach turniejowych.
Jeśli nie można było wyłonić zwycięzcy w wyznaczonym czasie, dwie drużyny powinny rozegrać dogrywkę 10 minut w każdą stronę z przerwą 5, a następnie ostatecznie kopnąć.
Drużyny
Totalizator piłkarski
Grupa A
Zespół Wygrała Pociągnięty Stracony Dla Przeciwko Zwrotnica Nowa Zelandia 3 0 0 137 7 14 Hiszpania 1 0 2 14 115 4 Kazachstan 0 0 3 22 97 0
Grupa B
Zespół Wygrała Pociągnięty Stracony Dla Przeciwko Zwrotnica Anglia 3 0 0 119 16 14 Australia 1 0 2 88 42 6 Irlandia 1 0 2 48 67 5
Grupa C
Zespół Wygrała Pociągnięty Stracony Dla Przeciwko Zwrotnica Francja 2 0 1 75 37 10 Stany Zjednoczone 2 0 1 34 35 9 Afryka Południowa 0 0 3 20 179 0
Grupa D
Zespół Wygrała Pociągnięty Stracony Dla Przeciwko Zwrotnica Kanada 2 0 1 131 71 10 Szkocja 2 0 1 56 38 10 Samoa 1 0 2 32 69 5
Mecze bilardowe
Runda pierwsza
[559] | |||||
2006-08-31 | Nowa Zelandia | 66–7 | Kanada | Ellerslie Rugby Park , Edmonton | [57/43/8] |
[560] | |||||
2006-08-31 | Hiszpania | 0–24 | Szkocja | Park rugby St. Albert , St. Albert | [74/96/14] |
[561] | |||||
2006-08-31 | Kazachstan | 0–20 | Samoa | Ellerslie Rugby Park , Edmonton | [33/9/2] |
[562] | |||||
2006-08-31 | Anglia | 18–0 | Stany Zjednoczone | Park rugby St. Albert , St. Albert | [121/55/6] |
[563] | |||||
2006-08-31 | Australia | 68-12 | Afryka Południowa | Ellerslie Rugby Park , Edmonton | [18.07.1] |
[564] | |||||
2006-08-31 | Irlandia | 0–43 | Francja | Park rugby St. Albert , St. Albert | [75/108/12] |
Runda druga
[565] | |||||
2006-09-04 | Nowa Zelandia | 50–0 | Samoa | Park rugby St. Albert , St. Albert | [44/10/1] |
[566] | |||||
2006-09-04 | Anglia | 74–8 | Afryka Południowa | Ellerslie Rugby Park , Edmonton | [121/8/2] |
[567] | |||||
2006-09-04 | Kanada | 79–0 | Hiszpania | Park rugby St. Albert , St. Albert | [58/75/1] |
[568] | |||||
2006-09-04 | Australia | 10–24 | Francja | Ellerslie Rugby Park , Edmonton | [19/109/2] |
[569] | |||||
2006-09-04 | Kazachstan | 17–32 | Szkocja | Park rugby St. Albert , St. Albert | [34/97/1] |
[570] | |||||
2006-09-04 | Irlandia | 11–24 | Stany Zjednoczone | Ellerslie Rugby Park , Edmonton | [76/56/3] |
Runda trzecia
[571] | |||||
2006-09-08 | Nowa Zelandia | 21–0 | Szkocja | Ellerslie Rugby Park , Edmonton | [45/98/3] |
[572] | |||||
2006-09-08 | Hiszpania | 14–12 | Samoa | Park rugby St. Albert , St. Albert | [76/11/1] |
[573] | |||||
2006-09-08 | Kanada | 45–5 | Kazachstan | Ellerslie Rugby Park , Edmonton | [59/35/2] |
[574] | |||||
2006-09-08 | Anglia | 27–8 | Francja | Park rugby St. Albert , St. Albert | [122/110/20] |
[575] | |||||
2006-09-08 | Australia | 6–10 | Stany Zjednoczone | Ellerslie Rugby Park , Edmonton | [20/57/3] |
[576] | |||||
2006-09-08 | Irlandia | 37–0 | Afryka Południowa | Park rugby St. Albert , St. Albert | [77/9/1] |
Fazy pucharowe
Play-offy o miejsca od 9 do 12
Półfinały | Finał | |||||
12 czerwca - św. Albert | ||||||
Samoa | 43 | |||||
16 czerwca - Edmonton (Ellerslie) | ||||||
Afryka Południowa | 10 | |||||
Samoa | 5 | |||||
12 czerwca - Edmonton (Ellerslie) | ||||||
Hiszpania | 10 | |||||
Hiszpania | 17 | |||||
Kazachstan | 12 | |||||
Trzecie miejsce | ||||||
16 czerwca - Edmonton (Ellerslie) | ||||||
Afryka Południowa | 0 | |||||
Kazachstan | 36 |
Półfinały
[581] | |||||
2006-09-12 | Samoa | 43–10 | Afryka Południowa | Park rugby St. Albert , St. Albert | [10.12.1] |
[582] | |||||
2006-09-12 | Hiszpania | 17-12 | Kazachstan | Ellerslie Rugby Park , Edmonton | [77/1/36] |
11/12 miejsce play-off
[585] | |||||
2006-09-16 | Kazachstan | 36–0 | Afryka Południowa | Ellerslie Rugby Park , Edmonton | [37/11/1] |
Play-off o 9/10 miejsce
[584] | |||||
2006-09-16 | Samoa | 5–10 | Hiszpania | Ellerslie Rugby Park , Edmonton | [13/78/2] |
Play-offy od 5 do 8 klasyfikacji
Półfinały | Finał | |||||
12 czerwca - św. Albert | ||||||
Irlandia | 10 | |||||
16 czerwca - Edmonton (Ellerslie) | ||||||
Szkocja | 11 | |||||
Szkocja | 0 | |||||
12 czerwca - św. Albert | ||||||
Stany Zjednoczone | 24 | |||||
Stany Zjednoczone | 29 | |||||
Australia | 12 | |||||
Trzecie miejsce | ||||||
16 czerwca - Edmonton (Commonwealth) | ||||||
Irlandia | 14 | |||||
Australia | 18 |
Półfinały
[578] | |||||
2006-09-12 | Irlandia | 10–11 | Szkocja | Park rugby St. Albert , St. Albert | [78/99/14] |
[580] | |||||
2006-09-12 | Stany Zjednoczone | 29-12 | Australia | Park rugby St. Albert , St. Albert | [21/58/4] |
7./8 miejsce play-off
[583] | |||||
2006-09-16 | Irlandia | 14–18 | Australia | Ellerslie Rugby Park , Edmonton | [22/79/2] |
5/6 miejsce play-off
[586] | |||||
2006-09-17 | Szkocja | 0–24 | Stany Zjednoczone | Commonwealth Stadium , Edmonton | [100/59/5] |
Egzaminy końcowe
Półfinały | Finał | |||||
12 czerwca - Edmonton (Ellerslie) | ||||||
Nowa Zelandia | 40 | |||||
17 czerwca - Edmonton (Commonwealth) | ||||||
Francja | 10 | |||||
Nowa Zelandia | 25 | |||||
12 czerwca - Edmonton (Ellerslie) | ||||||
Anglia | 17 | |||||
Anglia | 20 | |||||
Kanada | 14 | |||||
Trzecie miejsce | ||||||
17 czerwca - Edmonton (Commonwealth) | ||||||
Francja | 17 | |||||
Kanada | 8 |
Półfinały
[577] | |||||
2006-09-12 | Nowa Zelandia | 40–10 | Francja | Ellerslie Rugby Park , Edmonton | [46/111/3] |
[579] | |||||
2006-09-12 | Kanada | 14–20 | Anglia | Ellerslie Rugby Park , Edmonton | [60/122/12] |
Play-off o 3. / 4. miejsce
[587] | |||||
2006-09-17 | Kanada | 8–17 | Francja | Commonwealth Stadium , Edmonton | [61/112/6] |
Finał Pucharu Świata
[588] | |||||
2006-09-17 | Anglia | 17–25 | Nowa Zelandia | Commonwealth Stadium , Edmonton | [124/47/10] |
Zwycięzcy Pucharu Świata w Rugby 2006 kobiet |
---|
Trzeci tytuł Nowa Zelandia |
Statystyka
Drużyny
Zwrotnica | Zespół | mecze | Próbuje | Konwersje | Kary | Krople | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
202 | Nowa Zelandia | 5 | 31 | 16 | 5 | 0 | 0 | 0 |
156 | Anglia | 5 | 23 | 13 | 5 | 0 | 0 | 0 |
153 | Kanada | 5 | 24 | 15 | 1 | 0 | 0 | 0 |
114 | Australia | 5 | 15 | 9 | 7 | 0 | 2 | 0 |
102 | Francja | 5 | 16 | 8 | 2 | 0 | 1 | 0 |
87 | Stany Zjednoczone | 5 | 14 | 7 | 1 | 0 | 2 | 0 |
80 | Samoa | 5 | 13 | 6 | 1 | 0 | 3 | 0 |
75 | Kazachstan | 5 | 13 | 5 | 0 | 0 | 2 | 0 |
72 | Irlandia | 5 | 11 | 4 | 3 | 0 | 1 | 0 |
67 | Szkocja | 5 | 9 | 5 | 3 | 1 | 1 | 0 |
41 | Hiszpania | 5 | 5 | 5 | 2 | 0 | 3 | 0 |
30 | Afryka Południowa | 5 | 5 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 |
Indywidualne rekordy
Najlepsi strzelcy
Zwrotnica | Nazwa | Zespół | Pozycja | Aplikacje | Próbuje | Konw | Kary | Krople |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
35 | Heather Moyse | Kanada | Stoper | 5 | 7 | 0 | 0 | 0 |
34 | Emma Jensen | Nowa Zelandia | Scrum-połowa | 5 | 1 | 10 | 3 | 0 |
33 | Valuese Sao Taliu | Samoa | Stoper | 5 | 5 | 4 | 0 | 0 |
31 | Shelley Rae | Anglia | Połowa muchy | 5 | 1 | 10 | 2 | 0 |
30 | Sue Day | Anglia | Centrum / Skrzydło | 5 | 6 | 0 | 0 | 0 |
Maria Gallo | Kanada | Centrum / Skrzydło | 5 | 6 | 0 | 0 | 0 | |
Amiria Marsh | Nowa Zelandia | Stoper | 5 | 6 | 0 | 0 | 0 | |
Tobie McGann | Australia | Fullback / Fly-half | 5 | 2 | 4 | 4 | 0 | |
29 | Kelly McCallum | Kanada | Połowa muchy | 5 | 0 | 13 | 1 | 0 |
27 | Paula Chalmers | Szkocja | Scrum-połowa | 5 | 1 | 5 | 3 | 1 |
25 | Tricia Brown | Australia | Skrzydło | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 |
Catherine Devillers | Francja | Skrzydło | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | |
23 | Pam Kosanke | Stany Zjednoczone | Centrum | 4 | 2 | 5 | 1 | 0 |
21 | Estelle Sartini | Francja | Fly-half / Wing | 5 | 2 | 4 | 1 | 0 |
Najlepsi strzelcy prób
Próbuje | Nazwa | Zespół | Pozycja | Wygląd |
---|---|---|---|---|
7 | Heather Moyse | Kanada | Stoper | 5 |
6 | Sue Day | Anglia | Centrum / Skrzydło | 5 |
Maria Gallo | Kanada | Centrum / Skrzydło | 5 | |
Amiria Marsh | Nowa Zelandia | Stoper | 5 | |
5 | Valuese Sao Taliu | Samoa | Stoper | 5 |
Catherine Devillers | Francja | Skrzydło | 5 | |
Tricia Brown | Australia | Skrzydło | 5 | |
4 | Ellie Karvoski | Stany Zjednoczone | Skrzydło | 5 |
Ruan Sims | Australia | Centrum / Skrzydło | 5 | |
3 | Stephanie Mortimer | Nowa Zelandia | Skrzydło | 3 |
Claire Richardson | Nowa Zelandia | Skrzydło | 4 | |
Isabel Rodríguez | Hiszpania | Scrum-połowa | 5 | |
Jeannette Feighery | Irlandia | Skrzydło | 5 | |
Delphine Plantet | Francja | Numer 8 | 5 | |
Charlotte Barras | Anglia | Skrzydło | 5 | |
Rochelle Martin | Nowa Zelandia | Flanker | 5 | |
Melissa Ruscoe | Nowa Zelandia | Flanker | 5 |
Bibliografia
Zewnętrzne linki
- Strona internetowa WRWC 2006
- WRWC 2006
- 247.tv - Wideo na żywo i powtórki wszystkich meczów Pucharu Świata w Rugby Kobiet