1954 Festiwal Filmowy w Cannes - 1954 Cannes Film Festival
Oficjalny plakat 7. Festiwalu Filmowego w Cannes, oryginalna ilustracja autorstwa Pivy .
| |
Film otwierający | Le Grand Jeu |
---|---|
Lokalizacja | Cannes , Francja |
Założony | 1946 |
Nagrody |
Nagroda główna festiwalu ( Gate of Hell ) |
Liczba filmów | 43 (Konkurs) 51 ( Film krótkometrażowy ) |
Data festiwalu | 25 marca 1954-9 kwietnia 1954 |
Stronie internetowej | festiwal-cannes |
7-ci Cannes Film Festival odbyła się w dniach 25 marca do 9 kwietnia 1954 r . Z Jeanem Cocteau jako przewodniczącym jury, Grand Prix powędrowało do Bramy Piekła autorstwa Teinosuke Kinugasy . Festiwal otworzył Le Grand Jeu przez Robert Siodmak . Był to ostatni festiwal z udziałem jury w większości z Francji.
W miarę jak festiwal stawał się coraz bardziej biegunem showbiznesu, w prasie pojawiały się skandale i romanse gwiazd. W 1954 roku afera Simone Silvy podczas festiwalu w Cannes zakończyła się zniszczeniem jej kariery jako aktorki i przedwczesną śmiercią, która nastąpiła trzy lata później.
Jury
Jury konkursu w 1954 roku zostało powołane:
Filmy z fabułą
- Jean Cocteau (Francja) Przewodniczący Jury
- Jean Aurenche (Francja)
- André Bazin (Francja)
- Luis Buñuel (Hiszpania)
- Henri Calef (Francja)
- Guy Desson (Francja) (urzędnik poseł)
- Philippe Erlanger (Francja)
- Michel Fourre-Cormeray (Francja)
- Jacques-Pierre Frogerais (Francja) (urzędnik CNC)
- Jacques Ibert (Francja)
- Georges Lamousse (Francja) (urzędnik senatu)
- André Lang (Francja)
- Noël-Noël (Francja)
- Georges Raguis (Francja) (urzędnik związkowy)
Krótkie filmy
- Henning Jensen (Dania)
- Albert Lamorisse (Francja)
- Jean Queval (Francja) (dziennikarz)
- Jean Tedesco (Francja)
- Jean Vivie (Francja) (urzędnik CST)
Konkurs filmów fabularnych
O Grand Prix rywalizowały filmy fabularne:
- Przygody Cyrulika Sewilskiego ( Aventuras del barbero de Sevilla ) - Ladislao Vajda
- Wszystko jest możliwe w Granadzie ( Todo es posible en Granada ) Carlos Blanco i José Luis Sáenz de Heredia
- As Long as You're Near Me ( Solange Du da bist ) autorstwa Haralda Brauna
- André Cayatte przed potopem ( Avant le déluge )
- Pod 12-milową rafą autorstwa Roberta D. Webba
- Chłopiec i mgła ( El Niño y la niebla ) autorstwa Roberto Gavaldóna
- Chleb miłości ( Kärlekens bröd ) autorstwa Arne Mattsson
- Kronika Poor Lovers ( Cronache di poveri amanti ) autorstwa Carlo Lizzaniego
- Circus Fandango ( Cirkus Fandango ) autorstwa Arne Skouen
- Komicy ( Cómicos ) - Juan Antonio Bardem
- Pięciu chłopców z ulicy Barskiej ( Piątka z ulicy Barskiej ) Aleksandra Forda
- Ciało i kobieta ( Le Grand Jeu ) Roberta Siodmaka
- Stąd do wieczności przez Fred Zinnemann
- Gate of Hell - Teinosuke Kinugasa
- The Great Adventure ( Det Stora Ędventyret ) autorstwa Arne Sucksdorff
- The Great Warrior Skanderbeg ( Velikiy voin Albanii Skanderbeg ) - Sergei Yutkevich
- An Inlet of Muddy Water ( Nigorie ) autorstwa Tadashi Imai
- Porywacze - Philip Leacock
- Kiskrajcár przez Márton Keleti
- Łotr Kier - René Clément
- Rycerze Okrągłego Stołu - Richard Thorpe
- Komedianti przez Vladimír VLČEK
- Ostatni most ( Die Letzte Brücke ) - Helmut Käutner
- Little Boy Lost - George Seaton
- The Living Desert autorstwa Walta Disneya i Jamesa Algara
- Miłość w gorącym klimacie ( Sangre y luces ) - Georges Rouquier i Ricardo Muñoz Suay
- List miłosny ( Koibumi ) autorstwa Kinuyo Tanaki
- Maddalena przez Augusto Genina
- Człowiek z Afryki - Cyril Frankel
- Przeznaczenie Mariny ( Sudba Mariny ) - Isaak Shmaruk i Viktor Ivchenko
- Męczennik Kalwarii ( El Mártir del Calvario ) - Miguel Morayta
- Mayurpankh przez Kishore Sahu
- Wspomnienia Meksykanina ( Memorias de un Mexicano ) Carmen Toscano
- The Monster ( El Wahsh ) - Salah Abu Seif
- Naga Amazonka ( Feitiço do Amazonas ) autorstwa Zygmunta Sulistrowskiego
- Neapolitańska karuzela ( Carosello napoletano ) autorstwa Ettore Giannini
- Pamposh przez Ezra Mir
- Campos sI MIS hablaran przez Jose Bohra
- Sira` Fi al-Wadi przez Youssef Chahine
- Pieśń morza ( O Canto do Mar ) Alberto Cavalcanti
- Gwiazdy Baletu Rosyjskiego ( Mastera russkogo baleta ) Gerberta Rappaporta
- Two Acres of Land ( Do Bigha Zamin ) autorstwa Bimal Roy
- Nieoczekiwanie w Atenach ( Kyriakatiko xypnima ) - Michael Cacoyannis
Konkurs krótkometrażowy
O różne nagrody dla filmów krótkometrażowych konkurowały następujące filmy krótkometrażowe :
- Apollon kai Dafni użytkownika Thanassis Meritzis
- Aptenodytes forsteri ( Les Pingouins ) autorstwa Mario Marret
- Akwarium autorstwa Ágoston Kollányi
- Blakes spali tutaj , Jacques Bernard Brunius
- Christophe Plantin, imprimeur des humanistes du XVIeme siècle autorstwa Gastona Vermaillena
- Der dom zu Koeln użytkownika Ulrich Kayser
- El Greco en su obra maestra: El entierro del Conde Orgaz autorstwa Juana Serry
- Er is altijd een tockomst autorstwa Kees Stip
- Exploratieboren przez Bert Haanstra
- Kobieca moda Moham Dayaram Bhavnani
- Il fiume della vita autorstwa Enrico Castelli Gattinara
- Tańce ludowe Indii - Moham Dayaram Bhavnani
- Det gjelder livet autorstwa Titus Vibe Müller
- Una goccia d'acqua użytkownika Enzo Trovasilli
- Highlands of Iceland - Magnus Johannsson
- Hokusai autorstwa Hiroshi Teshigahara
- Jaktflygare użytkownika Helge Sahlin
- Jyske kyst firmy Søren Melson
- Kék vércsék erdejében użytkownika István Homoki-Nagy
- Koziołeczek autorstwa Lechosława Marszałka
- Kutna hora ks. Lukas
- Land of Enlightment - Mohan Wadhwani
- Den Lille pige med svovlstikkerne przez Johan Jacobsen
- Lumière przez P. Paviot
- Miniatury kodesku behema Stanisława Lenartowicza
- Le mystère de la Licorne autorstwa Arcady, Jean-Claude See
- Nouveaux horyzonty by Marcel Ichac
- Ziemia Nytt pod svillene - Per Opsahl
- O kohoutkovi a slepicce autorstwa Zdenec Miler
- A Drop Too Much ( O sklenicku víc ) autorstwa Bretislav Pojar
- L'Ombre de St Michel autorstwa Jean Pichonnier, Paul Pichonnier
- De Opsporing van Aardolie przez Bert Haanstra
- Sowa i kotek - Brian Borthwick, John Halas
- Pik droujby autorstwa I. Goutmana
- Plastik im Freien przez Wojciecha Baltes
- The Pleasure Garden autorstwa Jamesa Broughton
- Polyot na lunu autorstwa Vladimira Brumberga, Zinaidy Brumberg
- Promenade au Luxembourg autorstwa Philippe'a Schneidera
- Rene Leriche chirurgien de la douleur użytkownika René Lucot
- Rzeka nadziei - Moham Dayaram Bhavnani
- Ruban noir użytkownika Henry Jacques
- El solitario de Sayan przez Enrico Gras
- Stare Miasto ( Stare Miasto w Warszawie ) przez Jerzy Bossak
- Stern von Bethlehem - Wilhelm Döderlein
- Trąbienie, Whistle, upadać i wysięgnika przez Ward Kimball , Charles A. Nichols
- Uspavana ljepotica przez Rudolfa Sremec
- La vie des Chamois przez André Bureau , Paul Claudon , P. Dalli, Pierre Levent, André Villard
- Vieren maar autorstwa Hermana van der Horsta
- Viragos kalocsa użytkownika Vince Lakatos
- Vita della libellula autorstwa Alberto Ancillotto
- Wild Life Sanctuary autorstwa DD Reucassel
Nagrody
Oficjalne nagrody
Następujące filmy i osoby otrzymały nagrody 1954:
- Grand Prix : Gate of Hell autorstwa Teinosuke Kinugasa
- Nagroda międzynarodowa
- André Cayatte przed potopem ( Avant le déluge )
- Neapolitańska karuzela ( Carosello napoletano ) autorstwa Ettore Giannini
- Kronika Poor Lovers ( Cronache di poveri amanti ) autorstwa Carlo Lizzaniego
- Two Acres of Land ( Do Bigha Zamin ) autorstwa Bimal Roy
- Pięciu chłopców z ulicy Barskiej ( Piątka z ulicy Barskiej ) Aleksandra Forda
- Ostatni most ( Die Letzte Brücke ) - Helmut Käutner
- The Living Desert autorstwa Jamesa Algara
- The Great Adventure ( Det Stora Ędventyret ) autorstwa Arne Sucksdorff
- The Great Warrior Skanderbeg ( Velikiy voin Albanii Skanderbeg ) - Sergei Yutkevich
- Nagroda Specjalna Jury : Łotr kier przez René Clément
- Nagroda specjalna: Stąd do wieczności przez Fred Zinnemann
- Najlepszy film lalek: A Drop Too Much ( O sklenicku víc ) Břetislav Pojar
- Najlepszy Poetic Fantasy Film: Ogród rozkoszy przez James Broughton
- Najlepszy film na rzeczywistość: Stare Miasto ( Stare Miasto Warzaw ) przez Jerzy Bossak
- Najlepszy film przyrodniczy: Aptenodytes forsteri ( Les Pingouins ) Mario Marreta
- Najlepszy film rozrywkowy: Toot, Whistle, Plunk and Boom autorstwa Warda Kimball , Charlesa A. Nicholsa
Niezależne nagrody
- André Cayatte przed potopem ( Avant le déluge )
- Ostatni most ( Die Letzte Brücke ) - Helmut Käutner
Inne nagrody
- Wyróżnienie
- André Cayatte i Charles Spaak dla Przed potopem ( Avant le déluge )
- Maria Schell za rolę aktorską w The Last Bridge ( Die Letzte Brücke )
- Ekipa filmowa The Living Desert
- Aleksandra Forda za reżyserię Five Boys from Barska Street
- Arne Sucksdorff za reżyserię The Great Adventure ( Det Stora Ędventyret )
- Sergei Yutkevich za reżyserię The Great Warrior Skanderbeg ( Velikiy voin Albanii Skanderbeg )
Bibliografia
Głoska bezdźwięczna
- Institut National de l'Audiovisuel: Otwarcie Festiwalu 1954 (Michèle Morgan i Robert Mitchum, komentarz w języku francuskim)
- INA: Otwarcie festiwalu 1954 (Daniel Gélin i Gina Lollobrigida, komentarz w języku francuskim)