XIII Olimpiada Szachowa - 13th Chess Olympiad
13. Olimpiady Szachowej , zorganizowany przez FIDE i zawierający otwarty turniej drużyn, a także kilka innych wydarzeń mających na celu promować grę w szachy , odbyła się w dniach 30 września i 23 października 1958 roku w Monachium , RFN .
Radziecki zespół z 6 GM , prowadzony przez mistrza świata Botwinnika, spełnił oczekiwania i zdobył czwarte z rzędu złote medale, a Jugosławia i Argentyna zdobyły odpowiednio srebro i brąz. Gospodarze z RFN zajęli 7. miejsce, tuż za rywalami z NRD. Dwa sąsiednie narody miały remis w punktach meczowych i meczowych, ale Niemcy ze Wschodu wygrali mecz między nimi.
Wyniki
Czynności wstępne
W sumie do konkursu zgłosiło się 36 drużyn, które zostały podzielone na cztery wstępne grupy po dziewięć drużyn każda. Pierwsza trójka z każdej grupy awansowała do finału A, zespoły zajęły miejsca 4-6 do finału B, a nie. 7–9 do finału C. Wszystkie grupy i finały były rozgrywane w systemie każdy z każdym .
Grupę 1 zwyciężyli sowieccy gospodarze, znacznie wyprzedzając Bułgarię i Austrię. Holandia, Dania i Francja zajęły miejsca 4-6, podczas gdy Włochy, Portoryko i Irlandia znalazły się na dole grupy.
Hiszpania sprawiła małą niespodziankę, zajmując pierwsze miejsce w grupie 2, przed wskrzeszoną drużyną USA i gospodarzem. Finlandia, Islandia i Izrael stanowiły środkową część grupy, podczas gdy Norwegia, RPA i Iran musiały zadowolić się dnem.
Grupę 3 wygrała Argentyna, wyprzedzając NRD i Anglię. Tradycyjna potęga szachowa Węgry musiały niespodziewanie zadowolić się finałem B, razem z Polską i Kolumbią. Tymczasem Filipiny, Szkocja i Liban znalazły się na dole grupy.
Czechosłowacja zajęła czwarte miejsce, wyprzedzając Jugosławię i Szwajcarię. Kanadę, Szwecję i Belgię stanowiły środkową część grupy, a Portugalię, Tunezję i Grecję uzupełniły.
- Grupa 1 :
Finał | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | + | - | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
"ZA" | związek Radziecki | - | 3½ | 2½ | 2½ | 3 | 4 | 4 | 3½ | 4 | 8 | 0 | 0 | 27 | |
"ZA" | Bułgaria | ½ | - | 3 | 1½ | 2 | 4 | 3½ | 3½ | 3½ | 5 | 2 | 1 | 21½ | |
"ZA" | Austria | 1½ | 1 | - | 2 | 2½ | 2½ | 4 | 3½ | 4 | 5 | 2 | 1 | 21 | |
"B" | Holandia | 1½ | 2½ | 2 | - | 1½ | 3 | 3 | 3 | 4 | 5 | 2 | 1 | 20½ | |
"B" | Dania | 1 | 2 | 1½ | 2½ | - | 1½ | 1½ | 2½ | 4 | 3 | 4 | 1 | 16½ | |
"B" | Francja | 0 | 0 | 1½ | 1 | 2½ | - | 2 | 3½ | 4 | 3 | 4 | 1 | 14½ | |
"DO" | Włochy | 0 | ½ | 0 | 1 | 2½ | 2 | - | 3½ | 1½ | 2 | 5 | 1 | 11 | |
"DO" | Portoryko | ½ | ½ | ½ | 1 | 1½ | ½ | ½ | - | 3 | 1 | 7 | 0 | 8 | |
"DO" | Irlandia | 0 | ½ | 0 | 0 | 0 | 0 | 2½ | 1 | - | 1 | 7 | 0 | 4 |
- Grupa 2 :
Finał | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | + | - | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
"ZA" | Hiszpania | - | 2 | 2½ | 3 | 2½ | 3 | 3½ | 3½ | 3½ | 7 | 0 | 1 | 23½ | |
"ZA" | Stany Zjednoczone | 2 | - | 1½ | 3½ | 3 | 3 | 3 | 3½ | 3½ | 6 | 1 | 1 | 23 | |
"ZA" | Zachodnie Niemcy | 1½ | 2½ | - | 2 | 3 | 1½ | 4 | 4 | 3½ | 5 | 2 | 1 | 22 | |
"B" | Finlandia | 1 | ½ | 2 | - | 2 | 3 | 2½ | 1½ | 3 | 3 | 3 | 2 | 15½ | |
"B" | Islandia | 1½ | 1 | 1 | 2 | - | 2½ | 2 | 2 | 3½ | 2 | 3 | 3 | 15½ | |
"B" | Izrael | 1 | 1 | 2½ | 1 | 1½ | - | 2 | 3 | 3 | 3 | 4 | 1 | 15 | |
"DO" | Norwegia | ½ | 1 | 0 | 1½ | 2 | 2 | - | 2½ | 2 | 1 | 4 | 3 | 11½ | |
"DO" | Afryka Południowa | ½ | ½ | 0 | 2½ | 2 | 1 | 1½ | - | 2½ | 5 | 2 | 1 | 10½ | |
"DO" | Iran | ½ | ½ | ½ | 1 | ½ | 1 | 2 | 1½ | - | 0 | 7 | 1 | 7½ |
- Grupa 3 :
Finał | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | + | - | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
"ZA" | Argentyna | - | 2½ | 1½ | 2½ | 2 | 3 | 3½ | 4 | 4 | 6 | 1 | 1 | 23 | |
"ZA" | wschodnie Niemcy | 1½ | - | 3 | 2 | 2½ | 3 | 2½ | 2½ | 4 | 6 | 1 | 1 | 21 | |
"ZA" | Anglia | 2½ | 1 | - | 1½ | 3 | 2 | 3 | 3 | 4 | 5 | 2 | 1 | 20 | |
"B" | Węgry | 1½ | 2 | 2½ | - | 2½ | 1 | 3½ | 3½ | 3 | 5 | 2 | 1 | 19½ | |
"B" | Polska | 2 | 1½ | 1 | 1½ | - | 2 | 3½ | 3½ | 4 | 3 | 3 | 2 | 19 | |
"B" | Kolumbia | 1 | 1 | 2 | 3 | 2 | - | 1½ | 2½ | 3½ | 3 | 3 | 2 | 16½ | |
"DO" | Filipiny | ½ | 1½ | 1 | ½ | ½ | 2½ | - | 2 | 4 | 2 | 5 | 1 | 12½ | |
"DO" | Szkocja | 0 | 1½ | 1 | ½ | ½ | 1½ | 2 | - | 3 | 1 | 6 | 1 | 10 | |
"DO" | Liban | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | ½ | 0 | 1 | - | 0 | 8 | 0 | 2½ |
- Grupa 4 :
Finał | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | + | - | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
"ZA" | Czechosłowacja | - | 2 | 3 | 2 | 2½ | 4 | 3½ | 4 | 4 | 6 | 0 | 2 | 25 | |
"ZA" | Jugosławia | 2 | - | 2 | 4 | 2½ | 2½ | 3½ | 4 | 3½ | 6 | 0 | 2 | 24 | |
"ZA" | Szwajcaria | 1 | 2 | - | 1½ | 2½ | 4 | 3½ | 4 | 1½ | 4 | 3 | 1 | 20 | |
"B" | Kanada | 2 | 0 | 2½ | - | 2½ | 3 | 2 | 3½ | 3½ | 5 | 1 | 2 | 19 | |
"B" | Szwecja | 1½ | 1½ | 1½ | 1½ | - | 3½ | 4 | 2 | 3 | 3 | 4 | 1 | 18½ | |
"B" | Belgia | 0 | 1½ | 0 | 1 | ½ | - | 2½ | 2½ | 2½ | 3 | 5 | 0 | 10½ | |
"DO" | Portugalia | ½ | ½ | ½ | 2 | 0 | 1½ | - | 2 | 3 | 1 | 5 | 2 | 10 | |
"DO" | Tunezja | 0 | 0 | 0 | ½ | 2 | 1½ | 2 | - | 3½ | 1 | 5 | 2 | 9½ | |
"DO" | Grecja | 0 | ½ | 2½ | ½ | 1 | 1½ | 1 | ½ | - | 1 | 7 | 0 | 7½ |
Finał
Finał A # Kraj Gracze Zwrotnica poseł HTH 1 związek Radziecki Botwinnik , Smysłow , Keres , Bronstein , Tal , Petrosian 34½ 2 Jugosławia Gligorić , Matanović , Ivkov , Trifunović , Đurašević , Fuderer 29 3 Argentyna Pilnik , Panno , Eliskases , Redolfi , Sanguineti , Emma 25½ 4 Stany Zjednoczone Reshevsky , Lombardia , Bisguier , Evans , Rossolimo 24 5 Czechosłowacja Pachman , Filip , Fichtl , Kozma , Rejfíř , Šefc 22 12 6 wschodnie Niemcy Uhlmann , Malich , Dittmann , Bertholdt , Fuchs , Pietzsch 22 11 3½ 7 Zachodnie Niemcy Unzicker , Tröger , Schmid , Darga , Pfeiffer , Lehmann 22 11 ½ 8 Szwajcaria Kupper , Blau , Keller , Walther , Nievergelt , Bhend 19 9 Hiszpania Pomar , Pérez , Torán Albero , Farre , Albareda , Lladó Lumbera 17½ 10 Bułgaria Neikirch , Bobotsov , Minev , Milev , Tringov , Padevsky 17 11 Anglia Alexander , Penrose , Golombek , Clarke , Wade 16 12 Austria Dückstein , Prameshuber , Stöckl , Beni , Lokvenc 15½
Finał B # Kraj Gracze Zwrotnica poseł 13 Węgry Szabó , Barcza , Portisch , Bilek , Honfi , Forintos 31 14 Holandia Euwe , Donner , Prins , van den Berg , Kramer , Roessel 28 15 Kanada Yanofsky , Anderson , Vaitonis , Füster , Joyner , Siemms 24½ 17 16 Kolumbia Cuéllar , Sánchez , de Greiff , Martín 24½ 13 17 Izrael Porat , Czerniak , Aloni , Smiltiner , Pilshchik , Kraidman 23½ 18 Dania Larsen , Andersen , Enevoldsen J. , Pedersen , Ravn , Enevoldsen H. 23 19 Polska Śliwa , Tarnowski , Szukszta , Witkowski , Kostro , Brzózka 22½ 20 Szwecja Ståhlberg , Johansson , Sterner , Nilsson , Arnlind , Hörberg 21 21 Finlandia Ojanen , książki , Rantanen , Fred , Koskinen , Hallström 19 22 Islandia Jóhannsson , Pálmason , Thorbergsson , Jónsson , Guðmundsson , Kristjánsson 18 23 Francja Raizman , Boutteville , Bergraser , Lemoine , Catozzi , Noradounguian 15 24 Belgia Dunkelblum , Franck , Van Schoor , Van den Broeck , Beyen , Weltjens 13½
Finał C # Kraj Gracze Zwrotnica poseł HTH 25 Norwegia Rojahn , Vestøl , Ofstad , Bøckman , Lindblom , Halvorsen 30 26 Filipiny Cardoso , Campomanes , Borja , Aldecoa 29½ 27 Afryka Południowa Heidenfeld , Dreyer , Kirby , Grivainis , Isaacson , Stern 28 28 Włochy Primavera , Romani , Norcia , Palmiotto , Laco , Contedini 26½ 29 Szkocja Fairhurst , Aitken , Macleod , Perkins , Beckingham E., Thomson 25½ 30 Grecja Syngellakis , Aggos , Panagopoulos , Sakellaropoulos , Anastasopoulos , Zografakis 25 31 Portugalia Durão , Oliveira , Ribeiro , Gonçalves , Pereira , Cardoso 23 32 Iran Safvat , Mashian , Pakdaman , Lotfy , Navabi , Assar 20 33 Portoryko Cintrón , Benítez , Reissmann , Llavandero , Azúar , Vissepó 14½ 4 2½ 34 Irlandia Walsh , Reilly , Canton B., Loughrey , Russell A., Reid 14½ 4 1½ 35 Tunezja Lagha , Harrouchi , Kchouk , Ennigrou , Mohsen 14 36 Liban Chalabi , Gabriel , Tarazi , Allam , Succar 13½
Finał A
Nr | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | + | - | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | związek Radziecki | - | 2 | 2 | 2 | 3½ | 4 | 2½ | 3½ | 3½ | 3½ | 4 | 4 | 8 | 0 | 3 | 34½ | |
2 | Jugosławia | 2 | - | 2½ | 2½ | 3 | 3½ | 2½ | 3½ | 2½ | 2½ | 2½ | 2 | 9 | 0 | 2 | 29 | |
3 | Argentyna | 2 | 1½ | - | 2 | 2 | 3 | 3 | 2½ | 3 | 2 | 2½ | 2 | 5 | 1 | 5 | 25½ | |
4 | Stany Zjednoczone | 2 | 1½ | 2 | - | 2 | 2 | 2½ | 2½ | 2½ | 2 | 3 | 2 | 4 | 1 | 6 | 24 | |
5 | Czechosłowacja | ½ | 1 | 2 | 2 | - | 2½ | 1½ | 3 | 2 | 2½ | 3 | 2 | 4 | 3 | 4 | 22 | |
6 | wschodnie Niemcy | 0 | ½ | 1 | 2 | 1½ | - | 3½ | 2½ | 1½ | 3 | 2½ | 4 | 5 | 5 | 1 | 22 | |
7 | Zachodnie Niemcy | 1½ | 1½ | 1 | 1½ | 2½ | ½ | - | 3 | 3½ | 2 | 2½ | 2½ | 5 | 5 | 1 | 22 | |
8 | Szwajcaria | ½ | ½ | 1½ | 1½ | 1 | 1½ | 1 | - | 3 | 2½ | 2½ | 3½ | 4 | 7 | 0 | 19 | |
9 | Hiszpania | ½ | 1½ | 1 | 1½ | 2 | 2½ | ½ | 1 | - | 2 | 2½ | 2½ | 3 | 6 | 2 | 17½ | |
10 | Bułgaria | ½ | 1½ | 2 | 2 | 1½ | 1 | 2 | 1½ | 2 | - | 1½ | 1½ | 0 | 7 | 4 | 17 | |
11 | Anglia | 0 | 1½ | 1½ | 1 | 1 | 1½ | 1½ | 1½ | 1½ | 2½ | - | 2½ | 2 | 9 | 0 | 16 | |
12 | Austria | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 | 1½ | ½ | 1½ | 2½ | 1½ | - | 1 | 6 | 4 | 15½ |
Finał B
Nr | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | + | - | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13 | Węgry | - | 3½ | 1½ | 2 | 2 | 3 | 3½ | 2½ | 2½ | 2½ | 4 | 4 | 8 | 1 | 2 | 31 | |
14 | Holandia | ½ | - | 3½ | 2½ | 2½ | 2½ | 3 | 2 | 3 | 3 | 2½ | 3½ | 9 | 1 | 1 | 28½ | |
15 | Kanada | 2½ | ½ | - | 1 | 2 | 2½ | 2½ | 2½ | 2½ | 2½ | 3½ | 2½ | 8 | 2 | 1 | 24½ | |
16 | Kolumbia | 2 | 1½ | 3 | - | 3 | 1 | 2 | 1½ | 2 | 3½ | 2½ | 2½ | 5 | 3 | 3 | 24½ | |
17 | Izrael | 2 | 1½ | 2 | 1 | - | 3½ | 1½ | 1½ | 2½ | 2½ | 2½ | 3 | 5 | 4 | 2 | 23½ | |
18 | Dania | 1 | 1½ | 1½ | 3 | ½ | - | 1½ | 2 | 4 | 2½ | 2 | 3½ | 4 | 5 | 2 | 23 | |
19 | Polska | ½ | 1 | 1½ | 2 | 2½ | 2½ | - | 3 | 1½ | 2 | 3 | 3 | 5 | 4 | 2 | 22½ | |
20 | Szwecja | 1½ | 2 | 1½ | 2½ | 2½ | 2 | 1 | - | 2½ | 2 | 1½ | 2 | 3 | 4 | 4 | 21 | |
21 | Finlandia | 1½ | 1 | 1½ | 2 | 1½ | 0 | 2½ | 1½ | - | 3 | 2 | 2½ | 3 | 6 | 2 | 19 | |
22 | Islandia | 1½ | 1 | 1½ | ½ | 1½ | 1½ | 2 | 2 | 1 | - | 3 | 2½ | 2 | 7 | 2 | 18 | |
23 | Francja | 0 | 1½ | ½ | 1½ | 1½ | 2 | 1 | 2½ | 2 | 1 | - | 1½ | 1 | 8 | 2 | 15 | |
24 | Belgia | 0 | ½ | 1½ | 1½ | 1 | ½ | 1 | 2 | 1½ | 1½ | 2½ | - | 1 | 9 | 1 | 13½ |
Finał C
Nr | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | + | - | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25 | Norwegia | - | 1½ | 2 | 3 | 3 | 3 | 2½ | 2 | 3 | 2½ | 4 | 3½ | 8 | 1 | 2 | 30 | |
26 | Filipiny | 2½ | - | 2 | 2 | 3 | 2 | 3 | 2 | 4 | 3½ | 3 | 2½ | 7 | 0 | 4 | 29½ | |
27 | Afryka Południowa | 2 | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 3 | 2½ | 2½ | 4 | 3½ | 2½ | 6 | 0 | 5 | 28 | |
28 | Włochy | 1 | 2 | 2 | - | 2½ | 1½ | 1½ | 3 | 3 | 2½ | 4 | 3½ | 6 | 3 | 2 | 26½ | |
29 | Szkocja | 1 | 1 | 2 | 1½ | - | 2 | 2½ | 2½ | 3½ | 4 | 2 | 3½ | 5 | 3 | 3 | 25½ | |
30 | Grecja | 1 | 2 | 2 | 2½ | 2 | - | 2½ | 2½ | 2½ | 2 | 3 | 3 | 6 | 1 | 4 | 25 | |
31 | Portugalia | 1½ | 1 | 1 | 2½ | 1½ | 1½ | - | 2½ | 2 | 2½ | 3½ | 3½ | 5 | 5 | 1 | 23 | |
32 | Iran | 2 | 2 | 1½ | 1 | 1½ | 1½ | 1½ | - | 3 | 1 | 3 | 2 | 2 | 6 | 3 | 20 | |
33 | Portoryko | 1 | 0 | 1½ | 1 | ½ | 1½ | 2 | 1 | - | 2½ | 1½ | 2 | 1 | 8 | 2 | 14½ | |
34 | Irlandia | 1½ | ½ | 0 | 1½ | 0 | 2 | 1½ | 3 | 1½ | - | 1 | 2 | 1 | 8 | 2 | 14½ | |
35 | Tunezja | 0 | 1 | ½ | 0 | 2 | 1 | ½ | 1 | 2½ | 3 | - | 2½ | 3 | 7 | 1 | 14 | |
36 | Liban | ½ | 1½ | 1½ | ½ | ½ | 1 | ½ | 2 | 2 | 2 | 1½ | - | 0 | 8 | 3 | 13½ |
Medale indywidualne
- Tablica 1: Svetozar Gligorić 12/15 = 80,0%
- Tablica 2: Frank Anderson 10½ / 13 = 80,8%
- Tablica 3: Paul Keres 9½ / 12 = 79,2%
- Tablica 4: David Bronstein 9½ / 12 = 79,2%
- 1 rezerwa: Michaił Tal 13½ / 15 = 90,0%
- 2. rezerwa: Tigran Petrosian i Győző Forintos 10½ / 13 = 80,8%
Bibliografia
- XIII Olimpiada Szachowa: Monachium 1958 OlimpBase