1994 Festiwal Filmowy w Cannes - 1994 Cannes Film Festival
Film otwierający | Pełnomocnik Hudsucker |
---|---|
Film zamykający | Seryjna mama |
Lokalizacja | Cannes , Francja |
Założony | 1946 |
Nagrody | Złota Palma ( Pulp Fiction ) |
Goszczony przez | Jeanne Moreau |
Liczba filmów | 23 (En Competition) 21 ( Un Certain Regard ) 11 (Poza konkursem) 8 ( Film krótkometrażowy ) |
Termin festiwalu | 12 maja 1994 – 23 maja 1994 |
Stronie internetowej | festiwal-cannes |
47-ci Cannes Film Festival odbyła się w dniach 12 do 23 maja 1994 r . Palme d'Or udał się do amerykańskiego filmu Pulp Fiction w reżyserii Quentina Tarantino .
Festiwal otworzył The Hudsucker Proxy w reżyserii Joela Coena, a zakończył Serial Mom w reżyserii Johna Watersa . Jeanne Moreau była mistrzynią ceremonii.
Jury
Konkurs główny
Na Jury Oficjalnej Selekcji 1994 powołano następujące osoby:
- Clint Eastwood (USA) Przewodniczący Jury
- Catherine Deneuve (Francja) Wiceprezydent
- Pupi Avati (Włochy)
- Guillermo Cabrera Infante (Kuba) (autor)
- Kazuo Ishiguro (Wielka Brytania)
- Aleksander Kajdanowski (Rosja)
- Marie-Françoise Leclere (Francja)
- Shin Sang-ok (Korea Południowa)
- Lalo Schifrin (Argentyna)
- Alain Terzian (Francja)
Złota Kamera
Następujące osoby zostały mianowane na Jury Caméra d'Or 1994 :
- Marthe Keller (Szwajcaria) Prezydent
- Hans Beerekamp
- Josée Brossard (Francja)
- Mario Dorminsky (Portugalia)
- An-Cha Flubacher Rhim
- François Oda (Francja)
- Georges Pansu
- Jacques Zimmer (Francja)
Oficjalny wybór
W konkursie - Film fabularny
O Złotą Palmę walczyły następujące filmy fabularne:
angielski tytuł | Tytuł oryginalny | Dyrektor(zy) | Produkcja |
---|---|---|---|
Assia i kura ze złotymi jajkami | Kuroczka Ryaba | Andriej Konczałowski | Rosja |
Barnabo Gór | Barnabo delle montagne | Mario Brenta | Włochy |
Wersja Browninga | Mike Figgis | Zjednoczone Królestwo | |
Spalony przez Słońce | Utomlyonnye solntsem | Nikita Michałkow | Rosja, Francja |
Konfucjańskie zamieszanie | 獨立時代 / Du li shi dai | Edward Yang | Tajwan |
Śmiertelnie zmęczony | Wielkie Zmęczenie | Michel Blanc | Francja |
drogi pamiętniku | Caro diario | Nanni Moretti | Włochy, Francja |
Egzotyka | Atom Egoyan | Kanada | |
Pełnomocnik Hudsucker | Joel Coen | Stany Zjednoczone, Wielka Brytania | |
Żyć | Huozhe | Zhang Yimou | Chiny |
Pani Parker i błędne koło | Alan Rudolf | Stany Zjednoczone | |
Mój własny | Swaham | Shaji N. Karu | Indie |
Patrioci | Les patriotes | Éric Rochant | Francja |
Pulp Fiction - zdobywca Złotej Palmy | Quentin Tarantino | Stany Zjednoczone | |
Czysta formalność | Una pura formalita | Giuseppe Tornatore | Włochy, Francja |
Królowa Małgorzata | La Reine Margot | Patrice Chereau | Francja |
Królowa Nocy | La reina de la noche | Arturo Ripstein | Meksyk |
Ludzie ryżu | Neak sre | Rithy Panh | Kambodża |
Trzy kolory: czerwony | Trois couleurs: Rouge | Krzysztof Kieślowski | Francja, Polska, Szwajcaria |
Przez drzewa oliwne | Zir darakhatan zeyton | Abbas Kiarostami | Iran |
Niezapomniane lato | Un été inoubliable | Lucian Pintilie | Rumunia, Francja |
Skrzypek | Le joueur de violon | Charles Van Damme | Francja, Belgia |
Dziwki | Le Buttan | Aurelio Grimaldi | Włochy |
Z pewnym szacunkiem
Do konkursu Un Certain Regard wybrano następujące filmy :
- Przygody Priscilli, królowej pustyni , Stephan Elliott
- Bab El-Oued City autorstwa Merzaka Allouache
- Bośnia! autor: Bernard-Henri Lévy , Alain Ferrari
- The Broken Journey ( Uttoran ) Sandip Ray
- Sen motyla ( Il sogno della farfalla ) Marco Bellocchio
- Czyste, ogolone przez Lodge Kerrigan
- Zimna woda ( L'eau froide ) Olivier Assayas
- Down to Earth ( Casa de Lava ) autorstwa Pedro Costa
- Dreamplay ( Drømspel ) autorstwa Unni Straume
- Faust przez Jan Švankmajer
- I Can't Sleep ( J'ai pas sommeil ) autorstwa Claire Denis
- Podoba mi się tak przez Darnell Martin
- Johnnie Waterman ( Jańcio Wodnik ) Jana Jakuba Kolskiego
- Obraz panny młodej autorstwa Kayo Hatta
- Rozbitkowie ( Los náufragos ) autorstwa Miguela Littín
- Prześpij się ze mną Rory Kelly
- Historia Xinghua ( Xinghua san yue tian ) autorstwa Li Yin
- Szew przez Davida Siegela i Scotta McGehee
- Dzikie trzciny ( Les Roseaux kiełbasy ) André Téchiné
- Bez współczucia ( Sin compasión ) Francisco José Lombardi
- Xime autorstwa Sany Na N'Hada
Filmy poza konkursem
Do pokazu poza konkursem wybrano następujące filmy:
- Gra bez zasad autorstwa Scotta Reynoldsa
- DIG przez Neila Pardington
- Holenderski mistrz przez Susan Seidelman
- Eau de la vie autorstwa Simona Baré
- Jestem tak samotny, że mógłbym płakać autorstwa Michaela Hursta
- Model autorstwa Jonathana Brough
- Montand autorstwa Jeana Labib
- Seryjny mama przez Johna Watersa
- Udar autorstwa Christine Jeffs
- Vanished ( Jeungbal ) przez Shin Sang-ok
- Mokre przez Boba Rafelsona
Konkurs filmów krótkometrażowych
O Złotą Palmę Filmową Krótkometrażowego walczyły następujące filmy krótkometrażowe :
- Book of Dreams: Welcome to Crateland autorstwa Alexa Proyasa
- El bohater – Carlos Carrera
- Pomoc Lemingów autorstwa Granta Lahooda
- Parlez Après Le Signal Sonore autorstwa Oliviera Jahan
- Przejście Raimunda Krumme .a
- Sure To Rise autorstwa Niki Caro
- Syrop przez Paul Unwin
- Una Strada Diritta Lunga Werther Germondari, Maria Laura Spagnoli
Sekcje równoległe
Międzynarodowy Tydzień Krytyków
W ramach 33. Międzynarodowego Tygodnia Krytyki (33e Semaine de la Critique) pokazano następujące filmy :
Konkurs filmów fabularnych
- Clerks przez Kevin Smith (Stany Zjednoczone)
- Zobacz, jak spadają ( Regarde les hommes tomber ) Jacques Audiard (Francja)
- Zinat przez Ebrahim Mokhtari (Iran)
- Nightwatch ( Nattevagten ) Ole Bornedal (Dania)
- Hatta Ishaar Akhar autorstwa Rashida Masharawi (Palestyna, Holandia)
- El Dirigible przez Pablo Dotta (Urugwaj)
- Nigdy nie będzie wiosny ( Wildgroei ) Frouke Fokkema (Holandia)
Konkurs filmów krótkometrażowych
- Niepokój przed występem Davida Ewinga (Stany Zjednoczone)
- One Night Stand autorstwa Billa Brittena (Wielka Brytania)
- Poubelle , Olias Barco (Francja)
- Ponchada – Alejandra Moya (Meksyk)
- Los Salteadores autorstwa Abi Feijo (Portugalia)
- Dom z dala od domu autorstwa Maureen Blackwood (Wielka Brytania)
- Off Key autorstwa Karethe Linaae (Kanada)
Dwa tygodnie reżyserów
W 1994 Directors' Fortnight (Quinzaine des Realizateurs) pokazano następujące filmy :
- 71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls autorstwa Michaela Haneke
- Caixa autorstwa Manoela de Oliveira
- Amatorskie przez Hal Hartley
- Ap'to Hioni autorstwa Sotirisa Goritsasa
- Auf Wiedersehen Amerika autorstwa Jana Schütte
- Królowa bandytów , Shekhar Kapur (Indie)
- Bei Kao Bei, Lian Dui Lian autorstwa Huang Jianxin
- Eat Drink Man Woman autorstwa Ang Lee
- Faut pas rire du Bonheur przez Guillaume Nicloux
- Świeże od Boaza Yakina
- Katya Ismailova – Valery Todorovsky
- Les Amoureux autorstwa Catherine Corsini
- Les Silences du palais autorstwa Moufida Tlatli
- Człowiek, Bóg, Potwór od Collectif
- Wesele Muriel przez PJ Hogan
- Aranżacje Petits avec les morts autorstwa Pascale Ferran
- Pidä Huivista Kiinni, Tatjana autorstwa Aki Kaurismäki
- Senza pelle autorstwa Alessandro D'Alatri
- Três Palmeiras autorstwa João Botelho
- Trop de bonheur – Cédric Kahn
- Wrony (wrony) według Dorota Kędzierzawskiej
- Krótkie filmy
- 75 centylitrach de prières przez Jacques Maillot
- Deus ex machina Vincenta Mayranda
- Dimanche ou les fantômes autorstwa Laurenta Achard
- Eternelles autorstwa Ericka Zonca
- Troubles ou la journée d'une femme ordinaire autorstwa Laurenta Bouhnika
Nagrody
Oficjalne nagrody
Następujące filmy i osoby otrzymały oficjalne nagrody w 1994 roku:
- Złota Palma : Pulp Fiction - Quentin Tarantino
-
Nagroda Główna Jury :
- Żyć ( Huozhe ) - Zhang Yimou
- Spalony przez słońce ( Utomlyonnye solntsem ) - Nikita Michałkow
- Najlepszy reżyser : Nanni Moretti dla Caro diario
- Najlepszy scenariusz : Grosse Fatigue - Michel Blanc
- Najlepsza aktorka : Virna Lisi dla Królowa Margot ( La Reine Margot )
- Najlepszy aktor : Ge You for To Live ( Huozhe )
- Nagroda Jury : Królowa Margot ( La Reine Margot ) - Patrice Chéreau
Złoty aparat
- Caméra d'Or : Pogodzenie się z umarłymi ( aranżacje Petits avec les morts ) Pascale Ferran
- Złota Kamera - Wyróżnienie Specjalne: Milczenie Pałacu ( Samt el qusur ) Moufida Tlatli
Krótkie filmy
- Krótki film Palme d'Or : El Bohaterowi przez Carlos Carrera
- I Nagroda Jury: Lemming Aid Granta Lahooda
- Druga nagroda Jury: Syrop przez Paul Unwin
Niezależne nagrody
- Bab El-Oued City autorstwa Merzaka Allouache (Un Certain Regard)
- Exotica autorstwa Atoma Egoyana (w konkursie)
Technika Komisji Supérieure
- Główna Nagroda Techniczna : Pitof (efekty specjalne) w Śmiertelnie zmęczony ( Grube zmęczenie )
Jury Ekumeniczne
-
Nagroda Jury Ekumenicznego :
- Żyć ( Huozhe ) - Zhang Yimou
- Spalony przez słońce ( Utomlyonnye solntsem ) - Nikita Michałkow
Nagroda Młodzieży
- Film zagraniczny: Clerks przez Kevina Smitha
- Francuski film: Szczęśliwy, zbyt szczęśliwy , reż. Cédric Kahn
Nagrody w ramach Międzynarodowego Tygodnia Krytyków
- Mercedes-Benz Award: Clerks przez Kevina Smitha
- Nagroda Canal+: Niepokój przed występem , David Ewing
- Nagroda za film krótkometrażowy Kodaka: Éternelles w reżyserii Ericka Zonca
Bibliografia
Głoska bezdźwięczna
- INA: Otwarcie Festiwalu 1994 (komentarz w języku francuskim)
- INA: Lista zwycięzców festiwalu 1994 (komentarz w języku francuskim)