1938 Igrzyska Imperium Brytyjskiego - 1938 British Empire Games
Miasto gospodarza | Sydney , Nowa Południowa Walia , Australia |
---|---|
Uczestniczące narody | 15 |
Sportowcy biorący udział | 464 |
Wydarzenia | 71 |
Ceremonia otwarcia | 5 lutego |
Ceremonia zamknięcia | 12 lutego |
Oficjalnie otwarte przez | John Loder, 2. baron Wakehurst |
Główne miejsce | Sydney Cricket Ground |
W 1938 Imperium Brytyjskiego Gry był trzeci Imperium Brytyjskiego Gry , wydarzenie, które ewoluowały, aby stać się Commonwealth Games . Odbyły się w Sydney w Australii od 5 do 12 lutego 1938 roku, zbiegając się w czasie z sesqui-setną rocznicą Sydney (150 lat od założenia brytyjskiego osadnictwa w Australii). Wśród nich znalazły się Sydney Cricket Ground (główny stadion), Sydney Sports Ground , North Sydney Olympic Pool i Henson Park . Szacuje się, że w ceremonii otwarcia wzięło udział 40 000 osób. Na terenie Sydney Showground powstała osada mieszkalna konkurentów .
Gwiazdą igrzysk była australijska lekkoatletka Decima Norman , która zdobyła pięć złotych medali w lekkoatletyce. Margaret Dovey , później poślubiona australijskiemu premierowi Goughowi Whitlamowi , zajęła szóste miejsce w biegu klasycznym na 220 jardów.
Z powodu wybuchu II wojny światowej igrzyska odbyły się ponownie dopiero w 1950 roku .
Uczestniczące zespoły
Medale według kraju
* Kraj gospodarza ( Australia )
Ranga | Naród | Złoto | Srebro | Brązowy | Całkowity |
---|---|---|---|---|---|
1 | Australia ( Australia ) * | 25 | 19 | 22 | 66 |
2 | Anglia (ENG) | 15 | 15 | 10 | 40 |
3 | Kanada (KANADA) | 13 | 16 | 15 | 44 |
4 | Republika Południowej Afryki (SAF) | 10 | 10 | 6 | 26 |
5 | Nowa Zelandia (NZL) | 5 | 7 | 13 | 25 |
6 | Walia (WAL) | 2 | 1 | 0 | 3 |
7 | Cejlon (CEJ) | 1 | 0 | 0 | 1 |
8 | Szkocja ( Szkocja ) | 0 | 2 | 3 | 5 |
9 | Gujana Brytyjska (BGU) | 0 | 1 | 0 | 1 |
10 | Rodezja Południowa (SRH) | 0 | 0 | 2 | 2 |
Sumy (10 krajów) | 71 | 71 | 71 | 213 |
Medale według wydarzenia
lekkoatletyka
Boks
Wydarzenie | Złoto | Srebro | Brązowy |
---|---|---|---|
Waga lotna | Johnny Joubert ( SAF ) | Joe Gagnon ( CAN ) | Hugh Cameron ( SCO ) |
Waga kogucia | William Butler ( ENG ) | Hendrik Knoesen ( SAF ) | Jack Dillon ( AUS ) |
Waga piórkowa | Barney Henricus ( CEY ) | James Watson ( SCO ) | Kenneth Moran ( Nowa Zelandia ) |
Lekki | Harry Groves ( ENG ) | Harry Hurst ( CAN ) | William Fulton ( RHO ) |
Waga półśrednia | Bill Smith ( AUS ) | Arthur Heeney ( Nowa Zelandia ) | Andrzej Tsirindonis ( RHO ) |
Waga średnia | Denis Reardon ( WAL ) | Maurice Dennis ( ENG ) | Rex Carey ( CAN ) |
Lekki ciężki | Nick Wolmarans ( SAF ) | Cecil Overell ( AUS ) | Joseph Wilby ( ENG ) |
Waga ciężka | Thomas Osborne ( CAN ) | Claude Sterley ( SAF ) | Leslie Harley ( AUS ) |
Jazda rowerem
Ścieżka
Wydarzenie | Złoto | Srebro | Brązowy | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Okres próbny | Bob Porter ( AUS ) | 1:15.2 | Tasman Johnson ( AUS ) | 1:15.7 | Ernest Mills ( ENG ) | 1:15.9 |
Sprint 1000 jardów | Dunc Grey ( AUS ) | Bob Porter ( AUS ) | George Giles ( Nowa Zelandia ) | |||
10-milowe zadrapanie | William Maxfield ( ENG ) | 24:44,0 | Ray Hicks ( ENG ) | Syd Róża ( SAF ) |
Droga
Wydarzenie | Złoto | Srebro | Brązowy | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Wyścig uliczny | Hennie Binneman ( SAF ) | 2'53:29,6 | John Brown ( Nowa Zelandia ) | NS | Ray Jones ( ENG ) | NS |
Nurkowanie
Imprezy męskie
Wydarzenie | Złoto | Srebro | Brązowy | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Trampolina 3 m | Mistrzowie Ron ( AUS ) | 126,36 | Doug Tomalin ( ENG ) | 124,78 | George Athans ( CAN ) | 117,90 |
Platforma 10 m | Doug Tomalin ( ENG ) | 108,74 | Mistrzowie Ron ( AUS ) | 102,87 | George Athans ( CAN ) | 98,93 |
Imprezy kobiece
Wydarzenie | Złoto | Srebro | Brązowy | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Trampolina 3 m | Irene Donnett ( AUS ) | 91,18 | Lynda Adams ( CAN ) | 88,27 | Marie Sharkey ( MOŻE ) | 81,66 |
Platforma 10 m | Hak Lurline ( AUS ) | 36,47 | Lynda Adams ( CAN ) | 36,39 | Irene Donnett ( AUS ) | 34,57 |
Miski ogrodowe
Wioślarstwo
Wszystkie wydarzenia były tylko dla mężczyzn. Konkurs dwójki podwójnej był konkursem na zaproszenie i początkowo nie przyznawano żadnych medali, ale obecnie są one liczone. Brązowy medal jest wymieniany jako zdobyty przez Nową Zelandię.
Wydarzenie | Złoto | Srebro | Brązowy | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Pojedyncze czaszki | Zioło Tokarz ( AUS ) | 8:24 | Peter Jackson ( ENG ) | Robert Smith ( Nowa Zelandia ) | ||
Podwójne czaszki |
Cecil Pearce i William Bradley ( AUS ) |
7:29,4 |
Oferta Jacka i oferta Dicka ( ENG ) |
Gus Jackson i Robert Smith ( NZL ) |
||
Sternik cztery |
Australia Don Fraser Gordon Freeth Harry Kerr Jack Fisher Stewart Starszy |
7:16,8 |
Nowa Zelandia Albert Hope George Burns John Rigby Ken Boswell Jim Clayton |
+1,25 długości |
Kanada Donald Davis James Temple James MacDonald Kenneth Jaggard Max Winkler |
+0,75 długości |
Ósemki |
Anglia Basil Beazley Desmond Kingsford John Sturrock John Burrough John Turnbull Peter Jackson Rhodes Hambridge J. Tim Turner William Reeve (sternik) |
6:29 |
Australia Joe Gould Alfred Gregory Ted Bromley Frank le Souef Gordon Yewers Richard Paramor W.G. Thomas Bill Dixon Doug Bowden |
+0,75 długości |
Nowa Zelandia Gus Jackson Cyril Stiles Rangi Thompson Howard Benge John Charters Les Pithie Oswald Denison James Gould William Stodart |
+2 długości |
Pływanie
Imprezy męskie
Wydarzenie | Złoto | Srebro | Brązowy | |||
---|---|---|---|---|---|---|
110 m stylem dowolnym | Bob Pirie ( CAN ) | 59,6 | Kołnierz frotte ( SAF ) | 60,8 | William Fleming ( AUS ) | 61,0 |
440 jardów stylu dowolnym | Bob Pirie ( CAN ) | 4:54,6 | Bob Leivers ( ENG ) | 4:55,4 | Robin Biddulph ( Australia ) | 4:55,5 |
1650 m stylem dowolnym | Bob Leivers ( ENG ) | 19:46,4 | Bob Pirie ( CAN ) | 19:59,2 | Norman Wainwright ( ENG ) | 20:17,4 |
110 jardów stylem grzbietowym | Percy Oliver ( AUS ) | 01:07,9 | Gordon Kerr ( CAN ) | 1:09.0 | Micky Taylor ( ENG ) | 1:09,3 |
220 jardów stylem klasycznym | John Davies ( ENG ) | 2:51,9 | Walter Spence ( BGU ) | 3:0,5 | Jimmy Prentice ( CAN ) | 3:00,8 |
Sztafeta 4 × 220 jardów w stylu dowolnym |
Anglia Frederick Dove Mostyn Ffrench-Williams Norman Wainwright Bob Leivers |
9:19.0 |
Kanada George Burleigh Gordon Devlin Robert Hooper Bob Pirie |
9:20,2 |
Australia Robert Wilshire Noel Ryan Robin Biddulph William Fleming |
9:32,9 |
Przekaźnik 3 × 110 jardów składanych |
Anglia Frederick Dove John Davies Micky Taylor |
3:28,2 |
Kanada Gordon Kerr Jimmy Prentice Bob Pirie |
3:30,5 |
Australia Ernest Hobbs Percy Oliver William Fleming |
3:31.8 |
Imprezy kobiece
Wydarzenie | Złoto | Srebro | Brązowy | |||
---|---|---|---|---|---|---|
110 m stylem dowolnym | Evelyn de Lacy ( AUS ) | 1:10.1 | Dorota Zielony ( AUS ) | 1:11.1 | Dorota Lyon ( CAN ) | 1:12.1 |
440 jardów stylu dowolnym | Dorota Zielony ( AUS ) | 5:39,7 | Margaret Jeffery ( ENG ) | 5:40,2 | Mona Leydon ( Nowa Zelandia ) | 5:42,0 |
110 jardów stylem grzbietowym | Pat Norton ( AUS ) | 1:19,5 | Jeanne Grenlandia ( WAL ) | 1:22,5 | Margot Hamilton ( SCO ) | 1:23,2 |
220 jardów stylem klasycznym | Piętro Doris ( ENG ) | 3:06,3 | Carla Gerke ( SAF ) | 3:12,1 | Joan Langdon ( CAN ) | 3:22,2 |
Sztafeta 4 × 110 jardów w stylu dowolnym |
Kanada Noel Oxenbury Dorothy Lyon Mary Baggaley Phyllis Dewar |
4:48,3 |
Australia Dorothy Green Evelyn de Lacy Margaret Rawson Pat Norton |
4:49,0 |
Anglia Edna Hughes Joyce Harrowby Margery Hinton Zilpha Grant |
4:50,1 |
Przekaźnik 3 × 110 jardów składanych |
Anglia Doris Storey Lorna Frampton Margery Hinton |
3:57,7 |
Republika Południowej Afryki Carla Gerke Hazel Holmes Molly Ryde |
4:07,5 |
Australia Evelyn de Lacy Pat Norton Valerie George |
4:10,0 |
Zapasy
Wszystkie wydarzenia były tylko dla mężczyzn.
Wydarzenie | Złoto | Srebro | Brązowy |
---|---|---|---|
Waga kogucia | Ted Purcell ( AUS ) | Vernon Blake ( MOŻE ) | Ray Cazaux ( ENG ) |
Waga piórkowa | Zakup Roya ( AUS ) | Larry Clarke ( CAN ) | Joe Genet ( Nowa Zelandia ) |
Lekki | Dick Garrard ( AUS ) | Vernon Thomas ( Nowa Zelandia ) | Alfred Harding ( SAF ) |
Waga półśrednia | Tom Trevaskis ( AUS ) | Felix Stander ( SAF ) | Jeremiasz Podjurski ( NZL ) |
Waga średnia | Terry Evans ( CAN ) | Peter Sheasby ( SAF ) | Leslie Jeffers ( ENG ) |
Lekki ciężki | Szalik Eddie ( AUS ) | Sidney Greenspan ( SAF ) | Thomas Ward ( SCO ) |
Waga ciężka | Jack Rycerz ( AUS ) | Jim Dryden ( NZL ) | John Whelan ( MOŻE ) |
Zobacz też
- Letnie Igrzyska Olimpijskie 2000 w Sydney, Australia
Bibliografia
Zewnętrzne linki
- "Sydney 1938" . Thecgf.com . Federacja Igrzysk Wspólnoty Narodów.
- „Wyniki i medaliści—1938 Igrzyska Imperium Brytyjskiego” . Thecgf.com . Federacja Igrzysk Wspólnoty Narodów.
Poprzedzony przez Londyn |
Igrzyska Imperium Brytyjskiego Sydney III Igrzyska Imperium Brytyjskiego |
Następca Auckland |