Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2005 - 2005 World Aquatics Championships
Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2005 ( francuski : Championnats du monde de natation 2005 ) lub XI FINA Mistrzostwa Świata odbyły się w Montrealu , Quebec , Kanada od 16 lipca do 31 lipca 2005 roku miały one miejsce w Parc Jean-Drapeau na wyspie św Helen .
Konkurencja
Klasyfikacja medalowa
* Państwo-gospodarz ( Kanada )
Ranga | Naród | Złoto | Srebro | Brązowy | Całkowity |
---|---|---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone (USA) | 17 | 15 | 7 | 39 |
2 | Australia (AUS) | 13 | 8 | 4 | 25 |
3 | Chiny (CHN) | 5 | 5 | 7 | 17 |
4 | Rosja (RUS) | 5 | 3 | 2 | 10 |
5 | Kanada (CAN) * | 3 | 4 | 3 | 10 |
6 | Francja (FRA) | 3 | 1 | 1 | 5 |
7 | Niemcy (GER) | 2 | 7 | 4 | 13 |
8 | Węgry (HUN) | 2 | 2 | 1 | 5 |
9 | Zimbabwe (ZIM) | 2 | 2 | 0 | 4 |
10 | Republika Południowej Afryki (RPA) | 2 | 1 | 2 | 5 |
11 | Holandia (NED) | 2 | 1 | 1 | 4 |
12 | Polska (POL) | 2 | 0 | 2 | 4 |
13 | Włochy (ITA) | 1 | 3 | 3 | 7 |
14 | Hiszpania (ESP) | 1 | 1 | 3 | 5 |
15 | Grecja (GRE) | 1 | 0 | 1 | 2 |
16 | Serbia i Czarnogóra (SCG) | 1 | 0 | 0 | 1 |
17 | Japonia (JPN) | 0 | 5 | 7 | 12 |
18 | Szwecja (SWE) | 0 | 1 | 2 | 3 |
19 | Austria (AUT) | 0 | 1 | 1 | 2 |
20 | Chorwacja (CRO) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Kuba (CUB) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Szwajcaria (SUI) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
23 | Wielka Brytania (GBR) | 0 | 0 | 4 | 4 |
24 | Ukraina (UKR) | 0 | 0 | 3 | 3 |
25 | Bułgaria (BUL) | 0 | 0 | 2 | 2 |
Tunezja (TUN) | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Ogółem (26 krajów) | 62 | 63 | 62 | 187 |
- zamówione przez złote medale
Nurkowanie
- Mężczyźni
Zdarzenie | Złoto | Srebro | Brązowy |
---|---|---|---|
Trampolina 1 m | Alexandre Despatie ( CAN ) | Xu Xiang ( CHN ) | Wang Feng ( CHN ) |
Trampolina 3 m | Alexandre Despatie ( CAN ) | Troy Dumais ( USA ) | He Chong ( CHN ) |
Platforma 10 m | Hu Jia ( CHN ) | José Guerra ( CUB ) | Gleb Galperin ( RUS ) |
Synchro trampoliny 3 m |
He Chong ( CHN ) Wang Feng ( CHN ) |
Tobias Schellenberg ( GER ) Andreas Wels ( GER ) |
Justin Dumais ( USA ) Troy Dumais ( USA ) |
Synchro platformy 10 m |
Dmitry Dobroskok ( RUS ) Gleb Galperin ( RUS ) |
Yang Jinghui ( CHN ) Hu Jia ( CHN ) |
Peter Waterfield ( GBR ) Leon Taylor ( GBR ) |
- Kobiety
Zdarzenie | Złoto | Srebro | Brązowy |
---|---|---|---|
Trampolina 1 m | Blythe Hartley ( CAN ) | Wu Minxia ( CHN ) | Heike Fischera ( GER ) |
Trampolina 3 m | Guo Jingjing ( CHN ) | Wu Minxia ( CHN ) | Tania Cagnotto ( ITA ) |
Platforma 10 m | Laura Ann Wilkinson ( Stany Zjednoczone ) | Loudy Tourky ( AUS ) | Jia Tong ( CHN ) |
Synchro trampoliny 3 m |
Li Ting ( CHN ) Guo Jingjing ( CHN ) |
Ditte Kotzian ( GER ) Conny Schmalfuss ( GER ) |
Olena Fedorova ( UKR ) Kristina Ishchenko ( UKR ) |
Synchro platformy 10 m |
Jia Tong ( CHN ) Yuan Peilin ( CHN ) |
Chantelle Newbery ( AUS ) Loudy Tourky ( AUS ) |
Meaghan Benfeito ( CAN ) Roseline Filion ( CAN ) |
Pływanie na otwartym akwenie
- Mężczyźni
Zdarzenie | Złoto | Srebro | Brązowy |
---|---|---|---|
5 km | Thomas Lurz ( GER ) | Chip Peterson ( Stany Zjednoczone ) | Simone Ercoli ( ITA ) |
10 km | Chip Peterson ( Stany Zjednoczone ) | Thomas Lurz ( GER ) | Petar Stoychev ( BUL ) |
25 km | David Meca ( ESP ) | Brendan Capell ( AUS ) | Petar Stoychev ( BUL ) |
- Kobiety
Zdarzenie | Złoto | Srebro | Brązowy |
---|---|---|---|
5 km | Larisa Ilchenko ( RUS ) | Margy Keefe ( Stany Zjednoczone ) | Edith van Dijk ( NED ) |
10 km | Edith van Dijk ( NED ) | Federica Vitale ( ITA ) | Britta Kamrau ( GER ) |
25 km | Edith van Dijk ( NED ) | Britta Kamrau ( GER ) | Laura la Piana ( ITA ) |
Pływanie
- Mężczyźni
Zdarzenie | Złoto | Srebro | Brązowy |
---|---|---|---|
50 m stylem dowolnym | Roland Schoeman ( RSA ) | Duje Draganja ( CRO ) | Bartosz Kizierowski ( POL ) |
100 m stylem dowolnym | Filippo Magnini ( ITA ) | Roland Schoeman ( RSA ) | Ryk Neethling ( RSA ) |
200 m stylem dowolnym | Michael Phelps ( Stany Zjednoczone ) | Grant Hackett ( AUS ) | Ryk Neethling ( RSA ) |
400 m stylem dowolnym | Grant Hackett ( AUS ) | Yuri Prilukov ( RUS ) | Oussama Mellouli ( TUN ) |
800 m stylem dowolnym | Grant Hackett ( AUS ) | Larsen Jensen ( Stany Zjednoczone ) | Yuri Prilukov ( RUS ) |
1500 m stylem dowolnym | Grant Hackett ( AUS ) | Larsen Jensen ( Stany Zjednoczone ) | David Davies ( GBR ) |
50 m stylem grzbietowym | Aristeidis Grigoriadis ( GRE ) | Matt Welsh ( AUS ) | Liam Tancock ( GB ) |
100 m stylem grzbietowym | Aaron Peirsol ( Stany Zjednoczone ) | Randall Bal ( Stany Zjednoczone ) | László Cseh ( HUN ) |
200 m stylem grzbietowym | Aaron Peirsol ( Stany Zjednoczone ) | Markus Rogan ( AUT ) | Ryan Lochte ( Stany Zjednoczone ) |
50 m stylem klasycznym | Mark Warnecke ( GER ) | Mark Gangloff ( Stany Zjednoczone ) | Kosuke Kitajima ( Jap ) |
100 m stylem klasycznym | Brendan Hansen ( USA ) | Kosuke Kitajima ( Jap ) | Hugues Duboscq ( FRA ) |
200 m stylem klasycznym | Brendan Hansen ( USA ) | Mike Brown ( CAN ) | Genki Imamura ( JPN ) |
50 m motyl | Roland Schoeman ( RSA ) | Ian Crocker ( Stany Zjednoczone ) | Sergiy Breus ( UKR ) |
100 m motyl | Ian Crocker ( Stany Zjednoczone ) | Michael Phelps ( Stany Zjednoczone ) | Andriy Serdinov ( UKR ) |
200 m motyl | Paweł Korzeniowski ( POL ) | Takeshi Matsuda ( JPN ) | Wu Peng ( CHN ) |
200 m indywidualnej ścieżki | Michael Phelps ( Stany Zjednoczone ) | László Cseh ( HUN ) | Ryan Lochte ( Stany Zjednoczone ) |
400 m indywidualnej stylizacji | László Cseh ( HUN ) | Luca Marin ( ITA ) | Oussama Mellouli ( TUN ) |
Sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym |
Stany Zjednoczone (USA) Michael Phelps Neil Walker Nate Dusing Jason Lezak |
Kanada (CAN) Yannick Lupien Rick Say Mike Mintenko Brent Hayden |
Australia (AUS) Michael Klim Andrew Mewing Leith Brodie Patrick Murphy |
Sztafeta 4 × 200 m stylem dowolnym |
Stany Zjednoczone (USA) Michael Phelps Ryan Lochte Peter Vanderkaay Klete Keller |
Kanada (CAN) Brent Hayden Colin Russell Rick Say Andrew Hurd |
Australia (AUS) Nicholas Sprenger Patrick Murphy Andrew Mewing Grant Hackett |
4 × 100 m sztafeta zmienna |
Stany Zjednoczone (USA) Aaron Peirsol Brendan Hansen Ian Crocker Jason Lezak |
Rosja (RUS) Arkady Vyatchanin Dmitry Komornikov Igor Marchenko Andrey Kapralov |
Japonia (JPN) Tomomi Morita Kosuke Kitajima Ryo Takayasu Daisuke Hosokawa |
- Kobiety
Pływanie synchroniczne
Wodne polo
- Mężczyźni
- Kobiety
Składanie ofert i organizacja imprezy
Montreal stał się pierwszym miastem w Ameryce Północnej, w którym odbyły się Mistrzostwa Świata w Pływaniu FINA .
Samo miejsce rozgrywek było kontrowersyjne. Gry zostały początkowo przyznane Montrealowi, a następnie odebrane w lutym 2005 roku, kiedy miasto nie było w stanie zebrać wystarczających funduszy, a inne miasta wyraziły chęć wzięcia udziału w grach. Jednak po obietnicach finansowania z różnych szczebli rządowych, Montreal ponownie złożył ofertę na te mecze i zostały one ponownie przyznane miastu.
16 lipca, przed rozpoczęciem zawodów w 2005 roku, FINA wybrała miasto-gospodarza Mistrzostw Świata w Pływaniu 2009 - Rzym , Włochy .
Linki zewnętrzne
- Oficjalne wyniki FINA: Nurkowanie ; Pływanie ; Otwarta woda ; Pływanie synchroniczne ; Wodne polo
- Wyniki rankingów pływackich