11. Olimpiada Szachowa - 11th Chess Olympiad
11. Olimpiady Szachowej , organizowany przez FIDE i zawierający otwarty turniej drużyn, a także kilka innych wydarzeń mających na celu promować grę w szachy , odbyła się w dniach 4 września i 25 września 1954 roku w Amsterdamie , Holandia .
Zgłosiło się 30 drużyn, ale tylko 26 wzięło udział. Najbardziej znaczącymi nieobecnymi były Stany Zjednoczone, których nie było stać na pokrycie kosztów podróży z powodu trudności finansowych w USCF .
Drużyna sowiecka po raz kolejny wygrała tę imprezę, a następnie Argentyna i Jugosławia. Jednak w przeciwieństwie do poprzedniej olimpiady całkowicie zdominowali tę i zmiażdżyli wszystkich przeciwników, wygrywając w finale zdumiewającym siedmioma punktami. Niesamowity wynik Keresa wynoszący 96,4% był rekordem wszech czasów; zremisował swój pierwszy mecz (przeciwko Nilssonowi ze Szwecji) i wygrał resztę.
Wyniki
Czynności wstępne
Do rywalizacji przystąpiło 26 drużyn, które zostały podzielone na cztery grupy wstępne po sześć lub siedem drużyn. Trzy najlepsze z każdej grupy awansowały do Finału A, a pozostałe do Finału B. Wszystkie grupy i finały były rozgrywane jako turnieje round-robin .
Grupę 1 wygrał Związek Radziecki, znacznie wyprzedzając gospodarzy z Holandii i Islandię. Austria, Finlandia i Grecja zakończyły w dolnej połowie.
Argentyna zajęła pierwsze miejsce w grupie 2, przed Bułgarią i Czechosłowacją. Reszta grupy to Kanada, Włochy i Irlandia.
Grupę 3 wygrał Izrael, wyprzedzając Jugosławię i Szwecję. Dania, Norwegia, Francja i Saar musiały zadowolić się miejscem w finale pocieszenia.
W grupie czwartej znalazły się Węgry, wyprzedzając RFN i Anglię. Do grupy dołączyły Szwajcaria, Kolumbia, Belgia i Luksemburg.
Grupa 1
Finał | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
"ZA" | związek Radziecki | - | 2 | 3½ | 3 | 4 | 4 | 4 | 0 | 1 | 16½ | |
"ZA" | Holandia | 2 | - | 2½ | 3 | 3 | 2½ | 4 | 0 | 1 | 13 | |
"ZA" | Islandia | ½ | 1½ | - | 3 | 3½ | 2½ | 3 | 2 | 0 | 11 | |
"B" | Austria | 1 | 1 | 1 | - | 3 | 3½ | 2 | 3 | 0 | 9½ | |
"B" | Finlandia | 0 | 1 | ½ | 1 | - | 3 | 1 | 4 | 0 | 5½ | |
"B" | Grecja | 0 | 1½ | 1½ | ½ | 1 | - | 0 | 5 | 0 | 4½ |
Grupa 2
Finał | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
"ZA" | Argentyna | - | 2 | 2 | 3 | 3 | 4 | 3 | 0 | 2 | 14 | |
"ZA" | Bułgaria | 2 | - | 2 | 2½ | 3½ | 3½ | 3 | 0 | 2 | 13½ | |
"ZA" | Czechosłowacja | 2 | 2 | - | 2½ | 3 | 4 | 3 | 0 | 2 | 13½ | |
"B" | Kanada | 1 | 1½ | 1½ | - | 2½ | 3½ | 2 | 3 | 0 | 10 | |
"B" | Włochy | 1 | ½ | 1 | 1½ | - | 3½ | 1 | 4 | 0 | 7½ | |
"B" | Irlandia | 0 | ½ | 0 | ½ | ½ | - | 0 | 5 | 0 | 1½ |
Grupa 3
Finał | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
"ZA" | Izrael | - | 1½ | 3 | 2½ | 3 | 3 | 3 | 5 | 1 | 0 | 16 | |
"ZA" | Jugosławia | 2½ | - | 2 | 3 | 2½ | 2½ | 1½ | 4 | 1 | 1 | 14 | |
"ZA" | Szwecja | 1 | 2 | - | 2 | 2½ | 2½ | 4 | 3 | 1 | 2 | 14 | |
"B" | Dania | 1½ | 1 | 2 | - | 1½ | 3½ | 2 | 1 | 3 | 2 | 11½ | |
"B" | Norwegia | 1 | 1½ | 1½ | 2½ | - | 2 | 2½ | 2 | 3 | 1 | 11 | |
"B" | Francja | 1 | 1½ | 1½ | ½ | 2 | - | 3 | 1 | 4 | 1 | 9½ | |
"B" | Saara | 1 | 2½ | 0 | 2 | 1½ | 1 | - | 1 | 4 | 1 | 8 |
Grupa 4
Finał | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
"ZA" | Węgry | - | 2½ | 1½ | 3 | 4 | 3 | 4 | 5 | 1 | 0 | 18 | |
"ZA" | Zachodnie Niemcy | 1½ | - | 2½ | 3 | 2 | 3½ | 4 | 4 | 1 | 1 | 16½ | |
"ZA" | Anglia | 2½ | 1½ | - | 2½ | 1½ | 1½ | 4 | 3 | 3 | 0 | 13½ | |
"B" | Szwajcaria | 1 | 1 | 1½ | - | 2½ | 3½ | 4 | 3 | 3 | 0 | 13½ | |
"B" | Kolumbia | 0 | 2 | 2½ | 1½ | - | 2½ | 4 | 3 | 2 | 1 | 12½ | |
"B" | Belgia | 1 | ½ | 2½ | ½ | 1½ | - | 3 | 2 | 4 | 0 | 9 | |
"B" | Luksemburg | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | - | 0 | 6 | 0 | 1 |
Finał
Finał A # Kraj Gracze Zwrotnica poseł 1 związek Radziecki Botwinnik , Smysłow , Bronstein , Keres , Geller , Kotov 34 2 Argentyna Najdorf , J. Bolbochán , Panno , Guimard , Rossetto , Pilnik 27 3 Jugosławia Pirc , Gligorić , Trifunović , Rabar , Fuderer , Matanović 26½ 4 Czechosłowacja Pachman , Filip , Zíta , Šajtar , Fichtl , Ujtelky 24½ 5 Zachodnie Niemcy Unzicker , Schmid , Pfeiffer , Rellstab , Darga , Joppen 23½ 6 Węgry Szabó , Kluger , Barcza , Sándor , Gereben 23 7 Izrael Porath , Czerniak , Oren , Aloni , Kniazer 22 8 Holandia Euwe , Donner , Cortlever , Prins , Kramer , Van Scheltinga 21 9 Anglia Alexander , Penrose , Golombek , Wade , Barden , Clarke 17 7 10 Bułgaria Minev , Neikirch , Milev , Tsvetkov , Bobotsov , Bobekov 17 6 11 Szwecja Ståhlberg , Lundin , Stoltz , Hörberg , Nilsson , Goode 15 12 Islandia Friðrik Ólafsson , Guðmundur Guðmundsson , Guðmundur Pálmason ,
Guðmundur Ágústsson , Ingi Randver Jóhannsson , Guðmundur Arnlaugsson13½
Finał A
Miejsce | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | związek Radziecki | - | 3½ | 2½ | 2½ | 3 | 3 | 2 | 3½ | 3½ | 3 | 3½ | 4 | 10 | 0 | 1 | 34 | |
2 | Argentyna | ½ | - | 1½ | 3 | 2½ | 2 | 3 | 2½ | 3 | 2½ | 3 | 3½ | 8 | 2 | 1 | 27 | |
3 | Jugosławia | 1½ | 2½ | - | 2 | 2½ | 1½ | 3 | 3 | 3½ | 2 | 2½ | 2½ | 7 | 2 | 2 | 26½ | |
4 | Czechosłowacja | 1½ | 1 | 2 | - | 3 | 2 | 1½ | 2 | 3 | 2½ | 3½ | 2½ | 5 | 3 | 3 | 24½ | |
5 | Zachodnie Niemcy | 1 | 1½ | 1½ | 1 | - | 2 | 2½ | ½ | 2½ | 4 | 4 | 3 | 5 | 5 | 1 | 23½ | |
6 | Węgry | 1 | 2 | 2½ | 2 | 2 | - | 1 | 3 | 2 | 2 | 2 | 3½ | 3 | 2 | 6 | 23 | |
7 | Izrael | 2 | 1 | 1 | 2½ | 1½ | 3 | - | 3 | ½ | 3 | 2 | 2½ | 5 | 4 | 2 | 22 | |
8 | Holandia | ½ | 1½ | 1 | 2 | 3½ | 1 | 1 | - | 3 | 2½ | 3 | 2 | 4 | 5 | 2 | 21 | |
9 | Anglia | ½ | 1 | ½ | 1 | 1½ | 2 | 3½ | 1 | - | 2½ | 1 | 2½ | 3 | 7 | 1 | 17 | |
10 | Bułgaria | 1 | 1½ | 2 | 1½ | 0 | 2 | 1 | 1½ | 1½ | - | 2½ | 2½ | 2 | 7 | 2 | 17 | |
11 | Szwecja | ½ | 1 | 1½ | ½ | 0 | 2 | 2 | 1 | 3 | 1½ | - | 2 | 1 | 7 | 3 | 15 | |
12 | Islandia | 0 | ½ | 1½ | 1½ | 1 | ½ | 1½ | 2 | 1½ | 1½ | 2 | - | 0 | 9 | 2 | 13½ |
Finał B
Miejsce | Kraj | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13 | Szwajcaria | - | 3 | 3 | 2 | 3 | 3½ | 2½ | 2½ | 3 | 2½ | 4 | 1 | 3½ | 3½ | 11 | 1 | 1 | 37 | |
14 | Kanada | 1 | - | 3 | 2 | 3 | 3½ | 2 | 2½ | 3½ | 3 | 3½ | 2 | 3 | 4 | 9 | 1 | 3 | 36 | |
15 | Austria | 1 | 1 | - | 3 | 3 | 3 | 2 | 3 | 2½ | 3 | 3 | 3½ | 4 | 4 | 10 | 2 | 1 | 36 | |
16 | Dania | 2 | 2 | 1 | - | 2 | 1½ | 3 | 3½ | 3 | 2 | 3½ | 3½ | 4 | 3½ | 7 | 2 | 4 | 34½ | |
17 | Włochy | 1 | 1 | 1 | 2 | - | 2 | 3 | 1½ | 1 | 2 | 3½ | 3½ | 4 | 3 | 5 | 5 | 3 | 28½ | |
18 | Kolumbia | ½ | ½ | 1 | 2½ | 2 | - | 2 | 2½ | 1 | 3½ | 3 | 2½ | 2½ | 4 | 7 | 4 | 2 | 27½ | |
19 | Belgia | 1½ | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | - | 1½ | 3 | 2½ | 2 | 2 | 2½ | 4 | 4 | 4 | 5 | 27 | |
20 | Finlandia | 1½ | 1½ | 1 | ½ | 2½ | 1½ | 2½ | - | 2½ | 2 | 2½ | 1½ | 4 | 3 | 6 | 6 | 1 | 26½ | |
21 | Francja | 1 | ½ | 1½ | 1 | 3 | 3 | 1 | 1½ | - | 3 | 1½ | 3 | 2½ | 3½ | 6 | 7 | 0 | 26 | |
22 | Saara | 1½ | 1 | 1 | 2 | 2 | ½ | 1½ | 2 | 1 | - | 1 | 2½ | 4 | 4 | 3 | 7 | 3 | 24 | |
23 | Norwegia | 0 | ½ | 1 | ½ | ½ | 1 | 2 | 1½ | 2½ | 3 | - | 2½ | 4 | 3 | 5 | 7 | 1 | 22 | |
24 | Grecja | 3 | 2 | ½ | ½ | ½ | 1½ | 2 | 2½ | 1 | 1½ | 1½ | - | 1½ | 3 | 3 | 8 | 2 | 21 | |
25 | Irlandia | ½ | 1 | 0 | 0 | 0 | 1½ | 1½ | 0 | 1½ | 0 | 0 | 2½ | - | 2½ | 2 | 11 | 0 | 11 | |
26 | Luksemburg | ½ | 0 | 0 | ½ | 1 | 0 | 0 | 1 | ½ | 0 | 1 | 1 | 1½ | - | 0 | 13 | 0 | 7 |
Medale indywidualne
- Plansza 1: Michaił Botwinnik 8½ / 11 = 77,3%
- Tablica 2: Frank Anderson 14 / 17 = 82,4%
- Deska 3: Gedeon Barcza 12½ / 16 = 78,1%
- Plansza 4: Paul Keres 13½ / 14 = 96,4%
- Pierwsza rezerwa: Efim Geller 5 / 7 = 71,4%
- 2. rezerwa: Sylvain Burstein 8½ / 11 = 77,3%
Uwagi i referencje
Linki zewnętrzne
- 11. Olimpiada Szachowa: Amsterdam 1954 OlimpBase