1941 w filmie - 1941 in film
|
|||
---|---|---|---|
Lata w filmie |
---|
1870 |
Rok 1941 w filmie obejmował kilka znaczących wydarzeń, w szczególności wydanie filmu konsekwentnie ocenianego jako jeden z najwspanialszych w historii, Obywatel Kane .
Najbardziej dochodowe filmy (USA)
Dziesięć najpopularniejszych filmów z 1941 r. według kas brutto w Ameryce Północnej przedstawia się następująco:
Ranga | Tytuł | Studio | Wynajem kasowy brutto |
---|---|---|---|
1 | Sierżant York | Warner Bros. | 6 075 000 $ |
2 | Honky Tonk | Metro-Goldwyn-Mayer | 2 893 000 $ |
3 | Zakup Luizjany | Najważniejsze zdjęcia | 2 800 000 $ |
4 | Jak zielona była moja dolina | 20th Century Fox | 2 447 000 $ |
5 |
Złapany w projekt kuli ognia |
Paramount Pictures RKO Radio Pictures / Samuel Goldwyn Productions |
2 200 000 $ |
6 |
Droga Małych Lisów na Zanzibar |
RKO Radio Pictures/Samuel Goldwyn Productions Paramount Pictures |
2 100 000 $ |
7 | Jankes w RAF | 20th Century Fox | 2 063 000 $ |
8 | Mężczyźni z miasta chłopców | Metro-Goldwyn-Mayer | 2 009000 USD |
9 | Nic tylko prawda | Najważniejsze zdjęcia | 2 000 000 $ |
10 | W marynarce wojennej | Uniwersalne zdjęcia | 1 900 000 $ |
Wydarzenia
- 17 stycznia Gone with the Wind wchodzi do powszechnej sprzedaży po trasie koncertowej w wersji roadshow w 1940 roku. Stając się fenomenem kulturowym, sprzedaje się około 60 milionów biletów tylko w tym roku. Skorygowany o inflację z licznymi wznowieniami, pozostaje najbardziej dochodowym filmem krajowym wszechczasów z 1,8 miliarda dolarów.
- 24 marca – Glenn Miller rozpoczyna pracę nad swoim pierwszym filmem „ Sun Valley Serenade” na XX wiek
- 1 maja – Ukazuje się Obywatel Kane , konsekwentnie oceniany jako jeden z najlepszych filmów wszechczasów .
- 2 lipca – Sierżant York , film biograficzny bohatera I wojny światowej, Alvina C. Yorka , z Gary Cooperem w roli tytułowej, ma premierę w Nowym Jorku. Jest to najbardziej dochodowe zdjęcie roku, a Cooper otrzymuje pierwszą z dwóch Oscarów dla najlepszego aktora .
- Wrzesień – Senackie śledztwo w sprawie propagandy filmowej w Stanach Zjednoczonych.
- 3 października – Ukazuje się Sokół maltański , uważany za jeden z najwybitniejszych filmów noir .
nagrody Akademii
- Najlepsze zdjęcie : Jak zielona była moja dolina – XX-wieczny lis
- Najlepszy aktor : Gary Cooper – sierżant York
- Najlepsza aktorka : Joan Fontaine – Podejrzenie
- Najlepszy aktor drugoplanowy : Donald Crisp – Jak zielona była moja dolina
- Najlepsza aktorka drugoplanowa : Mary Astor – Wielkie kłamstwo
- Najlepszy reżyser : John Ford – Jak zielona była moja dolina
1941 premiery filmowe
Stany Zjednoczone, o ile nie określono inaczej
Styczeń marzec
- styczeń 1941
- 1 stycznia
- 16 stycznia
- 21 stycznia
- 23 stycznia
- 24 stycznia
- 28 stycznia
- 31 stycznia
- luty 1941
- 7 lutego
- 18 lutego
- 20 lutego
- 21 lutego
- 25 lutego
- marzec 1941
- 1 marca
- 7 marca
- 8 marca
- 10 marca
- 21 marca
- 26 marca
- 28 marca
kwiecień–czerwiec
- kwiecień 1941
- 4 kwietnia
- 6 kwietnia
- 10 kwietnia
- 11 kwietnia
- 12 kwietnia
- 19 kwietnia
- 24 kwietnia
- 25 kwietnia
- 30 kwietnia
- maj 1941
- 1 maja
- 2 maja
- 3 maja
- 5 maja
- 7 maja
- 9 maja
- 10 maja
- 22 maja
- 23 maja
- 24 maja
- 30 maja
- czerwiec 1941
- 7 czerwca
- 11 czerwca
- 13 czerwca
- 18 czerwca
- 20 czerwca
- 26 czerwca
- 27 czerwca
- 28 czerwca
- Kippa
- Miłość na zasiłku ( GB )
lipiec–wrzesień
- lipiec 1941
- 2 lipca
- 4 lipca
- 12 lipca
- 18 lipca
- 25 lipca
- Cel na dziś ( GB )
- 26 lipca
- sierpień 1941
- 1 sierpnia
- 2 sierpnia
- Główne Barbara ( PL )
- 6 sierpnia
- 7 sierpnia
- 8 sierpnia
- 9 sierpnia
- 12 sierpnia
- 15 sierpnia
- 21 sierpnia
- 28 sierpnia
- 29 sierpnia
- wrzesień
- 1 września
- 5 września
- 6 września
- Domek do wynajęcia ( GB )
- 18 września
- 19 września
- 25 września
- 26 września
październik–grudzień
- Październik 1941
- 2 października
- 8 października
- 10 października
- 17 października
- 18 października
- 22 października
- 23 października
- 24 października
- 25 października
- 28 października
- 31 października
- listopad 1941
- 7 listopada
- 14 listopada
- 15 listopada
- 21 listopada
- 27 listopada
- Burzowe Wody ( Francja )
- 28 listopada
- grudzień 1941
- 1 grudnia
- 47 roninów (część 1) ( Japonia )
- Tajny skarb Tarzana
- 2 grudnia
- 5 grudnia
- 12 grudnia
- 18 grudnia
- 21 grudnia
- 25 grudnia
- 26 grudnia
- 1 grudnia
Wybitne filmy wydane w 1941 roku
Stany Zjednoczone, o ile nie określono inaczej
#
- The 47 Roninów (Genroku chushingura), reżyseria Kenji Mizoguchi – ( Japonia )
- 49th Parallel , reżyseria Michael Powell , z udziałem Leslie Howard i Laurence Olivier – ( GB )
A
- Adam miał czterech synów , z udziałem Ingrid Bergman i Warner Baxter
- Wśród żywych , z udziałem Alberta Dekkera i Susan Hayward
- Prywatny sekretarz Andy'ego Hardy'ego z Mickeyem Rooneyem
b
- Babes on Broadway , wyreżyserowany przez Busby'ego Berkeleya , z udziałem Judy Garland i Mickey Rooney
- Back Street , z udziałem Charlesa Boyera i Margaret Sullavan
- Bad Men of Missouri , z udziałem Dennisa Morgana i Jane Wyman
- Kula ognia w reżyserii Howarda Hawksa , z udziałem Gary'ego Coopera i Barbary Stanwyck
- The Big Store , z udziałem Braci Marx , Margaret Dumont , Tony Martin
- Czarny kot z Basilem Rathbone i Belą Lugosi
- Krew i piasek , z udziałem Tyrone Power , Lindy Darnell , Rity Hayworth
- Blossoms in the Dust , z udziałem Greera Garsona i Waltera Pidgeona
- Hotel Blue Star (Hotel Modrá hvězda), reżyseria Martin Frič – ( Czechosłowacja )
- Blues in the Night z Priscilla Lane i Betty Field
- Bowery Blitzkrieg , z udziałem East Side Kids
- The Bride Came COD , z udziałem Jamesa Cagneya i Bette Davis
- Broadway Limited , z udziałem Victora McLaglena , Dennisa O'Keefe , Patsy Kelly
- Brothers and Sisters of the Toda Family , reżyseria Yasujirō Ozu – ( Japonia )
- Buck szeregowiec , z udziałem Abbott i Costello
C
- Caught in the Draft , z Bobem Hope i Dorothy Lamour
- Charlie Chan w Rio , z udziałem Sidneya Tolera
- Ciotka Charleya z Jackiem Bennym
- Czarujący człowiek (Roztomilý člověk), reżyseria Martin Frič – ( Czechosłowacja )
- Czekoladowy żołnierz z Nelsonem Eddy
- Wyspa Churchilla (La Forteresse de Churchill) – ( Kanada )
- Obywatel Kane , w reżyserii iz udziałem Orsona Wellesa , z Josephem Cottenem , Agnes Moorehead , Everettem Sloane , Dorothy Comingore , Rayem Collinsem
- The Corsican Brothers , z udziałem Douglasa Fairbanksa, Jr.
- Cottage to Let , reżyseria Anthony Asquith , z udziałem Leslie Banks , Alastair Sim , John Mills – ( GB )
- Crook's Tour , z udziałem Basila Radforda i Naunton Wayne
- Cuando los hijos se van (Gdy dzieci wychodzą z domu) – ( Meksyk )
D
- Diabeł i Daniel Webster (znany również jako Wszystko, co można kupić za pieniądze ), z udziałem Waltera Hustona i Edwarda Arnolda
- Diabeł i panna Jones , z udziałem Jean Arthur i Robert Cummings
- Dr Jekyll i Mr. Hyde , z udziałem Spencera Tracy i Ingrid Bergman
- Dumbo , animowany film Walta Disneya
F
- Twarz za maską , z udziałem Petera Lorre
- Żona farmera , z udziałem Basila Sydneya
- Ślady w ciemności z Errolem Flynn
- The Flame of New Orleans , z udziałem Marleny Dietrich
- Flying Wild , z udziałem East Side Kids
- Freedom Radio , reżyseria Anthony Asquith – ( GB )
g
- The Gang's All Here , z udziałem Frankie Darro i Mantana Morelanda
- Duch św. Michała , z udziałem Willa Hay i Charlesa Hawtreya – ( GB )
- The Great Lie , z udziałem Mary Astor i Bette Davis
h
- HM Pulham, Esq. , z udziałem Hedy Lamarr i Roberta Younga
- Twarde życie awanturnika (Těžký život dobrodruha) - ( Czechosłowacja )
- Hatter's Castle , z udziałem Roberta Newtona i Deborah Kerr – ( Wielka Brytania )
- The Heavenly Play (Himlaspelet), reżyseria Alf Sjöberg – ( Szwecja )
- Hellzapoppin' , z udziałem Ole Olsen i Chic Johnson
- Here Comes Mr. Jordan , z udziałem Roberta Montgomery
- High Sierra , z Idą Lupino i Humphreyem Bogartem w swojej pierwszej głównej roli
- Ruszaj w drogę , z udziałem Dead End Kids
- Hold Back the Dawn , z udziałem Charlesa Boyera , Olivii de Havilland i Paulette Goddard
- Trzymaj tego ducha , z udziałem Abbott i Costello
- Honky Tonk , z udziałem Clarka Gable i Lany Turner
- How Green Was My Valley , reżyseria John Ford , z udziałem Waltera Pidgeona i Maureen O'Hara – zdobywczyni 5 Oscarów
i
- I Wake Up Screaming , z udziałem Betty Grable , Victor Mature , Carole Landis
- I Wanted Wings , z udziałem Raya Millanda , Williama Holdena , Veronica Lake , Briana Donlevy'ego
- W marynarce z Budem Abbottem i Lou Costello
- Inspektor Hornleigh Goes To It , z udziałem Gordona Harkera i Alastaira Sima – ( GB )
- International Lady , z udziałem George'a Brenta i Basila Rathbone
- Żelazna Korona (La corona di ferro) – ( Włochy )
- Zaczęło się od Eve , z udziałem Deanny Durbin i Roberta Cummingsa
J
- Jesse James at Bay , z udziałem Roya Rogersa
K
- Kathleen , z udziałem Shirley Temple
- Keep 'Em Flying , z Budem Abbottem i Lou Costello
- Khazanchi (kasjer) – ( Indie )
- Kipps , reżyseria Carol Reed , z udziałem Michaela Redgrave – ( GB )
L
- Panie na emeryturze , z udziałem Idy Lupino i Louisa Haywarda
- Lady Be Good , z udziałem Eleanor Powell i Roberta Younga
- Lady Eve w reżyserii Prestona Sturgesa z udziałem Barbary Stanwyck i Henry'ego Fonda
- Life Begins dla Andy'ego Hardy'ego z Lewisem Stonem , Mickeyem Rooneyem , Cecilią Parker , Fay Holden
- Życie z Henrym , z udziałem Jackie Coopera .
- The Little Foxes , wyreżyserowany przez Williama Wylera , z udziałem Bette Davis
- Spójrz, kto się śmieje z Edgarem Bergenem , Fibberem McGee i Molly
- Zakup Luizjany , z udziałem Boba Hope
- Love on the Dole , z udziałem Deborah Kerr – ( GB )
m
- Major Barbara , reżyseria Gabriel Pascal , z udziałem Wendy Hiller i Rexa Harrisona – ( GB )
- Sokół maltański , reżyseria John Huston , z udziałem Humphreya Bogarta , Mary Astor , Petera Lorre'a
- Man Hunt , z udziałem Waltera Pidgeona i Joan Bennett
- Man Made Monster , z udziałem Lona Chaneya Jr. i Lionela Atwill
- Manpower , z udziałem Edwarda G. Robinsona , Marlene Dietrich , George'a Rafta
- Poznaj Johna Doe , z udziałem Gary'ego Coopera i Barbary Stanwyck
- Moon Over Miami , z Betty Grable w roli głównej
- Mr. & Mrs. Smith , wyreżyserowany przez Alfreda Hitchcocka , z udziałem Carole Lombard i Roberta Montgomery
- Pan Bug jedzie do miasta
n
- Nigdy nie daj frajerowi równej przerwy , z udziałem WC Fields
- Miła dziewczyna? , z udziałem Deanny Durbin
O
- Ohm Krüger (Wujek Kruger), z udziałem Emila Janningsa – ( Niemcy )
- One Foot in Heaven , z udziałem Fredrica Marcha i Marthy Scott
- One Night in Lisbon , z udziałem Freda MacMurraya i Madeleine Carroll
- Jedna noc w Transylwanii (Egy éjszaka Erdélyben) – ( Węgry )
P
- Penn of Pennsylvania , z udziałem Clifforda Evansa i Deborah Kerr – ( GB )
- Penny Serenade , z udziałem Irene Dunne i Cary Grant
- Piccolo mondo antico (Staroświecki świat), z udziałem Alidy Valli – ( Włochy )
- Pimpernel Smith , reżyseria Leslie Howard z udziałem Leslie Howard – ( GB )
- Miejsce do życia
- Pride of the Bowery , z udziałem East Side Kids
- Księżniczka Iron Fan (Tie shan gong zhu) – ( Chiny )
Q
- Quiet Wedding , reżyseria Anthony Asquith , z udziałem Margaret Lockwood – ( GB )
r
- Rage in Heaven , z udziałem Roberta Montgomery i Ingrid Bergman
- Red River Valley w reżyserii Josepha Kane'a , z udziałem Roya Rogersa
- Niechętny smok z Robertem Benchleyem
- Road to Zanzibar , z Bobem Hope i Bingiem Crosbym w rolach głównych
S
- Święty w Palm Springs , z udziałem George Sanders
- Kiełbasa, który zniknął (Den forsvundne pølsemaker) – ( Norwegia )
- Morski wilk , z udziałem Edwarda G. Robinsona , Idy Lupino , Johna Garfielda
- Sierżant York , reżyseria Howard Hawks , z udziałem Gary'ego Coopera i Waltera Brennana
- Shadow of the Thin Man , z udziałem Williama Powella i Myrny Loy
- Gest Szanghaj z udziałem Gene Tierney
- The Shepherd of the Hills , z udziałem Johna Waynea
- Szeryf z Tombstone z Royem Rogersem
- Błyszczące zwycięstwo , z udziałem Jamesa Stephensona i Geraldine Fitzgerald
- Sikandar (Aleksander Wielki) – ( Indie )
- Six Gun Gold , z udziałem Tima Holta
- Skylark , z udziałem Claudette Colbert i Raya Millanda
- Zaklęty , z udziałem Dereka Farra – ( GB )
- Spooks Run Wild , z udziałem East Side Kids i Bela Lugosi
- Stormy Waters (Remorques), z udziałem Jean Gabin i Michèle Morgan – ( Francja )
- Strawberry Blonde z Jamesem Cagneyem , Olivią de Havilland , Ritą Hayworth
- Podróże Sullivana w reżyserii Prestona Sturgesa , z udziałem Joela McCrea i Veroniki Lake
- Sun Valley Serenade , z udziałem Sonji Henie
- Podejrzenie , wyreżyserowany przez Alfreda Hitchcocka , z udziałem Joan Fontaine i Cary Grant
- Suworow – ( ZSRR )
- Swamp Water , reżyseria Jean Renoir , z udziałem Waltera Brennana i Waltera Huston
T
- Opowieść o Lisie (Le Roman de Renard) – ( Francja )
- Target for Tonight , propagandowy film dokumentalny – ( GB )
- Tajny skarb Tarzana , z udziałem Johnny'ego Weissmullera
- Teresa Venerdì , reżyseria iz udziałem Vittorio De Sica – ( Włochy )
- Że Hamilton Woman (aka Lady Hamilton ), z udziałem Vivien Leigh i Laurence Olivier – ( GB )
- Tamtej nocy w Rio , z udziałem Don Ameche , Alice Faye , Carmen Miranda
- Serce oskarżycielskie , z udziałem Josepha Schildkrauta
- Zginęli w butach z Errolem Flynnem i Olivią de Havilland
- Poznali się w Argentynie , z udziałem Maureen O'Hary i Jamesa Ellisona
- Tobacco Road , z udziałem Gene Tierney
- Tosca , reżyseria Jean Renoir , z udziałem Imperio Argentina i Michela Simona ( Włochy )
- Znowu okazało się ładnie , z udziałem George'a Formby'ego – ( GB )
- Ojciec Tyran (O Pai Tirano) – ( Portugalia )
U
- Kurs U-Bootów na zachód! (U-Boote westwärts) – ( Niemcy )
- Niespodziewany wujek , z udziałem Anne Shirley , Jamesa Craiga , Charlesa Coburna
- Unholy Partners z Edwardem G. Robinsonem i Laraine Day
W
- Week-end w Hawanie , z udziałem Alice Faye , John Payne , Carmen Miranda i Cesar Romero
- Western Union , z udziałem Randolpha Scotta
- When Ladies Meet , z udziałem Joan Crawford , Greer Garson , Roberta Taylora i Herberta Marshalla
- Człowiek-wilk , z udziałem Lona Chaneya, Jr.
- Twarz kobiety , z udziałem Joan Crawford i Melvyna Douglasa
Tak
- Jankes w RAF z Tyrone Power i Betty Grable
- You Belong to Me , z udziałem Barbary Stanwyck i Henry'ego Fonda
- Nigdy się nie wzbogacisz , z udziałem Freda Astaire i Rity Hayworth
Z
Seriale
- Przygody Kapitana Marvela , z udziałem Toma Tylera , w reżyserii Williama Witneya i Johna Englisha
- Dick Tracy vs Crime Inc , z udziałem Ralpha Byrda , w reżyserii Williama Witneya i Johna Englisha
- The Green Hornet , z udziałem Gordona Jonesa
- Holt z Secret Service w reżyserii Jamesa W. Horne
- Żelazny Szpon w reżyserii Jamesa W. Horne
- Dziewczyna z dżungli , z udziałem Frances Gifford , reżyseria William Witney i John English
- King of the Texas Rangers , wyreżyserowany przez Williama Witneya i Johna Englisha
- Jeźdźcy Doliny Śmierci w reżyserii Raya Taylora i Forda Beebe
- Sea Raiders w reżyserii Raya Taylora i Forda Beebe
- Sky Raiders w reżyserii Raya Taylora i Forda Beebe
- Powrót pająka z Warrenem Hullem w reżyserii Jamesa W. Horne
- Orzeł Biały , reżyseria James W. Horne
Seria filmów komediowych
- Buster Keaton ( 1917 – 1944 )
- Laurel i Hardy ( 1921 -1945)
- Nasza banda ( 1922 – 1944 )
- Bracia Marx (1929-1946)
- Trzej maruderzy ( 1933 – 1962 )
Animowana seria filmów krótkometrażowych
- Myszka Miki ( 1928 – 1942 , 1947 – 1953 )
-
Zwariowane melodie ( 1930 – 1969 )
- Błędy Królik (1941- 1964 r )
- Kaczor Daffy ( 1938 – 1968 )
- Wieprzowina ( 1936 – 1946 , 1948 – 1951 )
- Pociąga nosem ( 1939 – 1946 )
- Inki ( 1939 – 1950 )
- Terrytony ( 1930 – 1964 )
- Wesołe melodie ( 1931 – 1969 )
- Zaniedbany ( 1931 -1941)
- Popeye ( 1933 – 1957 )
- Kolorowe rapsodie ( 1934 – 1949 )
- Kaczor Donald ( 1937 – 1956 )
- Walter Lantz Cartunes (znany również jako New Universal Cartoons lub Cartune Comedies) ( 1938 – 1942 )
- Goofy ( 1939 – 1955 )
- Andy Panda ( 1939 – 1949 )
-
Tom i Jerry ( 1940 – 1958 , 1961 – 1967 )
- Przekąska o północy
- Noc przed Bożym Narodzeniem
- Drzewiastych Dzięcioł (1941- z 1949 r , 1951 r - 1972 r )
- Filharmonie Swing (1941- 1945 )
- Fox i Crow (1941- 1950 )
- Superman (1941- +1.943 )
Urodzenia
- 1 stycznia – Eva Ras , serbska aktorka, pisarka i malarka
- 10 stycznia – José Greci , włoska aktorka (zm. 2017)
- 14 stycznia – Faye Dunaway , amerykańska aktorka
- 31 stycznia – Jessica Walter , amerykańska aktorka (zm. 2021)
- 8 lutego – Nick Nolte , amerykański aktor i producent
- 10 lutego – Michael Apted , angielski reżyser, producent i scenarzysta (zm. 2021)
- 4 marca – Adrian Lyne , angielski reżyser i producent
- 14 marca – Wolfgang Petersen , niemiecki reżyser, producent i scenarzysta
- 16 marca – Bernardo Bertolucci , włoski reżyser (zm. 2018)
- 7 kwietnia – Danny Wells , kanadyjski aktor i komik (zm. 2013)
- 14 kwietnia – Julie Christie , angielska aktorka i symbol seksu
- 20 kwietnia – Ryan O'Neal , amerykański aktor
- 26 kwietnia - Claudine Auger , francuska aktorka (zm. 2019)
- 28 kwietnia – Ann-Margret , urodzona w Szwecji amerykańska aktorka, tancerka i piosenkarka
- 13 maja – Senta Berger , austriacka aktorka i producentka
- 18 maja - Miriam Margolyes , brytyjsko-australijska aktorka charakterystyczna
- 19 maja - Tania Mallet , angielska aktorka i modelka (zm. 2019)
- 24 maja – Andrés García , aktor dominikańsko-meksykański
- 2 czerwca
- Stacy Keach , amerykański aktor
- Mahmoud Yassine , aktor egipski (zm. 2020)
- 5 czerwca – Spalding Gray , amerykański aktor i scenarzysta (zm. 2004)
- 10 czerwca – Jürgen Prochnow , niemiecki aktor
- 20 czerwca – Stephen Frears , angielski reżyser filmowy
- 21 czerwca – Joe Flaherty , kanadyjsko-amerykański aktor i komik
- 22 czerwca – Michael Lerner , amerykański aktor
- 25 czerwca – Denys Arcand , kanadyjski reżyser i scenarzysta
- 27 czerwca – Krzysztof Kieślowski , polski reżyser (zm. 1996)
- 26 lipca - Darlene Love , amerykańska aktorka i piosenkarka
- 28 lipca – Peter Cullen , kanadyjski aktor głosowy
- 29 lipca – David Warner , angielski aktor
- 26 września – Martine Beswick , angielska aktorka i modelka
- 6 października – Billy Murray , angielski aktor
- 10 października – Peter Coyote , amerykański aktor
- 19 października – Simon Ward , angielski aktor
- 20 października – Clare Peploe , angielsko-włoska scenarzystka i reżyserka (zm. 2021)
- 23 października – Mel Winkler , amerykański aktor (zmarł 2020)
- 24 października – Frank Aendenboom , belgijski aktor (zm. 2018)
- 25 października – Gordon Tootoosis , aborygeński aktor kanadyjski (zm. 2011)
- 31 października – Sally Kirkland , amerykańska aktorka
- 1 listopada – Robert Foxworth , amerykański aktor
- 18 listopada – David Hemmings , angielski aktor, reżyser i producent (zm. 2003)
- 23 listopada – Franco Nero , włoski aktor
- 25 listopada – Tiit Lilleorg , estoński aktor (zm. 2021)
- 27 listopada – Tom Morga , amerykański kaskader, koordynator kaskaderów i aktor
- 4 grudnia – Leila Säälik , estońska aktorka
- 6 grudnia – Evald Hermaküla , estoński aktor i reżyser (zm. 2000)
- 8 grudnia – Valora Noland , amerykańska aktorka
- 9 grudnia – Beau Bridges , amerykański aktor
Zgony
- 4 stycznia – Henri Bergson , 81 lat, pisarz francuski
- 10 stycznia – Joe Penner , 36 lat, amerykański komik, aktor, The Boys from Syracuse , Millionaire Playboy , The Day the Bookies Wept , Mr. Doodle Kicks Off
- 13 marca – Stuart Walker , 63 lata, amerykański reżyser, White Woman , Great Expectations
- 8 maja – Tore Svennberg , 83 lata, szwedzki aktor, Powóz widmo , Twarz kobiety
- 12 maja – Ruth Stonehouse , 48 lat, amerykańska aktorka, reżyserka, Satynowa kobieta
- 22 maja – Ida Waterman , 89 lat, amerykańska aktorka, Stella Maris , Zaczarowana Chata , Amarilly of Clothes-Line Alley , Esmerelda
- 13 sierpnia – J. Stuart Blackton , 66 lat, brytyjsko-amerykański producent i reżyser filmowy, współzałożyciel Vitagraph Studios , The Glorious Adventure
- 9 października – Helen Morgan , 41 lat, amerykańska aktorka i piosenkarka, You Belong to Me , Oklaski , Show Boat
- 26 października – Victor Schertzinger , 53 lata, amerykański reżyser, Paramount on Parade , Road to Zanzibar
- 2 listopada – Bengt Djurberg , 43 lata, szwedzki aktor, Troll-Elgen
- 21 grudnia – David Howard , 45 lat, amerykański reżyser, Daniel Boone
Debiuty filmowe
- Yvonne De Carlo – Harvard, nadchodzę
- Cyd Charisse – gej Paryżanin
- Eva Gabor – Przymusowe lądowanie
- Ava Gardner – Fantazyjne odpowiedzi
- Jackie Gleason – Granatowy
- Sterling Hayden – Wirginia
- Charlton Heston – Peer Gynt
- Deborah Kerr – Major Barbara
- Bruce Lee – Dziewczyna ze Złotej Bramy
- Norman Lloyd – Zapomniany człowiek
- Agnes Moorehead – Obywatel Kane
- Margaret O'Brien – Babes on Broadway
- Donna Reed – Ucieczka
- Frank Sinatra – Las Vegas Nights
- Marie Windsor – Nieoczekiwany wujek
- Teresa Wright – Małe lisy
Bibliografia
- ^ Informacje finansowe Warner Bros w The William Shaefer Ledger. Patrz dodatek 1, Historical Journal of Film, Radio and Television, (1995) 15:sup1, 1-31 s. 28 DOI: 10.1080/0143968950860451
- ^ a b Eddie Mannix Ledger , Los Angeles: Margaret Herrick Library, Center for Motion Picture Study.
- ^ a b c d e f g „ Mistrzowie wszech czasów wypożyczalni filmów”. Różnorodność . 15 października 1990. s. od M162 do 166.
- ^ „Cały czas kasa dostosowana do inflacji cen biletów” . www.boxofficemojo.com . Zarchiwizowane od oryginału w dniu 2014-06-07.