W rzucie oszczepem mężczyzn na Mistrzostwach Świata w 1983 roku w Helsinkach w Finlandii wzięło udział w sumie 18 zawodników, a finał odbył się 12 sierpnia 1983 roku. Wszystkie wyniki zostały wykonane z użyciem oszczepu według starych zasad . Znak kwalifikacji ustalono na 84,00 metrów.
Medaliści
Harmonogram
Runda kwalifikacyjna
|
grupa A
|
Grupa B
|
10.08.1983 – 10:00h
|
10.08.1983 – 11:40h
|
Runda finałowa
|
12.08.1983 – 18:55h
|
Skróty
- Wszystkie pokazane wyniki są w metrach
Q |
automatyczna kwalifikacja
|
q |
kwalifikacje według rangi by
|
DNS |
nie zaczął
|
NM |
bez znaku
|
WR |
Rekord świata
|
AR |
rekord obszaru
|
NR |
rekord krajowy
|
PB |
rekord życiowy
|
SB |
najlepszy sezon
|
Lista startowa
Ranga
|
Sportowiec
|
Najlepsze pory roku
|
Najlepszy osobisty
|
1 |
Tom Petranoff ( USA )
|
99,72 m² |
88,40 m²
|
2 |
Detlef Michel ( NRD )
|
96,72 m² |
94,52 m²
|
3 |
Heino Puuste ( URS )
|
94,20 m² |
90,72 m²
|
4 |
Dainis Kūla ( URS )
|
91,88 m² |
92,06 m²
|
5 |
Klaus Tafelmeier ( FRG )
|
91,44 m² |
89,78 m²
|
6 |
Koos van der Merwe ( RPA )
|
91,24 m² |
88,62 m²
|
7 |
Pentti Sinersaari ( FIN )
|
90,90 m² |
93,84 m²
|
8 |
Einar Vilhjálmsson ( ISL )
|
90,66 m² |
81,22 m²
|
9 |
Mike O'Rourke ( Nowa Zelandia )
|
90,58 m² |
89,58 m²
|
10 |
Mike Barnett ( USA )
|
90,36 m² |
80,86 m²
|
11 |
Per Erling Olsen ( NOR )
|
90,30 m² |
88,02 m²
|
12 |
Jorma Markus ( FIN )
|
89,72 m² |
90,18 m²
|
13 |
Agostino Ghesini ( ITA )
|
89,12 m² |
82,52 m²
|
14 |
Wasilij Jerszow ( URS )
|
89,02 m² |
89,00 m²
|
15 |
Wędka Ewaliko ( USA )
|
88,50 m² |
88,70 m²
|
16 |
Wiktor Jewsiukow ( URS )
|
88,10 m² |
87,50 m²
|
17 |
Ramón Gonzalez ( CUB )
|
87,90 m² |
75,02 m²
|
18 |
Raimo Manninen ( FIN )
|
87,86 m² |
87,58 m²
|
19 |
Arto Härkönen ( FIN )
|
87,80 m² |
91,04 m²
|
20 |
Dariusz Adamus ( POL )
|
87,54 m² |
87,24 m²
|
21 |
Stanisław Górak ( POL )
|
87,40 m² |
84,08 m²
|
22 |
Aimo Aho ( FIN )
|
87,28 m² |
89,42 m²
|
23 |
Esa Utriainen ( FIN )
|
87,28 m² |
90,94 m²
|
24 |
Janis Zirnis ( URS )
|
87,20 m² |
89,48 m²
|
25 |
Kenth Eldebrink ( SWE )
|
86,86 m² |
90,00 m²
|
26 |
Herman Potgieter ( RPA )
|
86,78 m² |
88,62 m²
|
27 |
Gerald Weiß ( NRD )
|
86,28 m² |
89,56 m²
|
28 |
Laslo Babity ( MOŻE )
|
86,08 m² |
84,88 m²
|
Dokumentacja
Kwalifikacja
grupa A
Ranga
|
Ogólnie
|
Sportowiec
|
Próbowanie
|
Dystans
|
1
|
2
|
3
|
1 |
2 |
Klaus Tafelmeier ( FRG )
|
X |
88,86 |
— |
88,86 m²
|
2 |
5 |
Tom Petranoff ( USA )
|
85,68 |
— |
— |
85,68 m²
|
3 |
8 |
Esa Utriainen ( FIN )
|
76,18 |
84,22 |
— |
84,22 m²
|
4 |
9 |
Dainis Kūla ( URS )
|
78,58 |
X |
83,16 |
83,16 m²
|
5 |
11 |
Wędka Ewaliko ( USA )
|
82,68 |
79,38 |
76,46 |
82,68 m²
|
6 |
12 |
Aimo Aho ( FIN )
|
72,60 |
81,92 |
79,66 |
81,92 m²
|
7 |
13 |
Einar Vilhjálmsson ( ISL )
|
81,72 |
77.08 |
X |
81,72 m²
|
8 |
17 |
Zakayo Malekwa ( TAN )
|
72,92 |
X |
72,80 |
72,92 m²
|
9 |
18 |
Trevor Modeste ( GRN )
|
X |
51,84 |
X |
51,84 m²
|
Grupa B
Ranga
|
Ogólnie
|
Sportowiec
|
Próbowanie
|
Dystans
|
1
|
2
|
3
|
1 |
1 |
Detlef Michel ( NRD )
|
90,40 |
— |
— |
90,40 m²
|
2 |
3 |
Bob Roggy ( USA )
|
73.30 |
86,16 |
— |
86,16 m²
|
3 |
4 |
Heino Puuste ( URS )
|
82,18 |
85,86 |
— |
85,86 m²
|
4 |
6 |
Kenth Eldebrink ( SWE )
|
85,64 |
— |
— |
85,64 m²
|
5 |
7 |
Zdenek Adamec ( TCH )
|
83,42 |
84,54 |
— |
84,54 m²
|
6 |
10 |
Per Erling Olsen ( NOR )
|
82,72 |
X |
83.10 |
83,10 m²
|
7 |
14 |
Arto Härkönen ( FIN )
|
81,42 |
80,22 |
77,76 |
81,42 m²
|
8 |
15 |
Mike O'Rourke ( Nowa Zelandia )
|
75,32 |
X |
X |
75,32 m²
|
9 |
16 |
Laslo Babity ( MOŻE )
|
74,16 |
X |
X |
74,16 m²
|
Finał
Ranga
|
Sportowiec
|
Próbowanie
|
Dystans
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
|
Detlef Michel ( NRD )
|
88,96 |
89,48 |
88,74 |
X |
X |
86,70 |
89,48 m²
|
|
Tom Petranoff ( USA )
|
80,38 |
85,60 |
85.30 |
X |
X |
X |
85,60 m²
|
|
Dainis Kūla ( URS )
|
85,58 |
80,70 |
82,78 |
82,42 |
83.08 |
X |
85,58 m²
|
4 |
Heino Puuste ( URS )
|
77,04 |
78,86 |
84,56 |
79.00 |
70,16 |
81,66 |
84,56 m²
|
5 |
Per Erling Olsen ( NOR )
|
X |
81,72 |
83,54 |
77,60 |
74,92 |
X |
83,54 m²
|
6 |
Kenth Eldebrink ( SWE )
|
83,28 |
78,84 |
X |
78,94 |
X |
77,26
|
83,28 m²
|
7 |
Zdenek Adamec ( TCH )
|
81.30 |
X |
X |
X |
75,62 |
X
|
81,30 m²
|
8 |
Klaus Tafelmeier ( FRG )
|
75.06 |
80,42 |
X |
X |
X |
X |
80,42 m²
|
|
9 |
Bob Roggy ( USA )
|
79,84 |
78,02 |
74,82 |
|
79,84 m²
|
10 |
Aimo Aho ( FIN )
|
79,34 |
X |
78.08 |
|
79,34 m²
|
11 |
Wędka Ewaliko ( USA )
|
76,58 |
76,46 |
77,74 |
|
77,74 m²
|
12 |
Esa Utriainen ( FIN )
|
X |
76,66 |
X |
|
76,66 m²
|
Zobacz też
Bibliografia