16-ta Chess Olympiad - 16th Chess Olympiad


Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Urzędnik medal z Olimpiady.
Dawid Ben Gurion prezentacji trofeum zwycięskiej drużynie ZSRR

16-ty Chess Olimpiada organizowana przez FIDE i zawierający otwarty turniej drużyn, a także kilka innych wydarzeń mających na celu promować grę w szachy , odbyła się w dniach 2 listopada i 25 listopada 1964 roku w Tel Aviv , Izrael .

Radziecki zespół z 6 GM , prowadzony przez mistrza świata Petrosian, spełnił oczekiwań i zdobył swoje siódme kolejne złote medale, a Jugosławia i RFN biorąc srebro i brąz, odpowiednio.

wyniki

Czynności wstępne

W sumie 50 zespołów udział w konkursie i zostały podzielone na siedem grup wstępnych siedmiu lub ośmiu drużyn każda. Górny dwa z każdej grupy awansowały do końcowego A, zespoły umieszczone 3rd-4 do końcowego B nie. 5-6 do końcowego C, a resztę do końcowego D. Wszystkie grupy wstępne i Finał występujący zawodów round-robin . Wstępne wyniki były następujące:

  • Grupa 1: 1. ZSRR, 2. Hiszpania, 3. Filipiny, 4. Chile 5. Szwajcaria, 6. Wenezuela, 7. RPA.
  • Grupa 2: 1. Jugosławia, 2. Holandia, 3. Mongolia, 4. Austria 5. Meksyk, Indie 6., 7. Boliwia.
  • Grupa 3: 1. Węgry, 2. Izrael 3. Szwecja, 4. Szkocja 5. Francja 6. Irlandia, 7. Luksemburg.
  • Grupa 4: 1. Stany Zjednoczone, 2. Polska, 3. Anglia, 4. Norwegia 5. Turcja, 6. Iran, 7. Portugalia.
  • Grupa 5: 1. Rumunia, 2. Czechosłowacja, 3. Kuba 4. Paragwaj, 5.Colombia 6. Puerto Rico, 7. Australia.
  • Grupa 6: 1. Argentyna 2. Kanada, 3. NRD, 4. Ekwador, 5. Monako, 6. Polska 7. Urugwaj.
  • Grupa 7: 1. Bułgaria 2. Niemcy Zachodnie, 3. Dania, 4. Peru, 5. Finlandia, Grecja 6., 7. Dominikana, 8. Cypr.

Z Australia debiutuje, była to pierwsza Olimpiada gdzie były reprezentowane wszystkie sześć kontynentów.

Finał

finał A
# Kraj Gracze Zwrotnica MP Head-
w łeb
1  związek Radziecki Petrosian , Botwinnik , Smyslov , Keres , Stein , Spasski 36½
2  Jugosławia Gligoric , Ivkov , Matanović , Parma , Udovčić , Matulović 32
3  Zachodnie Niemcy Unzicker , Darga , Schmid , Pfleger , Mohrlok , Białas 30½
4  Węgry Portisch , Szabó , Bilek , Lengyel , Forintos , Flesch 30
5  Czechosłowacja Pachman , Filip , Hort , Kaválek , Jansa , Blatný 28½
6  Stany Zjednoczone Reshevsky , Benko , Saidy , Bisguier , Byrne , Addison 27½
7  Bułgaria Padevsky , Tringov , Bobotsov , Popov , Milev , Spiridonov 27 13 3
8  Rumunia Ghiţescu , Gheorghiu , Ciocâltea , Radovici , Mititelu , Botez 27 13 1
9  Argentyna Eliskases , García , Schweber , Wexler , Cruz 26
10  Polska Doda , Bednarski , Śliwa , Filipowicz , Balcerowski , Schmidt 24
11  Holandia Kuijpers , Bouwmeester , Langeweg , Zuidema , Prins 21
12  Kanada Yanofsky , Anderson , Vranesic , Macskasy , Suttles , Witt 19
13  Hiszpania Pomar , Medina García , Saborido , Menvielle Lacourrelle , Mora , Pérez Gonsalves 17½ 5
14  Izrael Porath , Kraidman , Domnitz , Aloni , Guthi , Stępak 17½ 3

indywidualne medale

Na drugim końcu spektrum, Milton Ioannidis Cypru stracił wszystkie swoje 4 gry, co daje mu łączną punktację podczas olimpiad od 0/24 = 0,0%.

Referencje