1984 w sporcie lekkoatletycznym - 1984 in the sport of athletics
Ten artykuł zawiera przegląd roku 1984 w lekkoatletyce .
Wydarzenia międzynarodowe
- Mistrzostwa Afryki w Rabacie w Maroku
- Igrzyska Bałkańskie w Atenach w Grecji
- Halowe Mistrzostwa Europy w Göteborgu w Szwecji
- Mistrzostwa świata w biegach przełajowych w Nowym Jorku , Stany Zjednoczone
- Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles , Stany Zjednoczone
Rekordy świata
Mężczyźni
Zdarzenie | Sportowiec | znak | Data | Miejsce wydarzenia |
---|---|---|---|---|
10000 metrów | Fernando Mamede ( POR ) | 27: 13,81 | 2 lipca | Sztokholm , Szwecja |
Przekaźnik 4 × 100 m |
Stany Zjednoczone (USA) • Sam Graddy • Ron Brown • Calvin Smith • Carl Lewis |
37,83 | 11 sierpnia | Los Angeles |
Wysoki skok | Zhu Jianhua ( CHN ) | 2,39 m | 10 czerwca | Eberstadt , Niemcy Zachodnie |
Skok o tyczce | Sergey Bubka ( URS ) | 5,85 m | 26 maja | Bratysława , Czechosłowacja |
Sergey Bubka ( URS ) | 5,88 m | 2 czerwca | Paryż , Francja | |
Sergey Bubka ( URS ) | 5,90 m | 13 lipca | Londyn | |
Thierry Vigneron ( FRA ) | 5,91 m | 31 sierpnia | Rzym , Włochy | |
Sergey Bubka ( URS ) | 5,94 m | 31 sierpnia | Rzym , Włochy | |
Młotek | Yuriy Syedikh ( URS ) | 86,34m | 3 lipca | Cork , Irlandia |
Oszczep (stary) | Uwe Hohn ( NRD ) | 104,80m | 20 lipca | Berlin , Niemcy Wschodnie |
Dziesięciobój | Jürgen Hingsen ( RFN ) | 8832 | 8-9 czerwca | Mannheim , Niemcy Zachodnie |
Daley Thompson ( GB ) | 8847 | 8-9 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone | |
Maraton | Steve Jones ( GBR ) | 2:08:05 | 21 października | Chicago , Stany Zjednoczone |
Kobiety
- Marita Koch (NRD) równa się swojemu rekordowi świata w biegu na 200 metrów kobiet od 10 czerwca 1979 r., Osiągając 21,71 sekundy w dniu 21.07.1984 na mityngu w Poczdamie .
Najlepsi zawodnicy roku mężczyzn
100 metrów
- Główny wyścig w tym roku: Igrzyska Olimpijskie na 100 metrów
RANGA | SPORTOWIEC | CZAS | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Mel Lattany ( USA ) | 9,96 | 5 Maja | Ateny , Stany Zjednoczone |
2. | Carl Lewis ( Stany Zjednoczone ) | 9,99 | 6 maja | Houston , Stany Zjednoczone |
3. | Marian Woronin ( POL ) | 10.00 | 9 czerwca | Warszawa , Polska |
4. | Sam Graddy ( Stany Zjednoczone ) | 10.09 | 12 maja | Baton Rouge , Stany Zjednoczone |
- | Harvey Glance ( Stany Zjednoczone ) | 10.09 | 22 sierpnia | Zurych , Szwajcaria |
200 metrów
- Główny wyścig w tym roku: Igrzyska Olimpijskie 200 metrów
RANGA | SPORTOWIEC | CZAS | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Carl Lewis ( Stany Zjednoczone ) | 19.80 | 8 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
2. | Kirk Baptiste ( Stany Zjednoczone ) | 19,96 | 8 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
3. | Albert Robinson ( Stany Zjednoczone ) | 20.07 | 5 Maja | Indianapolis , Stany Zjednoczone |
4 | Pietro Mennea ( ITA ) | 20.07 | 3 października | Brindisi , Włochy |
5. | Thomas Jefferson ( Stany Zjednoczone ) | 20.26 | 8 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
400 metrów
- Główny wyścig w tym roku: Igrzyska Olimpijskie na 400 metrów
RANGA | SPORTOWIEC | CZAS | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Alonzo Babers ( Stany Zjednoczone ) | 44,27 | 8 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
2. | Gabriel Tiacoh ( CIV ) | 44,54 | 8 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
3. | Antonio McKay ( Stany Zjednoczone ) | 44,71 | 21 czerwca | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
4. | Darren Clark ( AUS ) | 44,75 | 8 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
- | Sunder Nix ( Stany Zjednoczone ) | 44,75 | 8 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
800 metrów
- Główny wyścig w tym roku: Igrzyska Olimpijskie na 800 metrów
RANGA | SPORTOWIEC | CZAS | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Joaquim Cruz ( BRA ) | 1: 41,77 | 26 sierpnia | Köln , Niemcy Zachodnie |
2. | Sammy Koskei ( KEN ) | 1: 42,28 | 26 sierpnia | Köln , Niemcy Zachodnie |
3. | Johnny Gray ( Stany Zjednoczone ) | 1: 42,96 | 29 sierpnia | Koblencja , Niemcy Zachodnie |
4. | Agberto Guimarães ( BRA ) | 1: 43,63 | 29 sierpnia | Koblencja , Niemcy Zachodnie |
5. | Sebastian Coe ( GB ) | 1: 43,64 | 6 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
1500 metrów
- Główny wyścig w tym roku: Igrzyska Olimpijskie 1500 metrów
RANGA | SPORTOWIEC | CZAS | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Saïd Aouita ( MAR ) | 3: 31,54 | 6 lipca | Hengelo , Holandia |
2. | Sebastian Coe ( GB ) | 3: 32,39 | 22 sierpnia | Zurych , Szwajcaria |
3. | Steve Cram ( GBR ) | 3: 33,13 | 20 sierpnia | Budapeszt, Węgry |
4. | Steve Scott ( Stany Zjednoczone ) | 3: 33,46 | 22 sierpnia | Zurych , Szwajcaria |
5. | Pierre Délèze ( SUI ) | 3: 33,64 | 22 sierpnia | Zurych , Szwajcaria |
5000 metrów
- Główny wyścig w tym roku: Igrzyska Olimpijskie na 5000 metrów
RANGA | SPORTOWIEC | CZAS | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Saïd Aouita ( MAR ) | 13: 04,78 | 13 czerwca | Florencja , Włochy |
2. | Markus Ryffel ( SUI ) | 13: 07,54 | 11 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
3. | António Leitão ( POR ) | 13: 09.20 | 11 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
4. | Wodajo Bulti ( ETH ) | 13: 10.08 | 13 czerwca | Florencja , Włochy |
5. | Tim Hutchings ( GBR ) | 13: 11,50 | 11 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
10000 metrów
- Główny wyścig w tym roku: Igrzyska Olimpijskie na 10.000 metrów
RANGA | SPORTOWIEC | CZAS | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Fernando Mamede ( POR ) | 27: 13,81 | 2 lipca | Sztokholm , Szwecja |
2. | Carlos Lopes ( POR ) | 27: 17,48 | 2 lipca | Sztokholm , Szwecja |
3. | Hansjörg Kunze ( NRD ) | 27: 33,10 | 5 Maja | Poczdam , Niemcy Wschodnie |
4. | Mark Nenow ( Stany Zjednoczone ) | 27: 40,56 | 2 lipca | Sztokholm , Szwecja |
5. | Martti Vainio ( FIN ) | 27: 41,75 | 13 czerwca | Florencja , Włochy |
Półmaraton
RANGA | SPORTOWIEC | CZAS | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Alberto Cova ( ITA ) | 1:01:52 | 6 maja | Mediolan , Włochy |
110 m przez płotki
- Główny wyścig w tym roku: Igrzyska Olimpijskie 110 m przez płotki
RANGA | SPORTOWIEC | CZAS | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Greg Foster ( Stany Zjednoczone ) | 13.15 | 22 sierpnia | Zurych , Szwajcaria |
2. | Roger Kingdom ( USA ) | 13.16 | 22 sierpnia | Zurych , Szwajcaria |
3. | Tony Campbell ( Stany Zjednoczone ) | 13.23 | 13 maja | Westwood , Stany Zjednoczone |
4. | Mark McKoy ( CAN ) | 13,27 | 25 lipca | Walnut , Stany Zjednoczone |
5. | Arto Bryggare ( FIN ) | 13.35 | 5 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
400 m przez płotki
- Główny wyścig w tym roku: Igrzyska Olimpijskie na 400 m przez płotki
RANGA | SPORTOWIEC | CZAS | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Edwin Moses ( USA ) | 47,32 | 29 sierpnia | Koblencja , Niemcy Zachodnie |
2. | Harald Schmid ( RFN ) | 47,69 | 10 lipca | Lozanna , Szwajcaria |
3. | Danny Harris ( USA ) | 48.02 | 17 czerwca | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
4. | Tony Rambo ( Stany Zjednoczone ) | 48.16 | 17 czerwca | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
5. | Tranel Hawkins ( Stany Zjednoczone ) | 48,28 | 18 czerwca | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
Bieg na 3000 m z przeszkodami
- Główny wyścig w tym roku: Igrzyska Olimpijskie 3000m z przeszkodami
RANGA | SPORTOWIEC | CZAS | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Joseph Mahmoud ( FRA ) | 8: 07,62 | 24 sierpnia | Bruksela , Belgia |
2. | Bogusław Mamiński ( POL ) | 8: 09.18 | 24 sierpnia | Bruksela , Belgia |
3. | Julius Korir ( KEN ) | 8: 11,80 | 10 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
4. | Brian Diemer ( Stany Zjednoczone ) | 8: 13,16 | 29 sierpnia | Koblencja , Niemcy Zachodnie |
5. | Colin Reitz ( GB ) | 8: 13,78 | 21 lipca | Oslo, Norwegia |
Wysoki skok
- Główne zawody w tym roku: Igrzyska Olimpijskie w skoku wzwyż
RANGA | SPORTOWIEC | WYSOKOŚĆ | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Zhu Jianhua ( CHN ) | 2.39 | 10 czerwca | Eberstadt , Niemcy Zachodnie |
2. | Carlo Thränhardt ( RFN ) | 2.37 | 24 lutego | Berlin Zachodni , Niemcy Zachodnie |
Valeriy Sereda ( URS ) | 2 września | Rieti , Włochy | ||
4. | Igor Paklin ( URS ) | 2.36 | 1 lutego | Mediolan , Włochy |
Sergey Zasimovich ( URS ) | 5 Maja | Taszkent , Związek Radziecki | ||
Dietmar Mögenburg ( RFN ) | 10 czerwca | Eberstadt , Niemcy Zachodnie |
Długi skok
- Główne zawody w tym roku: Igrzyska Olimpijskie Skok w dal
RANGA | SPORTOWIEC | DYSTANS | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Carl Lewis ( Stany Zjednoczone ) | 8.79 | 27 stycznia | Nowy Jork , Stany Zjednoczone |
2. | Larry Myricks ( Stany Zjednoczone ) | 8.59 | 5 września | Rhede , Stany Zjednoczone |
3. | Lutz Dombrowski ( NRD ) | 8,50 | 27 lipca | Drezno , Niemcy Wschodnie |
4. | Konstantin Semykin ( URS ) | 8.38 | 17 sierpnia | Moskwa , Związek Radziecki |
5. | Jaime Jefferson ( CUB ) | 8.37 | 17 sierpnia | Moskwa , Związek Radziecki |
Potrójny skok
- Główne zawody w tym roku: Igrzyska Olimpijskie Triple Jump
RANGA | SPORTOWIEC | DYSTANS | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Oleg Protsenko ( URS ) | 17.52 | 21 czerwca | Kijów , Związek Radziecki |
2. | Aleksandr Yakovlyev ( URS ) | 17,50 | 10 czerwca | Soczi , Związek Radziecki |
Mike Conley ( Stany Zjednoczone ) | 17 czerwca | Los Angeles , Stany Zjednoczone | ||
4. | Gennadiy Valyukevich ( URS ) | 17.47 | 19 lipca | Moskwa , Związek Radziecki |
5. | Lázaro Betancourt ( CUB ) | 17.45 | 26 sierpnia | Kolonia , Niemcy Zachodnie |
Dysk
- Główne zawody w tym roku: Igrzyska Olimpijskie Rzut dyskiem
RANGA | SPORTOWIEC | DYSTANS | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | John Powell ( Stany Zjednoczone ) | 71,26 | 9 czerwca | San José , Stany Zjednoczone |
Ricky Bruch ( Szwecja ) | 15 listopada | Malmö , Szwecja | ||
3. | Art Burns ( USA ) | 70,98 | 21 lipca | Eugene , Stany Zjednoczone |
4. | Mac Wilkins ( Stany Zjednoczone ) | 70,44 | 9 czerwca | San José , Stany Zjednoczone |
5. | Imrich Bugár ( TCH ) | 70,26 | 8 września | Cagliari , Włochy |
Młotek
RANGA | SPORTOWIEC | DYSTANS | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Yuriy Syedikh ( URS ) | 86,34 | 3 lipca | Miasto Cork , Irlandia |
2. | Sergey Litvinov ( URS ) | 85.20 | 3 lipca | Miasto Cork , Irlandia |
3. | Jüri Tamm ( URS ) | 84,40 | 9 września | Banská Bystrica , Słowacja |
4. | Igor Nikulin ( URS ) | 82,56 | 17 sierpnia | Moskwa , Związek Radziecki |
5. | Juha Tiainen ( FIN ) | 81,52 | 11 czerwca | Tampere , Finlandia |
Pchnięcie kulą
- Główne zawody w tym roku: Igrzyska Olimpijskie w pchnięciu kulą
RANGA | SPORTOWIEC | DYSTANS | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Brian Oldfield ( Stany Zjednoczone ) | 22.19 | 26 maja | San José , Stany Zjednoczone |
2. | Sergey Kasnauskas ( URS ) | 22.09 | 23 sierpnia | Stayki , Związek Radziecki |
3. | Udo Beyer ( NRD ) | 22.04 | 11 czerwca | Rehlingen , Stany Zjednoczone |
4. | John Brenner ( Stany Zjednoczone ) | 21,92 | 2 czerwca | Eugene , Stany Zjednoczone |
5. | Michael Carter ( Stany Zjednoczone ) | 21,76 | 2 czerwca | Eugene , Stany Zjednoczone |
Oszczep
- Główne zawody w tym roku: Igrzyska Olimpijskie Rzut oszczepem
RANGA | SPORTOWIEC | DYSTANS | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Uwe Hohn ( NRD ) | 104,80 | 20 lipca | East Berlin , Niemcy Wschodnie |
2. | Detlef Michel ( NRD ) | 93,68 | 2 czerwca | Erfurt , Niemcy Wschodnie |
3. | Duncan Atwood ( Stany Zjednoczone ) | 93,44 | 18 czerwca | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
4. | Raimo Manninen ( FIN ) | 93,42 | Lipiec 1 | Pihtipudas , Finlandia |
5. | Einar Vilhjálmsson ( ISL ) | 92,42 | 6 kwietnia | Austin , Stany Zjednoczone |
Skok o tyczce
- Główne zawody w tym roku: Igrzyska Olimpijskie Skok o tyczce
RANGA | SPORTOWIEC | WYSOKOŚĆ | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Sergey Bubka ( URS ) | 5.94 | 31 sierpnia | Rzym, Włochy |
2. | Thierry Vigneron ( FRA ) | 5.91 | 31 sierpnia | Rzym, Włochy |
3. | Konstantin Volkov ( URS ) | 5.85 | 22 czerwca | Kijów , Związek Radziecki |
4. | Mike Tully ( Stany Zjednoczone ) | 5.82 | 21 lipca | Eugene , Stany Zjednoczone |
Aleksandr Krupskiy ( URS ) | 20 sierpnia | Budapeszt , Węgry |
Dziesięciobój
- Główne zawody w tym roku: Igrzyska Olimpijskie Decathlon
RANGA | SPORTOWIEC | ZWROTNICA | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Jürgen Hingsen ( RFN ) | 8798 | 9 czerwca | Mannheim , Niemcy Zachodnie |
Daley Thompson ( GB ) | 9 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone | ||
3. | Uwe Freimuth ( NRD ) | 8704 | 21 lipca | Poczdam , Niemcy Wschodnie |
4. | Grigoriy Degtyaryev ( URS ) | 8652 | 22 czerwca | Moskwa , Związek Radziecki |
5. | Aleksandr Apaychev ( URS ) | 8642 | 3 czerwca | Neubrandenburg , NRD |
Kobiety z najlepszymi wynikami w roku
100 metrów
- Główny wyścig w tym roku: Igrzyska Olimpijskie na 100 metrów
RANGA | NAJLEPSI WYKONAWCY ŚWIATA 1984 | CZAS |
---|---|---|
1. | Evelyn Ashford ( Stany Zjednoczone ) | 10,76 |
2. | Marlies Göhr ( NRD ) | 10,84 |
3. | Florence Griffith ( USA ) | 10,99 |
4. | Merlene Ottey-Page ( JAM ) | 11.01 |
5. | Lyudmila Kondratyeva ( URS ) | 11.02 |
200 metrów
- Główny wyścig w tym roku: Igrzyska Olimpijskie 200 metrów
RANGA | NAJLEPSI WYKONAWCY ŚWIATA 1984 | CZAS |
---|---|---|
1. | Marita Koch ( NRD ) | 21,71 |
2. | Marlies Göhr ( NRD ) | 21,74 |
3. | Valerie Brisco ( Stany Zjednoczone ) | 21,81 |
4. | Bärbel Wöckel ( NRD ) | 21,85 |
5. | Florence Griffith ( USA ) | 22.04 |
400 metrów
- Główny wyścig w tym roku: Igrzyska Olimpijskie na 400 metrów
RANGA | NAJLEPSI WYKONAWCY ŚWIATA 1984 | CZAS |
---|---|---|
1. | Marita Koch ( NRD ) | 48.16 |
2. | Tatána Kocembová ( TCH ) | 48,73 |
3. | Valerie Brisco ( Stany Zjednoczone ) | 48,83 |
4. | Olga Vladykina ( URS ) | 48,98 |
5. | Jarmila Kratochvílová ( TCH ) | 49.02 |
800 metrów
- Główny wyścig w tym roku: Igrzyska Olimpijskie na 800 metrów
RANGA | NAJLEPSI WYKONAWCY ŚWIATA 1984 | CZAS |
---|---|---|
1. | Irina Podyalovskaya ( URS ) | 1: 55,69 |
2. | Nadiya Olizarenko ( URS ) | 1: 56.09 |
3. | Lyubov Gurina ( URS ) | 1: 56,26 |
4. | Doina Melinte ( ROU ) | 1: 56,53 |
5. | Ludmiła Borisowa ( URS ) | 1: 56,78 |
1500 metrów
- Główny wyścig w tym roku: Igrzyska Olimpijskie 1500 metrów
RANGA | NAJLEPSI WYKONAWCY ŚWIATA 1984 | CZAS |
---|---|---|
1. | Nadieżda Ralldugina ( URS ) | 3: 56,63 |
2. | Jekaterina Podkopayeva ( URS ) | 3: 56,65 |
3. | Maricica Puică ( ROU ) | 3: 57,22 |
4. | Tatyana Pozdnyakova ( URS ) | 3: 57,70 |
5. | Galina Zakharova ( URS ) | 3: 57,72 |
Mila
RANGA | NAJLEPSI WYKONAWCY ŚWIATA 1984 | CZAS |
---|---|---|
1. | Natalya Artyomova ( URS ) | 4: 15,8 |
2. | Ruth Wysocki ( USA ) | 4: 21,78 |
3. | Christina Boxer ( GB ) | 4: 22,64 |
4. | Mary Decker ( Stany Zjednoczone ) | 4: 22,92 |
5. | Christine Benning ( GB ) | 4: 24,57 |
3000 metrów
- Główny wyścig w tym roku: Igrzyska Olimpijskie 3000 metrów
RANGA | NAJLEPSI WYKONAWCY ŚWIATA 1984 | CZAS |
---|---|---|
1. | Tatyana Kazankina ( URS ) | 8: 22,62 |
2. | Svetlana Guskova ( URS ) | 8: 29,59 |
3. | Tatyana Pozdnyakova ( URS ) | 8: 32,0 |
4. | Maricica Puică ( ROU ) | 8: 33,57 |
5. | Mary Decker ( Stany Zjednoczone ) | 8: 34,91 |
5000 metrów
RANGA | NAJLEPSI WYKONAWCY ŚWIATA 1984 | CZAS |
---|---|---|
1. | Ingrid Kristiansen ( NOR ) | 14: 58,89 |
2. | Zola Budd ( RSA ) | 15: 01.83 |
3. | Aurora Cunha ( POR ) | 15: 09.07 |
4. | Angela Tooby'ego ( GB ) | 15:22,50 |
5. | Brenda Webb ( Stany Zjednoczone ) | 15: 22,76 |
10000 metrów
RANGA | NAJLEPSI WYKONAWCY ŚWIATA 1984 | CZAS |
---|---|---|
1. | Olga Bondarenko ( URS ) | 31: 13,78 |
2. | Galina Zakharova ( URS ) | 31: 15.00 |
3. | Zhanna Tursunova ( URS ) | 31: 53,53 |
4. | Lyubov Konyukhova ( URS ) | 31: 56,01 |
5. | Anna Domoradskaya ( URS ) | 31: 56.02 |
Półmaraton
RANGA | NAJLEPSI WYKONAWCY ŚWIATA 1984 | CZAS |
---|---|---|
1. | Joan Benoit ( Stany Zjednoczone ) | 1:08:34 |
100 m przez płotki
- Główny wyścig w tym roku: Igrzyska Olimpijskie 100 m przez płotki
RANGA | NAJLEPSI WYKONAWCY ŚWIATA 1984 | CZAS |
---|---|---|
1. | Lucyna Kalek ( POL ) | 12.43 |
2. | Vera Akimova ( URS ) | 12,50 |
Yordanka Donkova ( BUL ) | ||
4. | Bettine Jahn ( NRD ) | 12,53 |
5. | Sabine Paetz ( NRD ) | 12,54 |
400 m przez płotki
- Główny wyścig w tym roku: Igrzyska Olimpijskie na 400 m przez płotki
RANGA | NAJLEPSI WYKONAWCY ŚWIATA 1984 | CZAS |
---|---|---|
1. | Margarita Ponomaryova ( URS ) | 53,58 |
2. | Marina Styepanova ( URS ) | 53,67 |
3. | Jekaterina Fesenko ( URS ) | 54,34 |
4. | Tatyana Pavlova ( URS ) | 54.43 |
5. | Yelena Filipishina ( URS ) | 54,56 |
Wysoki skok
- Główne zawody w tym roku: Igrzyska Olimpijskie w skoku wzwyż
RANGA | NAJLEPSI WYKONAWCY ŚWIATA 1984 | WYSOKOŚĆ |
---|---|---|
1. | Ludmiła Andonowa ( BUL ) | 2.07 |
2. | Tamara Bykova ( URS ) | 2.05 |
3. | Ulrike Meyfarth ( RFN ) | 2.02 |
4. | Sara Simeoni ( ITA ) | 2.00 |
Stefka Kostadinova ( BUL ) |
Długi skok
- Główne zawody w tym roku: Igrzyska Olimpijskie Skok w dal
RANGA | NAJLEPSI WYKONAWCY ŚWIATA 1984 | DYSTANS |
---|---|---|
1. | Heike Drechsler ( NRD ) | 7.40 |
2. | Galina Chistyakova ( URS ) | 7.29 |
3. | Anişoara Cuşmir ( ROU ) | 7.27 |
4. | Helga Radtke ( NRD ) | 7.21 |
5. | Sabine Paetz ( NRD ) | 7.12 |
Dysk
- Główne zawody w tym roku: Igrzyska Olimpijskie Rzut dyskiem
RANGA | NAJLEPSI WYKONAWCY ŚWIATA 1984 | DYSTANS |
---|---|---|
1. | Zdeňka Šilhavá ( TCH ) | 74,56 |
2. | Irina Meszyński ( NRD ) | 73,36 |
3. | Galina Savinkova ( URS ) | 73,28 |
4. | Gisela Beyer ( NRD ) | 73.10 |
5. | Martina Hellmann ( NRD ) | 72,32 |
Pchnięcie kulą
- Główne zawody w tym roku: Igrzyska Olimpijskie w pchnięciu kulą
RANGA | NAJLEPSI WYKONAWCY ŚWIATA 1984 | DYSTANS |
---|---|---|
1. | Natalya Lisovskaya ( URS ) | 22,53 |
2. | Ilona Słupianek ( NRD ) | 21,85 |
3. | Helena Fibingerová ( TCH ) | 21.60 |
4. | Nunu Abashidze ( URS ) | 21,53 |
5. | Ines Müller ( NRD ) | 21.32 |
Oszczep (stary projekt)
- Główne zawody w tym roku: Igrzyska Olimpijskie Rzut oszczepem
RANGA | NAJLEPSI WYKONAWCY ŚWIATA 1984 | DYSTANS |
---|---|---|
1. | Petra Felke ( NRD ) | 74,72 |
2. | Tiina Lillak ( FIN ) | 74,24 |
3. | Anna Verouli ( GRE ) | 72,70 |
4. | Antje Zöllkau ( NRD ) | 72.16 |
5. | Whitbread Fatima ( GBR ) | 71,68 |
Heptathlon
- Główne zawody w tym roku: igrzyska olimpijskie w siedmioboju
RANGA | NAJLEPSI WYKONAWCY ŚWIATA 1984 | ZWROTNICA |
---|---|---|
1. | Sabine Paetz ( NRD ) | 6946 |
2. | Natalya Shubenkova ( URS ) | 6859 |
3. | Jane Frederick ( Stany Zjednoczone ) | 6803 |
4. | Ramona Neubert ( NRD ) | 6789 |
5. | Anke Vater ( NRD ) | 6775 |
Maraton
Rankingi roczne
Mężczyźni
RANGA | SPORTOWIEC | CZAS | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Stephen Jones ( GBR ) | 2:08:05 WR | 21 października | Chicago , Stany Zjednoczone |
2. | Carlos Lopes ( POR ) | 2:09:06 | 21 października | Chicago , Stany Zjednoczone |
3. | Robert de Castella ( AUS ) | 2:09:09 | 21 października | Chicago , Stany Zjednoczone |
4. | Jörg Peter ( NRD ) | 2:09:14 | 21 lipca | East Berlin , Niemcy Wschodnie |
5. | Carlos Lopes ( POR ) | 2:09:21 | 12 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
6. | Michael Heilmann ( NRD ) | 2:09:30 | 21 lipca | East Berlin , Niemcy Wschodnie |
7. | Ernest Seleke ( RSA ) | 2:09:41 | 31 marca | Port Elizabeth , Republika Południowej Afryki |
8. | John Treacy ( IRL ) | 2:09:56 | 12 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
9. | Charles Spedding ( GB ) | 2:09:57 | 13 maja | Londyn , Wielka Brytania |
10. | Charles Spedding ( GB ) | 2:09:58 | 12 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
Kobiety
RANGA | SPORTOWIEC | CZAS | DATA | MIEJSCE WYDARZENIA |
---|---|---|---|---|
1. | Ingrid Kristiansen ( NOR ) | 2:24:26 WR | 13 maja | Londyn , Wielka Brytania |
2. | Joan Benoit ( Stany Zjednoczone ) | 2:24:52 | 5 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
3. | Rosa Mota ( POR ) | 2:26:01 | 21 października | Chicago , Stany Zjednoczone |
4. | Grete Waitz ( NOR ) | 2:26:18 | 5 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
5. | Katrin Dörre ( NRD ) | 2:26:52 | 21 lipca | East Berlin , Niemcy Wschodnie |
6. | Rosa Mota ( POR ) | 2:26:57 | 5 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
7. | Ingrid Kristiansen ( NOR ) | 2:27:34 | 5 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
8. | Lisa Martin ( AUS ) | 2:27:40 | 21 października | Chicago , Stany Zjednoczone |
9. | Ingrid Kristiansen ( NOR ) | 2:27:51 | 15 stycznia | Houston , Stany Zjednoczone |
10. | Lorraine Moller ( NZL ) | 2:28:34 | 5 sierpnia | Los Angeles , Stany Zjednoczone |
Międzynarodowe wyścigi
DATA | MARATON | NARÓD | ZWYCIĘZCA MĘŻCZYZN | CZAS | ZWYCIĘZCA KOBIET | CZAS |
---|---|---|---|---|---|---|
19 lutego | Maraton w Los Angeles | Stany Zjednoczone | Gidamis Shahanga | 2:10:19 | Jacqueline Gareau | 2:31:57 |
14 kwietnia | Maraton w Rotterdamie | Holandia | Gidamis Shahanga | 2:11:12 | Carla Beurskens | 2:34:56 |
16 kwietnia | Maraton bostoński | Stany Zjednoczone | Geoff Smith | 2:10:34 | Lorraine Moller | 2:29:28 |
12 maja | Maraton w Amsterdamie | Holandia | Gerard Nijboer | 2:14:28 | Eefje van Wissen | 2:43:51 |
12 maja | Maraton Paryski | Francja | Hussein Ahmed Salah | 2:11:58 | Sylviane Geffray | 2:38:20 |
13 maja | Maraton londyński | Zjednoczone Królestwo | Charlie Spedding | 2:09:57 | Ingrid Kristiansen | 2:24:26 |
5 sierpnia | Maraton olimpijski | Stany Zjednoczone | - | - | Joan Benoit | 2:24:52 |
12 sierpnia | Maraton olimpijski | Stany Zjednoczone | Carlos Lopes | 2:09:58 | - | - |
30 września | Maraton Berliński | Zachodnie Niemcy | John Skovbjerg | 2:13:35 | Agnes Jakab | 2:39:32 |
21 października | Chicago Marathon | Stany Zjednoczone | Stephen Jones | 2:08:05 | Rosa Mota | 2:26:01 |
2 grudnia | Fukuoka Marathon | Japonia | Takeyuki Nakayama | 2:10:00 | - | - |
Urodzenia
styczeń
- 9 stycznia - Firehiwot Dado , etiopski długodystansowiec
- 10 stycznia - Solomon Busendich , kenijski długodystansowiec
- 14 stycznia - Teemu Wirkkala , fiński miotacz oszczepem
- 16 stycznia - Yuki Yamazaki , japoński piechur wyścigowy
- 19 stycznia - Jarkko Kinnunen , fiński chodzik
- 20 stycznia - Andriy Yurin , ukraiński chodzik
luty
- 13 lutego - Eric Matthias , rzucający dyskiem na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych
- 20 lutego - Zhu Xiaolin , chiński długodystansowiec
- 22 lutego - Yuki Yamaguchi , japoński sprinter
- 25 lutego - Xing Huina , chiński sportowiec
Marsz
- 24 marca - Lucy Kabuu , kenijska biegaczka długodystansowa
- 24 marca - Jacopo Marin , włoski sprinter
- 27 marca - Roman Valiyev , kazachski potrójny skoczek
- 31 marca - Anna Pierce , amerykańska biegaczka średniodystansowa
kwiecień
- 2 kwietnia - Germán Lauro , argentyński miotacz
- 17 kwietnia - Paweł Krywicki , białoruski miotacz młotem
- 19 kwietnia - Martin Marić , chorwacki miotacz dyskiem
- 26 kwietnia - Petrina Price , australijski skoczek wzwyż
- 30 kwietnia - Yevhen Vynohradov , ukraiński miotacz młotem
Może
- 1 maja - Louis Tristán , peruwiański długi skoczek
- 8 maja - Andreas Mokdasi , szwedzki sprinter
- 10 maja - Alana Boyd , australijska tyczkarz
czerwiec
- 17 czerwca - Michael Mathieu , bahamski sprinter
- 30 czerwca - Gretchen Quintana , kubańska heptathlonistka
lipiec
- 7 lipca - Inna Poluškina , łotewska biegaczka długodystansowa
- 8 lipca - Mariem Alaoui Selsouli , marokański biegacz średni / długodystansowy
- 9 lipca - Olusoji Fasuba , nigeryjski sprinter
- 22 lipca - He Dan , chiński chodzik
- 25 lipca - Javier Culson , płotki z Puerto Rico
- 26 lipca - Kyriakos Ioannou , cypryjski skoczek wzwyż
sierpień
- 4 sierpnia - Xing Shucai , chiński chodzik
wrzesień
- 3 września - David Fiegen , luksemburski biegacz średniodystansowy
- 9 września - Andrey Silnov , rosyjski skoczek wzwyż
- 10 września - Ismail Ahmed Ismail , sudański biegacz
- 26 września - Michael Letterlough , Kajmanski miotacz młotów
październik
- 6 października - Adina Anton , rumuński długi skoczek
- 14 października - Svetlana Bolshakova , urodzona w Rosji belgijska potrójna skoczek
- 24 października - Christian Reif , niemiecki długi skoczek.
- 24 października - Sultana Frizell , kanadyjska rzucająca młotem
- 28 października - Anyika Onuora , brytyjski sprinter
listopad
- 10 listopada - Andrej Poljanec , słoweński golfista
- 12 listopada - Siraj Gena , etiopski długodystansowiec
grudzień
- 15 grudnia - Véronique Mang , francuska lekkoatletka urodzona w Kamerunie
- 26 grudnia - Alex Schwazer , włoski chodzik wyścigowy
- 28 grudnia - Kimberley Mickle , australijska rzucająca oszczepem
- 31 grudnia - Mohamed Faraj Al-Kaabi , katarski miotacz młotem
Zgony
- 10 stycznia - Toivo Loukola (81), fiński sportowiec (ur. 1902)
- 15 marca - Ken Carpenter (70), amerykański miotacz dyskiem (ur. 1913)
- 1 czerwca - Sten Pettersson (81), szwedzki płotek (ur. 1902)