XIX Olimpiada Szachowa - 19th Chess Olympiad
19-cie Chess Olympiad , zawierający otwarty turniej drużyn, a także roczny FIDE kongres, odbyła się w dniach 5-27 września 1970 w Siegen , Niemcy Zachodnie .
Radziecka drużyna z sześcioma arcymistrzami , prowadzona przez mistrza świata Borysa Spasskiego , spełniła oczekiwania i zdobyła swój dziesiąty z rzędu złoty medal, choć tylko jednym punktem, a Węgry i Jugosławia zdobyły odpowiednio srebro i brąz.
Raport z turnieju
Do turnieju, który odbył się w Siegerland Hall, zgłosiły się w sumie 64 kraje. Niestety, ograniczenia przestrzenne i zamierzony format modelu FIDE oznaczały, że tylko 60 mogło być zmieszczonych. Ustalono wtedy, że cztery zespoły miały zostać odrzucone z powodu niedotrzymania terminu. Te cztery drużyny to: Argentyna, Francja, Ekwador i Wenezuela. Kiedy Panama wycofała swój wniosek, ich miejsce zajęła Argentyna.
Turniej był rozgrywany w systemie dwuetapowym round-robin . Sześć grup wstępnych po 10 drużyn określało skład pięciu finałów po 12 drużyn, przy czym dwie najlepsze z każdej grupy kończyły się w finale A itd. Pojawiło się jednak kilka niezadowalających aspektów tego systemu, które przejawiały się w różny sposób. sposobów.
Po pierwsze, na bardzo wczesnym etapie postępowania podniesiono ciśnienie do gorączki. Pojedynczy słaby wynik w eliminacjach może skazać drużynę na niską grupę finałową. Wszystko to okazało się zbyt dużo dla górnej odtwarzacza Anglii, Jonathan Penrose , który w swej kluczowej ostatniej rundzie wstępnej meczu blundered się kawałek i zemdlał z szoku. Nerwowy gracz w najlepszym czasie, został wycofany z reszty zawodów z powodów medycznych, a Anglia znalazła się w grupie C, poniżej ich rozstawienia, którą następnie wygrali z dużą przewagą.
The Sunday Times doniósł o kilku przypadkach oszustwa. Na przykład w Indonezji kontra Szwajcarii wstępnego spotkania zawodnik przeniósł swoją królową obok przeciwnika króla z czekiem . Zbicie hetmana królem było wymuszone, więc gracz wykonał ruch za swojego przeciwnika, ogłaszając pat i uścisnął ręce jednym ruchem. Jego oszołomiony przeciwnik podpisał protokół, zanim odzyskał rozum i zdał sobie sprawę (zbyt późno), że to wcale nie był impas.
Silne drużyny, siedzące wygodnie w dogodnych miejscach w kwalifikacjach, mogły nie próbować tak mocno, jak w innych okolicznościach. Takie działania mogły wpłynąć na proces kwalifikacyjny poniżej nich i, jako celowy zabieg, mogły pomóc w przypisaniu silnego rywala do niższej końcowej grupy.
Potem była cała kwestia apartheidu . Albania postanowiła zrezygnować z meczu z RPA w proteście przeciwko segregacji rasowej i przegrała 4:0. Oczywiście oznaczało to, że cała dynamika grupy została utracona, a wynikające z tego miejsca nieco zniekształcone. Niektóre drużyny i niewielka liczba silnych graczy w ogóle nie rywalizowały w proteście przeciwko udziałowi drużyny z RPA.
Zespoły rywalizowały o Puchar Hamiltona-Russella . Mecze były punktowane na podstawie punktów meczowych, przy czym punkty meczowe były wykorzystywane w przypadku tie-breaka. Sędzią Głównym był Międzynarodowy Arbiter Harry de Graaf . Wzięło w nim udział 360 zawodników, w tym 35 arcymistrzów i 66 mistrzów międzynarodowych .
Jak to było w zwyczaju, kongres FIDE odbył się również podczas olimpiady, a najważniejsza wiadomość dotyczyła odejścia prezydenta Folke Rogard po 21 latach służby. Miał zostać zastąpiony przez byłego mistrza świata Maxa Euwe i wydawało się, że jest to powszechnie popularna decyzja. Kolejną ważną kwestią było przedstawienie proponowanego nowego systemu przyznawania tytułów GM i IM; Kongres przyjął w całości raport przedstawiony przez komisję, w skład której wchodzi czołowy gracz Svetozar Gligorić , profesor Arpad Elo i wiceprzewodniczący FIDE, pan Dorazil.
Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności, szczególnie w dniu, w którym obecny mistrz świata Boris Spassky grał z przyszłym mistrzem Bobbym Fischerem , przy szacunkowo 3000 widzów zjawiło się (wygrał Spassky).
Występy indywidualne
Mistrz świata Boris Spassky zdobył najlepszy wynik na tablicy jeden (79,17%) i wygrał garnitur jako nagrodę. Bobby Fischer zajął drugie miejsce z 76,9%, a Bent Larsen blisko trzecie z 76,5%.
Tigran Petrosian przedłużył swoją niesamowitą serię niepokonanych gier olimpijskich do 90 (wygrał 58, zremisował 32).
Viktor Korcznoj przegrał tylko jeden mecz - w wyniku zaspania przegrał z Hiszpanem Diez del Corral. Nie było zadowalającego wyjaśnienia, dlaczego (nie grający) kapitan drużyny Paul Keres lub jeden z kolegów z drużyny Korcznoja nie mogli zadzwonić do jego pokoju, gdy zauważyli, że spóźnił się kilka minut.
Oscar Panno zremisował rekord 15 meczów; jednak można to częściowo wytłumaczyć jego zakwaterowaniem. Siegen było małą miejscowością, aw okolicy mieszkało wielu zawodników. Kiedy Korcznoj zapytał Panno, gdzie mieszka, jego odpowiedź brzmiała „na czystym polu”.
Wyniki
Czynności wstępne
Wstępne wyniki bezpośrednich pojedynków zostały przeniesione do finałów, więc żadna drużyna nie spotkała się więcej niż raz. Wszystkie grupy wstępne i finały rozgrywane były w systemie round-robin . Wyniki były następujące:
- Grupa 1 :
№ | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
"A" | związek Radziecki | - | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 9 | 0 | 0 | 31 | |
"A" | Hiszpania | 1 | - | 2 | 2½ | 3½ | 4 | 3½ | 4 | 4 | 4 | 7 | 1 | 1 | 28½ | |
"B" | Polska | 1 | 2 | - | 3 | 2 | 1½ | 3½ | 3 | 4 | 4 | 5 | 2 | 2 | 24 | |
"B" | Australia | 1 | 1½ | 1 | - | 3 | 3½ | 2 | 3 | 4 | 4 | 5 | 3 | 1 | 23 | |
"C" | Tunezja | 1 | ½ | 2 | 1 | - | 1 | 2 | 4 | 3 | 3½ | 3 | 4 | 2 | 18 | |
"C" | Grecja | 1 | 0 | 2½ | ½ | 3 | - | 1½ | 2½ | 2½ | 4 | 5 | 4 | 0 | 17½ | |
"D" | Peru | 0 | ½ | ½ | 2 | 2 | 2½ | - | 2 | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | 17½ | |
"D" | Republika Dominikany | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1½ | 2 | - | 2 | 3½ | 1 | 6 | 2 | 11 | |
"MI" | Wyspy Owcze | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1½ | 0 | 2 | - | 4 | 1 | 7 | 1 | 8½ | |
"MI" | Monako | 0 | 0 | 0 | 0 | ½ | 0 | 0 | ½ | 0 | - | 0 | 9 | 0 | 1 |
- Grupa 2 :
№ | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
"A" | Jugosławia | - | 2½ | 3½ | 4 | 2½ | 3½ | 3½ | 4 | 4 | 4 | 9 | 0 | 0 | 31½ | |
"A" | Kanada | 1½ | - | 1 | 2 | 3 | 2½ | 2½ | 3 | 3½ | 4 | 6 | 2 | 1 | 23 | |
"B" | Indonezja | ½ | 3 | - | 1½ | 1 | 3½ | 2½ | 4 | 2½ | 4 | 6 | 3 | 0 | 22½ | |
"B" | Mongolia | 0 | 2 | 2½ | - | 2 | 2½ | 2½ | 4 | 3½ | 3 | 6 | 1 | 2 | 22 | |
"C" | Anglia | 1½ | 1 | 3 | 2 | - | 2 | 2 | 3 | 3 | 4 | 4 | 2 | 3 | 21½ | |
"C" | Iran | ½ | 1½ | ½ | 1½ | 2 | - | 2 | 4 | 4 | 3½ | 3 | 4 | 2 | 19½ | |
"D" | Szwajcaria | ½ | 1½ | 1½ | 1½ | 2 | 2 | - | 2½ | 3 | 4 | 3 | 4 | 2 | 18½ | |
"D" | Luksemburg | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1½ | - | 3 | 2 | 1 | 7 | 1 | 8½ | |
"MI" | Andora | 0 | ½ | 1½ | ½ | 1 | 0 | 1 | 1 | - | 2 | 0 | 8 | 1 | 7½ | |
"MI" | Hongkong | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | ½ | 0 | 2 | 2 | - | 0 | 7 | 2 | 5½ |
- Grupa 3 :
№ | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
"A" | wschodnie Niemcy | - | 2½ | 3 | 3 | 2½ | 3½ | 4 | 4 | 4 | 4 | 9 | 0 | 0 | 30½ | |
"A" | Stany Zjednoczone | 1½ | - | 2 | 3 | 2½ | 4 | 4 | 4 | 3½ | 4 | 7 | 1 | 1 | 28½ | |
"B" | Holandia | 1 | 2 | - | 2 | 3½ | 4 | 3½ | 4 | 4 | 4 | 6 | 1 | 2 | 28 | |
"B" | Finlandia | 1 | 1 | 2 | - | 1 | 2 | 4 | 4 | 3½ | 4 | 4 | 3 | 2 | 22½ | |
"C" | Belgia | 1½ | 1½ | ½ | 3 | - | 2 | 1½ | 3 | 2½ | 3½ | 4 | 4 | 1 | 19 | |
"C" | Brazylia | ½ | 0 | 0 | 2 | 2 | - | 2½ | 2½ | 3½ | 4 | 4 | 3 | 2 | 17 | |
"D" | Meksyk | 0 | 0 | ½ | 0 | 2½ | 1½ | - | 2 | 2 | 3½ | 2 | 5 | 2 | 12 | |
"D" | Japonia | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1½ | 2 | - | 3½ | 4 | 2 | 6 | 1 | 12 | |
"MI" | indyk | 0 | ½ | 0 | ½ | 1½ | ½ | 2 | ½ | - | 3 | 1 | 7 | 1 | 8½ | |
"MI" | Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych | 0 | 0 | 0 | 0 | ½ | 0 | ½ | 0 | 1 | - | 0 | 9 | 0 | 2 |
- Grupa 4 :
№ | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
"A" | Rumunia | - | 1½ | 1½ | 3 | 2½ | 2½ | 3½ | 4 | 4 | 4 | 7 | 2 | 0 | 26½ | |
"A" | Węgry | 2½ | - | 2½ | 2½ | 2 | 2½ | 2½ | 3½ | 4 | 4 | 8 | 0 | 1 | 26 | |
"B" | Dania | 2½ | 1½ | - | 2 | 3½ | 2½ | 2 | 3½ | 4 | 4 | 6 | 1 | 2 | 25½ | |
"B" | Szwecja | 1 | 1½ | 2 | - | 2½ | 1½ | 2 | 3½ | 4 | 4 | 4 | 3 | 2 | 22 | |
"C" | Filipiny | 1½ | 2 | ½ | 1½ | - | 2½ | 2½ | 3½ | 3½ | 4 | 5 | 3 | 1 | 21½ | |
"C" | Włochy | 1½ | 1½ | 1½ | 2½ | 1½ | - | 2 | 3½ | 4 | 3½ | 4 | 4 | 1 | 21½ | |
"D" | Irlandia | ½ | 1½ | 2 | 2 | 1½ | 2 | - | 3 | 3 | 3½ | 3 | 3 | 3 | 19 | |
"D" | Liban | 0 | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | 1 | - | 1½ | 3 | 1 | 8 | 0 | 8 | |
"MI" | Maroko | 0 | 0 | 0 | 0 | ½ | 0 | 1 | 2½ | - | 3½ | 2 | 7 | 0 | 7½ | |
"MI" | Guernsey | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ½ | ½ | 1 | ½ | - | 0 | 9 | 0 | 2½ |
- Grupa 5 :
№ | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
"A" | Argentyna | - | 2 | 2½ | 2 | 2½ | 3½ | 3½ | 2½ | 4 | 3½ | 7 | 0 | 2 | 26 | |
"A" | Czechosłowacja | 2 | - | 2½ | 2 | 2 | 3½ | 2 | 4 | 4 | 3½ | 5 | 0 | 4 | 25½ | |
"B" | Izrael | 1½ | 1½ | - | 2 | 2½ | 3½ | 2½ | 3½ | 4 | 3½ | 6 | 2 | 1 | 24½ | |
"B" | Kuba | 2 | 2 | 2 | - | 2½ | 3 | 3 | 2½ | 3 | 2½ | 6 | 0 | 3 | 22½ | |
"C" | Norwegia | 1½ | 2 | 1½ | 1½ | - | 2 | 4 | 3 | 3 | 3½ | 4 | 3 | 2 | 22 | |
"C" | Szkocja | ½ | ½ | ½ | 1 | 2 | - | 4 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 1 | 18½ | |
"D" | Singapur | ½ | 2 | 1½ | 1 | 0 | 0 | - | 2 | 3½ | 3½ | 2 | 5 | 2 | 14 | |
"D" | Portugalia | 1½ | 0 | ½ | 1½ | 1 | 1 | 2 | - | 2½ | 4 | 2 | 6 | 1 | 14 | |
"MI" | Malta | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | ½ | 1½ | - | 3 | 1 | 8 | 0 | 8 | |
"MI" | Rodezja | ½ | ½ | ½ | 1½ | ½ | 0 | ½ | 0 | 1 | - | 0 | 9 | 0 | 5 |
- Grupa 6 :
№ | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
"A" | Zachodnie Niemcy | - | 2 | 3½ | 3 | 3 | 4 | 3½ | 3 | 3½ | 4 | 8 | 0 | 1 | 29½ | |
"A" | Bułgaria | 2 | - | 2½ | 3½ | 2 | 3 | 3½ | 4 | 3½ | 4 | 7 | 0 | 2 | 28 | |
"B" | Austria | ½ | 1½ | - | 2 | 2½ | 4 | 4 | 1½ | 2½ | 3 | 5 | 3 | 1 | 21½ | |
"B" | Kolumbia | 1 | ½ | 2 | - | 2½ | 2½ | 3½ | 2 | 3½ | 3 | 5 | 2 | 2 | 20½ | |
"C" | Islandia | 1 | 2 | 1½ | 1½ | - | 2 | 2½ | 3 | 1½ | 4 | 3 | 4 | 2 | 19 | |
"C" | Portoryko | 0 | 1 | 0 | 1½ | 2 | - | 2½ | 2½ | 3 | 3½ | 4 | 4 | 1 | 16 | |
"D" | Afryka Południowa | ½ | ½ | 0 | ½ | 1½ | 1½ | - | 4 | 1½ | 4 | 2 | 7 | 0 | 14 | |
"D" | Albania | 1 | 0 | 2½ | 2 | 1 | 1½ | 0 | - | 2½ | 3 | 3 | 5 | 1 | 13½ | |
"MI" | Nowa Zelandia | ½ | ½ | 1½ | ½ | 2½ | 1 | 2½ | 1½ | - | 3 | 3 | 6 | 0 | 13½ | |
"MI" | Cypr | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | ½ | 0 | 1 | 1 | - | 0 | 9 | 0 | 4½ |
- Drużyna Albanii odmówiła gry w RPA z powodów politycznych.
Egzaminy końcowe
Finał A # Kraj Gracze Zwrotnica poseł Head-
w łeb1 związek Radziecki Spasski , Petrosjan , Korcznoj , Polugaevsky , Smysłow , Geller 27½ 2 Węgry Portisch , Lengyel , Bilek , Forintos , Csom , Ribli 26½ 3 Jugosławia Gligorić , Ivkov , Matulović , Matanović , Parma , Minić 26 4 Stany Zjednoczone Fischer , Reshevsky , Evans , Benko , Lombardia , Mednis 24½ 5 Czechosłowacja Hort , Filip , Jansa , Smejkal , Přibyl , Blatný 23½ 6 Zachodnie Niemcy Unzicker , Schmid , Darga , Hecht , Mohrlok , Klundt 22 7 Bułgaria Bobotsov , Tringov , Padevsky , Popov , Radulov , Kolarov 21½ 10 2½ 8 Argentyna Najdorf , Panno , Bolbochán , Quinteros , Rubinetti , Juárez 21½ 10 1½ 9 wschodnie Niemcy Uhlmann , Malich , Liebert , Hennings , Zinn , Baumbach 19 10 Rumunia Gheorghiu , Ciocâltea , Ghițescu , Ungureanu , Mititelu , Reicher 18½ 11 Kanada Yanofsky , Suttles , Vranesic , Witt , Amos , Fuster 17½ 12 Hiszpania Pomar , Díez del Corral , Torán , Medina , Calvo , Bellón López 16
Finał B # Kraj Gracze Zwrotnica poseł Head-
w łeb13 Izrael Kagan , Kraidman , Perec , Geller , Gelfer , Bleiman 27 14 Polska Kostro , Doda , Adamski , Schmidt , Bednarski , Filipowicz 25 15 Australia Browne , Fuller , Hamilton , Shaw , Purdy , Koshnitsky 24½ 16 Mongolia Myagmarsuren , Üitümen , Lhagva , Zorigt , Jigjidsuren , Gungabazar 23½ 17 Szwecja Andersson , Jansson , Kinnmark , Liljedahl , Johansson , Olsson 23 13 2½ 18 Holandia Scholl , Ree , Langeweg , Zuidema , Bouwmeester , Hartoch 23 13 1½ 19 Dania Larsen , Petersen , Jakobsen , Moe , Holm , Enevoldsen 22 20 Finlandia Westerinen , Ojanen , Sirkiä , Koskinen , Lahti , Gostowski 21½ 21 Kuba García Martínez , Jiménez , Cobo Arteaga , Hernández , Carlos Diaz , Lebredo Zarragoitia 20 22 Austria Dückstein , Holaszek , Kinzel , Röhrl , Steiner , Janetschek 19½ 23 Kolumbia Rodríguez , Cuéllar , Cuartas , Alzate , de Greiff , Muñoz 18 24 Indonezja Wotulo , Ardiansyah , Rusli , Bachtiar , Bessaria , Hamdan AH 17
Finał C # Kraj Gracze Zwrotnica poseł 25 Anglia Penrose , Keene , Hartston , Lee , Whiteley , Corden 30 26 Filipiny Naranja , Torre , Rodríguez , De Castro , Lobigas , Estimo 27½ 27 Islandia Sigurjónsson , Kristinsson , Thorbergsson , Magnússon , Sólmundarson , Angantýsson 26 28 Brazylia Câmara , Rocha , Nóbrega , Toth , Resende , Pinto Paiva 25½ 29 Norwegia Johannessen , Hoen , Vinje-Gulbrandsen , Wibe , de Lange , Øgaard 24 30 Włochy Tatai , Paoli , Primavera , Zichichi , Cosulich , Romani 22½ 31 Grecja Siaperas , Vizantiadis , Trikaliotis , Kazilaris , Skalkotas , Papapostolou 20 32 Iran Hemmasi , Mashian , Safvat , Harandi , Ebrahimi , Sharif 19 33 Belgia Boey , Cornelis , Beyen , Schumacher , Van Schoor , Wostyn 18½ 10 34 Szkocja Levy , Pritchett , McKay , Bonner , Jamieson , Freeman 18½ 9 35 Tunezja Bouaziz , Belkadi , Kchouk , Amandou, Nouisseri, Lagha 17½ 36 Portoryko Kaplan , Colón Romero M . , Berríos Pagán , Martínez Buitrago , Sacarello , Cintrón 14½
Końcowe D # Kraj Gracze Zwrotnica poseł 37 Szwajcaria Lombard , Schaufelberger , Gereben , Hohler , Huss , Castagna 29½ 38 Albania Pustina , Duraku , Vila , Adhami , Omari , Konçi 28 39 Peru Rodríguez Vargas , Súmar Casis , Quiñones , Vásquez , Espinoza , Miranda 27½ 40 Singapur Tan Lian Ann , Lim Kok Ann , Giam Choo Kwee , Lee Chee Seng , Pang Kwok Leong , Leow 26½ 41 Portugalia Cordovil , Durão , Gilbert , Ribeiro , Santos , Rego 24½ 42 Irlandia Littleton , Patterson , Moles , Heidenfeld , Henry , Kennefick 23½ 43 Afryka Południowa Friedgood , Price , Heyns , Griffiths , Dreyer , Bloch 22½ 44 Meksyk Campos López , Acevedo , Winter Gallegos , Mondragón , Rizo , Terrazas 21 45 Liban Sursock , Tarazi , Loheac-Ammoun , Salameh , Bedros , Galeb 17 46 Luksemburg Feller , Stull , Philippe , Schammo , Weber , Milbers 15½ 47 Japonia Miyasaki , Matsumoto , Higashi , Hoshino I., Nonaka, Arita 15 48 Republika Dominikany Belliard Alonzo , Malagón , Yabra , Andujar , Gonzáles , Belliard 13½
Końcowe E # Kraj Gracze Zwrotnica poseł 49 Nowa Zelandia Sarapu , Wade , Anderson , Evans CA, Kerr , Zielony 36 50 Rodezja Donnely , Hope , Fox , Lampitt , Bennett , Levy 28 17 51 indyk İbrahimoğlu , Bilyap , Uzman , Nutku , Öztürk , Günsav 28 16 52 Malta Camilleri , Gouder , Saliba , Solary , Cilia Vincenti , Pace Floridia 27½ 53 Hongkong Krstic , Kazański , Hasan , Krouk , Fung Yee Wang , Hasan 26 54 Maroko Kaderi , Belarbi , Marachi, Bouadid, Kattani, Bendriss 25 55 Wyspy Owcze Petersen , Olsen , Midjord , Thomsen , Vilhelm , Durhuus 19 56 Andora Ulvestad , Clua Ballague , Calderó , Sanz , Pantebre Martínez , Grimpera 18 57 Cypr Avgousti , Kleopas , Constantinou , Georgiades G. , Hadjittofis , Lantsias 16 58 Brytyjskie Wyspy Dziewicze Hak , Hoyt , Abraham , Potter , Scherman , Edwards 15 59 Guernsey Kłąb , Palmer , Jones , Laine , Naftel , Bisson 13 60 Monako Lorinczi Retek , Barriera , Dusclaux , Zapuzek , Scharf , Martelli R. 12½
Finał «A»
- Mecze rozgrywane w półfinale są oznaczone kursywą.
№ | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | związek Radziecki | - | 2 | 2 | 2½ | 2½ | 2½ | 2 | 2 | 3 | 2½ | 3½ | 3 | 7 | 0 | 4 | 27½ | |
2 | Węgry | 2 | - | 1½ | 2½ | 2 | 2½ | 2½ | 2½ | 3 | 2½ | 3 | 2½ | 8 | 1 | 2 | 26½ | |
3 | Jugosławia | 2 | 2½ | - | 2 | 2 | 2½ | 2½ | 2½ | 2½ | 2½ | 2½ | 2½ | 8 | 0 | 3 | 26 | |
4 | Stany Zjednoczone | 1½ | 1½ | 2 | - | 2 | 2½ | 3½ | 3 | 1½ | 2½ | 2 | 2½ | 5 | 3 | 3 | 24½ | |
5 | Czechosłowacja | 1½ | 2 | 2 | 2 | - | 2½ | 1 | 2 | 2 | 2 | 3½ | 3 | 3 | 2 | 6 | 23½ | |
6 | Zachodnie Niemcy | 1½ | 1½ | 1½ | 1½ | 1½ | - | 2 | 2½ | 2 | 3 | 2½ | 2½ | 4 | 5 | 2 | 22 | |
7 | Bułgaria | 2 | 1½ | 1½ | ½ | 3 | 2 | - | 2½ | 2 | 1½ | 2 | 3 | 3 | 4 | 4 | 21½ | |
8 | Argentyna | 2 | 1½ | 1½ | 1 | 2 | 1½ | 1½ | - | 2½ | 2½ | 2½ | 3 | 4 | 5 | 2 | 21½ | |
9 | wschodnie Niemcy | 1 | 1 | 1½ | 2½ | 2 | 2 | 2 | 1½ | - | 2 | 2 | 1½ | 1 | 5 | 5 | 19 | |
10 | Rumunia | 1½ | 1½ | 1½ | 1½ | 2 | 1 | 2½ | 1½ | 2 | - | 1½ | 2 | 1 | 7 | 3 | 18½ | |
11 | Kanada | ½ | 1 | 1½ | 2 | ½ | 1½ | 2 | 1½ | 2 | 2½ | - | 2½ | 2 | 6 | 3 | 17½ | |
12 | Hiszpania | 1 | 1½ | 1½ | 1½ | 1 | 1½ | 1 | 1 | 2½ | 2 | 1½ | - | 1 | 9 | 1 | 16 |
Finał «B»
- Mecze rozgrywane w półfinale są oznaczone kursywą.
№ | Kraj | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13 | Izrael | - | 2½ | 2½ | 3 | 3 | 3 | 2 | 2½ | 2 | 2 | 1½ | 3 | 7 | 1 | 3 | 27 | |
14 | Polska | 1½ | - | 3 | 3½ | 1½ | 2 | 3½ | 0 | 2 | 2½ | 3 | 2½ | 6 | 3 | 2 | 25 | |
15 | Australia | 1½ | 1 | - | 2½ | 3½ | 1 | 1½ | 1½ | 3 | 3½ | 2½ | 3 | 6 | 5 | 0 | 24½ | |
16 | Mongolia | 1 | ½ | 1½ | - | 2½ | 2 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2½ | 2½ | 6 | 3 | 2 | 23½ | |
17 | Szwecja | 1 | 2½ | ½ | 1½ | - | 2½ | 2 | 3 | 2 | 3½ | 2½ | 2 | 5 | 3 | 3 | 23 | |
18 | Holandia | 1 | 2 | 3 | 2 | 1½ | - | 2½ | 2 | 2½ | 2½ | 2 | 2 | 4 | 2 | 5 | 23 | |
19 | Dania | 2 | ½ | 2½ | 1 | 2 | 1½ | - | 3 | 3 | ½ | 2½ | 3½ | 5 | 4 | 2 | 22 | |
20 | Finlandia | 1½ | 4 | 2½ | 1 | 1 | 2 | 1 | - | 1½ | 2½ | 3 | 1½ | 4 | 6 | 1 | 21½ | |
21 | Kuba | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1½ | 1 | 2½ | - | 3 | 2 | 2 | 2 | 4 | 5 | 20 | |
22 | Austria | 2 | 1½ | ½ | 2 | ½ | 1½ | 3½ | 1½ | 1 | - | 2 | 3½ | 2 | 6 | 3 | 19½ | |
23 | Kolumbia | 2½ | 1 | 1½ | 1½ | 1½ | 2 | 1½ | 1 | 2 | 2 | - | 1½ | 1 | 7 | 3 | 18 | |
24 | Indonezja | 1 | 1½ | 1 | 1½ | 2 | 2 | ½ | 2½ | 2 | ½ | 2½ | - | 2 | 6 | 3 | 17 |
Finał «C»
- Mecze rozgrywane w półfinale są oznaczone kursywą.
№ | Kraj | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25 | Anglia | - | 3 | 3 | 1½ | 2 | 2½ | 2½ | 2 | 4 | 3½ | 3 | 3 | 8 | 1 | 2 | 30 | |
26 | Filipiny | 1 | - | 2 | 1½ | 1 | 2½ | 3½ | 2½ | 4 | 3 | 3 | 3½ | 7 | 3 | 1 | 27½ | |
27 | Islandia | 1 | 2' | - | 3 | 3 | 2½ | 2 | 3 | 1½ | 3½ | 2½ | 2 | 6 | 2 | 3 | 26 | |
28 | Brazylia | 2½ | 2½ | 1 | - | 2½ | 2 | 2½ | 2 | 2 | 3 | 3 | 2½ | 7 | 1 | 3 | 25½ | |
29 | Norwegia | 2 | 3 | 1 | 1½ | - | 1 | 3 | 2½ | 2½ | 2 | 2 | 3½ | 5 | 3 | 3 | 24 | |
30 | Włochy | 1½ | 1½ | 1½ | 2 | 3 | - | 2 | 2 | 1½ | 2 | 2½ | 3 | 3 | 4 | 4 | 22½ | |
31 | Grecja | 1½ | ½ | 2 | 1½ | 1 | 2 | - | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 | 2 | 4 | 5 | 20½ | |
32 | Iran | 2 | 1½ | 1 | 2 | 1½ | 2 | 2 | - | 2½ | 1½ | 1 | 2 | 1 | 5 | 5 | 19 | |
33 | Belgia | 0 | 0 | 2½ | 2 | 1½ | 2½ | 2 | 1½ | - | 2 | 2½ | 2 | 3 | 4 | 4 | 18½ | |
34 | Szkocja | ½ | 1 | ½ | 1 | 2 | 2 | 1 | 2½ | 2 | - | 3 | 3 | 3 | 5 | 3 | 18½ | |
35 | Tunezja | 1 | 1 | 1½ | 1 | 2 | 1½ | 1 | 3 | 1½ | 1 | - | 3 | 2 | 8 | 1 | 17½ | |
36 | Portoryko | 1 | ½ | 2 | 1½ | ½ | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | - | 0 | 7 | 4 | 14½ |
Finał «D»
- Mecze rozgrywane w półfinale są oznaczone kursywą.
№ | Kraj | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
37 | Szwajcaria | - | 2½ | 1½ | 2 | 3 | 2 | 3 | 3½ | 3 | 2½ | 3 | 3½ | 8 | 1 | 2 | 29½ | |
38 | Albania | 1½ | - | 2 | 2 | 2½ | 3 | 0 | 3 | 3 | 3½ | 4 | 3½ | 7 | 2 | 2 | 28 | |
39 | Peru | 2½ | 2 | - | 2½ | 2½ | 2 | 2 | 3 | 3 | 2½ | 3½ | 2 | 7 | 0 | 4 | 27½ | |
40 | Singapur | 2 | 2 | 1½ | - | 2 | 2 | 2½ | 3½ | 3 | 2 | 2½ | 3½ | 5 | 1 | 5 | 26½ | |
41 | Portugalia | 1 | 1½ | 1½ | 2 | - | 3 | 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 3½ | 4 | 4 | 3 | 24½ | |
42 | Irlandia | 2 | 1 | 2 | 2 | 1 | - | 3½ | 2½ | 3 | 2 | 2 | 2½ | 4 | 2 | 5 | 23½ | |
43 | Afryka Południowa | 1 | 4 | 2 | 1½ | 2 | ½ | - | 1 | 3 | 3 | 1½ | 3 | 4 | 5 | 2 | 22½ | |
44 | Meksyk | ½ | 1 | 1 | ½ | 3 | 1½ | 3 | - | 1½ | 3 | 2 | 4 | 4 | 6 | 1 | 21 | |
45 | Liban | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2½ | - | 1½ | 3 | 2 | 2 | 7 | 2 | 17 | |
46 | Luksemburg | 1½ | ½ | 1½ | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2½ | - | 1½ | 1 | 1 | 8 | 2 | 15½ | |
47 | Japonia | 1 | 0 | ½ | 1½ | 0 | 2 | 2½ | 2 | 1 | 2½ | - | 2 | 2 | 6 | 3 | 15 | |
48 | Republika Dominikany | ½ | ½ | 2 | ½ | ½ | 1½ | 1 | 0 | 2 | 3 | 2 | - | 1 | 7 | 3 | 13½ |
Finał «E»
- Mecze rozgrywane w półfinale są oznaczone kursywą.
№ | Kraj | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
49 | Nowa Zelandia | - | 4 | 3½ | 3 | 2 | 2 | 4 | 3½ | 3 | 3½ | 4 | 3½ | 9 | 0 | 2 | 36 | |
50 | Rodezja | 0 | - | 2 | 1 | 2½ | 2½ | 3½ | 3½ | 3½ | 4 | 2½ | 3½ | 8 | 2 | 1 | 28 | |
51 | indyk | ½ | 2 | - | 1½ | 3 | 2½ | 4 | 3½ | 2 | 3 | 3 | 3 | 7 | 2 | 2 | 28 | |
52 | Malta | 1 | 3 | 2½ | - | 2 | 2 | 2 | 3 | 2½ | 3½ | 3 | 3 | 7 | 1 | 3 | 27½ | |
53 | Hongkong | 2 | 1½ | 1 | 2 | - | 3 | 3 | 2 | 2½ | 3 | 3 | 3 | 6 | 2 | 3 | 26 | |
54 | Maroko | 2 | 1½ | 1½ | 2 | 1 | - | 1 | 2½ | 3½ | 3 | 3½ | 3½ | 5 | 4 | 2 | 25 | |
55 | Wyspy Owcze | 0 | ½ | 0 | 2 | 1 | 3 | - | 1 | 2 | 2 | 3½ | 4 | 3 | 5 | 3 | 19 | |
56 | Andora | ½ | ½ | ½ | 1 | 2 | 1½ | 3 | - | 3 | 2½ | 1½ | 2 | 3 | 6 | 2 | 18 | |
57 | Cypr | 1 | ½ | 2 | 1½ | 1½ | ½ | 2 | 1 | - | 3 | 1½ | 1½ | 1 | 8 | 2 | 16 | |
58 | Brytyjskie Wyspy Dziewicze | ½ | 0 | 1 | ½ | 1 | 1 | 2 | 1½ | 1 | - | 3½ | 3 | 2 | 8 | 1 | 15 | |
59 | Guernsey | 0 | 1½ | 1 | 1 | 1 | ½ | ½ | 2½ | 2½ | ½ | - | 2 | 2 | 8 | 1 | 13 | |
60 | Monako | ½ | 1 | 1 | 1 | 1 | ½ | 0 | 2 | 2½ | 1 | 2 | - | 1 | 8 | 2 | 12½ |
Medale indywidualne
- Plansza 1: Borys Spasski 9½ / 12 = 79,2%
- Plansza 2: Borisław Iwkow 10 / 13 = 76,9%
- Plansza 3: William Hartston 12½ / 16 = 78,1%
- Plansza 4: Aleksandar Matanović 10 / 12 = 83,3%
- 1. rezerwa: William Lombardy 11 / 14 = 78,6%
- II rezerwa: Samuel Estimo 8/10 = 80,0%
Najlepsza gra
W eliminacjach nagrodę „Najlepsza gra” powędrowała do Lothar Schmid (Niemcy Zachodnie) - Anton Kinzel (Austria) .
Bibliografia
- Siegen Chess Olympiad przez Raymond Keene i David Levy - pub. Chess Ltd., Sutton Coldfield, Anglia, 1970
- The Sunday Times - 25 października 1970; komentarz kapitana reprezentacji Anglii CH O'D. Aleksander .
- Raport Olimpbase, lista ciekawych gier z widzem, indywidualni zdobywcy nagród itp.