1950 w filmie - 1950 in film
|
|||
---|---|---|---|
Lata w filmie |
---|
1870 |
Rok 1950 w filmie to kilka znaczących wydarzeń.
Najbardziej dochodowe filmy (USA)
Dziesięć najpopularniejszych filmów z 1950 roku według kas brutto w Ameryce Północnej przedstawia się następująco:
Ranga | Tytuł | Studio | Wynajem kasowy brutto |
---|---|---|---|
1 | Samson i Dalila | Najważniejsze zdjęcia | 9 000 000 $ |
2 | Kopalnie króla Salomona | Metro-Goldwyn-Mayer | $5,047,000 |
3 | Annie zdobądź swój pistolet | 4 708 000 $ | |
4 | Tańsze przez Tuzin | 20th Century Fox | 4 400 000 $ |
5 | Kopciuszek | Walt Disney / Zdjęcia Radia RKO | 4 300 000 $ |
6 | Urodzony wczoraj | Zdjęcia Kolumbii | 4 100 000 $ |
7 | Ojciec panny młodej | Metro-Goldwyn-Mayer | 4 036 000 $ |
8 | Złamana strzałka | 20th Century Fox | 3 600 000 $ |
9 | Wszystko o Ewie | 3 100 000 $ | |
10 | Trzy małe słowa | Metro-Goldwyn-Mayer | 3 019 000 $ |
Wydarzenia
- 13 stycznia – Trzy tygodnie po światowej premierze w teatrach Paramount i Rivoli w Nowym Jorku, „ Samson and Delilah ” Cecila B. DeMille'a zostaje wydany w Stanach Zjednoczonych. Film odniósł ogromny sukces komercyjny i zdobył nagrody za najlepszą reżyserię artystyczną i najlepszy projekt kostiumów na 23. Akademii .
- 15 lutego – Debiutuje animowany film Walt Disney Studios „ Kopciuszek” . Film był największym sukcesem studia od czasu Dumbo i uratował studio przed czterema milionami dolarów zadłużenia.
- 19 lipca – Debiutuje pierwszy film fabularny Walt Disney Studios w całości na żywo „ Wyspa skarbów” .
Nagrody
Kategoria/Organizacja |
8. Nagroda Złotych Globów 28 lutego 1951 |
23. Oscary 29 marca 1951 |
|
---|---|---|---|
Dramat | Komedia lub musical | ||
Najlepszy film | Bulwar Zachodu Słońca | Wszystko o Ewie | |
Najlepszy reżyser |
Bulwar Zachodu Słońca Billy'ego Wildera |
Józef L. Mankiewicz Wszystko o Ewie |
|
Najlepszy aktor |
José Ferrer Cyrano de Bergerac |
Fred Astaire Trzy małe słowa |
José Ferrer Cyrano de Bergerac |
Najlepsza aktorka |
Gloria Swanson Bulwar Zachodu Słońca |
Judy Holliday urodziła się wczoraj |
Judy Holliday urodziła się wczoraj |
Najlepszy aktor drugoplanowy |
Edmund Gwenn Mister 880 |
George Sanders Wszystko o Ewie |
|
Najlepsza aktorka drugoplanowa |
Josephine Hull Harvey |
||
Najlepszy scenariusz, dostosowany |
Józef L. Mankiewicz Wszystko o Ewie |
Józef L. Mankiewicz Wszystko o Ewie |
|
Najlepszy scenariusz, oryginalny |
Charles Brackett , Billy Wilder i DM Marshman Jr. Sunset Boulevard |
Dziesięć najlepszych gwiazd zarabiania pieniędzy
Ranga | Aktor aktorka |
---|---|
1. | John wayne |
2. | Bob Nadzieja |
3. | Bing Crosby |
4. | Betty Grable |
5. | James Stewart |
6. (remis) |
Bud Abbott Lou Costello |
7. | Clifton Webb |
8. | Estera Williams |
9. | Spencer Tracy |
10. | Randolph Scott |
Wybitne filmy wydane w 1950
USA, o ile nie określono inaczej
#
- 47 morto che parla , z udziałem Totò – ( Włochy )
- 711 Ocean Drive , z udziałem Edmonda O'Briena i Joanne Dru
A
- Abbott i Costello w Legii Cudzoziemskiej z Budem Abbottem i Lou Costello
- Admirał był damą , z udziałem Wandy Hendrix i Edmonda O'Brien
- All About Eve , reżyseria Joseph L. Mankiewicz , z udziałem Bette Davis , Anne Baxter , George Sanders , Celeste Holm , Hugh Marlowe , Marilyn Monroe – zdobywczyni 6 Oscarów
- Zasadzka , z udziałem Roberta Taylora i Arlene Dahl
- Annie Get Your Gun , z udziałem Betty Hutton , Howarda Keela , Louisa Calherna
- Napad na samochód pancerny , z udziałem Charlesa McGrawa i Williama Talmana
- Asphalt Jungle w reżyserii Johna Hustona , z udziałem Sterlinga Haydena , Louisa Calherna , Sama Jaffe , Jamesa Whitmore'a , Jeana Hagena i Marilyn Monroe
- The Astonished Heart , z udziałem Celii Johnson i Noëla Cowarda – ( GB )
- Na wojnie z armią , z udziałem Deana Martina i Jerry'ego Lewisa
b
- Babul (Dom Ojca), z udziałem Dilipa Kumara i Nargisa – ( Indie )
- Backfire , z udziałem Virginii Mayo i Gordona MacRae
- Królowa bandytów , z udziałem Barbary Britton i Phillipa Reeda
- Baron Arizony , z udziałem Vincenta Price
- Piękna i diabeł (La Beauté du diable), reżyseria René Clair , z udziałem Michela Simona – ( Francja / Włochy )
- Beqasoor , z udziałem Madhubali – ( Indie )
- The Big Lift z Montgomery Clift i Paulem Douglasem
- Bitter Springs , z udziałem Tommy'ego Trindera i Chipsa Rafferty – ( Australia / GB)
- Dziewczyna ze Schwarzwaldu , z udziałem Sonji Ziemann i Rudolfa Pracka – (Niemcy Zachodnie)
- The Black Rose , z udziałem Tyrone Power i Orson Welles – (Wielka Brytania/USA)
- Niebieska lampa , z udziałem Jacka Warnera i Dirka Bogarde – ( GB )
- Born to Be Bad , z udziałem Joan Fontaine i Roberta Ryana
- Born Yesterday , wyreżyserowany przez George'a Cukora , z udziałem Brodericka Crawforda , Judy Holliday i Williama Holdena
- The Breaking Point , wyreżyserowany przez Michaela Curtiza , z udziałem Johna Garfielda i Patricii Neal
- Bright Leaf , z udziałem Gary'ego Coopera , Lauren Bacall i Patricii Neal
- Broken Arrow z Jamesem Stewartem i Jeffem Chandlerem
C
- Kawiarnia Paradis – ( Dania )
- W klatce z Eleanor Parker
- Caiçara , w reżyserii iz udziałem Adolfo Celi – ( Brazylia )
- Kapitan Carey, USA , z udziałem Alana Ladda i Wandy Hendrix
- Kapitan Chiny , z udziałem Johna Payne'a i Gail Russell
- Szampan dla Cezara , z udziałem Ronalda Colmana , Celeste Holm , Vincenta Price'a , Art Linkletter
- Tańsze przez dwunastkę , z Cliftonem Webbem i Myrną Loy
- Kopciuszek ,animowany film Disneya . Reżyseria: Clyde Geronimi , Hamilton Luske i Wilfred Jackson , z udziałem Ilene Woods , Eleanor Audley , Verny Felton , Rhody Williams , Jamesa MacDonalda , Luisa van Rootena , Don Barclay , Mike Douglas i Lucille Bliss
- Terytorium Comanche , z udziałem Maureen O'Hara
- Skazany , z udziałem Glenna Forda i Brodericka Crawforda
- Crisis , z udziałem Cary'ego Granta i Jose Ferrera
- Cyrano de Bergerac , z udziałem José Ferrer
D
- DOA , z udziałem Edmonda O'Brien
- Dallas , z udziałem Gary'ego Coopera
- Przeklęci nie płacz , z udziałem Joan Crawford
- Dance Hall , w reżyserii Charlesa Crichtona , z udziałem Diany Dors i Petuli Clark – ( GB )
- Darah dan Doa , wyreżyserowany i wyprodukowany przez Usmara Ismaila – ( Indonezja ), pierwszy indonezyjski film wyprodukowany natywnie
- Dark City , reżyseria William Dieterle , z udziałem Charltona Hestona (w swoim pierwszym filmie studyjnym), Lizabeth Scott , Viveki Lindfors , Deana Jaggera , Mike'a Mazurki , Eda Begleya
- Córka Rosie O'Grady , z udziałem June Haver i Gordona MacRae
- Śmierć jest pieszczotą (Døden er et kjærtegn) – ( Norwegia )
- Deportowany , z udziałem Jeffa Chandlera
- Destination Moon , z udziałem Johna Archera
- Diabeł jest kobietą (Doña Diabla) – ( Meksyk )
- Devil's Doorway , z udziałem Roberta Taylora , Louisa Calherna , Pauli Raymond
- Wybierz 1119 , z udziałem Marshalla Thompsona , Virginia Field , Williama Conrada
- Dieu a besoin des hommes (Bóg potrzebuje człowieka), reżyseria Jean Delannoy – ( Francja )
mi
- Orzeł i jastrząb z Rhondą Fleming i Johnem Payne
- Edge of Doom , z Farley Granger i Malą Powers
- Les Enfants Terribles , reżyseria Jean-Pierre Melville – ( Francja )
- Escape at Dawn (Akatsuki no dasso) – ( Japonia )
F
- Upadek Berlina (Padeniye Berlina) – ( ZSRR )
- Fancy Pants z Bobem Hope i Lucille Ball
- Ojciec jest kawalerem , z udziałem Williama Holdena i Colleen Gray
- Ojciec panny młodej , reżyseria Vincente Minnelli , z udziałem Spencera Tracy , Joan Bennett i Elizabeth Taylor
- The File on Thelma Jordon , z udziałem Barbary Stanwyck
- Kula ognia z Mickeyem Rooneyem i Patem O'Brien
- Płomień i strzała z Burtem Lancasterem i Virginią Mayo
- Kwiaty św. Franciszka (Francesco, giullare di Dio), reż. Roberto Rossellini – ( Włochy )
- Ze względu na Niebiosa , z udziałem Cliftona Webba i Joan Bennett
- Frenchie , z udziałem Joela McCrea i Shelley Winters
- The Fuller Brush Girl , z udziałem Lucille Ball i Eddiego Alberta
- Furie w reżyserii Anthony'ego Manna z udziałem Barbary Stanwyck i Waltera Hustona
g
- Gabriela , reżyseria Géza von Cziffra , z udziałem Zarah Leander – ( Niemcy Zachodnie )
- Gerald McBoing-Boing
- Szklana Menażeria , na podstawie sztuki Tennessee Williamsa , z udziałem Jane Wyman , Kirka Douglasa , Gertrude Lawrence i Arthura Kennedy'ego .
- Gone to Earth , z udziałem Jennifer Jones – ( GB )
- Winny zdrady , z udziałem Charlesa Bickforda i Bonity Granville
- Gun Crazy (aka Deadly is the Female ), z udziałem Johna Dalla i Peggy Cummins
- Rewolwerowiec z Gregory Peck
- Gunman in the Streets , z udziałem Simone Signoret – ( Francja )
h
- Najszczęśliwsze dni twojego życia , z udziałem Alastaira Sima i Margaret Rutherford – ( GB )
- Harriet Craig , z udziałem Joan Crawford i Wendella Corey
- Harvey , z udziałem Jamesa Stewarta i Josephine Hull
- Highly Dangerous , z udziałem Margaret Lockwood i Dane'a Clarka – ( GB )
- Highway 301 , w którym wystąpili Steve Cochran i Virginia Grey
- The Hollywood Ten , dokument Johna Berry
- Dom nad rzeką , z udziałem Louisa Haywarda i Jane Wyatt
- Hunt the Man Down , z udziałem Gig Young i Carla Balenda
i
- Szlak Irokezów z Georgem Montgomery'm w roli głównej
- Byłem Shoplifter , z udziałem Scott Brady i Mona Freeman
- I'll Get By , z udziałem June Haver , Gloria DeHaven , Steve Allen , Dennis Day
- W samotnym miejscu , w reżyserii Nicholasa Raya , z udziałem Humphreya Bogarta i Glorii Grahame .
J
- The Jackie Robinson Story , z Robinsonem jako on sam, z Ruby Dee
- Jogan , z udziałem Dilipa Kumara i Nargisa – ( Indie )
- Johnny Jednooki z Patem O'Brien
- Juliusz Cezar , z udziałem Charlton Heston
- Sprawiedliwość jest wykonana (Justice est faite) – ( Francja )
K
- Key to the City , z udziałem Clarka Gable i Loretty Young
- The Kid (Xi lu xiang), z udziałem 10-letniego Bruce'a Lee – ( Hong Kong )
- Zabij sędziego , z udziałem Williama Bendixa , Williama Frawleya , Uny Merkel
- Zabójca, który prześladował Nowy Jork z Evelyn Keyes
- Kim , z Errolem Flynn . w roli głównej
- Kopalnie króla Salomona , z udziałem Deborah Kerr i Stewarta Grangera
- Kiss Tomorrow Goodbye , z udziałem Jamesa Cagneya
L
- Dama bez paszportu , z udziałem Hedy Lamarr i Johna Hodiaka
- Ostatnie wakacje , z udziałem Aleca Guinnessa – ( GB )
- The Lawless w reżyserii Josepha Loseya z Macdonaldem Careyem w roli głównej
- Zatańczmy , z udziałem Freda Astaire i Betty Hutton
- Life (Jeevitham), reżyseria AV Meiyappan , z udziałem Vyjayanthimali w jej debiucie filmowym w języku telugu – ( Indie )
- A Life of Her Own , z udziałem Lany Turner i Raya Millanda
- Życie Wu Xuna (Wu Xun zhuan) – ( Chiny )
- Louisa , z udziałem Ronalda Reagana
- Love Happy , z udziałem braci Marx i, w roli nie mówiącej, Marilyn Monroe
m
- The Magnificent Yankee , z udziałem Louisa Calherna
- Człowiek, który oszukał samego siebie , z udziałem Lee J. Cobba i Jane Wyatt
- The Men , z udziałem Marlona Brando w jego debiucie filmowym, z Teresą Wright , Everettem Sloane , Jackiem Webbem i, w części, DeForest Kelley
- The Miniver Story , z udziałem Greera Garsona , Waltera Pidgeona i Johna Hodiaka
- Mirror of Holland (Spiegel van Holland) – ( Holandia ) zdobywca Złotej Palmy Filmu Krótkometrażowego
- Mister 880 , z udziałem Burta Lancaster i Edmunda Gwenn
- Montana , z Errolem Flynnem i Alexis Smith
- Poranny wyjazd (aka Operation Disaster), z udziałem Johna Millsa i Richarda Attenborough – (GB)
- Pani O'Malley i Pan Malone , z udziałem Marjorie Main i Jamesa Whitmore
- The Mudlark , z udziałem Irene Dunne i Aleca Guinnessa – ( GB / US )
- Musorgski – ( ZSRR )
- My Blue Heaven z Betty Grable
- Moja przyjaciółka Irma Goes West z Deanem Martinem i Jerrym Lewisem w rolach głównych
- Mystery Street z Ricardo Montalbán
n
- Nancy Goes to Rio , z udziałem Ann Sothern , Jane Powell , Barry'ego Sullivana , Carmen Mirandy , Louisa Calherna i Scotty'ego Becketta .
- Nevadan , z udziałem Randolpha Scotta i Dorothy Malone
- Night and the City , reżyseria Jules Dassin , z udziałem Richarda Widmarka i Gene Tierney – ( GB )
- No Man of Her Own , z udziałem Barbary Stanwyck
- No Peace Under the Olive Tree (Non c'è pace tra gli ulivi), z udziałem Rafa Vallone – ( Włochy )
- No Way Out , z udziałem Richarda Widmarka , Lindy Darnell , Stephena McNally i Sidneya Poitiera
O
- Odette , z udziałem Anny Neagle i Trevora Howarda – ( GB )
- Los Olvidados , reżyseria Luis Buñuel – fotografia Gabriela Figueroa – ( Meksyk )
- Kiedyś złodziej , z udziałem Cesara Romero i Lona Chaneya, Jr.
- One Way Street , z udziałem Jamesa Masona
- Orphée , reżyseria Jean Cocteau , z udziałem Jean Marais – ( Francja )
- Oburzenie , reżyseria Ida Lupino , z udziałem Mala Powers
- Outside the Wall , z udziałem Richarda Baseharta i Marilyn Maxwell
P
- Panika na ulicach , reżyseria Elia Kazan , z udziałem Richarda Widmarka , Jacka Palance'a , Zero Mostel i Barbary Bel Geddes
- Ścieżka nadziei (Il Cammino della speranza), reżyseria Pietro Germi , z udziałem Rafa Vallone – ( Włochy )
- Perfect Strangers , z udziałem Ginger Rogers
- Please Believe Me , z udziałem Deborah Kerr , Petera Lawforda i Roberta Walkera
- Skrzynka pocztowa 1001 (Apartado de correos 1001) – ( Hiszpania )
- Kobiety prehistoryczne , reżyseria Gregg C. Tallas
- Prima comunione (aka Father's Dilemma), z udziałem Aldo Fabrizi – ( Włochy )
Q
- Ruchome Piaski , z udziałem Mickeya Rooneya i Petera Lorre
r
- Rashomon , wyreżyserowany przez Akirę Kurosawę , z udziałem Toshiro Mifune i Masayuki Mori – ( Japonia )
- Riding High , wyreżyserowany przez Franka Caprę , z udziałem Binga Crosby
- Right Cross , z udziałem June Allyson i Dicka Powella
- Rio Grande , w reżyserii Johna Forda , z udziałem Johna Wayne'a i Maureen O'Hara
- Rocketship XM z Lloydem Bridgesem , Hugh O'Brianem i Noah Beery Jr.
- Góra Skalista z Errolem Flynnem i Patrice Wymore
- Łotrzykowie z Sherwood Forest , z udziałem Johna Dereka
- La Ronde (The Merry-Go-Round) w reżyserii Maxa Ophülsa , z udziałem Simone Signoret i Antona Walbrooka – ( Francja )
- Pokój do wynajęcia , reżyseria Godfrey Grayson
S
- Skandal (Sukyandaru), reżyseria Akira Kurosawa – ( Japonia )
- Druga twarz , z udziałem Elli Raines
- Sekretna Furia , z udziałem Claudette Colbert i Roberta Ryana
- Wrześniowy romans z Joan Fontaine i Josephem Cotten
- Siedem dni do południa , wyreżyserowany przez Boulting Brothers , z udziałem Barry'ego Jonesa – ( GB )
- Shadow on the Wall , z udziałem Ann Sothern , Zachary Scott , Nancy Davis
- Side Street , z udziałem Farley Granger i Cathy O'Donnell
- Sierra , z udziałem Wandy Hendrix i Audie Murphy
- The Sleeping City , z udziałem Richarda Conte
- So Long at the Fair , z udziałem Jeana Simmonsa i Dirka Bogarde – ( GB )
- The Sound of Fury , z udziałem Franka Lovejoya i Lloyda Bridgesa
- Stage Fright , w reżyserii Alfreda Hitchcocka , z udziałem Jane Wyman , Marlene Dietrich , Michaela Wildinga i Richarda Todda – ( GB )
- Gwiazdy w mojej koronie , z udziałem Joela McCrea
- Tajemnica państwowa , z udziałem Douglasa Fairbanksa Jr. i Jacka Hawkinsa – ( GB )
- Historia romansu (Cronaca di un amore), reżyseria Michelangelo Antonioni – (Włochy)
- Stromboli , reżyseria Roberto Rossellini , z udziałem Ingrid Bergman – ( Włochy / USA )
- Summer Stock , z udziałem Judy Garland i Gene Kelly , z Philem Silversem
- Niedziela sierpnia (Domenica d'agosto) – ( Włochy )
- Sunset Boulevard , reżyseria Billy Wilder , z udziałem Williama Holdena , Glorii Swanson , Ericha Von Stroheima , Nancy Olson
T
- También de Dolor se Canta (Oni też śpiewają ze smutku), z udziałem Pedro Infante – ( Meksyk )
- Herbata dla dwojga z Doris Day i Gordonem MacRae
- Napięcie , z udziałem Richarda Baseharta i Audrey Totter
- To moje życie (Wo zhe yi bei zi) – ( Chiny )
- Three Came Home , z udziałem Claudette Colbert
- Three Little Words , z udziałem Freda Astaire i Red Skelton
- Trzy sekrety , z udziałem Eleanor Parker , Patricii Neal , Ruth Roman
- Bilet do Tomahawka , z udziałem Anne Baxter i Dana Dailey
- Tytan: Historia Michała Anioła , wielokrotnie nagradzany film dokumentalny Roberta J. Flaherty
- Do radości (Till glädje), reżyseria Ingmar Bergman – ( Szwecja )
- To Please a Lady , z udziałem Clarka Gable i Barbary Stanwyck
- The Toast of New Orleans , z udziałem Kathryn Grayson i Mario Lanza
- Tomorrow Is Too Late (Domani è troppo tardi), z udziałem Pier Angeli i Vittorio De Sica – ( Włochy )
- Pułapka (Przeszłość), reż. Martin Frič – ( Czechosłowacja )
- Treasure Island , z udziałem Roberta Newtona – (GB/USA)
- Trio , z udziałem Nigela Patricka , Wilfred Hyde-White , Jean Simmons – ( GB )
- Trypolis , z udziałem Maureen O'Hary i Johna Payne
- Two Flags West , z udziałem Josepha Cottena i Lindy Darnell
- Dwa tygodnie z miłością z Jane Powell i Ricardo Montalbanem
U
- El último caballo (Ostatni koń) – ( Hiszpania )
- The Underworld Story , z udziałem Dana Duryea
- Union Station , z udziałem Williama Holdena
- Dopóki nie spotkamy się ponownie (Mata au hi made) – ( Japonia )
V
- Variety Lights (Luci del varietà), reżyseria Federico Fellini – ( Włochy )
- Vendetta , z udziałem Faith Domergue (nakręcony w 1946 roku, ale wydany dopiero w 1950 z powodu opóźnień ze strony Howarda Hughesa )
W
- Wabash Avenue , z udziałem Betty Grable (remake filmu Grable'a z 1943 roku Coney Island )
- Wagon Master , wyreżyserowany przez Johna Forda , z udziałem Bena Johnsona , Joanne Dru i Warda Bonda
- Obejrzyj Birdie , z udziałem Red Skelton , Arlene Dahl i Ann Miller
- The West Point Story z Jamesem Cagneyem i Doris Day
- Kiedy Willie Comes Marching Home , z udziałem Dana Daileya
- Where Danger Lives , z udziałem Roberta Mitchuma i Faith Domergue w jej debiucie filmowym
- Gdzie kończy się chodnik , wyreżyserowany przez Otto Premingera , z udziałem Dany Andrews i Gene Tierney
- Winchester '73 , z udziałem Jamesa Stewarta , Shelley Winters , Stephena McNally'ego , Dana Duryei , z wczesnymi występami Rocka Hudsona i Tony'ego Curtisa
- Kobieta w pytaniu , wyreżyserowany przez Anthony'ego Asquitha , z udziałem Jeana Kenta i Dirka Bogarde – ( GB )
- Kobieta w ukryciu , z udziałem Idy Lupino , Howarda Duffa i Stephena McNally
- Kobieta w biegu z Ann Sheridan i Dennisem O'Keefe
- Drewniany koń , z udziałem Leo Genna i Anthony'ego Steela – ( GB )
Tak
- The Yellow Cab Man , z udziałem Reda Skeltona i Glorii DeHaven
- Młodzi i potępieni (Los Olvidados), reżyseria Luis Buñuel – ( Meksyk )
- Młody człowiek z rogiem , reżyseria Michael Curtiz , z udziałem Kirka Douglasa , Lauren Bacall , Doris Day
Z
Seriale
- Atom Man kontra Superman , z udziałem Kirka Alyna , Noela Neilla i Lyle'a Talbota
- Cody z Pony Express
- Desperadoes of the West , z udziałem Toma Keene
- Flying Disc Man z Marsa , z udziałem Waltera Reeda i Lois Collier
- Niewidzialny potwór z Richardem Webbem i Aline Towne
- Tajemnica pasa z wężowej skóry
- Piraci z pełnego morza z Busterem Crabbeem
Seria filmów krótkometrażowych
- Myszka Miki ( 1928 – 1952 )
- Zwariowane melodie ( 1930 – 1969 )
- Wesołe melodie ( 1931 – 1969 )
- Popeye ( 1933 – 1957 )
- Trzej maruderzy ( 1934 – 1959 )
- Kaczor Donald ( 1936 – 1956 )
- Pluton ( 1937 – 1951 )
- Goofy ( 1939 – 1953 )
- Tom i Jerry ( 1940 – 1958 )
- Królik Bugs ( 1940 – 1962 )
- Lis i wrona ( 1941 – 1950 )
- Potężna Myszka ( 1942 – 1955 )
- Chip i Dale ( 1943 – 1956 )
- Yosemite Sam ( 1945 – 1963 )
- Powieści ( 1943 – 1967 )
Urodzenia
- 24 stycznia – Daniel Auteuil , francuski aktor
- 30 stycznia – Trinidad Silva , amerykański komik i aktor charakterystyczny (zm. 1988)
- 5 lutego – Jonathan Freeman , amerykański aktor, aktor głosowy, piosenkarz i lalkarz
- 12 lutego – Michael Ironside , kanadyjski aktor
- 18 lutego
- Cybill Shepherd , amerykańska aktorka
- John Hughes , amerykański reżyser, producent i scenarzysta (zm. 2009)
- 22 lutego – Julie Walters , angielska aktorka
- 25 lutego – Neil Jordan , irlandzki reżyser
- 11 marca – Jerry Zucker , reżyser i producent
- 13 marca – William H. Macy , aktor
- 18 marca – Brad Dourif , aktor
- 20 marca – William Hurt , aktor
- 23 marca - Corinne Cléry , francuska aktorka
- 26 marca
- Martin Short , kanadyjski komik i aktor
- Alan Silvestri , amerykański kompozytor i dyrygent filmowy
- 30 marca – Robbie Coltrane , szkocki aktor
- 4 kwietnia – Christine Lahti , aktorka
- 13 kwietnia
- Ron Perlman , aktor
- William Sadler (aktor) Amerykański aktor
- 16 kwietnia – David Graf , amerykański aktor
- 22 kwietnia – Thierry Zéno , belgijski reżyser (zm. 2017)
- 20 kwietnia – Jay Leno , amerykański komik, aktor, scenarzysta, producent i prowadzący telewizyjną nocną porę
- 29 kwietnia – Phillip Noyce , australijski reżyser
- 8 maja – Robert Mugge , amerykański reżyser i producent
- 12 maja – Gabriel Byrne , irlandzki aktor
- 22 maja – Peter Wildman , kanadyjski aktor
- 1 czerwca – John M. Jackson , amerykański aktor filmowy i telewizyjny
- 6 czerwca – Chantal Akerman , belgijska reżyserka (zm. 2015)
- 8 czerwca – Kathy Baker , amerykańska aktorka
- 13 czerwca – Belinda Bauer , australijska aktorka
- 19 czerwca – Daria Nicolodi , włoska aktorka i scenarzystka (zm. 2020)
- 24 czerwca – Nancy Allen , amerykańska aktorka
- 25 czerwca – Thomas Jefferson Byrd , amerykański aktor (zm. 2020)
- 12 sierpnia – Jim Beaver , amerykański aktor
- 13 sierpnia – Jane Carr , angielska aktorka
- 7 września – Julie Kavner , amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, aktorka głosowa i komik
- 11 września – Amy Madigan , amerykańska aktorka
- 21 września – Bill Murray , amerykański aktor i komik
- 28 września – John Sayles , amerykański reżyser i scenarzysta
- 1 października – Randy Quaid , amerykański aktor
- 17 października – Howard Rollins , amerykański aktor (zm. 1996)
- 18 października – Om Puri , indyjski aktor
- 31 października – John Candy , kanadyjski komik i aktor (zm. 1994)
- 13 listopada – Jules Sylvester , brytyjski trener dzikich zwierząt, aktor i prezenter telewizyjny
- 28 listopada – Ed Harris , amerykański aktor
- 10 grudnia – Gregg Berger , amerykański aktor głosowy
- 13 grudnia – Wendie Malick , amerykańsko-kanadyjska aktorka i była modelka
Zgony
- 2 stycznia – Emil Jannings , 65 lat, urodzony w Szwajcarii niemiecki aktor, Błękitny Anioł , Ostatni śmiech
- 12 stycznia – John M. Stahl , 63 lata, amerykański reżyser i producent, Zostaw ją w niebie , Imitacja życia
- 22 stycznia – Corinne Luchaire , 28, francuska aktorka, Więzienie bez krat , Konflikt
- 10 marca – Marguerite De La Motte , 47 lat, amerykańska aktorka, Znak Zorro , Żelazna Maska
- 18 marca – Edgar Rice Burroughs , 74 lata, amerykański pisarz, twórca Tarzan
- 25 marca – Frank Buck , 66 lat, amerykański aktor i ekspert od zwierząt, Bring 'Em Back Alive , Africa Screams
- 7 kwietnia – Walter Huston , 67 lat, aktor zdobywca Oscara , The Treasure of the Sierra Madre , Dodsworth
- 1 maja – Ernst Laemmle , 49 lat, niemiecki reżyser i scenarzysta, Upiór w operze , The Palm Beach Story
- 22 czerwca – Jane Cowl , 66 lat, amerykańska aktorka, No Man of Her Own , Płatność na żądanie
- 17 lipca – Antonie Nedošinská , 65 lat, czeska aktorka, Falešná kočička aneb Když si žena umíní , Capek's Tales
- 13 września – Sara Allgood , 69, irlandzka aktorka, How Green Was My Valley , The Lodger
- 23 października – Al Jolson , 64 lata, urodzony na Litwie amerykański aktor, piosenkarz, artysta, The Jazz Singer , Błękitna Rapsodia , The Singing Fool
- 29 października – Maurice Costello , 73 lata, amerykański aktor, Du Barry Was a Lady , Tin Pan Alley
- 4 grudnia – James Kevin McGuinness , 56 lat, irlandzko-amerykański producent i scenarzysta, Madame X , Rio Grande
- 28 grudnia – William Garwood , 66 lat, amerykański aktor i reżyser kina niemego, The Cowboy Millionaire , Proxy Husband
Debiuty filmowe
- Marlon Brando – Mężczyźni
- Carol Channing – zapłacone w całości
- Richard Crenna – Zatańczmy
- Tippi Hedren – Mała dziewczynka
- Piper Laurie – Louisa
- Sophia Loren – Totò Tarzan
- Rita Moreno – Tak młoda, taka zła
- Jack Palance – Panika na ulicach
- Peter Sellers – Czarna Róża
- Robert Wagner – Szczęśliwe lata